Beroering rond belasting W inkeliers samen in de slag tegen parkeernood Circus met Pipo, Peppi en Kokki Buurtcomité Maredijk springt in de bres Ook protest restaurants Aannemer redt vissen PSP stelt optreden politie aan de orde Leidse stadsrubriek WOENSDAG 3 JUNI 1981 LEIDEN/LEIDERDORP Het Nederlandse circus Ma- riska geeft vrijdag in Leider dorp en zondag en maandag in Leiden enkele voorstellin gen. Mariska is een bijzonder circus: de enige echte Pipo de Clown in de persoon van de acteur Cor Witsche treedt erin op. Het is dit jaar voor het eerst dat de 'echte' Pipo in een circus actief is. Ook Peppi en Kokki (resp. John van Essen en Charly Ross) treden in het circus op. Mariska brengt geen circus in de gebruikelijke vorm, maar giet het hele gebeuren in een spannend verhaal, waarin op tredende dieren en mensen een functie hebben. Dat ver haal is geschreven door Wim Meuldijk, die man die ook al le Pipo-avonturen op de tele visie voor zijn rekening heeft genomen. Het verhaal draait om een leeuw die genoeg heeft van zijn plaats in het Nederlandse Drie hoofdrolspelers in het verhaal :an circus Mariska: Pipo de clown, Peppi en Kokki. Vrijdag te zien i Leiderdorp; zondag en maandag in Leiden. wapen. Hij stapt eruit, maar wordt dan dwars gezeten door de grote tovenaar Magi- kan. Pipo, Peppi en Kokki helpen de wat onzekere leeuw. In dit circusverhaal zijn verder rollen weggelegd voor Frans en Roswita Renz met paar den en Indische olifanten, Hensels Hondenrevue, Simo- ne Ettekoven als het bloe menmeisje Mariska, Asad Oberoi als de Nederlandse leeuw, Reinse Malée (magi- kan), Wilma Teutenberg (kei zerin van Kikiboetsji), Maya Schwantje en Esther Over- dijk (hofdames), Coty Teute- berg (orkest en arrangemen ten) en anderen. In Leiderdorp geeft circus Ma- rika vrijdagmiddag om kwart over vier een voorstelling op het parkeerterrein naast de accommodatie van RCL. Op Eerste en Tweede Pinkster dag bezoekt het circus Lei den: op het terrein bij de Groenoordhallen wordt bei de dagen om drie uur een voorstelling gebracht. Bebouwing De Catnp ophouden LEIDEN De winkeliers van De Camp gaan zich bundelen in de strijd tegen het volgens hen steeds groter wordende parkeer probleem van de binnenstad. Dat besloten de eigenaars van winkels in de Haarlemmerstraat (tot Harlebrugkerk), Lange Ma re, Steenstraat, Beestenmarkt, Apothekersdijk en Stille Rijn gisteravond na een roerige verga dering in Wienerwald. Aanlei ding tot de bijeenkomst waar ook wethouder Waal acte de pre sence gaf was om te komen tot een goed parkeerbeleid. De winkeliers zijn geschrokken van het wegvallen van een groot aantal parkeerplaatsen in en om De Camp. Een groot aantal plaat sen zal nog verdwenen zodra met de uitvoering van het be stemmingsplan wordt begonnen. Binnen nu enkele maanden zul len er bejaardenwoningen wor den gebouwd in De Camp (tus sen Haarlemmerstraat en Oude Vest). Bovendien wordt de grond van de afgebroken school niet voor het blik, maar voor de aan leg van een park benut. Volgens de winkeliers is bijna twintig jaar geleden al afgesproken dat o.m. die grond voor parkeerplaatsen zou worden gebruikt. Ook bij molen De Valk zullen plaatsen wegvallen door een wegenrecon structie. In een eerste reactie zei Waal een en ander veel minder somber in te zien. Hij noemde alternatieven als parkeergarages van Digros en op het Krantz-terrein, waarvoor vergevorderde plannen bestaan. Waal deelde de vrees dat Digros zijn parkeergarage grotendeels voor zijn eigen klanten zal moe ten gebruiken niet. Bovendien, zo redeneerde de wethouder, gaat het nog zo slechts niet met de middenstand gezien het grote aantal bouwinvesteringen dat zij pleegt. De winkeliers