'Moord opKhader is werk Israël' Brandt gaat naar Moskou Verkiezingsstrijd barst opnieuw los in Frankrijk Bemiddeling Habib gaat verder Berisping voor Bani-Sadr PLO beschuldigt: Charles bezoekt militair bal Duizenden langs baar vermoorde president De Vieux met de Franse Brandy. DINSDAG 2 JUNI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 PARIJS (Reuter/DPA) - In Frank rijk is gisteren de campagne voor de vervroegde parlementsverkie zingen officieel geopend. Het land staat voor één van de be langrijkste politieke keuzen sinds generaal De Gaulle in 1958 de vijfde republiek stichtte. Als de socialisten en communisten een meerderheid in het parle ment krijgen, zal Frankrijk voor de eerste maal in haar geschiede nis geregeerd worden door links. Maar als rechts zijn meerderheid in de nationale vergadering zal weten te behouden, zal dat lei den tot een machtsstrijd tussen de socialistische president Fran cois Mitterrand en het parle ment. De parlementsverkiezingen zijn vervroegd omdat Mitterrand na zijn overwinning in de presi dentsverkiezingen wil dat links ook in de nationale vergadering de macht verwerft. Voor Mitter rand is dat van wezenlijk belang, wil hij zijn voorgenomen econo- mische en sociale hervormingen doorvoeren. In de afgelopen 23 jaar werd elk van de drie presidenten ge steund door een parlement van zijn eigen politieke kleur. Volgens politieke waarnemers worden de parlementsverkiezin gen, die zich in twee ronden op 14 en 21 juni zullen afspelen, be heerst door de vraag of Frank- rijks 36 miljoen kiesgerechtig den de wens naar verandering zullen bevestigen die gesugge reerd wordt door de scherpe zwenking naar links die Mitter rand op 10 mei het president schap opleverde. De eerste opinieonderzoeken voorspellen een herhaling van de linkse winst. Een peiling van het blad Le Point geeft de socialisten en commu nisten een meerderheid van 52,5 procent tegen 40,5 pet voor de rechtse partijen van 7 pet voor de in "groene partijen" (milieube schermers). Een zelfde ontwik keling is te zien in een recente voorspelling van de computeraf deling van het parlement vol gens welke de socialisten en communisten de meerderheid verwerven met respectievelijk 209 en 60 zetels. Voor rechts is het voornaamste verkiezingsthema het "onvermo gen". Van links om Frankrijk te regeren zonder in het buitenland aan ge loofwaardigheid te verliezen en op binnenlands terrein de econo mie te ruineren. In een vraagge sprek met het rechtse dagblad Le Figaro zegt de rechtse voor malige presidentkandidaat Chi rac dat het socialistische beleid de werkloosheid zal doen toene men tot twee miljoen, de inflatie zal laten stijgen tot 20 procent en ook zal zorgen voor een grote toeneming van het financierings tekort. "Frankrijk stemde op 10 mei voor een verandering van politiek, niet voor een verande ring van de maatschappij", zo voegde Chirac eraan toe. In de eerste volle week dat zij in functie was, bevroor de regering van Pierre Mauroy de plannen voor de bouw van een grote kerncentrale aan de kust van Bretagne bij de plaats Plogoff en schortte zij de kernproeven in het zuidelijk deel van de stille oceaan op. President Giscard voerde een ambitieus kernener gieprogramma uit om Frankrijk minder afhankelijk te maken van buitenlandse olie-invoer. Naast deze maatregelen en het steunen van de frank op de bui tenlandse wisselmarkten, be sloot de nieuwe regering ook het minimumloon, dc gezins- en huurtoeslagen te verhogen en kwam zij met een subsidiepro gramma voor de woningbouw. Opvallend was verder de gratie die president Mitterrand verleen de aan een terdoodveroordeelde. De nieuwe regering wil met deze maatregelen aantonen dat het haar ernst is met de belofte tot verandering. "Informeren aan de bron" BONN (GPD) - De voorzitter van de Westduitse sociaal-democrati sche partij. Willy Brandt, zal op uitnodiging van de Russische re gering van 30 juni tot 2 juli een bezoek brengen aan Moskou. Met de Russische partijleider en president Brezjnjcv zal onder meer de plaatsing van raketten en andere Europese veiligheids- BRUSSEL (AFP/AP/Reuter) - De Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO heeft Israël verantwoor delijk gesteld voor de moord, gis termorgen, op de PLO-vertegen- woordiger Nairn Khader in Brus sel. De aanslag op Khader werd giste- De gisteren in Brussel vermoorde Nairn Khader (41). Bomaanslagen in Z.