LEIDSCH DAGBLAD Ziekenfondsen te duur Israël doet weer aanval op Libanon Ambtenaren rnim drie procent in loon omboog r>r> Aftreden Schmidt geëist Vanavond kunt u weer kiezen. Café blijkt drugscentrum Vechtlust na teveel rust Zilveren Kruis: "Vrijwillig verzekerden overhevelen" Beroering over o.g. aanslag Japans verzet tegen Midway A0& GUSEN Juwelier doodgeschoten WOENSDAG 3 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36488 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A.A.M. Schuurmans Adj -hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Biseau Wfle Singel 1 2311 BG Voor let nrs w cototon DEN HAAG (ANP) - De sa larissen van de ambtena ren worden per 1 juli met 3,73 procent verhoogd. Daar gaat echter afhan kelijk van de hoogte van het salaris weer 0,3 tot 0,7 procent af wegens de laatste van de zes zoge naamde Bestek-kortin gen. Minister Wiegel (binnenlandse za ken) heeft dat besluit genomen tegen de zin van de vijf ambtena- rencentrales die op 20 mei weg liepen, toen in het centraal geor ganiseerd overleg over deze zaak met de minister werd gesproken. In de 3,73 procent zit een na-bére- kening van 0,5 procent per 1 ja nuari 1981, die als een bedrag in eens zal worden uitgekeerd. De na-berekening is een salarisaan passing achteraf aan de loonont wikkeling in het bedrijfsleven. De centrales wilden dat de na-bere kening - die volgens hen ver moedelijk hoger zou uitvallen dan een half procent geheel in de ambtenarensalarissen zou worden verwerkt. Pas dan zou worden voldaan aan het beginsel van gelijke koopkrachtontwik keling van ambtenaren en werk nemers in het bedrijfsleven, al dus de centrales. Volgens het besluit van Wiegel zal bij de resterende 3,23 procent (de prijscompensatie) een mini mumbedrag gelden van 63,25 gulden per maand voor volwas senen en voor jeugdigen met een naar verhouding lager bedrag. UTRECHT (ANP) - De politie heeft vannacht bij een inval in een Utrechts café tien mensen gearresteerd, die daar verdovende middelen verhandelden of gebruikten. De politie denkt dat er onder de gearresteerden zeker vijf dealers zijn. Bij de inval heeft de politie be slag gelegd op zestien gram heroine, vijf gram cocaine, en wat amfetamine en marihua- De gezamenlijke waarde is vol gens een woordvoerder van de politie bijna 20.000 gulden. Strauss laakt financiële situatie BONN (AFP) - Franz Josef Strauss, rivaal van bondskanselier Helmut Schmidt bij de jongste al gemene verkiezingen in oktober, heeft het aftre den geëist van de West- duitse regeringsleider vanwege de slechte situa tie van de overheidsfinan- In een vandaag gepubliceerd vraaggesprek met het blad "Die Welt" zegt Strauss, leider van de Beierse christendemocraten (CSU), dat "de waarheid rond de financiële politiek aan het licht moet komen". Helmut Schmidt moet volgens Strauss aftreden omdat hij de be langrijkste verantwoordelijke is en omdat hij in tegenstelling tot zijn beweringen "niet in staat was de verplichtingen na te ko men die voortvloeien uit zijn be loftes". Strauss leverde ook scherpe kri tiek op de liberale FDP, die zo zei de Beierse christen-democraat, ook verantwoordelijk is voor de achteruitgang van de overheids financiën in West-Duitsland. In de Bondsdag begonnen gisteren de afsluitende begrotingsdebat ten. Aan de vooravond daarvan uitte de president van de Bun desbank (centrale bank) zijn on gerustheid over het begrotings tekort dat twee maal zo snel toe nam als gepland. LEIDEN - In een wasserij aan de Admiraal Banckertweg in Leiden ontstond gister middag een vechtpartij tus sen de eigenaar en één van zijn werknemers. De politie moest in het conflict bemid delen. De ruzie ontstond toen de werkgever opmerkte dat de werknemer niet hard genoeg werkte. De laatste nam dat niet en bedreigde zijn baas met een schroevedraaier De eerste reageerde hier op door zijn werknemer op staande voet te ontslaan. