"Geen enkele behoefte Amsterdamse overloop hier te huisvesten" Meer campings in streek noodzakelijk Provinciaal bestuurder ir. N. Buijsert naar Eerste Kamer Besluiten Tweede Kamer hebben vaak weinig waarde Vogelmarkt gaat in 1982 proefdraaien Hulk-festival Noodkreet van ANWB: Valkenburg steunt restauratie Gevaarlijk spel station Schiphollijn VOOR EEN EICEN ABONNEMENT ZONDER POESPAS, BEL 071144941 01 stuurde bonin m "HiT UfDSCH DAGBLAD" WOENSDAG 3 JUNI 1981 STREEK PAGINA 21 ALPHEN AAN DEN RIJN Een hardnekkige po ging om het platteland te vrijwaren van de overloop van de grote steden. Zo kenschetst gedeputeerde ir. N. Buijsert de ruim twaalf jaar die hij er op heeft zitten als lid van ge deputeerde staten, het da gelijks bestuur van de provincie. Het einde van die loopbaan is sinds eer gisteren, toen hij werd ge kozen als lid van de Eerste Kamer voor het CDA, in zicht gekomen. Buijsert, die tot de statenverkiezin gen van 1982 Deide func ties nog zal combineren, ziet reikhalzend uit naar het moment waarop hij het wat rustiger aan kan doen. "Ik heb er na twaal- feneenhalf jaar behoefte aan om het front te verla ten", zegt de 55-jarige Al- phenaar. De politieke carrière van Buijsert begint in 1966, wanneer hij na ne gen jaar de directie van de afde ling gemeentewerken van Al phen aan den Rijn verwisselt voor het lidmaatschap van pro vinciale staten. Na twee jaar wordt hij tussentijds lid van ge deputeerde staten, waar hij on der meer de portefeuille ruimte lijke ordening krijgt toebedeeld. In 1970 krijgt de uit de CHU af komstige Buijsert daar de wo- ningbouwportefeuille nog bij. Verstomd Twee portefeuilles die volop ruim te bieden voor een eigen beleid, en die kans heeft de gedeputeer de met beide handen aangegre pen. Hy voorzag Zuid-Holland van nieuwe streekplannen waar in het tegengaan van de suburba nisatie. de trek van de stad naar het platteland centraal stond. Hij roeide met die visie tegen de stroom op, want juist in het be gin van de jaren zeventig bereik te de suburbanisatie een hoogte punt. De kritiek, vooral van bouwlustige gemeenten, was dan ook niet van de lucht. De af gelopen jaren is de kritiek echter langzaam maar zeker verstomd, constateert Buijsert tevreden. Het beslag dat de almaar groeiende verkeersstroom en de bouw voor de overloop op de open ruimte legden, zijn daar voor volgens hem de belangrijk ste redenen. "En op het moment hebben we natuurlijk ook het economische tij méé in dat op zicht". aldus Buijsert. Ook de kritiek op de in de streek plannen toegestane beperkte wo ningbouw (alleen bouwen voor de eigen inwoners) is geluwd. "Leiden heeft helemaal geen kri tiek meer, maar voert redelijk uit wat er in het streekplan staat. En wat de bollenstreek betreft: in Hillegom, Lisse en Noordwijk blijven ze op het moment knap achter op het schema", vindt hij. Ook hier is de teruglopende econo mie en de daarmee gepaard gaande ingestorte woningmarkt een belangrijke oorzaak. Een nieuwe ontwikkeling in het bouwgebeuren is de roep van veel gemeenten, waaronder Al phen om zelf geld te mogen stop pen in woningwet- en premie- koopbouw. Buijsert is daar geen voorstander van, omdat maar een beperkt aantal gemeenten daarvoor geld genoeg heeft. "Je gaat dan een stuk ongelijkheid creëren bij iets waarvan we vin den dat iedereen gelijke kansen moet hebben", aldus Buijsert. Die vervolgt: "Maar er zijn na tuurlijk wel mogelijkheden voor gemeenten om via een omweg toch wat geld in woningbouw te stoppen, en als zo'n gemeente in de regio een achterstand heeft kun je een uitzondering maken" Leimuiderbrug Op één