leven,maar meer beslist niet" "We kunnen Kwekers kunnen eindjes nauwelijks aan elkaar knopen ZATERDAG 6 JUNI 1981 PAGINA 19 Tekst: Jan Westerlaken Foto: Jan Holvast De bloemenkwekers zitten met de han den in het haar. Ze kunnen de eindjes nog nauwelijks aan elkaar knopen. De meesten heb ben hoge investe ringen gedaan en kunnen maar net aan hun verplich tingen voldoen. Ze kunnen, zeggen zij, een boterham eten. Maar meer ook niet. Reden van deze 'ar moe': de gasprijs voor de kwekers rijst de pan uit. Als de regering haar zin krijgt, betalen zij, die kwekers dus, straks een even hoge kubieke- meter-prijs als de industrie. Daar hikken ze ver schrikkelijk tegen aan. Kunnen ze niet opbrengen be weren ze stellig. De gasprijs stijgt wel, de bloemen blijven echter op gelijk niveau. Niet de kweker maakt uit wat een bosje ruikers moet op brengen. Dat doet de handel wel. En de veiling kan ver der ook weinig doen. Hier en daar valt al te beluisteren, dat de telers er mee willen stoppen. Sommigen hebben de daad bij het woord gevoegd en het bordje 'te koop' voor hun bedrijf geplaatst. Niet al leen in de bollen streek, ook in het Westland is het water de kwekers tot aan de lippen gestegen. Werkgelegenheid voor vele duizen den in deze agrari sche tak staat op het spel. Nieuwe investeringen wor den er niet gedaan. Een grote lap grond ligt in plan 'Kloosterschuur' (Rijnsburg) op kwekers te wach ten. Aanvankelijk was er interesse, nu niet meer. De toekomst is té on zeker. Stuk voor stuk wachten ze op beter tijden. De vraag is echter, hoe lang kunnen zij het uithou den Sombere gezichten troef. Gijs Vis en de broers Slootweg z enrgieproblemen huizenhoog op zich afkomen. RIJNSBURG - De échte moei lijkheden moeten nog komen. Pas in de loop van het vol gend jaar zullen de kwekers aan den lijve ondervinden welke 'schade' de hoge gas prijs heeft veroorzaakt. Deze voorspelling doet Rabo- bank-directeur Strootman in Rijnsburg. 'Zijn' bank finan ciert de tuinbouw voor negen tig procent. Aan de bankreke ningen, zegt Strootman, is niet te zien, dat het over de he le linie slecht zou gaan. "Ik denk, dat de grote massa zich toch wel zal weten te redden. De Rabobank stelt zich niet 'hard' op als de kwekers hun verplichtingen eens niet kun nen nakomen. Over het alge meen komt de rente wel op tijd binnen, de aflossingen willen wel eens later worden overgemaakt. "Je kunt", al dus Strootman, "nu het slecht gaat, niet ineens zeggen, de bijl erin. We moeten gewoon proberen deze bedrijfstak door de moeilijke periode heen te helpen. Verantwoord, dat wel Water naar zee dra gen heeft geen enkele zin." Saneren Veiling Flora ondervindt, dat veel telers grote zorgen heb ben. Maar nog niet één van haar leden heeft tot nu toe de pijp aan Maarten gegeven. Wel wordt er weer met het mi nisterie van landbouw en vis- serij gepraat om opnieuw een saneringsregeling in het le ven te roepen waarvan oude re kwekers, die het niet meer kunnen bolwerken, gebruik kunnen maken. Enkele maan den geleden echter was de pot leeg. Het departement hief toen de regeling op. Nu is er weer om een dergelijke voor ziening gevraagd. De rege ling houdt in, dat telers die een uitkering krijgen, hun kassen zullen moeten afbre ken. Flora heeft géén inzicht hoeveel van zijn leden hieivan ge bruik zullen gaan maken Langerak, secretaris van het Flora-bestuur"Hier in de buurt zal er zeker niet op gro te schaal een beroep op die re geling worden gedaan Een enkeling zal dat wel doen. Maar een vent ran veertig jaar legt met zo maar het bijl tje erbij neer." VALKENBURG - Het blauwe pakje zware tabak gaat van hand tot hand. Op een hoge bank pruttelt een koffiepot. Bloemenkweker