Hoogovens lijdt opnieuw verlies Toch akkoord bij Asselbergs Amsterdam PTT boekt winst van 314 miljoen Ultimatum FNV in streekvervoer HfKhUII "Regering Japan blijft buiten exportgeschil" Fokker en McDonnell presenteren MDF-100 rsoverzicht VRIJDAG 5 JUNI 1981 Greenib Greenib bv te Sassenheim zal met ingang van 15 juni de verkoop van Hyundai automobielen in Nederland ter hand nemen. Dit betekent een uitbreiding van de aktiviteiten van Greenib bv, die zich reeds jaren bezighoudt met de import van motorfietsen. Het bedrijf is een van de werkmaat schappijen van de Abemij-groep en als zodanig een zustermaat schappij van Hart Nibbrig Greeve bv, importeur van Mitsu bishi personen- en bedrijfsau to's. Verolme Verolme-Brazilië, onderdeel van het Rijn-Schelde-Verolme-con- cern in Nederland en de Brazi liaanse staat hebben gisteren een principe-overeenkomst gete kend voor de bouw van acht bulkcarriers die ertsen gaan ver voeren, met een totale waarde van een miljard gulden. Nog aan de gang zijn onderhandelingen over de bouw van nog eens zes schepen voor reders in het Mid den-Oosten en West-Duitsland ter waarde van 500 miljoen gul den. Philips Èaf DEN HAAG (ANP) - De PTT heeft over 1980 een bedrijfswinst ge boekt van 314 miljoen gulden, te genover 412 miljoen in 1979. Dit blijkt uit summiere financiële gegevens, die zijn opgenomen in het sociaal jaarverslag van de PTT. Het financiële jaarverslag wordt volgende week vrijgege- Op de posterijen werd in 1980 een verlies geboekt van 145 miljoen gulden, maar daar stond een winst van ruim 300 miljoen te genover bij de telefonie. Ook postgiro en telegrafie werksten met winst. De vraag naar diensten van de PTT groeide vorig jaar. maar die groei was minder groot dan in vorige jaren. Die groei zal ook de ko mende jaren minder groot zijn. De rente van buiten het bedrijf staande reserves was in 1980 763 miljoen gulden, tewijl 48 miljoen gulden aan de reserves werd ont trokken-, In het sociaal jaarverslag meldt de PTT dat het aantal arbeidsplaat sen vorig jaar met 3.1 procent is gegroeid, tewijl de totale werkge legenheid in Nederland met 0.1 procent afnam. Er traden onge veer 7.000 nieuwe full-time me dewerkers in dienst. Gemiddeld waren er bij de PTT in 1980 104.000 medewerkers in dienst, van wie ongeveer 25.000 op part-time basis. De PTT onderzoekt momenteel hoe de bestaande werkgelegen heid anders verdeeld kan wor den. Het gaat daarbij onder meer om deeltijdarbeid, vervroegd uit treden en het werven onder kwetsbare groepen op de ar beidsmarkt. terwijl ook arbeids motivatie en ziekteverzuim een rol in het onderzoek spelen De PTT onderzoekt ook hoe het veel te geringe aandeel van de vrouwelijke werknemers in de hogere rangen vergroot kan wor den. Van het hoger personeel be staat nog geen drie procent uit vrouwen en van het middelbaar hoger personeel maken ze nog geen vijf procent uit. Volgens het jaarverslag wordt dit mede ver oorzaakt door "onvoldoende aanbod". De Rabobank Nederland heeft ern stige bezwaren tegen de ontwik keling van de gclddiensten van de PTT. Tot op de dag van van daag is er nog steeds geen nieuw wetsontwerp over de Postbank Maar intussen is het dienstenpak ket van de PTT gelddiensic n wd steeds verder uitgebreid, om. met particuliere termijndeposi to's, effectenbemiddeling en ver koop van reischeques. terwijl men ook volgens uitlatingen van bevoegde zijde, rekening-cou rantkrediet aan bedrijven wil gaan verstrekken, zo zei de heer C.G.A. Mertens, voorzitter van de raad van beheer van Rabo bank Nederland gisteren in de jaarvergadering van de Bank. "Het lijkt nu alsof de PTT-geld- diensten neimelijk koekjes pik ken uit een trommel. Wat ons be treft mag die trommel officieel open, maar dan moet iedereen daar op een goed geregelde wijze en onder gelijke voorwaarden uit kunnen nemen", aldus Mertens. "Minister moet antwoord geven" UTRECHT Als minister Tuijnman van verkeer en wa terstaat niet bereid is om voor volgende week donder dag met werkgevers en werk nemers in het streekvervoer te praten over een hogere loonschaal voor de 9.000 chauffeurs, zyn ook in het streekvervoer acties te ver wachten. Dit deelde een woordvoerder van de Ver- voersbonden-FNV gisteren mee. De vervoersbonden hebben de minister