op hun beurt menen dat er in steeds sneller tempo winkels worden opgeheven en vervolgens een nieuwe bestemming krijgen. Daardoor wordt er meer ge(ver- )bouwd. Kritiek op het gemeentebeleid was er gisteravond ook van de kant van het KNOV. Koninklijk Ne derlands Ondernemers Verbond. Voorzitter Van Velzcn betoogde dat de "economische belangen in de politiek vaak worden onder gewaardeerd. Een stad moet me de economische op poten staan wil "ie leefbaar en in evenwicht zijn. Woningen en paaltjes zijn niet genoeg." Na het vertrek van Waal besloot de nieuwbakken vereniging van winkeliers om alsnog een be zwaarschrift te gaan indienen te gen het bestemmingsplan De Camp. Ze hopen de bebouwing van De Camp daardoor een tijdlang te gen te houden en proberen als nog wat parkeerplaatsen in het plan opgenomen te krijgen. LEIDEN - Ook een aantal restaurants heeft de noodklok geluid rond de parkeerproblemen in de binnenstad. Namens hen heeft de afdeling Leiden van Horeca Nederland een open brief gestuurd aan de politieke partijen omdat verzoeken aan B en W en wethouder Fase "helaas zon der succes" zijn gebleven. De restaurants constateren dat honderden parkeerplaatsen in de binnen stad verloren zijn gegaan als gevolg van "het ngoreuze verkeersbeleid, de gulle hand van de landelijke overheid voor busbanen en de mentali teit van het huidige college om de auto uit de stad te bannen". In de brief wordt opgemerkt dat "minimaal twintig restaurants, als ook vele andere Leidse bedrijven hiervan rampzalige gevolgen ondervinden". LEIDEN Het aanslagbil jet van de onroerend- goedbelasting is bij veel Leidenaars op de deur mat beland. Dat is velen ook flink tegengevallen. Of zoals het buurtcomité Maredijk zegt: de mensen zijn zich wezenloos ge schrokken. Om de vijfjaar wordt het huis door een groep van makelaars op de waarde geschat. Dat wil zeggen de prijs bij verkoop die het huis leeg zou opbrengen. Deze markt waarde van het huis is vijf jaar lang de basis van de gemeentelij ke belasting op wonen. Dan wordt opnieuw de waarde vast gesteld. De onroerend-goedbelasting (ogb) over 1981 is gebaseerd op de nieuwe taxatie van januari vorig jaar. Over de hele stad gemeten steeg de marktwaarde van het onroerend goed in Leiden in vijf jaar met 77 procent. De tarieven werden met 77 procent verlaagd. Vervolgens werd de ge middelde prijsstijging van de kosten van levensonderhoud (zes procent) doorberekend in de ogb. De totale opbrengst van de gemeente uit de ogb is zodoende gelijk gebleven. Alleen de zes procent is daar bovenop geko men. Als de marktwaarde van het huis is gestegen met het gemiddelde van 77 procent, dan stijgt de ogb dus met zes procent. Is de markt waarde van het huis minder ge- LEIDEN Het leegpompen van de Doelengracht in verband met het restaureren van de walkan ten betekende gistermorgen om streeks half tien bijna het einde van vele vissen. De dienst visserij uit Den Haag was van tevoren gealarmeerd dat de vissen naar elders moesten worden getransporteerd in ver band met de werkzaamheden, maar kwam desondanks niet op tijd opdagen. De aannemer besloot vervolgens enkele schepnetjes te kopen om de vissen te vangen en in ander water over te zetten. Hij werd daarbij geholpen door de politie en een Üd van een hengelsport- vereniging. stegen dan wordt de belasting la ger. Het is duidelijk waar de pro blemen liggen: bij de huizen waarvan de marktwaarde meer dan gemiddeld is toegenomen. In de Maredijkbuurt zijn gevallen bekend waar de taxatie drie keer zo hoog is uitgevallen als vijfjaar geleden. Ondanks de tariefverla ging wordt zodoende de ogb meer dan verdubbeld. In dit praktijkgeval komt dat neer op een paar honderd gulden