Verdeeldheid in Poolse partij: nieuwe spanning Rachman minder gematigd dan hij ophet oog leek Samenwerking Bonn-Parijs blijft op hetzelfde niveau „Crisis" in West-Berlijn toch opgelost door steun vier liberalen Toch Franse kernproeven WOENSDAG 3 JUNI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Afgelopen zaterdag pleegden militairen in de havenstad Chittagong in het zuidoosten van Bangladesj een moordaanslag op president Zia Oer Rachman en probeerden vervolgens in het hele land de macht te grijpen. De coup is op een mislukking uitgelopen, maar de achtergronden blijven tot nu toe onduidelijk. Onderstaand wordt het verband uitgelegd tussen deze poging tot staatsgreep en de onderdrukkingspolitiek die door de voormalige president werd gevoerd. Het artikel is geschreven door de Bangladesj-groep Nederland bestaande uit mensen die allemaal voor langere tijd in Bangladesj hebben gewerkt, hetzij voor de Nederlandse regering of voor privé-hulp- organisaties. Het vermoorde staatshoofd van Bangladesj, Zia Oer Rach man, stond met name in het buitenland bekend als gema tigd. Hij zou niet omkoop baar zijn geweest en zijn ui terste best hebben gedaan de bevolking op het platteland aan een menswaardiger be staan te helpen. De werkelijkheid is echter heel anders. In de eerste plaats is Zia Oer Rachman via een staatsgreep aan de macht gekomen en be gon zijn bewind met het naast zich neerleggen van de eisen die naar voren werden gebracht door de militairen die hem steunden. Kolonel Taher, de man die Zia Oer in het zadel hielp en die de sol- datenopstand had geleid, werd opgehangen na een schertsproces dat achter de tralies werd gevoerd. Intriges en repressie zijn sinds dien het bewind van Zia Oer Rachman blijven kenmer ken. Van een twintigtal po gingen tot staatsgreep die er tegen hem zijn ondernomen. is er één (in oktober 1977) maar net misgelopen. De af straffing was uitzonderlijk wreed: honderden officieren en soldaten werden in het ge heim geëxecuteerd. Harde middelen werden door Zia Oer niet alleen tegen riva len of militairen gebruikt, maar evenzeer tegen groepe ringen die van onderop uit de maatschappij in verzet kwa men. Een bijzonder triest voorbeeld is het bloedbad dat in oktober vorig jaar plaats vond in de gevangenis van de provinciehoofdstad Khoelna Een bezetting met als doel betere materiële voorzienin gen werd met een slachtpartij de kop in gedrukt. Ook in an dere gevangenissen vonden dergelijke moordpartijen plaats. Rechtstreeks verantwöordelijk is de regering verder voor de moorden die het afgelopen halfjaar gepleegd zijn op groepen arme boeren in de kuststreken van Bangladesj. Aanslibbend land valt vol gens de Bengaalse wet toe aan landlozen, maar wordt vrijwel altijd ingepikt door grootgrondbezitters of het ministerie van bosbouw. Protesten worden hardhan dig onderdrukt. Zo zijn afge lopen januan 73 boeren die probeerden zulk nieuw land in bezit te nemen, met behulp van de politie omgebracht Het zwaarst leed de bevolking uit de heuvels rond Chitta gong onder Zia Oer's dicta tuur. Dit gebied, dat grenst aan de provincie waar de po ging tot staatsgreep werd ge pleegd, wordt bewoond door een twaalftal stammen - een minderheid van zo n 600 000 mensen op een totale bevol king van 85 miljoen. In taal. cultuur en godsdienst (boeddhisme) onderscheidt deze groep zich scherp van de Bengaalse moslims. Histo risch gezien genoot dit ge bied een aanzienlijke mate van zelfbestuur. Tijdens de Britse overheersing was wet telijk geregeld dat buiten staanders zich niet mochten vestigen in deze heuvels. De stelselmatige ondermijning van deze min of meer autono me stammen is al tientallen jaren geleden begonnen. Bengalen gingen de lakens uitdelen in de visindustne en in het transportwezen. In 1961 werden 18.000 gezinnen