zijn duur in dorpen Geen geld voor scholen Ook informateurs kiezen voor CDA-premier Staking van 150 dienst weigeraars 't Is zonde Aanhouding Nederlander in Peru misverstand Tanker met fenol nu spoorloos verdwenen Staatssecretaris: huisvesting ter discussie ■m Geen winst op bloed voor het Rode Kruis DONDERDAG 4 JUNI 1981 BINNENLAND PAGINA T UTRECHT (GPD) - Ruim 150 te werk gestelde dienstweigeraars zijn gisteren niet aan het werk gegaan. Zij staakten uit protest tegen het beleid van het ministe rie van sociale zaken op het ge bied van de vervangende dienst. In Utrecht kwamen 300 dienst weigeraars bijeen voor een mani festatie die was georganiseerd door de Vereniging Dienstweige raars. De jarenlange onderhandelingen tussen het ministerie en de Ver eniging Dienstweigeraars heb ben nog steeds geen verbetering gebracht in de tewerkstelling van dienstweigeraars, bijvoor beeld over rechtspositie, aard van de werkzaamheden (zoge naamde klusjesdienst), lengte van de vervangende dienst en het gebrek aan mogelijkheden voor vorming en scholing, aldus de VD. In een verklaring ondersteunden de aanwezigen een groep van dertien mensen die op 1 juni het werk neerlegden voor 16 dagen. Met deze staking riskeren zij een strafvervolging wegens ongeoor loofde afwezigheid. Tijdens die 16 dagen houdt de groep en fietstocht door Neder land. Op 16 juni zal in Den Bosch een slotmanifestatie worden ge houden waar gediscussieerd zal worden over de vraag hoe de ei sen van de tewerkgestelden kun nen worden ondersteund. DEN HAAG/LIMA (ANP) - De Nederlandse tuinbouwkundige Hans Carlier (33), die vrijdag in de Peruaanse stad Huam Cayo door de politie werd aangehou den, zou waarschijnlijk in de loop van gistermiddag weer wor den vrijgelaten. De Nederlandse ambassade in Lima maakt uit contacten met de politie in Huam Cayo en met het Peru viaanse ministerie van buiten landse zaken op, dat de aanhou ding op een misverstand berust. De Peruviaanse politie maakte pas dinsdagavond bekend, dat Car lier de vrijdag daarvoor in zijn woning was aangehouden op verdenking van terroristische ac tiviteiten, waaronder de moord op een politieagent. Een Pe ruaanse collega, die bij Carlier op bezoek was, werd ook meegeno- Carlier en zijn vrouw zijn al zes jaar als vrijwilligers werkzaam in het ontwikkelingswerk in Peru. Zij geven daar voorlichting aan boe ren. Het echtpaar staat volgens de Nederlandse ambassade in Li ma "goed bekend". Een woordvoerder van de Stich ting Nederlandse Vrijwilligers in Den Haag zei, dat het voorkomt, dat een van de 520 medewerkers moeilijkheden krijgt met de plaatselijke politie. "Minstens een keer in de twee jaar gebeurt het wel, dat een van onze mensen door de politie daar in een opris ping van dienstijver wordt opge pakt, een paar dagen wordt vast gehouden en vervolgens na tus senkomst van de ambassade weer wordt vrijgelaten. WEERRAPPORTEN Sk 1 ïi Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagcnfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg half bew. 21 waar bew. 21 waar bew. 22 waar bew. 22 regen 22 licht bew. 19 licht bew. 21 regen 21 half bew. 19 regen 20 regen 17 licht bew. 16 geheel bew. 21 geheel bew. 21 regenbui 24 licht bew. 15 zwaar bew. 32 zwaar bew. 32 Mallorca Oslo Parijs zwaar bew. 27 zwaar bew. 20 regen 22 onbew. 20 onbew. 29 licht bew. 26 licht bew. 25 licht bew. 17 zwaar bew. 19 zwaar bew. 27 Split licht bew. 28 Stockholm geheel bew. 20 Wenen onbew. 