De 'gouden bergen' bij Philips Data Systems Beursweek Fiscus draagt bij in hulp aan familie Massa-ontslag lijkt onvermijdelijk Belastingen ZATERDAG 6 JUNI 1981 Na jaren van onzeker heid lijkt er duidelijk heid te komen voor de 475 werknemers van Philips Data Systems, fabrikant van printers (apparaten die compu tergegevens afdruk ken) en computerge heugens in Den Haag. Hoewel zowel de Industrie bond FNV als de Industrie bond CNV Philips verwijten dat er de afgelopen maanden vrijwel "geen enkel cijfer" over het reilen en zeilen van het bedrijf naar buiten was gebracht, ging Philips nu toch met de billen bloot. Van de 475 arbeidsplaatsen kun nen er zo'n 75 behouden blij ven. zo luidde op 26 mei het waarschijnlijk definitieve - oordeel over de Haagse vesti ging van Philips Data. Massaal ontslag dus. In het gunstigste geval kunnen de Philips-werknemers bij an dere Philips-bedrijven aan de slag, of misschien elders in Den Haag. Eén van de be trokken vakbonden, de In dustriebond FNV, heeft al aangekondigd zich tot het laatst tegen gedwongen ont slagen te zullen verzetten. Maar wat vrijwel zeker lijkt, is dat er werk voor 400 men sen verloren gaat. Jarenlang heeft het aantal werknemers bij Data Sys tems een dalende lijn ver toond. Het begin van het Haagse bedrijf was veelbelo vend. Toen in 1969 het door Philips gekochte Haagse be drijf Van der Heem werd sa mengevoegd met de compu terfirma Electrologica tot Philips Data Systems, kwam Frits Philips met fantastische voorspellingen naar het Haagse. Het samengevoegde bedrijf, dat op dat moment 2300 werknemers telde, zou een gouden toekomst tege moet gaan. Samenwerking Om de Europese computer- markt beter te kunnen "be werken" zocht Philips sa menwerking met twee ande re Europese bedrijven. Het ging om het Franse CII en het Duitse Siemens. Dit leek de definitieve doorbraak van Philips in computers te wor den, maar de samenwerking lag na twee jaar al op z'n kant. Het Franse CII hield zich niet aan afspraken, en Philips stapte uit deze computerfa milie. Inmiddels was vanaf 1970 tot 1975 de werkgelegen heid in Den Haag al terugge lopen tot 1025 werknemers, en Data Systems zat in de problemen Het moest nu al leen de markt op. Helemaal alleen stond Philips echter niet. Philips had in de zestiger jaren al een aantal Europese bedrijven gekocht. Daarmee kwam het "net werk" van Philips Data-be drijven op in totaal zes fabrie ken in Europa, waarvan twee (Apeldoorn en Den Haag) in Nederland. Den Haag was uitverkoren voor de fabrica ge van "randapparatuur", zo als printers en computerge heugens. En het lijkt deze. ruim tien jaar geleden ge maakte, keuze te zijn die de werkgelegenheid bij de Haagse "poot" van Data Sys tems de das om zal doen Eén van de oorzaken van de dreigende sluiting van "Den Haag" is het feit. dat printers en computergeheugens veel goedkoper elders (bijvoor beeld in de Verenigde Staten) gefabriceerd kunnen wor den. Er zijn grote bedrijven, die zich uitsluitend met de fa bricage van die onderdelen bezighouden. "Philips kan anno 1981 geen lulpraatjes meer verkopen", zeggen de vakbonden. "Voor investeren in Data Systems in Den Haag is geen geld", zegt Philips. En niet de vakbonden, maar Philips heeft het lot van de Haagse vestiging van Philips Data Systems in handen. Data Systems Den Haag, een in 1969 opgerichte computergigant die anno 1981 tot de proporties van een dwerg is geslonken. Van 2300 naar 475 werknemers in twaalf jaar tijd. Alles wat Den Haag maakt levert het buitenland goedkoper, zegt Phi lips. Dan moet er in Den Haag iets veranderen, zeggen de bonden. Het is een discussie die twee jaar geleden werd gevoerd, en die binnen kort wel weer zal oplaaien. Want een week geleden kondigde Philips aan. dat men er ook met de overgebleven 475 werknemers geen brood meer in ziet. Data Systems moet wéér kleiner worden. Voor de laatste keer? De Haagse vestiging van Philips Data Systems. Philips wil nu investeren in nieuwe computersystemen, maar wil de - te dure - pro- duktie van printers en geheu gens in Den Haag beëindi gen. "Voor investeren in Den