Wethouder: nog hoop voorLeidse stadsvernieuwing Gastkolom 'Praat- en doegroep' speciaal voor arbeidsongeschikte mensen Stijl Naque noopt tot swingen Straatverlichting kan goedkoper PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 5 JUNI 1981 LEIDEN - Het gemeentebestuur wil 1,6 miljoen gulden investeren in nieuwe openbare verlichting. Daardoor zou het mogelijk zijn meer energie te besparen dan nu het geval is. De investering kan volgens B en W worden terugver diend uit uit de lagere stroom- kosten. In juli '80 presenteerde het ge meentebestuur de nota "Licht in Leiden". In het rapport waren twee alternatieve plannen opge nomen om tot energiebesparing op de openbare verlichting te ko men. Inmiddels is een aanvulling op de plannen gemaakt. Gerekend naar de energieprijzen van '79/'80 zou er een jaarlijkse besparing op de stroomkosten van 330.150 gulden mogelijk zijn. LEIDEN - "Ik heb goede hoop dat we er toch in slagen om geld te krijgen voor stadsver nieuwing. We moeten doorgaan op de ingeslagen weg; dus gewoon plannen blijven indienen". Wethouder Waal van ruimtelijke ordening sprak deze optimisti- sche woorden gisteravond tij dens een gezamenlijke vergade ring van de raadscommissies voor ruimtelijke ordening, volks huisvesting en economische aan gelegenheden. Een tijdje geleden maakte de mi nister van ruimtelijke ordening bekend dat Leiden de komende jaren niet hoefde te rekenen op geld voor stadsvernieuwing. Re den voor PPR-raadslid Van Oosten om zich af te vragen of het gemeentebestuur geen keuze zou moeten maken tussen stads vernieuwing en stadsuitbrei ding. Hij zei hierover gisteravond tijdens het behandelen van de bezwaar schriften die zijn ingediend te gen het verbeteringsplan Hoge- woerd en omgeving: "Kiest het gemeentebestuur voor het laat ste dan heeft het helemaal geen zin om nu de verbeteringsplan nen te behandelen Wethouder Waal vond evenwel dat het PPR—raadslid te voorbarig was. Volgens hem was het beter een en ander af te wachten en hoefde er nu zeker nog geen keu ze te worden gemaakt. Hogewoerd Voor de duidelijkheid hadden be woners van de Hogewoerd en omgeving een stencil gemaakt met een samenvatting van de ge schilpunten tussen buurt en ge meentebestuur wat betreft het verbeteringsplan. Een van die punten kon overigens al vrij snel van het lijstje worden afgevoerd. De buurt maakte be zwaar tegen het feit dat de ge meente het Notarishuis aan de Hogewoerd 144 wilde bestem men voor één- en tweepersoons huishoudens. Liever zagen zij dat er gezinnen in het huis kwa men. Wethouder Tesselaar merk te echter op dat de buurt zich daarover geen zorgen hoefde te maken, omdat het geld niet aan wezig was voor de verbouw. Over het terras dat het gemeente bestuur bij het Camera-com plex wil aanleggen waren de par tijen minder snel uitgepraat. De buurt wil 16 a 18 woningen extra in plaats van een plein met terras aan, wat zij noemen, een drukke doorgaande route. De PSP en de PPR konden zich wel vinden in dit standpunt. Ook PvdA-raadslid Koning leek het terras niet zo geschikt: "Je zit al tijd in de stank". CDA-er Van Zijp dacht daar heel anders over: "Het is een markant punt". Een woordvoerder van de CODI-- gezinsmarkt aan het Levendaal kwam uitleggen waarom de ge meente het volgens hem bij het foute eind had als werd gesteld dat het koopcentrum moet ver dwijnen "Buurtbewoners en winkeliers ervaren het koopcen trum helemaal niet als storend". De gemeente wil