-Afrika JOHANNESBURG (Reuter) - Terwijl de viering van de "dag van de Zuidafrikaanse repu bliek" haar hoogtepunt bereikte, zijn gisteren in het kantoor van de Federale Partij (PFP), die in de oppositie is, brandbommen ontploft. Een tot nu toe onbeken de groepering "het Zuidafrikaan se ondersteuningskader voor de bevrijding" heeft zich voor de aanslag verantwoordelijk ge steld. De brandbommen veroor zaakten grote schade, maar er vielen geen slachtoffers. In een telefoontje aan dagbladen liet het "kader" weten dat het de aanslag op de PFP had gepleegd omdat deze partij deel uitmaakt van het "wrede fascistische en racistische blanke minderheids bewind in Zuid-Afrika". Welin gelichte zwarte bronnen twijfel den er aan of het "kader" werkelijk een anti-apartheidsbe weging is. Premier Botha van Zuid-Afrika nam gisteren in Durban een mili taire parade af. Aan die parade namen 8.000 militairen deel. Tanks rolden door de stad en mi litaire vliegtuigen en helikopters begeleidden hen in de lucht. De parade werd gehouden in het ka der van de feestelijkheden rond de "verjaardag" van de repu bliek. LONDEN Prins Charles van Enge land en zijn aanstaande echtgenote La dy Diana bezochten gisteravond in Londen een militair bal. Charles ging voor de gelegenheid gekleed in het uni form van kolonel van de "Welsh Guards". ren gepleegd in de buurt van het Brusselse PLO-kantoor. Khader werd door vijf kogels getroffen en was op slag dood. Ook het Sowjetrussische persbu reau Tass heeft de Israëlische ge heime dienst gisteren verant woordelijk gesteld voor de moord op Khader. In een kort bericht noemde Tass de aanslag op Khader "een nieuwe schakel in de keten van terroris tische aanslagen die door de Is raëlische geheime dienst in sa menwerking met de CIA tegen Palestijnse vertegenwoordigers worden ondernomen". PLO-woordvoerder Aboe Meizar zei gisteren dat de PLO "getrouw zou blijven aan het bloed van de Palestijnse martelaren en geen misdaad onbestraft zou laten". De voorzitter van de EG-commis- sie (het dagelijks EG-bestuur), de Luxemburger Gaston Thorn, heeft met "verbijstering en ver ontwaardiging" kennis genomen van de moord op Nairn Khader. In een verklaring zegt minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) dat de dood van Khader als een verlies voor de Euro-Ara bische dialoog kan worden be schouwd. Hij herinnert eraan dat Khader twee weken geleden nog in Den Haag was als afgevaardig de in de Arabische delegatie naar de bijeenkomst van de groep, die de ministeriële bijeenkomst in het kader van de Euro-Arabische dialoog voorbereidt. "De heer Khader heeft zich in die hoeda nigheid steeds zeer toegewijd ge toond", aldus Van der Klaauw. Het Nederlandse Palestina-comité zegt in een verklaring met onstel- tenis kennis genomen te hebben van de moord op Khader. Dit co mité zegt zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat Pale- stijnen alleen vanwege hun Pale stijn zijn, in feite vogelvrij zijn. Een woordvoerder van de Israëli sche ambassade in Brussel wees beschuldigingen aan het adres van Israël van de hand. "We zijn gewend geraakt aan dit soort aantijgingen. In het verleden is het vaker voorgekomen dat een aanslag op een PLO-vertegen- woordiger ons in de schoenen werd geschoven". Khader werd op 30 december 1939 geboren in Zabaddeh, op de westelijke Jor- daanoever die momenteel door Israël is bezet. Hij kwam na de oorlog in het Midden-Oosten in 1967 naar België. Premier Menachem Begin van Is