Schipholspoorlijn officieel open Provinciaal bestuurder bepleit nieuwe halte in Sassenheim Raad: universiteit mag contacten met bedrijven verbeteren Geprikkelde sfeer in universiteitsraad Leidse stadsrubriek DINSDAG 2 JUNI 1981 De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, Vrolijk, helpt Koningin Beatrix een handje bij het uitstap- Op Schiphol onthulden Beatrix en Claus een plaquette en verrichtten aldus de officiële opening van de pen op het centraal station in Leiden. Schiphollijn. LEIDEN - Was het zondag al mogelijk om van Am sterdam naar Den Haag te reizen zonder Haarlem aan te doen, koningin Beatrix en prins Claus openden gistermiddag de Schiphollijn officieel door van de residentie naar de hoofdstad te reizen. Iets voor enen vertrok de trein, de hele rit onafscheidelijk gevolgd door een helikopter, richting Lei den. Op het Leidse station, even daarvoor keurig aangeveegd en met bloembakken versierd, ston den alle burgemeesters uit de omgeving, onder wie de Leidse burgemeester Goekoop, klaar om een hand te krijgen van de koningin. The Old Black Horse Saloon Band' zorgde voor de muzikale omlijsting. Hoewel..., veel viel er niet te omlijsten: de burgemees ters kregen tien minuten de tijd om een plaats in de trein te zoe ken. Vervolgens ging het richting Nieu- w-Vennep. De zaken waren daar, zo bleek alras, heel wat grootscheepser aangepakt dan in Leiden. Want daar mochten dan wel heel wat mensen zich staan te verdringen achter de hekken, in Nieuw Vennep stond het hele voorplein vol met joelende kin deren. En hier was het geen dixieland— bandje dat voor de muziek zorg de, maar een compleet muziek korps. Een korps dat in Hoofd dorp weer ontbrak, terwijl toch ook hier de bouw van een nieuw station viel te vieren. Wel had Hoofddorp een paar schoolklas sen laten uitrukken om het ge heel een feestelijk tintje te geven. De trein bleef vanzelfsprekend het langst stilstaan op Schiphol. Hier verrichtte koningin Beatrix ook de officiële opening. Zij deed dit door een bloemversiering rond om een plaquette weg te draaien, waardoor het herdenkingsteken met tekst zichtbaar werd. De koninklijke handelingen wer den gadegeslagen door verschil lende vertegenwoordigers van het internationale vervoerswe zen. Zo mag niet onvermeld blij ven dat o.a. aanwezig waren: Andrew Clack, chauffeur van een dubbeldekbus te Londen; Maurice Degerd, metrobestuur der te Parijs; Joe May, sledehon- LEIDEN - Na een heftige discussie van twee uur, waarin weinig we zenlijk nieuwe dingen werden aangedragen, is de universiteits raad gisteravond akkoord ge gaan met de herziene plannen van het College van Bestuur om de contacten met het bedrijfsle ven te verbeteren. Twee weken geleden vroeg de raad eerst een commissie in te stellen, die de mogelijkheden van een transferpunt (waar het bedrijfsle ven dat wil vernieuwen bij de universiteit terecht kan voor kennis) moest onderzoeken. Het universiteitsbestuur meende met dat besluit niet uit de voeten te kunnen en kwam met een compromis-voorstel. De in te stellen commissie moest niet de mogelijkheden onderzoeken, maar de instelling van dat trans ferpunt begeleiden. Dat voorstel kwam gisteren in de raad, zij het tegen de zin van de progressieve fracties PP en LSB. Zij vonden dat het College van Bestuur de democratische begin selen met voeten trad door het eerder genomen raadsbesluit weer op losse schroeven te zet ten. Een poging om de zaak van de agenda te schrappen, misluk te echter. Het College van Bestuur zei bij monde van bestuurslid Koorn- stra juist de universitaire demo cratie te dienen door dit comrpo- mis aan de raad ter beoordeling voor te leggen. Rector magnifi cus Kassenaar wond zich op over de suggesties dat hij dingen zou achterhouden. "Ik ben die stem mingmakerij over geritsek meer dan zat", sprak hij briesend. PP en de LSB constateerden ten slotte dat de relatie met het Col lege van Bestuur een geduchte knauw had gekregen, maar dat weerhield een meerderheid van de raad (21 tegen 10) er niet