Tennissters in Parijs genegeerd 'We willen niet overhaast handelen' Noorderling Klein raast naar winst Feyenoord-bestiiur bespreekt mogelijke komst van Wim van Hanegem maar: Heren op Roland Garros veel meer in trek Denes Poscik nieuwe coach waterpoloërs Barry Hughes zwaait met portefeuille WOENSDAG 3 JUNI 1981 SPORT PAGINA 15 HOOGEZAND (GPD/ANP) - Dat de noordelijke wieleramateurs flink in de pot zouden roeren in de vijfde etappe van Olympia's Ronde van Nederland, was niet moeilijk te voorspellen. De tocht leidde gisteren immers naar Hoogezand, de meest noordelij ke halteplaats van de karavaan. De jongens van de streek ston den dus op scherp en een logisch gevolg daarvan was dat een van hen, in dit geval de Ter Apeler Dries Klein, de felbegeerde zege praal reed. De triomf van Klein accentueerde de vooraanstaande rol die de noordelingen momenteel in het nationale peloton spelen. In deze editie van Neerlands grootste etappekoers won Slendebroek de rit naar Bladel, miste Wekema op een haar na de dagprijs in Schijndel en zit Kleins plaatsge noot Gerard Schipper oranje- truidrager Gerrit Solleveld op de hielen. Zo'n 20 kilometer voor aankomst zag het er nog even moeilijk uit voor Klein, die in Zuidbroek lek reed op een ongelegen moment, net toen de ploegleiderswagens vanwege een tunneltje met ge ringe doorgangshoogte even moesten worden omgeleid. De doorgewinterde captain Peer Maas wachtte zijn jongmaatje op en bracht hem nog net op tijd in de voorste riien van het peloton. VOETBAL - Frankrijk is als derde geëindigd in het Europees kam pioenschap voetbal voor junio ren (UEFA). De Franse jeugd versloeg Spanje na het nemen van strafschoppen met 2-0. Na de reglementaire speeltijd was de stand 1—1, (rust 0-1) voor Spanje. Er waren 20.000 toe schouwers. Op het circuit van aankomst stootte Klein meteen door, terzij de gestaan door de maandag als klassementsleider onttroonde Rus Krasnov. Negen anderen konden aantikken, onder wie oranje-truidrager Gerrit Solle veld. De rest was voor wat deze etappe betrof gezien, inclusief Gerard Schipper, die niet bij de les was en 12 seconden moest prijsgeven aan Solleveld. De uitslag van de vijfde etappe is: 1. Klein (Gaz) 121 km in 2.24.15 (met bon 2.24.00) gem. 49.081 km/uur. 2. Van Tol (Bik) z.t. (met bon 2.24.05). 3. Szur- kowski (Pol) z.t. (met bon 2.24.10). 4. Solleveld (Erp) z.t. Het algemeen klassement na de vijfde etappe is: 1. Sollveld (Erp) 17.56.26. 2. Schipper (Bat) 17.56.43. 3. Krasnov (Sow) 17.57.24. 4. Koersen (Bat) 17.57.24 5. v.d. Poel (Gaz) 17.57.30. 6. Lammers (Dri) 17.57.41. 7. Wolters (Ams) 17.57.41. 8. Heeren (Gaz) 17.57.41. 9. Van Vliet (Ams) 17.57.45.10. Koelikov (Sow) 17.57.52. Giro In de ronde van Italië begint einde lijk tekening in de strijd te ko men. Als scherprechter fungeer den gisteren twee bergen van de eerste categorie in de achttiende etappe van Borro naar Dimaro- Val-Di-Sole in Noord-Italië. Was de rit in kilometers (127) kort, de twee cols van ruim 1800 meter scheurden het wielerveld in gro te stukken uiteen. Winnaar van de etappe werd de Spaanse klim- geit Miguel Lasa, die in de laatste meters nog voldoende reserves over had om een paar Italianen achter het wiel te houden. Maar de grote winnaar van de dag werd Silvano Contini. Hij verste vigde zijn leiderspositie in het al- ROTTERDAM (GPD) Ofschoon binnen de club nogal gereserveerd was gereageerd op het probeersel van Paul Koster om diens mede-directeur van het Haagse tennis park De Bataaf, Wim van Hanegem, aan Feyenoord te slijten, heeft het bestuur zich gistermorgen wel degelijk beraden over een mogelijke terugkeer van de Kromme naar de Kuip. Dries Klein (rechts) drukt zijn wiel juist voor zijn belager Tol over de meet. Overigens zou Gerard Solleveld in het leiderstricot blijven. gemeen klassement door als tweede achter Lasa de streep te passeren. Daarmee boekte hij op alle rivalen tijdwinst en verdien de hij 20 seconden bonificatie. Het algemeen klassement na de 18e etappe is: 1. Contini (Ita) 91.11.18. 