LEIDSCH DAGBLAD VS. maken neutronenbom MUW: HÓÓBSTE RENTE "Toestand in Nederland na '85 nog moeilijker" 'jjt "Hygiëne horeca slechter" Nederlandse smokkelde voor vele miljoenen aan heroine 4/0 Pinksterverkeer zorgt voor files Benodigde hoeveelheid splijtstof aanbesteed SFEERVOL PINKSTERDINER IRA voert strijd op Mnk ZATERDAG 6 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36491 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Adj-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wee Sr* 1 2311 BG leden VoorleLnrs MCoWon MIAMI (GPD) - De Nederlandse Jopje de R., die in het Ameri kaanse Miami is aangehouden op verdenking van handel in heroi ne, blijkt een grote rol in de smokkelwereld te hebben ge speeld. De 35-jarige vrouw heeft, voordat zij zelf ging smokkelen, gewerkt voor de regeringen van de Verenigde Staten en Canada en de Amerikaanse federale re cherche, de FBI. Ze werd aanvankelijk ingescha keld voor het helpen oplossen van koffiezwendel en heroïne smokkel. Dank zij de Nederland se werd voor een bedrag van acht miljoen dollar aan „koffiegeld" gered. Cpbanen waren er bijna in geslaagd acht miljoen dollar te ontvangen voor (nooit geleverde) koffie. Dank zij de vrouw werd dat geld alsnog achterhaald. J. de R. is inmiddels voorgeleid voor een rechtbank in Brooklyn (New York). Er is een borgsom vastgesteld van vijf miljoen dol lar, een uitzonderlijk hoog be drag. Een gevangenisstraf van dertig jaar zou tot de rele moge lijkheden behoren. Ook de vriend van de vrouw, een Haitiaan, die als de chauffeur van de Nederlandse optrad, wordt in verband met handel in verdovende middelen gezocht. Hij zou op Haiti verblijven. In april heeft J. de R. nog een van haar geregelde bezoeken aan Ne derland gebracht. De Amster damse Narcoticabrigade ver denkt haar al geruime tijd van heroinesmokkel. Tijdens een van haar bezoeken zou de vrouw zelfs 50 kilo heroine vanuit ons land naar de Verenigde Staten hebben gesmokkeld. De heroine zou zijn vervoerd in radio- en te levisietoestellen. Twee doden schietpartij ARNHEM - Twee mannen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen bij een schietpartij in de eerste Spijker- dwarsstraat in Arnhem. De slachtoffers zijn de 26-jarige Y.A. en de 20-jarige N.E. beiden uit Arnhem. De politie weet nog niet hoe de schietpartij zich heeft toegedra gen en wat de aanleiding was. Zij hoopt daar met behulp van getui gen en tolken achter te komen. 6 jaarsdeposito, minimale storting f 1.000,-. LEIDSE SPAARBANK Keuringsdienst voor waren Rotterdam: ROTTERDAM (ANP) - Er treedt eerder een verslechtering dan een verbetering op in de hygiëni sche toestand in de horeca. Voor al in bereidplaatsen, opslagplaat sen en verkoopruimten is de si tuatie vaak droevig. Dat consta teert de keuringsdienst voor wa ren in Rotterdam in haar jaarver slag over 1980. De keuringsdienst beschrijft in het jaarverslag een aantal situaties die controleurs tijdens inspecties aantroffen. Zo stonden in een be waarplaats van een restaurant open bakken met gekookte aard appelen, sausen en salades opge slagen. De zoldering van de ruimte was echter dusdanig ge havend, dat straatvuil, dorre bla deren, stof en zand ongehinderd naar binnen waaiden. Ook zaten de afvoerputten vol met aangekoekt vuil Na een waar schuwing van de keuringsdienst bleek de eigenaar van het betref fende restaurant niet van plan maatregelen te nemen. De keuringsdienst van waren spreekt in haar jaarverslag ver bazing uit over de onwil van sommige bedrijven, waar men er blijkbaar niet van overtuigd is dat een goede hygiëne van het hoogste belang is, aldus het jaarverslag. Bij een ihspectie in een levensmid delenwinkel trof de dienstdoen de keurmeester een partij waren aan, die