Plan voor 17.000 windmolens Statiegeld inzet conflict Hoeveel gras eet een koe? Verkoop Asselbergs onzeker buitenlander nog steeds kwetsbaar" Beurs Amsterdam EHmr marktberichten Ambitieuze opzet kost 250 miljoen gulden sHr i II lp?" 4? -Is DONDERDAG 4 JUNI 1981 Hormonen Aan alle onduidelijkheid die er mo menteel bestaat over de hormo nenkwestie moet zo snel moge lijk een eind komen. Dat zei A.J.L. Schopman van de Ko ninklijke Nederlandse Boeren- en Tuinders Bond (KNBTB) gis teren in de bestuursvergadering van het Landbouwschap in Den Haag, naar aanleiding van het onderzoek naar het hormonenge bruik bij slachtvee. Volgens Schopman is er sprake van een chaos in de rechtspraak en weten de betrokkenen niet waar ze aan toe zijn. Uitvoer De Nederlandse uitvoer is in net eerste kwartaal van dit jaar in omvang met vijf procent achter uitgegaan ten opzichte van de betrekkelijk grote uitvoer in het eerste kwartaal van 1979. Dit heeft het ministerie van econo mische zaken aan de hand van voorlopige gegevens van het cen traal bureau voor de statistiek meegedeeld. Olie (1) In kringen van afnemers van Mexi caanse ruwe olie in de Verenigde Staten is gisteren vernomen dat Mexico zijn exportprijs op 1 juni met vier dollar per vat van 159 liter heeft verlaagd. Volgens de zegslieden heeft de Mexicaanse nationale oliemaatschappij, Pe- mex, de directies van verschei dene Amerikaanse oliemaat schappijen telefonisch van de prijsverlaging in kennis gesteld. Slapte Eén op de vijf internationale weg vervoerders in ons land heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een of meer vrachtwagens stilge zet in verband met de zeer slech te situatie bij het goederenver voer op de weg. Voorzitter D. Hooykaas van de vervoersorga nisatie NOB-wegtransport zei dit gisteren in Apeldoorn. Ontwikkelingshulp De 67e wereldarbeidsconferentie in Genève is gisteren begonnen met een beroep op de industrie landen om meer hulp te geven aan de ontwikkelingslanden. De driedaagse bijeenkomst wordt bijgewoond door afgevaardigden van regeringen, werkgeversorga nisaties en vakbonden uit bijna alle 145 lidstaten van de Interna tionale Arbeidsorganisatie (ILO), een instelling van de Verenigde Naties. De meest prominente afgevaardig de is de leider van de Poolse vak bond "Solidariteit", Lech Wale sa. Hij zal de conferentie vrijdag toespreken. Staal Estel Hoogovens heeft vorig jaar 5,0 miljoen ton ruwstaal gepro duceerd tegen 5,5 miljoen ton in 1979. Door die productievermin dering is het bedrijf twee plaat sen gezakt tot 24ste op de lijst van staalproducenten van het in ternationale IJzer- en Staalinsti- tuut (HST) in Brussel. De Duitse tak van Estel, Hoesch, zag de productie verminderen van 6,0 tot 5,2 miijoen ton, en die onder neming zakte van de 20ste naar de 23ste Dlaats. Olie (2) De president van het Saoedische monetaire bureau (centrale bank), Abdul Aziz Alquraishi, verwacht dat Saoedi-Arabië en andere landen van de OPEC hun olieproductie zullen verminde ren als Iran en Irak hun oorlog beëindigen en meer olie gaan uit voeren. Hij zei dat gisteren in Lausanne, waar hij een monetai re conferentie van de Ameri kaanse Bankiersvereniging bij woonde. Het huidige overschot op de wereldmarkt voor ruwe olie zal naar zijn mening vóór 1985 verdwenen zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling 3 juni: andijvie 24-33, spitskool 58-72, bospeen II 56-1,82, waspeen A II per kist 47,10-54,-, prei per kg A 2,06, B 61-60, radijs (bos) 18. sla (na tuur) I 36-28. II 0.15-0.16. spinazie 77-82. bosuien 0,17-32, peterselie (krul) 87-92, bloemkool 6 per bak I 2,37-2,40, 8 I 1.95. Milieudefensie boos op winkels AMSTERDAM (GPD) - De vereni ging Milieudefensie vindt het on toelaatbaar dat de Nederlandse levensmiddelenwinkels wèl een miljoen gulden willen uittrekken voor een voorlichtingscampagne over glasbakken, maar dat de winkels daaraan de voorwaarde verbinden dat minister Ginjaar de huidige statiegeldregeling niet uitbreidt. De milieuorganisatie vindt dat de levensmiddelenwinkels (ver enigd in het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel CBL) over de grens gaan door de bewinds man op deze manier onder druk te zetten. De strijd rond de verpakkingspro- blematiek is in alle hevigheid losgebarsten, nu minister Gin jaar op het punt staat een beslis sing te nemen over het opnieuw invoeren van de retourfles. Op dit moment