2. Prim (Zwe) op 51 sec. 3. Battaglin (Ita) op 1.24. 4. Saronni (Ita) op 1.29. 5. Baronchelli (Ita) op 1.39. „De boel moet eerst nog geïnventa riseerd worden", hulde bestuur der Cock Dijk zich in mist. „Het bestuur heeft met betrekking tot de zaak-Van Hanegem nog geen standpunt ingenomen. Feye noord gaat niet in de versnelling, wil niet overhaast te werk gaan", VOETBAL - Op de laatste speel dag van de Franse voetbalcom petitie heeft St. Etienne het landskampioenschap veroverd. Op eigen veld won de club gister avond met 2—1 van Bordeaux. Door dat resultaat werd het on bereikbaar voor titelverdediger Nantes. vulde directeur Peter Stephan zijn baas aan. Actueler is voor Stephan momen teel de controverse Notten-Wes- terhof, terwijl ook de kwestie-Je- zek nog terdege een brandende is. Stephan: „Het bestuur heeft besloten dat er zo snel mogelijk een gesprek moet komen met Notten en Westerhof. Liever van daag nog dan morgen moet dat probleem worden opgelost". Al direct nadat Westerhof de tech nische leiding van Jezek had overgenomen, ontstond de ge brouilleerde relatie tussen trai ner en aanvoerder. Westerhof ontnam Notten eerst de aanvoer dersband („Een beslissing die ik nog samen met Jezek heb geno men"). daarna werd de voetbal ler uit de selectie gezet. „Het hangt van de trainer af of Not ten in de selectie terugkeert, maar de heren moeten nog deze week met elkaar gaan praten", aldus Stephan. „Wanneer dat ge sprek gaat plaatsvinden? Geen commentaar", liet Westerhof zich dinsdag overmannen door een zeldzame aanval van zwijg zaamheid. UTRECHT (GPD) - Denes Poscik, de Hongaarse water- polocoach die per 1 juli als opvolger van de Joegoslaaf Ivo Trumbic in dienst treedt van de KNZB, zal 14 juli aan de nationale selectie worden voorgesteld. De 41-jarige Hongaar heeft een contract getekend tot en met de Euro pese kampioenschappen in 1983 in Rome. De bedoeling van de zwembond is om daar na het contract met nog eens twee jaar te verlengen, maar die plannen zyn afhankelijk van de toestemming van de Hongaarse overheid. Denes Poscik, gehuwd en va der van twee kinderen, heeft een opleiding tot sportleraar gevolgd aan de sportacade- mie in Boedapest, waar hij zich specialiseerde in water polo. Van 1950 tot 1952 kwam hij als schoolslagzwemmer uit voor de Hongaarse ploeg en van 1960 tot 1972 maakte hij deel uit van de nationale waterpoloselectie. Hij nam als speler deel aan de Olym pische Spelen van Tokio, Me xico en Munchen en aan de Europese kampioenschap pen in Leipzig en Utrecht. Van 1969 tot 1978 was hij spe ler-trainer van Egri Dosza in Eger en in 1978 vertrok hij naar Koeweit om daar de functie van bondstrainer te aanvaarden. Contacten Mede dank zij enkele contacten in Nederland heeft hij de prestaties van het Neder lands waterpoloteam op het internationale vlak goed kun nen volgen. Het is de bedoe ling dat de Hongaar dezelfde taken krijgt toebedeeld als Ivo Trumbic. Hij zal zich dus ook gaan bezig houden met de opleiding van trainers en het begeleiden van de jeugd- selecties. Madrid De Hongaar zal het nationale team voor de eerste maal coa chen tijdens een internatio naal toernooi te Madrid in ju li. Daar