meer per jaar voor een huis van nu an derhalve ton. Marktwaarde De kritiek op deze soms forse stij gingen richt zich voornamelijk tegen het systeem van taxatie op marktwaarde. De vraag hoe deze marktwaarde wordt bepaald staat hierbij centraal. Zoals gezegd trok een groep make laars/taxateurs in januari 1980 door Leiden en schatte pand voor pand de waarde. De markt prijzen van dat moment lagen uitzonderlijk hoog, met name voor de goedkopere woningen. In dat licht is het dan ook niet verwonderlijk dat de ogb voor de dure woningen in bijvoorbeeld de Zijlwijk (Merenwijk) is ver laagd en voor goedkopere wo ningen in bijvoorbeeld de Mare dijkbuurt en de binnenstad is verhoogd. Het grillige spel der vrije economi sche krachten, dat op de huizen-' markt tot soms waanzinnige spe lingen leidt, is voor het gemeen tebestuur het criterium voor het vaststellen van de belasting op wonen. Het woningbouwbeleid van de regering, de rentestand op de kapitaalmarkt, de algeme ne economische situatie, prijsop drijving door speculanten; het zijn allemaal factoren die van in vloed zijn op de prijsontwikke ling van woningen en zodoende op de belasting. Dit gemeentelijk belastingstelsel werkt zodoende, bij het instorten van de markt van eerst de duur ste woningen, in het nadeel van de bezitters van goedkopere wo ningen. Dit zijn veelal mensen met een modaal inkomen of daaromtrent. Éen van de gedupeerde Maredij- kers vertelt: "Tien jaar geleden klopte ik bij de gemeente aan voor een huis. Dat hadden ze niet. Zorg eerst maar dat je ge trouwd bent, zeiden ze. Later klopte ik weer aan. Toen was het: zorg eerst maar dat je één, twee kinderen hebt. Je werd gewoon gedwongen om een goedkoop huisje te kopen". "Vijf jaar lang ben ik niet op vakantie geweest, omdat mijn vakantiegeld op ging aan het huis. De kwaliteit van de huizen in deze buurt is zo slecht, dat je wel moest opknappen om het be woonbaar te maken. En dan komt de gemeente nu als straf voor het opknappen aanzetten met een fikse verhoging". Speculatie Vraagtekens zet deze eigenaar/be woner bij de objectiviteit van de taxateurs. "Het zijn allemaal ma kelaars uit Leiden en omgeving. Die hebben er baat bij om de prijzen zo hoog mogelijk te schatten. Ze hebben vaak in de zelfde straat een huis te koop staan, die ze zo duur mogelijk willen verkopen. Beèdigd of niet, zij willen ook gewoon hun boter ham verdienen. Maar wat heb ik aan die speculatie-prijzen. Ik ben niet van plan mijn huis te verko pen". Het buurtcomité vindt het merk waardig dat de gemeente ener zijds de stadsvernieuwing hoog in het vaandel schrijft, maar an derzijds als het ware een straf legt op het opknappen van wo ningen door de daarop volgende belastingverhoging. De vraag of er moet worden meegewerkt aan renovatie zou hierdoor wel eens net negatief kunnen uitvallen. Het buurtcomité heeft over de be lastingaanslagen veel reacties ontvangen. In samenwerking met de burgerraadslieden en mo gelijk met medewerking van een makelaar en de gemeente houdt het buurtcomité aanstaande dinsdag een informatie-avond over de ogb. Inmiddels is hun ge bleken dat de problematiek zich niet beperkt tot de Maredijk buurt, maar in veel oude stads wijken speelt. Het buurtcomité gaat nu onderzoe ken wat voor gevolgen deze nieu we ogb-aanslagen verder nog hebben. In elk geval zullen ze het de rente-aftrek van de inkom stenbelasting beperken doordat de huurwaarde eveneens door de nieuwe marktwaarde wordt be paald. "Veel mensen die vijfjaar geleden een huisje kochten, komen al in de problemen omdat nu de hypo theekrente wordt aangepast de hoge rente van dit moment. Als daar de ogb nog eens bij komt en het mindere belasting voordeel, dan