echter dat het koopcentrum verdwijnt en plaats maakt voor woningen ge combineerd met openbaar groen. Waar dat openbaar groen moet komen is dan weer een twistpunt tussen de buurt en de gemeente. De voorkeur van de buurt gaat uit in elk geval naar een pleintje in het midden. Vaarwater Tegen een brug over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Veerstraat is een aantal buurtbewoners en bedrijven sterk gekant. De be drijven omdat ze naar eigen zeg gen economisch afhankelijk zijn van open vaarwater. En omdat nog een brug over de Nieuwe Rijn volgens hen lelijk is. De buurtbewoners zijn o.a. tegen in verband met de overlast voor bejaarden van de Catrijn Jacobs- dochtershof. En ook omdat de brug volgens hen ten koste gaat van een aantal ligplaatsen van woonboten. De meeste leden van de raadscom missies konden zich wel vinden in het bezwaar dat de brug niet op zo'n goede plaats ligt. Wet houder Waal stelde daarom voor dat de brug in het kader van het bestemmingsplan een nieuwe plek zou krijgen toegewezen. Een aantal bewoners vroegen zich ook af waarom de gemeente ga rage Janson niet in aanmerking laten komen voor verplaatsing in verband met overlast. Het ant woord van Waal luidde dat het bedrijf uit het verbeteringsplan was gelaten, omdat verplaatsing financieel gezien niet haalbaar In maart is PvdA-fractievoor- ziller Peters gepromoveerd op een proefschrift over de vrijheid van meningsuiting. Met een ondernemingszin, door zijn partijgenoten meestal aan mijn partijgeno ten toegedichtheeft hij zijn dissertatie als boek laten uit geven en, overigens zonder winstoogmerk, in de boek handel te koop aangeboden. Ik heb het gekocht. Deels uit nieuwsgierigheid of zijn pro motor wel streng genoeg is ge weest, deels gezien het belang van het onderwerp voor een ieder die een openbare func tie bekleedt. Uit de passages die ik inmid dels gelezen heb, blijkt in ie der geval dat ik geheel in de geest van zijn proefschrift handel, wanneer ik Peters eens wat forser aanpak in de gemeenteraad. Ik baseer me daarbij voorlopig op Hoofd stuk 5, paragraaf 7, sub 2 (pagina 213). Sterker zelfs, ik geloof dat de oppositie in de gemeenteraad de door hem beoogde grotere rechtszeker heid ten zeerste bevordert, wanneer we tegen hem als po litiek verantwoordelijk leider van de Collegepartijen "in dien nodig grievend" zullen optreden (Proefschrift Peters, Stelling 1). Zoals u weet geeft het Collegebeleid dat hij door dik en dun verdedigt, daar ook aanleiding toe. Het boek kost 26,75 (nog verkrijg baar). Voor slechts 0,70 kocht ik eni ge weken later een krant (niet meer verkrijgbaar), waarin over diezelfde vrijheid van meningsuiting een gerechte lijke uitspraak te lezen was, die geheel conform Peters' be doelingen lijkt te zijn. Het be trof de vrijspraak in kort ge ding van Volkskrant-colom- nist Brandt Corstius van de aanklacht wegens belediging, waarvan D'66-er Imkamp hem had beschuldigd. President van de Amsterdamse rechtbank Borgerhoff Mulder overwoog bij zijn beslissing dat hij "erkende de wenselijk heid van een krachtdadig woordgebruik om de aan dacht van lezers op kritiek te vestigen". Ik ben blij dat de rechter er ook zo over denkt. Dat verruimt aanzienlijk het aantal kwalificaties en bij voeglijke naamwoorden dat ik op deze plaats kan gebrui ken, wanneer ik uw aandacht wil vestigen op de kritiek die ik heb op sommige Leidse po litici. Belangrijke Rol Een van die politici is D'66 raadslid