zal hij nog worden bijgestaan door de oefen- meester van AZC Alphen, Arie Domburg, die momen teel als interim-trainer fun geert. Domburg zou ook de Europese kampioenschap pen in Split bezoeken, maar dan als toeschouwer. Tijdens die titelstrijd zal Poscik er voor het eerst zelfstandig op treden. PARIJS (GPD) - Dat erkennig niet alleen in geld wordt uitgedrukt, ervaren de deel neemsters aan de Open Franse tenniskampioenschappen in Parijs. In vergelijking met vorig jaar valt er voor de dames 100.000 gulden meer te verdienen. Ten opzichte van 1979 is het prij- zengeld zelfs meer dan verdub beld: 624.000 gulden in enkel- en dubbelspel. Voor dat bedrag, dat overigens nog altijd 300.000 gul den minder is dan hetgeen de he ren incasseren, was de complete damestop, met uitzondering van Austin, dan ook bereid om naar de banen van Roland Garros te komen. Belangstelling van het publiek was er dinsdag echter nauwelijks. Toen de als nummer 1 geplaatste Chris Evert en Virginia Ruzici aan hun partij begonnen in de kwartfinale, waren er niet meer dan 1000 toeschouwers. De tribu nes stroomden pas vol toen de wereldkampioen bij de heren, Björn Borg, op de baan ver scheen. Op het moment dat hij met de Hon gaar Taroczy in de clinch ging, waren er 18.000 kijkers. Een zwa re nederlaag derhalve voor de da mes. Voor de zoveelste maal moesten zij erkennen dat zij hun gevecht voor gelijke rechten in de Verenigde Staten weliswaar in alle opzichten hebben gewon nen, maar dat zij in Europa nog een lange weg hebben te gaan. In Amerka is de populariteit van de dames enorm groot. Daar waren op 12 januari van dit jaar 1 lbe- langstellenden bij de door Aus tin gewonnen finale van het Mas- ters-toernooi en werden 14.688 kaarten verkocht voor de door Navratilova beheerste eindstrijd van het wintercircuit. De cijfers in Parijs steken daar schril bij af. De laatste twee jaar waren de tribunes tijdens de da- mes-finale voor een derde ge deelte bezet en verwacht moet worden dat ook de slotzitting za terdag weinig bekijks zal trek ken. Volgens Evert is dat niet zo vreemd: „De mannen zijn nou eenmaal beter op gravel, zfj spe len attractiever dan wij. Wij mo gen allang blij zijn dat we niet al lemaal op dezelfde manier spe len, maar dat er verschil in stijl is. Jager, Austin en ik spelen heel anders dan bijvoorbeend Mand- likova en Navratilova. Als ieder een zo zou spelen als ik, dan zou het toernooi bij de dames hele maal niet meer interessant zijn". Gemak Dat neemt echter niet weg dat de meeste dames zich in Parijs niet op hun gemak voelen en de in druk hebben alsof de tijd in de Franse hoofdstad is blijven stil staan: „In Amerika worden we volledig geaccepteerd, maar hier krijgen we nauwelijks aandacht. We moeten met oude ballen trai nen, er is geen respect voor ons en als we wedstrijden spelen zijn de tribunes bijna leeg", aldus Na vratilova. Desondanks begint de kassa steeds harder te rinkelen voor de dames. Ook in Parijs. De Franse organisatoren hebben er zelfs en thousiast aan mee geholpen dat er dit jaar in totaal 28 miljoen gulden aan prijzengeld aan de In het toernooi voor junioren plaatste Eric Wilborts zich voor de tweede ronde. De als vierde geplaatste Braban der versloeg de Oostenrijker Limburger met 7-5 6-2. In de eerste ronde van het ge mengd dubbelspel kwam Betty Stöve, gekoppeld aan de Amerikaan Fred McNair, verder. Het als tweede ge plaatste duo (achter King/ Nastase) versloeg Vasquez/ Maynetto uit Peru met 6-4 6- 3. De vierde partij voor de kwartfinales dames tussen Sylvia Hanika en Martina Navratilova werd gestaakt wegens de regen. Op