Flevohof bestaat tien jaar Vakmanschap herken je zo. (§H® oen bezoekers ruim zeven m poggenpohl WOENSDAG 3 JUNI 1981 1 VARIA PAGINA 19 Door Harry Wonink 7 en 8 Juni Op eerste en tweede pinksterdag rul len er in het Kinderdorp creatieve bouwactiviteiten met doren worden georganiseerd, waarbij alle kinderen van harte welkom rijn. Lelietentoonstelling. In samenwerking met de Vereniging "De Lelie" tal er weer een indrukwek kende lelietentoonstelling plaatsvin den. waarin vele verschillende kleur rijke soorten lelies te tien rijn. De Flevohof bestaat tien jaar. Land- en tuin bouw treden hier, op 150 hectare voormali ge zeebodem, op groot se wijze in de publici teit. Vele miljoenen hebben op dit stuk Oostelijk Flevoland, ter hoogte van Elburg al veel wetenswaar digs opgestoken over de manier van werken van de boer en de ver werking van diens pro- dukten. De Flevohof is geen pret park. Ook al komen de liefhebbers van „Iol- en-jool" er wel, zij het bescheiden, aan hun trekken. Negenenne gentig procent van de bezoekers bekijkt ech ter het moderne melk veebedrijf en maakt de leerzame rondgang door de paviljoens, de tuinbouwkassen, langs de expositie van de complete tekeningen- serie van Rien Poort- vliets „Te hooi en te gras" en die van de Ver- kade-albums van Jac. P. THijsse, bekijkt de uitrusting van de oude zuivelfabriek en laat zich via dia's, geluids band, modellen en stand-materiaal voor lichten over de verwer king van suikerbiet en aardappel, de bierbe reiding uit gerst en de kaasmakerij. Wat de Flevohof zoal biedt, is in dit bestek moeilijk uit de doeken te doen. Nieuwe attrac ties vijzelen de bezoe kersaantallen op. Het herhalingsbezoek is groot, niet in het minst door de „speciale da gen" (klederdrachten dag, gemeentevlaggen- dag, enzovoort). Plan nen vooreen vijf hecta re groot imitatie- Giethoorndorp, met grachten, kromme bruggetjes en boerde rijtjes, zijn in een ver gevorderd stadium, een permanente tui- nenshow is in ontwik keling... .Mocht er een moment komen, dat hier niets meer op te bouwen is, dat alles klaar is, dat er niets meer bij kan, dan ga ik weg", zegt direc teur Herman Eshuis (52) uit Wierden. „Maar we zijn nog lang niet klaar!" Het was in de jaren '50, dat een aantal Wierden- se zakenlieden bij el-i kaar ging zitten om over de organisatie van een tentoonstelling te pra ten in de verlaten fa briekshal van Ten Bosch. De sluiting van deze textielfabriek had Wierden honderden werklozen bezorgd. Men hoopte op deze manier de aandacht van ondernemers op de lege gebouwen te vestigen. Een van de initiatiefne mers van de tentoon stelling „Twente Troef', was schoenhan delaar Herman Eshuis. Hij ontpopte zich al snel als de grote organisator. De tentoonstellingen in Wierden, er kwamen er twee, werden een groot succes. Het doel werd bereikt en Eshuis raak te betrokken bij derge lijke evenementen of recreatie-objecten in Den Ham, Emmen en Arnhem. Tijdens de bespreking over een landbouw-manifestatie, ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Wageningen, te kende Herman Eshuis op een kladje de opzet van een per manente expositie. Die is nu in grote lijnen terug te vinden in de plattegrond van de Fle vohof. De Wierdenaar schilderde en thousiast, hoe met enkele agrarische bedrijven het pu bliek kon worden getoond, wat de boer doet, terwijl ook de industriële verwerking van de produkten aan de orde moest komen. Van het gemeentebestuur van Wageningen kreeg Herman Eshuis een halfjaar de tijd om zijn ideeen uit te werken. Hij stootte zijn schoenhandel af en onderzocht de mogelijkhe den voor zo'n permanente landbouw-expositie. Ue tropische kas, pas onlangs geopend Naar de polder Spoedig bleek dat daarvoor op Wagenirigs grondgebied niet voldoende ruimte beschik baar was. Eshuis liet toen zijn oog vallen op de pas droogge- komen polder van Oostelijk Flevoland. Hij becijferde voor het hele plan f 17,5 miljoen nodig te hebben en ging let terlijk de boer op om dat geld bij elkaar te krijgen. In 1967 had de ex- schoenhandelaar uit Wierden zo f9 miljoen bij elkaar ge schraapt. Datzelfde jaar kwam de Stichting Flevohof van de grond. Terwijl de po gingen om geld los te kloppen door gingen, werd in 1969, vlakbij Elburg met de bouw van de Flevohof begonnen. Eshuis rekende uit, dat met een jaarlijks bezoekersaantal van 600.000 de groots opgezet te permanente manifestatie over de Nederlandse land- en tuinbouw, zonder verlies kon draaien. Dat aantal werd