„Prettig om een klankbord te hebben l ijd dikwijls onnuttig besteed Minimale belangstelling werkt niet frustrerend Universiteitsraad: combinatie van gemeenteraad en ondernemingsraad Universiteitsraad: democratisch model of hobbyisme? PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 3 JUNI 198! LEIDEN - De afgelopen weken zijn de stembiljetten voorde verkiezingen van de universiteitsraad weer ingevuld. Morgen wordt de (officieuze) uitslag bekend gemaakt. Het ziet er overigens niet naar uit dat de animo om te kiezen veel groter is dan vorig jaar. Het verschijnsel universiteitsraad leeft niet erg. Bijgaande artikelen gaan over wat die raad eigenlijk doet en mag en wat de raadsleden beweegt. LEIDEN - Een combinatie van een ondernemingsraad en een ge meenteraad. Zo laat de univer siteitsraad, waarvan de nieuwe samenstelling morgen bekend wordt, zich ongeveer karakteri seren. Het fenomeen UR bestaat sinds een jaar of tien. Studen tenbewegingen hadden jaren lang op de bres gestaan voor de mocratie en inspraak en dat bracht de toenmalige minister van onderwijs en wetenschap pen, Veringa tot het vervaardi gen van een Wet Universitaire Bestuurshervorming (in het kort aangeduid met WUB). Bul' Enthoven: "De enige reden dat Het College van Bestuur moest daarin de verantwoordelijkheid gaan delen mei een universiteits raad die op twee manieren zou worden samengesteld. Allereerst werd de vertegenwoordiging in vier parten gedeeld: het weten schappelijk personeel, het niet- wetenschappelijk personeel, de studenten en een aantal leden die voor de 'invloed van de maat schappij' moeten zorgdragen. De zogenaamde buiten-universitaire leden. In Leidse kringen aange duid met 'Bullen'. Die afzonderlijke parten houden verkiezingen (afgezien natuurlijk van de 'Bullen') en zo wordt de raad dan uiteindelijk samenge steld Het personeel kiest één keer in de twee jaar en de studen ten elk jaar. De twee blokken hebben nu allebei gestemd. 'Bullen' Hoe is in het 'Leidse' geval de uni versiteitsraad samengesteld? Volgens de wettelijke normen zijn de verkiesbare leden in drie gelijke partijen opgedeeld. Er zijn in totaal veertig leden in de Leidse universiteitsraad, van wie zeven 'Bullen'. Blijft over 33 le den en dat betekent dat van elk part er 11 leden in de raad zitten. Die verkiesbare leden hebben zich opgedeeld in vier fracties. Vroe ger werden de leden persoonlijk gekozen, maar allengs zijn dat verschillende partijen geworden. Ook al omdat het raadswerk een tamelijk tijdrovende bezigheid De oudste fractie is de Progressie ve Partij, die al een jaar of tien meedraait. Het is ook de enige partij, waarin al die drie groepe ringen vertegenwoordigd zijn. PP'er Tigges noemt dat een groot voordeel. Hij ontkent dat dat tot stemdwang leidt, zoals door sommige raadsleden wordt gesuggereerd. "Wel proberen we op één lijn te komen", zegt hij. Bij het zoeken van kandidaten van de raad gaat men uit van het programma dat is opgesteld. "En dat betekent dat er mensen bij ons op de lijst staan die politiek D'66 of links daarvan stemmen". Momenteel telt de fractie van de PP twaalf leden. De Unie van Faculteiten en Dien sten selecteert niet op visie, maar op bestuurservaring. Waar schijnlijk heeft het er niets mee te maken, maar in de praktijk staat de UFD vaak het dichtst bij het standpunt van het College van Bestuur. De UFD zit vooral in de raad om het belang van het personeel te dienen en bestaat als zodanig sinds 1979. Daarvoor had je de groep-Cohen, maar met het ver- Door Bart Jungman Foto's Lock Zuydcrduin dwijnen van raadslid Cohen moest een andere naam worden verzonnen. Vandaar. Het verloop is