rijzen de woonlas ten de pan uit. Het verlies aa lastingaftrek kon nog wel eens harder aankomen dan de ogb zelf. Het gaat daarbij toch gauw om een paar honderd gulden per maand", aldus het buurtcomité. "En wat gaat er de komende vijf jaar met de ogb-tarieven gebeu ren? Wethouder Bordewijk zei vorige week dat er gedacht wordt aan verhoging om de fi nanciële tekorten van de ge meente te dekken", waarschuwt het buurtcomité. LEO MAAT Raadslid Ponsen. LEIDEN - PSP-raadslid Ponsen wil in de gemeenteraad het poli tieoptreden op de Leidse actie dag tegen de leegstandswet op 30 mei met spoed aan de orde stel len. Bij de leegstaande WUPO-panden aan het Noordeinde onstond die dag deining toen de politie een demonstrant wilde arresteren die bezig was met het bekladden van muren. Op een bepaald mo ment tijdens de aanhouding raakte één van de agenten afge zonderd van zijn collega's en trok een pistool, omdat hij zich bedreigd voelde. De vraag of de agent terecht of ont erecht zijn pistool trok wil de PSP niet aan de orde stellen, om dat hierover al een klacht is inge diend. Wel wil de party meer we ten over het beleid dat is ge voerd. Zo vraagt de PSP zich af of er geen andere mogelijkheid was ge weest om de demonstranten het verder bekladden van de muren te beletten. En: "Waarom werd er zo plotseling van manier van op treden veranderd; de aanwezige recherche was immers de hele dag nog niet opgetreden. Of is hier sprake geweest van een communicatiestoornis tussen de surveillancedienst en de recher che". door René van der Velden Jaap Visser ADVERTENTIE Restaurant voor fijnproevers! iedere maandag t/m donderdag MENU t J/- vn bondon Rapenburg 97 - Leiden Tel. 071 - 122176 IEDERE DAG GEOPEND V.A. 18.00 UUR ZONDAG V.A. 17.00 uur CONSOMME HENRY IV Krachtige runderbouillon met grove groenten FILET DE BOEUF AU POIVRE VERT Stukjes gegrilde ossenaas met daarover een peper-roomsaus. PARFAIT AU CHOCOLAT zelfgemaakte luchtige ijscompositie 4 OA CZf\ van f 33,50 voor J ,DU Geroffel Het LAK-theater aan het Le vendaal zal morgenavond schudden op z'n grondves ten. Een groep van zestien muzikanten, voornamelijk slagwerkers, heeft van het Leids Academisch Kunstcen trum vrij spel gekregen om bij wijze van spreken de dak pannen van het theater naar beneden te roffelen. Op deze voor het LAK unieke wijze zal het theaterseizoen wor den afgesloten. In plaats van toegewijd naar een toneel of dansvoorstelling te zitten luisteren mag het publiek nu swingend tekeer gaan. De basis voor dit muzikale ex periment is gelegd door de Leidse formatie Strips. De zes groepsleden van Strips wilden "een keer iets aardigs doen" met blazers, slagwer kers en dansers. Vier meisjes van het Amsterdamse Scapi- no-ballet, een complete bla zerssectie en vijf slagwerkers waren bereid om met Strips in zee te gaan. De Scapino- dames moesten wegens tijd gebrek afhaken zodat het ex periment een puur muzikaal gebeuren werd. Strips-gitarist en conservato rium-student Lex Hakker is maandenlang bezig geweest om allerlei slag- en blaaspar- tijen uit te werken. De laatste weken is er door de zestien muzikanten driftig gerepe teerd, want volgens Strips- percussionist Benno Boeters is het niet de bedoeling om er morgenavond "een vrolijk en gezellig zooitje" van te ma ken. "Het is strakke muziek, maar je kunt er wel enorm op swingen vanwege de vele funk en Latin-elementen", vertelt Boeters. Boeters hoopt dat het Strips experiment het LAK-bestuur aan het denken zet. "Het theater is namelijk uitermate geschikt voor swingende pop-optredens. Een gezellige ruimte met een perfecte licht installatie. Misschien dat wij baanbrekend werk kunnen verrichten en krijgen in de toekomst