C oncurrentieposi tie van Duitsland taant "Vieze vork" voor Unilever "Centrales ombouwen tot koleneenheden Geldboete voor "frites- fraude" Beurs Amsterdam kort zakelij Nieuwe munten met herkenningstekens P en C helft minder winst Op Nederlandse markt Plan stroomleveranciers: DINSDAG 2 JUNI 1981 ECONOMIE PAGINA 19 Zwolsche Algemeene De verzekeringsgroep Zwolsche Algemeene heeft weer een uitste kend jaar achter de rug. De om zet nam in 1980 toe met 16 per cent van 275,2 miljoen tot 318,4 miljoen. De nettowinst 'ging van ƒ10,9 miljoen naar 19,1 miljoen. Evenals in voor gaande jaren wordt de hele winst door de Amerikaanse moeder maatschappij Hartford Fire Insu rance Group aan de algemene re serve toegevoegd, zo blijkt uit het jaarverslag. Gunstige ontwikkeling De rekenwaarde van het Amro- Pierson Fund heeft zich in het eerste kwartaal van het op 1 fe- (bruari begonnen boekjaar verder gunstig ontwikkeld. De waarde ging met ongeveer 11 procent omhoog van ƒ21.64 (na uitke ring) tot 24,03. Hoewel het aan tal participatie terugliep steeg het vermogen tot 332,6 miljoen. Met name verder stijgende valu tanoteringen deden de reken waarde alsmede het vermogen in mei verder toenemen, zo blijkt uit een kwartaalbericht. Grootste omzet Thomassen en Drijver Verblifa (verpakkingen) heeft naar volu me vorig jaar ongeveer 9 percent meer omgezet, de grootse omzet in de geschiedenis van 804,2 min tot 920,1 min en de winst voor belasting van 56,6 min tot 59,7 min. Het eerste kwartaal van 1981 heeft een ontwikkeling van omzet en resultaten te zien gegeven die onder de huidige ligheden bevredigend is, esultaat achter- i dezelfde periode uuiaujuuigiicucil zij het. dat het r blijft bijdat vanc Nutricia De resultatenontwikkeling in de eerste maanden van 1981 onder steunen bij Nutricia (kindervoe ding, zuivelprodukten, dranken, snacks) de verwachting dat, on voorziene omstandigheden voor behouden, de nettowinst over 1981 ruim boven het in 1980 be reikte niveau zal liggen. De over neming van de Britse Cow and Gate past in het strategische con cept van Nutricia. Op korte ter mijn is in de herstelde groei van de winst per aandeel echter een zekere afvlakking te verwachten door deze overneming, zo is tij dens de jaarvergadering gezegd. In het jaarverslag zei het bestuur van Nutricia nog, dat de netto winst dit jaar "wellicht iets ho ger" zou zijn dan die van 1980. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 4745 dieren aangevoerd. In totaal kwamen maandag en dinsdag 6086 dieren op de markt. Vandaag zag de verdeling er als volgt uit: slachtrun- deren 160; gebruiksvee 263; graskalve ren 20; nuchtere kalveren 2493; veulens/ pony's 5; varkens 277; biggen 35; scha pen/lammeren 1401; bokken/geiten 91. De prijsnoteringen voor de slachtrunde- ren waren hetzelfde als gisteren. Nuch tere slachtkalveren van 125 tot 200; slachtzeugen van 270 tot 280. Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien van 1775 tot 3150; varekoeien van 1200 tot 2550; pinken van 900 tot 1600; graskal veren van 400 tot 1200; nuchtere kalve ren rood van 275 tot 475: zwart van 200 tot 375; biggen van 100 tot 110; schapen van 180 tot 240; weide/zuiglammeren van 180 tot 230; veulens/pony's van 250 tot 700; geiten van 20 tot 100; Texelse lammeren van 175 tot 210; Noordhol- landse lammeren van 160 tot 195. Toelichtingen (respectievelijk aanvoer, handel, prijzen): slachtrunderen gelijk, vlot. vast; kalf- en melkkoeien gelijk, 'rustig en stabiel; varekoeien idem; vaar zen en pinken idem; graskalveren ma tig, rustig, stabiel; nuchtere kalveren minder, rustig, iets minder; paarden/po ny's matig, rustig, stabiel; varkens min der. vlug. iets meer; lopers en biggen ge lijk. vlug. iets meer; schapen/lammeren meer. vlug. minder; geiten gelijk, goed. stabiel. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn: Andijvie per kg 78—81Spitskool 77—88; Bospeen 1,94-2,15; Waspeen All per kist 56; BI 20-60; Bil 66-7,80. Aanvoer: 20 ton. Prei A per kg 67-1,47; Radijs (bos) 21-33; Sla (natuur) I 34-58; Spinazie 75-78; Bosuien per kg 31-38; Peterselie (krul) 81-1,20; (Bos)selderij 47; Bloem kool 6 per bak I 2,91-2.96; 8 I 2.56. DEN HAAG (ANP) - In januari 1982 zullen nieuwe stuivers, dub beltjes, kwartjes, guldens en rijksdaalders met de beeldenaar van koningin Beatrix in grote aantallen in omloop worden ge bracht. Dit heeft het ministerie van financiën gisteren medege deeld. De nieuwe munten zijn ontworpen door B. Ninaber van Eyben. Blinden en slechtzienden zullen de nieuwe munten kunnen her kennen aan speciale lijnen en vlakken die erop zijn aange bracht. Aan de ene kant van de munten zal de afbeelding van ko ningin Beatrix komen en aan de andere kant in cijfers de waarde van de munt en de herkennings tekens die blinden en slechtzien den met hun vingers en nagels kunnen voelen. Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën heeft voor het ont werp van deze kunstenaar geko zen op advies van de "commissie op de beeldenaar", die hij in ok tober 1980 had ingesteld. Uit de door acht kunstenaars ingelever de ontwerpen is dat van J. Drup steen als tweede gekozen. Dit tweede ontwerp heeft een reser- vcfunctie en zal worden gebruikt als het eerstgekozen ontwerp, dat van Ninaber van Eyben, door onvoorziene omstandigheden niet kan worden gebruikt. In het najaar van 1981 zal met het slaan van de nieuwe munten worden begonnen. Het ontwerp van Ninaber van Ey ben is door de commissie geko zen, omdat het "oorspronkelijk, vernieuwend, duidelijk, door dacht en functioneel" is. Op de nieuwe munten, die het jaar tal 1982 dragen, zal het nieuwe muntmeestersteken voorkomen. De op 1 oktober 1980 in dienst getreden muntmeester, ir. J. de Jong, heeft gekozen voor een ha mer en aambeeld als muntmees tersteken Het is een symbool uit de vormgevende metaalbewer king. B Ninaber v. Eyben AMSTERDAM (ANP) -DePenC Groep (Peck en Cloppenburg- Lampe) ondervond het afgelo pen jaar als gevolg van de al'ne mende koopkracht een inzin king. De netto winst daalde met 52 percent van 10,9 miljoen gul den tot 5.2 miljoen gulden. P en C ziet 1981 als een moeilijk jaar. met beperkte kansen voor groei van omzet en resultaten. De verwachting is, dat naPver- loop van tyd het consumptiepa troon een nieuw evenwicht zal bereiken, waarin ook de afzet van kleding zich positief zal kun nen ontwikkelen. Verder wordt in het jaarverslag voorgesteld het divident te verla gen van dertig tot twintig gulden per aandeel. Hiervan is al acht gulden als intenmdivident uitge keerd ROTTERDAM In het kader van de actie "meer duidelijkheid voor de consument" heeft het Landelijk Voedseloverleg (LAVO) gisteren de "vieze vork" uitgereikt aan Unilever N.V. Volgens LAVO maken verschillende Unilever-bedrijven zich schuldig aan de produktie van onduidelijke le vensmiddelen. Er was tijdens de uitreiking overigens niemand van Unile ver aanwezig om de "vieze vork" in ontvangst te nemen. ROTTERDAM (ANP) - Het Lan delijk Voedseloverleg (LAVO) vindt dat er een wet moet komen waarin de consument beter be schermd wordt tegen de ondui delijkheid over samenstelling, kwaliteit en oorsprong van voed- selprodukten. De nieuwe warenwet die dit jaar in de Tweede Kamer wordt behan deld gaat wat dat betreft niet ver genoeg, zo meent het voedsel overleg. Het overleg gaf gisteren in Rotterdam het startsein voor de actie "duidelijkheid voor de consument". Het LAVO hoopt dat mede door zijn inzet de "wa renwet een consumentenwet wordt". In het kader van deze actie wilde het LAVO gisteren de "vieze vork" uitreiken aan Unilever. Volgens het overleg maakt Uni lever bij uitstek gebruik van sug gestieve reclame, misleidende produktnamen en onduidelijke samenstellingen. De produkten Calvé slank-o-naise, Unox erw tensoep en Jolly slankkwark zijn maar enkele voorbeelden van Unilever produkten waarvan de werkelijke aard en samenstelling op dubieuze wijze worden ver huld, aldus het landelijk voedsel overleg. Unilever weigerde de prijs in ont vangst te nemen, omdat, zo zei een woordvoerder, het bedrijf zich niet ontvankelijk acht. Vol gens de woordvoerder moeten veranderingen van de kant van de wetgever komen. Hij zei dat Unilever al meer doet dan de wa renwet voorschrijft. In het landelijk voedseloverleg zit ten tal van consumenten-, mi lieu- en voedingsorganisaties zo als Konsumenten Kontakt en Mi lieudefensie. Het overleg reikte al één keer eerder de "vieze vork" uit. Eind vorig jaar ging die "eer" naar Coca Cola wegens invoering van een plastic weg- gooifles. DÜSSELDORF (ANP) - De concurrentiepositie van de Westduitse econo mie op de Nederlandse markt wordt zwakker. De Duitse goederen worden langzamerhand in verge lijking met het produkt van de concurrentie te duur, terwijl de technolo gische voorsprong van de Westduitsers