32 Zurich geheel bew. 24 Casa Blanca zwaar bew. 21 Las Palmas licht bew. 23 Beiroet half bew. Tel-Aviv zwaar bew. 25 Tunis onbew 27 DEN HAAG (GPD) Nog voordat ergens over is onderhandeld lig gen CDA, PvdA en D'66 al met elkaar overhoop over de vraag wie de premier van het nieuwe kabinet moet worden. De infor mateurs Lubbers en De Koning hebben daarbij zelf als uitgangs punt gekozen dat het CDA de premier moet leveren. „Zij zien geen reden dat dat niet het geval zou zijn", éldus hun woordvoerder gisteren. De infor mateurs hebben overigens nog geen naam genoemd „maar zij weten goed dat het CDA daar voor de heer Van Agt in het hoofd heeft". De CDA-fractie vindt zonder meer dat Van Agt het nieuwe kabinet moet gaan leiden. De premier zelf heeft de informateurs voor gehouden dat het CDA geen pre mier uit een andere partij wil. Voor PvdA-leider Den Uyl fractieleider Terlouw van D'66 is dat echter minder vanzelfspre kend. Den Uyl herhaalde dat voor de PvdA het premierschap „be spreekbaar en onderhandelbaar" moet zijn. Hij benadrukte giste ren dat onderhandeld moet wor den „zonder voorwaarden voor af'. Dat heeft hij de informateurs ook laten weten en hij is daarbij niet tegengesproken. De kwestie van het premierschap De informateurs hebben nog niet kunnen voorstellen dat het CU A - gezien de verkiezingsuitslag - de premier levert, maar voerde ook argumenten daartegen aan, zoals het progressieve karakter dat het kabinet moet krijgen. „Dat weegt voor ons net zo zwaar", zei hij. ..Maar D'66 is on der omstandigheden bereid de heer Van Agt als premier te ac cepteren". Voorbehoud moet volgens Den Uyl „ergens halverwege" in de onderhande lingen aan de orde komen. Eerst moet meer duidelijkheid bestaan over enkele andere hoofdpunten en over de politieke wil om tot een CDA-PvdA-D'66-kabinet te komen, aldus Den Uyl. Terlouw zei zich weliswaar zich te duidelijk gemaakt of de gesprek spartners volgende week eerst het uitgangspunt moeten onder schrijven dat het CDA de pre mier levert, voordat zinvol on derhandeld kan worden. Wel licht zullen Den Uyl en Terlouw dan een voorbehoud op dit punt maken. Onduidelijk is ook of voor de infor mateurs over de persoon van de premier wél te onderhandelen valt. In CDA-knng werd gisteren gezegd dat een ding zeker is: als Van Agt geen premier wordt, dan in elk geval ook niet Den Uyl. Diezelfde kringen sloten niet uit dat in dat geval beide partijlei ders het veld zouden moeten rui men. Van Agt heeft al eerder ver klaard daar toe eventueel „als dat in het landsbelang is" bereid te zijn. De „echte" onderhandelingen tus sen de twee informateurs en de drie fractieleiders beginnen vol gende week woensdag. Dan zal inhoudelijk gepraat en onder handeld worden over program mapunten voor een regeerak koord tussen CDA. PvdA en D'66. over de samenstelling, ka rakter en zetelverdeling van dat kabinet en - mogelijk - over hel premierschap Gisteren legden Van Agt. Terlouw en Den Uyl bij de informateurs een lijstje op tafel van die punten die zeker in de onderhandelin gen die volgende week beginnen geregeld moeten worden. Het langste lijstje. 30 punten, was van Den Uyl. Terlouw kwam met een tiental punten, terwijl Van Agt ongeveer 20 hoofdpunten op tafel legde. Loonmaatregel Terlouw maakte als enige zijn „lijstje" bekend. De belangrijk ste punten van D'66 zijn het so ciaal-economisch beleid (o m. of er een loonmaatregel moet ko men wanneer geen Centraal Ak koord mogelijk blijkt), emanci patiebeleid. reorganisatie van de rijksdienst, kernwapens en ande re defensiezaken, kernenergie, milieubeleid, onderwijs, politie organisatie en financiering van de woningbouw. Ook wil D'66 dat het nieuwe kabi net zich uitspreekt tegen inpol denng van de Markerwaard. Den Uyl noemde slechts de wens van een meerjarig werkgelegen heidsplan. Van Agt hield - in overleg met de informateurs - zijn lijstje geheim. Hij heeft wel gezegd niet over de abortuskwestie te willen praten Terlouw heeft voorgesteld dat het volgende kabinet periodiek moet toetsen hoe de nieuwe abortuswet werkt, om die even tueel te wijzigen als de clandes tiene abortuspraktijken