Grens voorbij in de States ■HM04 huasilSiUUmim DEKRAN1 MEEOPl VAKANTIE KLEURENFOTO'S LEZERS SCHRIJVEN sgggg8t3ggBs£Ê, uw pretty ZATERDAG 6 JUNI 1981 SPORT PAGINA 13 Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de N redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. DEN HAAG - Prestaties beheer sen het sportleven van Ria Stal man. De Haagse discuswerpster 'vluchtte' ruim vier jaar geleden naar de Verenigde Staten om daar haar sportverdriet van haar af te werpen nadat zij Nederland niet mocht vertegenwoordigen op de Olympisch Spelen van München. Stalman: „Ik had hard getraind voor de Spelen van '76. Ik had dan ook verwacht er naar toe te gaan. Nu dat niet gebeurde was ik een beetje afgeknapt op het discuswerpen en daarom overwoog ik toen te stoppen". In figuurlijke zin droogde Stalman haar tranen in de States, vond daar ook haar huidige man èn kreeg weer schik in atletiek. Haar Nederlands record discus werpen dat zij in 1976 in Bratisla va had gevestigd (58.18 meter) bleef evenwel een niet te over treffen prestatie. „Als ik dit' jaar geen vooruitgang boek dan stop ik aan het einde van het jaar", nam Ria Stalman zich deze win ter daarom voor. De stok die ze zelf achter de deur zette, bleek uiteindelijk zijn uitwerking niet te missen. „In de eerste de beste wedstrijd wierp ik direct al 57.42 meter. Daar kreeg ik een enorme oppepper van", verhaalt Stal man. En de tweede keer dat zij dit seizoen in actie kwam voor de universiteit van Tempe (vlakbij de Mexicaanse grens) werd zelfs de magische 60 metergrens be reikt: 61.64 meter. Die toppresta tie overtrof Stalman later nog een keer: 62.32 meter. Een on waarschijnlijke progressie in een sport waar records meestal in tienden van seconden of enige centimeters worden verbeterd. „Het is djUS duidelijk het seizoen van de ommekeer geworden", concludeert Stalman. „Die ver betering zat er al die tijd in, maar het was evenwel een mentale kwestie dat het niet zover kwam. Mijn trainer Roy Aguayo heeft hele goede ideëen over discus werpen. Ik heb onder hem on dermeer mijn sprong- en sprint kracht beter ontwikkeld. Toch heb ik het er vorig jaar tamelijk moeilijk meegehad dat ik aan het aanmodderen was met mijn techniek en geen vooruitgang boekte", bekent het Sparta-lid oprecht. Hoewel bij haar het woord relative ren zeker niet onbekend is („Ik ben weliswaar vierde van West-- Europa en ik hoef me nu niet meer te schamen bij internatio nale wedstrijden, maar heel rea listisch gezien stelt die 62.32 me ter nóg weinig voor") werkte die psychische druk geregeld op haar gemoedstoestand. „Het dis cuswerpen is toch een groot deel van je leven gaan bepalen. Als het dan steeds niet lukt, zoals vo rig jaar, dan kon ik er best wel van streek raken. Ik heb dan ook echt wel de nodige tranen gela Atlete Ria Stalman werpt teleurstelling van zich af ten. Het is behoorlijk frustrerend als die progressie uitblijft". De beloning voor de Spartaanse opvoeding kon evenwel niet uit blijven. „In mijn achterhoofd wist ik dat het jeen keer beter moest gaan. Met het bereiken van de 60 metergrens heb ik voor mezelf een soort genoegdoening gekregen voor het vele werk dat ik ervoor heb moeten doen. Het klinkt misschien stom, maar het was net alsof ik een hele zware last was kwijtgeraakt". Terug in Nederland leeft Stalman nog steeds in een soort roes. „Ik sta werkelijk verbaasd van de enorme belangstelling. Een vreemde gewaarwording. Tot en met '76 ging het ook erg goed met mij. Toen kreeg ik ook veel respons. Omdat ik daarna stil bleef staan werd het opeens rus tig. Wat in '76 nog goed was, was bijvoorbeeld in '78 niet meer goed. Dat heeft mij ontzettend veel moeite gekost om dat te kunnen accepteren", geeft ze toe. In