punt is de kritiek in de Rijnstreek echter nog steeds niet van de lucht: de situatie rond de Herenweg (Alphen-Leimuiden) en de Leimuiderbrug. In een IGOR-rapport van vorig jaar werd deze weg, die de verbin ding met de Amsterdamse regio vormt, genoemd als een van de grootste knelpunten in het we gennet. Buijsert is daarover ech ter zeer beslist: "Zuid-Holland heeft helemaal geen geld meer voor wegen. Maar daarnaast is het ook een ruimtelijke orde ningskwestie: wij hebben er geen enkele behoefte aan om mensen die op Schiphol of elders in die regio werken hier te huis vesten en we zijn daarom niet van plan om die vestiging met een verbreding van de Herenweg aantrekkelijk te maken". Wat Buijsert erg is tegengevallen is de weinig toeschietelijke hou ding van het Rijk bij de oplos sing van de provinciale financië le problemen. "Er heerst nog steeds het beeld van het rijke Westen, dat maar moet toeleve ren aan de arme provincies. Daarbij komt nog dat Kamerle den uit Noord- en Zuid-Holland zich meer een vertegenwoordi ger van heel Nederland voelen, terwijl Kamerleden uit de bui tenprovincies zich veel meer op werpen als belangenbehartiger voor hun provincie", klaagt hij. Dat komt tot uiting in bijvoor beeld het spreidingsbeleid: be drijven die zich in Holland vesti gen worden niet geholpen, ter wijl een bedrijf in het Noorden op forse premies kan rekenen. En dat terwijl het aantal werklo zen in een stad als Den Haag veel hoger ligt dan in bijvoorbeeld Groningen. "Maar zoiets ligt po litiek niet goed en dus sluit men er de ogen voor", aldus de gede puteerde die dat typerend vindt voor de wijze waarop in de Twee Gedeputeerde Buijsert: weg van het front. de Kamer wordt gewerkt. "Daar worden enorme schijngevechten geleverd om het politieke gewin van de dag. De dingen die wor den besloten hebben daarom vaak op langere termijn geen en kele waarde", vindt hij. Afstandelijker Dat is ook één van de redenen waarom hij de Eerste Kamer be slist geen overleefd instrument vindt. "Er wordt afstandelijker, weloverwogener gewerkt waar bij de in de Tweede Kamer aan genomen wetten (die de Eerste Kamer altijd moet goedkeuren) wat worden bijgeschaafd. Aan het politieke compromis dat in veel wetten ligt besloten wordt echter, zegt Buijsert, vrijwel nooit wat veranderd. Een veel gehoorde opmerking is dat de Eerste Kamer, die door de leden van Provinciale Staten wordt gekozen, niet democra tisch is. Buijsert vindt die getrap te verkiezing juist een voordeel, omdat daarmee radicale ver schuivingen worden voorkomen. "De bezetting van de Eerste Ka mer wisselt minder dan die van de Tweede Kamer. Dat geeft een zekere tempering, een zeker evenwicht in het politieke krach tenspel. Ik geloof zelf ook niet in radicale veranderingen. Ontwik kelingen moeten juist een zekere geleidelijkheid hebben", aldus Buijsert De bezetting van dc Tweede Ka mer wordt, vindt hij, teveel be paald door de politieke strijd punten van het moment. "In de verkiezingstijd worden de pro blemen enorm versimpeld en vaak stemmen de mensen op ba sis van enkele puntjes die dan ac tueel zijn. Er zijn mensen die on danks de enorme sociaal-econo mische problemen alleen op ba sis van de Kernbewapening, hoe wel dat ook een belangrijk punt is hoor, tot een keuze komen. Dan krijg je in de Tweede Kamer vaak de uitdrukking van het po litieke moment", verklaart hij. Elan Wat zijn taak in de Eerste Kamer wordt weet hij nog niet. Hijzelf heeft een voorkeur voor ruimte lijke ordening, volkshuisvesting of economische zaken. Voorlo pig gaat hij echter als gedepu teerde èn Eerste Kamerlid