Snelheidsgrens niet verhoogd Bukman boos op Gij sen Schiphol do toch geïsoleerd CDA: Van Agt premier, Den Uyl zeker niet Met oog op verkeersveiligheid "Keuzevak paardrijden op scholen uitbreiden" Spreiding vakanties is weinig effectief Studentenstop Senaat wil opzegging verdrag met Zuid-Afrika Overdoen examenjaar na zakken onnodig Ministerie: vertraging bij Oosterscheldewerken Na gedwongen vertrek priester-senator WOENSDAG 3 JUNI 1981 LEIDSCHENDAM (GPD) - De rijksoverheid zal zorgen voor het aanbrengen van iso latie aan de ruim honderd woningen die het meest wor den getroffen door geluidhin der rond de luchthaven Schiphol. De kosten van die operatie worden betaald door het ministerie van verkeer en waterstaat, dat met het uit voeren van de zogeheten zo- nerings-wetgeving is belast. Per woning vereist een derge lijke isolatiepakket een be drag van twintig- tot vijfen twintigduizend gulden. De woningen blijven voorlopig vrij verhandelbaar maar nieuwe bewoners zal niet worden toegestaan hun in trek te nemen. Op korte termijn zal de ge meente Haarlemmermeer een werkgroep bijeenroepen waarin bewoners, rijk, Schip hol en het plaatselijk bestuur zullen deelnemen. Deze groep zal zich moeten bezig houden met uitvoering het bovenstaande besluit en met het oplossen dan wel vermij den van knelpunten. Dit is gisteren bekend gemaakt op het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne in Leidschendam. Minister Gipjaar ontving daar een ver tegenwoordiging van de 136 bewoners van huizen die bin nen de zogeheten 65 Kosten eenheden grens wonen. Deze zone is zodanig door vlieg tuiglawaai belast dat het rijk van mening is dat op den duur alle bewoners hun huis vesting zullen moeten verla ten. De luchthaven Schiphol heeft tegen die achtergrond een bod op de woningen uit gebracht aan de eigenaren. Slechts enkelen hebben daar tot op heden positief gerea geerd. Minister Ginjaar liet nog begin dit jaar weten dat hij niet wil de meewerken aan isolatie van de woningen. Ook al zeg gen de meeste bewoners niet vanwege de hinder weg te willen, uit het oogpunt van volksgezondheid zouden die mensen niet voor altijd op de huidige plaats kunnen blij ven wonen, zei de bewinds man. Voor een antwoord op de vraag waarom nu tochisolatie wordt betaald verwees dr. Ginjaar naar drs. C. A. Stants, vervanger van de zieke staatssecretaris Smit-Kroes. „De staatssecretaris heeft een gebaar willen maken naar de bewoners. Wel is het zo dat het is uitgesloten dat er nieu we bewoners in die huizen komen. Een wettelijke basis om dat te voorkomen hebben we nog niet. Dat is ook een van de problemen die we in de werkgroep nog zullen moeten aanpakken". De islolatiemaatregelen komen overigens niet in plaats van het plan de woningen in het betrokken gebied te kopen. De bewindsman maakte dui delijk dat dit de voorkeur blijft behouden. WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg geheel bew. Mallorca Münchcn Mice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt regenbui licht bew. onbewolkt regenbui onbewolkt licht bew. half bew. geheel bew. half bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt half bew. half bew. onbewolkt DEN HAAG (GPD) - Het CDA acht het uitgesloten dat CDA- fractieleider Van Agt géén pre mier zou worden in een nieuw kabinet, waaraan de christen-de mocraten meedoen. Het is „on denkbaar" dat oppositieleider Den Uyl van zo'n kabinet minis ter-president zou worden. Het CD A-bestuur gaf gisteren een verklaring uit waarin staat dat het „voor de hand ligt dat uit de grootste partij in het toekomsti ge kabinet de minister-presiden voort moet komen". Dat bete kent niets minder dan dat Van Agt opnieuw premier moei worden. De kwestie van het premierschap is in de eerste besprekingen tus sen de kabinetsinformateurs en de fractieleiders Van Agt (CDA), Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) al