rael zei gisteren dat hij nog nooit van Khader had gehoord en hij suggereerde dat diens dood het gevolg was van een onderlinge Palestijnse ruzie. "Ik weet er niets van. Het is in het geheel mijn probleem niet", al dus Begin in antwoord op vragen van een interviewer van de Ame rikaanse televisie. Slaags Met stenen gooiende Palestijnse jongeren en Israëlische troepen zijn gisteren op de bezette weste lijke Jordanoever slaags geraakt, terwijl op de bezette Golan-hoog- te vijf vooraanstaande Arabieren zonder proces drie maanden ge vangenisstraf kregen opgelegd, omdat zij hun mede-Ara bieren zouden hebben opgeruid om in verzet te komen tegen het Israëli sche gezag. De Israëlische radio meldde dat soldaten traangasgranaten ge bruikten om bij de universiteit in Nabloes demonstrerende stu denten te verwijderen. In Ramal- lah, in het zuiden, blokkeerden jongeren de straten met bran dendeautobanden en zwaaiden met Palestijnse vlaggen. De stu denten eisten dat een einde wordt gemaakt aan de bezetting van de westelijke Jordaanoever. DACCA - Duizenden inwoners i staatshoofd Ziaur Rahman. Rahmc staatsgreep. Wereldrecord discussiëren naar Britten LONDEN (AFP) - In het afge lopen weekeinde heeft een aantal Engelsen twee etma len achtereen gediscussieerd. Daarmee vestigden de praat grage Britten een nieuw we reldrecord. Vanaf vrijdagavond debateer de men over het onderwerp "deze bijeenkomst houdt nooit meer op". Nadat men over zeer uiteenlopende the ma's had gesproken, liepen pas zondagavond de stem banden droog. De organiserende vereniging, die met de universiteit van Oxford te maken heeft, be stempelde het niveau van de debatten als 'uitstekend'. Voorzover bekend berustte het wereldrecord-debatteren tot zondag bij het Britse lager huis. Dat besprak in 1881 41 uur achtereen de Ierse kwes- in Bangladesh defileerden gisteren langs de baar met van het vermoorde i werd in de havenstad Chittagong omgebracht bij een mislukte poging tot In Bangladesh DACCA (Reuter) - De hele dag heeft gisteren in Bangladesh on zekerheid geheerst over het lot van de leider van de mislukte op stand, generaal-majoor Manzoe. Vanochtend (zie ook pagina 1) werd echter bekend dat hij zou zijn gedood. Gisteren was er nog sprake van dat Manzoe met zijn gezin en talrijke aanhangers de bergen was ingevlucht in het grensgebied tussen Bangladesh en de Indiase deelstaat Mizurza. Volgens het Amerikaanse persbu reau Reuter meldde het officiële Bengaalse persbureau BSS van uit de stad Chittagong, waar za terdag president Ziaur Rahman werd vermoord door de opstan delingen, dat Manzur gister avond was aangehouden. Dat zou gebeurd zijn op ongeveer 100 km. van Chittagong. De regering had 75.000 gulden uitgeloofd voor diegene die Manzoe aan hield. Volgens de autoriteiten is nu de rust weergekeerd in het land. Uit militaire bron vernam Reuter gisteravond hoe de moord op Ziaur Rahman in zijn werk is ge- Amerikaan weer naar Midden-Oosten WASHINGTON (AFP.UPI) - De speciale afgezant van president Ronald Reagan, Philip Habib, keert (vandaag of morgen) terug naar het Midden-Oosten, om zijn pendelmissie ter voorkoming van een Israëlisch-Syrische con flict over de stationering van Sy rische raketlanceerinstallaties in Libanon te hervatten. Habib was vorige week donderdag naar Washington teruggeroepen voor overleg met de Amerikaan se regering. Het ministerie van buitenlandse .'aken in Washington liet alleen maar los dat de diplomaat, tegen het midden van de week, naar het Midden-Oosten zou terug gaan. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken, Da vid Passage, bezwoer de partijen in het gebied intussen, onmid dellijk een einde te maken aan het zinloze bloedvergieten. De incidenten die de laatste dagen in Libanon hebben plaatsgevon den, zei hij, hebben nergens toe gediend en alleen maar nieuwe slachtoffers gemaakt. Het ministerie bevestigde dat Ale xander Haig vorige week don derdag aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gevraagd aan alle partijen in het Midden- Oosten een nieuwe oproep te doen uitgaan om kalmte te bewa ren. Gevraagd om zijn commentaar op het bericht dat in het zuiden van Libanon Libische militairen zijn aangekomen verklaarde de woordvoerder van buitenlandse zaken dat de Verenigde Staten "elke buitenlandse inmenging in een al zeer gevaarlijke situatie betreuren". Premier Menachem Begin van Is raël verklaarde gisteren dat als Israël dat wil, de Syrische raket lanceerinstallaties in Libanon "binnen twee uur" kunnen wor den vernietigd. Hij waarschuwde dat er een grens was aan Israels geduld bij het streven naar het vinden van een vreedzame oplos sing van de crisis. Begin zei dat Philip Habib "begin of midden volgende week" naar het Midden-Oosten zou terugke ren cn dat hij hem dan zou vra gen hoelang zijn pendel zou du ren. "We kunnen niet eeuwig af wachten. Er moet seneur onder handeld worden derhandelingen moeten resul taat hebben", zei hij. Volgens Begin wisten de Amerika nen dat Israel vorige week Pale stijnse doelen in het zuiden van Libanon zou aanvallen. Habib wist het volgens hem ook en had ermee ingestemd. "Niet dat hij mij zoals dat heet het groene licht gaf. Dat heb ik niet nodig", aldus de Israëlische premier Ten aanzien van Israëls toekomsti ge houding zei hij dat als het dui delijk zou worden dat er diplo matiek niets bereikt werd, Israël zijn militaire plan zou uitvoeren. gaan. Zaterdagmorgen vroeg be stormden de militaire opstande lingen het gastenverblijf van de regering in Chittagong. De presi dent werd doorzeefd met kogels toen hij de deur van zijn kamer opende om te zien wat er aan de hand was. In totaal werden acht mensen gedood bij de aanval, on der wie een veiligheidsofficier, een officier van de wacht en één van de aanvallers. Tienduizenden Bengali's trokken gisteren langs de met bloemen bedekte baar van de vermoorde president. Er ontstond een rij van twee kilometer lang. Ziaur Rahman zal vandaag met militai re eer worden begraven. Waarnemend president Abdus Sat- tar prees gisteravond in een ra dio-uitzending de vermoorde president om het herstel van de democratie in Bangladesj. Hij zei verder dat de moordenaars zul len worden vervolgd. De motieven van de opstandelin gen blijven onduidelijk. De re bellen maakten na de moord op Ziaur Rahman de vorming van een revolutionaire raad bekend, maar hun staatsgreep werd snel verijdeld toen de strijdkrachten in het hele land trouw bleven aan de regering. De vermoorde president onder vond wel kritiek, maar hij was bij de plattelandsbevolking popu lair en alle politieke leiders ver oordeelden de actie van de rebel len. De Verenigde Staten feliciteerden gisteren de Bengaalse regering met de onderdrukking van dc opstand. Zij spraken hun "diepe spijt" uit over de dood van hi t staatshoofd. Officieel moeten volgens de grond wet binnen zes maanden na de dood van president Ziaur Rah man algemene presidentsverkie zingen worden gehouden. Waar nemers in Dacca betwijfelen of de 75-jange waarnemend presi dent, Abdus Sattar, zich kandi daat zal stellen Zijn gezondheid zou niet erg goed zijn. vraagstukken worden bespro ken De SPD voorzitter reist met uit drukkelijke goedkeuring van de bondsregering Brandt, die op 3 ju'i 1975 het laatst dc Sowjet- Unic bezocht en als toenmalig bondskanselier in Oreanda op de Knm in alle eer werd ontvangen, rel It .'"als hij /ei ..niet in speciale opdracht". Hij zal ook niet als be middelaar optreden. „Ik neem mijn kansen waar om mij aan de bron te kunnen informeren", al dus Brandt. „Wij moeten aan de weet komen wat het dc Russen waard is te verhinderen dat Ame rikaanse raketten in Europa wor den gestationeerd". Regeringswoordvoerder Becker meende dat „een dialoog zoals tussen Willy Brandt en Leonid Brczjnjev zal worden gevoerd, in kritieke tijden zeer belangrijk Brandt is in Moskou een graag ge ziene gast. vooral