LEIDSCH DAGBLAD Opnieuw dreigen stakingen Asselbergs komt in Britse handen Drie Nederlanders aan dood ontsnapt [MilHet Motorhuis Eerste noodstop Schiphol- spoorlijn Angstig avontuur met trimaran op Atlantische Oceaan Poolse vakbond eist duidelijkheid over politieoptreden Leider van legeropstand gedood vjOP Maatregelen tegen paling met pcb's Nu extra voordelige inbouwprijs DINSDAG 2 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj-hoofdredacteur R.D. Paauw 36487 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN bureau Witte SngH 1 2311 BGleOe* Voor lel nis w coWon (Van één onzer verslaggevers) NIEUW VENNEP - De eerste noodstop op de gisteren offi cieel geopende Schiphol- spoorlijn is inmiddels ge maakt. Oorzaak van de on verwachte stop was een ont ploffend brandblusapparaat toen de trein ter hoogte van Nieuw Vennep reed. De machinist van de trein, die om 17.40 uur van Amster- dam-RAI vertrok, wist even niet wat hem overkwam. Nadat het brandblusappa raat dat in zijn cabine hing uit elkaar was gespat, zaten niet alleen alle instrumen ten in de cabine onder een dikke poederlaag, maar was ook devoorruit daarmee be dekt. De machinist zag geen hand meer voor zijn ogen. De trein werd in allerijl tot stilstand gebracht en de wit te poederlaag zoveel moge lijk verwijderd. In Leiden werden uiteindelijk de laat ste resten poeder wegge veegd en is een nieuw blus- apparaat gemonteerd. ROTTERDAM (ANP) - Drie Ne derlanders. die op 23 mei met hun trimaran "Manta" op de At lantische Oceaan in de buurt van Bermuda in een vliegende storm kapseisden, hebben het er met al le geluk van de wereld levend af- gebrocht. Na drie dagen op het wrak te heb ben rondgedobberd werden ze in de avond van 26 mei opgemerkt door het Amerikaanse container schip "Sea-Land Pioneer", dat juist die dag zijn koers had ver legd om beter weer op te zoeken. En precies op die route, die wei nig wordt bevaren, meldde de uitkijk van het containerschip het ondersteboven drijvende wrak. "Eerst zagen we geen teken van le ven aan boord, maar na een poosje ontdekten we enkele hoofden. Omdat zo'n groot con tainerschip niet direct kan stop pen. hebben we een lange bocht gemaakt en vervolgens een red dingboot uitgezet, die de drie Ne derlanders van het wrak plukte", aldus kapitein A.J. Stewart van de "Sea-Land Pioneer". Afgelo pen nacht arriveerde het schip in Rotterdam en konden de drie Ne derlanders weer voet op vaste wal zetten. John Kohier, een 38-jarige avontu rier uit Haarlem, vertrok op 16 mei met zijn zelfgebouwde trima ran uit Bermuda. Aan boord wa ren verder Niels Tans, een 30-ja- rige fysicus uit Amsterdam, en de 29-jarige lerares Maaike Vrugt uit Haarlem. Deze twee waren naar Amerika gevlogen om het jacht van twaalf meter lengte en zes meter breedte via de Azoren naar Nederland te zeilen. Rond de twintigste mei kwam het drietal in een zware storm te recht en besloten werd alle zeilen te strijken en te wachten tot de storm ging liggen. "Op de och tend van 23 mei pakte een enor me golf ons en kwamen we onder steboven in het water terecht. Op dat moment sliepen we. Binnen twee tellen stroomde het water naar binnen, maar we bleven driven doordat de trimaran van polyester is gemaakt", aldus Maaike Vrugt. "De eerste nacht spanden we drie touwen in de romp om op die ma nier een soort bed te maken". De wlgende dag stond de romp op het punt het te begeven en moes ten ze weer naar buiten. Een zij- drijver brak af en ook de mid denromp begon te breken. Op dat moment begon het weer echter te verbeteren en kon het drietal de resterende dagen op de overge bleven zijdrijver doorbrengen Kapitein Stewart begrijpt niet hoe het drietal zich aan de onder neming heeft durven wagen. "Mensen weten niet hoe ongeloof lijk hard de oceaan tekeer kan gaan. Op de oceaan is geen plaats voor amateurs". Hij zegt ook verbijsterd te zijn geweest over het ontbreken van een radio aan boord van de trimaran. Schipper Kohier van de "Manta". die vier jaar oceaanervaring heeft, ligt er niet wakker van "Het eerste wat ik ga doen", zegt hij, "is weereen schip bouwen om op te gaan". In Bangladesj DACCA (Reuter) - De leider van de mislukte legeropstand in Bangladesj, generaal Manzur, is gedood. Dat heeft het radiosta tion van Bangladesj gisteren be kendgemaakt. Eerder had het of ficiële persbureau van Bangla desj gemeld dat generaal Manzur was gearresteerd door de politie, in een plaats ten zuiden van de havenstad Chittagong. In Chitta- gong begon dit weekeinde de