van om in te stemmen met de plan nen van Kassenaar en de zijnen. LEIDEN - Hoe je van de universitaire contacten met de industrie terecht kunt komen in de periode '40-'45. Dat presteerde de universiteitsraad gisteravond, die in een uiterst geprikkelde stemming vergaderde. Raadslid Buikstra (Progressieve Partij) meende dat het College van Be stuur de democratische beginselen niet erg ter harte nam en vroeg zich af of de bestuurders niet de les uit de geschiedenis konden trekken. Hij doelde daarmee duidelijk op de fascistische praktijken van veertig jaar geleden. Die suggestie schoot een aantal collega-raadsleden in het ver keerde keelgat. Na enig heen-en-weer getiktak merkte raadslid Van der Boom op-dat "jullie jongeren daar toch niets van weten". Dat was weer tegen het zere been van LSB'er Schwenke (geen raadslid) die op de publieke tribune zat en zich kennelijkpersoonlijk aangesproken voelde. "Godver de godver", brieste hij met de vuist op tafel slaand. "Dit gaat te ver. Altijd krijgen jongeren, die strijden tegen het fascisme dat verwijt naar hun kop gesmeten". De voorzitter van de universiteitsraad. Van der Meer probeerde hem tot kalmte te manen, maar Schwenke weiger de te zwijgen. "Haal dan de politie maar", riep hij uit om kort daarna toch weer te gaan zitten. Buikstra had beloofd in een latere fase zijn opmerking toe te lichten, maar liet dat - geschrokken van de felle reac ties - toch maar achterwege. De stemming klaarde er echter nauwelijks door op. denmenner uit Anchorage en niet te vergeten Carl Payne, trambestuurder uit San Francis co en wereldkampioen trambel- luider. Na aankomst op station de Rai ging het gezelschap naar het ge lijknamige congrescentrum al waar de nodige toespraken wer den gehouden. Cadeaus waren er natuurlijk ook. Zo werd konin gin Beatrix o.a. voorzien van een experimenteel, Zwitsers uur werk, 'tijdsignaal' genoemd, waarvan de tijd pas is af te zien na een grondige bestudering van de toelichting. In zijn toespraak prees de demis sionaire minister van verkeer en waterstaat, ir. Tuijnman, ieder een die wat met de aanleg te ma ken had gehad en NS-directeur drs. Ploeger deed het voor niets minder dan: "Nederland be dankt!" Beide sprekers benadrukten ook nog eens dat de lijn zeker niet te veel heeft gekost. (In totaal 800 miljoen) "Een vorstelijk bedrag", gaf ir. Tuijnman toe, "maar daar voor is dan ook een stuk werk ge leverd waar we met z'n allen trots op kunnen zijn"; voegde hij daar om misverstanden te voor komen in één adem aan toe. En drs. Ploeger, die zichzelf even daarvoor op populaire wijze van het predikaat spoorjongen had voorzien, merkte op: "We zijn er van overtuigd dat de Schiphol lijn een prima nationale beleg ging is" Volgens Tuijnman is voorlopig één ding onontbeerlijk in verband met de Schiphollijn: een goede verbinding met het hart van Am sterdam zodat er met recht kan worden gesproken over een "hart—op—hart" verbinding. Even later zei hij: "Het verheugt me daarom dat ik tien dagen ge- LEIDEN - Vierendertig minu ten duurt de rit van Den Haag naar Amsterdam nu. Op die route functioneert Leiden, in spoorwegtermen, als scharnierpunt: er stop pen vier treinen per uur. Twee daarvan stoppen in Nieuw-Vennep en Hoofd dorp, twee gaan direct door naar Schiphol. De spoorwegen hebben acht ton besteed aan propaganda voor het nieuwe traject. Zo ontvingen bewoners van de Haarlemmermeer eind mei folders waarin een en ander nog eens op een rijtje werd gezet. "Foor streek vervoer geen feestdag Rover, de vereniging reizers openbaar vervoer, maakte overigens gisteren van de gelegenheid gebruik door te protesteren tegen het feit dat 31 mei dan wel een feest dag was voor de NS, maar zeker geen leuke dag voor het streekvervoer. Rover doelde hiermee op het feit dat in de nieuwe zomer dienstregeling een aantal diensten is geschrapt. Geeist wordt door de vereniging: "het onmiddellijk ongedaan maken van de meest schrij nende beperkingen die met de nieuwe dienstregelingen van de streekvervoermaat- schappijen