Langer verblijf voor zigeuners madurodam Snoeimes valt verkeerd Wensen voor ministersposten gepeild Politie ontmaskert nep-arts Justitie onderzoekt mogelijkheden Minister fout met verbod Radio Stad Bijdrage Nederland aan Unifil verlengd Antiek houtsnijwerk van de Maori's Ontucht met dochtertje: 9 maanden celstraf Spreiding van PTT Meerderheid Kamer wil buitenlandse zaken sparen Voor kapper 900 miljoen uitgegeven DEN HAAG (ANP) - Bij de Nederlandse kappers is vorig jaar 900 miljoen gulden be steed. waarvan het meren deel (700 mihoen) werd uitge geven door vrouwen. Dat be tekent ten opzichte van tien jaar geleden een verdubbe ling. Dit staat in een rapport over de kappersbranche van het Eco- nomisch-Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). De conclusies zijn ge baseerd op een onderzoek onder tweehonderd kappers- bedrijven. DEN HAAG (GPD) - De kabinets informateurs Lubbers en De Ko ning hebben de afgelopen dagen ook al geprobeerd een inzicht te kragen in de ministersposten die CDA. PvdA en D'66 bij voorkeur in een nieuw kabinet willen be zetten. Niet van iedereen hebben zij daar al antwoord op gekregen. Oppo sitieleider Den1 Uyl weigerde na melijk om nu al - terwijl nog niet echt onderhandeld wordt - zijn voorkeuren op tafel te leggen. De bezetting van ministersposten is een punt waarover zwaar onder handeld zal moeten worden. Het CDA heeft wat meer uitgespro ken ideeën op dit punt. De chris ten-democraten hebben - behal ve het minister-presidentschap - voorkeur voor de posten onder wijs, financiën, justitie, ontwik kelingssamenwerking en land bouw. D'66 heeft vooralsnog slechts laten weten drie ministersposten te claimen in een kabinet met zes PvdA'ers en zes CDA'ers. Posten waar D'66 veel belangstelling voor heeft zijn onder meer bui tenlandse zaken en economische zaken. Bg onderhandelingen over minis tersposten is het zo dat wie van de drie partijen het eerst aan keuze is, de volgende twee beur ten voorbij moet laten gaan. Valt het premierschap toe aan het CDA, dan mag de PvdA het eerst kiezen, daarna D'66 en pas daar na weer het CDA. In dat geval zal de PvdA waar schijnlijk voor de uiterst belang rijke post van financiën kiezen. Op welke wijze de belangrijkste posten in het kabinet verdeeld worden, hangt dus nauw samen met de vraag wie de minister president wordt. Volgens de woordvoerder van de informateurs is wel afgesproken dat er een „redelijk evenwicht" moet zijn binnen de hoofdsecto ren van het beleid, respectieve lijk de ministeries van financiën, economische en sociale zaken. de departementen van buiten landse zaken, ontwikkelingssa menwerking en defensie, die van binnenlandse zaken en justitie en de groep met de overige de partementen Daarbij is bekend dat het CDA onderwijs als een zeer hoge prioriteit heeft. Volgende week Volgens CDA-kringen heeft in de CDA-fractie niemand zijn twijfel geuit over een hernieuwd pre mierschap voor mr. Van Agt. De fractie heeft zich integendeel juist met zeer veel kracht achter die kandidatuur opgesteld. De echte onderhandelingen tussen de informateurs Lubbers en De Koning en de fractieleiders Van Agt. Den Uyl en Terlouw begin nen nu definitief volgende weck donderdag Dinsdag ontvangen zij eerst nog eenmaal de dne fractieleiders in afzonderlijke ge sprekken. Daarbij willen zij hun voorstellen voor de agenda van de onderhan delingen nog een keer toetsen. In het pinksterweekeinde zullen zij die agenda, ongeveer 20 meest wezenlijke punten, compleet met suggesties voor oplossingen van de grootste problemen, op stellen. De fractieleiders moeten die agenda onderschrijven alvo rens onderhandeld kan worden. ALMERE (GPD) - Wanneer justi tie over veertien dagen tot de conclusie komt dat de zigeuners, die al vier en een halve maand aan het Muiderzand in Almere bivakkeren, niet uitgezet kunnen worden, zal de groep voorlopig een verblijfsvergunning voor zes maanden krijgen. Dat is een van de resultaten van het gesprek dat zigeuners en de stichting ROM (die de belangen van de zigeuners behartigt) giste ren voerden met de loco-secreta ris-generaal van het ministerie van