mislukte opstand. Manzur zou gedood zijn door "op gewonden" regeringsgetrouwe militairen. Hij zou getracht heb ben om met zijn familie naar In dia te vluchten. In Bangladesj werden gisteren voorbereidin gen getroffen voor de begrafenis van de zaterdag vermoorde pre sident Ziaur Rahman. Duizen den defileerden gisteren in Dac ca langs zijn baar (zie ook pagina 9). Kema-afval blijft DEN HAAG (ANP) - Het radioac tieve afval op het terrein van de Kema in Arnhem zal voorlopig niet kunnen worden verwijderd. De Raad van State geeft geen vergunning om radioactief mate riaal in zee te dumpen. Minister Ginjaar (milieu) ant woordt dit op vragen van het PPR-kamerlid Jansen. Dc WARSCHAU (DPA, UPI, AFP, Reuter) - Opnieuw hangt de mogelijkheid van stakingen in Polen in de lucht. Gisteren heeft de afdeling Bydgoszcz van de onafhan kelijke vakbond "Solidariteit" aangekondigd op 10 ju ni in staking te gaan, als het onderzoek naar het hard handige politie-optreden van twee maanden geleden niet serieuzer wordt aangepakt. In Bydgoszcz liepen drie leden van de vrije vakcentrale in maart verwondingen op, toen de politie een regeringsge bouw met harde hand ontruimde. Daarna braken lande lijke proteststakingen uit. Een algemene staking kon echter worden voorkomen, omdat de regering tot een akkoord kwam met de vrije vakbond "Solidariteit". VLISSINGEN - Een felle uitslaande brand heeft vannacht voor enkele miljoenen guldns schade aange richt aan het hoofdkantoor van Hoechst Holland n.v. in Vlissingen. De brandweerkorpsen van Vlissingen, Middelburg, Borssele en de bedrijfsbrandweer van Hoechst hadden het vuur na een uur in bedwang, in het houten kantoorgebouw, gelegen op het industrie terrein Sloe, bevond zich de volledige financiële- en bedrijfsadministratie. Over de oorzaak van de brand tast de brandweer nog in het duister. Volgens de directie heeft de brand geen gevolgen voor de produktie. Hel administratieve personeel wordt tij delijk in de kantine ondergebracht. De bouw van een nieuw hoofdkantoor zal zeker een jaar duren. stakingsoproep voor de tiende juni wordt pas ingetrok ken als de verantwoordelijken voor dit politie-ingrijpen vóór die datum worden gestraft, aldus de vakbondsadeling in Byd goszcz. De Russiche kranten hebben giste ren een zeer felle aanval op de Poolse communistische partij gedaan. De partij loopt volgens de berichten de kans te worden ondermijnd door "revisionis ten", en zou de controle over de gebeurtenissen dreigen te verlie- Televisie De Russische televisie ging uitge breid in op een bijeenkomst van Poolse communisten in Katowi ce, waar deze communisten kri tiek zouden hebben geuit op de gebeurtenissen in Polen. Tijdens de bijeenkomst in Katowi ce is een document in de omloop gebracht, waarin wordt gezegd dat de vakbond "Solidariteit" in Polen een dubbele autoriteit (een regering naast de officiële rege ring) heeft doen ontstaan, en dat er gevaar zou zfjn voor een con tra-revolutie. De voorlichtingsaf- deling van "Solidariteit" in War schau hekelde dit document gis teren. De vakbond trok een parallel met de gebeurtenissen in Hongarije in 1956 en in Tsjechoslowakije in 1968, en zei dat "Moskou niet meer nodig heeft dan een offi cieel Pools document. staat dat de revisionisten het in de partij voor het zeggen hebben en dat Polen in de macht is van agenten van het imperialisme". Politieagenten Vertegenwoordigers van de politie uit heel Polen hebben gisteren in Warschau een eigen, zelfstandige vakbond van politieagenten op gericht. De nieuwe vakbond van politiemensen heeft in zijn pro gramma staan dat men het ver trouwen tussen de politie en het volk wil herstellen, het socialis me wil verdedigen en de leiden de rol van de Poolse communis tische partij wil versterken. De leider van "Solidariteit", Lech Walesa, is gisteren in Geneve aangekomen. Hij zal daar de jaar vergadering van de internationa le arbeidsorganisatie ILO bijwo nen. Walesa blijft de hele week in Geneve en zal de conferentie toe spreken. CONTANT GELD VOOR OUD GOUD. f 20,- per gram. Bij aankoop van nieuwe artikelen zelfs f 22,50 per gram.* Den Haag. Lange Poten 911 Rotterdam, Stadhuisplein 24-28 Haarlem. Grote Houtstraat 63-65 Amsterdam. Kalverstr.ut 121-123 Utrecht, bakkerstraat 27 29 Geldig t/m 13-06-81. 