"Concentratie van Turkse kinderen op school nadelig" Leiderdorpse jongeren willen jeugdcentrum Le/cfee agenda Plan splitsing flats gestopt Leiderdorp werkt niet mee aan nieuwbouw kleuterschool Commissieleden over petiode na opvangklas Stuurgroep zeer verbaasd LEIDERDORP De Turkse leidster op de Leiderdorpse kleuterschool 't Startblok" mag worden aangesteld. Een opvangklas in de kleuterschool is een uitstekend middel om de Turkse kleuters een betere basis te geven voor het vervolgonderwijs. STAD EN RAND WOENSDAG 3 JUNI 1981 Dat Is tenminste de mening van de commissie onderwijs, die verder ook akkoord ging met het advies van de schoolraad voor het openbaar onderwijs om het komende jaar als een eerste fase te zien. In het school jaar 1982-'83 moet de op vangklas in haar geheel starten. De aanstelling van een Turkse kleuterleidster kost de gemeen te Leiderdorp tussen de 25.000 en 50.000 gulden per jaar, afhan kelijk van de vraag of het minis terie subsidie verleent. Als het totale plan wordt uitgevoerd, komt het op honderdduizend gulden per jaar, maar in de ruimtelijke voorzieningen zal er volgens wethouder Verdier wel bezuinigd kunnen worden. Evenals de schoolraad ontspon zich m de onderwijscommissie een levendige discussie over de vraag of je na de opvangklas de buitenlandse kinderen moet spreiden over andere Leider- dorpse scholen. Volgens een aan tal commissieleden ontstaat er een ongewenste situatie als een groot deel van de kinderen door stroomt naar "de Springschans", de lagere school die samen met 't Startblok" in 1983 de nieuwe basisschool moet vormen. Spreiding Vooral het PvdA-commissielid Leijnse zei te willen streven naar een spreiding van de Turkse kin deren na de opvangklas. Hij werd daarin gesteund door de burgercommissieleden Dubbel dam en Ronchetti. De laatste ver wees zelfs naar Rotterdam waar zogenaamde "tramkinderen" zijn ontstaan. Volgens Ronchetti zijn dat kinderen, die vanuit de binnenstad met de grote concen tratie buitenlanders, elke dag op en neer naar school reizen in de buitenwijken. Volgens de com missieleden is dat gevaar ook in Leiderdorp aanwezig. Zij von den een te grote concentratie Turkse kinderen op een school nadelig voor het onderwijs aan de Nederlandse én aan de Turkse onderwijs. In dat geval mag je kinderen doorverwijzen naar een andere lagere school, vonden zij. Vooral Leijnse toonde zich ver baasd over de houding van wet houder Verdier in de school raadsvergadering op maandag avond. Verdier sprak daar van "kwalijke praktijken" en "op de grens van discriminatie". Hij zei Wethouder Verdier vond die op- echter ook begrip te hebben voor stelling echter te ver gaan. "Met een dergelijk standpunt, omdat harde regulering (een bepaald dere openbare school het kind op moeten nemen. De gemeente heeft namelijk niet de mogelijk heid een kind de toegang tot het openbaar onderwijs in het alge meen te ontzeggen. Overzienbaar ook hij de nadelen van een te grote concentratie buitenlanders inzag. Maar in tegenstelling tot een aantal schoolraadsleden wenste hij niet een aantal te noe men. Hij vond dat er geen Turkse kinderen mochten worden ge weigerd. Volgens Verdier kun je met een goede voorlichting aan de ouders van de buitenlandse kinderen veel bereiken. De commissie twijfelde toch wel aan het standpunt van de wet houder. Mevrouw Huigen (WD): "Je kunt mensen niet dwingen hun kinderen in een an der deel van Leiderdorp op school te doen. Het is wel geble ken dat de buitenlanders zich in een deel van Leiderdorp (de wijk De Schansen - red) concentreren. Misschien willen ze dat ook wel. Spreiding zie ik niet zo zitten". Zij stelde verder voor een 'totaal pakket' te bieden. Naast de op vang van de Turkse kleuters zou den er volgens haar ook moge lijkheden moeten worden ge schapen voor opvang van Turkse moeders met de kinderen die nog te jong zyn voor de kleuter school. Zo kun je meer bereiken, vond zii. Leijnse voelde overigens wel wat