justitie, Hijlkema. Justitie zal een onderzoeHje ver richten dat maximaal veertien dagen in beslag neemt - naar de mogelijkheden om de 21 zigeu nergezinnen het land uit te zet ten. Mocht de uitslag negatief zijn, dan krijgen de 110 zigeuners op het kampeerterrein in Almere een semi-legale status voor een half jaar. Die status kan met nog een half jaar worden verlengd wanneer justitie er dan nog niet uit is. Met zo'n semi-legale status kunnen de zigeuners zich iets vrijer be wegen, ze kunnen een werk- of ventvergunning aanvragen en dergelijke. Mocht justitie over veertien dagen inderdaad zo'n tijdelijke verblijfsvergunning af geven, dan zal het ministerie van binnenlandse zaken onmiddel lijk betrokken worden bij het zoeken van opvanggemeenten. Ook de Stichting ROM is daar al mee bezig. Uitspraak Raad van State AMSTERDAM (ANP) Minister Gardeniers (erm) heeft de regels van de Omroepwet aan haar laars gelapt toen zij de regionale zen der Stad Radio Amsterdam vorig jaar verbood om rechtstreeks verslag te doen van het gemeen- Nederlandse verdacht van drughandel in VS NEW YORK (DPA) - Volgens het Newyorkse blad "Daily News" is in mei in Miami de Nederlandse Edith Schoor aangehouden op verdenking van handel in heroï ne. De Nederlandse, die ook wel de naam Jopie de Ruiter ge bruikte, zou volgens dit blad de leidster zijn van een bende die sinds 1977 heroïne ter waarde van miljoenen dollars de Ver enigde Staten heeft binnenge smokkeld. De heroïne zou verborgen in televi sie- en radiotoestellen het land zyn binnengesmokkeld, aldus het blad. De Nederlandse is deze week voor geleid voor een rechtbank in Brooklyn (in New York). Haar echtgenoot zou in San Francisco terecht moeten staan in verband met handel in verdovende mid delen. WEERRAPPORTEN teraadsdebat rond de rellen bij de inhuldiging van koningin Beatrix. Dat heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State bepaald naar aanleiding van een Arob- procedure die Radio Stad tegen de minister had aangespannen. Volgens de Raad van State staat het verbod van de minister op gespannen voet met de program matische onafhankelijkheid van omroepinstellingen, zoals die in de Omroepwet is gewaarborgd. Radio Stad wilde op 21 mei vorig jaar een rechtstreekse reportage maken van hét gemeenteraads debat over de rellen op Konin ginnedag. Omdat dit debat gro tendeels zou plaatshebben bui ten de vaste uitzenduren van de zender, wilde Stad putten uit de opgespaarde zendtijd die ont staat doordat de zender dagelijks drie minuten het veld moet rui men voor de korte nieuwsuitzen ding van het ANP. Die hoeveel heid bedroeg per 21 mei 1.500 mi nuten. Radio Stad, zo liet de minister we ten, moest maar een samenvat ting van het debat maken en die op de vaste uren de lucht in stu ren. Naar haar mening werd op die manier al genoeg voorzien in de behoefte aan nieuws, temeer daar ook de schrijvende pers aandacht aan het debat zou be steden. De afdeling rechtspraak heeft de minister nu in het ongelijk ge steld. Zij heeft met haar beslis sing, aldus de uitspraak, een on juiste uitleg gegeven aan de oude afspraak dat Stad opgespaarde zendtijd naar eigen inzicht mag gebruiken. Opgejaagd Veertien andere zigeunergezinnen, die niet in de huizen van bewa ring van Zwolle en Maastricht zijn vastgezet, maar eveneens zijn opgejaagd van grens naar grens, verblijven nog steeds 'ner gens'. Hijlkema heeft gisteren toegezegd dat hij contact zal op nemen met de vreemdelingen dienst van Almere en zal vragen of deze veertien gezinnen geregi streerd kunnen worden. Ver moedelijk bevinden deze veer tien gezinnen zich ook^ aan het Muiderzand. Paul van Eeuwijk van de stichting ROM vermoedt dat de tijdelijke verblijfsvergunning te zijner tijd omgezet zal worden in een defi nitieve, omdat hij het onwaar schijnlijk acht dat justitie reisdo cumenten krijgt voor de zigeu ners. Volgens justitie komen de zigeuners uit Joegoslavië. De Joegoslavische consul denkt daar echter anders over en wei gert de nodige reisdocumenten te verstrekken. Fenoltanker Behalve met politici en deskundigen, onderhielden de informateurs De Koning (linksen Lubbers rechtszich gisteren op het Binnenhof ook met een beer, die daar propaganda stond te maken uoor het pretpark Duinrell in Kamer akkoord met half jaar is terecht ROTTERDAM (ANP) - De fenol tanker "Lotos", die afgelopen za terdag met een lading van 6.500 ton door fenol verontreinigd af valwater spoorloos verdween voor de kust van de Engelse ha venstad Huil, voer gisteren in de Golf van Biscaye. Dat heeft di recteur Langset van de Noorse rederij Odfjell, eigenaar van het schip, gisteren meegedeeld. Volgens hem is zijn bedrijf "op vol le toeren" bezig om de lading gens in Europa kwijt te raken Op korte termijn verwacht de der echter nog geen oplossing. De "Lotos" bleek sinds het weekeinde spoorloos te zijn dwenen. Zoekacties kwamen op gang, want er werd gevreesd voor een illegale lozing van de la ding op de Noordzee. (ADVERTENTIE) .6 It's si i Sg Amsterdam motregen 18 13 1 De Bilt motregen 19 13 03 Deelen regen 19 13 03 Eelde motregen 21 12 02 Eindhoven geheel gew. 19 13 0 Den Helder motregen 16 13 1 Rotterdam regen 18 12 1 Twente geheel bew. 19 H» 01 Vlissingen motregen 16 13 03 Zuid Limburg geheel be- w. 18 13 Aberdeen half bew. 9 Barcelona onbewolkt 22 13 0 Berlijn geheel bew. 18 14 0 Bordeaux onbewolkt 21 8 0 Brussel motregen 19 12 04 Frankfort half bew. 15 10 03 Geneve zwaar bew. 15 10 03 Helsinki zwaar bew. 19 11 13 Innsbruck regen 18 10 15 Klagenfurt zwaar bew. 28 12 4 Kopenhagen be- w. 18 12 6 Lissabon licht bew. 23 15 02 Locarno onbev/olkt 22 10 1 Londen zwaar bew. 17 10 02 Luxemburg zwaar bew. 15 8 28 Madrid onbewolkt 25 8 0 Malaga onbewolkt 26 14 0 MaUorca onbewolkt 25 10 0 München motregen 15 10 06 Nice onbewolkt 23 14 01 Parijs geheel bew. 19 13 0 Rome half bew. 25 15 0 Split onweer 28 18 4 Stockholm licht bew. 16 11 11 Wenen geheel bew. 28 15 0 Zurich half bew. 15 9 1 Casa Blanca half bew. - 15 Las Palmas zwaar bew. 24 18 0 Tel-Aviv licht bew. 25 19 0 Tunis onbewolkt 27 15 0 Tot en met 5 juli kunt u dagelijks in de expositiezalen van Madurodam een bijzondere kollektie kunstvoorwerpen uit de 18e en de 19e eeuw van de Maori's uit Nieuw-Zeeland bewonderen. Ook zijn op deze tentoonstelling 33 schitterende kleuren foto's te zien van de beroemde fotograaf Brian Brake, die in opdracht van het Ministerie van Buitenlandse Zaken van Nieuw-Zeeland deze bijzondere foto's maakte van gereed schappen. wapens, kano-onderdelen en vele uitingen van de natuurgodsdienst der oorspronkelijke bewoners va£> Nieuw-Zeeland. De bezoekers van Madurodam hebben GRATIS TOEGANG tot deze belangrijke expositie. daar valt wat te beleven DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer gaat akkoord met het re geringsvoorstel de Nederlandse bijdrage aan het VN-vredesleger (Unifil) in Libanon weer met een half jaar te verlengen. De rege ring zal het voorstel overbrengen aan de Veiligheidsraad van de AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft giste ren een 49-jarige man wegens ze dendelicten met zijn 11-jarige dochtertje veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waar van zes mbanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man heeft toegegeven dat hij niet alleen diverse malen incest met zijn dochtertje heeft ge pleegd, maar ook heeft gepro beerd haar als prostituee te ex ploiteren. Een en ander met me deweten en medewerking van zijn echtgenote, de stiefmoeder van het kind. Deze werd door de rechtbank wegens haar aandeel veroordeeld tot vier maanden, waarvan drie voorwaardelijk eveneens met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie, mr. van den Berge, had tegen de "ontaarde ouders" zoals hij het uitdrukte, respectievelijk twaalf maanden (waarvan twee voorwaardelijk) en vier maanden geheel voor waardelijk plus een boete van vijfduizend gulden geëist. De ouders kwamen op het idee hun dochtertje als sexobject te exploiteren nadat zij hadden ge boord dat er in de prostitutie enorme bedragen werden neer geteld voor sex met minderjarige kinderen. Verenigde Naties, die 19 juni hierover een besluit zal nemen. Dit is gisteren gebleken tijdens een overleg van de kamercommis sies van