bij de UFD (trouwens bij alle partijen) vrij groot. Logisch vindt UFD'er Vermeer:"Wan- neer je veel in het bestuur zit, veralgemeniseer je. En dat is fu nest voor een wetenschapper". De UFD is in de universiteits raad de grootste fractie met 13 le den. Studenten De raad telt twee studentenfrac ties, waarvan de Centrum Groe pering Leiden met vijf leden de grootste is. De CGL gaat haar vierde jaar in en recruteert leden voornamelijk uit Minerva- en Quintuskringen. Het vinden van kandidaten is bij de CGL in te genstelling tot de andere fracties geen groot probleem. Lijsttrek ker Hester van Groningen: "Ze hoeven bij ons ook geen politie ke kleur te hebben. Als ze zcih maar bij ons thuisvoelen. Het raadswerk staat immers ook te ver van de landelijke politiek". Een stelling die bij de Leidse Stu- dentenbond (met drie leden ver tegenwoordigd) niet wordt on derschreven. De LSB ziet als één van haar taken juist het 'politise ren' van de disucussie in de raad. De LSB, waarvan de leden vroe ger binnen de Progressieve Par tij opereerden, wil daarom vooral een horzelfunctie binnen de raad uitoefenen. Het raadswerk is voor de LSB ook niet meer dan een aanvulling op de vakbonds activiteiten van de studenten- bond. Een aparte plaats is weggelegd voor de Bullen. "De enige reden dat we hier zitten is dat we ex tern zijn", zegt Bul Johan Entho ven. Ze worden benoemd door de minister op voordracht van de universiteit. De kandidaten wor den geselecteerd door een com missie uit de universiteitsraad. Een merkwaardige constructie die makkelijk leidt tot het kiezen van politieke vriendjes. Bevoegdheden Tot zover de samenstelling van de raad. Hoe zit het met ple bevoegd heden. Die zijn tamelijk groot. Tot de belangrijkste taken van de raad behoren het vaststellen van de begroting en het aange ven van hoofdlijnen voor het be leid. Omdat het College van Be stuur zegt uit te willen gaan van het principe 'samen-besturen' (het zogenaamde harmonie-mo del), wordt de universiteitsraad ook gehoord over zaken die niet binnen de krijtlijnen van zijn be voegdheden ligt. Dat betreft voornamelijk het personeels- en het bouwbeleid. "Omdat het prettig is een klankbord te heb ben", zegt de voorzitter van het College van Bestuur, Cath. In de praktijk betekent deze schei ding van verantwoordelijkheden dat het College het beleid op die punten voorbereidt en de raad dat beleid uiteindelijk bepaalt. In de vergelijking met onderne mingsraad en gemeenteraad be tekent dat dus dat de universi teitsraad daar - wat haar be voegdheden betreft - precies tus- senvalf. "Zolang het goed gaat, is de interesse altijd gering". "Voordat de vergadering begint, liggen de standpunten meestal al vast". LEIDEN - Je kunt wel mer ken, zegt de universiteits bestuurder, dat die men sen nooit een dropwinkel tje hebben gedreven. Het is vlak voor de 222ste ver gadering van de universi teitsraad en hij doelt op de leden daarvan. Onder werp van discussie is die avond (weer) het transfer punt. Een heet hangijzer, zoals ook afgelopen maan dagavond weer bleek. Dc vraag was of rector magnificus Kassenaar de mouwen direct mag opstropen om de contacten tussen universiteit en bedrijfsle ven te verbeteren. Of moet hij wachten tot een commissie zich eerst uitvoerig over de mogelijk heden daarvan heeft gebogen? Met andere woorden: kan de drophandel gelijk open of moet eerst de behoefte naar het snoep goed worden onderzocht. De universiteitsraad besloot maan dag tot het eerste. Heeft dit conflict nu dat de relatie universiteitsraad-College van Bestuur danig verziekt?"Nee, dit is een incident", meent de voor zitter van het College van Be