meer groepen de kans om van het theater ge bruik te maken". Arrangeur Lex Hakker tweede van links) aan het werk met het experimentele muziekgezelschap dat morgenavond het LAK-seizoen swingend uitluidt. Fietsdienst Ook de politie zal de broekriem stra"kker moeten aanhalen. Niet één gaatje maar een hele serie. Dat blijkt overduidelijk uit de bezuinigingsnota die politiecommissaris Van Voorden onder protest heeft vervaardigd. In het kader van deze bezuini gingen zal de surveillerende agent vaker gebruik gaan ma ken van de dienstfiets. Als we het PvdA-gemeenteraardslid Jit Peters mogen geloven dan wordt op deze manier het nuttige met het aangename verenigd. "Want", riep de so cialist laatst op een vergade ring van de commissie poli tiezaken uit, "twee agenten op de fiets de stad in dat brengt de politie dichter tot de burgers". Commissaris Van Voorden is het daar wel mee eens, maar hij vindt dat Peters natuur lijk niet moet vergeten dat het aantal verzoeken om hulpverlening (zo'n vijftien duizend per jaar) gewoon niet af te fietsen is. En in bepaalde gevallen moet de politiewa gen volgens Van Voorden bo- vep de dienstfiets worden verkozen. Het heeft volgens ons inderdaad weinig zin om een paar bankovervallers op de fiets achterna te gaan. Een dienstfiets met zwaailicht en een drietonige hoorn zit er dus voorlopig niet in. Toch is men van plan om voor al de zogenaamde preventie ve surveillance hoofdzakelijk op de fiets te laten gebeuren. Men wil proberen zo'n tien procent van het surveillance- werk op de fiets te laten ge beuren. Vandaar dat het op het eerste gezicht vreemd lijkt dat er in de bezuinigingsnota van Van Voorden wordt gesproken van bezuiniging op de rijwiel regeling. Volgens fleze rege ling mag de Leidse politie per korpslid jaarlijks 178 gulden op rijwielgebied besteden. Van Voorden stelt nu voor om het contract met rijwiel handelaar Walenkamp voor tijdig te ontbinden en te werken aan een poule-vor ming van dienstficstcn. "Een bezuinigingsgreep die in derdaad in strijd lykt met het streven om meer op de fiets te gaan surveilleren. Maar toch is dat niet het geval", legt voorlichter Dick Graaf land uit. "Ieder korpslid krijgt namelijk by de in diensttreding een fiets. Maar verreweg de meesten gebrui ken 'm alleen maar om van en naar het bureau te fietsen. In de praktyk blijken er maar weinig de dienstfiets echt no dig te hebben. Er wordt nu naar gestreefd om alleen de mensen die in de surveillance zitten voor een fiets in aan merking te laten komen Sluikreclame de Al geruime tijd mogen de ge broeders Schouls op Haagweg gratis reclame ma ken voor hun in de wegen bouw gespecialiseerde bv Twee joekels van reclame- Een ran de twee borden die wegenbouwer Schouls op de Haagweg heeft geplaatst. Oog luikend toegestaan door de ge meente. borden, eentje op de Staats- spoorbrug by het Haagplein en eentje vlak voor de Chur- chilllaan, trekken de aan dacht van voorbygangers. Het is gebruikelijk dat een aan nemersbedrijf een omvang- ryk visitekaartje aanbrengt wanneer het ergens een werk uitvoert, maar in de buurt van de Haagweg is geen werknemer van Schouls te bekennen. Uit navraag by ge meentewerken blykt dat de gebroeders Schouls binnen kort nog een laag asfalt op de Haagweg moeten aanbren gen. Wanneer dat precies gaat gebeuren kon men ons niet vertellen ("waarschyn- lyk vóór de bouwvak"). Wat men wel kon vertellen is dat reclameborden van aanne mersbedrijven oogluikend worden toegelaten. Misschien dat de commissie stedelyke vormgeving of de pas aangetrokken inspecteur stadschoon deze sluikrecla me voortaan een beetje bin nen de perken kan houden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3