een ultimatum ge steld. Volgens de woordvoer der zijn de werkgevers en werknemersorganisaties in het streekvervoer overeenge komen dat naar aanleiding van een nog steeds lopend funcüewaarderingsonder- zoek. Énschüiag in Mn re loonschaal (schaal 32) met behoud van een toeslag van zes procent wenselijk is Het samenwerkingsorgaan van de openbaarvervoerbedrij ven ESO heeft dat enkele we ken geleden al aan minister Tuijnman geschreven, maar volgen» de vervoers bonden heeft de bewindsman nog steeds niet op de brief gerea geerd De actiebereidheid bu de streekvervoerbednjven is volgens de woordvoerder groot Bij de afdeling concernservice van Philips in Eindhoven verdwij nen vóór midden 1983 in totaal 55 van de 236 banen. Dit sane ringsplan is het eerste voor de 39 centrale stafafdelingen van Phi lips in Eindhoven. Daar werken in totaal ongeveer 6000 mensen. De vakbonden verwachten dat er •ongeveer 1200 banen verloren zullen gaan. Daarbij zullen ech ter geen gedwongen ontslagen "vallen. öaf trucks in Eindhoven wil dit 'jaar nog eens drie aanvragen in dienen voor werktijdverkorting. In twee perioden van elk zes we ken zal in totaal 25 dagen korter worden gewerkt door de 4000 man produktiepersoneel in Eindhoven. In de derde periode .zal de werktijdverkorting per af deling worden vastgesteld. Een woordvoerder van Daf gaat er van uit dat ook begin volgend jaar korter zal moeten worden gewerkt. Stroom Het stroomgebruik in ons land is in de eerste vijf maanden van dit jaar met gemiddeld één procent gedaald ten opzichte van dezelf- -,de periode van vorig jaar. Dat is donderdag meegedeeld tijdens de vergadering van commissaris- sen van de samenwerkende elek- triciteitsproducenten (NV SEP). Octrooi Ongeveer 280 van de 850 werkne- - mers van het Europees octrooi- bureau in Rijswijk staken sinds begin mei drie dagen per week uit protest tegen het besluit van de raad van bestuur van het bu reau de werkweek op te trekken van 35 tot veertig uur. Een j woordvoerder van het octrooibu- reau heeft dit bevestigd. Tot dus- V ver hebben personeel en directie "geprobeerd het conflict zo veel mogelijk binnenskamers te hou den "vanwege de bijzondere po sitie van het bureau". Het perso neel is ambtenaar in dienst van de tien bij het bureau aangeslo- ten landen. LEIDEN - Leidse groente- en fruitvei ling. vrijdag. Andijvie 24-34. Peulen 360-730. Snijbo nen 490-760 Stambonen 830, Spitskool f0-85, Postelein 30-85, Prei 31-81. Rabar- er 55-87, Spinazie 140-149, Waspeen 130-180, Bloemkool 1x6 135-250, Bloem kool 8 st 100-195, Bloemkool 10 st 100- .140, Sla 16-57, Bospeen 190, Boskroot 58-96, Peterselie 25-64, Radijs 24-42, Sel derij 12-57, Bos uien 37, Paprika KG 150 St 51-71 AMSTERDAM/LUXEM BURG (ANP) - Het Neder lands-Duitse staalbedrijf Hoogovens-Estel heeft ook het tweede kwartaal van dit jaar een "aanzien lijk verlies" geleden. BEST (ANP) - Een leerling-con ducteur van de Nederlandse Spoorwegen is gistermiddag ernstig gewond geraakt door een val uit een rijdende trein ter hoogte van Best op het baanvak Boxtel-Eindhoven. Volgens een woordvoerder van de rijkspoli tie had de trein op dat moment een snelheid van omstreeks 130 kilometer per uur. Volgens een conducteur, die van het ongeval getuige was,stond de leerling-conducteur met de rug geleund tegen de deur van de trein. Plotseling moet de deur zijn opengegaan, waardoor de leerling-conducteur naar buiten tuimelde. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens, drs. J.D. Hooglandt, gisteren gezegd op de jaarvergadering van de staalgigant. Het eerste kwartaal boekte Hoogo vens-Estel een verlies van 243 miljoen gulden. Hooglandt had zich begin mei nog optimistisch uitgelaten. Hij zei toen dat het verlies van het eerste kwartaal het "dieptepunt" was en dat het tweede kwartaal een aanzienlijk kleiner verlies zou opleveren. De Hoogovens-topman liet giste ren echter weten dat de staalprij- zen weliswaar beter worden, maar dat deze verbetering achter de "forse prijsstijging van grond stoffen en energie aanhinkt". Het staalconcern zal ook in Duits land fors gaan "herstructureren" zodat 8000 van de 21.000 arbeids plaatsen zullen verdwijnen. Hoogovens-Estel heeft bij diver se overheden om hulp aange klopt. Beperking TOKIO (Reuter) - De Japanse re gering is bereid de autofabrieken in Japan te helpen met het vin den van een oplossing voor het geschil over hun buitensporige export naar de EG maar is niet van plan er zich rechtstreeks mee te bemoeien. Premier Zen- ko Soezoeki heeft dit gisteren verklaard tegenover een groep buitenlandse correspondenten. Hij vertrekt aanstaande dinsdag voor een reis van twaalf dagen door West-Europa. Volgens Soezoeki is het probleem van de omvangrijke Japanse ex port van personenauto's naar de EG een zaak die het particuliere bedrijfsleven zelf moet oplossen. Hij zei het niet juist te vinden dat de regeringen er zich recht streeks mee bemoeien. De Ja panse export naar de tien landen van de EG is verleden jaar met negentien procent toegenomen tot 770.330 voertuigen. De EG wil dat Japan zich vrijwillig beper kingen oplegt bij zijn export. Japan heeft tot dusver geweigerd toezeggingen te doen voor een vermindering van zijn auto-ex port naar de EG als geheel. Begin deze week zijn er in Brussel be sprekingen over gevoerd op hoog niveau maar van Japanse kant werd geen enkele concessie gedaan. In regeringskringen in Tokio wordt het niet uitgesloten geacht dat tijdens het bezoek van Soezoeki aan de Europese hoofd steden wel akkoorden met de af zonderlijke EG-landen zullen worden gesloten. Om grote aan tallen auto's zal het zeker niet gaan. De Europese staalindustrie zal zich tot 1 juli volgend jaar beperkin gen moeten opleggen voor wat betreft de produktie van zoge naamde "coils" (warmgewalst breedbandstaal). De ministers van economische zaken van de Europese Gemeenschap keur den gisteren in Luxemburg deze regeling goed. De EG moest tot het opleggen van een regeling komen, omdat de staalfabrikan ten er samen niet uitkwamen. In de Europese staalindustrie heerst al geruime tijd een flinke afzetcrisis. Er wordt veel te veel staal geproduceerd. In andere opzichten zijn de Euro pese staalfabrieken wel tot over eenstemming gekomen. Zo heb ben zjj zich vrijwillig beperkin gen opgelegd voor de produktie van universeelstaal en zwaar pro- fielstaal, dat bijvoorbeeld ge bruikt wordt voor spoorwegen en dam wanden. Over een vrijwillige beperking van de produktie van betonstaal en staafstaal zijn de fabrikanten het nog niet eens. Lukt het niet om tot een akkoord te komen, dan volgt misschien ook op dit ge bied EG-ingrijpen. De Europese staalfabrikanten zijn onderling ook overeengekomen dat met ingang van 1 juli van dit jaar de prijzen van alle staalpro- dukten omhoog gaan. Die verho ging zal tussen de 15 en 20 per cent bedragen. PARIJS - Fokker en McDonnell Douglas gaven gisteren voor het eerst een gezamehike prracon/crprilt* In r de heren Daan Knook iFokken. Frans Su arltouu- i president-direkteur van Fokker). McDonnell directeur McDonnell Douelas) en Brizendine (McDonnell Douglasi. Dollar wordt steeds meer waard AMSTERDAM (ANP) - De Amerikaanse dollar blijft in koers stijgen, terwijl het pond sterling fors lager no teerde. Op de Amsterdamse wisselmarkt opende de dollar gisteren op 2,64 gulden. De koersstijging van de dollar houdt verband met de hoge rente die op dollartegoeden kan worden gemaakt en met de algemene opvatting dat de Amerikaanse geldeenheid in een krachtige positie ver keert. PARIJS (ANP) De concurrentie strijd om de nieuwe generatie vliegtuigen voor de korte en mid dellange afstand met ongeveer 150 zitplaatsen is gisteren het middelpunt geweest op de Parij- se luchtvaartshow op het vlieg veld Le Bourget. Fokker en de Amerikaanse vliegtuigfabrikant McDonnell Douglas toonden trots aan de internationale pers de eerste tekeningen en model len van hun gezamenlijke pro ject, de MDF-100. Nog geen uur later maakte topman Lathyere van Airbus Industry bekend dat de Airbus plaats Ontslag voor 150 man, verkoop gaat door BERGEN OP ZOOM (GPD) - Ij zergieterij Asselbergs Holland in Bergen op Zoom (ruim 300 werk nemers) wordt toch verkocht aan het Britse Midland Industries. Gisteren kwamen de vakbonden en Midland alsnog tot een over eenkomst, nadat dat een dag eer der was misgelopen. Midland heeft een aantal belangrijke toe zeggingen gedaan, waaronder de belofte dat het bedrijf openblijft en er investeringen worden ge daan. In augustus begint Mid land met 150 