WD voorlopig op reservebank Claus mogelijk getuige Grootscheepse bouwzwendel ontrafeld Raad keurt actie ME Den Haag niet af Priester verlaat op last Gij sen senaat DINSDAG 2 JUNI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Een van de twee hoofdverdachten in de fraudezaak, de 33-jarige Tala- pessi, probeerde gisteren tegenover de verzamelde pers zijn onschuld aan te tonen. Engelse zwartwerkers geronseld en 100 miljoen gulden aan premies ontdoken TIEL (GPD) - In het Betuwse Tiel is de politie gisteren een giganti sche internationale bouwfraude op het spoor gekomen. Hierbij zijn tussen de 1000 en 2000 En gelse bouwvakkers betrokken die zwart werkten in West-Duits- land. Voor ten minste 100 mil joen gulden zou er aan sociale premies en belastingen zijn ont doken. De koppelbazenanaire is aan het licht gekomen nadat in de nacht van zondag op maandag op 82 verschillende plaatsen in Neder land en West-Duitsland huiszoe kingen waren verricht. Hierbij werd in totaal 400 man politie in gezet. Volgens korpschef Wilde mans van de Tielse politie kwam daarbij vast te staan dat de harde kern van de organisatie uit dertig koppelbazen bestaat. Hoofdver dachten zijn twee Zuidmoluk- kers. Zij opereerden vanuit een kapitale villa in Tiel. Ze zijn niet gearresteerd. Wildemans zei dat nog niet tot ar restatie is overgegaan omdat de vrees bestaat, dat de enorme hoe veelheid in beslag genomen be wijsmateriaal niet binnen zestig dagen zal zijn doorgewerkt. Dat is volgens het Wetboek van Strafvordering ook de termijn waarop een verdachte kan wor den vastgehouden. Daarna moet hij worden vrijgelaten als er niet voldoende bewijsmateriaal be schikbaar is. Hij kan dan niet voor een tvéeede keer worden op gepakt. Een van de twee hoofdverdachten, de 33-jarige I. T., die zich later be kendmaakte als Talapessi, stond na afloop van de door de Tielse politie gegeven persconferentie op de stoep van het hoofdbu reau. Hij had naar binnen gewild en tijdens de persconferentie zijn onschuld willen bewijzen, maar korpschef Wildemans liet hem met toe. Daarop nodigde Tala pessi het groepje journalisten uit voor een persconferentie in zijn eigen kantoor. Talapessi was eni ge jaren geleden betrokken bij de bezetting van de Indonesi sche ambassade in Wassenaar. Volgens Wildemans zijn er geen aanwijzingen dat het geld. dat nog niet is achterhaald, is ingezet voor de „Molukse zaak". Gigantisch De politie in Tiel was de zwendel met het niet-afdragen van sociale premies en het niet-betalen van belastingen al vanaf oktober vo rig jaar op het spoor. De zwendel bleek echter zo gigantisch en vertakt over het land te zijn. dat de hulp van andere politiekorp sen werd ingeroepen. Onder lei ding van inspecteur Hermans van de gemeentepolitie in Arn hem werd daarop een recherche- bijstandsteam geformeerd van 24 man. De huiszoekingen van zondag nacht hadden voornamelijk in Nijmegen en omgeving plaats Aan de actie, die 150 dozen be wijsmateriaal opleverde, namen onder meer tien rechters-com- missarissen, één officier van jus titie. 