omdat inzake raketbewapening de oud-kanse lier een standpunt inneemt dat nogal verschilt van dat van de bondsregering. Tijdens het vei- ligheidsdcbat in de bondsdag, een week geleden, meende Brandt dat nog niet alle moge lijkheden van overleg tussen Oost en West over de raketbew*- pening zijn gebruikt. Door on derhandelingen met de Sowjet- Unie moet het NAVO-besluit om Amerikaanse kernwapens in West-Europa te stationerei) over bodig worden gemaakt, meent Brandt Met deze zienswijze staat Brandt niet alleen. Zowel de linkervleu gel van de SPD als die van coali tiegenoot FDP. ADVERTENTIE De Kuypcr Vieux Een Vieux om rustig van te genieten. Als aperitief of na dc maaltiid, met een kopte koffie ri Verrassend si aalt ie van echt vakmanschap Bereid met Franse Brandy En dat proef je' DE KUYPER Sowjet-Unie eist terugkeer van kinderen MOSKOU (Tass/UPI) - De Sowjet- Unie heeft gisteren de Verenigde Staten een protestnota overhan digd waarin de vrijlating wordt geëist van de twee Russische kinderen Polowtsjak die vorig jaar niet uit Chicago wilden te rugkeren naar de Sowjet-Unie. In de nota worden de Amerikaanse autoriteiten ervan beschuldigd de rechtsgang op te houden cn daarmee te verhinderen dat de kinderen bij hun ouders terugke ren. De Amerikanen gaan ervan uit dat de 13-jange Natalie zelf moet kunnen MUI n Qf wil terugkeren naar dc Sowjet-Unie, over het verzbek om politiek asiel van de 13-jange Walter moet het federaal gerechtshof uiteindelijk beslissen. De zaak van het 13-jange Russi sche jongetje die vonge zomer in de Verenigde Staten politiek asiel kreeg, hetgeen door zijn ou ders in hoger beroep wordt aan gevochten. is een "gerechtelijke klucht", aldus het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken. De aak kwam au hal rollen toen de ouders van de jongen vorig jaar na een verblijf van enkele maanden in de Verenigde Stat» n besloten om terug te keren naar de Sowjet-Unie. Walter liep toen van huis weg en werd door een rechtbank onder "staatstoe zicht" geplaatst TEHERAN (AFP Reuter) - De commissie die in het leven is ge roepen om de geschillen tussen de Iraanse president Bani-Sadr en leiders van de Islamitische Republikeinse Partij (IRP) te be slechten. heeft gisteren de hou ding van de Iraanse president veroordeeld cn hem ervan be schuldigd tweedracht te zaaien. De woordvoerder van de commis sie, Mohammed Yazdi, verklaar de volgens radio Teheran dat Ba ni-Sadr de grondwet en de "tien punten van aiatollah Chomeini" ADVERTENTIE had overtreden op een toespraak voor de luchtmacht in Shiraz en m van chetdcnc vraaflp pn k ken in kranten. De tien punten van Chomeini moesten indertijd een eind maken aan dc steeds weer hoog oplaaiende machts strijd tussen Bani-Sadr en de ho ge geestelijken van de IRP De radio zei niet welke van dc tien punten de president had overtre den. Een van de tien punten is een ver bod voor beide partijen om in het openbaar te spreken Yazdi noemde volgens de radio wel Ba ni-Sadrs weigering de benoe ming van een minister in de door de IRP gedomineerde regering goed te keuren "ongrondwette lijk". Bani-Sadr had volgens het dagblad Mizan in Shiraz gezegd dat hij zfjn strijd voor dc vrijheid niet op geven De president riep de i de stad op tegen stand te bieden aan ontwikkelin gen die de vrijheid zouden kun nen bedreigen Eerder vorige week had ajatollah Chomeini, Irans geestelijke lei der die Bani Sadr in het VCfMu vaak dc hand boven het hoofd hield, indirakt de pn Ideal I kntisccrd en opgeroepen tot res- pekt voor de islamitische instel lingen en de leidende rol van de geestelijkheid in het land. Bani Sadr die in Iran nog steeds aan populanteit wint liet met /i n toespraak in Shiraz merken dat hij ondanks de waarschuwing van Chomeini niet wil buigen voor de geestelijkheid. De staatsradio en televisie besteed den evei k IRP rind! kranten geen aandacht aan dc rc- de.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9