danig bleek aangevreten door muizen. Op vragen van de keurmeester antwoordde de win kelier dat kennissen hem hadden geadviseerd de aangevreten wa ren te laten staan om te voorko men dat de muizen aan nieuwe verpakkingen zouden beginnen. De reinigingsdienst en een onge- diertebestrijder moesten aan de situatie een eind maken, zo blijkt uit het verslag. Ook partijen grondstoffen in ha vens, bestemd voor verwerking in Nederlandse eetwaren, blijken wel eens verontreinigd. De keu ringsdienst trof Arabische gom aan, die ernstig was verontrei nigd met splinters en stofdelen en moest worden afgekeurd. Twintig ongevallen DRIEBERGEN - Gisteren is de Pinksterdrukte flink op gang gekomen. Op zeker acht plaatsen in het land was gis teravond sprake van files, met name op de weg Rotter dam in de richting Breda waar elf kilometer file stond. De verkeerscentrale in Drie bergen sprak van een vrij fors aantal ongevallen. Bij de 20 ongevallen die bij de centrale zijn gemeld waren 51 voertuigen betrokken. In een enkel geval raakte er iemand gewond [\vee vertragingen waren on der meer het gevolg van on gevallen door schuivende la ding Op de weg Den Haag richting Utrecht had het ver keer met oponthoud te kam pen als gevolg van een partij hout die van een vrachtauto op de weg terechtkwam Op rijksweg 15 werd het verkeer in beide richtingen enige tijd belemmerd door rollen pa pier op de rijbaan. WASHINGTON (GPD) - Deze maand wordt in Amerika begonnen met de aanmaak van de kernkop van het neu tronenwapen. Zegslieden van het Pentagon en het minis terie van buitenlandse zaken hebben bevestigd dat er een neutronenkop voor de Lance-raket gemaakt wordt, een raket, die ook in Nederland in gebruik is. Toch is er geen beslissing genomen om de neutronengedeelten in „nieuw uitgekomen wapens te installeren", aldus Dean Fisher, de zegsman van buitenlandse zaken. Doordat het neutronenwapen een betrekkelijk gering explosief vermogen heeft, laat het gebou wen staan, terwijl het - door zijn sterke straling - mensen en die ren doodt. Het neutronenwapen zou volgens het Pentagon vooral tegen grote concentraties vijan delijke tanks kunnen worden ge bruikt. In 1978 had toenmalig president Carter de produktie van het neu tronenwapen uitgesteld. In plaats daarvan begon hij met produktie van de onderdelen. Deze maand is het neutronenge deelte aan de beurt gekomen. Het ministerie van energie, be last met de aanmaak van kern koppen, vertelde begin deze week aan het Congres dat het de benodigde hoeveelheden van de splijtstof tritium voor het neutro nenwapen had aanbesteed. Granaat Volgende maand zal ook begonnen worden met de produktie van een neutronenkop voor een nu cleaire granaat. Die fase had pre sident Carter uitgesteld omdat hij de splijtstof voor zwaardere kernkoppen nodig had. De be doeling was om het neutronen wapen te produceren „zonder het te hoeven aankondigen", al dus een Amerikaanse deskundi ge in bewapeningstechnologie. De zegsman van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken zei dat enige beslissing in zake opstelling van het neutro nenwapen „in overleg met de bondgenoten" zal geschieden. De spullen liggen in ieder geval klaar en het neemt weinig tijd om de opgeslagen onderdelen in elkaar te zetten. Minister van buitenlandse zaken Haig heeft zorgvuldig gepro beerd om geruchten over Ameri kaanse plannen met het neutro nenwapen te sussen. Collega van defensie Weinberger had eerder aangekondigd dat hij het wapen in West-Europa wilde hebben, maar Haig zei dat daar nog geen beslissing over genomen was. Amerikaanse functionarissen leggen meer nadruk op de plaat sing van middellange-afstands- raketten in West-Europa, een be slissing die door Amerikaanse plannen met