46 hulpofficieren en zeven accountants deel. De zaak werd in West-Duitsland gecoördineerd vanuit Wiesbaden. Volgens Hermans beschikten de verdachten over minimaal 20 be sloten vennootschappen, zowel hier als in West-Duitsland. Via ronselaars in Engeland, of vaak rechtstreeks, werden Engelse en Ierse bouwvakkers geworven die óf in de ww óf in de Ziektewet liepen. Via malafide onderne mingen in West-Duitsland wer den de Engelsen op bouwwer ken te werk gesteld. Volgens de politie werkten de Engelsen op een schijn-onderaannemings- contract, maar in werkelijkheid zou een „zwart" uurloon zijn uit betaald dat aanzienlijk lager ligt dan de gebruikelijke uurlonen. Op die manier was het voor de Duitse hoofdaannemers aantrek kelijk om met de koppelbazen in zee te gaan Talapessi ontkende op de door hem belegde persconferentie de Nederlandse belastingen en so ciale premies te hebben ontdo ken. Hij wilde wel toegeven in het verleden de Duitsers te heb ben opgelicht. Nu zou hij even wel volgens de regels handelen. Hij zei slechts voor bemiddeling te zorgen tussen de Engelse bouwvakkers en de Duitse bouw. en bemiddeling is naar zyn zeggen met strafbaar. Hij zei van plan te zijn zijn zaken ge woon voort te zetten. „Ik sta in m'n recht", zo zei hij. Coalitie CDA PvdA en 1) 66 onderzocht DEN HAAG (GPD) - De informateurs Lubbers en De Koning willen eerst onderzoeken of een kabinet mogelijk is van CDA, PvdA en D'66. De WD lijkt in deze eerste fase van de informatie voorlopig dus buiten spel te staan. Vandaag en morgen voeren de in formateurs lange, afzonderlijke gesprekken met de fractieleiders Den Uyl (PvdA), Terlouw (D'66) en Van Agt (CDA). Lubbers en De Koning hebben WD-leider Wiegel wel toegezegd dat zij nog met hem zullen praten, alvorens zij met de drie anderen gezamen lijk rond de tafel gaan zitten. Bij de PvdA was men gisteren „dik tevreden" over de aanpak van de beide informateurs. PvdA-leider Den Uyl zei dat de informateurs hebben voldaan „aan mijn na drukkelijke verlangen dat de mogelijkheid van een kabinet van PvdA, CDA en D'66 wordt onderzocht". Terlouw zei desgevraagd dat het door de opstelling van PvdA en D'66 komt dat de WD nu aan de kant staat. De „afwezigheid" van Wiegel aan het begin van de in formatie is een nadrukkelijke eis van Den Uyl geweest. Hij wil niet meedoen aan program matische onderhandelingen, waaraan ook de WD tegelijk deelneemt. „De informateurs Burgemeester onschuldig ARNHEM (GPD) - Het Openbaar Ministerie in Arnhem zal geen strafvervolging instellen tegen de burgemeester van Veenen- daal, de 59-jarige P. B. Een in woonster van Veenendaal dien de eind april een klacht in tegen de burgemeester wegens huis vredebreuk en poging tot ver krachting. Volgens de Arnhemse hoofdoffi cier van justitie, mr. J. Peijnen- burg, is niet komen vast te staan dat B. zich aan beide feiten heeft schuldig gemaakt. WEERRAPPORTEN I G c o) jH. it1 zwaar bew. 24 0 zwaar bew. 25 0 zwaar bew. 25 0.3 half bew. 25 0 zwaar bew. 24 1 zwaar bew. 21 0 half bew. 24 0 regenbui 25 2 licht bew. 21 0 licht bew. 24 0 zwaar bew. 17 0 onbewolkt 29 0 licht bew. 24 0 half bew. 30 0 zwaar bew. 29 0 onbewolkt 24 0 half bew. 28 0 onbewolkt 27 0 onbewolkt 21 0 licht bew. 29 0 licht bew. 30 0 licht bew. 22 0 half bew. 21 0.1 onbewolkt 26 0 zwaar bew. 22 0 onbewolkt 25 0 half bew. 0 licht bew 30 0 onbewolkt 24 0 onbewolkt 27 0 onbewolkt 26 0 zwaar bew. 16 3 zwaar bew. 26 0 onbewolkt 30 0 licht bew. 28 0 zwaar bew. 23 0 zwaar bew. 30 0 onbewolkt 27 0 zwaar bew. 24 0 zwaar bew. 24 0 onbewolkt 23 0 onbewolkt 25 0 licht bew. 25 0 half bew. 28 0 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis i kiezen wat voor kabinet zij willen maken", aldus Den Uyl. Die zekerheid heeft hij voor lopig van Lubbers en De Koning gekregen. „We kunnen nu voor uit". WD-fractieleider Wiegel had ove rigens geen goed woord over voor de houding van Den Uyl. Hij noemde die „hoovaardig, niet democratisch en onredelijk". Maar omdat ook de informateurs het er mee eens waren heeft Wie gel niet verder aangedrongen, zo zei hij. Wiegel zelf had overigens niet de indruk dat Lubbers