ruimschoots gehaald. Nu de Flevohof eind vorig maand haar tienjarig bestaan vierde, heeft het totale bezoekersaan tal de 7,5 miljoen overschre den. Herman Eshuis, heeft Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar op natuurlijke en ambachtelijke wij, En dat proefje chap is Meester ons land iets nieuws willen bieden voor „een dagje-uit". Dat is gelukt. „Wij zitten tussen de Efteling en het Van Gogh-museum in. We mikken op de bezoeker van redelijk niveau, die zijn vrije dag wil gebruiken om iets te leren", aldus Eshuis, die erop wijst dat de Flevohof steeds meer het reisdoel van schoolklassen wordt, die een dagje op stap gaan. Zij maken een belangrijk deel uit van het jaarlijkse groepsbezoek (200.000 personen). Buiten landse groepen, die onze landbouw willen bestuderen, kunnen niet om de Flevohof heen. Van de Japanners, die Catastrofe binnen handbereik "De hervormde synode heeft met haar afwijzing van het ge bruik en het bezit van kernwa pens juist willen oproepen tot een intensieve dialoog". Dat staat in een brief van het synode- bestuur (moderamen) aan het hoofdbestuur van de Confessio nele Vereniging in de Hervorm de Kerk. De kritiek van dat hoofdbestuur op de synode was, dat zij in haar besluit geen ruim te had gelaten voor een denken in andere richtingen. Het synodebestuur wijst er in zijn brief op, dat vele jaren van on derhandelen zijn voorbijgegaan zonder dat dit heeft geleid tot een werkelijke beperking van de wapenwedloop. Als de Confes sionele Vereniging de pastorale brief van de synode 'ongeduld' toeschrijft, dan moet dat juist po sitief worden beoordeeld, omdat deze brief vooral uit bezorgdheid is voortgekomen. De tijd was er zeker rijp voor, zo meent het be stuur van de synode. "Overtui gend is aangetoond, hoezeer een wereldwijde catastrofe binnen handbereik is gekomen". Het hoofdbestuur van de Confes sionele Vereniging had ook ge zegd, dat het onder een atheïsti sche ideologie onmogelijk is, te ijveren voor een inrichting van Gods schepping naar Zijn gebo den. Daarop antwoordt het syno debestuur onder meer, dat met zo'n uitspraak het 'christelijke karakter' van het eigen maat schappelijke stelsel wordt over schat. "Het is een gemeenschappelijke zorg van de Raad van Kerken en het Humanistisch Verbond om te streven naar een samenleving waarin mensen in vrijheid en verantwoordelijkheid een eigen levensovertuiging kunnen ont wikkelen. Nihilisme kan menser vohol. Om daar hun gemeen- tevlag te hijsen. Van de 850 Nederlandse ge meenten. hebben er 625 een officiële vlag. Daarvan stel den er 500 hun vlag beschik baar om een jaar lang aan lan ge masten op een hoger gele gen deel van het Flevohof- terrein te wapperen. Bodes van 350 gemeentes werden gezonden om de plechtigheid van het vlag hijsen te verrich ten. Nu is die vlaggenzee een uitermate kleurrijk schouw spel. De entreeprijzen zijn voor het nieuwe seizoen wat ver hoogd. Maar men hanteert nu all-in prijzen. Vrijwel alle ker misattracties zyn gratis. Rondvlucht Vanaf de Flevohof, waar een landingsstrip is, kan men dit seizoen voor een rondvlucht boeken, zeventien oude hoen derrassen verkeren er in en rond identieke hokjes, op 30 mei showden weer honder den mensen uit alle delen van het land hun oude kleder drachten, loodsen vol oude machines wachten op de ves tiging van een landbouwmu seum op het terrein. Het bezoek aan de Flevohof is dit jaar, tot nu toe, veelbelo vend De paasweek bracht met 32.000 bezoekers een re cord, een stijging met 25 pro cent vergeleken met vorig jaar. „Als ik hier geen plannen meer tot ontwikkeling kan bren gen, ca Ik weg", m( Herman Eshuis nog eens Maar hij kan nauwelijks zwijgen over het geen er in 1982 in de IJssel- meerpolders te gebeuren staat. Dan is het vijftig jaar ge leden, dat de Afsluitdijk dicht ging en er zijn nog andere ju bilea te vieren die de voorma lige bodem van de Zuiderzee landelyk extra in het zonnetje van de publiciteit zullen plaatsen. Dr. W. E. Verdonk (Oegstgeest), die werd benoemd tot gewoon hoogleraar, tevens tot hoogleraar vanwege de Nederlandse Her vormde Kerk, aan de Universi teit van Amsterdam om onder wijs te geven in de bijbelse god geleerdheid. de christelijke zede- kunde, de praktische godge leerdheid en het Nederlandse hervormde kerkrecht, zal op 22 juni dit ambt aanvaarden met een rede. Dat gebeurt om 4 uur in de lutherse kerk op de hoek Sin gel-Spui. De ledenvergadering van de Ver eniging van Vrijzinnige Her vormden