Aanleg Churchillbrug nabij Kabeltelevisie in Leidse regio naar tien zenders "Cliënten sociale dienst niet naar politie sturen" Minister Tuijnman stek geld beschikbaar Huisbaas sluit huurder op Gemeente wil ophaal brug over Galgewater Zelfde samenstelling universiteitsraad Leidse stadsrubriék VRIJDAG 5 JUNI 1981 Nieuwbouw aan Molenstraat en omgeving LEIDEN - Twee dames van de be wonerscommissie sloegen gister middag om drie uur de eerste paal voor de vervangende nieuwbouw aan de Molenstraat en omgeving in de grond. In to taal worden er 75 woningen ge bouwd. De kosten worden ge schat op zo'n tienenhalf miljoen gulden. Er werden 106 woningen in dit ge bied gesloopt. Daarvoor komen in de plaats: 19 tweekamerwo ningen, 21 driekamerwoningen, 27 vierkamerwoningen en zeven zeskamerwoningen. De huren zijn voorlopig, met brede arm slag, geschat op gemiddeld zo'n 450 gulden per maand. Het is de bedoeling dat de eerste woningen pakweg over een jaar klaar zijn. De laatste huizen kun nen binnen anderhalf jaar zijn opgeleverd. Alles moet dan overi- gens wel meezitten. buurt zal in verband Gemeentebesturen keuren plan goed met wateroverlast een stuk hoger komen te liggen dan de omrin- LEIDEN/KATWIJK - Televisie kijkers in de Leidse regio kun nen eind dit jaar tien zenders op hun beeldbuis ontvangen. De FM-band op de radio zal dan een bereik hebben van twintig (lega le) stations. Dat staat vast nu de instantie die daarover hoort te beslissen, het algemeen bestuur van de ge meenschappelijke regeling an tenne-energievoorziening Lei den en omgeving op een verga dering in het gemeentehuis van Katwijk zo'n besluit heeft geno- Dit orgaan bestaat uit gemeentebe stuurders van de gemeenten waarvan de kabeltelevisie is aan gesloten op de gemeenschappe lijke mast in Oegstgeest: Leiden. Katwijk. Leiderdorp, Voorscho- LEIDEN - Minister Tuijn man van verkeer en wa terstaat heeft de gemeen te Leiden een rijksbijdra ge verleend van 6,4 mil joen gulden voor de bouw van de Churchillbrug (4,3) en het doortrekken van de dr. Lelylaan (2,1). De brug gaat in de ver lengde van de Churchill- laan de wijken Zuid- West en Morskwartier met elkaar verbinden. De Lelylaan gaat van de van de brug naar de Haagse Schouwweg (nabij Holi day Inn) langs de nieuw bouwwijk Boekhorst lo pen. "We wisten dat het geld voor de zo mer zou binnenkomen", zegt ge meenteambtenaar Aletrino, "maar we wisten niet wanneer precies". Vorig jaar mei ging de subsidieaanvraag overigens de deur al uit. Uit die subsidieaanvraag blijkt dat de totale kosten van de brug naar verwachting zo'n 16 miljoen zul len bedragen en de totale kosten van de Dr. Lelylaan zo'n 8,8 mil joen. "Het kan best zijn dat die kosten toch nog lager uitvallen", meent gemeenteambtenaar Van Stigt. Of de bijdrage van het ministerie van verkeer en waterstaat te gen- of meevalt, is volgens amb tenaar Van Stigt nu nog niet te zeggen. "Wij weten natuurlijk, niet wat ze hebben meegenomen in hun subsidie en wat niet". Het resterende bedrag komt uit de voor het Mors- Volgend jaar Wanneer er nu precies kan worden begonnen met de aanleg weet Van Stigt niet. Hij vermoedt dat er volgend jaar zeker kan worden begonnen, "maar op een maand of een jaargetijde moet je me niet vastpinnen". Duidelijk is in elk geval dat wet houder Waal in '74 veel te opti mistisch was toen hij zei goede hoop te hebben dat de brug er binnen vier jaar zou kunnen lig gen. Vijf jaar daarvoor besloot de raad al een krediet beschikbaar te stellen voor onder meer de bouw van Churchillbrug. Eind '77 be sloot de raad een zogenaamd voorbereidings—krediet uit te trekken. In het toenmalige besluit merkte het gemeentebestuur over de functie van de brug o.a. op: "Door de bouw van de brug zal er een kortere verbinding tussen beide genoemde wijken (Mors kwartier, Zuid-West) ontstaan, waarvan vooral de voetgangers en de fietsers kunnen profité ren". Volgens het gemeentebe stuur zou het autoverkeer op een aantal andere wegen door de aanleg van de brug ook zeker af- Beweegbaar? Voordat er nu gebouwd kan wor den zal de gemeenteraad eerst nog moeten beslissen of de brug al dan niet beweegbaar wordt. Van Stigt: "Indertijd hebben we namelijk beslist dat we het van de subsidie