en De Koning de WD buitenspel wil len zetten. CDA-leider Van Agt liet slechts via zijn woordvoerder weten geluk kig te zijn met de „open aanpak" die de twee informateurs hebben gekozen. Ook is de premier blij dat zij werken „zonder vooringe nomenheid of dogma's". Verschillen In hun eerste gesprekken hebben de vier fractieleiders met de twee informateurs de grootste proble men doorgenomen. Daarbij zijn toelichtingen gegeven op de meest omstreden punten uit de diverse verkiezingsprogram ma's. maar zijn ook - op aan drang van vooral Terlouw - za ken als de samenstelling van het kabinet en personele problemen aan de orde geweest. Het ging om een inventarisatie van de problemen. In de komende dagen worden die punten in Bejaarde maand dood in huis APELDOORN (ANP) - De po- litie van Apeldoorn heeft gis teren in de keuken van een woning in die plaats het stof felijk overschot gevonden van een 68-jarige man. De man heeft vermoedelijk een maand dood in zijn huis gele gen, want het lichaam ver keerde in vergaande staat van ontbinding, aldus de po litie. De GG en GD moest de woning ontsmetten. Buurtbewoners hadden de po litie gewaarschuwd, omdat zij de man al enkele weken niet hadden gezien. Volgens de politie is hij een natuurlij ke dood gestorven. langdurige gesprekken met Den Uyl, Terlouw en later ook Van Agt uitgewerkt. Dan zal ook be keken worden hoe de verschillen tussen de drie partijen te over bruggen zijn. Den Uyl voert zijn gesprekken vanavond en morgenmiddag al, omdat hij donderdag en vrijdag internationale verplichtingen heeft in Ierland. Terlouw wordt morgenochtend verwacht, ter wijl met Van Agt nog geen af spraak gemaakt is. Mogelijk zullen de twee informa teurs vóór het weekeinde ook nog praten met vertegenwoordi gers van werkgevers, werkne mers en andere organisaties (SER, CPB). Het pinkster-week einde zullen Lubbers en De Ko- Informateur Lubbers schudt WD-fractieleider Wiegel midden) de hand, terwijl mede-informateur De Koning toekijkt. ning gebruiken voor onderling beraad en mogelijk al voor het opstellen van een soort program ma-op-hoofdpunten. Als dit allemaal positief verloopt zullen begin volgende week - na dat WD-leider Wiegel apart is ontvangen - de eerste echte on derhandelingen plaatshebben, waarbij de informateurs en de leiders van CDA. PvdA en D'66 voor het eerst samen rond de ta fel gaan zitten. In zijn gesprek met de informa teurs heeft Den Uyl laten weten dat de zogenaamde „strijdpun ten" van de PvdA „bespreekbaar waren en dat nog steeds zijn". Over concessies valt zeker te pra ten. Overigens heeft de PvdA-lei- der de informateurs gisteren dui delijk gezegd weten dat voor de PvdA „geen kabinet denkbaar is zonder D'66". In politiek Den Haag is gisteren verrast gereageerd op de voort varende aanpak van de informa teurs. Drs. De Koning zei giste ren te hopen binnen twee maan den klaar te zijn. „De vaart die nu in deze informatie zit moet be houden blijven". De tevredenheid die met name Den Uyl uitstraalde was daarbij minstens even verrassend. Lub bers en De Koning hebben de mogelijkheid van een kabinet van CDA. WD en D'66 duidelijk naar de achtergrond geschoven. DEN HAAG (ANP) - De Haagse gemeenteraad heeft zich gister avond na urenlange discussies kunnen vinden in het politie-op- treden op 28 april op en rond het Binnenhof De Mobiele Eenheid trad die ochtend hardhandig op. toen ongeveer duizend tegen de abortuswet demonstrerende vrouwen de toegangen tot het Binnenhof blokkeerden. Het PPR-raadslid A. Verduyn Lu- nel interpelleerde de burgemees ter gisteravond over dit optre den. Hy