buitenlandse zaken en van defensie met minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en staatssecretaris Van Lent (de fensie). De kamerleden zetten wel een vraagteken bij het bezetten van vooruitgeschoven posten van het Nederlandse detachement in het gebied van de christelijke mili ties van majoor Haddad. Deze christelijke commandant houdt er de gewoonte op na elk week einde deze posten af te snijden. Minister Van der Klaauw gaf toe dat de Nederlanders daar in ge vaarlijke stellingen liggen. Maar terugtrekken kan moeilijk, omdat dat een politieke neder laag van de VN zou betekenen, aldus de minister. Van Lent voegde daaraan toe dat de ande re Nederlandse posten aan een zwaardere druk bloot zouden staan wanneer de Unifil zich uit de zogeheten boven-posten zou terugtrekken. Van der Klaauw noemde het een „idiote situatie" dat in beslag ge- Staatssecretaris Van Lent. nomen wapens binnen korte tijd aan de eigenaren moet worden teruggeven. Dit is het geval wan neer infiltrerende Palestijnen worden aangehouden en hun wa pens worden afgenomen. De VN heeft deze regel echter ingesteld om de eigen mensen te bescher men, aldus de minister. Wanneer de wapens definitief worden in genomen, dan geven de Palestij nen deze niet meer vrijwillig uit handen en zullen zij er gebruik van maken. Het detachement is voorlopig nog goed te vullen met vrijwillig die nende militairen, zowel dienst plichtig als beroeps, meent de staatssecretaris. Er is nu zelfs een overschot. Wanneer de deel name echter langer duurt, zal het potentieel afnemen en wordt het waarschijnlijk dat meer en meer beroepsmilitairen voor Libanon zullen worden aangewezen, voorspelde Van Lent. DEN HAAG (GPD) - De spreiding van de PTT-directie naar Gronin gen en Leeuwarden gaat door zo als is afgesproken. Dat is gister morgen overeengekomen tussen een kabinetsdelegatie en verte genwoordigers van Groningen. Leeuwarden en de gemeente Den Haag. Volgens de commissaris der Koningin van Groningen. Henk Vonhoff, heeft het perio dieke overleg gisteren „op ont spannen wijze" plaatsgevonden. Naar aaneiding van een ambtelijk rapport over de financiële gevol gen van de spreiding rijksdien sten hebben staatssecretaris Smit Kroes (verkeer en water staat) en Koning (binnelandse za ken) gezegd dat ze het eens zijn met vice-premier Hans Wiegel. De spreiding van de centrale di rectie gaat door op de wijze zoals neergelegd in het integraal uit voeringsplan. Vonhoff en Buiter hechtten er gis termiddag aan dit zo nadrukke lijk vast te leggen omdat anders onzerkerheden ontstaan vooralle betrokkenen, zowel in het Noor den als in Den Haag. Daardoor worden niemands belangen ge diend maar uitsluitend menselij ke verhoudingen geschaad, aldus de noordelijke delegatie na het overleg BRUINISSE (GPD) - Een 66- jarige man uit Bruimsse is gisteren ontmaskerd als nep- arts. De verdachte, werkte sinds eind vong jaar in zijn woonplaats onder meer als homeopaat. plastisch chirurg en dermatoloog. Hij behan delde in zijn huis mensen die aan uiteenlopende ziekten le den en verschafte genees middelen die hij homeopa- tisch noemde. Tegen de man is gisteren proces-verbaal op gemaakt wegens het onbe voegd uitoefenen van de ge neeskunde en wegens steun- fraude. Uit het onderzoek is gebleken dat de geneeskracht van de middelen, de man tegen zeer forse prijzen verkocht, wei nig of niets voorstelde. De middelen bestonden voor een groot gedeelte uit suiker- bestanddelen. Een woord voerder van de politie deelde mee dat de nep-arts op de verkoop van de medicijnen een winst moet hebben ge maakt van bgna 100 procent. Uit onderzoeken bg patiënten is gebleken dat zij van de „ge neesmiddelen" geen enkele baat hadden ondervonden, maar ook geen nadelige li chamelijke gevolgen. Tot plastische chirurgische ope raties was het in de praktijk van de man nog niet geko men Achttien patiënten die cliënt bij hen waren werden door de politie gehoord. Het betreft mensen, die min of meer aan een ernstige ziekte lijden en die de arts uit Brui msse als een laatste redmid del beschouwden. Niet alleen voor de medicijnen, maar ook voor de