haar vaderland is Stalman ook afhankelijk van haar immer trouw gebleven vrienden. Want haar huis en baan heeft ze vier jaar geleden opgezegd in ruil voor een studentenleven dat om de discus draait. Spijt heeft ze er geen moment van gehad, want: „Ik heb zo onderdak in Neder land gevonden. Bovendien ben ik al tevreden als ik een bed heb". Stalman overzomert nu bij Raymond de Vries, clubgenoot en behorend tot de Nederlandse hoogspringtop. Ze maakt overi gens een wat afwezige indruk, amper een week bivakkerend in de Residentie. „Het klinkt wat blasé", verontschuldigt ze zich, „maar het kost me af en toe moeite me in het Nederlands uit te drukken. Ik ben gewend in het Engels te praten, te denken en te dromen. Dat is echt heel raar". Niettemin twijfelt Stalman of ze zich definitief in Amerika gaat huisvesten. „Ik weet het nog echt niet. Ik ben wat huiverig om mijn Nederlanderschap op te ge ven, want de sociale wetten zijn in Amerika erbarmelijk slecht". Haar enige zekerheid is daar. dat ze nog een beurs voor een jaar krijgt om haar studie Frans af te sluiten. Uitkomen voor haar ei gen universiteit is echter niet meer mogelijk. Buitenlanders mogen slechts vierjaar de kleu ren verdedigen van universiteits- teams. Die periode is inmiddels verstreken voor Stalman. Alleen indoor heeft ze nog een seizoen voor de boeg. „Ik ben daarom van plan me aan te melden bij een club in Los Angeles. Ten minste als ze bereid zijn mijn rei zen te betalen". Daartoe zal die vereniging onge twijfeld bereid zijn, want op haar beoordelingslijstje prijken alleen hoge cijfers. Per slot van reke ning versloeg Stalman het afge lopen weekeinde op de Ameri kaanse universiteitskampioen schappen haar grote rivale, de Schotse Meggy Ritchie. Iemand rrrïr* ittishk s i V iw v m wfeatfeu -s^air SSSK 843# Ef ,'85* at l«f tt »r Ria Stalman gedijt goed in de States. Tweemaal al passeerde zij met de discus de 60-meter grens. die in staat is te werpen op het niveau zoals in de Oostbloklan den geschiedt. „Die titelstrijd werd echter beinvloed door het weer. Het regende zo hard dat je je discus niet eens droog kon krijgen. Bovendien had ik niks te verliezen, want ik ben altijd tweede, waardoor ik ontspannen aantreed. Meggy had meer last van de weersomstandigheden. Voorts is zij altijd erg nerveus en weet ze dat ik mijn top nog niet heb gehad. Door nervositeit heeft ze niet kunnen winnen". De uitgebreide lach maakt dui delijk dat ze dat als één van haar hoogtepunten beschouwt. Door de reeks successen komt het woord stoppen op het moment uiteraard niet meer op in de ge dachtewereld van Stalman. „Ik heb echt zin om door te gaan. Ik heb nauwelijks aan kracht inge boet. Mijn enige probleem is mijn techniek zo te houden, zoals die nu is. In elk geval moet ik de ze zomer in staat zijn nog tegen de 64 meter te gooien. Bovendien ga ik eind juni twee weken naar Edinburgh om me daar voor te bereiden op de Europa Cup- strijd. De. laatste jaren brak mij steeds op dat ik terug in Neder land overdag moest werken. Dat doe ik dit jaar niet meer, want dat levensritme ben ik niet meer gewend. Soms at je pas om tien uur of half elf 's avonds. Dat is niet goed voor je prestatiegevoel. Ik probeer wat via een sponsor te regelen, zodat ik nu niet meer overdag hoef te werken. Ik zie het daarom weer optimistisch Ondanks haar 29 jaar kijkt de atlete tevens halsreikend uit naar het Europees kampioenschap dat volgend jaar in Athene wordt ge houden. ..Maar naar de Olympi sche Spelen wil ik niet meer kij ken", voegt Stalman eraan toe. /.Die doen mij bijzonder weinig. Van mij mogen ze dat evenement afschaffen, want de Spelen deva lueren steeds meer in waarde". Haar blik verriet echter de nodi ge twijfels. „Nou ja, ik zeg