Jan Hoekema. In de krant van 27 mei geeft hij commentaar op de verkie- zingscijfers uit Leiden en voegt daar nuffig aan toe dat "de stijl van oppositievoeren van het CDA in de Leidse Raad" hem "niet aanstaat" Trouwens, zegt hij verder, wat de collegeformatie in 1982 betreft, moet het CDA maar buiten beschouwing blijven wegens de "grote pro grammatische verschillen" door Joop Walenkamp raadslid CDA Kijk eens aan, dat zijn nog eens interessante uitspraken. Jan kan in zijn gretigheid naar een Belangrijke Rol bij de vorming van een nieuw Colle ge in 1982, zijn ongeduld niet meer bedwingen. Waar hij in 1981 zijn oordeel over de stijl van oppositie voeren van het CDA alvast maar openbaart, vergeet hij dat de Leidse kie zers volgend jaar hun oordeel nog moeten uitspreken over zijn eigen stijl van oppositie voeren", alsmede over de ma te waarin hij zijn belofte aan de kiezer uit 1978 is nageko men. Ja, Jan neemt op krediet van Jan Terlouw een jlink voorschot en gaat maar al vast op een denkbeeldige col- legestoel zitten. Hij ziet daar bij evenwel over het hoofd dat iedereen die op een denkbeel dige stoel gaat zitten, niet an ders mag verwachten dan een smak op zijn achterste te ma ken. Ik zal hem daar wel even bij helpen. Het kortst kan ik zijn over de door Hoekema geconstateer de "programmatische ver schillen". Waar heeft hij het eigenlijk over? Misschien dat Hoekema dat nog niet weet, maar zowel zijn eigen alswél mijn partij moeten de eerste letter van de nieuwe gemeen telijke programma's voor de periode 82-86 nog op papier zetten. Het is in mijn partij gebruik daar alle aandacht en zorg aan te besteden. Tot voor kort dacht ik dat dat in zijn partij ook zo is. Uit Hoe kema's verklaring meen ik echter te moeten begrijpen dat hij bestuur en leden van D'66 in zijn zak steekt dat ze een programma zullen schrij ven dat, speciaal om Hoeke ma te plezieren, op de belang rijkste punten zal afwijken van het -nog niet bestaande- CDA programma. Ik ben zeer benieuwd om over dit unicum uit de Nederlandse partijpo litiek nadere berichten te ver nemen, van Hoekema zelf, die hiervoor een wat verwarde indruk maakt, dan wel van zijn partij. Voorlopig wijs ik zijn gemanipuleer met niet- bestaande partijprogram ma's verontwaardigd van de hand als een vorm van kie zersbedrog en tendentieuze speculatie, een zich noemende 'Democraat' onwaardig. Kritiekloos iVat bedoelt Hoekema verder als hij sputtert dat "onze stijl van oppositievoeren" hem "niet aanstaat Zijn we mis schien te aardig voor het Col lege? Erg waarschijnlijk lijkt me dat niet, want ik ken nie mand die aardiger voor het college is dan Hoekema zelf. De kritiekloze haast waarmee hij de PvdA steeds aan een riante meerderheid helpt, na tuurlijk telkens pas na een "moeilijke afweging" al had hij last van een soort chroni sche politieke constipatie (erf pacht, opheffen Sportstich ting, toestaan hasjdealer doet bij mij slechts de vraag rijzen van wat voor méér nut Hoekema in een college denkt te kunnen zijn, dan hij voor dat college er buiten al is? Waarom zouden VVD en PvdA een stukje opschuiven in het collegebed, terwijl Hoekema toch al bij elk besluit het kus sen komt opschudden en de plooien in de lakentjes komt gladstrijken? Terwijl D'66- ers Witteveen en Glaubitz zich tot op heden nogal eens onderscheiden hebben door een van PvdA en VVD onaf hankelijk, soms eigenzinnig geluid, dat in zijn beste vorm aan de minder truttige mo menten