zouden laten afhan gen of de brug beweegbaar of niet-beweegbaar zou worden. Dus daarover moet nog worden gepraat". "Ik weet overigens vrijwel zeker dat het ministerie een beweegba re brug wil subsidiëren. Op de noodzaak daarvan hebben we hen steeds gewezen. En zij zagen het nut ook wel in natuurlijk". ten, Oegstgeest, Rijnsburg, War mond, Valkenburg en Zoeter- woude. In deze gemeenten zal de uitbreiding in elk geval worden gerealiseerd; verwacht wordt dat ook de gemeenten in de Bollen streek zich bij de regeling zullen aansluiten. Kabeltelevisiekijkers kunnen op dit moment de volgende zenders ontvangen: Nederland 1, Neder land 2. BRT 2. Duitsland 12 en 3 Na de uitbreiding zullen ook BRT 1 en de Waalse zenders RTB 1 en RTB 2 te ontvangen zijn Ook bestaat dan de mogelijkheid om de BBC te krijgen, zij het dat de kwaliteit daarvan slechts ge durende zo'n dertig procent van de uitzenduren van redelijk ni veau zal zijn. Met name 's zo mers, bij een hoge-drukgebied boven de Noordzee, kan het kli maat daarvoor gunstig zijn. Ook komt er een zg. mededelingenka- naal. Wat daar precies mee gaat gebeuren, is niet helemaal duide lijk. Woordvoerders van Casema, de exploitant van het kabelnet, noemden gisteren als mogelijk heid een beeldrooster waarop te zien is welke kanalen er te ont vangen zijn. Radio De radio wordt uitgebreid met BRT 1, RTB 1 en 2, de Duitse zender WDR 2. het geluid van Nederland 1 en 2 (voor program ma's waarvan het geluid in ste reo wordt gegeven) en de militai re zender AFN in Soesterberg, terwijl er verder een kanaal wordt gereserveerd voor een eventuele regionale zender. In de vergadering van gisteren gaf het Leidse gemeenteraadslid Pe ters (PvdA) mede namens zijn collega's Koning (PvdA) en Vink (CDA) uiting aan zijn twijfel aan de noodzaak van uitbreiding van de tv-stations met de BBC ("je kunt het niet maken om de men- LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht twee jongens aange houden op verdenking van dief stal van een auto. De auto. een Ford Taunus, werd omstraaks half negen gisteravond gestolen in Alphen aan de Rijn. Om twee uur werd de auto gesignaleerd op de Leidse Lammenschans- weg, bemand door twee Alphen- se jongens en een Leidse jongen die kennelijk later was opgepikt. Alphense autodieven gepakt De Alphense jongens zijn over gebracht naar het politiebureau in hun woonplaats. sen te laten betalen voor iets wat maar voor dertig procent van de tijd goed is het mededelin- gcnkanaal ("technische hobbye- nj") en op de radio het geluid van Nederland 1 en 2 "bestaat daar nu echt behoefte aan?"). Hu stel de voor de uitbreiding met deze stations achterwege te laten, maar kreeg in de vergadering be halve van de twee genoemde raadsleden geen steun. De verte genwoordigers van de andere ge meenten wilden wel een volledi ge uitbreiding, evenals de Leidse wethouder Fase (WD) en ge meenteraadslid Van Putten (PSP) Het is volgens wethouder Fase. die voorzitter is van de gemeen- schappelijke regeling, nog maar de vraag of de abonnee s straks meer zullen moeten betalen voor de ontvangst van kabeltelevisie, omdat de kosten meer gespreid kunnen worden indien ook de gemeenten in de Bollenstreek aansluiting zoeken op de mast in Oegstgeest. Zij antwoordde dit op een opmer king van Peters dat er "in Leidse gezinnen geklaagd wordt over de kosten van het levensonder houd; je mag die mensen niet verder op kosten jagen" LEIDEN - De eigenaar van een pand aan de Duizenddraadsteeg heeft gisteren een van zijn huur ders een uur lang opgesloten op zijn eigen kamer. De negen be woners van het pand. allen stu denten, hadden de Hazerswoud- se eigenaar korte tijd geleden om een huurverlaging gevraagd. De eigenaar beantwoordde deze vraag met een aantal bedreigin gen aan het adres van de huur ders. Toen een van de studenten gisteren werd opgesloten, werd de hulp van de politie ingeroe pen. Bu de komst van enkele agenten was de eigenaar echter reeds verdwenen. De wijkdienst zal de zaak verder afhandelen. LEIDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening is er gister avond mee akkoord gegaan dat er een dubbele houten ophaalbrug komt over het Galgewater ter hoogte van de Weddesteeg. Het gemeentebestuur wil 150.000 