Brouwerscollectief houdt het zuiver Alwat u maar kwijt AcWer KORTINGEN VAN 20-50% k Haarlemmerstraat 113 - Leiden A Tel.:071-122074 isn inu Ambacht herleeft in Maasdorp Arcen Espé Leiden ZONNEDAK KADO Hou ze in de gaten! met 'n sleutelde opent u 50.000 deuren/ DONDERDAG 4 JUNI 1981 VARIA PAGINA 11 ARCEN - Het ruikt muf in de onttakelde brouwerij van Skol in het Noordlimburgse Maasdorp Arcen. Maar de koperen ketels zijn glimmend gepoetst. Daar hebben zes pas ontslagen werknemers van de reorganiseerde biergigant voor gezorgd. De zes zijn met hulp van hun vroegere werkgever en geruggesteund door een grote bank een „biercol lectief' begonnen. Zodat de enige industrie in het voornamelijk van asperges en (Duitse) toeristen levende dorpje behouden blijft. Eind mei is het brouwerijtje met de jaarlijkse pro- duktie van een half miljoen liter begonnen. Dat is in drankzuchtige verhoudingen weinig. Want Skol bijvoorbeeld produceert 200 miljoen liter, wat in het niet valt bij de produktie van andere, nog gro tere brouwerijen. Initiatiefnemer tot behoud van de Noordlimburgse brouwerij en de eigen werkgelegenheid is de 32-jarige Toon van de Reek. De voormalige produktieleider en kwaliteitscontroleur van Skol-Helmond zegt: ,,Op de pilsmarkt mogen wij niet ko men. Dat is duidelijk met Skol overeengekomen. Daardoor hebben wij deze brouwerij voor een zacht prijsje van hen kun nen huren. Bovendien is de con currentie op de pilsmarkt zo groot dat je je alleen door het produceren van enorme hoe veelheden kunt handhaven. Wij zoeken het juist in het klein schalige, het ambachtelij ke". Het brouwerijtje moet het heb ben van het bijzondere bier. Hooggegist, natuurzuiver. Bier dat ruikt. Dat smaakt. „Er is een trend naar die bieren waarvan je nog genieten kunt. Die er niet alleen maar zijn om je vol te gieten. Waar geen rot zooi in zit". - Wat voor rotzooi zit er in Pil- s? Van de Reek lacht, maar zwijgt. Hij wijst er op dat hij pas op 1 oktober definitief afvloeit bij Skol. „We gaan honderd pro cent mout gebruiken. Dat ge beurt nog maar weinig tegen woordig. In plaats van mout wordt veel mais verwerkt. En we zullen echte hop gebruiken. Geen extracten". - Die rotzooi. „Nou ja. ons bier zal zonder che mische toevoegingen zijn. Eer lijkheidshalve moet ik wel zeg gen dat de Nederlandse brou werijen daar in afnemende ma te mee werken. Dat gebeurt on der druk van de consumenten. De etikettering, die verplichte opgave van de inhoud, nader- t". Het hooggegiste bier, waar bij wijze van spreken alles in De ontslagen Skol-werknemers houden de brouwerij in het Noordlimburgse Arcen in stand. ENKELE VOORBEELDEN: salontafel 2/3 combinatie zeer comfortabele fauteuil eethoek ledikant van 595.- voor 398.- van 2375.- voor 1798.- van 1290.-voor 698.- van 2250.- voor 1498.- van 820.- voor 550.- VERDER EEN KEUR VAN MAGAZIJNRESTANTEN, o.a. eiken kleinmeubelen, matrassen, eiken wandmeubels, diverse geschenkartikelen, enz. enz. met ENORME KORTINGEN Lammermarkt 19 27. Tel. 071-149722. Hollandse contactbladen Amerikaanse S/M bladen Duitse sexbladen Zweedse pornobladen Super 8 films met en zonder geluld Video banden V.C.R. - V.H.S. en Betamax. Waterschap ,,De Ommedijck" Dijkgraaf en heemraden van het waterschap maken be kend, dat met ingang van 5 juni 1981 tot en met 18 juni van 9.00 tot 16.00 uur voor iedereen in het kantoor van het waterschap "De Ommedijck", Van Leeuwenhoek laan 67a (op het parkeerterrein bij het winkelcentrum "Soeterweyde") te Zoetermeer ter inzage ligt: de ontwerp-rekenlng over het jaar 1980 met de bijbe horende toelichtende bescheiden. Gedurende de hiervoor genoemde termijn kunnen be langhebbenden tegen deze rekening schriftelijk bezwa ren indienen bij de verenigde vergadering van het water schap. Postbus 90. 