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - In een aantal Leidse binnenstadswijken is opschud ding ontstaan als gevolg van het aanslagbiljet voor de onroerend- goedbelasting dat dezer dagen in de bus gleed. Eigenaren en huur ders van met name oudere wo ningen werden opgeschrikt door een forse tariefsverhoging, die het gevolg is van een herwaarde ring van hun onroerend goed. Die hertaxatie is vorig jaar uitge voerd; de woningen waren in 1975 voor het eerst getaxeerd. Met name voor de woningen waar van de waarde in vijf jaar met meer dan het gemiddelde is ge stegen, gaat de belasting soms flink omhoog. Er zijn al gevallen bekend waarbij het tarief meer dan verdubbeld is. In de wijk rond de Maredijk hebben bewo ners inmiddels het buurtcomité ingeschakeld om te bekijken wat er tegen de verhoging is te doen. (Zie verder pagina Leiden) Perioden met zon Vannacht nog enkele buien en mini mumtemperatuur omstreeks 11 gra den. Morgen overdag perioden met zon, bijna overal droog en minimum temperatuur rond 18 graden. Tot mati ge toenemende, naar zuidwest draaien de wind. 4 juni Zon op: 5.23 uur; onder: 21.54 uur. Maan op: 7.26 uur; onder: 23.59 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.10 en 17.35 uur. Laagwater om 1.02 en 13.22 uur. TEL AVIV (AFP/UPI/GPD) - Schepen van de Israëlische marine hebben vannacht doelen ten noorden van Tripoli in Noord-Libanon, aangevallen. Het was de tweede Israëlische aan val op Libanees gebied in 24 uur tijd. Israëlische vliegtuigen be schoten gisteren volgens militai re kringen een Palestijnse basis in de buurt van de Zuidlibanese havenstad Tyrus die zou toebe horen aan El-Fatach, de grootste guerrilla-organisatie van de over koepelende Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Volgens premier Begin zijn de luchtaanvallen in Zuid-Libanon van preventieve aard en hebben ze niets te maken met de huidige crisis rond de Syrische raketten in Libanon. In een interview voor de Amerikaanse televisie zei Begin dat Israël de raketten binnen twee uur kan vernietigen zonder dat de Syriërs daar iets te gen kunnen doen. Maar voorlo pig geeft Israël de voorkeur aan de diplomatieke bemiddelings pogingen, aldus Begin. Eind de ze week zal de Amerikaanse di plomaat Philip Habib naar het Midden-Oosten terugkeren om zijn bemiddelingspogingen voort te zetten. De kans van sla gen lijkt echter zeer gering. Stem vanavond om 8 uur af op Ned. 1. Dan presenteert Koos Postcma 'Het Laatstejubilcum' va Novib (spreekbuis van de Derde Wereld in Nederland). Kijk met uw televisiegids in de hand. Of met VN, De Tijd en Onze Wereld. Want daarin zit veel informatie over dit programma. Plus een enquête- kaart. Geef daarop uw mening. En stuur die kaart beslist op. Doe dat óók als u vanavond verhinderd bent om te kijken. Want er zit veel aan vast. Voor de Derde Wereld. Voor u. Voor ons allemaal. PARIJS - De beste tennisspeler en -speelster ter wereld ontmoetten el kaar gisteravond in een beroemd restaurant in het Parijse Bois de Boulogne. De Amerikaanse nummer één Chris Evert Lloyd, op de foto links met de Zweedse topster Björn Borg in gezelschap van zijn vrouw Mariana. De twee tenniskampioenen kregen in de Franse hoofdstad de onder scheidingen behorend bij het we reldkampioenschap. TOKIO (GPD) - Met spanning wordt in Japan de aankomst af gewacht van de Midway, een Amerikaans vliegdekschip dat vermoedelijk kernwapens aan boord heeft. Sohyo, Japans grootste