worden inge voerd. Dit zijn vooral de ge vallen waarin de bereik baarheid in het gedrang komt". leden de NS het groene licht heb kunnen geven voor de aanleg van de westelijke tak van de Am sterdamse ringspoorweg". Naar verwachting zal deze klus over een jaar of vijf klaar zijn. Redevoeringen werden er ook ge houden door de commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, drs. De Wit en diens Zuidhollandse collega, mr. Vro lijk. De laatste zei in zijn toe spraak dat er openbaar vervoer moet worden aangeboden "dat zo dicht mogelijk aansluit bij de reizigersstromen". - Dat betekent dus als het even kan nieuwe haltes. Tegen deze ach tergrond is het provinciaal be stuur ook voorstander van de opening van een halte te Sassen heim. "Wij hebben daarom net het initiatief genomen een werk groep in het leven te roepen die het functioneren van deze halte gaat onderzoeken", besloot Vro lijk dit onderwerp. Verder pleitte hy voor een spoorverdubbeLng op het gedeelte Leiden—Den Haag-Rotterdam. De opening werd besloten met een optreden van het bijna legendan sche team van Farce Majeure dat speciaal voor deze gelegen heid weer even bij elkaar kwam Voor het feit dat zo weinig men sen in de zaal meezongen hadden de heren gauw een verklaring ge vonden: "Er zitten hier veel stil len". Langegracht LEIDEN - Bij een technische con trole op de Plesmanlaan zijn gis termiddag 42 auto's bekeken, to gen vyftien bestuurders werd proces verbaal opgemaakt, ter wijl twee automobilisten gele genheid kregen hun auto te laten repareren Twee personenauto's waren zo slecht dat de politie ze van de weg heeft genomen. Een radarcontrole op de Lange gracht leverde gisteravond nog meer overtredingen op. Er wer den 502 auto's gecontroleerd, waarvan er 32 harder dan de toe gestane 50 kilometer per uur re den. De hoogste gemeten snel heid bedroeg 92 kilometer per da jvjotite ypcctr.rifyïrïk Imiids- en avondmoda In AttdexLindi Haarlemmerstraat 42 UidenTel.071131204 LEIDEN Gehijsa De WUPO-woningen aan het Galgewater trekken de laat ste dagen heel wat bekijks. Maar wie er ook op de ver vangende nieuwbouwwonin gen afkomen: geen kooplus tigen die overwegen om hun intrek te nemen in een van de prijzige huizen. Zaterdag kwam, in het kader van de actiedag tegen de leegstandswet, een groep krakers het WUPO-complex met een bezoekje vereren ter wijl gisteren het vermakelij ke gemanoeuvreer van gi- gantsiche hijskranen en vrachtwagens een flinke me nigte nieuwsgierigen op de been bracht. De 'voorstelling' van gistermid dag betrof het voorspel van het uit elkaar halen van de reusachtige bouwkraan van de firma Noorlander/Van Rhijn. Een kraan die inge bouwd staat tussen de WU PO-woningen, midden in een van de tuinen. Vanochtend in alle vroegte be gon kraanmachinist Jan But ter uit het Noordhollandse Egmond aan de sloop van de ze 32 meter hoge bouwkraan. Maar het had heel wat voeten in de aarde voordat Butter met zijn kolossale kraanwa gen het WUPO-complex kon binnendringen. Butter kon namelijk met zijn 'zoveelton- ner' de draai niet maken van het Noordeinde de Weddes- teeg in. Daar had niemand aan gedacht. Hals over kop werden er twee kraanwagens opgetrommeld die met ver eende krachten Piet Butter de bocht om hielpen. Zo kon de machinist uit Eg- mond vanochtend beginnen om de Noorlander-kraan met z'n voeten uit de WUPO-aar- de te trekken. Een karwei waarvoor je volgens Butter over stalen zenuwen moet be schikken. "Je werkt namelijk met zulke waanzinige ge wichten. Er hoeft maar iets fout te gaan en de gevolgen zijn werkelijk niet te over zien. Levengsgevaarlyk zo'n De WUPO-woningen aan het Noordemde trokken gistermiddag andermaal veel bekijks ditmaal door het gemanouvreer van een hijskraan. karwei. Maar ja, dit is de de enige manier om - dat ding daar weg te krijgen". Laten staan zou misschien niet eens zo gek zijn. Dan heeft de WUPO in geval van kraak een aardige troef in handen wanneer voor de rechter moet worden aangetoond dat er nog altijd aan de