Haag is geen geld. Dan bren gen we de andere plannen, zoals het investeren in nieu we computersystemen voor banken, in gevaar", zegt een Philips-woordvoerder. Niet nieuw De Philips-opvatting dat "Den Haag" te duur is, is niet nieuw. Vanaf 1975. toen het samenwerkingsverband met Siemens en CII "plofte", liep de werkgelegenheid bij het bedrijf nog verder terug. In november 1978, er warert toen bijna 500 werknemers, kwam Philips met een afslan kingsplan, dat ontslag voor betekenen. Dit Philips-plan werd door de bonden sterk bestreden. Uit eindelijk ging Philips ak koord met een plan dat voor ongeveer 120 mensen ontslag betekende. Toch nam Philips in de loop van 1979 weer een aantal mensen aan. zodat het aantal werknemers weer tot 475 toenam. Voor de werknemers bij Data Systems in Den Haag bete kenden al deze ontwikkelin gen een constante onzeker heid over de toekomst. De vakbonden konden weinig anders dan regelmatig bij Philips aan de bel trekken over de plannen die de "top" in Eindhoven had met Data Systems in Den Haag. Mid den mei 1978 leidde dit tot een felle botsing, die - getui ge de laatste ontwikkelingen - zeker de niet de laatste zal zijn geweest. Door Henk Vegter De bonden eisten vanaf mei '78 duidelijkheid over de toe komst, maar Philips wilde die niet geven. De direktie sprak van "vooronderzoek", "overwegingen", "afwegen van alternatieven", totdat de bonden het overleg opschort ten. Daarna, in november 1978, kwam Philips met de ontslagplannen voor 200 man voor de dae Nu, in 1981, lijkt Philips nog in dezelfde stijl te opereren. Maar de vastberadenheid om de vestiging in Den Haag te sluiten lijkt volgens de bon den alleen maar toegenomen. Begin mei wilde Philips al aan de bonden vertellen wat de "reorganisatie" die men op het oog had zou inhouden. Maar de bonden moesten dan wel een geheimhoudings plicht accepteren. Dat laatste wilden de bonden niet, om dat daardoor de vakbondsle den binnen het bedrijf in een onmogelijke positie tegen over hun collega's zouden ko- Kritiek De bonden hebben een Philips- mededeling uit 1978 dat het bedrijf van plan was om op nieuw te investeren in de ves tiging in Den Haag goed in hun oren geknoopt, maar er volgens J. van Duijnhoven, bestuurder van de Industrie bond FNV, weinig van ge merkt. En de bonden hebben méér kri tiek. Van Duijnhoven zegt bijvoorbeeld dat Philips de afdeling in Den Haag waar nieuwe systemen worden ontwikkeld ten onrechte voor de helft heeft gesloten. Philips zegt op haar beurt, dat er bij deze "ontwikkel-af- deling" de afgelopen jaren slechts vier mensen zijn ver trokken: één die op eigen ver zoek naar Apeldoorn is ge gaan. en drie die maar voor tijdelijk in Den Haag werk ten. Een tijdlang heeft Data Sys tems in Den Haag in slappe tijden (en die waren er regel matig) werk overgenomen van Hollandse Signaal, een bedrijf dat onder meer defen siesystemen maakt. Van Duijnhoven zegt dat de Phi lips-lciding consequent heeft geweigerd dit werk een vaste basis te geven. Daar stelt Phi lips tegenover dat Signaal he lemaal geen werk op lange termijn aan te bieden had "Er was geen uitzicht op werk op een continue basis", zegt de Philips-woordvoer der. De FNV heeft zich voorgeno men met een plan op tafel te komen voor Data Systems. Het plan, aldus Van Duijnho- ven, zal nog even op zich la ten wachten. Het is niet ge makkelijk iets concreets op papier te krijgen, en één van de redenen daarvoor is, dat Philips sinds december vrij wel geen informatie meer heeft gegeven over de Haagse vestiging. Er is het afgelopen halfjaar "geen enkel cijfer" op tafel gekomen, aldus CNV-be- stuurder Van der Windt. Hij zegt dat er welgeteld twee ge sprekken tussen Philips en de bonden zijn geweest: één op 22 januari ("waar alleen summier werd meegedeeld dat het met het bedrijf min der goed ging") en één op 12 mei, waar het plan dat Phi lips uiteindelijk op 26 mei be kendmaakte onder geheim houding werd aangeboden: dat hoefden de bonden niet. Onduidelijk Van der Windt zegt ronduit, dat Philips anpo 1981 geen "lul praatjes" meer kan verkopen over de toekomst van