voor een soort spreiding. "Net als bij "de Hobbit", waar we heb ben gezegd geen kinderen uit an dere wijken op te nemen, kan het hier ook. Dit is een typisch geval waar je als er teveel Turkse kin deren komen, onderwijskundige problemen krijgt. Als je zo'n si tuatie signaleert, moet je de wei nige mogelijkheden die we heb ben om te reguleren gaan gebrui ken". De openbare scholen kun nen een leerling wel weigeren, maar uiteindelijk zal dan een an- De heer Uytcrlinde, voorzitter van de Christelijke Woningbouwver eniging, zei gistermiddag tijdens de stuurgroepvergadering dat zij tot de conclusie was gekomen dat het splitsen van vierkamer- flats niet haalbaar zou zijn. Het plan was om deze 'grote' flats te splitsen in twee aparte eenhe den. De huurprijs voor deze woonruimte zou zeer laag zijn. "Het splitsen van flats komt duur der uit", zei de heer Uyterlinde, "de vraag is wat de woonbehoef te op dit moment is. Het wordt een vrij grote ingreep die tech nisch misschien onhaalbaar is. Als woningbouwvereniging heb ben we het plan dan ook op sterk water gezet." De heer Den Hartog (stichting jon gerenhuisvesting) vroeg zich af waarom de stuurgroep dit niet in een eerder stadium hoorde. Hij refereerde verder aan het onder zoek van de LOBH (Landelijk Overleg Belangengroeperingen Huishoudens) dat had uitgere kend dat de huurprijzen rond de 130 gulden in de maand zouden komen. Ook de heer Schreurs (Algmene Woningbouwvere- ning) was verbaasd. "Een aantal vergaderingen geleden hebben we gezegd dat we het experi ment zouden starten. Dit op ba sis van de huurprijsberekening van de LOBH en de Woning Ad vies Commissie, die wel flats be schikbaar wilde stellen. Als één van de factoren veranderd, dat moet het opnieuw in de stuur groep worden gebracht en niet eenzijdig beslissingen nemen," aldus Schreurs. Alternatief Het plan van de flatsplitsing in Voorschoten bestaat al ruim an derhalf jaar. De groep woning zoekenden van 18 tot 22 jaar zou juist door dit plan geholpen kun nen worden. Deze categorie wo ningzoekenden beschikken over het algemeenn over weinig geld om te verwonen. Van Dam-een heden. zoals die in Bydorp zyn aantal Turkse kinderen op school toelaten en daarna weige ren - red), daar heb ik problemen mee en die blijf ik houden". Ove rigens vond de wethouder dat "ze de zaak niet moesten opbla zen, omdat het probleem in Lei derdorp nog redelijk overzien baar is". Ook de heer De Jonge, consulent anderstaligen by de schooladviesdienst Leiden en mede-samensteller van de nota onderwijs aan buitenlandse kin deren, vond het probleem niet zo groot. Volgens hem is het moge lijk in gesprekken tussen buiten landse ouders en de leerkrachten een bepaalde schoolkeuze voor te stellen. Slechts drie van de honderd ouders zouden in Lei den van de voorgestelde keuze afwijken. LEIDERDORP - De protestants- christelijke schoolvereniging Leiderdorp krijgt wel toestem ming van de gemeente om een kleuterschool te stichten bij de Kastanjelaanschool, maar moet niet verwachten dat de gemeente lokalen gaat bouwen op die plaats. Zo adviseert de commis sie onderwijs burgemeester en wethouders van Leiderdorp. De Kastanjelaanschool krijgt op dit moment veel leerlingen van de Marijkekleuterschool, die ook nieuwe leerlingen levert aan de Willem de Zwijgerschool. Het bestuur van de Kastanjelaan school is echter van mening dat met de Marijkeschool geen goe de samenwerking op te bouwen is. De scholen zouden daarvoor te ver uit elkaar liggen. Daarom heeft het een aanvraag ingediend om een eigen kleuterschool te stichten. De commissieleden waren van me ning dat de toestemming daar voor wel verleend moest worden, maar de nieuwbouw, die het be stuur in gedachte heeft, kan het wel vergeten. Er zijn in die wijk VOORSCHOTEN De Christelijke Woningbouwvereni ging in Voorschoten heeft het experiment van de flats plitsing eenzijdig gestopt. De verschillende leden van de Stuurgroep één- en tweepersoonshuishoudens