meende dat de nieuwe abortuswet lang niet door alle bevolkingsgroepen wordt gedra gen. Het optreden had zijns in ziens iets weg van het verijdelen van een staatsgreep. "Er is door de ME onnodig ingegrepen. Ik ben geschrokken door de menta liteit en het optreden van de poli tie, die voortdurend heeft door- gemept op ongewapende de monstranten". aldus het raads- Journalist Oltmans klaagt buitenlandse zaken aan DEN HAAG (GPD) - Prins Claus kan worden opgeroepen voor een getuigenverhoor, waartoe de journalist Willem Oltmans afge lopen vrijdag bij de rechtbank een verzoekschrift heeft inge diend. Oltmans is van mening dat het ministerie van buiten landse zaken hem heeft gedwars boomd toen hij in februari van dit jaar de reis van een delegatie onder leiding van Prins Claus door India wilde verslaan. De klacht die Oltmans bij de Haagse rechtbank heeft ingediend, wordt ondersteund door de Ne derlandse Vereniging van Jour nalisten. De journalist, die werkte als ver slaggever voor de Gemeenschap pelijke Persdienst waarbij ook deze krant is aangesloten, zegt dat hij bij de voorbereidingen van de reis wel medewerking van het departement heeft gekre gen. In India werd Oltmans naar zijn zeggen achtergesteld. Zo ontving hij geen uitnodigingen voor persconferenties. Behalve Prins Claus als voorzitter van de Nederlandse delegatie wil Oltmans dat ook twee ambtena ren van het ministerie van bui tenlandse zaken voor een getui genverhoor worden opgeroepen. Het betreft hier drs Bertens, hoofd van de afdeling voorlich ting, en de heer Bergman, sous chef van de afdeling Ontwikke lingshulp. Eventueel zou in een later stadium ook de ambassa deur van Nederland in India ge hoord kunnen worden. Na de verhoren, die in de komende drie maanden zouden moeten plaatshebben, zal Oltmans be sluiten of hij een civiele procedu re tegen de Staat aanspant. Hij wil dan een schadevergoeding hebben van honderdduizend gulden. Oltmans zegt dat hij sedert het be gin van de jaren '60 door het mi nisterie wordt geboycot. De oor zaak daarvan zou liggen in het boek Den Vaderland Getrouwe dat handelt over minister Luns en Nieuw-Guinea. De advocaat van Oltmans, mr. H. M. Voetelink, zegt dat Prins Claus niet kan weigeren het ge tuigenverhoor te ondergaan, om dat hij niet in India was als lid van de Koninklijke Familie was, maar als ambtenaar. Voetelink benadrukt dat de getuigen niet aansprakelijk worden gesteld voor de boycot van Oltmans. De raadsman heeft het ministerie van buitenlandse zaken voor het verzoekschrift bij de rechtbank werd ingediend, verzocht om de klacht te erkennen en de zaak met een schadeloosstelling in den minne te schikken. Het mi nisterie vindt dat het niet is te kort geschoten in de behande ling van Oltmans. De hoofdredacteur van de Ge meenschappelijke Persdienst, J. P. M. van Beek. heeft bij het mi nisterie van buitenlandse zaken opheldering gevraag over de hele gang van zaken. Uit een voorlo pig antwoord van het departe ment blijkt dat de klacht nog in behandeling is. Over de procedure die Oltmans bij de Haagse rechtbank heeft aan gespannen en die betaald wordt door de Nederlandse Vereniging van Journalisten, was gisteren op het ministerie van buiten landse zaken nog niets bekend. Verwachting CD A-fractie: DEN HAAG (ANP) - Priester M Schreurs. sinds september 1980 ggg i de Eerste Kamer ADVERTENTIE BV. Voorschotbank Rotterdamse Credietbank VOOR HET TUSSENTIJDS VERZILVEREN VAN UW SPAARBEWIJZEN Geooend maandag t/m vrt|dag van 09 00 uur tot 16 00 uur Denneweg 62 2514 CJ 's-Gravenhage Tel 070-624631 11U Vdll UC IjCIMC IVdlIlCf