aan de orde geweest. „Maar slechts in verkennende, aftastende zin", zei de woord voerder van de informateurs gis teren. „En maandag méér dan dinsdag", werd eraan toege voegd. De gesprekken van maandag en gisteren zijn nagenoeg geheel over programmatische kwesties gegaan. Er is over het premier schap nog absoluut niet onder handeld, zo verzekerden alle be trokken partijen. De informa teurs hebben slechts kennis ge nomen van de eerste, duidelijk verschillende standpunten. PvdA-leider Den Uyl heeft daarbij gesteld „dat de premier moet passen bij de aard en het pro gramma van het nieuwe kabi net". Daarom valt volgens de so cialisten over het premierschap in dit stadium nog helemaal niets te zeggen. Den Uyl wil daarover ook pas gaan praten wanneer er sprake is van echte onderhande lingen. Toetssteen voor hem is of uit deze informatieperiode een regeer programma rolt dat op een aantal punten haaks staat op het beleid dat het kabinet-Van Agt de afge lopen jaren heeft gevoerd. In dat geval rijst de vraag of zo'n afwij kend programma nog wel geloof waardig is bij een kabinet onder Van Agt. Ook D'66-leider Jan Terlouw liet zich gisteren in dergelijke be woordingen uit. Voor hem staat niet vast dat mr. Van Agt pre mier moet worden in een kabinet van CDA. PvdA en D'66. „Zo n kabinet heeft een duidelijk pro gressieve signatuur", zei hij voor de radio. „Van Agt heeft echter de kleur bepaald van een CDA- WD-kabinet. Dezelfde man pre mier maken in een kabinet van andere signatuur zal teveel vra gen oproepen", aldus Terlouw. Ministersposten De kwestie van het premierschap en ook van de zetelverdeling zal overigens pas in een later sta dium van de informatie werkelijk aan de orde komen. Wel hebben de informateurs „een duidelijk beeld gekregen van welke ministersposten be paalde partijen zeker niet willen hebben", zo werd gisteren mede gedeeld. Voorlopig lijken de twee informa teurs zich tot de programmati sche kant van hun opdracht te beperken. Gisteren ontvingen zij eerst de fractieleiders van de kleine partijen. Vervolgens spra ken zij een klein uur met mr. Van Agt. Daarna had een bijna drie uur durend gesprek plaats met drs. Den Uyl, dat vanmiddag zou worden voortgezet. Vanmorgen spreken zij ook nog met Terlouw en opnieuw - kort - met Van Agt. Den Uyl noemde het gesprek van gisteren „een voorbereiding op de onderhandelingen". Hy sprak over „aftasten en grenzen bepa len" in een overigens „uitsteken de sfeer". De PvdA-leider heeft met de informateurs gesproken over de onderwerpen die volgens hem in de echte onderhandelin gen aan de orde moeten komen. Alle drie fractieleiders zullen van daag de informateurs een lijstje voorleggen met de punten die zij in die onderhandelingen gere geld willen zien. Het gaat daarbij om een „objectief lijstje", waar bij dus nog niet op eikaars stand punten wordt ingegaan. Dat gebeurt pas in het echte onder handelingsstadium, dat volgens directbetrokkencn op .nn vroegst eind volgende week zal aanbreken. Vandaag ronden de informateurs hun „bilaterale ge sprekken" met de fractieleiders af. Daarna zullen zij de rest van de week benutten voor het leg gen van contacten met vertegen woordigers van werkgevers, werknemers, de SER, het Cen traal Planbureau en De Neder- landsche Bank. DEN HAAG (ANP) - Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) vindt een verhoging van de maximum snelheid op autosnelwegen met gewenst. Hij schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. SCHARENDIJKE (ANP) Een dolfijn wordt per brancard uit het bassin van het dolfinarium in Scharendijke getild. Met vier soortgenoten en drie zeebeertjes werd hij gisteren naar het Limburgse Stein vervoerd. Een zeeleeuw overleefde het transport niet, het dier overleed onderweg aan een hartaanval. DEM HAAG (ANP) - Zijn er nu elf scholen in het land die paardrijden als keuzevak op