door gaan. AMSTELVEEN (ANP) - In Amstelveen werd gisteren (foto) brachten hun liederen ten gehore, terwijl vrouwen t i synagoge plechtig ingewijd. Voorzangers t niet-joden achter het hek toekeken. Lozing op Noordzee gevreesd ROTTERDAM (ANP) - Britse en Nederlandse autoriteiten zijn op het ogenblik op zoek naar de Noorse tanker "Lotos", die met een lading 6500 ton fenol en verontreinigd afvalwater uit Ne derland afgelopen zaterdag spoorloos verdween voor de kust van de Engelse havenplaats Huil. De provinciale autoriteiten in Humberside weigerden een maand lang een losvergunning te geven voor de tanker. Nu zijn de autoriteiten in Engeland zowel als in Nederland beducht voor lozingen door de "fenol-tanker" op de Noordzee of in de kustwa teren. Het ministerie van verkeer en wa terstaat was gisteren nog niet op de hoogte van de verdwijning van de Lotos. Een woordvoerder zei wel dat direct actie zal wor den ondernomen. De directie Noordzee van Rijkswaterstaat zou nog gisteravond een verken ningsvliegtuig uitsturen om de Nederlandse wateren af te zoe ken naar de Lotos. Dit wordt mo gelijk vandaag voortgezet. De provinciale autoriteiten langs de Britse oostkust hebben het ministerie van defensie in Lon den verzocht de Britse marine hetzelfde te laten doen. De pro vincies "bewaken" zelf hun ei gen havenplaatsen. De "Lotos" heeft, doordat het niet kon los sen in Immingham, vier weken werkloos voor de Britse kust ge legen, nadat het schip eind april was geladen bij Uniser-Holding aan dc Moerdijk, ten zuiden van Rotterdam. Zowel de eigenaar van het schip, de Noorse rederij Odfjell in Ber gen, als de eigenaar van de la ding, het Deense bedrijf Ria Field, weigeren ieder commen taar als het gaat om de huidige verblijfplaats van de "Lotos". Ria Field is in Engeland al geruime tijd in opspraak wegens eerdere illegale opslag van eenzelfde soort lading van Uniser-Holding. Het bedrijf staat nu aan de rand van een faillissement. Odfjell heeft door het wekenlang stillig gen van de Lotos miljoenen ver loren. Apothekers verzamelen medicijnen UTRECHT (ANP) - De apothe kers gaan in alle apotheken "opruimzakjes" aanbieden waarin het publiek thuis overtollige en oude genees middelen kan stoppen en te rugbrengen naar de apo theek. Daar worden de ge neesmiddelen gesorteerd. De apothekers zorgen voor een verantwoorde vernietiging. Bijvoorbeeld via afvoer naar een verbrandingsinstallatie. De apothekersorganisatie KNMP heeft dit initiatief ge nomen in het kader van de gezondheidsactie "Neder land Oké". Het inleveren van medicijnen is nodig, omdat veel midde len maar beperkt houdbaar zijn, druppels en drankjes soms maar een maand, ta bletten en capsules wat lan ger. De lang bewaarde medi cijnen gaan in werking achteruit, ze hebben weinig of geen effect meer en ze kun nen - als ze echt bedorven zijn - de gezondheid scha den. Verder bestaat het gevaar van onoordeelkundig gebruik van "overgebleven" medicij nen: voor kwalen waarvoor en door patiënten voor wie ze niet waren voorgeschreven. DEN HAAG (GPD) - Een woningwet- of premiewo ning bouwen in een dorp kost gemiddeld 20.000 gulden méér dan in een grote gemeente. De Lan delijke Vereniging Kleine Kernen heeft dat gecon cludeerd uit een onder zoek. Gevolg van die ho gere kosten is dat in de kleine kernen niet genoeg gebouwd kan worden en vooral de jonge bevolking noodgedwongen weg trekt. De Landelijke Vereniging van Kleine Kernen (LVKK) pleit daarom voor een 'kleine kernen toeslag'; een extra subsidiemo gelijkheid zoals er ook toeslagen zijn voor woningbouw in groei steden of stadsvernieuwingsge bieden. „Het bouwen in kleine aantallen is net zo uitzonderlijk als het bouwen in grote steden of verpauperde wijken", motiveer de voorzitter drs. F. J. A. IJssel- monde.gisteren