Gijs Vis hangt voorover op een kruiwa gen. Zuigt aan z'n sigaret en staart voor zich uit. De broers Slootweg zitten in een krin getje om hem heen. Hun ge zichten staan somber. Ook zij zwijgen. Ze zijn het met elkaar eens: er staan moeilijke tijden voor de deur. Nü al kunnen ze dat merken. Al een paar keer is er een beroep op de bank ge daan. Of ze hun rekeningen wat later mochten betalen. Nee, het gezin heeft er (nog) niet onder te lijden. Maar het zuur verdiende loon zal zienderogen slinken. Alles draait, in de ogen van de kwekers, om die véél te hoge gasprijs. Hoe ze het ook wenden of keren, zij móeten stoken. Anders vertikken de bloemen het om naar behoren te bloeien. Neem het bedrijf van de broers Sloot weg. Modern ingericht met een nieu we gasinstallatie. Elk jaar verstoken ze zo'n miljoen kubieke meter gas Daar voor betalen ze nü 26,4 cent per kubie ke meter. En als de voortekenen niet bedriegen komt er dit jaar nog eens een cent of vier bij Of dit het einde is, het valt te betwijfelen. De wens van de regering is, dat de kwekers straks net zoveel gaan betalen als de industrie: ongeveer vier dubbeltjes per kubieke meter Vijftien jaar geleden was die gasprijs slechts 4,7 cent per kubieke meter. Malaise De malaise begon, vertellen de kwekers, een jaar of vier geleden. De prijs van het gas steeg gestaag. Maar nu rijst het de pan uit. "We zitten écht aan de top", zegt één van de broers Slootweg. "Er mag niets meer bij komen. Anders loopt het falikant verkeerd af met onze bloemen. Energie besparen? Nee, dat is voor ons onbegonnen werk. Dat kan niet met deze teelt. Zeker, we hebben vorig jaar wel een poging gedaan. Maar de bloemen (chrysanten) werden ziek. Doordat er té veel vocht in de kassen was. We hebben toen gespoten, kost ook een aardige duit, maar het hielp niks. Die spikkel (Japanse roest) op het blad ging pas weg toen we de temperatuur opvoerden." Rijk worden hoeven ze niet. "Als we maar een snee brood verdienen. Dan is het ons allang goed. Zoals het nu gaat, lukt het niet. Steeds weer is het reke nen geblazen hoe je de eindjes aan el kaar moet knopen. Wat inoet je dan doen? Soms weet ik het écht niet meer. De lasten zyn zó hoog, dat je maar bitter weinig overhoudt Het komt moeilijk over de lippen van de kwekers. Als de gasprijs inderdaad blijft stijgen, zit er voor hen maar één ding op: de zaak sluiten. Maatregelen nemen kunnen ze niet. "Voor een bos bloemen krijgen wij op de veiling vijf gulden, zeg maar. Vaak horen we de mensen zeggen, góh, wat zijn die din gen duur. Daar kunnen wij niks aan doen. Want ook de handel moet er nog wat aan verdienen." De gasprijs gaat omhoog, de prijs van een bosje bloemen blijft nagenoeg ge lijk. Zelfs een jaar of tien geleden brachten de bloemen praktisch het zelfde op als nu. Waar dat heen moet. de kwekers weten het niet. Dat de bloementeelt een enorme tik krijgt, staat voor hen als een paal boven wa ter. Jaar Eén jaar proberen de broers Slootweg het nog uit te zingen. Hoewel het ei genlijk al niet meer kan. Daarna zullen ze alles nog eens op een rijtje zetten Of bloemen kweken op de koude grond of weer terug in de groenteteelt. Zij zijn niet de enigen die er zo over denken. Stuk voor stuk zitten de kwe kers met die problemen. "Van armoe moei je wel", zucht één van de broers. "Kijk nou eens naar vorig jaar als we honderd gulden investeerden, vingen we er maar f 86 terug Zo ga je toch de mist in? Of zie ik dat verkeerd?" Hoe kunnen ze dan toch nog draaien "Ach", zegt Gijs Vis, "de kwekers zélf zullen proberen zolang mogelijk door te gaan. 