het lesrooster hebben, de ko mende drie jaren kunnen dat er 44 worden, als het geld er voor komt. De ouders zullen wel wat moeten bijbetalen. Mogelijk kan dat bedrag rond vijf gulden per uur les blij ven. Dit blijkt uit het projektplan dat de Nederlandse Hippi sche Sportbond, de samen werkende landelijke pedago gische centra, het ministerie van landbouw en dat van on derwijs heeft aangeboden. Daarin wordt aangegeven hoe het paardrijden in schoolverband kan worden verwezenlijkt. De bond hield er vorig schooljaar proeven mee in elke provincie. Deze elf scholen gingen er dit schooljaar mee door. In het niéuwe plan wordt uit breiding van het paardrijden op school voorgestaan. Daar na voorziet het van '84 tot '86 nog in professionele begelei ding door coördinatoren-pro- jektleiders. Het is de bedoe ling, dat het paardrijden wordt aangeboden als keuze vak aan kinderen van tien tot veertien jaar, met name aan brugklasleerlingen. In het plan is becijferd, dat tot en met 1986 een extra bedrag nodig is van f 1.337.500. Onderzoek toont aan: DEN HAAG (ANP) Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) heeft voor acht studierichtingen een studentenstop ingesteld. De ze beperking van de inschrijving van eerstejaarsstudenten geldt voor: geneeskunde, sociale ge- zondheidkunde, tandheelkunde, diergeneeskunde, lichamelijke opvoeding, taal- en literatuurwe tenschappen, industriële vorm geving en rechten. DEN HAAG (ANP) - Hoewel de schoolvakanties dit jaar gespreid zijn over tien weken in plaats van acht weken, zullen veel mensen niet op vakantie kunnen gaan in de door hen gewenste periode. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS), waarvan de be langrijkste resultaten gisteren bekend zijn gemaakt door het ministerie van economische za ken. Het spreiden van schoolvakanties dit jaar maakt eigenlijk ook een regionale spreiding van de col lectieve bedrijfsvakanties nodig. Dit zal - afgaande op de resulta ten van een vakantie-onderzoek dat in 1978 werd verricht - mo gelijk tegemoet komen aan de voorkeur van veertig procent DEN HAAG (ANP) - Een meer derheid van de Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met het plan van de regering om het cul tureel verdrag met Zuid-Afrika op te zeggen. Met 40 stemmen vóór en 29 tegen werd het voor stel van de regering bekrachtigd. De oppositie - PvdA, PPR, CPN en PSP - stemde en bloc voor. Het CDA was verdeeld. Een meerderheid van veertien CDA-ers, onder wie Van Hulst. Diepenhorst en Metjes, stemde tegen, twaalf CDA-ers stemden voor. van de vakantiegangers. Deze groep gaat het liefst buiten het hoogseizoen, maar wordt daarin belemmerd. Met name gezinnen met school gaande kinderen gaan bij voor keur in het voor- of naseizoen op vakantie. Bij een vakantie in ei gen land is dat bij 53 procent van dergelijke gezinnen het geval, bij vakanties in het buitenland bij 64 procent. Vier van de tien mensen die in eigen land op vakantie gaan, geven de voorkeur aan het hoogseizoen. Bij vakanties in het buitenland een op de drie vakan tiegangers. Door de sterke toeneming van het aantal zomervakanties (van 5,7 min in 1966 naar 8,6 min in 1978) is de behoefte aan een wezenlijke oplossing voor de problematiek rond de vakantiespreiding van scholen en bedrijven steeds gro ter geworden. Het blijkt dat in de zomerperiode van 1977 en 1978 ongeveer 75 tot 80 percent van de vakantiedagen in de acht weken van het hoog seizoen werd doorgebracht en hiervan was nog eens meer dan de helft (ruim veertig percent van het totaal aantal vakantieda gen) geconcentreerd in de drie weken van de bouwvakantie, al dus het ministerie van economi sche zaken. Volgens de minister zal een hogere snelheidslimiet de verkeersvei ligheid negatief beïnvloeden. Bo vendien zou een verhoging het energiebeleid van de overheid ondermijnen, aldus de minister. Tuynman baseert zijn standpunt