dat mo ment stond de Westduitse verrassend voor met 4-1 in de eerste set. Uitslagen: heren kwartfinales: Victor Pecci-Yannick Noah 3- 6, 6-4, 6-4, 6-4; Björn Borg (Zwe)-Balasz Taroczy (Hon) 6-3, 6-3.6-2. Dames kwartfinales: Evert- Lloyd (Vst)-Ruzici (Roe) 6-4, 6-4; Andrea Jaeger (Vst)-Mi- ma Jausovec (Joe) 4-6, 6-2, 6- 0; Hana Mandlikova (Vst>- Kathy Rinaldi (Vst) 6-1, 6-3. Heren dubbelspel kwartfina les: Clerc/Nastase (Arg/Roe>- Manson/Moore (Vst/Zaf) 6-4, 7-5. dames wordt uitgekeerd. Evert lijkt het meeste geld te gaan op eisen, zoals ze dat trouwens al ja ren heeft gedaan. Hoewel ze pas 26 jaar is, heeft ze in haar elfjari ge carrière al 8 miljoen gulden in toernooien verdiend. Van prijsbeheersing is in dit enge wereldje dan ook bepaald geen sprake, laat staan van bezuini gen. Halen, hebben, houden is ook het parool van Evert die dit jaar al alle zes toernooien, waar aan ze deelnam, heeft gewonnen. In Parijs is ze nog maar twee hin dernissen verwijderd van haar zevende succes: Mandlikova in de halve finale op donderdag en een nog onbekende tegenstand ster in de finale zaterdag. Gisteren boekte Evert haar 19e overwinning op Ruzici in even- zovele duels. Ruzici had alleen in de eerste set kansen, maar moest constateren dat Evert bij een achterstand (2-4) juist het sterkst is: 6-4, 6-4. Mandlikova maakte een eind aan het sprookje van de 14-jarige Kathy Rinaldi. Deze Amerikaanse had tevoren twee geplaatste speelsters, Smith en Fromholtz, verslagen en werd nu op haar beurt de les gelezen: 6-1, 6-3. Zwak De iets oudere Andrea Jager begon zwak tegen de Joegoslavische Jausovec (4-6), maar stond daar na nog maar twee games af: 6-2, 6-0. Wie Jager in de halve finale ontmoet, is nog niet bekend, om dat de kwartfinale tussen Hanika en Navratilova als gevolg van de regen moest worden afgebroken. Hanika leidt met 4-1. Zo superieur als Evert bij de da mes is, zo oppermachtig is Borg bij de heren. Vorig jaar gunde hij de Hongaar Taroczy in de vierde ronde in Parijs slechts vier ga mes. Ditmaal waren het er acht, hetgeen nog altijd een schamel totaal is, als wordt bedacht dat Taroczy dit jaar veel beter is gaan spelen en dat Borg vijf weken niet heeft kunnen tennissen als gevolg van een schouderblessu re. Borg speelt op Roland Garros als in zijn beste dagen. Of zoals Taroczy het na zijn nederlaag (3- 6, 3-6, 2-6) stelde: „Wat ik ook deed, hij had altijd een ant woord. Ik vond dat ik vandaag erg goed speelde en toch heb ik geen moment een serieuze kans gehad. Borg in deze vorm kan al leen door Lendl worden tegenge houden". Lendl zal dan eerst wel vandaag moeten winnen van McEnroe, hetgeen betwijfeld mag worden Vervolgens wacht de Tsjech dan nog de winnaar van de ontmoe ting Clerc-Connors. De enige die zich naast Borg al verzekerd weet van een optreden in de hal ve finale, is Victor Pecci. De Pa- raguyaan, finalist in Parijs in 1979 tegen Borg, verraste met een overwinning van 3-6, 6-4, 6-4, 6-4 op Noah. De Fransman die zich eerder ten koste van Vilas had overtroffen, had tot 6-3, 2-1 de leiding, maar moest daarna al stuntmaker stoppen. Voor Pecci had het succes dubbele betekenis. Vorig jaar werd hy door Noah nog beschuldigd van het gebruik van doping. Welis waar heeft Noah er steeds op ge wezen dat zijn woorden in een Frans rock and roll-magazine verkeerd zijn weergegeven, maar intussen is Pecci wel in de ver- dachtenhoek blyven zitten Van daar dat hy meer dan ooit ge brand was op sportieve revan che. Vrijdag krijgt hij in de halve finale een nieuwe herkansing te gen Borg. De Rotterdamse Kuip heeft deze dagen toch meer weg van een praathuis dan van een voetbal stadion. want ook een onder houd met de op non-actief gestel de oefenmeester Vaclav Jezek staat inmiddels op de rol. Ste phan: „Het bestuur komt van daag weer by elkaar. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat Je zek zal worden uitgenodigd om vr het einde van deze week naar het stadion te komen". Over de uitkomst van dat gesprek wordt in Feyenoord-knngcn in tussen al driftig gespeculeerd. Terug van vakantie uit Luxem burg heeft Jezek aangekondigd een andere functie dan die van trainer niet te zullen accepteren. „Ik pleeg niet vooruit te lopen op bestuursbeslissingen", liet Ste phan zich dinsdag opnieuw niet verleiden tot een kansbereke ning ten aanzien van een even tuele rehabilitatie van de Tsjech. „Een hernieuwde aanstelling lijkt evenwel onmogelijk, nu be stuurslid Cock Dijk zich eerder al heeft laten ontvallen dat de contractverlenging van Jezek op een „vergissing" berustte. Een gouden handdruk voor Jezek, wiens contract nog een seizoen doorloopt, mag als voor de hand liggende oplossing van het door het bestuur gecreerde probleem worden verwacht. Wie het komend seizoen met de technische leiding van de Feye- noord-selectie zal worden belast, laat zich vooralsnog raden. Te gen de loslippige Westerhof be staat in de Feyenoord-top de no dige aversie. In zijn niet te blus sen drang zichzelf te verkopen, heeft de adjunct zijn mond in voor Feyenoord ongunstige zin geregeld voorbijgesproken. Een zekere genegenheid tot FC Utrecht-trainer Han Berger be staat in Rotterdamse kringen. Maar een tekort aan financien maakt het twijfelachtig dat hy by Feyenoord als puinruimer op de loonlijst zal worden geplaatst. Wel staat vast dat aanvaller Jan Peters contacten heeft met het Belgische KV Kortnjk, zoals het bestuur nog altijd wacht op de handtekeningen van Joop Hiele, Sjaak Troost en Wim van Til on der de hen voorgelegde contrac ten. Stephan opnieuw: „Over bedragen kan ditmaal niet worden gedis cussieerd. De aanbiedingen kun nen worden geaccepteerd of af geslagen, onderhandeld kan niet worden Want Feyenoord heeft geen wisselgeld". GERARD VAN PUTTEN ROTTERDAM (GPD) - Trainer Barry Hughes overweegt zyn on langs getekende contract met Sparta weer te laten ontbinden als het bestuur de beide spelers Geels en -Van der Gyp gaat ver kopen. Volgens Sparta s hoogste college is dat de enige oplossing om het tot zes ton opgelopen te kort over het bijna afgelopen sei zoen te dekken Hughes acht verkoop van Geels en Van der Gijp gelijkstaan met de gradatie. zeker nu aan het eind van het volgend se-zoen dnc clubs naar de eerste divisie zul len worden teruggezet Geels zelf onderschreef inmiddels een tweejarig contract by PSV, maar de Brabanders schrokken terug voor een transferbedrag van 450.000 gulden Te meer omdat de prij- hutter Mn het eind van het volgend seizoen transfervry zal zijn. Hughes „Die jongens zyn samen goed geweest voor 37 doelpun ten het afgelopen seizoen, wie moet ze anders maken?". Spar ta's penningmeester Floor Bou wer „Als Sparta vyfduizend be talende bezoekers per wedstryd zou trekken, zou dit allemaal niet nodig zijn geweest. Wat Hughes betreft, hy wist hoe de zaken er voor stonden toen hij tekende. Wij hebben hem toegezegd de groep zoveel mogelyk by elkaar te houden. Daaraan zullen we veel mogelyk houden. Maar onze middelen zyn nu een maal beperkt, dat moet Hughes ook begrijpen' ADVERTENTIE Hedenavond aanvang 19.30 uur de nacompetitiewedstrijd DE SLEUTELS SCHOONHOVEN Sportpark "Do Vliet" entree 1.50

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15