verdreven toen er een stuw dam gebouwd werd in de heuvels rond Chittagong. Schadeloosstelling hebben ze nauwelijks ontvangen. Bengalen afkomstig uit ande re provincies konden dank zij de 'medewerking' van ambte naren land van stamleden in pikken. Het cynisme in het bewind van Zia Oer bleek het duidelijkst door het op grote schaal her- vestigen van Bengalen. Naar verluidt zijn vorig jaar zeker honderdduizend 'landlozen' in vrachtwagens van de rege ring overgebracht naar het gebied rond Chittagong. Straatarme Bengaalse gezin nen worden zo gebruikt om minderheden te laten ver dwijnen. De heuvels rond Chittagong zijn tijdens Zia Oer Rach- man's regime volledig gemili tariseerd. De stammen heb ben uit zelfverdediging de wapens opgepakt. Om die strijd de kop in te drukken, bevinden zich naar schatting 57 000 regeringssoldaten in het gebied. Een verhouding van bijna 1 op 10. Ze terrori seren de plaatselijke bevol king en hebben een hele sene massamoorden op hun gewe ten. Er wordt gezegd dat Zia Oer zich heeft ingespannen voor ontwikkeling van de land bouw. Het is waar dat Bang ladesj de afgelopen jaren geen acute hongersnood op nationale schaal heeft ge kend, maar dit is voorname lijk te danken aan gunstige weersomstandigheden. Ame rika en andere westerse lan den pompen het land vol met geld en goederen, de regering draait daar volledig op Als die hulp zou stoppen, is het land binnen twee weken fail liet. Dat zou voor de platte landsbevolking. die nog steeds op de rand van het be staan leeft, geen verschil uit maken, maar de elite zou zijn belangrijkste bron van verrij king verliezen. Voor landloze boeren, vrouwen en stammenminderheden was generaal Zia Oer bepaald geen weldoener, doch ook onder de middenklasse en stedelijk georiënteerde poli tieke partijen groeide de on tevredenheid. Veel beroering ontstond er onder andere rondom een „Wet op roerige gebieden". Deze werd afgelo pen december ingediend en zou overheidspersoneel het recht geven burgers enkel op verdenking neer te schieten Dat de minderheidsbevol king van de heuvels rond Chittagong hiervan het eerste slachtoffer zou worden, valt in de lijn der verwachtingen. Bangladesj is allang rijp voor een omwenteling en de re cente coup kwam dan ook niet als een verrassing. Men kan hoogstens teleurgesteld zyn over het feit, dat de laat ste poging tot staatsgreep in feite niet meer was dan een machtsstrijd tussen hoge mi litairen Geruchten als zou den linkse guerrillastrijders of het bevrijdingsleger van de stammen bij de staats greep betrokken zijn ge weest, lijken ongegrond. De maatschappelijke basis van de rebellerende soldaten was uiterst zwak. Fundamentele veranderingen vereisen een hechtere organisatie van de landloze vrouwen en man- WARSCHAU (Reuter/AFP/UPI) Na een korte periode van betrekkelijke rust zijn in Polen de afgelopen dagen de spanningen wederom toegenomen. Deze vloeien dit keer niet voort uit de activiteiten van de vrije vak bond Solidariteit, maar uit de ontwikkelingen binnen de com munistische partij zelf. De ver deeldheid die al enige tijd bin nen deze partij bestaat is nu openlijk aan de dag getreden, waarbij Moskou zich ondubDel- zinnig geschaard heeft achter die elementen in de partij die zich verenigd in het zogenaamde "fo rum van Katowice" keren te gen de vernieuwingsgezinde krachten. Volgens het Poolse blad "Zycie Warszawy" is het fo rum uit op een krachtmeting in Polen en bedreigt het de "socia listische idealen". Het was al langer bekend dat de vernieuwingen die sinds het op treden van Solidariteit in Polen zijn doorgevoerd, verdeeldheid hebben gezaaid in de partijgele deren, maar volgens diplomaten in Warschau is zij met de activi teiten van het forum van Katowi ce voor het eerst openlijk naar buiten gebracht. Het lijkt erop dat