op een ambtelijke studie over snelheidslimieten. Volgens deze studie zal een verhoging van de limiet geen noemenswaardig ef fect hebben op de verkeersaf wikkeling en ook niet op de ge middelde totale reistijd. Dit zegt het ministerie van verkeer en wa terstaat in een toelichting. De studie over snelheidslimieten is door Tuijnman verzonden naar de Raad voor de Verkeersveilig heid en de Permanente Contact Groep voor Verkeersveiligheid (PCGV). In deze groep is een aantal niet-ambtelijke organisa ties en instellingen vertegen woordigd. Die hebben commen taar geleverd op de studie en ad vies uitgebracht. De RAI adviseerde de huidige ma xima van 80 en 100 kilometer per uur te handhaven. De Bovag had geen bezwaar tegen verhoging, maar merkte op dat een limiet van 100 kilometer per uur aan vaardbaar is uit een oogpunt van energiebesparing. Er zou wel af doende controle moeten zijn op naleving. De ANWB concludeerde dat van een verhoging van de limiet geen negatief effect hoeft te worden verwacht. De KNAC adviseerde vóór verhoging van de limieten. De centrale politie verkeerscom- missie meende dat verhoging van de limiet nauwelijks aan toonbare gevolgen zou hebben voor de verkeersveiligheid. MOORD (GPD) - De 29-jarige vrouw M.O. uit Den Haag heeft gisteren in een auto in Utrecht haar voor haar zittende ex-man W.I.S. (30) met een schot uit een pistool vermoord. De Hagenaar, een delinquent uit de Van der Hoevenkliniek in Utrecht, kreeg de kogel in het hoofd. Vrijwel direct na de aanslag overleed hij. Wat het motief voor de moord is geweest kon de politie nog niet zeggen. De vrouw en de chauffeur van de auto - een vriend van haar - kon den om even na tien uur op de plaats van het misdrijf worden aangehouden. Oliecrisis De snelheidslimiet van honderd ki lometer per uur op de autosnel wegen werd in 1973 onder druk van de oliecrisis ingevoerd. Na de oliecrisis werd zij gehand haafd. Reden daarvoor was dat gebleken was dat op de autosnel wegen een rustiger verkeers beeld was ontstaan doordat ver schillen in gereden snelheden kleiner werden. De kans op on gevallen nam daardoor af en het aantal slachtoffers daalde. verschillen tussen de gereden snelheden doen toenemen. Een verhoging tot bijvoorbeeld 120 kilometer per uur zou een sprei ding in snelheden veroorzaken van 70 tot 140 kilometer per uur. Tuijnman schrijft dat het wezenlij ke probleem schuilt in de mate waarin de snelheidslimieten worden nageleefd. De ambtelijke studie kwam tot de conclusie dat ongeveer veertig procent van de personenauto's honderd kilome ter per uur of minder rijdt Bij de vrachtwagens houdt dertig pro cent zich aan de limiet van tach tig kilometer per uur. Nieuwe regeling ministerie DEN HAAG (GPD) - Naar alle waarschijnlijkheid behoeven middelbare scholieren die dit jaar gezakt zijn voor hun eindex amen, het komende schooljaar niet over te doen om toch het di ploma te kunnen behalen. Zij kunnen volstaan met het weg werken van de onvoldoendes waarop ze zijn gezakt. Dat dient te gebeuren aan een avond school. Het ministerie van onderwijs heeft totaal vakkenpakket moet over doen. Volgens de plannen geldt de nieuwe regeling in alle geval len voor havo en vwo. De ver enigde rectoren van avondscho len hebben er onlangs nog bij de minister met klem op aange drongen dat ook mavo-eindexa- minandi van de nieuwe regeling gebruik kunnen maken. In dit verband wordt het advies van de Onderwijsraad met spanning te gemoet gezien. dit ingrijpende voorstel voor ad- By de gangbare dagscholen is c voorgelegd aan de Onder wijsraad. Volgens een woord voerder van het ministerie hangt het af van de tijdspanne waarbm nen dat advies wordt gegeven, of de maatregel nog dit schooljaar van kracht wordt. Ingewijden in de onderwijswereld ge onrust ontstaan, omdat bij een vermindering van het aantal leer lingen in de examcnklassen, de werkgelegenheid