2700 AB Zoetermeer Wie een exemplaar van bovengenoemde stukken wenst, kan deze tegen een geringe vergoeding bestellen bij het waterschap, telefoon 079-165085, giro 4146318 Deze rekening wordt vastgesteld door de verenigde ver gadering in een openbare vergadering op woensdag 24 Juni 1981 om 20.00 uur in het verenigingsgebouw "Ons Huis", Kosterpad 3 te Zoeterwoude In deze openbare vergadering komen ondermeer tevens de volgende zaken aan de orde: - Vaststelling begrotingswijzigingen voor de dienstjaren 1980 en 1981. - Overname onderhoud watergangen van en overdracht beheer en onderhoud Meerpolderweg aan de ge meente Zoetermeer. - Vervanging gemaal Knotterpolder. Jtotoradingskrediet voor kadeverbetenng Weipoort- Rooster van aftreding hoofdingelanden. - Bouw waterschapskantoor. Na afloop van de vergadenng is er gedurende een half uur voor belangstellenden gelegenheid om vragen te stellen over waterschapszaken van "De Ommedijck". Zoetermeer. 4 juni 1981. L. G. M. Barten, secretaris A. Bos, dijkgraaf. volgl mee»p*lcn in h«l Matda-lt A AUTO-HOME ^J VWibMi.27 lw*«4o.p T«f 199149 __/Xutocenter GARAGE A0E6EEST AUTOBEDRIJF JONGELEEN Kinderen zijn hinderen. Vfoarschuwen is niet genoeg. SIRE JooidsbW '.ling Ideele Reel Jervice- &e\ allemaal hetzelfde salaris dat ze bij Skol hadden. Iedereen even veel verdienen, daarvan zal geen sprake zijn. Al zal wel naar zo gering mogelijke verschillen, nivellering dus, worden ge streefd. Extra verantwoorde lijkheid. bekwaamheid en inzet zullen toch wel extra worden beloond, meent Van de Ree- k. In de brouwerij komt een bier museum, er naast een speciali teitencafé. ..Dat kan niet stuk gaan. Want de burgemeester is blij dat de brouwerij blijft, de VVV wil ons promoten en jaar lijks komen hier honderddui zend toeristen". Bij de ingang van het dorp hangt een groot geel spandoek van Skol waarop de bezoeker wordt welkom geheten in As- pergestad. „Dat zal wel anders worden", zegt Van de Reek vol zelfvertrou wen Toon van de Reek bij de keurig gepoetste brouwketels. groeien en bloeien kan, was vóór de industriële revolutie heel normaal in ons land. Na het uitvinden van de koeltechniek kwam daarin verandering. Elke verandering is geen verbe tering. „In andere bier producerende landen ligt dat nog anders. In België is het bier voor een kwart hooggegist. Veel Duits en En gels bier is dat ook. Neem de Engelse ales, de Duitse Alte-' „We maken niets na. De vier bieren die wij op de markt bren gen moeten volstrekt eigen zijn. Een half jaar zijn we al bezig met experimenteren. We heb ben zelf een proefsetje gemaakt. Of het lukt? Ik denk het wel. Dat denkt de bank ook. want zo scheutig zijn ze niet met geld te genwoordig". De vier bieren bevatten 5, 6,5, 8 en 9 tot 9,5 procent alcohol. De gerstewijn in fraaie driekwart li ter-fles wordt het paradepaard je. Die moetje als wijn drinken, bij een lekker etentje. Niet klok ken en slokken, maar ruiken en proeven. Als merknaam had het collec tief „Tempelier" gedacht, maar die naam hadden anderen kort daarvoor bij het merkenbureau gedeponeerd. De nieuwe naam wordt daarom voorlopig ge heim gehouden. De zes hebben heel verschillen de beroepen. Gé Tan is elektro- techni cus. Kees Goos is be- drijfsboekhouder. Maar allen zullen ze weldra alles moeten kunnen. „Het flessen afvullen. Dat zullen we toch met z'n allen moeten doen". „Dat van alles moet kunnen is het mooie van het kleinschalig bezig zijn. Het samen ambach telijk bezig zijn. Dat is iets waar aan je bij een multinational niet toekomt". Voorlopig houden ze

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11