de orthodoxe partijleden de tijd rijp achten om de vernieu wingsgezindheid in de partij een halt toe te roepen. Vooral nu het buitengewone partij congres, dat in juli zal worden gehouden, naderbij komt. De al gemene verwachting is dat dit congres allerlei democratische hervormingen zal goedkeuren die de orthodoxe communisten een doorn in het oog zijn. Steun Bij hun pogingen om deze ontwik keling te voorkomen, kunnen de ze lieden in ieder geval rekenen Hongerstaking bisschop Tutu van Z-Afrika JOHANNESBURG (UPI/ANP) - De Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu is gisteren in hongerstaking gegaan. Hij wil namelijk dat de Zuidafrikaanse autoriteiten het hem in april jl. afgenomen paspoort teruggeven zodat hij naar Griekenland kan reizen om daar een prijs in ont vangst te nemen. Volgens een kerkelijke woordvoerder wil Tu tu zijn actie tot vrijdag volhou den, de dag waarop hij in Athene moet zijn om de prijs te ontvan gen. De regering in Johannesburg nam in april het paspoort van Tutu, secretaris-generaal van de Zuid afrikaanse Raad van Kerken, af na een reis van Tutu door Europa en de Verenigde Staten waar hij zich sterk maakte voor economi sche druk op Zuid-Afrika en voor beëindiging van het apart heidsbewind. De Alexander Onassisstichting in Athene heeft Tutu de prijs toege kend voor "zijn vooraanstaande rol in de internationale strijd te gen rassendiscriminatie en in het bijzonder voor zijn uitzonderlij ke moed in zijn eis voor gelijk waardigheid voor zwart en blank in Zuid-Afrika". op de steun van Moskou. Giste ren werd in een bericht van het officiële Russische persbureau Tass, dat gepubliceerd werd in het partijblad de Prawda, een lid van het forum van Katowice, Stefan Owczarz, geciteerd die verklaart dat de Poolse commu nistische partij in twee kampen uiteen is gevallen en geen strate gie bezit om de problemen van het land te overwinnen. In het Tass-bericht wordt gesuggereerd dat de Poolse partij wordt onder mijnd door "Revisionisten". De weergave van de standpunten Vice-premier Jagielski in Moskou MOSKOU (DPA) - De Poolse vice-premier Mieczyslaw Ja gielski verblijft opnieuw in Moskou. Dit is gisteren in Poolse kringen in de Sowje- trussische hoofdstad verno men. Naar de mening van po litieke waarnemers vormt de voortdurende economische crisis in Polen het hoofdthe ma van het bezoek. Jagielski, die sinds het begin van de Poolse crisis verschei dene malen naar Moskou reisde om over hulp van de Sowjet-Unie te praten, onder handelde daar in maart van dit jaar met onder andere eer ste vice-premier Iwan Archi- pow. van de Katowice-groep maakt duidelijk dat het Kremlin deze onderschrijft en vreest dat de Poolse leiders niet in staat of zelfs onwillig zijn weerstand te bieden aan verdere hervormings- De afgelopen weken werd in de Sowjet-pers veelal de hoop uitge sproken dat de Poolse commu nisten een uitweg zouden vinden uit de crisis. Er werd echter in de perscommentaren in dit verband niet direct verwezen naar de Poolse partijleider Stanislaw Ka- nia en zijn collega's in het Polit buro, hetgeen een aanduiding zou kunnen zijn dat Moskou an dere mensen op het oog heeft. En kennelijk zijn dat dan, gezien het Tass-bericht van gisteren de Enkele werknemers van een motorenfabriek in het Poolse Sosnowies zijn in hongerstaking gegaan t vrijheid van politieke gevangenen af te dwingen. mensen van het forum van Kato wice. Deze groep bezigt in elk ge val een taal die Moskou zeker niet onplezierig in de oren zal klinken. Zo is het forum van oor deel van dat de communistische partij sinds de geboorte van een onafhankelijke vakbeweging ten prooi is gevallen aan bourgeois- liberalisme en anarchistische en destructieve tendenzen. De groep meent dat er een revisio nistische machtsgreep dreigt in de partij Zoals