van Terlouw deed denken (Witteveen over wet houder Bordewijk: desa- treus beleid", beleid Glaubitz mbt de Drank en Horeca), heeft Hoekema nooit wezen lijke en fundamentele kritiek laten horen. Sterker zelfs, de fundamenteel kritische amandementen die zijn eigen fractie-voorzitter in eerste instanties op het PvdA-Stadsverwarmingsbe- sluit indiende, werden door Hoekema, die in tweede in stantie plaatsvervangend woordvoerder was, met een haast gênante snelheid weer ingetrokken. Misschien bedoelt Hoekema dan dat we niet aardig ge noeg zijn voor het college. Wil hij dat we dan maar onze mond houden over al die be leidsterreinen waar dit colle ge heeft gefaaldGeen woord meer over het tekortschietend en verknipte parkeerbeleid? Zwijgend over het meest luie en fantasieloze economische beleid dat in Leiden ooit ge voerd is? Wil Hoekema dat we vanaf heden maar stil zijn over het feil dat in de laatste drie jaar niet één nieuw bouwwoning voor alleen staanden of werkende jonge ren is opgeleverd? Wie doet het woord dan wél voor die 6000 woningzoekenden, voor die kleine middenstanders die hun minimuminkomen niet meer halen? Hoekema houdt zijn mond, omdat het zijn "stijl" niet is, zijn stem tegen het verantwoordelijks college te verheffen. Het CDA verheft zijn stem wèl. Niet. beste Hoekema. omdat het zo zeer 'onze stijl' zou zijn. Wel, omdat wij althans niet bang zijn voor de belangrijke de mocratische taak, die een rechtstreeks voortvloeisel is uit de positie die jij en wij al lebei innemen in de Leidse ge meenteraad: 'oppositie'. Arrogantie Het is ook mijn ideaal dat de belangrijkste politieke stro mingen in ons college verte genwoordigd zijn. Waar dat echter door de politieke ar rogantie van VVD en PvdA jegens de Leidse kiezer nu eenmaal niet gerealiseerd is, rest ons de taak, ja, plicht om terwille van al degenen die door dit VVD-PvdA college in de knel komen "met een wan trouwig oog de macht te con troleren". Dat is een welis waar ondankbare, maar niettemin essentiele, funda mentele democratische taak en opdracht voor met name CDA en D'66. Bovendien echter citeer ik daarmee letterlijk de verkie zingsfolder waarmee in 1978 Hoekema aan de Leidse bur gers vroeg hem in de gemeen teraad te kiezen: de belofte op te zullen treden met "een wantrouwig oog voor elke vorm van ongecontroleerde macht". Een prachtige demo cratische doelstelling. Totdat Hoekema echter deze belofte aan de kiezer om die belang rijke democratische opdracht te vervullen zal nakomen zal ik hem niet langer als D'66-er, maar kortweg als 66-er betite len. In de tussentijd wil hij zich wellicht onthouden van kritiek op datgene wat niet een teveel aan 'stijl' bij het CDA is, maar een te weinig aan 'stijl' bij Hoekema. Stijl loos dus. LEIDEN - Het Werklozen Advies Centrum, gevestigd in het Bree- huys aan de Breestraat, gaat een praat- en doegroep opzetten voor arbeidsongeschikte men sen. Het is de bedoeling dat WA- O'ers en AAW'ers bij elkaar ko men om problemen uit te wisse len en elkaar te helpen. Ook kan de groep de belangen gaan verte genwoordigen van alle arbeids ongeschikten naar buiten toe. Het Werklozen Advies Centrum (WAC) heeft al diverse activitei ten voor de zogenaamde niet-ac- tieven. Hieronder wordt ieder een verstaan die geen baan heeft. De activiteiten voor deze mensen zijn echter vooral creatieve, zoals een cursus fotografie of potten bakken. Ook kunnen er bij het WAC diverse taalcursussen wor den