bestaat dat systeem al voor flessen met koolzuurhou- AMERSFOORT (ANP) - Bui tenlandse werknemers wor den nog steeds gediscrimi neerd. Hun positie in de Ne derlandse maatschappij blijft kwetsbaar. Zij zijn gebrekkig gehuisvest, worden vaker met werkloosheid geconfron teerd en zij zijn vaker ziek. Dit zei de secretaris van het CNV (Christelijk Nationaal Vakverbond) vandaag op een jaarvergadering van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Amersfoort. Volgens Hofste de worden buitenlanders in de bedrijven nog steeds on dergeschikt geacht aan Ne derlandse werknemers en krijgen buitenlanders de mindere baantjes. Ook de promotiekansen zijn kleiner. Hofstede stelde dat discrimina tie in de bedrijven werd bevorderd door de houding van de overheid. Als voor beeld noemde hij de discri minerende artikelen in de wet arbeid buitenlandse werknemers. Ook wees hij in dit verband op de steeds op laaiende discussies in de poli tiek over "te veel buitenlan ders in ons land" en de wei nig zorgvuldige bewoordin gen die bewindslieden voor radio en tv gebruiken als het gaat om de verschillende groepen nieuwe landgeno ten. Discriminatie in de bedrijven kan worden tegengegaan, zei Hofstede, door een bewust wordingsproces, gericht op politieke partijen en over heid, door anti-discriminatie artikelen op te nemen in de cao's, door de ondernemings raad te belasten met het toe zicht, en door buitenlandse werknemers te stimuleren actief mee te doen aan het werk in de ondernemings raad, werkoverleg bedrijfsle- dengroepen en andere bondsafdelingen. Goede arbeidsverhoudingen, aldus Hofstede, kunnen wor den bevorderd door meer re kening te houden met de spe cifieke behoefte en eigen cul tuur van de "nieuwe Neder landers". Een moslim heeft niet zoveel behoefte aan vrij af met behoud van loon tij dens Pasen of Pinksteren, maar hij wil wel graag Offer feest en Suikerfeest vieren. In cao's dienen dergelijke za ken op korte termijn te wor den geregeld. dende dranken en voor bierfles jes. Ginjaar en de Tweede Kamer voelen veel voor uitbreiding om de hoeveelheid wegwerpver pakkingen terug te dringen en zodoende de afvalstroom in te dammen. Het CBL, dat het grootwinkelbe drijf en de detailhandel vertegen woordigt. is tegen het statiegeld systeem. De winkels verwerken nu ongeveer twee miljard flessen per jaar. Dat is de grens. De sta tiegeldregeling zet de bedrijven voor grote problemen, aldus het CBL. Zo is er geen ruimte om de extra hoeveelheid flessen op te slaan en heeft een statiegeldrege ling een kostenverhoging tot ge volg. De vereniging Milieudefensie is daarentegen een groot voorstan der van de retourfles. Twee maanden geleden startte de milieuorganisatie de actie 'pak de fles'. Vooralsnog is de actie toëgespiksiop ue veipaAKing van melk en melkprodukten. Vol gens milieudefensie heeft de ac tie al resultaat gehad. Na een ja renlange daling van het aandeel van de flessenmelk ten opzichte van die in het pak, steeg het de afgelopen tijd enigszins. Woord voerders van Milieudefensie wij zen erop dat de Nederlandse melkorganisatie de actie enthou siast steunt, mede om redenen van klantenbinding. Het argu ment van het CBL dat er geen ruimte voor retourflessen is. wordt dan ook niet erg overtui gend gevonden. Het CBL wil geen statiegeldrege ling, maar toont zich bereid om eraan mee te werken dat de een malige glasverpakking weer op nieuw gebruikt kan worden. Daarvoor zou de glasbak meer bekendheid moeten krijgen. De consumenten kunnen dan fles sen en glazen potjes in een con tainer gooien, opdat ze gesmol ten kunnen worden om vervol gens als grondstof te dienen voor glazen verpakkingsmateriaal Adjunct-directeur mr. M. J. Roos van het CBL gelooft niet dat het laakbaar is om alleen maar de glasbak te willen propageren als er geen statiegeldsysteem komt. Hij vindt het zelfs heel logisch. Als de minister uitbreiding van de retouremballage verplicht stelt, is er doodeenvoudig geen glas voor de glasbak, stelde hij. Roos vindt de glascontainer een goed alternatief. Het CBL is voorts van plan om terughou dend te zijn met het maken van reclame voor het eenmalige ka rakter van een bepaalde verpak king. Het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne deelde desgevraagd mee dat zal worden vastgehouden aan de plannen om de retourfles op op grotere schaal in te voeren WAGENINGEN (ANP) - De twee miljoen melkkoeien