vakbondsorganisatie, heeft aangekondigd tegen de te rugkeer van de Midway te zullen demonstreren. In Hiroshima zijn 30 overlevenden van de atoom bom begonnen met een sit- downactie voor zeven dagen. De Japanse politie heeft extra pos ten ingericht in Yokosuka, de thuishaven van de Midway, om het hoofd te kunnen bieden aan eventuele moeilijkheden. Ruim 10.000 demonstranten worden daar vrijdag verwacht. Recente uitlatingen van Ameri kaanse functionarissen dat Ame rikaanse oorlogsschepen met atoomwapens aan boord gere geld Japanse havens aandoen, heeft een storm van protesten veroorzaakt. Opnieuw F-16 neergestort LAAUWERSOOG - Een F-16-ge- vechtsvliegtuig van de vliegbasis Leeuwarden is vanmorgen om streeks half twaalf neergestort in het Lauwersmeer ten zuiden van Lauwersoog. Vlieger Bob van Winkel (21) wist zich met zijn val scherm in veiligheid te stellen. Hij is volgens een woordvoerder van de vliegbasis Leeuwarden ongedeerd. Het is de tweede keer dat er in Ne derland een straaljager vanhet betrekkelijk nieuw F-16 type is neergestort. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het Zilveren Kruis wil dat anderhalf miljoen ziekenfondspa tiënten worden overgehe veld naar particuliere, niet winstmakende, ver zekeringen. De reden: de vrijwillige ziekenfonds verzekering staat aan de rand van een faillisse ment. De kosten zijn, aldus Het Zilveren Kruis, niet meer op te brengen. Bovendien zouden de patiënten, in die particuliere sector, goedkoper uit zijn. Wél zou er een eigen risico moeten bestaan bij een iets kleiner 'pakket'. Die mening verkondigde drs. J. P. van der Reijden, voorzitter van Het Zilveren Kruis, dat zijn hoofdkantoor in Noordwijk heeft, gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Informeel is er tussen de particuliere verzeke ringen en ziekenfondsen al over leg geweest. Maar overeenstem ming is er nog niet. Over het waarom de vrijwillige zie kenfondsverzekering moet wor den opgeheven zei Van der Reij den, dat niet ten onrechte steeds vaker de vraag wordt gesteld of het nog wel noodzakelijk is zich zo vergaand te verzekeren als ja ren terug gewenst werd. Daar naast is het aanvaarden van een zeker eigen risico sterk gewij zigd. Meer premie De ziekenfondspatiënt (met een loon tussen de 30.000 en 42.300 gulden) betaalt gemiddeld meer premie dan iemand die particu lier is verzekerd. Stijgt zijn inko men boven de loongrens, dan be taalt hij bij een particuliere ver zekering 15 tot 20 procent min der premie. Dit verschil zal nog toenemen, omdat de kosten van de vrijwillige verzekering snel stijgen. "Er is een einde geko men aan de bereidheid eikaars lasten te dragen", zei Van der Reijden. Dit beginsel ligt ten grondslag aan het stelsel van de vrijwillige verzekering. 'De soli dariteit blijkt niet verenigbaar te zijn met vrijwilligheid." Die an derhalf miljoen verzekerden, on der wie 150.000 bejaarden, moe ten steeds hogere premies beta len, omdat ze de kosten moeten dekken. Een ander probleem bij dit systeem is, dat in sommige delen van het land de premie veel hoger is dan elders. In Am sterdam, bijvoorbeeld, moeten de verzekerden veel meer beta len dan in Alphen aan den Rijn. De maandpremie zou in Amster dam meer dan tweehonderd gul den moeten zijn, terwijl men in Alphen met f 120 kan volstaan. Volgens Het Zilveren Kruis is in de hoofdstad de zaak uit de hand gelopen. Hier laat men patiënten veel langer in ziekenhuizen lig gen dan noodzakelijk. "Zo kan het niet langer", aldus Van der Reijden. "De verevening (verdeling van lasten) staat op barsten." Verkeerd De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen in Zeist denkt dat Het Zilveren Kruis op