gevolgd. Bij deze activiteiten komen de mensen dus vooral om de cursus zelf, en niet om te pra ten over hun problemen met het "niet—actief' zijn. Daarom kwam een WAO'er op het idee een zogenaamde praat— en doe groep op te zetten waarbij ar beidsongeschikte mensen pro blemen kunnen uitwisselen. Schuldgevoel Er is juist gekozen voor een groep van arbeidsongeschikten, omdat deze groep een heel eigen proble matiek heeft. Volgens Bert van Dam, die het WAC leidt, hebben WAO'ers eerder te maken met schuldgevoelens dan bijvoor beeld werklozen dat hebben. De wet is namelijk nog niet zo oud en nog vrij onbekend. Boven dien zitten er meer i geestelijke dan om lichamelijke redenen in de WAO. Bert van Dam: "Van iemand die in een rolstoel zit accepteert iedereen het dat hij niet werkt. Iemand die geestelijke problemen heeft wordt sneller als "gek" of "werk schuw" bestempeld. Daar komt nog bij dat iemand die voor vijftig procent is afgekeurd van de gemeenschappelijke me dische diensten te horen krijgt dat hij voor de andere vijftig pro cent maar een baan moet vinden. En dat is tegenwoordig natuur lijk ontzettend moeilijk. Een WAO'er komt nog moeilijker aan de bak dan een werkloze. En voor al deze problemen bestaat geen enkele begeleiding, er wordt nooit gepraat over de mo gelijkheden van een arbeidson geschikte". Dit gat wil de praat- en doegroep nu gaan dichten. Allereerst door het uitwisselen van ervaringen; later kunnen er dan misschien enkele activiteiten worden geor ganiseerd. Zowel Bert van Dam als de WAO'er die het initiatief voor de groep heeft genomen, vinden echter dat de bijeenkom sten geen soosachtig karakter mogen krijgen, compleet met bingo. Voorop staat het bepraten van de problemen die het ar beidsongeschikt zijn met zich meebrengen en hoe die eventu eel kunnen worden opgelost. De eerste bijeenkomst van de WA O'ers is volgende week vrijdag gepland. Om twee uur zijn dan alle WAO'ers welkom in het WAC aan de Breestraat. Parkeermeters stuk gemaakt LEIDEN Op de Apothekersdijk is een aantal parkeermeters ver nield. De daders hebben geen pogingen gedaan om het geld uit de meters te lichten, maar vier den hun lusten bot op het tel werk achter het glas in de par- keermeter: dat werd eruit ge sloopt. Controle op Churcliilllaan LEIDEN Bij een snelheidscon trole op de Churchilllaan is giste ren tegen 31 automobilisten pro ces verbaal opgemaakt. In totaal werden er 319 auto's op hun snel heid gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 91 in plaats van 50 kilometer per uur. Vrouw gewond bij aanrijding LEIDEN - Een 62-jarige Leidse vrouw is gisteren gewond ge raakt bij een aanrijding op de Willem de Zwijgerlaan. Toen zij op de fiets wilde oversteken rich ting Merenwijk werd zij van ach teren aangereden door een brom fietser. Deze is na het ongeval doorgereden. De vrouw liep naast schaaf- en snijwonden een gebroken pols op en moest wor den overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. Sport en spel Morgen is er een sportdag voor de jeugd op het VTL-terrein (Vliet complex). Het VTL- jeugdbestuur heeft daar naast ook voor 'het vermaak' gezorgd. Een fancy-fair een rad van avontuur en een rommelmarkt beginnen even als de sportende jeugd om tien uur. Swingen Twee awnden muziek in het Leids Vrijetijdscentrum Vanavond treedt de band Skidmark op en morgen wordt de new-wave band Suspect uit Rotterdam bin nengehaald. Op beide avond zaal Film Jongerenvereniging Augusti- nus Rapenburg 24 vertoont zaterdag 6 juni de film "AU the Presidents Men". Daarna is er een optreden van de band "WW en de Steunzolen" Vissen 1 Drie firma's uit de Leidse regio organiseren volgende week zondag (14 juni) een viswed strijd in de Witte Singel, le dereen die ouder is dan zes tien jaar kan meedoen. De wedstrijd begint om acht uur in de morgen. Aanmelden: 071-124 755. Vissen 2 Uitslag vangst visclub Albatros op het Brasemermeer. 