Gedetineerde gevoel geven dat buiten de gevangenis poort aan hem wordt gedacht Niet bang om een typetje te worden MEEM In vrije tijd Scheveningse gevangenen bezoeken Miskend Talent Maarten Spanjer ZATERDAG 6 JUNI 1981 DEN HAAG - Een bab- beitje maken, een spel letje doen... Eigenlijk is het gewoon een beetje kameraadschap tonen om daarmee de afstand tussen gevangenis en samenleving te verklei nen, dat de pakweg 25 vrijwilligers van de stichting vrijwillige hulpverlening aan ge detineerden en ex—ge detineerden in Den Haag doen. Met grote regelmaat maken de ze vrijwilligers hun gang naar de vijf strafinrichtingen in Scheveningen om mensen, die daar vast zitten, het ge voel te geven dat ook buiten de gevangenispoort aan hen wordt gedacht. Zo'n contact kan voor een gedetineerde een belangrijke steun zijn. Hij kan er zijn problemen, en die van zijn gezin, aan kwijt. Wat niet altijd gezegd kan worden van het maatschap pelijk werk binnen de gevan genis en de reclassering. Aan zijn problemen komen die maar al te vaak niet toe. Daar komt bij dat veel (ex-)ge- vangenen de reclassering, die een onderdeel van onze straf rechtpleging is, als een ver lengstuk van justitie be schouwen en er daarom niks mee te maken willen hebben. Voor hen biedt de stichting vrijwillige hulpverlening aan gedetineerden en ex-gedeti neerden in Den Haag uit komst. Zij gaat immers onaf hankelijk van de reclassering te werk. Tapijtverkoper Contact met zo'n vrijwilliger komt slechts dan tot stand, wanneer de (ex—)gevangene daar om vraagt. Aan zo'n vrij williger, die alle tijd en geen boodschap heeft aan justitië le instanties, is hij ook eerder geneigd zijn vertrouwen te geven. De afstand is korter. Maar wie zijn die ongeveer 25 vrijwilligers? Dan kan een rechten-student wezen, die zijn studie niet louter uit de Ineke Grondel (links) en Corine Visser kameraadschap tonen a tussen gevangenis en maatschappij te verkleinen. i gedetineerden om de afstand boeken wil opdoen, of een werkloze die iets van zijn tijd wil nuttig maken. Maar het kan ook een tapijtverkoper zijn of een fabrieksdirecteur, die een kijkje wil nemen aan de andere kant van de maat schappij. Of gewoon een huisvrouw, die het fijn vindt om een ander te helpen. „Het is namelijk niet zo", zegt Ineke Grondel, die de zaken bij de Haagse stichting coör dineert, „dat wij daar binnen komen met het idee van: kom, nu zullen we ze eens even op het rechte pad zet ten." Doopceel Ineke vertelt dat alvorens een vrijwilliger van justitie toe gang tot de strafinrichtingen krijgt, eerst zijn doopceel wordt gelicht. In vier van de vijf Scheveningse strafinrich tingen mogen de vrijwilligers de gedetineerden buiten de bezoekuren bezoeken, zodat het niet van hun bezoektijd afgaat. Toezicht is er niet op die bezoeken. Voordeel daar van is dat de gedetineerde eerder voor de dag komt met wat hij op zijn hart heeft. „Het moeilijkste is", weet be stuurslid en rechten-studen- Tekst: Sjak Jansen Foto: Peter Senteur te Corine Visser, ,je kunt ze geen hoop geven. En dat je mag je ook niet. Reken maar dat die jongens wat afpieke- ren over wat hen staat te wachten, wanneer ze terug keren in de maatschappij. Een ex—gedetineerde heeft het in een samenleving als de onze ook niet gemakkelijk, wat natuurlijk heel stuitend Ineke: „Dikwijls komt het vooral aan op goed luisteren. En soms heb je ook alleen maar een gezelligheidsfunc tie. Maar dat is niet erg. Ver liefdheidstoestanden doen zich ook voor. Dat is vrij lo gisch. Als je in zo'n man gemeenschap zit, ga je alles in zo'n vrouw projecteren Maar dan is het gewoon zaak eerlijk te zijn." Kerfstok De vrijwilligers weten in prin