stuur, mr. K.J. Cath over de on enigheid. Geen angst, het Leidse harmoniemodel staat niet op de tocht. Ook in de toekomst zullen Het College van Bestuur en dc universiteitsraad niet op hun strepen gaan staan. Uitgangs punt blijft "dat we samen een universiteit moeten besturen", aldus Cath. Schijn Niettemin lijkt hier toch er\igszins de wens de vader van de gedach te. Uit de hoek van de Progres sieve Partij en de Leidse Studen- tenbond klinken heel andere ge luiden. Wim Tigges van eerstge noemde gelooft niet in zoiets als een harmoniemodel. "Dat is schijn. Het ga'at uit van iets als een algemeen belang en dat be staat helemaal niet". De twee andere partijen binnen de raad, de Centrum Groepering Leiden en de Unie van Facultei ten en Diensten scharen zich echter wel achter de harmonie visie van het College. Ward Ver meer verwoordt de eenvoudige handelwijze van de UFD als volgt: "We steunen de goede din gen, die het College aandraagt en wijzen de slechte dingen af. Je nfoet geen conflicten zoeken, waar ze niet zijn". Dat het gekrakeel rond het trans ferpunt meer is dan een incident (dus een tendens), wordt vooral door de LSB zo ervaren. Willem van Duyn en Philip Langbroek- :"De bevoegdheden van de raad worden langzamerhand uitge hold. De raad verwordt tot een advieslichaam. Er is duidelijk een tendens, waarin het College die in de vergaderruimte van de raad aan de Eerste Binnenvest- gracht staan opgesteld, blijven doorgaans ongebruikt. Afgezien van een paar vertegenwoordi gers van de pers en een handvol direct belanghebbenden is de in teresse nihil. En die geringe belangstelling staat in schrille tegenstelling tot het vuur waarmee de inspraak des tijds werd bevochten. De verlei ding is dus groot om van politiek hobbyisme te spreken. De voor malige rector magnificus Kue- nen doet dat min of meer ook in een boekje dat bij het afscheid van de vorige secretaris van de universiteit, mr. Hofstee in '78 is verschenen. Hij vraagt zich af of de democratie wel zo gediend is met deze als de mocratisch bestempelde be- De minieme belangstelling voor hun werk verontrust de raadsle den echter niet of nauwelijks. Jammer, maar niet vervelend, zo luidt de algemene opinie. Tigges (PP): "Het leidt bij mij niet tot twijfels over het nut van het raadswerk. Maar het is natuurlijk wel de vraag hoe je het kunt ver beteren". Vermeer (UFD) zit er nog minder mee: "Het maakt je werk niet frustrerend. De mate van voldoening hangt voor mij persoonlijk veel meer af van de resultaten. Of dat wordt gezien of niet, maakt m(j weinig uit". Dat geldt ook, zij het om andere re denen, voor buiten-universitair lid (BUL) Johan Enhtoven. Hij vindt de universiteitsraad een goed functionerende club. "En zolang het goed gaat, is de inte resse altijd gering. Zo is het altijd van Bestuur zich niets aantrekt van wat de raad zegt". Fractiege noot Jeroen Jansz constateerde maandagavond in de vergade ring dat de machtsverhoudingen zijn verschoven. "De besluit- kracht ligt nu in de eerste plaats bij het College van Bestuur", zei hij, niet gespeend van gevoel voor dramatiek. Koud Hoezeer de gemoederen in het uni versitaire bestuursleven ook ver hit mogen zijn geraakt, de rest van de universiteit laat het alle maal betrekkelijk koud De klap stoeltjes op de publieke tribune, stuursvorm. ue genozene moet iets vertegenwoordigen, een reë le achterban, om naar behoren zijn bestuursmacht te kunnen uitoefenen. En daaraan ont breekt het in veel gevallen", schrijft hij Ook is Kuenen met zo gelukkig met de macht die nu toch gedeel- teijk in handen van amateurs ligt. In een zin die je twee keer moet lezen, zegt hij: "De tijd geïn