werknemers en men hoopt in 1983 weer op 400 a 450 arbeidskrachten te zitten. woensdag vastgelopen omdat Midland niet antwoordde op een aantal belangrijke vragen en ook met voorstellen kwam die de bonden absoluut onaanvaard baar vonden. Gistermorgen ver zochten de Midland-onderne- mers de bonden het overleg te heropenen en toen konden er wel concrete toezeggingen wor den gedaan. Het huidige personeel zal per 1 juli worden ontslagen; 150 werkne mers kunnen op 10 augustus weer in dienst treden. Aan het eind van het jaar zal hun aantal tot 200 zijn gegroeid. In de loop van volgend jaar en het jaar daar na zal het personeelsbestand weer uitgroeien tot de omvang van vr het faillissement, zo'n 400 a 450 mensen Ook op het terrein van de arbeids voorwaarden zijn de bonden en Midland tot afspraken gekomen In principe krijgt iedereen het zelfde loon als men straks bij Midland in dienst komt. De bonden hebben er vertrouwen in dat Midland straks de zaak goed gaat runnen. Verheugd is men omdat de directie wordt be perkt tot éen man. omdat er voorheen bij Asselbergs - vol gens de bonden - een te zware top was. Ook is geregeld dat de verkopers van Midland met pro- duktcn van Asselbergs de boer op zullen gaan. De bonden toonden zich na afloop van het overleg bijzonder tevre den met de overeenkomst Cura tor mr Ravens was eveneens blij. Volgens hem hadden dc bonden zich onverwacht hard opgesteld. Midland had hele maal niet de tijd gehad om met concrete plannen to komen. De onderhandelingen liepen slechts een paar weken en in die tyd is ontzettend veel geregeld", aldys Ravens. Een snelle beslissing van de zijde van Midland was noodzakelijk in verband met de orderportefeuille, die dreigde leeg te lopen, terwijl Midland ook al opties had genomen voor nieuwe orders. gaan bieden aan 150 personen en in maart 1986 op de markt ver schijnen. Volgens Lathyere be gint Airbus zeer binnenkort met geïnteresseerde luchtvaartmaat schappijen te onderhandelen over startorders voor het nieuwe Airbus-project. Lathyere leek tijdens de persconfe rentie zeker van deze nieuwe loot aan de Airbus-stam, hoewel hij wel verklaarde dat de dcelne mende partners in het Airbus- consortium nog hun fiat moesten geven. Lathyere repte met geen woord over de financiering van de A-320 en over de maatschap pijen die al belangstelling zou den hebben getoond. In hun eerste gezamenlijke pers conferentie kondigden Fokker en McDonnell Douglas aan dat dc hoofdzetel van het gezamen lijke MDF-100 project zal worden nvvitiad in Long Beach m Call* fornië. Verder maakten de twee maatschappijen de samenstel ling van de raad van toezicht voor het samenwerkingsproject bekend. Voor Fokker zullen daarin zitting hebben Daan Krook, directeur marketing en verkoop en Frank Nel, directeur technologie. Ook bij Boeing wordt gedacht aan een tweemotong vliegtuig voor 150 passagiers, aangeduid als de Boeing 7-7. Boeirlg denkt echter dat een dergelijk vliegtuig pas rond 1987 88 op de markt kan ko men. Dit met het argument dat de fabrikant eerst zekerheid moet hebben over een geheel nieuwe motor die zij voor een dergelijk vliegtuig wenst VRIJDAG 5 JUNI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 45.00 44.00 GOUD EN ZILVER Goud oobow 50000-30700 ZOw BUITENLANDS GELD BELEGGINGS INSTITUTEN AMSTERDAM (ANP) - Hoewel I dc rest van dc markt tegen de achtergrond van een wat lager Wall Street ht-t nu t slecht deed. heeft Hoogovens vandaag onder druk gestaan. De mededelingen tijdens de jaarver gadenng over een tegenvallend tweede kwartaal wogen voorv hands zwaarder dan het bekend worden v.in een flink h s taalprijzen in de EEG De koers ging relatief sterk met tachtig cent omlaag tot 17 In trek bleef Gist-Brocades. Nadat 70,80, werd nu in de c ren 71,40 bereikt, e van 2.20 Jierna begon de koers ruim f 1 miljard voor RSV in Brazilië sprak ook tot de verbeel ding en de koers werd bij het bc gin van de handel 2.50 hoger geadviseerd op 48 In de sector van de internationale aandelen moest Akzo een dubbeltje terug, maar waren Unilever en Philips rond het middaguur onveran derd Koninklijke Olie verloor zeventig cent op 83.40 en KLM moest een zelfde bedrag terug naar 141.30 in te

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21