dat na tuurlijk ook om mezelf te be schermen tegen meer teleurstel lingen". Met andere woorden de prestaties blijven het sportleven van Ria Stalman beheersen. HERMAN POOS Komt Pernix als medegebruiker van de sportvelden bij de Groenoordhalleti? De sportstich ting uni dat wel. de korfbalver eniging Noorderkwartier heeft niets te willen en Pernix wil al leen onder de door hen gestelde voorwaarden! Zo lag zo'n beetje de zaak enige dagen geleden. Wat Noofótrkmartitr betreft komt Pernix niet eerder nadat enige zaken goed zijn doorgeno men en vastgelegd. Uit enige uitspraken van de huidi ge Pernix-voorzitter en andere bestuursleden in het Leidsch Dagblad sprak zo duidelijke minachting voor de kleinere zus tervereniging Noorderkwartier dat ons inziens commentaar niet achterwege kon blijven. 'Grote' zus Pernix liet daarbij zien hoe klein zij in wezen is. De grote 'C' in hun naam CKV Pernix had duidelijk haar goede uitwerking gemist. Die 'C' zou borg moeten staan voor een beleid dat op sa menwerking is gebaseerd en op begrip voor de situatie u'aann het kleinere fin ledentalNoor derkwartier wordt gemoeu- vreerd door de eisen van Pernix. Noorderkwartier (zonder 'C') heeft overigens de mogelijkheid van samenwerking niet uitgesloten. Het staat duidelijk in een verslag van een bespreking tussen het NKW-bestuur en de Sportstich ting van 31 maart 1981. Maar juist NKW zou alle reden hebben om samenwerking met Pernix op grond van het verleden te weige ren. Jaren geleden speelden beide clubs op het schoolsportveldje aan de Burggravenlaan. Toen werd door de Pernix—leden na hun wedstrijden op zaterdag zo veel tmil voor NKW achtergela ten op de zondag dat herhaling hiervan ten koste van alles moet worden voorkomen. Er waren toen nog meer zaken aan de orde. NKW komt uit Leiden Noord en wilde daar terecht een veld. Zij kreeg die gelegenheid toen Roo- denburg naar sportpark Noord vertrok.'De toezegging was toen: 'NKW gaat naar de Leidse Hout'. Groot was toen de verbazing en woede bij NKW dat Pernix even wel voorging. Een pleister op de wonde was de toezegging dat NKW naar een 'voorlopig' veld bij de Groenoordhallen zou gaan en een optie zou krijgen op een eventueel in de Merenwijk aan te leggen veld. Dat laatste ging he laas niet door. omdat de gemeen teraad het besluit nam daar geen schoolfsportvelden aan te leg gen. NKW ging uiteindelijk naar het veld bij de Groenoordhallen. Tot zover de voorgeschiedenis. Wel nu, een reactie op de bespreking van 25 mei jl. tussen Sportstich ting. Pernix en NKW die dóór Pernix is geboycot. Pernix ver scheen niet en liet een aantal pro deo en hardwerkende mensen van NKW en Sportstichting zon der enige voorafgaande waar- schuwing om 18.00 uur tevergeefs naar de vergadering komen voor het bespreken van Pernix—pro blemen De Sportstichting zal on getwijfeld haar eigen redenen hebben om Pernix naar de Groenoordhallen te willen laten gaan NKW heeft evenwel geen enkele reden om Pernix met open armen te ontvangen. Pernix moet begrijpen dat over een zus tervereniging niet kan worden heengewalst. Pernix moet nu eerst bereid te zijn tot een goed en redelijk vergelijk te komen. Als de club dat met wil en de moge lijkheid van goed overleg en een redelijke overeenkomst daardoor laat liggen, dan zal de Sport stichting uiteindelijk moeten be slissen. Eventueel moet de Sport stichting ook de voorwaarden be palen hoe Pernix op het Groenoordhallen terrein mag spe len. NKW-leden (ook de Christenen on der hen) praten/schrijven niet over de 'C'. maar handelen er naar. Zij hadden op een leden vergadering het NKW-bestuur alle vrijheid gegeven om te pra ten en te beslissen, rekening hou dend met de veldensituatie van Pernix. Zij hebben dat gedaan met