cipe niet wat de gedetineerde op zijn kerfstok heeft. Cori ne: „Als hij behoefte heeft om daarover te praten, hoor je dat vanzelf wel. Maar het scheelt wel. Je gaat een stuk ontspannender naar zo'n man toe." En Ineke „Tevoren word je na tuurlijk gedegen voorbereid. En voortdurend worden on derling ervaringen uitgewis seld en nagegaan wat je beter had kunnen doen. Waarbij we natuurlijk niet de privacy van de gedetineerde aantas ten." Corine: „Maar het is nog altijd een naar gevoel hoor. als die gevangenisdeur achter je dichtvalt. Ik vind het trou wens belangrijk, dat je dat voelt. Dan kun je met zo'n ge vangene meevoelen." Familieleden Via een folder wordt de gedeti neerde geattendeerd op de bezoekactiviteiten van de Haagse stichting. „Maar", zegt Ineke, „die folder wordt lang niet aan iedere gedeti neerde automatisch uitge reikt. Dat is ons een doorn in het oog want daardoor wordt hem geen zelfstandige keuze geboden Het contact tussen vrijwilliger en gedetineerde is meestal van lange duur en zet zich nogal eens voort als de gede tineerde weer vrg is en de moeilijkheden (zoeken naar werk. huisvesting, etc.) veelal pas beginnen. Voorts richt de Haagse stich ting zich nog op een derde vergeten groep de famili».-le den van (ex-)gedetineerden. Ineke: „Sinds februari heb ben we een vrouwengroep. Die komen hier dan bg elkaar om hun problemen te vertel len en elkaar te ondersteunen bij het oplossen ervan. Dat begint z'n vruchten af te wer pen." Betutteld Sinds de Haagse stichting drie jaar geleden haar eerste con tacten aanknoopte met (ex- jgedetineerden, is haar geble ken dat de vrijwilligers dank zij hun werk een realistischer beeld krijgen van gedetineer den. Dat heeft zijn weerslag op de naaste omgeving van de vrijwilligers, waardoor ook daar de afstand tussen samenleving en gevangenis wordt verkleind. Corine Visser kan dat beamen. „Ik krijg een steeds volledi ger beeld van hoe het in ons gevangeniswezen toegaat. Hoe er wordt betutteld. Voor al daar hebben gedetineer den het moeilgk mee. Dat ze er niks hebben te beslissen. Dat alles voor hen wordt be slist Telkens weer klagen ze daar over. En ze vinden het f\jn, als ik dan luister. Tja, als vrijwilliger ben je ook een soort moederfiguur." DE KWAKEL - Maarten Span- jer is bezig. Bezig de laatste hand te leggen aan een bun del korte verhalen. En bezig een geschikte omroep te vin den, waaraan hij te zijner tijd zijn idee kan slijten over een nieuw televisieprogramma, dat zijdelings met sport van doen heeft. Maarten is ook nog steeds doende zijn mis kende talenten te demonstre ren in Voetbal '80. En daar naast nog eens bezig vader te worden van een tweeling. Althans, zo wil de schrijver van 'De Fabriek' het. In het ver volg van deze met de Televi- zierring bekroonde televisie serie (waarvan de opnamen thans in volle gang zijn) blijkt het een tweeling te zijn. die Piet Stok bij zijn vriendin netje Dietie heeft verwekt. Maarten Spanjer (28) geeft gestalte aan die Stok: een niet al te snuggere figuur, die loopjongen is bij de suikerfa briek, maar in de nieuwe se rie zal worden bevorderd tot laborant. Maarten zelf ziet de rol van Piet Stok als een soort bliksemaf leider. „Tussen alle drama's in loop ik eens binnen met een vreemde opmerking", zegt de Amsterdammer, die de figuur Piet Stok derhalve een duidelijke functie vindt hebben in 'De Fabriek'. „In overleg met producer Joop van den Ende", vertelt een bezwete Maarten in een Kwa- kelse voctbalkantine, „zijn dan ook bepaalde scènes met Piet Stok uitgesponnen." Jodokus Veel inhoud heeft Maartens rol in 'De Fabriek' anders niet. Maar rijk aan dramatiek was geen van de