in ons land kunnen met minder bij voedering toch evenveel of zelfs meer melk produceren als zij op het juiste moment op of van het land worden gehaald. Tot die slotsom komt ing. J. Megs van het Insti tuut voor Veevoedingsonderzoek in Lelystad Meijs ontwikkelde daar een methode, waardoor voor het eerst vrij nauwkeurig kan worden vastgesteld hoeveel gras de koeien in een weide opeten Dat was tot nu toe nauwelijks uit te rekenen De veeboeren doen er volgens Meijs goed aan hun koeien uit het land te halen voordat het helemaal is afgegraasd. Het gras groeit beter als het vee bgtgds uit de wei wordt gehaald. De boeren krijgen zodoende een betere tweede grasopbrengst, die in de stal aan de dieren kan worden gevoerd. De grasopname door koeien is volgens Meijs nauwkeurig vast te stellen door een stukje weiland voor en na de weiding te maaien en het gemaaide gras te wegen. Uit het verschil is de hoeveel heicl door de koeien opgenomen gras te berekenen. Bg deze methode wordt rekening gehouden met de groei van het gras tgdens de weidingsperiodc. Ing. Meijs heeft zijn onderzoek en de resultaten ervan beschreven in een proefschrift waarop hg gisteren aan de Landbouwhoge school in Wageningen promoveerde. VELDHOVEN (GPD) - Nederland krijgt, als de plannen van het Energie Centrum Nederland (ECN) doorgaan, nog vóór het jaar 2000 in totaal 17.000 wind molens. Nog deze maand zal het ECN bij de m^pister van economische zaken voorstellen indienen voor een vervolg op het nationaal onder zoekprogramma windenergie. De minister moet namelijk geld beschikbaar stellen voor de uit voering van het ambitieuze ECN- plan. Met het onderzoek- en ontwikke lingsprogramma dat het ECN wil uitvoeren is een bedrag gemoeid van naar schatting ruim 250 mil joen gulden. Dr. F. P. Sens van het ECN zei dat gisteren tijdens het nationaal windenergiecon gres 1981 in Veldhoven. Het voorgestelde programma valt uiteen in de volgende onderde len: de bouw van een kleine win denergiecentrale met een capaci teit van tien Megawatt als proef project; daarnaast het starten van een studie over bouw van een windturbinepark op zee en tenslotte de creatie van een proefproject met kleine windmo lens van uiteenlopende types. Dit laatste project zal ertoe moeten leiden dat er in Nederland in het jaar 2000 zo'n 15.000 windmolens met een gemiddelde capaciteit van 30 kilowatt per turbine zul len draaien, zodat het totale geïn stalleerde vermogen in dit gede centraliseerde project 450 Mega watt zal bedragen. Dat is onge veer evenveel als het vermogen van een gemiddelde conventio nele elektriciteitscentrale. Daar naast acht het ECN het haalbaar windparken in te richten met in totaal 2000 windturbines met een vermogen van één Megawatt elk. Als dót project slaagt, leveren die turbines evenveel energie als drie conventionele elektriciteits- centrale's. Of de doelstelling van het ECN zal worden gehaald, hangt ook af van de mate waarin de industrie op de plannen inspeelt. Tgdens het congres werden ten aanzien van de rol van de industrie nogal wat twgfels uitgesproken. W. J. Lenstra van de stichting Energie Anders, meende dat de overheid met meer geld over de brug zal moeten komen. In het algemeen werd van de zijde van de onder zoekers die zich met windener gie bezighouden, aangedrongen op meer steup. Voor de komende twee jaar raamt het ECN de be nodigde investeringen al op circa 90 miljoen gulden. meest optimistische officiële ra ming van de mogelijkheden die windenergie ons land kan bie den. In de Energienota van sep tember 1979 wordt gesteld dat in het jaar 2000 met windenergie een besparing zou kunnen wor den bereikt van een half tot een miljoen ton olie per jaar, hetgeen gelijk werd gesteld met een op gewekt vermogen van 1500 tot 2500 Megawatt. Een van de grote problemen bg de invoering van windenergie is de onbetrouwbaarheid van het windaanbod. Daardoor kan niet meer dan 650 Megawatt door windenergie opgewekt vermo gen in het elektriciteitsnet wor den opgenomen. Dit omdat bij het samenvallen van pieken in de vraag met windstilte een plot seling tekort aan energie zou kunnen ontstaan. Het opstarten van de conventione le centrales om in zo'n plotseling optredend tekort te voorzien, duurt te lang om soelaas te kun nen bieden. Het KNMI streeft naar snellere korte-termijnvoor- spellingen, waarbij het windaan bod per uur kan worden aange geven. Hiervoor