het be drijf. Hij noemt het laatste Philips-plan zeer slecht on derbouwd. "Voor mij is het allemaal een volkomen on duidelijke zaak. Philips is ge woon aan zijn stand verplicht om meer gegevens te overleg gen. Het enige wat ze nu doen, is de vakbonden op één hoop jagen". Zowel Van der Windt als zijn FNV-collega verkeren in on zekerheid over de toekomst van het hele Europese Phi lips Data-netwerk Ook de werkgelegenheid in Apel doorn staat misschien op de tocht, maar bij gebrek aan ge gevens is een afgewogen oor deel moeilijk. Van Duijnho ven vindt, dat Philips in elk geval een "ereschuld" heeft tegenover Den Haag. "Er is de mensen in Den Haag een gouden toekomst beloofd, ze hebben werkelijk van alles meegemaakt. Mocht Philips aan kunnen tonen dat Data Systems niet meer te redden is, dan moet men de werkne mers in elk geval aan ander werk bij Philips helpen". De belastingwet biedt de mogelijkheid om dc financiële onder steuning aan naaste familieleden bij de fiscale heffing aftrek baar te maken. Op zichzelf is dat een interessante mogelijkheid, omdat deze "uitgaven voor levensonderhoud" bij de betaler (op 200.- per jaar na) geheel aftrekbaar zijn. terwijl de ondersteun de niets als inkomen hoeft op te geven. Maar. zoals dat voor veel aantrekkelijke zaken geldt: men moet er veel voor doen om ze te krijgen. In deze bijdrage zullen we de vereisten voor aftrek m het kort dc revue laten passeren en wat langer stilstaan by een voor velen niet te nemen hindernis: het aanwezig zijn van vermogen by de ondersteunde. Het is bepaald niet zo, dat alle bedragen, welke men uit sympathie of gedreven door bittere ernst, in handen van de naaste verwan ten speelt door aftrek ook altijd fiscaal worden gesubsidiéerd. De kring van de te ondersteunen "familie" (van man én vrouw), is daarentegen zeer ruim: het betreft de eigen -. aangehuwde - en pleegkinderen (van 27 jaar en ouder), kleinkinderen, schoon zoons en -dochters, ouders, stiefouders, pleegouders, grootou ders, broers, zusters, zwagers en schoonzusters. (Het is ook mo gelijk om tot vaste bedragen aftrek te krijgen voor kinderen jonger dan 27 jaar, indien geen recht bestaat op kinderbyslag, maar dat terzijde). De eerste en belangrykste eis is. dat de ondersteuning - objectief gezien - moet voorzien in een daadwerkelijke behoefte aan le vensonderhoud. Het gaat er alleen om een zekere nood op te heffen, maar ook om - zoals dat in de taal van de Hoge Raad deftig heet - "de ondersteunde in staat te stellen een redelijk bestaan te voeren, overeenkomstig 2yn of haar plaats in de samenleving" Om de situatie te beoordelen, zal aandacht moeten worden gege ven aan het eigen inkomen van de ondersteunde, de maatschap pelijke kringen, waarin deze gewoonlijk verkeert en - in mindere mate - de (maatschappelijke en financiële) situatie van de steun- verlener. De vraag zal gesteld worden kan hy of zy ook zonder de financiële ondersteuning met het beschikbare inkomen rede lijkerwijs rondkomen? Als deze vraag in alle zakelykheid rond uit bevestigend moet worden beantwoord, is de mogelykheid tot aftrek tot vrijwel nihil gedaald. Het gaat (althans: fiscaal) niet éAn om de ondersteunde royaler te laten leven of hem of haar in staat te stellen tot besparingen (vorming van vermogen) te komen. door J. Booij belastingadviseur De aftrekbaarheid is ook beperkt tot financiële hulp in de dage lijkse uitgaven aan huur, kleding, voeding etc. Vandaar, dat het voor de gever aan te raden is maandelijks een min of meer vast bedrag over te maken. Dat benadrukt de constante behoefte. Indien incidenteel wat wordt gegeven (b.v. voor de aanschaf van een ijskast of een tv. toestel, zaken welke in onbruik kunnen raken), wordt niet meer voldaan aan het beperkte begrip "uitga ven voor levensonderhoud", dat aan uitgaven van consumptieve aard (op korte termijn gezien) is gekoppeld Ouders, die eerst hun gehele vermogen aan hun kinderen weg schenken en zich vervolgens behoeftig opstellen, hebben hun kinderen niet in de positie gebracht, dat deze de ondersteuning aan hun ouders vervolgens kunnen aftrekken