het neutronenwa pen in gevaar gebracht zou kun nen worden. Twee soorten kern wapens is te veel ineens. Inge voerde waarnemers in Washing ton wijzen er op dat Weinberger zijn plannen allerminst heeft la ten varen. Volgens functionaris sen moet het dus stap voor stap gebeuren. Afspraak Soms een zonnetje De weersverwachting van hel KNMI voor vanmiddag is droog weer en af en toe perioden met zon. Temperatuur 19 graden. Krachtige zuidwestelijke wind, windkracht 5. Pinksterdagen: zonnig weer met af en toe regen. Mid- dagtemperaturen van omstreeks 20 graden. Verwachting tot woensdag: af 7 juni Zon op: 5.21 uur; onder: 21.57 uur Maan op: 10.51 uur; onder: 1.27 uur Hoogwater te Katwijk te 7.32 en 20.09 laagwater te 3.19 en 15.48 uur. 8 juni Zon op: 5.20 uur; onder: 21.57 uur Maan op: 12.02 uur; onder: 1.58 uur Hoogwater te 8.21 cn 21.03 uur, laagwater te 4.15 en 16.36 uur 9 juni Zon op: 5.20 uur; onder: 21.58 uur Maan op: 13.11 uur; onder: 2.23 uur Hoogwater te 9.24 en 22.02 uur, laagwater te 5.11 en 17.35 uur Aanstaande dinsdag normale verkoop van verse klpspeclalitelten rechtstreeks van GROENEVELD de Groothandel met de vaste lage prijzen en de beste kwaliteit. Verkoop iedere dinsdagmorgen tot 13 00 uur in de Groenoordhailen. Kuikenpotenper 5 kilo 25,00 normale winkelprijs 37,50 Kulkenfilet per kilo 13,00 normale winkelprijs 19.00 Klpcarbonadesper kilo 6.- normale winkelprijs 9.50 Onderhandelingen met de Sowjet- Unie over beperking van kern wapens in Europa hebben alleen kans van slagen als de NAVO zich bereid toont door te gaan met de modernisering van haar kernwapens. De Amerikaanse onderminister voor Europese za ken Eagleburger zei dit gisteren tegen Nederlandse journalisten. Eagleburger wilde geen direct commentaar geven op de on waarschijnlijkheid van een posi tieve beslissing in Nederland over plaatsing van 48 kruisraket ten. Wel zei hij: „Het gaat niet al leen om de vraag of er geplaatst wordt, maar ook om de funda mentelere vraag of we beslissin gen die in het bondgenootschap worden genomen ook kunnen uitvoeren". De nieuwe Amerikaanse regering, aldus Eagleburger, heeft voldaan aan de Europese verwachting dat de afspraak, die het vorige bewind maakte over wapenbe- heersingsgesprekken met de Russen, wordt nagekomen. „Zo hebben wij er recht op te ver wachten dat ook onze bondgeno ten zich aan hun afspraken hou den", aldus de onderminister. Wij organiseren op le en 2e pinksterdag een doorlopend IndischRijsttafelbuffet,bestaan de uit verschillende vlees-, kip- en groen tegerechten aangevuld met diverse In dische specialiteiten van de kok U mag eten zoveel u wilt voor slechts f 28,50per persoon. DEN HAAG (GPD) - Ons land dreigt er in de tweede helft van de jaren '80 nog beroerder voor te komen staan dan thans. De Cen trale Economische Commissie (CEC), een gezelschap topambte naren van alle ministeries, waar schuwt daarvoor in een nota die zij ten behoeve van de kabinets formatie heeft opgesteld over de sociaal-economische problemen van Nederland. De Centrale Economische Com missie pleit in haar nota voor meer matiging van de lonen dan is voorzien in het rapport dat het Centraal Planbureau (CPB) heeft opgesteld over „De Nederlandse economie in 1985". Die extra ma tiging zou ook moeten gelden voor niet-cao-inkomens en voor de vrije beroepen. Ambtenaren zouden wellicht zelfs nog extra moeten inleveren. Volgens de CEC zou de loonmati ging bereikt kunnen worden door het systeem van de prijs compensatie te veranderen. Ho gere prijzen voor het aardgas en uitgaven die moeten worden ge daan voor milieubescherming, zouden niet meer door een com pensatie in het loon mogen wor den vergoed. De loonmatiging mag van de CEC niet te snel een zo grote daling