moeten echter nieuwe technieken worden ont wikkeld, omdat de computer voorspellingen zich niet voor dit korte termijn werk lenen. Wel werkt het KNMI aan een be trouwbare windkaart, die eind deze zomer zal verschijnen. Ook is opdracht verleend voor het sa menstellen van een windenergie- atlas naar Deens model, die naast meteorologische gegevens ook cijfers op het gebied van de windsnelheid zal bevatten. VLISSINGEN - De jachtwerf "Frans Maas", die vorig jaar nog door de Middelburgse rei htbank failliet werd verklaard, heefl dezer dagen een order in de wacht gesleept voor tien jachten, met een totale waarde van 3 miljoen gulden. Vijf ex-werknemers van "Frans Maas", onder leiding van F Maas. begonnen het bedrijf zelf opnieuw, en wisten deze orders te verkrijgen. Op de foto: F Maas (links) met enkele medewerkers op een door hen gebouwd jacht Bonden oneens met massa-ontslag Optimistisch De doelstellingen van het ECN ko- men overigens overeen met de BERGEN OP ZOOM (GPD) - De verkoop van de failliete ijzergie terij Asselbergs Holland in Ber gen op Zoom aan het Britse BMI- concern staat plotseling weer op losse schroeven. Een gesprek tussen BMI, de curator en de bonden is uitgelopen op een compleet fiasco. De bonden von den de plannen van BMI veel te vaag en deels onacceptabel. Daarop stapten de Britten op. De bonden willen nu de hulp van 'Den Haag' inroepen om alsnog tot zaken te komen. Aanvankelijk stonden de vakorga nisaties positief tegenover de plannen voor de overname, maar na het eerste gesprek met BMI wordt daar heel anders over ge dacht. BMI kon geen inzicht ge ven in de toekomstplannen en wilde de sociale positie van de werknemers nogal drastisch ver anderen. Dat was voor de bon den -onaanvaardbaar. Zg kwa men dan ook met tegenvoorstel len die de BMI-vertegenwoordi- gers op hun beurt niet eens in overweging wilden nemen. Zon der er verder woorden aan vuil te maken, stapten de Britten op. BMI is bereid 8,6 miljoen gulden te betalen voor de Bergse ijzergie terij. De Nederlandse overheid heeft tot nu toe ruim 70 miljoen gulden in het bedrijf gestopt om het te helpen bouwen en open te houden. Dat is met gelukt. In april ging Asselbergs failliet. De vakbonden waren uiterst gepi- keerd over de opstelling van de BMI-vertegenwoordigers. BMI was van plan het hele perso neel (nu nog zo'n 300 man) per 1 juli naar huis te sturen en in au gustus te beginnen met een klei ne honderd mensen. Die zouden minder moeten verdienen dan ze bij Asselbergs kregen. De bon den kregen geen duidelijk ant woord op de vele vragen die ze stelden. Zo is niet duidelgk of BMI van Asselbergs een filiaal wil maken of dat het een zelf standige onderneming wordt Een voorstel van de bonden om de verkoopsom te verlagen en de fi nanciële ruimte die daardoor vrijkomt te gebruiken voor de verbetering van de rechtspositie van de nieuwe werknemers wil de BMI niet in overweging ne men. De vakbonden hebben kri tiek op het optreden van de cura tor aan het ministerie van econo mische zaken. Industriebond-be stuurder H. Stehmann, meende dat de curator in opdracht van het ministerie teveel aandacht heeft besteed aan de verkoopmo gelijkheden en daarbij te weinig heeft gelet op de belangen van het personeel. KNP 10,00b Tokyo P Japan Fund 1-rhman Corp. Trrhnolocir 1 as>» 45.00 170,00 20.10 10.10 20.00 47.00 Sao GOUD EN ZILVER Goud: onbrw 39640 - BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De mede deling van de Westland-Utrvcht Hypotheekbank, dat kostcnver laging via een forse verminde ring van het personeel om daar mee tot een stijgende rentabili teit te komen nodig is. heeft op de beurs een schrikreactie te weeg gebracht In een sneltreinvaart ging de koers van de bank omlaag naar 146 De andere grote hypotheekbank, FGH, verloor tot het middaguur bgna 1 op 53,20 De beurs lag er verder over het algemeen niet slecht bg. Zeer in trek was weer eens Gist-Brocades, die spoedig 4 aan de koers toevoegde op 69.50. KLM wen IrrK pond u 4.24 werd ondermeer onder in vloed van de stijgende dollar ook snel 7 50 duurder op 140.50 Philips zette de stgging van de afgelopen dagen onverdroten stukken spoedig 90 .i nt hoger van eigenaar op 25.10. Akzo was vanmorgen zestig cent duur der geworden op 24.80 lever 20 cent op 144 50 i vens noteerde 18 10 De grote wat verdeeld met voorNMBop/ 151

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23