het zich nu laat aanzien staat het forum tamelijk geïsoleerd. De initiatiefnemers zijn nauwe lijks bekende partijmensen, die nooit eerder van zich hebben doen spreken. Zij lijken alleen op de steun te kunnen rekenen van de "apparatsjiks" in de pro vincie, wier privileges bedreigd worden door al die vernieuwin gen die Polen de meest liberale staat van Oost-Europa hebben gemaakt. De activiteiten van het forum zijn de afgelopen dagen uitgebreid belicht en gekritiseerd in de Poolse media. Voorts prak giste ren het Poolse Politburo zijn ver oordeling uit over de groep. Vol gens het Politburo is de opstel ling van de groep "schadelijk" voor de eenheid van de partij. Ondanks een golf van kritiek en veroordelingen zegt een woord voerder van het forum van Kato wice dat zich steeds meer "echte communisten" bij de groep aan sluiten. Volgens deze woord voerder is het pas gekozen Polit- burolid Gerhard Gabrys de lei der van het forum. Hij is een mijnwerker. Een andere naam die genoemd wordt, m het blad "Gazeta Krakowska", is die van Wsievold Woltsjev, een assistent- hoogleraar aan het wetenschap pelijk instituut van Silezië BONN - De Frans-Duitse politieke consultaties zullen ook onder de nieuwe Franse president Mitter rand op oude voet worden voort gezet (werkbesprekingen zonder protocollaire omhaal). Aldus re geringswoordvoerder Becker gisteren in Bonn na de eerste be sprekingen tussen de Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher en zijn Franse collega Claude Cheysson. Aan Westduit se kant was men verheugd dat Cheysson al zo kort na zijn be noeming Bonn als eerste consul- tatiedoel had gekozen. Belangrijkste punten van de be sprekingen waren de Europese vraagstukken, de problemen van de Derde Wereld en het Midden- Oosten. Cheysson liet zich vooral informeren over de Duitse opvat tingen en te verwachten resulta ten van de veiligheidsconferen tie in Madrid. Minister Genscher maakte duidelijk, dat deze confe rentie tot een goed einde moet worden gebracht zonder zich door Moskou onder druk te laten zetten. Hij zei verder dat het Franse voorstel voor een ontwa peningsconferentie in Europa door Bonn doelbewust wordt ge steund „om op dit gebied geen initiatieven uit handen te ge ven". Cheysson kondigde aan, dat Frankrijk binnenkort een serie contacten in het Midden-Oosten zal ontplooien en ook tegenover de Derde Wereld zijn politiek zal versterken. Op dit gebied en ook bij de besprekingen over de Oost-Westverhouding en de vei ligheid in West Europa werd. volgens regeringswoordvoerder Becker, opnieuw de brede grondslag voor een Duits-Franse samenwerking duidelijk beves tigd. Voor zijn vertrek had Cheysson nog een kort onderhoud met bondskanselier Schmidt. Daar bij kwamen o.a. de aanstaande zitting van de Europese Raad in Luxemburg, de Duit- Kr.m consultaties in juli in Bonn en de economische topconferentie in Ottawa ter sprake. BONN - De ..regeringscrisis'' in West-Berlyn is opgelost Vier af gevaardigden van de rechter vleugel van de liberale FDP heb ben de christen-democraat Von Weizsacker, die op 11 juni tot burgemeester zal worden geko zen, hun steun toegezegd De christen-democraten behaalden weliswaar op 10 mei by de ver vroegde verkiezingen voor een nieuw stadsparlement van West- Berlijn een daverende overwin ning op de door een bouwschan- daal ten val gekomen regerings coalitie SPD-FDP. maar kwa men voor een absolute meerder heid twee zetels te kort Oppositie De door de christen-democraten gekoesterde hoop samen met de liberalen een nieuwe stadsrege ring te vormen, werd door een besluit van de Westberlijnse FDP te niet gedaan Deze wilden liever samen met de SPD in de oppositie blyven. De „alternatie ve groepen", die meer dan 7 pro cent van de stemmen binnen haalden, willen met geen enkele party