Ook zal bekeken worden of de financieel zwakkere, gezien de stu die en opleiding, zelf niet door arbeid in het levensonderhoud kan voorzien. Tenslotte wordt ook nog nagegaan of ook anderen (b.v. broers en zusters tegenover de ouders), die zich, gezien hun financiële positie, redelijkerwys gedrongen hadden moeten voe len om een bijdrage te verlenen, dat ook daadwerkelijk hebben gedaan. In het algemeen is de aanwezigheid van vermogen bij de onder steunde. een beletsel om tot aftrek te geraken Dat daarop uit zonderingen bestaan blykt ook weer uit een onlangs gepubli ceerde uitspraak van het Gerechtshof (Belastingkamer) in Am sterdam. Het ging daar om een gescheiden, wat met haar ge zondheid tobbende, vrouw van middelbare lecftyd, die naet dne minderjarige kinderen in een eigen huis woonde; koopprijs 64 000,-; waarde "vry opgeleverd" f 140.000.-, hypotheek 40.000.-. Zy had dus een vermogen van 100.000,-. Voor haar zelf had zy geen recht op alimentatie en voor de kinderen werd ƒ1.800,- per jaar plus de kinderbyslag ontvangen. Zelf verdien de zy zo'n J 4.000,- per jaar by. Een vakopleiding had zij met genoten Haar (enige) zwager ondersteunde haar met 20 000,- per jaar en trok dat bedrag by het berekenen van zyn inkomen af De in specteur stond geen cent aftrek toe en wees op de aanwezigheid van het huis: "er was vermogen, de zwager had dus een lening kunnen verstrekken" Het Hof vond echter, dat het in de omstandigheden, waarin de schoonzus verkeerde, bezwaarlijk was om het vermogen aan te tasten. By verkoop "in bewoonde staat" zou de opbrengst van het huis slechts ongeveer zestig procent van de waarde "leeg opgeleverd", dus 84 000.- zyn Wat zou zy dan nè verkoop moeten' Kennelijk geen ander huis kopen, maar een huis huren. Dat zou dus niets oplossen Bovendien: éis er nu door de zwager leningen waren verstrekt, hoe zou zyn schoonzuster dan uitzicht hebben kunnen bieden op betaling van aflossing en rente? Ook daarvoor zou ze weer financiële hulp nodig hebben. Dc klager bij het Gerechtshof kreeg overigens ook niet vqor hon derd procent gelijk Zijn aangetrouwde zuster moest het tydens de penode van haar huwelyk met een betrekkelijk bescheiden salaris van haar man doen Dat bepaalde mede haar maatschap- pelyke positie en aldus stelde het Hof het aftrekbare deel vast op 8.000,-. Naar de mening van de rechtsprekende instantie had zy in het betrokken jaar (1973) een netto inkomen, waarvan zy redelijk kon leven. De resterende 12.000,— waren - fiscaal al thans - géén ondersteuning. Voor Wall Street was het deze week weer het oude liedje Zouden er geen renteperike len zijn dan was de beurs in feeststemming. Het koersbe- loop liet echter een onzeker en teleurstellende tendens zien die door de Amsterdam se beurs ten dele werd over genomen. Daar was de stem ming verdeeld met forse ver schillen naar beide kanten, hoewel de ondergrond posi tief bleef. Het begon deze week aanvankelijk goed Wall Street zette in snelle vaart de koersverbetering van de vorige week voort en kwam daarbij zelfs even bo ven de 1000, maar dinsdag zakte de Dow Jones index al weer beneden de 990 Zoals gezegd waren het de ren teperikelen die roet in het eten strooiden. Weliswaar na men vrijwel alle grote ban ken de rentedaling van 20,5 procent tot 20 procent over en brachten sommige.kleine banken hun rente op 19,5 procent, maar de plotselinge stijging van de rente op staatspapier van 18 op 21 pro cent zaaide veel paniek. Veel meer nog dan op de kre dietnormen van de centrale banken wordt nu gelet op de rente-ontwikkeling van deze door C. Wagenaar zgn. federal funds op welke markt het bestuur van de Amerikaanse centrale ban ken rechtstreeks opereert. Dit middel blijkt veel effec tiever en sneller te werken om de rente naar zijn hand te zetten, dan de omslachtige kredietpolitiek die eerder psychologische effecten heeft Wat dc FED. het be stuur van Amerika's centrale banken, bezield heeft om de rentedaling van het bankwe zen te blokkeren en de rente op de markt voor staatspa pier weer fors op te jagen, is niet duidelijk Te meer, daar ook