22 PAGINA'S s 2 i L. It Nederland krijgt 5 nieuwe munten PAGINA 1» Sobere opening Holland Festival Bij formatie WD op de reservebank Op- en ondergang van Boerenpartij LEIDSCHENDAM - Paling die meer dan vijfmilhgram pcb po ly chloor bifenyl) bevat mag sinds gisteren met meer worden ver kocht. De ministers van volksge zondheid en milieuhygiëne en landbouw en visserij en de staatssecretaris van economi sche zaken hebben deze spoed maatregel genomen met het oog op de volksgezondheid. Uit onderzoekingen is gebleken dat paling uit bepaalde wateren dusdanig met pcb's zijn veront reinigd dat consumptie ervan ge vaar voor de gezondheid ople vert. De maatregel houdt in dat de Keuringsdienst van Waren en de Algemene Inspectie Dienst van economische zaken bevoegd zun om paling te controleren en eventueel uit de handel te ne- Beroepsvissers werd al eerder ont raden op paling tc vissen op de Rgn, Maas, Waal. IJssel, Merwe- de, Lak, het Holldans Diep, het Haringvliet, de Biesbosch, Nieu we Maas en Ketelmeer. LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG (GPD) - De failliete machinefabriek en ijzergieterij Asselbergs-Holland in Bergen op Zoom blijft grotendeels behou den. Met de Britse Midlands In dustries is overeenstemming be reikt over overname van het hele bedrijf. Het zou het behoud bete kenen van 200 arbeidsplaatsen. Midlands heeft al aangekondigd de vestiging in een later stadium te willen uitbreiden. De vakbeweging is morgen uitge nodigd voor gesprekken over de Koeler Zonnige perioden maar ook enkele buien. Vannacht hier en daar mist en minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur van 17 graden aan zee tot 23 graden in het bin nenland. Matige wind, draaiend van oost naar zuidwest. 3 JUNI Zon op: 5.23 uur; onder: 21.53 uur. Maan op: 6.32 uur; onder: 22.58 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.22 en 16.48 Laagwater te Katwijk om 0.20 en 12.44 toekomst van Asselbergs- Holland. De Industriebond FNV heeft zich al blij getoond met de werkgelegenheid die met de overneming gewonnen wordt. De bond wil echter zijn instemming met de operatie laten afhangen van onder meer de vraag of perso neel waarvoor bij het faillisse ment een ontslagvergunning is verieend, bij het bedrijf kan blij ven. Asselbergs-Holland is een ultra modern bedrijf dat is voortgeko men uit een fusie van de ijzergie terij Asselbergs en de ijzergieterij Holland, beide indertijd onder deel van het concern van VMF- Stork. Tot de fusie werd in 1976 besloten; men ging er toen van uit dat er een goede toekomst voor de nieuwe onderneming zou zijn. De teruglopende conjunctuur gooi de echter al dadelijk roet in het eten; plannen voor de nieuwe gie terij moesten worden herzien om dat overproduktie dreigde. Daar naast deden zich organisatori sche problemen voor bij het in eenschuiven van de twee gieterij en. Door de strenge winter van '78-79 werd de nieuwbouw zo ern stige vertraagd, dat het investe ringsbudget royaal werd over schreden. De overheid had al 20 miljoen in de nieuwe gieterij bijgedragen, toen het bedrijf in gebruik kon wor den genomen. Nieuwe tegensla gen deden zich voor Voor 205 man van het personeel is gebruik gemaakt van de ontslagvergun ning; zij zijn op straat komen te staan. Voor een kleine 200 man is de ontslagvergunning nog niet voor een werkelijk ontslag ge bruikt. Midlands Industries koopt met As selbergs-Holland een van de mo dernste ijzergieterijen van Euro pa. Asselbergs is ook een van de weinige bedrijven in Europa waar materiaal kan worden ver vaardigd voor de binnenwanden van hoogovens. Door de slechte toestand op de staalmarkt stellen de hoogovens het vervangen van de binnenwanden uit. De minister heeft eindelijk duidelijkheid verschaft: LPG blijft goedkoop. Een volle tank super (45 L> kost nu 74,25. Een volle tank LPG (45 L) slechts 32,40. Endat verschil zal voorlopig beslist niet kleiner worden. Wij merken het in de werkplaats: nude onzekerheid voorbij is, neemt de belangstelling voor rijden op LPG plotseling sterk toe. Rijdt u meer dan 15.000 km p/j? Laat u dan nu bij Het Motorhuis voorrekenen hoeveel u kunt besparen. En profiteer van ons tijdelijke aktievoordeel. inbouw in alle merken auto 's avolgens de laatste keuringseisen »s morgens binnenrijden, s avonds klaar. Dhr.J. vanSeggelen (071 -12 05 41) geeft u graag alle informatie. Hoge Rijndijk 5, Leiden, ifel.: 071-120541. Het Motorhuis laat Leiden rijden Oók goedkoop op gas! OPCL Wilt u mij nu meteen noteren als nhnrmot Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S v.p. bon ingevuld in een open enveloppe tonder post tegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SN£L in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1