laciden-Oegstgeest is unaniem akkoord gegaan met een grondige opknapbeurt van de pastorie Witte Singel 53. waar in over een paar maanden ds. H. E. Stemnga gaat wonen. De ver bouwing kost ongeveer f 150.000. Pinksteren in Flevohof ons land bezoeken, pakt de Flevohof zestig procent. Als sterke punten noemt Eshuis de slechtweer-accommodatie twee kilometer overdekte wandelroute - die in de toe komst nog wordt uitgebreid en de ruime opzet, maar voor al het feit, dat alles hier fris en schoon is. Iedere avond wordt het hele complex grondig ge reinigd. Tweede gratis entree De Flevohof-directeur merkt sinds het begin van de jaren '80 duidelijk, dat de bezoeker kritischer is geworden, dat hij minder verteert. Om dezelfde omzet te houden, dient meer volk te worden aangetrokken. Eshuis biedt daarom de be zoeker dit jaar de mogelijk heid voor een tweede gratis entree. Dat herhalingsbezoek is trouwens de grote kracht van deze landbouw-expositie. Dat is veertig procent, wat be tekent dat van de bezoekers in 1981, al veertig procent eer der op de Flevohof is gewees- t. Met zijn 52 jaar heeft Herman Eshuis de inventiviteit nog niet verloren. Dit jaar voegde hij de verblijfsrecreatie aan het voorzieningenpakket toe. Op het terrein verrezen zeven tig vakantiebungalows. Huis jes zonder drempels en met andere voorzieningen, die ook voor minder validen het verblijf aangenaam maken. Een overdekt zwembad komt spoedig gereed, de restau ratie-accommodatie. com pleet met bowlingbaan, werd sterk uitgebreid. Een tropi sche kas is pas opengcstel- d Uit Schagen werd de inventarie van een kaasmakerij museum naar de Flevohof overgebracht en plannen lig gen gereed voor een serie mo- deltuinen, waarbij veel bui tenlandse De groenvoorzie ning krijgt trouwens toch de komende jaren veel aandacht Een grote vindingrijkheid wordt tentoongespreid bij de organisatiebodcs naar de Fle- vatbaar maken voor ideologische dictaturen". Tot die conclusie kwam de com missie uit de Raad van Kerken en het Verbond die vorig jaar werd ingesteld om advies uit te brengen over de onderlinge ver houding. Tussen de kerken en de humanisten zijn vaak spannin gen geweest. De 'geestelijke verzorging' is, vol gens de commissie, een belang rijke taak voor de kerken en het Verbond. Iedereen heeft recht op de verzorging die men zelf wenst. "Die keuzevrijheid dient voorop te staan en er mag geen sprake zijn van enig opdringen". De gemeenschappelijke commis sie is voorstander van een subsi dieregeling voor godsdienston derwijs en humanistisch vor mingsonderwijs die de betrok ken onderwijsgevenden een ge lijke rechtspositie garandeert. Landelijk overleg tussen alle be trokkenen is gewenst. Spanningen bestaan er tussen pro testantse en humanistische mili taire tehuizen. Ook de bestuurs samenstelling van gefuseerde ziekenhuizen en van instellingen voor geestelijke gezondheids zorg ligt soms moeilijk. De on derlinge verhoudingen tussen rooms-katholieke, protestantse en humanistische bejaardenoor den zijn echter goed. De commis sie meent, dat zij in geval van conflicten een bemiddelende rol zou kunnen spelen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Willemstad B. Gijsbertsen Her- wijnen, die bedankte voor Oud- Loosdrecht, te Raalte S. van den Bos Hillegersberg; aangenomen naar Wadenoyen (Geld.) J D. Heybroek Lobith (deelwerk), naar Baarn (voor pastoraat in Emeroord) kandidaat J. H. Smit Hilversum; bedankt voor KI.i/m naveen-Zwartemeer J. C. Kool schijn Koekange. voor Oene A. de Reuver Capelle aan de IJssel. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Rijnsburg (voor zendingswerk op Curacao) kandidaat O W Bouwsma Spa kenburg. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Bussum J van Am stel Éde Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Bodegraven J van Haaren Amersfoort. Het kaasmakerij-museum 8 juni Tweede pinksterdag. Op dexe dag rol len er op Flevohof om 15.00 uur demon straties parachutespringen plaatsvin den. Een mooi voorbeeld uit het Poggenpohl-programma de CF 67/88. De gezellige sfeer van hout gekombineerd met de praktische voordelen van kunststof. Ook van deze Poggenpohl-kcuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. Winkelcentrum Babylon b.v. Gebr RolfTs Handelmtj. Den Haag Tel 070-851308 Samen met de robuuste kwaliteit en doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga maar kijken bij de Poggenpohl- specialist Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19