waren zeer boos over deze stap van de woningbouwvereniging en vonden dat het experiment weer begonnen moest worden. Wassenaarse verongelukt in Den Haag DEN HAAG (ANP) - De 40-ja- rige mevrouw E.M. Fock-Bos uit Wassenaar is gistermid dag door een verkeersonge luk in de Haagse wijk Maria- hoeve om het leven geko men. Haar 16-jarige dochter Silvana moest met ernstig hersenletsel in een zieken huis worden opgenomen. Volgens de Haagse politie ver leende de vrouw met haar au to op een kruising geen voor rang aan een vrachtwagen. De auto raakte bekneld tus sen de vrachtwagen en een boom. gerealiseerd, zijn voor deze groep geen alternatief, daar de huurprijs vaak toch nog hoog uitvalt. Er ontstond het plan om 25 grote flats binnen vijfjaar te splitsen. De flats aan de Jan Evertsenlaan in Noord Hofland zouden hiervoor uitermate ge schikt zyn. De beheerder van de ze flats is de Christelijke Woning- bouwverening. De voorzitter van de stuurgroep, wethouder Marselis (CDA), was van mening dat het experiment weer moest worden opgepakt. "Wc hebben altijd in de sfeer ge leefd van splitsing van flats. De trein hiervoor was op de rails ge zet en die blijkt nu stopgezet. We moeten nu zo snel mogelijk con creter worden wat betreft de flatsplitsing." Na de algemene kritiek van de le den van de stuurgroep kon de Christelijke Woningbouwvereni ging niets anders meer doen dat te beloven dat ze de volgende vergadering met een uitgewerkt plan op tafel zou komen. Een plan dat volgens de voorzitter van de desbetreffende woning bouwvereniging al klaar was. Maar op vragen van de heer Den Hartog wat de technische proble men zouden zijn en wat de huur prijs zou worden, kon de heer Uyterlinde geen antwoord ge- Auto botst op vrachtwagen LEIDEN - Op de Lammenschans- weg botsten gisteren een vracht- wagen en een personenauto fron taal op elkaar. De vrachtwagen was aan de voorzijde gedeukt; de personenwagen total—loss. Het ongeluk onstond doordat de vrachtwagenchauffeur, een 36— jarige Leidenaar, door zijn rem men schoot en de Lammen- schansweg opreed. VOORSCHOTEN - Drs. Greve na mens de vereniging Gezond heidszorg en ds. J. de Zwart na mens de samenwerkende protes tantse kerken bedienden gister middag in Voorschoten de knop pen van de heimachine die de eerste paal de grond in stampte voor het nieuwe onderkomen van beide instellingen in de wijk Noord-Hofland. Deze gezamen lijke symbolische daad onder streepte nog eens de hechte sa menwerking tussen de vereni ging en de kerken waardoor het mogelijk is geworden een ge bouw neer te zetten met verschil lende functies. Eerste paal gezondheids centrum en kerkzaal De totale kosten van het nieuwe gebouw zijn begroot op 1,5 mil joen gulden. Beide partners ver delen deze kosten. De hervorm de kerk en de gereformeerde i kerkge- kerk zijn al een inzamelingsactie begonnen. Verwacht wordt dat het gebouw eind van dit jaar of begin vol gend jaar zal kunnen worden op geleverd. Dan verlaten de beide partners hun noodvoorzienin gen, het noodgezondheidscen- trum en de aula van het scholen complex Noord-Hofland. In dit complex houdt ook de rooms-ka- tholieke kerk iedere zondag een dienst. Deze laatste kerk neemt overigens geen deel aan het pro ject. Zodra het nieuwe gebouw gereed is zal de hervormde kerk de kapel aan de Rijndijk sluiten. Die kapel is ook een noodge bouw. LEIDERDORP - Een groot aantal Leiderdorpse jongeren dringt bij de gemeente aan op een eigen jeugdcentrum. Door middel van een handtekeningenactie, willen zo'n 95 jongeren duidelijk maken dat ze erg graag van de gemeente Leiderdorp activiteiten zouden zien om een eigen onderkomen te krijgen. Verder hebben zy 178 handtekeningen van Leiderdor pers verzameld die het met hun streven eens zijn. De jongeren zelf denken aan het net leeggekomen politiebureau aan de Van Diepeningenlaan, dat naar hun mening heel geschikt zou zijn als jeugdcentrum. Zij ge ven hun voorkeur aan dit ge bouw, omdat het groot