't Is een taai volkje. Je kunt op de been blijven, omdat de hele familie de handen uit de mouwen steekt. Tot de vrouw toe. Daarin ligt onze kracht. Het geld gaat in één pot. Zo kunnen wij in leven blijven. Maar ik denk", voegt Slootweg eraan toe, "dat heel wat tuinders dichter in de buurt van het minimum loon, dan het modaal in komen zitten. Leven is het enige dat je kunt. Maar je verpaupert wel. Dat kan ik je verzekeren." Teleurgesteld zijn de kwekers in de poli tiek. Niet één van de leiders heeft voor de verkiezingen aan hen gedacht, ver zekeren ze met klem. "En dat terwijl we toch een behoorlijke poot onder de economie zijn", maakt Vis duidelijk. "We hebben alle moeite gedaan om met de lijsttrekkers in contact te ko men. Er was geen doorkomen aan", laat hij gelaten horen. Keihard nee De tuinders hebben al een 'keihard nee' laten horen tegen de plannen van de regering om de gasprijs voor hen op hetzelfde niveau te tillen als dat van de industrie. Of dit zal helpen, de kwe kers vrezen het ergste. Minister Van der Stee, de demissionaire bewinds man van economische zaken, heeft al eerder laten weten, dat er voor de tuin bouw wel eens 'impopulaire maatrege len' zouden moeten worden genomen. "Tja", zucht Vis, die niet alleen kwe ker is, maar ook lid van de bloemiste rijcommissie van de Christelijke Boe- rentuindersvereniging, "als dit door gaat, zullen er grote brokken vallen. We kunnen, met zo'n gasprijs, geen ge zonde landbouw bedrijven Ik houd m'n hart vast als we ook nog een stren ge winter krijgen. Bovendien wordt het onmogelijk om personeel in dienst te houden Bij de ongeveer twaalfduizend tuin bouwbedrijven die Nederland rijk is. verdienen, zeg maar, zeventigduizend landgenoten hun boterham Niet alle banen zullen op de tocht komen te staan. "Maar", denkt Gijs Vis, "tussen de tien en twintig procent van dat per soneel zou toch wel eens binnen niet al te lange tijd op straat kunnen komen te staan. En dan praat ik nog niet eens over de toeleveringsbedrijven Hoe veel mensen daar werken, weet ik niet precies. Het gaat wél om een behoor lijk aantal. Dat weet ik wél." Geen alternatief Een alternatief voor de gerezen proble men, de kwekers zien het niet. Of het belastingbeleid zou moeten worden veranderd. "Afschrijven kunnen wij niets", beweert Vis. "Als de regering die druk nu eens wat verlegt, komen wij wat ruimer te zitten." Een tweede mogelijkheid om wat in het voordeel van de tuinders te doen, zal in Europees verband moeten worden bekeken De invoer uit het buitenland zou op de één of andere manier aan banden moeten worden gelegd. Maar dan zal elk land het daarmee eens moeten zijn. Is zo n ingreep nu niet wat aan de late kant7 "Eigenlijk wel", geeft Vis toe 'We kun nen nu niet meer zeggen gooi de grens maar dicht Vroeger ging dat wel. maar nu we in Europees verband sa menwerken, is dit uitgesloten. Boven dien zouden we ons zelf óók in de vin gers snijden. Een rem op de invoer zal voor onze kwekers wat meer afzet kunnen betekenen." Te koop Hoewel niet iedere tuinder volmondig zal toegeven, dat hg het bijltje wil neerleggen, is er met veel te praten over overnemen van het bedrijf Gijs Vis "Tientallen kweker brdnjv» n zijn er te koop Nee. niet voor elke tuin staat een bordje. Als er een behoorlijk bod wordt gedaan, verandert de kwe k - n eicenar Ook in de bollen «■'k t. maar dat -,~iat zo Va. s een huis Eigenlijk ge loof i dat dit do heel Nederland het gei ;s. Kok m naar Klooster- schuur in Runsburg. Daar zou een heel nieuw tuinbouwgebied moeten komen. Ze raken ge< n stukje grond kwijt 't Is allemaal véél te duur. En de hoge gaspnjs speelt constant in het achterhoofd van oen kweker als hg een nieuwe kas wil bouwen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19