een verkeerde golflengte zit. "Het plan is niet goed doordacht", liet de heer Werkman vanmorgen weten. "Als die anderhaf miljoen ziekenfondspatiënten worden overgeheveld, zullen die particu liere verzekeringen ook hun pre mies moeten verhogen. En dan kunnen /.ij niet mier concurre ren tegen die instellingen die wél winst willen maken. Zij zullen zichzelf dus de das omdoen", denkt Werkman. "Want dan lo pen de verzekerden weg naar die maatschappijen die meer bieden en goedkoper zijn." 30 PAGINA'S Minister Tutjnman. Maximumsnelheid gaat niet omhoog PAGINA 7 Verdeeldheid in de Poolse partij PAGINA 9 Tennissters in Parijs genegeerd Bod Transavia op Rotterdam Airlines tg! Het is duidelijk dat bis- /WyjPschop Gijsen zich volstrekt ontoelaat baar heeft opgesteld in de zaak van de CDA-senator Schreurs De senator heeft zich uit de Eerste Kamer teruggetrok ken na zware druk van de Roer- mondse bisschop, die vindt dat de priester Schreurs niet voor de abortuswet had mogen stemmen. De affaire kan van een aantal kan ten worden bekeken. Het optre den van Gijsen is niet alleen in stnjd met de grondwet, waarin wordt gezegd dat kamerleden moeten kunnen handelen zonder last of ruggespraak, het is ook volkomen uit de tijd. Op zichzelf is dat in verband met de figuur van Gijsen niet eens zo verwonderlijk. Het is bepaald niet de eerste keer dat de Roermond- se bisschoo zich opstelt als een verstarde kerkleider, die vanuit een groot isolement opereert In deze zaak heeft Gijsen kennelijk uit opportunistische overwegin gen destijds Schreurs toestem ming gegeven een parlementaire functie te aanvaarden. Toen dat functioneren niet het door Gijsen beoogde effect opleverde (geen abortus provocatus) en bleek dat de priester ook nog zelf voor de abortuswet had gestemd was de maat vol. De reactie van Gijsen om Schreurs te bewegen te ver trekken heeft daarom waarschijn lijk ook te maken met het aan vaarden van de wet als zodanig, meer dan alleen met het stemge drag van senator Schreurs. Wat eigenlijk echt triest is in deze tijd is het feit dat bisschop Gijsen andermaal zijn zin krijgt, ondanks alle gerechtvaardigde bezwaren, kntiek en verontwaardiging. Een feit is dat de bisschop met zijn vingers heeft geknipt en dat Schreurs, weliswaar na lang na denken, gevolg heeft gegeven aan de opdracht van Gijsen, for meel zijn superieur. En dat terwijl iedereen ook kardi naal Willebrands- vindt dat de bisschop fout zit. Een simpele ju ridische procedure - neem alleen al de grondwetsbepaling - zou het ongelijk van Gijsen hebben aangetoond. Dat is nu niet meer mogelijk door dat Schreurs heeft besloten vrij willig afstand te doen van die mo gelijkheid. Daardoor stelt Schreurs de bisschop tevens in staat bijvoorbeeld de grondwet aan zijn laars te lappen En Nederland gaat vervolgens weer over tot de orde van de dag en wacht gelaten af op de volgen de actie van de Roermondse pre laat Een andere optie is er ken nelijk met ANTWERPEN (AP) - Twee in Amsterdam wonende Cyprioten zijn gisteren in Antwerpen gear resteerd na een overval op een juwelierswinkel, waarbij de eige naar gedood werd De tWW mannen vielen de juwelier met een mes en een hamer aan en probeerden zich toen met de buit uit de voeten te maken. Omstanders maakten dat echter onmogelijk, waarna de politie beide mannen, van wie een een pistool trok, na een korte schiet partij kon inrekenen De juwelier overleed in het ziekenhuis LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mi] nu r een nc onnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v p. bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen naarLeidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1