van de koopkracht veroorzaken dat de binnenlandse afzet er da delijk van te lijden krijgt. In de jaren na 1985 zal het aantal nieuwe mensen dat zich op de ar beidsmarkt meldt en een baan zoekt (jongeren en gehuwde vrouwen), net zo hard blijven groeien als thans. Bovendien zal dan blijken wat de verdere uit breiding van de EG (met Spanje en Portugal) ons land gaat kos ten, als ook voor allerlei subtropi sche produktcn prijsgaranties gaan gelden; het zal in elk geval om miljarden gaan De CEC voorziet op den duur hoge re prijzen voor olie en een toene mende neiging van landen om de grondstoffen die zij produceren, zelf te gaan verwerken en bewer ken. Voor de betalingsbalans (die de verschillen laat zien tussen wat Nederland invoert en wat het exporteert) zal dat belangrijke ge volgen hebben. Alleen al op de energiebalans zal het tekort, het verschil tussen aardgasverkoop naar en olie-aankopen uit het bui tenland, oplopen van 10 miljard gulden in 1985 tot 30 miljard in 1990 Aan de industrie zullen na 1985 nog zwaardere eisen worden gesteld dan in de eerst komende jaren al het geval is, zo schrijft de com missie Door vergroting van de produktie zal het bedrijfsleven ervoor moeten zorgen dat de stg- gendc invoerrekening kan wor den betaald. Maar tegelijkertijd zal zg voor een belangrijk deel BELFAST - Het Iers Republikeins Leger (IRA) gaat het aantal hon gerstakers in de Maze-gevange- nis bij Belfast vanaf maandag op voeren Dat heeft de IRA in een uit de Maze-gevangenis gesmok kelde verklaring van de gevange nen gisteravond bekendge maakt. "Wg vinden dat deze op voering nodig is. De huidige stra tegie van vier hongerstakers heeft de Britten een adempauze, verzwakt de druk en stelt hen in staat zich zonder mededogen voor te bereiden op de dood van de volgende gevangenen", zo zeggen de IRA-gevangenen in de Maze. Sinds 5 mei zijn vier hongerstakers overleden. Vier andere IRA-ge vangenen hebben inmiddels hun plaats ingenomen. Het is nog niet duidelijk hoeveel hongersta kers er nu zullen komen. De IRA-gevangenen willen met hun actie een speciale status afdwin gen die hen onder meer het recht geeft eigen kleding te dragen 'en meer onderling contact te heb ben. De regering van premier Thatcher heeft zich steeds onver murwbaar getoond. 36 PAGINA'S 1, V Walesa als held onthaald PAGINA 9 Gasprijzen zijn kwekers te hoog PAGINA 19 Genoeg toekomst voor Viditel? PAGINA 25 Keuze premier wordt moeilijk PAGINA 7 moeten zorgen voor het opnemen van het toenemende aantal men sen dat zich voor een baan meld- t. Wil Nederland enigszins het hoofd kunnen bieden aan de nood die zich aandient, dan al dc indus triële produktie bijna dubbel zo groot moeten zijn dan de 2,5 pro cent groei die voor de eerstko mende jaren wordt voorzien, zo heeft de CEC berekend. De Koning: "Goede kans op slagen formatie" HILVERSUM (ANP) - Kabinets informateur De Koning schat de kans dat zijn collega Lubbers en hij cr in zullen slagen een uitein delijk kabinet van CDA-PvdA- D'66 tot stand te brengen op "aanzienlijk meer dan vijftig pro cent" De Koning zei dit gisteren voor de AVRO-televisie Het staat voor hem vast dat als het CDA in dat kabinet de premier levert, dit Van Agt zal zijn. bers en Dc Koning op twee spo ren aan het werk gaan De so ciaal-economische aanpak zal ze ker als kernpunt in de eerste ron dc aan de orde worden gesteld, maar zeker zullen ook andere, als kernenergie en kernwapens wor den behandeld. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu ee abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste /ftuyt Keuken open van 17.00 tot 22.00 uur Breestraat 51 Leiden Tel. 124028 Wilt u mij nu meteen no'r -n al ';onnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1