woningen wordt gewerkt... Schatten (1) De stichting CLS (Centrum Leidse Stadsfilms) zit te springen om geld. De CLS is niet zo lang geleden opge richt met de bedoeling om filmmateriaal over Leiden van de prullebak te redden. Onder het motto 'Zonde van die films' wordt iedereen die thuis op zolder bewegende beelden over Leiden heeft liggen verzocht deze aan de CLS aan te bieden. Wie z'n ei gen stadsfilms graag zelf wil houden kan de CLS al geluk kig maken door het materiaal tijdelijk uit te lenen, zodat er een kopie van gemaakt kan worden. Juist dat copièren kost een heleboel geld, soms een paarduizend gulden per film. Geld dat de stichting op dit moment niet heeft. Het wachten is op honorering van verschillende subsidie-aan vragen. Wanneer het subsidiegeld los komt kan de CLS onmiddel lijk aan de slag gaan. Van ze ker tien mensen en instanties heeft de stichting al aanbie dingen gekregen om filmma teriaal te kopieeren. Boven dien beschikt ook een aantal televisie-omroepen over de nodige historische 'shots' van Leiden. Bernardo Guillen, zelf verwoed door René van der Velden Jaap Visser leen tot doel gesteld om zo veel mogelijk Leids filmma teriaal onder één noemer te vergaren; deze filmclub wil ook de Leidse bevolking aan zetten tot het maken van films over Leiden. Bij de stichting kan men vrijblij vend terecht voor advies op dit gebied (De CLS is te be reiken via tel. 120945, toestel 23) De filmgroep Team dient als voorbeeld voor dit streven van de CLS. Team, gevormd door Bernardo en Virginia Guillen en Reinout van Gu- lick, heeft al heel wat film werk op z'n naam staam. Het Leids stadsjournaal en een film over stadsvernieuwing, om maar eens wat te noemen. Vandaag ging de jongste crea tie van dit viertal in première. Een film over de bouw van de openbare bibliotheek aan de voet van de Burcht, die de elfde juni officieel door ko ningin Beatrix zal worden ge opend. De film. die ongeveer een half Vanmorgen werd een begin gemaakt met de sloop JSÏÏwüSÏÏt 5'fcrt cSto?£2t?" b" UXm"'9en °P h" Noord"nde toond Een aard.*" fdm w.ur" uit blijkt welk een giganti sche klus de bouw van dit 'cultuurpaleis' is geweest. filmer en een van de grond leggers van de CLS, beweert dat er regelrechte kunst schatten verloren gaan wan neer bepaalde films niet snel in het bezit van de stichting komen. Zo schijnt ene Emile Tieman, een gepensioneerde gemeen te-ambtenaar, uitstekend filmmateriaal uit de jaren dertig in zijn bezit te hebben Bernardo Guillen: "Die man heeft precisiewerk grinwd waarvan een horlogemaker de koude rillingen zou krij gen. Het zou werkelijk een ramp zijn wanneer bijvoor beeld zijn film over de oude Waardgracht verloren zou gaan. Maar zo'n oude film ko- Bèaftm kost ec ht een hele boel geld". Schatten (2) De CLS heeft zichzelf niet al- De Team-leden zelf r film geslaagd omdat deze vol gens hen duidelijk maakt dat al die miljoenen die in de bouw van de bibliotheek zijn gestopt beslist geen wegge gooid geld is. "Halverwege de bouw zie je de bibliotheek al bijzonder goed draaien. Bouwvakkers en bezoekers lopen door elkaar heen Op dat moment al is de toeloop enorm groot en weet je ge woon dat de bibliotheek een geweldige toekomst tege moet gaat, dat het een cul tuurcentrum voor hl kl stad wordt". Of dat ook voor de CLS geldt zal nog moeten blijken. Over heidsgelden en animo van de bevolking moeten de stich ting op weg helpen. Identiteit overleden fietster vastgesteld LEIDEN - De identiteit van de vrouw die zondag verongelukte op de Rijksweg richting Wasse naar is bekend. Haar naam is Henriëtte Aty Beugelaar, een 32- jarige Scheveningse. Door het uitgeven van een aantal persbe richten wist de politie gisteren de naam van de vrouw te achter halen. Mevrouw Beugelaar was zondag aan het eind van de Rijndijk de oprit naar de snelweg opgefictst. Waarschijnlijk werd zy misleid door de tamelijk onoverzichtelij ke situatie aldaar. Een auto reed haar aan. Controles op Plesmanlaan en

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3