vorige week de geldhoeveclheid in om loop aanmerkelijk was terug gelopen terwijl de inflatie in april tot slechts 5 procent op jaarbasis was gezakt. Waar schijnlijk houdt een en ander verband met de toenemende weerstand in de Verenigde Staten tegen president Rea- gans belastingverlagingen, waar deze week veel herrie over is ontstaan Vooral de Democraten bieden krachti ge oppositie en de nog door oud-president Jimmy Carter benoemde topman van het Amerikaanse centrale bank wezen. Paul Volcker staat naar alle waarschijnlijkheid aan hun kant door te dreigen de belastingverlagingen met hoog te houden renteniveaus te beantwoorden. Dit zou tot een conflict kunnen leiden tussen de heren Rea gan en Volcker. Hoewel de laatste wettelijk gedwongen kan worden het veld te rui men, zou dit toch een zeer slechte indruk in de Verenig de Staten maken, zeker in kringen van beurs- en be drijfsleven Maar dit verharde regime van de FED schept voor het bui tenland weinig hoop op een snelle daling van de rente stand in de Verenigde Staten waarop steeds meer wordt aangedrongen Deze week was het vooral Japan die daar bij Amerika op trachtte in te spelen, terwyl een internatio nale financiële conferentie van grote beleggers met des kundigen uit overheidskrin gen van diverse landen te Zu rich eveneens de rente-ont wikkeling in de Verenigde Staten centraal stelde voor het op gang brengen van de zo vurig begeerde daling van de rentestand De agent van het Nederlands ministerie van financiën die de staatsleningen verzorgt, liet op deze bijeenkomsten weten dit jaar al zoveel voor de staat te hebben geleend, dat het te verwachten begro tingsgat in 1981 al vry wel is gedicht. Als de finanei>.!< ontwikkeling met verder uit de hand loopt en de kabinets formatie snel en doelmatig geschiedt en geen maanden duurt, zou dit voor onze kapi taalmarkt een zekere v. ting betekenen De uitspraak viel in elk geval in goede aar de, want de reeds met een technisch herstel begonnen obligatiemarkt ontving er in Amsterdam nieuwe steun door. Bijna elke dag deze week steeg het koerspeil. soms met een half procent zo dat de obligatie-index opliep van 80.4 tot 81.7 De hypo theekbanken waren hierdoor in staat de afgiftepryzen van de 12,5 procent pandbrieven t van 100 op 101 procent te brengen Nu de Amsterdamse effecten beurs het jaarvcrslagensei zoen vrijwel heeft afgewerkt en het nog enkele maanden duurt voor de eerste hal: Mi cijfers bekend word< n, gtyn r niet veel impulsen meer om op voort te bouwen. Daarbij komt dat menig belegger de vakantie ziet naderen en daar meer mee bezig is dan met beurszaken De gemiddelde omzet liep deze week vooral voor de meer lokale aandelen flink terug Toch was het be paald niet stil, maar dat kwam vooral door de steeds hoger wordende Amerikaan se dollar Deze steeg de afge lopen dagen al tot boven de f2.65 en dit lokt steeds weer beleggers naar die aandelen waarvan de betrokken onder nemingen geacht worden te profiteren van de zwakkere gulden tegenover de dollai Dat was op de eerste plaats Phi lips die by grote omzetten en kele guldens wist aan te trek ken. Ook KLM boekte na een aanvankelijke reactie weer een fors herstel, waardoor nieuwe record standen boven de f 140 werden ingenomen. De Nedlloyd liep f 5,- op ter wyl er zich voor Gist-Broca- dta immw w. si MangM- ke kooporders kwamen mel den Dit aandeel liep hier door op van f 63 tot boven de f70 Beleggingsaankopen deden 0< e van der Grinten zo'n f 10 aantrekken en dc forse winst stijging van Amcv in d. r ste drie maanden van dit jaar, verhoogde het aandeel met f7.- Zelfs Ogem werd de enorme koersval van vorige week tot even beneden de f 5.- te bar zodat er een herstel tot juist boven de f6, intrad Daarentegen ontwikkelden Koninklyke Petroleum en Unilever zich teleurstellend met eerder enig verlies ter wijl de bijzonder slechte gang van zaken by Westland- Utricht Hypotheekbank, waar zelfs sprake is van een drastische personcelsinkrim ping het aandeel tot nieuwe laagterecords sedert vele ja ren terugdrong

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15