samenwerken en alleen op positie bedryven. Pas na lang overleg en onder ster ke druk van het FDP-bestuur in Bonn. lukte het gisteren vier van de zeven liberale afgevaardigden in West-Berlyn ertoe over te ha len de CDU-burgemeesterskan- chdaat Von Weizsacker te steu nen. De ommezwaai van de vier afgevaardigden is vooral het werk van FDP-voorzitter en mi nister van buitenlandse zaken Genscher. Hij pleitte er nadruk kelyk voor de christen-democra ten in West Berlyn „terwille van de democratie een faire kans te PARIJS (Reuter) De regering Mitterrand zal de Franse kernproeven op het Atol Moeroeroa in het zuiden van de Stille Oceaan hervatten, maar pas na een diepgaande be studering van het programma. Dit heeft de Franse minis ter van defensie Charles Hernu gisteren bekendgemaakt. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt sprak gisteren ook met de nieuwe Franse minister van buitenlandse zaken Claude Cheysson (rechts). Diens Westduitse collega Gen scher was eveneens aanwezig. De nieuwe socialistische minister schortte vorige week alle onder grondse kernproeven in Frans- Polynesie op, in afwachting van een grondige studie van het hele Franse kemwapenbeleid. Hernu zei niet wanneer precies de kern proeven worden hervat. In een verklaring die minister Her nu gisteren in Parijs uitgaf sefl hy dat "na de tyd die benodigd is om de zaak te bestuderen cn in overleg met president Francois Mitterrand, kernproeven zullen plaatsvinden". Naar in Parijs verluidt heeft die studie al plaatsgevonden en is Mitterrand al geraadpleegd. De datum van de hervatting van de kernproe ven is echter niet bekend, omdat deze onder de militaire geheim houding valt. Het besluit van de nieuwe Franse regering om de kernproeven op te schorten veroorzaakte vongc week flinke beroering onder con servatieve politici. Oppositielei der Jacques Chirac veroordeelde maandagavond nog het besluit als een actie "die het defensie- systeem van Frankrijk in gevaar brengt". De aankondiging van Hernu over de hervatting van de kernproeven ontneemt de ver trekkende parlementaire meer derheid m Paftys MD I«II I 11 belangrijkste argumenten in de komende strijd rond de parle mentsverkiezingen van 14 en 21 juni. geven Waarschuwingen Of de nu gevonden oplossing van lange duur zal zyn en of de sa menwerking „in los verband" met de christen-democraten ge volgen zal hebben voor de coali tiepolitiek van de liberalen in de Bondsrepubliek, is nog niet te overzien Het Berlynse model zou ook in de deelstaat Rynland Palts tot voorbeeld kunnen die nen. waar de christen-democra ten onder minister-president Vo gel over een kleine meerderheid beschikken. Eerste contacten zyn al gelegd. Aan waarschuwin gen uit kringen van SPD of FDP voor nieuwe CDU FDP samen werking is geen gebrek, want dit zal opnieuw de Westduitse rege nngscoalitie SPD-FDP belasten die. met problemen als begro ting. energiepolitiek, defensie, het al mocilyk genoeg heeft Minder vluchten ruimteveer WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft besloten het aantal tot 1985 met het ruimteveer (Space Shuttle) uit te voeren vluchten terug te brengen van 48 tot 34 Redenen voor het besluit zyn inkrimping van het budget en een wyziging van de externe tank van het ruimteveer, zo deelde NAS A-directeur dr Stanley Weiss gisteren in Washington mos De externe tank die leeg 35 ton weegt zal dnc ton lichter worden, zodat het ruimteveer meer vracht kan meenemen Door de technische wyzi ging kan de tank niet in het tempo worden afgeleverd dat NASA zich had voorgenomen De externe tank die twee miljoen liter vloeibare zuurstof en vloeibare waterstof bevat, zit aan de onderkant van het ruimteveer cn is het enige onderdeel dat na een vlucht met opnieuw kan worden gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9