in gevaar kan komen. De avondscholen daar entegen bereiden zich voor op een toevloed van gezakte eindcx- aminandi van dagscholen. vaststaand aan, dat het advies Voor de betrokken leerlingen i de Onderwijsraad positief zal zijn en dat de lichting van dit jaar van de nieuwe examenrege ling kan profiteren De maatregel is in feite ingegeven door de noodzaak tot bezuinigen Een leerling die slechts twee vakken hoeft te volgen, kost de staat minder dan een leerling, die een compleet schooljaar met een vwo, havo en vermoedelijk ook mavo liggen de voordelen voor de hand. Door luttele avond-uren per week les te volgen in de vak ken waarover zij eerder zyn ge struikeld, kunnen zij toch in het bezit van het diploma komen. De vrijgekomen tijd kan worden be steed aan andere studie of aan werken. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft gisteren toegegeven dat de Oosterscheldewerken vele maanden later klaar zullen zijn dan met de Tweede Kamer is afgesproken. Er wordt nu rekening gehouden met een vertraging van tien maanden die - logi scherwijs - ook de kosten van de pijlerdam omhoog zal brengen. Nog slechts drie maanden terug bestempelde minister Tuijnman krante- berichten van half februari, waarin werd gesteld dat er met vertraging en overschrijding van de begroting rekening moest worden gehouden, als indianenverhalen. Het CDA-Tweede Kamerlid drs. H Eversdyk zou vandaag in vragen aan Tuijnman op duidelijkheid aandringen. Het is voor de eerste maal dat verkeer en waterstaat officieel erkent dat er van vertragingen sprake is en dat de datum waarop de pijlerdam moet zijn voltooid, 31 december 1985, niet wordt gehaald. Insiders hadden al lange tijd rekening gehouden met die mogelijkheid, gezien de comple xiteit van het werk en de onvoorspelbaarheid van de problemen die rijkswaterstaat's Delta-dienst ontmoet. DEN HAAG (GPD) - CDA- voorzitter Piet Bukman is zeer teleurgesteld over het vertrek van CDA-Eerste-Ka- merlid en priester G. Schreurs uit de Senaat. „Ik vind het onbegrijpelijk dat zoiets in Nederland kan voor komen", zei Bukman giste ren in een reactie. De Limburger Schreurs be sloot gisteren zijn senaatsze tel op te geven onder druk van bisschop J. Gijssen van Roermond, die vindt dat Schreurs als priester aan hem verantwoording verschul digd is voor zijn parlementai re werk. Schreurs is het daar niet mee eens. Een dergelijke opvat ting is strijdig met de Grond wet, waarin bepaald wordt dat kamerleden „zonder last of ruggespraak" moeten han delen. In een communiqué stelt Schreurs dat hij als priester weliswaar toestem ming nodig heeft om zich kandidaat te stellen, maar dat hij na gekozen te zijn moet kunnen functioneren als alle andere kamerleden. Gijssen heeft Schreurs echter de toestemming om zijn ka merlidmaatschap voort te zetten onthouden. CDA-voor- zitter Bukman zei de beslis sing van Schreurs te respec teren. „Maar ik vind het heel spijtig dat een bisschop zegt dat kamerleden die priester zijn niet alleen met een man daat van de kiezers, maar ook met een mandaat van de kerk in de Kamer zitten Mgr. Gijs sen heeft Schreurs voor het blok gezet". Bukman zei erg blij te zijn dat kardinaal Willebrands zich van de standpunten van mgr Gijssen heeft gcdistanti.-.nl „Hij denkt er hetzelfde over als het CDA". Bukman voeg de er echter aan toe dat het hier om een „gelokaliseerd" probleem gaat. dat alleen de ze bisschop geldt. Het vertrek van Schreurs uit de Eerste Kamer betekent dat dr. J. Hendriks zijn plaats zal innemen. Na de maandag ge- •Priester G. Schreurs. strijdig met grondwet. houden Eerste-Kamerverkie- zingcn moest de gekozen Hendriks aanvankelijk plaats maken voor de nict-gekozen, maar hoger op de lijst ge plaatste CDA'er J. Goodcn. Nu door het vertrek van Schreurs weer een plaats va cant kwam, was die voor Hendriks.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7