consulten moesten de patiënten forse bedragen neertellen. De meeste patiënten waren ove rigens over die consulten niet tevreden. Zo vonden dat de man teveel uitging van een psychologische benadering en te weinig aandacht schonk aan lichamelijk onderzoek. De nep-arts is in de loop van deze week gehoord. Hij is niet ingesloten, volgens een politiewoordvoerder omdat de geneesmiddelen die hij verkocht geen scnade aan de patiënten hebben berok kend. Hg wordt ook verdacht van het plegen van steunfrau- de bij de sociale dienst Ui het onderzoek is ook geble ken dat de man vóór 1980 in het Midden-Oosten ook on bevoegd de geneeskunde heeft uitgeoefend. Hij is na problemen hierover met de plaatselijke autoriteiten naar Nederland uitgeweken. Publicaties over lekken leiden tot onderzoek UTRECHT (ANP) Een interne werkgroep van het ministerie van volksgezondheid en milieu- hygiene gaat een onderzoek in stellen naar de procedures die worden gevolgd by de behande ling van aanvragen van instellin gen m de gezondheidszorg voor een bouwvergunning. Het is de bedoeling eventuele gebreken in de procedure te signaleren en op te heften. De werkgroep, die onder leiding staat van de plaatsvervangende secretaris-generaal, mr. J.P F.H. Kloppenborg. zal vóór 1 augus tus een voorlopig rapport uit brengen aan de secrerans-gene- raai. de directeur-generaal van de volksgezondheid en de hoofd directeur financiering en plan ning. tevens plaatsvervangend directeur-generaal van de volks gezondheid. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit giste ren meegedeeld Aanleiding tot het onderzoek zijn publicaties over mogelijke on zorgvuldigheden of onregelma tigheden waardoor bepaalde aannemersbedrijven of project ontwikkelaars zouden zijn be voordeeld. Zij zouden onder meer hun voord«t*l hebben kun nen doen met "uitgelekte" gege- DEN HAAG (ANP) - CDA. PvdA en D'66 zijn fel gekant tegen mo gelijke bezuinigingen op de bui tenlandse dienst van het ministe rie van buitenlandse zaken. Brinkhorst (D'66) zei gisteren in een vergadering van de vaste Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken tegen minis ter Van der Klaauw (buitenland se zaken) dat hij het hoofd al voor de helft op het offerblok heeft gelegd door gehoor te ge ven aan het verzoek om mee te werken aan de "heroverweging" van overheidsuitgaven, waar over waarschijnlijk dinsdag een samenvattend verslag wordt uit gebracht. De informateurs kunnen al eerder over deze nota, met suggesties voor drastische bezuinigingen, beschikken. Gualthëne van Weezei (CDA) be toogde dat als er al bezuinigin gen op het departement moeten en kunnen worden overwogen niet uitsluitend de buitenlandse dienst daarvoor in aanmerking kon^. Op de vraag van Van der Stoel (PvdA) of de minister ook maar één buitenlandse post kon opnoemen die in het kader van een bezuiniging zou kunnen worden opgeheven, bleef de mi nister het antwoord aanvankelijk schuldig. Uiteindelijk moest Van der Klaauw bekennen dat hij daarvan geen voorbeeld kon ge- Integendeel, aldus de minister, er is zelfs reden voor zorg nu al een deel van de consulaire posten met beroepskrachten is opgehe ven De honoraire consuls die op vrijwillige basis het werk hebben overgenomen, zullen wellicht overbelast worden. Dat geldt met name voor Spar\jc, waar Ne derlandse loensten in moeilijk heden een beroep op bijstand van de consul moeten doen. Van der Klaauw betoogde dat hg bij minister Van der Stee (finan ciën) al gehoor heeft gevonden voor zijn klachten over de finan ciële tekorten waar zgn ministe rie mee kampt In de eerste voor jaarsnota is al negen mihoen gul den extra toegezegd, en de mi nister verwacht dat daar nog een bedrag aan zal worden toege voegd in de tweede voorjaarsno WD woordvoerder Blaauw was van mening dat over de wense lijkheid van het ontzien van het departement van buitenlandse zaken bg komende bezuinigin gen beter niet in de kamercom missie kon worden gesproken Dat is een zaak die de fractie voorzitters maar moeten aan kaarten in het overleg met de in formateurs. aldus Blaauw

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7