het oog op: a) Het niet eens zo verre verleden en de toestanden in kantine en kleedgelegenheid bij Pernix nü b) het vele werk dat door bijna alle NKW—leden is verzet voor op richting en instandhouding van de huidige kantine en kleedac commodatie. Het kan hen dan ook niet kwalijk worden geno men dat bij medegebruik daar van door de CKV Pernix daartoe duidelijke afspraken worden geëist. Vooralle duidelijkheid de clubaccommodatie is eigendom van de LKV Noorderkwartier. Mevr. C.B.M. Nieuwenburg-Sch- male en J.G. Reijken (ex-bestuurs) leden van Noorderkwartier. Nagelkruidzoom 4, Leiderdorp BRUSSEL (ANP) - De t«M Ne derlandse vertegenwoordigers in het toernooi om de Europese hockeybekers voor landskam pioenen hebben gisteren in Brussel gemeten naar de presta ties een goede start gehad Am sterdam. titelhouder by de da mes, versloeg Portadown uit Ier land met 1-0 en Klein Zwitser land kwam tol MB zege van 4-1 op Edinburgh CS uit Schotland. Tel. 071-143545 Kennismaking KENNISMAKING GEZOCHT Zoekt u s een levenspartner? Vraagt u dart eens vrijblijvende inlich tingen over de unieke werkwijze van STICHTING CENTRUM EUROPA (erkend door de Raad van Toezicht). Niet zonder reden Nederlands groot ste buro voor huwelijkscontacten en duurzame man-vrouw relaties De gratis brochure ligt voor u gereed Alphen a/d Rijn: Sterrenlaan 107. Tel 01720-21776. Leiden. Maanvlinder 5. tel. 071-212830. VANKANTIE ALLEEN? bij ons is iemand die op uw wacht. STICHTING CENTRUM EUROPA (Erkend door de Raad van toezicht), is het grootste, erkende huwelijksbu- ro van Nederland. Met zo'n 3.000 nieuwe kennissen voor u waaronder die éne....! Bel onze medewerkster in uw omgeving voor een kosteloos ge sprek of de gratis brochure. Alphen a.d. Rijn. Sterrenlaan 107. tel 01720-21776 Leiden. Maanvlinder 5. tel 071-212830 Hoofdknt Zee straat 134 Beverwijk Tel. 02510-25720. CHINESE MAN 39 jaar. sportiet en kunstzinnig zoekt na teleurstellende ervaring langs deze weg kennismaking met lieve alleenstaande Hollandse of buitenlandse vrouw met aid doel huwelijk, brieven met foto en liefst in het Engels naar postbus Lange- voort 1102 Oegstgeest Heer van 36 jaar, zoekt vrouw van 30 tot 40 jaar. om een leuke gezel lige relatie aan te gaan. Evt. huwe lijk niet uitgesloten. Tel. 071-312867 tussen 21 00-22 00 Hom, jongen. 25 jaar zoekt lief vriendje die ook een ideaal heeft om samen iets moois en goeds op te bouwen. Br op erewoord ret. on der nr 13461 bur vd blad Serieuze kennismaking, korros- pondentie, vriendschap, heid oplossen, zonder winstbejag, huwelijk enz Geheimhouding! Vraag gratis bro chure!. De Nieuwe Toekomst, Postbus 174. 5240 AD Rosmalen Man. 54 jaar, gescheiden, eigen bedrijf, met dochter 14 jaar Zoekt kennismaking met vrouw 1 kind geen bezwaar. Br.onder nr. 13451 bur. v.d. blad. Jongeman, 24 jaar, vegetariër zoekt meisje om op vrienschappe- lijke basis te gaan kamperen op Terschelling in de periode van 6/7 tot 17/7 1981. Br. onder nr. 13448 bur. v.d. blad. Jonge vrouw, serieus type. zoekt een vriendin (niet lesbisch) uit Lei den of directe omgeving, om sa men te wandelen, fietsen, zwem men e.d.. (Vooral in het weekend) Ik denk aan iemand van 45 jaar Br o nr 6007 van dit blad Jongeman goed gezond. 24 jaar, zoekt serieuze kennismaking met meisje 20-25 jaar Geen bar-type Br.on.nr. 6051 van dit blad ting TRAIT-D'UNION (erkend door de Raad van toe zicht). Afd Leiden: Carneoolstraat 46. tel. 071-767438 (bellen na 13 uur). Afd Alphen Groenoord 416. tel. 01720-44863 Hoofdadm postbus 122. 