een zwaar jaar tegemoet. "Maar daar zie ik toch niet tegenop, omdat wordt verlicht door het feit dat er nieuwe dingen inzitten die je met wat meer elan aanpakt". SJAAK SMAKMAN ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen krijgt in 1982, tussen mei en september de zogenaamde vo geltjesmarkt De dienst Openba re Werken adviseert de gemeente in een rapport 10 000 gulden uit te trekken voor dit plan. dat Al phen wat meer "in the picture" moet brengen. Het is dc bedoeling dat deze twee de centrummarktdag tien maal zal proefdraaien in het gebied Thorbeckeplein/Hooflstraal Aar- kade en, indien noodzakelijk, el ders in het centrum. In eerste in stantie denkt men aan 42 kra- De middenstandsvereniging Omka heeft zich teruggetrokken als or ganisator, omdat de onderne mers vonden dat de markt niet in het belang van hen allen was De overige initiatiefnemers, wife genwoordigers van winkelstra ten en -centra, vormen samen met een vertegenwoordiger van het VW een reclamecommissie, die samen met de gemeente de organisatie in handen zal nemen. Op de markt zal ook gelegenheid bestaan om zelfgemaakte siera den en dergelijke te verkopen. De staangelden zullen de finan ciering van de gemeente moeten dekken. Tijdens de proef zal on derzocht worden welk effect de markt op de straathandel en de omzet van de middenstand heeft. LAN GE RAAR - De Langeraarse jongerensociëteit "De Schakel" biedt zondag 7 juni. eerste pink sterdag. onderdak aan de deelne mers van de halve finale van het Hulk-festival Deelnemers uit heel Nederland, afkomstig uit eerder gehouden voorronden, zullen strijden om een finale plaats Bepalend hiervoor zijn: behendigheid, originaliteit en sportiviteit van de deelnemers. De presentatie van het geheel is in handen van Will Luikinga. be kend van radio en televisie. De aanvang van de avond is om 20 30 uur Op tweede pinksterdag is er 's avonds in De Schakel Avro's Toppop Disco Show, met mede werking van twee bekende Avro- disc-jockeys. Dc aanvang van de ze avond is ook om 20.30 uur RIJNSTREEK In de Rijnstreek moeten zo snel mogelijk enige honderden kampeerplaatsen worden aangelegd. Deze uitbreiding zou vooral ten goede moeten komen aan het 'vrije' kamperen en moeten worden geconcen treerd rond de Kager- en Langeraarse plassen, het Braas- semermeer en de Alphense Zegerplas. Volgens R.G. Kok van dc afdeling verblijfsrecreatie van de ANWB kan de Rijnstreek alleen dan een aantrekkelijke pleisterplaats worden voor mensen die er met de tent op uit trekken. Er zijn weliswaar nu zo'n vierduizend kampeerplaatsen verdeeld over ongeveer vijftig campings, maar viervijfde deel daarvan is in ge bruik als vaste standplaats. Voor 'trekkers' blijven aldus maar achthonderd over, veel te weinig om aan de vooral de laatste jaren enorm gegroeide belangstelling voor het kamperen te voldoen. Die belangstelling zal de komen de jaren gezien de economische recessie alleen nog maar verder groeien, denkt Kok. Hij vindt dat de gemeenten hun passieve rol rond het kampeerge- beuren moeten laten varen voor een actievere. Gemeenten kun nen zelf campings aanleggen, de mogelijkheden voor het kampe ren-bij-de-boer verruimen en sportvelden in de zomermaan den (wanneer er niet wordt ge voetbald) benutten als kampeer terrein. Dat laatste gebeurt mo menteel al in Engeland en Frank rijk, maar in Nederland is er nog nooit mee geëxperimenteerd. Passiviteit overheerst wat betreft het gemeentelijk beleid. Dagrecreatie lijk voor de toerist, ook is Alphen door zijn ligging in de Rijnstreek (met de plassen) het 'achterland' van de Noordzeekust. Alphen