gulden uittrekken voor de voorberei ding van dit plan en 850.000 gulden voor de uitvoering. Van het ministe rie van verkeer en waterstaat wordt een subsidie van 750.000 gulden verwacht. In het structuurplan voor de binnenstad wordt over de wenselijkheid van de brug, die wellicht genoemd wordt naar Rembrandt, gesproken. Voor wat vormgeving en afmetingen betreft wordt bij het ontwerpen zoveel mogelijk uitgegaan van de "Lange houten brug", die in 1820 werd afge broken. B urgerraadslieden: LEIDEN - In bepaalde gevallen verwijst de sociale dienst Leiden cliënten die hun echtgenoot of partner hebben verlaten en een aanvraag indienen voor bijstand voor "melding" naar de politie. Dat gebeurt wanneer de sociale dienst betwijfelt of werkelijk sprake is van verlating. Het Insti tuut Burgerraadslieden vindt de ze handelswijze van de sociale dienst ongepast. Het noemt dit "meldingssysteem" sociaal niet aanvaardbaar en juri disch niet juist. "Zonder dat enig strafbaar feit is bewezen, wordt de cliënt verplicht zelf bij de po litie te suggereren, dat hij in de toekomst zal gaan frauderen. Zijn privacy wordt op deze ma nier ernstig geschaad en hij wordt als het ware gedwongen zelf zijn naam in opspraak te brengen". Het instituut schrijft in een brief aan de gemeenteraadsleden dat het de sociale dienst hier her haalde malen op heeft gewezen echter zonder resultaat. Ook het college van B en W heeft in okto ber 1980 al een brief gekregen over de problematiek van "schijnverlatingen". Een ant woord daarop heeft het Instituut Burgerraadslieden nog steeds niet gekregen. De burgerraadslieden menen dat in geval van twijfel aian de echt heid van de verlating niets de so ciale dienst belet van haar eigen controlemogelijkheden gebruik te maken. LEIDEN - De verkiezingen voor de nieuwe universiteitsraad hebben geen verschuivingen teweeg gebracht. De opkomst lag iets hoger dan vorig jaar: toch heeft maar de helft van de stemgerechtigden' zijn stem daadwerkelijk uitgebracht. Alles is dus bij het oude gebleven Bij het wetenschappelijk personeel heeft de Unie van Faculteiten en Diensten (UFD) zeven zetels behaald. De Progressieve Party (PP) vier. Bij het technisch en administratief personeel staat de UFD met zes aan kop, gevolgd door de PP met vijf, Ook de studenten toonden geen ander kiesgedrag. De Centrum Groepe ring Leiden (CGL) behield vijf zetels. De PP kreeg er weer drie en de Leidse Studenten Bond (LSB) kwam ook niet boven de reeds ver trouwde drie zetels uit. door René van der Velden Jaap Visser Ontembaar De commissie voor Schouw burgzaken wil de deuren van het antieke theater aan de Oude Vest vaker openzetten voor het gewone volk. De 275 jaar oude Schouwburg is ei gendom van de Leidenaars dus moet er af en toe iets voor en door de Leidenaars wor den gedaan, vindt de com missie van gemeenteraadsle den en burgerleden. Een sympathiek streven maar in de praktijk komt er niets van terecht. De beschuldi gende vinger gaat in de rich ting van Schouwburg-direc teur Hans van Dam. Hij zou degene zijn die het streven van de Schouwburgcommis sie dwarsboomt. Vorig jaar oktober/november mochten amateurs in de Schouwburg de 'Bedelaars- opera' van John Gay opvoe ren. De voltallige gemeente raad met aanhang voor niets op de eerste rijen en het volk voor twaalf gulden vijftig op de mindere plaatsen... De voorbereiding van dit ama teuristische gebeuren verliep nogal rumoerig. Volgens Hans van Dam was dat te wij ten aan de opstelling van de plaatselijke pers en het ner veuze gedoe van een paar spelers. Maar volgens die ner veuze spelers was juist Van Dam de oorzaak van het broeierige sfeertje. "Voor Van Dam betekenen wij nog minder dan de gordijnen die Schoute in z'n kamer hangen zo ver woordde een van de spelers indertijd in deze rubriek het ongenoegen van de ama teurs. Een nota van directeur Van Dam zorgde gistermiddag tij dens de vergadering van de Schouwburgcommissie voor nieuw tumult. In zijn nota vraagt Van Dam de commis sie om haar goedkeuring voor een plan om in 1982 we derom amateurs op het plan kier van de Schouwburg te zetten. Ditmaal om 'De ge temde feeks' van Shakespea re te spelen. Net als bij de 'Bedelaarsopera' zou Peter Lintelo, de regisseur van