is en bij niemand in de buurt staat. Wethouder Verdier liet echter gis teren doorschemeren dat er een voorstel aan de raad wordt opge steld om het gebouw aan de Van Diepeningenlaan beschikbaar te stellen voor het Rijnlands Insti tuut voor Ondernemersonder wijs dat door het grote aantal aanmeldingen te klein is gewor den. Zoals gemeld heeft het RIO grootse uitbreidingsplannen, maar vooraleer die tot uitvoer kunnen worden gebracht heeft de school het komende jaar nog extra ruimte nodig. Daarvoor komt nu het gebouw aan de Van Diepeningenlaan in aanmerking. Hoelang de school gebruik zou gaan maken van het gebouw is afhankelijk van de snelheid waarmee de nieuwbouwplannen ten uitvoer kunnen worden ge bracht. De jongeren kondigen aan dat met een eigen onderkomen veel min der overlast door hen wordt ver oorzaakt als nu het geval is. "Nu we geen ruimte hebben moeten we ons heil zoeken in "Winkel hof', in sporthal "Op Dreef', in "Sjelter" en rond het Van Al- phenplein", aldus de jongeren. Zy zeggen ook gelukkig te zijn als de gemeente een ander gebouw ter beschikking zou stellen. In hun ogen kan dit niet "Sjelter" zijn, omdat daar teveel proble men rond indeling van het ge bouw en beschikbare staflcracht zou zijn. Gevarieerd programma orgelfeest LEIDERDORP - Om het 200-jarig bestaan van het orgel van de Ne derlands Hervormde Dorpskerk in Leiderdorp te vieren, werd er gisteravond een concert gege ven. Op het programma stonden maar liefst zeventien werken. De organist G. Zaalberg speelde onder meer Flötenuhr van Jo seph Haydn, met het effect van een speeldoosje en nog wat psal men. G. Zaalberg leidde tevens het kerkkoor "Hart en Stem". Het zong drie bewerkte psalmen, waarin enthousiasme en inzet duidelijk was te horen. De orga nist J. Geursen speelde ook en kele werken op dit fraaie orgel: De ouverture in C-dur en Kleine Gigue van Wolfgan Amadeus Mozart vertolkte hij fraai. Als laatste onderdeel voor de pauze was de Missa brevis St. Joannis de Deo van Joseph Haydn te be luisteren. Dit werd uitstekend gezongen door het steeds meer bekende Leiderdorps Kamer koor onder de deskundige lei ding van Wim van Meeuwen. In het Adoramus te Christi van Perti waren de koorleden op hun best te horen, dit werd zeer inge togen en geïnspireerd gezongen. Opvallend bij dit Kamerkoor is de bijna perfecte afwerking tot in het kleinste detail. Tevens was nog het zeer charmante Cantique de Jean Racine van Gabriel Fau- ré te horen, met de uitstekende begeleiding van de organist Leo Doeselaar. Helaas werd er tussen elk werk een toelichting gege ven, hetgeen de concentratie en de sfeer doorbrak. Een niet zo vaak voorkomende combinatie vormden de saxofonist E. Atsma en de organist G. Zaalberg, met onder meer de Vier interludes van Gordon Jacob, waarvan het Scherzetto heel aardig klonk. CAECILE HOUTMAN Het onlangs leeggekomen politiebureau aan de Van Diepeningenlaan dat de jongeren als een geschikt jeugd centrum zien. Het ziet er echter naar uit dat voorlopig het RIO gebruik gaat maken van dit gebouw. WOENSDAG Leiden - Stadhuis, hoorzitting over edu catief centrum en raadscommissie on derwijs en samenlevingsopbouw, 19.30 Schouwburg - deelcommissie Schouw burgzaken, do 16 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie programma's. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, meisjes spreekuur, 16-22 Jongeren Vereniging Augustinus - Ra penburg 24, cabaretgroep Majoor Blij- voet en de zangbrigade, 21 uur. Leidse Schouw - Lange Scheistraat, op treden Zoeterwoudse popgroep Hegt, 21.30 uur. Caeciliastraat 18 - film Pink Flamingo's, Leiderdorp - gemeentehuis, c openbare orde en veiligheid, 2. Voorschoten - gemeentehuis, sie welzijn, huisvesting en onderwijs, 20 lege lokalen genoeg vonden de commissieleden. De commissie had echter wel een oplossing: als de Marijkeschool nu samen gaat werken met de Willem de Zwijgerschool en daar ook wordt gehuisvest, komt het gebouw van de