rollen, die de ge sjeesde rechten-student tot neelschool meegedaan. Maar niets voor mij Ik moest me inbeelden dat ik van een wandrek hield en een misse lijke kwarkpunt was. En ik moest een uit de boom geval len appeltje spelen. Toen wist ik genoeg Over een gedegen ondergrond beschikt Maarten dus niet en hg beschouwt dat ook als een gemis. Maar niet eentje om van wakker te liggen ..Ik moet gewoon zorgen genoeg ervaring op te doen bij tv en film. Dan komt toneelwerk straks vanzelf wel", zegt hg hoopvol Kick Dat toneel stoot hem in sommi ge opzichten af „Het pakt mg nooit zo erg. omdat je de realiteit nooit helemaal kunt benaderen. Je blgft er altijd maar tegenaan kgken Met film daarentegen zit je er, voordat je het weet. meestal middenin." Aspiraties op het vlak van to neel heeft Maarten Spanjer anders wel. Om andere rede nen trekt toneel hem ook weer aan „Het contact met het publiek hè. Ik heb het wel nooit ervaren, maar volgens iedereen die je daarover hoort, moet dat een enorme kick geven. Dat trekt mg Ook dat je een vast inkomen hebt, natuurlgk." Wat dat aangaat zegt Maarten Sparger thans niet te mogen mopperen. Hg vindt zich een bevoorrecht mens, omdat hg als free-lance acteur nog geen stnjd hoeft te leveren om zgn banksaldo op peil te houden Stotteren Bang om een typetje te worden en daardoor aanbiedingen mis te lopen, is de bruinogige Amsterdammer overigens niet. „Wat je speelt, zgn de mensen zo weer vergeten Dat merk ik zelf Eerst zeiden ze „Spetter" tegen me op straat, toen werd het „Ha. Miskend Talent" en nu met 'De Fabnek' is het, als ik door de stad loop „Hee, Piet Stok, waar blgft de koffie?" Tgdens de dezer maanden te houden opnamen van 'De Fa briek' /egt Maarten Spanjer het nodige op te steken van gelouterde collega's als Guus Hermus. Sacco van der Made en Andrea Domburg ..Laatst zei Guus Hermus: „Ik moet m'n tekst echt kennen, want als ik 'm niet vast in m'n hoofd heb, begin ik te stotte ren". Toen dacht ik „Hee", aldus Maarten Sparger „Zoiets onthoud ik dan wel." de voetballer, die de draak steekt met het harde en com merciële voetbal, waarmee voetbalprofs sinds enige tijd bezig zgn de toeschouwers uit de stadions jagen. Door in het verlaten bos bomen bg bosjes te omspelen, toont Spanjer hoe het volgens hem wel moet. Ook was in Voetbal '80 uitgebreid te zien. hoe hij een bal op zgn 'Jodokus' kreeg en konden we hem zo wel dit jaar als vorig jaar als het monster van Loch Ness aanschouwen. Tekst: Sjak Jansen Foto: Erwin Verheijen Kwarkpunt Per uitzending is Maarten twee tot drie dagen zoet met het Miskend Talent Ook volgend seizoen heeft de Amsterdam mer daar een behoorlgke kluif aan. maar er zal vol doende tgd overblgven voor andere dingen, zegt-ie. Maarten Spanjer Als ik op straat loop, roepen ze ..Hee Piel Stok waar blijft de koffie'' „Toch moetje heel voorzich tig zgn met de opdrachten die je aanneemt, want voor je het weet is dat het laatste wat je doet" Zo zag Maarten er bgvoorbeeld van af om de TROS Top—50 te presenteren „Het Igkt me leuk eens een heldenrol te spelen", zegt Maarten Een geschoold acteur is hij niet „Ik heb wel ooit aan de ken nismakingsweek van de to dusverre speelde. Zelfs zgn hoofdrol als de schlemielige Hans in het kassucces 'Spet ters' niet. Maar hoe mager van inhoud die rollen ook wa ren, de Amsterdamse acteur wist er toch telkens een zeke re glans aan te geven én dat maakte hem tot een opvallen de verschgning. Wat hij ook is in het VARA-- sportprogramma Voetbal '80. Spanjer speelt daarin het met een witte ijsmuts getooide Miskend Talent: een Gro nings pratende, gefrustreer

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21