en omgeving zouden daarvan door de aanleg van een paar flinke campings een graantje kunnen meepikken. En springt het parti culier initiatief niet in, dan kun nen de gemeenten dat zelf doen. De aanleg van een camping vergt niet zo veel geld, als tenminste geen kegelbanen, automatenhal len en dergelijke bij worden ge bouwd, denkt Kok. "Er wordt vanuit gegaan dat gemeentebestuur in eerste stantie voor de eigen moet zorgen en daarom wordt veelal de voorkeur gegeven aan het realiseren van dagrecreatie", aldus Kok. De Zegerplas is daar een, volgens hem schrijnend, voorbeeld van. De gemeente Al phen heeft hier, vindt hij, ëen mooie kans laten liggen om iets voor kamperend Nederland te doen. De gemeente zelf voelt daar echter, zo is hem uit contac ten met de gemeente gebleken, niets voor. Jammer, vindt Kok, want Alphen zou een bloeiend recreatiegebeu ren kunnen opbouwen rond de Zegerplas. Het gebied is immers niet alleen op zichzelf aantrekke Kentering De ANWB blijft echter een roepen de in de woestijn, want ook in het onlangs verschenen recrea tieplan voor het Zuid-Hollands plassengebied krijgt de dagre creatie voorrang boven het kam peren. Desondanks verwacht Kok dat er een kentering zal ko men. "Het landelijke structuur schema voor de openluchtre creatie geeft ook voor deze streek een uitbreiding van de kampeergelegenheid aan, en wanneer straks de gemeenten een kampeerverordening moe ten vaststellen zullen ze zich toch nadrukkelijk over het vraagstuk moeten buigen. Gezien de enorm toenemende vraag geloof ik vast dat er dan kampeerterreinen ko- De te restaureren boerderij aan de Voorschoterweg in Valkenburg VALKENBURG - Weinig moeite had de gemeenteraad van Val kenburg gisteravond met het voorstel van burgemeester en wethouders om subsidie te ge ven voor het opknappen van het pand Voorschoterweg 52. Dit pand staat op de r lijst en de eigenaar, de heer A.J. Jongeneel, is bezig met het res taureren. Gebruikelijk is dat bij restauraties van monumenten op basis van een verdeelsleutel rijk, provincie en gemeente deelne men aan de restauratiekosten. De gemeente Valkenburg neemt aan de hand van deze regeling voor een bedrag van 9.980 deel aan de restauratiekosten. De ge meente ontvangt dit bedrag ech ter via het besluit "verfijning al gemene uitkenng monumenten" weer terug. NIEUW VENNEP/HOOFDDORP - Dc perrons van de nieuwe spoorwegstations in Hoofddorp en Nieuw-Vennep blijken een ideale speelplaats voor de jeugd. De politie van de Haarlemmer meer heeft de afgelopen dagen diverse malen kinderen van het perrons moeten verwijderen. Een woordvoerder van politie ver klaarde dat de jeugd vrij op en rond de stations fietste en speel de. terwijl zelfs kinderen op de rails werden gesignaleerd. "Dat is niet alleen verboden, maar ook levensgevaarlijk", aldus de poli tie. die de afgelopen dagen tal van telefoontjes heeft gehad van verontruste omwonenden. De politie verzoekt nu de kinderen niet langer de stations en nieuwe spoorweg als speelplaats te zien. Ook ouders worden door de poli tie verzocht een oogje m het zeil te houden. Nicaragua krijgt tanks van Moskou WASHINGTON (GPD) - Functio- narissen van het Amenkaansc ministerie van buitanlandse za ken zeggen dat i aiagua \vaar schijnlijk Russische tanks ont vangt. Als mogelijke reactie daarop zullen de VS meer wa pens leveren aan rechtse junta's van omliggende landen ais Gua temala en 1- 1 BahBdl I Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: S v p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar L eidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21