Marijkeschool leeg. Dus daar kan de nieuwe kleuterschool wel komen. Het is logisch dat het bestuur daar niet gelukkig mee is. Het heeft in de aanvraag gesteld dat de afstand tussen de twee schoolgebouwen te groot is en die wordt nu niet kleiner» Van Aalderen, hoofd BB, don 15.30 u DONDERDAG Leiden - stadhuis, raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigèren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, teL 140866, 20- 21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur: vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie openbare werken en ruimtelijke or dening, 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie openbare werken en ruimtelijke or dening, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie beleidsplanning financien en belastin gen, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 29 tot 5 juni door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leid seweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. Burgelijke stand Overleden: Verhoogt, M.H. (1902) Ev: Pynakker, H. (Leiden.); de Graaf, MJI. (1925) geh. met Vermond E.T.(Leiden); Wagemans, M.C. (1889,) (Leiden.); de Jonge, M.J. (1906) geh.gew. met: van Eg- mond, A.; Roorda, D. (1911.) geh.gew. met: van Oosten, M.D. (Leiden.); Re geer, J. (1934) (Leiden.); de Kraauw, M. (1896) geh. gew. met: van der Lelie D. (L.dorp.); de Graaf, A. (1900.) geh.gew. met: Boogaard, N.E. (Leiden.); Ham, Q. (1911) (Voorschoten.); Hendriks, J. geh .gew. met: Hoogduin, A.L. (Leiden.); Schouten, H. van 7 augustus (1890.) geh .gew. met: Verkerk, G. (Leiden.); Slie- nngs, P.A. (1890,) ev: Mom, J.E.G. (L.dorp.); Leyssius, A.P.M. (1896.) geh .gew. met: Soesman, H.L. (Oegstgeest.); Veenstra, H. (1890.) ev. Zwanepol, J. (L.dorp.); Zandvoort, G.W. van (1908) ev. van de Zande, C.L. Leiden.; Stikke- lorum, W. (1894.) geh.gew. met: Lens A.H. (Leiden.); van den Aker, (1889) ev. Gieske, J.P. (Leiden.); Leugering, D. (1915.) ev. Mol, W A. Leiden; Redeker, E.A.M. (1899) geh.gew. met: Bak, G. (L.dorp.); van Kampen. W. (1932) ev. Lemmerman, J.P. (Leiden.); Verstee- gen, J.M. (1929) ev. van der Veldt. A.L.M. (Leiden.); Kop. E. (1899) geh .gew. met. Hartman, W.H.A. (Leiden.); van der Kleij, J.H. (1909) ev. van der Krogt, E.P. (Leiden); Luyckx, (1907.) geh gew. met: van der Meulen, J.M. (L.dorp.); Schekkerman, N. (1896.) geh. gew. met: de Ren. J. (Leiden.); Schrij ver, J. (1917.) ev. Verkerk, J.P. (Voor schoten.); Oosterbaan Martinius, A.C. (1890.) geh.gew. met: Knippenberg, W.H. (Warmond.); Boon, R.C. (1917.) ev. Hofstede, M.H. (L.dorp.); Gout, C. (1903.) geh.gew. met: Zaalberg, W. (Lei den.); van Diemen, G.C. (1901) geh.gew. met: van Hoeyen G.C. (Leiden.); Bloem, G. (1915) ev. Selier, H.C. L.dorp; van Mierloo, M.P. (1893) ev. Kievits, A.G. (Voorschoten.); Straathof, J. (1903) ev. van Rooden, A. (Leiden.); Engel, G.H.C. (1892.) geh.gew. met: Bij, J.A. (L.dorp.); Vintges, C.J.T. (1927) ev. Witsenburg, J.L. (Leiden.); Tabben, J.E. (1907) geh. gew. met: Castelein, A.C.I. (Leiden.); Hogewoning, J. (1900) ev. de Groot, E. (Zoeterwoude.) LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorging van overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28S84. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f71,90. Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: Plv Alg. redi J.M.J Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Telefoon 071-123143. wTttè sïngêf 1, 2311 BG Abonnementsgelden bij LEIDEN vooruitbetaling te voldoen. Postbus 54. 2300 AB B'l automatische Jaarabonnement f 186,70. W. Wlrtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) Brussel (sociale sle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo, Rome. Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio e TEL 071-125260 of 071-144941 tst. Ch.' Lennartz televl- tel. 071-133202 222 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D J Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2