vesteerd door amateurs in be stuurlijke zaken is dikwijls on nuttig besteed en komt noch aan de doelstellingen van de univer siteit ten goede, noch aan dc me thoden om die te realiseren". geweest en zo zal het altijd blij- Onbenullig Of de universiteitsraad inderdaad wel zo'n goed functionerende club is. zoals Enthoven beweert, wordt door de andere UR-leden sterk betwijfeld. Volgens Ver meer richt de discussie in de raad zich teveel op zaken van weinig gewicht "Maar dat geldt natuurlijk niet voor onze frac tie", voegt hij er lachend aan toe. "Wel ligt het doel vaak buiten de vergadering. Voordat die begint, liggen de standpunten meestal al vast". Ook Tigges vindt "dat te lang wordt gepraat over onbe nullige onderwerpen. Bovendien - en dat is nog veel erger - wordt er vaak niet goed geluisterd". Dat de raad is samengesteld uit enerzijds belangengroeperingen (LSB, CGL en UFD) en ander zijds een 'algemene' partij (PP) is volgens de meesten geen beletsel voor een vruchtzame gedachten- wisseling. Dat komt omdat ook de belangengroeperingen zich niet alleen om hun zaak bekom meren en oog houden voor het grote geheel, menen de meesten. "Ze opereren niet als zodanig", zegt Tigges. Hester van Gronin gen (CGL): "Het is juist een voor deel om als belangengroepering te opereren. Je loopt nu als stu dentenlid tenminste niet de kans dat leden van het personeel hun stempel op je werk drukken. Binnen de Progressieve Partij moeten de studenten vaak com promissen sluiten. Trouwens, wij hebben er als studenten toch ook belang bij dat universiteit op alle fronten goed functioneert". Bul Over de positie van de buiten-uni versitaire raadsleden hebben alle partijen sterke twijfels. Bijna al lemaal zijn ze het er over eens dat de huidige Bullen (zoals ze in de wandelgang worden genoemd) goed functioneren en dat is in het verleden wel eens anders ge weest, weet Van Duyn. "Toen had je raadsleden die tijdens de vergadering de krant zaten te le zen". Alleen de UFD is al een paar keer daadwerkelijk met het Bul-blok in aanvaring gekomen. Vooral een artikel in het universiteits blad Mare bleek aanleiding tot een bestuurlijke variant van de Hoekse en Kabeljauwse twisten. UFD-raadslid Wolters, die in raads- kringen wordt vergeleken met boer Koekoek, noemde de Bul len toverballen. "En hun laatste kleur is altijd rood' Dat was te gen het zere been en de Bullen eisten dan ook dat de UFD zich als fractie van de uitlatingen zou distantiëren, hetgeen na een aan tal weken door middel van een brief in Mare ook gebeurde. On enigheden die het karakter van kinderlijk gekissebis hebben. En daar laten de radsleden zich wel vaker toe verleiden, getuige de gebeurtenissen in de laatste ver gadering. Er zijn echter ook serieuzer bezwa ren tegen het verschijnsel Bul. Eigenlijk zijn het indringers, daar is iedereen het wel over eens. "Ze horen hier niet thuis" (Tigges) en "We zijn best in staat onze eigen zaakjes te regelen" (Langbroek). eigen zaakjes te rege- Cath meent echter: "Het is logisch dat de gemeenschap, die de uni versiteit voor honderd procent in leven houdt, ook een stem in het kapittel heeft". Maar zelfs Entho ven heeft zijn twijfels over die wat theoretische formule. "Dat wij hier zitten als de 'invloed van de maatschappij' is natuurlijk onzin Iedere Bul spreekt op per soonlijke titel". De klachten van de UFD werpt hij ook verre van zich. "Onze rol zou van veel min der belang zijn op de stemming als de leden van de UFD wat trouwer kwamen opdagen". Kennelijk hebben die UFD'ers be langrijker zaken aan hun hoofd. Een dropwinkeltje misschien'?

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4