in Den Haag het pleidooi. De vereniging heeft meer wensen geformuleerd op basis van een onderzoek naar het waarom van de hogere kosten van het bou wen in kleine gemeenten. Dat 'waarom' blijkt erg eenvoudig. In kleine dorpen wordt vaak ge dacht aan woningbouwprojecten van zeker niet meer dan tien wo ningen tegelijk. De voorbereidingskosten die een gemeente moet maken voor zo'n klein project zijn naar verhou ding veel groter dan voor een project van 200 woningen. Voor allebei is het bijvoorbeeld nodig bestemmingsplannen te maken Voor zo'n klein project moet net zoveel tijd in onderhandelingen met het subsidirende rijk wor den gestoken. Een aannemer kan daarbij goedkoper werken in grote series. De LVKK rekent in haar onderzoeksrapport voor dat pas bij projecten van 50 wonin gen de bouw opeens veel goed koper wordt. De LVKK pleit daarom voor het organiseren van regionale bouw- DEN HAAG (GPD) - Het binnen afzienbare tijd uitvoeren van alle huisvestingswensen voor het on derwijs is onmogelijk. In de ja ren na 1982 dreigt, volgens de nu bekende cijfers, een „onverant woord onevenredig" deel van het bouwbudget opgeëist te worden door onderwijskundige en uit een oogpunt van milieu noodza kelijke veranderingen. Ongeacht de uitkomsten van verdere bere- ADVERTENTIE Komt een niet zo sportieve jongeman op de fiets aan in Zuid Frankrijk. Doodmoe en nogal humeurig. Want daar hoorde hij pas dat ie bij Holland International Reisburo voor 450 gulden een maand lang door Europa kunt sporen. Nou ja, met de fiets is ook niet duur» Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat1 01720-73341. Leiden, Breestraat 36,071 -130234, Haarlemmerstraat 227. 071-143541. HOWND INTERN4TJON4L keningen is nu de tijd aangebro ken voor het maken van keuzen. De discussie die aan deze keuzen vooraf moet gaan. begint met een Informatie-nota Huisvestingsbe leid, die gisteren door staatsse cretaris De Jong (onderwijs en wetenschappen) is gepresen teerd. De staatssecretaris hoopt met deze nota de discussie over huisvesting in verhouding tot onderwijsvernieuwing los te ma ken. De nota geeft informatie over het huisvestingsbeleid in het onder wijs. Met behulp van de nota wil de staatssecretaris binnen afzien bare tijd randvoorwaarden vast stellen voor een huisvestingsbe leid voor de komende tien, vijf tien jaar. Uit de nota blijkt dat de in het on derwijs te verwachten ontwikke lingen gevolgen voor de huisves- tings kunnen hebben tot een be drag van 2.25 miljard gulden. Volgens staatssecretaris De Jong is dat nog een krappe berekening en kan het geraamde bedrag makkelijk met één miljard wor den verhoogd Verder omvat de totale nu bekende behoefte aan huisvesting in het onderwijs een bedrag van acht miljard gulden. Het betreft hier projecten die op het Vijfde Scho lenplan staan, nog resterende aanvragen en verzoeken die om wat voor reden dan ook nog nuf ttyn ingediend. Bij dc berekenin gen is rekening gehouden met stromen. Kleine dorpen in el- kaars buurt zouden gezamenlijk bouwprojecten op moeten zet ten. Onder toezicht van de pro vinciebesturen zou die regionale bouwstroom nu eens in die regio, dan weer in die regio mogelijk gemaakt moetén worden. Abso lute voorwaarde daarvoor is vol gens de LVKK dat het rijk veel meer bevoegdheden afschuift naar de provinciebesturen In dat verband worden de huidige decentralisatieplannen van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening toege juicht. Vrijheid De vereniging blijkt ook bijzonder ingenomen met het voornemen van staatssecretaris Brokx de centrale Wenken en Voorschrif ten af te schaffen en controle op de kwaliteit van de woningen nog slechts aan gemeenten over te laten. De LVKK pleit namelijk ook voor meer vrijheid bij het ningwetwo- ■f het bouwen van casco's die