1. H.Valk, gewicht 1900, aantal 11. 2. W.W v. Steenbergen 1850/5. 3. W.J. v. Steenbergen 1740/5. 4. J.J. v. Steenbergen 1425/6. 5. R.v.Dijk 875/3. 6. J. Bouwmeester 860/5. 7. B. Ou- werkerk 460/2. 8. W. Philippo 450/2. 9 W. Hageman 390 2. 10. B. Ouwerkerk 37511. LEIDEN - Tijdens het luisteren naar de slagwerkgroep 'Naque', met Fred Cohen als belangrijkste man, ontkom je niet niet aan de neiging de door deze groep ge maakte muziek te vergelijken met die van (bijv.) Osibisa en Santana. Soms zijn de instru menten niet geheel op elkaar af gestemd; wordt het ritme wat ge weld aangedaan en zijn de klei nere muziekinstrumenten (trian gel, kleine trommels e.d.) niet of nauwelijks te horen. Maar dit mag toch niet verhinde ren, dat 'Naque' muziek maakt, die vaak zeer goed in het gehoor ligt, tot swingen noopt en flirt met negroide invloeden. Fred Cohen maakt daarnaast op zeer oorspronkelijke wijze gebruik van voor velen volstrekt onbe kende muziekinstrumenten en (hoogstwaarschijnlijk) gebruiks voorwerpen. die toch een zeer persoonlijke, onmiddellijk her kenbare signatuur aan deze rit mische muziek geven. Een en an der bleek gisteren op de slag werkavond, waarmee het LAK het seizoen afsloot. Na een korte pauze betrad de muziekgroep 'Strips' het podium. Strips Wat Cohen is voor 'Naque', lijkt Lex Hakker te zijn voor 'Strips'. Dit leiden we niet af uit het feit, dat hij, samen met de uit Den Haag afkomstige zangeres Loes Hoogenboom vrijwel alle num mers aankondigt, maar meer door de omstandigheid, dat hij met z'n soms zeer illustere gitaar- soli een duidelijk stempel drukt op de muziek van 'Strips'. In de covers is die Strips-identiteit, meegesleurd in een drang naar de 'copieerkunst des dagelijks le vens', nauwelijks herkenbaar. Zo kon de Beatles-cover 'We can work it out' qua originaliteit de toets der kritiek nauwelijks doorstaan. Met het laatste num mer van de avond 'Louie Louie', o.a. een bedaagde Kinks-hit, was dat effect al veel minder, terwijl Earth, Wind Fire-cover 'In Ti me' in de Strips-interpretatie een vrijwel zelfstandig leven was gaan leiden. In de laatste drie nummers van de finale, toen 'Strips' werd aange vuld met de 'Be-Bop-Blazers' (Huub Weijers/trompet; Jan Kie wit/baritonsaxofoon; Oswald Knaap/tenorsaxofoon en Jos Paardekooper/altsaxofoon) wa ren er momenten, dat de aan dachtige luisteraar werd terugge voerd naar de gouden periode van Chicago met '25 or 6 to 4'. 'On a magic carpet ride', de schijn in zich dragend een per fecte Steppenwolf-cover te wor den, bleek als eigen compositie zeer aanvaardbaar. De Mothers Finest-cover 'Movin' on down the track' kunnen we moeiteloos vergeten. De enige kritiek mbt. het optreden van 'Strips', die bijvoorbeeld 'Brazilian love affair' en 'Hold your head up' keurig overeind hield, betreft het te geforceerd populair doen op het podium. Resumerend, een keiharde, maar zeer ritmische afsluiting van dit LAK-seizoen. BERT KOEKEBAKKER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4