de Zoetermeerse-comedie, de amateurs moeten begeleiden. De spelers zouden worden gercruteerd uit het 'Bede laars-arsenaal' terwijl het res tant per advertentie zou wor den aangetrokken. Maar wat blijkt. Peter Lintelo, zonder een opdracht van de gemeente op zak, heeft het stuk van Shakespeare al be werkt en zelfs de rolverdeling al uitgewerkt. De hoofdrol is toegewezen aan een dame uit Zoetermcer. Het gezelschap zou zelfs al een repetitie ach ter de rug hebben Vooral de burgerleden Bob Ha- geman en Ton van Brussel voelden zich in hun hemd ge zet. Een briesende Hageman "We hebben nu te maken met een vaste groep die zich rond meneer Lintelo heeft ge vormd. Een verkapte toneel- Van Dam vereniging die er in slaagt om bij elkaar ruim 37.000 gulden aan subsidie in de wacht tc slepen. Meer dan tien keer zo veel als alle Leidse amateur toneelgezelschappen bij el kaar krijgen. Dit is iets dat mij inwendig sprakeloos maakt. We moeten er maar van afzien of de hele zaak op nieuw opzetten Ton van Brussel vond het een belachelijke zaak vond dat er geen auditie heeft plaatsge had en de rollen al zijn ver deeld. Cultuurwethouder Piet Hein Schoute. die de vergadering voorzat, loerde regelmatig met gefrontste wenkbrouwen in de richting van Hans van Dam Deze deed de op hem gerichte aan vallen schouderophalend al Van Dam zei van niets te we ten. Volgens hem was Lintelo in al zun enthousiasme ge woon een beetje te hard van stapel gelopen. "Je kan dan wei van niets weten maar je bent natuurlijk wel de ver antwoordelijke man", wreef Schoute zijn ondergeschikte onder de neus. De commissie besloot uiteinde lijk om over de hele zaak nog maar eens goed na te denken Op de eerste september zal worden beslist of de zaak al dan niet opnieuw wordt op gezet of helemaal wordt ge schrapt. Alsnog een auditie heeft volgens Bob Hageman weinig zin. "Dat wordt een schijnvoorstelling. Lintelo zegt tegen z'n vriendjes dat ze ook auditie moeten doen en kiest ze vervolgens stuk voor stuk uit". Van Dam zal wel voorstellen om 'De getemde Feeks' maar gewoon te vergeten omdat er toch geen geld voor is. Im mers, de Schouwburg moet twee en een kwart ton gaan bezuinigen. Bovendien heeft de pers zich zo rumoerig op gesteld dat de feeks bij voor baat al ontembaar is.. Getrappel Het aantal l.ouweruen loopt m Leiden drastisch terug Wie het verhaal van Renee Vos hoort, zal dat wel begrijpen, want sommige stadhuis-amb tenaren ontnemen je haast de lust om deel te nemen aan het huwelijksritueel. Negen maanden geleden kwa men Renee Vos en haar aan staande echtgenoot MarUjn de Groot op het stadhuis hun huweltyki datum overeen i elfde juni om veertien punt nul.nul uur zou het stralende bruidspaar de monumentale stadhuistrap mogen bestij gen om vervolgens in de bur gerzaal in de echt te worden verbonden. Volgens afspraak ging Renee Vos vorige week naar het stadhuis om bu de afdeling burgerzaken 165 gulden .it t. rekenen. Maar wat zei een ambtenaar van de afdeling bevolking toen doodleuk te gen haar "De elfde juni om twee uur? Maar op dat tyd- stip kunt u helemaal niet trouwen want dan krijgen we Koningin Beatrix op be zoek" Intussen incasseerde hij wel het volledige tancf en borg dat zorgvuldig in zyn bureaulaatje op Gelukkig kwam de spitsvondi ge ambtenaar met een in zun ogen redeluk alternatief. "U trouwt gewoon aan de achter kant van het stadhuis' Re nee Vos. nauwelijks van de schrik bekomen, sputterde tegen Er was immers betaald voor een trouwerij mét mo numentale trap. Maar vol gens de ambtenaar moest de bruid met zeuren. "Mevrouw, u moet blu zun dat u nog mag trouwen". Renee Vos liet het er evenwel niet bu zitten Zij nam het CDA raadslid Joop Walen kamp in de armen die op zun beurt weer contact opnam met mr. Chris de Jong. be Jong wendde zijn niet gerin ge invloed ten stadhuize aan om hemel en aarde te be we gen. En hemel en aarde wer den bewogen want De Jong slaagde enn om Renee Vos en Marlijn de Groot toch een trouweru met monumentale trap tc bieden Het bruidspaar beklimt de trap nu een half uur eerder, om half twee dus. even later ge volgd door Koningin Beatrix die naar Leiden komt om de openbare bibliotheek te ope

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3