huurders voor een deel zelf moeten afbou wen. Voorzitter IJsselmonde „Maar in die Voorschriften en Wenken staat dat je een woning wetwoning compléét moet afie- Cascowoningen zijn daarom nu volgens die voorschriften van het ministerie in de woningwets ector ondenkbaar De LVKK ziet ondanks bepaalde praktische problemen voor beherende wo ningbouwverenigingen grote mogelijkheden in cascobouw IJsselmonde: „Je ziet soms hoe de door de aannemer geplaatste keukeninrichting nog geen week later door de eerste bewoner er uit wordt gehaald Dat is toch zonde". Volgens berekeningen van de LVKK-onderzoekers zou het dc helft van de 20 000 gulden meerkosten van plattelandsbou- wen schelen als die zelfwerk zaamheid meer mogelijk wordt gemaakt. Commissie na beschuldiging: DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis én het Centraal Laboratorium Bloedtransfusiedienst van deze orgamstie maken geen winst op de le vering van bloed en bloedproduktcn aan de industrie De opbrengst hiervan komt ten goede aan de exploitatierekening van het Rode Kruis en daardoor aan de Nederlandse gebruiker Tot die conclusie komen een door het hoofdbestuur van het Rode Kruis ingestelde onderzoekcommissie en een accountantskantoor in een rap port over de bloedtransfusie in Nederland Voornaamste aanleiding voor het onderzoek was de beschuldiging van de medisch directeur van de bloedbank Groningen-Drenthe, dr. C. Th. Smit Sibinga, dat het Rode kruis geld verdient aan dc verkoop van bloed in het buitenland. Smit uitte zijn beschuldiging twee jaar gele den. De onderzoekers zeggen in hun rapport, dat de leveringen van bloedcom- ponenten aan de industrie beperkt van omvang zijn. Zij geschieden tegen kostprijs. Het zou gewenst zijn, dat het Centraal Laboratorium Bloedtransfusiedienst (CLB) bij leveringen aan de industne, die zijn bestemd voor export, ook de uiteindelijke opbrengst van de propduk- ten vaststelt, aldus het rapport. De onderzoekscommissie geeft er echter de voorkeur aan, dat overschot ten aan bloed en bloedprodukten tegen kostprijs worden geleverd aan zusterorganisaties van het Rode Kruis in het buitenland Ontwikke lingslanden moeten ze voor niets krijgen, aldus de c ADVERTENTIE een dalend aantal leerlingen in het voortgezet onderwijs. Verder is de behoefte aan onderhoud ge raamd op ongeveer 120 miljoen gulden per jaar, plus 60 miljoen gulden voor leningen ten behoe ve van tijdelijke huisvesting. In schril contrast met deze bedra gen staan de budgetten die werkelijk beschikbaar zijn voor huisvesting en onderhoud, na melijk 455 mihoen gulden per jaar. Staatssecretaris De Jong concludeert dan ook dat de ver wezenlij king van alle wensen binnen afzienbare tijd een onmo gelijke zaak is. Vandaar dc aan gekondigde discussie over het huisvestingsbeleid Bij deze discussie moeten volgens de staatssecretaris een groot aan tal overwegingen worden be trokken. Hij vraagt zich daarbij af of het beleid misschien meer gericht moet worden op tijdeU)- ke. in plaats van permanente voorzieningen. Andere punten van overweging zijn naar zijn mening: kunnen scholen worden verplicht andere onderwijsin stellingen onderdak te bieden0 Mag onderwijsvernieuwing juist met het oog op de huisvestings problemen worden beperkt of misschien stapsgewijs worden verwezenlijkt? En ook de vraag of beschermende maatregelen voor het woon- en leefmilieu van toepassing zijn op onderwijsge bouwen. Flevohof viert haar tiende verjaardag. Viert u mee? Flevohof boeit en bloeit nu al weer tien |aar Is dat qoen aardige gelegenheid om te komen Entree volwassenen 9.** Kinderen t/m 12 »<iar 7 50 Alle dttraktics zijn GRATIS' Kom naar Flevohof en kiek de kleuren met Kodak NS-dagtocht nr 4 Bel voor meer informatie I Pr.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7