6710 BC Ede (Gld tel 08380-1419? Leuke jongeman van 23 jaar zoekt een leuk meisje voor vriendschap en kennismaking tussen 18 en 25 jaar. Br.m.f.o.e.r. on.nr. 13455. Fietsen, bromfietsen en motoren U vindt bij ons een grote sortering polyester kuipen, halftopps. toer- schermen, kotters en- rekken, tanktassen, geitwielen, schijfrem sets, sportzits, mistlampen etc. onderdelen struik Hooigracht 51. Leiden. Tel 122026 honda 750 K7 bj '79. I.z.g.st. Compleet met tourkuip, 3 delige kotterset Ameri kaans zadel en hoog stuur T e a b Erades. Zaagjesbank 5. Leiden Tel. 213133 kreidler Yamaha met sterwielen schijf rem en lakset. beide i.zgst Bj '80. Tel 071-766910 yamaha Enduro te koop. Lak set. snel. 8 mnd met verzekenng. Prijs n.o.t.k. Tel. 071 -893460 Wegens omstandigheden te koop honda 750 f2 Bouwj. juli '78 km.stand 19.000 Ve le accessoires zoals Krauser kof ferset, stuurscherm stallingshoes enz Vraagprijs 4 000,- Tel inl na 20.00 uur 071-146197 Uw bromfiets ol rijwiel defect? fa petersen helpt u voordelig en direct. Jan Vossensteeg 12. Leiden. Tel. 121503 Tevens nieuw verkoop. Opleidingen (clubs), lessen Zomerbridge bridgeclub v.o.g. elke do avond t m 20 aug Aanvang 19 45 uur Entree 2.50 ppers Rest Boerhaave Marienpoelstraat 69a Wegens aanschaf zwaardere mo- honda 1255 Bj. '77. i.z.g.st. kl blauw met schijf rem spiegels, pr. 850,- en tomos 4 l V/2 jaar oud RL metallic rood nieuwprijs f 1.650,- nu 850,-. Tel. 071-766095. Te koop aangeboden honda 750 KZ., met volle kuip, kleur blauw, bj '79, km.st. 10 000, inl 071 —890976. Bovag autorijschool vinkesteijn Vamor Ml erkend kan nieuwe cursisten plaatsen Ook voor vrachtwa gen en automaat. Tel. 071-134575 Wij geven een leuk inruilprijsje voor uw oude tiets bij aankoop van een nieuwe Batavus-Gazelle-Peugeot fiets. Tweewielerspecialist polanen Haarlemmerstraat 201, 5 Meiplein 128. Leiden. autorijschool Kees Vonk Vamor en Rijksgedipio- meerd. rij-instructie nieuwff stijl, kan weer leerlingen plaatsen, ook voor automaat Tel. 071-121512 b g g. 070-279347 honda cb 350 f I z.g.st Konis h.t. kuip 4-1 uitl. Richtprijs 1.500.- Tel 02522-15940. Te koop aangeboden yamaha Xs 750 C C. bj. '78 pr 2.600,- evt. inruil voor auto. Tel. 071-765318. gÖlWig 1976. met ol zonder windjammer en krausers t.e.a.b. Molenweg 1 a. Katwijk a.d. Rijn. "Wordt vervuld met de Heilige Geest" PINKSTERSAMENKOMSTVOOR IEDEREEN 1e Pinksterdag 10 uur v.m. EVANGELIECENTRUM. Zijlsingel 2. Leiden Spreker: J.P.H. Zijlstra Toegang vrij! ledereen welkom! Te koop suzuki GT 250 kmst. 21 000 apr 77 Vr.pr. 1 500,- tel 071-126134 tussen 16.00 en 18 00 uur. honda 250 Twin '78. km.st. 6.500 kl. rood incl. topkoffer en afdekzeil. Als nieuw prijs f 2.500,-. Te bevr Hoge Morsweg 114. Leiden. Opleiding staatsdiploma tolk/vertaler Engels Brotherhood Van der Bijl Den Haag en Utrecht Aanvang nieuwe cursussen eerste week september Prospectus en aanmelding Zwanewater 39, 2715 BH Zoetermeer liefhebber gezocht voor BMW R 60/5 in uitst. staat Pol kotterset, scherm, 2 hal lampen, '73 f 2.250.-. Papiermo len 148 Leiden. Te koop Kreidler bromfiets tel 071-312415. suzuki cs 1000 B| '78 Hoge Morsweg 148, tel 071-310644 yamaha XS 500 t.k. 2 850.-. Tef 071-142608 groter, sneller, beter, J veiliger,... niet duurder I Breng vóór 10 uur uw film en om 5 uur al ï/f/ÏC" bewondert u uw kleurenfoto's K* foto Printshop Raadhuisstraat 182 Alphen aan den Rijn Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt f 2,10 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie-adres in Nederland of Belgie is gratis. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wensen wij u alvast een -=«S VAKANTIEPERIODE Terug op HUISADRES LI NAAM ADRES WOONPLAATS VAKANTIEADRES:. ADRES PLAATS LAND Zend uw opgave aan TTTH VOORl HUISn TEL HUISNUMMER POSTCODE Leidsch Dagblad B.V. a?d Abonnementenadministratie Antwoordnummer 10050 r 2300 VB Leiden l

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13