VUÜI IICl CDA d,e gisteren werd herkozen als lid van de senaat, zal zich vrij wel zeker terugtrekken uit de volksvertegenwoordiging. De voorzitter van de CDA-senaats- fractie. Van Hulst, acht het vrij wel uitgesloten dat Schreurs de eis van bisschop Gijsen dat hij zich moet terugtrekken naast zich neer zal leggen. Vandaag of morgen zou de Heerlense pries ter een verklaring uitgeven waar in hij zijn besluit zou uiteenzet ten. In tegenstelling tot het CDA-party bestuur, dat zich eerder in een verklaring nadrukkelijk heeft ge distantieerd van de brief van de bisschop uit Roermond waarin Schreurs werd verweten dat hy een "belofte" om zich te confor meren aan de kerkelyke opvat tingen heeft geschonden, zal de CDA-fractie in de senaat als het aan Van Hulst ligt geen openbare uitspraken over deze zaak doen. "Het is een zaak van roomsen on derling", aldus Van Hulst Schreurs heeft zich de toorn van bisschop Gijsen op de hals ge haald door vóór het wetsontwerp zwangerschapsafbreking te stemmen. Het kamerlid is van ooraeel dat hij "zonder last of ruggespraak" moet kunnen op treden in de politiek. kardinaal Willebrands. die aanleiding van deze affaire heeft gesteld dat katholieke K> r tl Kamerleden evenals hun colle ga's in de Tweede Kamer niet de kerk maar het volk dat hen heelt gekozen, dienen te vertegen woordigen. lid. Zijn motie, waann het beleid van burgemeester Schols in deze zaak werd afgekeurd, haalde echter te weinig ondertekenaars om in behandeling te worden ge nomen. De burgemeester vroeg dc raad be grip te hebben voor de politie mensen, die ook in een moeilijk parket verkeren in dit soort ge vallen. "Fundamenteel behoort onze volksvertegenwoordiging ongehinderd te kunnen ftinctio- neren. Het is de kurk van ons be stel. Er was duidelijk sprake van een blokkade, waarbij herhaalde pogingen tot overleg zijn gewei gerd". aldus de burgemeester Hy zei het geweld te betreuren, maar noemde het optreden van de politie geproportioneerd cn gefaseerd. "Correct" Verschillende fracties konden zich verenigen met het politie-optre- den. Hoewel ze het gebeurde be treurden noemden ze de actie correct. Het CDA-raadslid, mevr. Haas. m<( mie dat de blokkade de vrouwenbeweging als zoda nig geen goed heeft gedaan Mevr Vlastuin (PvdA) zei dat in deze kwestie teveel tweeslachti gs meningen naar voren zyn ge bracht. Zy stelde dat het ingrij pen van de politie veel te snel ts geweest. Haar ingediende mote, waarin dc charge van de ME werd veroordeeld, kreeg echt- r alleen de steun van de PvdA en PPR en werd dus verworpen De raadsvergadering werd bijge woond door ruim honderd vrou wen van het Haagse comité 'Wij vrouwen eisen" en de actiegroep "Blyf van m'n lyf'. AMSTERDAM (ANP) - Het Ge rechtshof in Amsterdam heeft een 39-jarige rechercheur we gens ontoelaatbare contacten met de onderwereld veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest. De procureur- generaal had anderhalf jaar geëist, een Jaar meer dan de rechtbank in Amsterdam in eer ste instantie had opgelegd. ADVERTENTIE Oude school- en studieboeken zijn geld waard; nieuwe hoeven niet duur te zijn. Bij de Slegte v erkoop je de studieboeken die je niet meer nodig hebt (indien niet ouder dan zo'n 2 ja.»r) en koop je wat je 't volgend studiejaar hebben moet voor zover «•arn -f Afrekenen gaat kontant en wat je koopt neem je iM meteen mee Dóén. nog voor je met vakantie gaat. Dat bespaurt je tijd én geld 2D Dc Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte h Breestraat 73.2311 ('J li Tel 071-1220 07

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7