kleiner wordt. Dat staat in het jaarverslag over 1980 van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, dat gis teren is gepubliceerd. Voor de Nederlandse economie be gonnen de concurrentieproble- men op de Duitse markt al in het begin van de jaren zeventig. De oorzaken hiervan liggen vooral in te hoge kosten en prijzen en in de structurele zwakte van het Nederlandse uitvoerpakket, al dus het jaarverslag. De betekenis van de Bondsrepu bliek als handelspartner voor Nederland is het afgelopen jaar sterk gegroeid. In 1980 exporteerde ons land voor rond 11,5 miljard gulden meer naar de Bondsrepubliek dan het uit West-Duitsland importeerde. Het overschot op de lopende re kening van Nederland ten op zichte van de Bondsrepubliek steeg daarmee met meer dan twintig percent. In de sector van het goederenver keer (de doorvoerhandel buiten beschouwing gelaten) steeg het traditionele tekort van de Bonds republiek zelfs met bijna 30 pro cent tot 6,4 miljard gulden. Dat is volgens het jaarverslag een ge volg van de door prijsstijgingen bepaalde waardevermeerdering van de Duitse invoer van aard gas- en aardolieprodukten uit Nederland. Atletiek - Bij wedstrijden in Wichi ta (Ka) heeft de 23-jarige Pam Spencer het hoogspringen ge wonnen met 1.96 meter. De sprong betekende tevens de bes te seizoensprestatie. Wielrennen - Cees Priem heeft gis teren de Ronde van Steenwijk, een profkoers over 100 kilome ter, gewonnen. Tweede werd Frank ie Hoste, derde Jan van Houwelingen. ARNHEM (GPD) - Het zakje patat in ons land is niet zelden veel te duur. Dit bleek begin dit jaar uit een steekproef van de economi sche controledienst (ECD). In Arnhem en Nijmegen haalden controleurs van de ECD bij 28 friteszaken een patatje zonder. Zeven keer zat er veel te weinig in het zakje, of bakje In geld om gerekend vroegen die onderne mers 15 tot 35 cent teveel voor een portie frites. Voor de economische politierech ter in Arnhem eiste de officier van justitie gisteren boetes tot een totaalbedrag van 30.000 gul den tegen zeven cafetariahou ders. Politierechter R van Hou ten ging nog hoger: „Het aller mooiste zou zijn als de klanten het teveel betaalde terugkregen, maar dat kan natuurlijk niet. Ik vind dat aan de cafetariahouders het geschatte voordeel moet wor den ontnomen". Mr. Van Houten kwam tot een totaalbedrag van bijna 40.000 gulden. Een van de fritesbazen, een 49-jari- ge Arnhemmer, had ernstige kri- tiek op de Prijzenbeschikking Patates Frites, waarin precies is vastgelegd wat een zak patat mag kosten. „Die prijzenbe schikking is niet hanteerbaar", vond de Arnhemmer. Zijn patat was twee dubbeltjes te duur en is dat overigens nu nog. De frites- baas gaf toe dat hij nog precies dezelfde bakjes gebruikt Officier van justitie mr. F. Rutgers Van der Loeff eiste een boete van 10.000 gulden. De cafetariahou der zou volgen een berekening van de ECD over een periode van enkele maanden zeker 20.000 gulden teveel hebben gerekend voor de frites. Mr. Van Houten was dan ook van mening dat hij die extra inkomsten tot op de laatste cent moet terugbetalen. Omdat de maximale boete al was geëist, paste de rechter een arti kei toe uit de Wet Economische Delicten. Daardoor is het moge lijk het geschatte voordeel van 20.000 gulden aan het bedrijf te ontnemen. Een 31-jarige fritesbaas uit Nijme gen vond gisteren dat hy eigen lijk helemaal niet teveel rekende voor z'n patat. Volgens de ECD waren zijn porties echter 15 tot 20 cent te duur. „Als je de prijzen in Zandvoort en Scheveningen bekykt, ben ik nog een nette jon gen hoor", zei de Nymegenaar Desondanks vorderde de officier een boete van 6000 gulden. Mr van Houten was van mening dat de eis in dit geval wat aan de ho ge kant was, hy maakte er 1000 gulden van. ARNHEM (ANP) - De elektrici teitsproducenten in ons land overwegen bestaande gas/olie- centrales om te bouwen tot kole neenheden in plaats van - ver sneld - geheel nieuwe kolencen trales neer te zetten. Een met spoed uit te voeren studie moet binnenkort uitwijzen wat het voordeligste is. Dit staat in het jaarverslag van de NV SEP Verenigde Stroomleveranciers. De NV SEP acht het haalbaar om rond de eeuwwisseling ongeveer veertig procent van de elektrici teit door middel van kolen op te wekken. Voor die tijd moet na melijk de helft van de huidige centralecapaciteit wegens "ou derdom" worden vervangen. De Nederlandse centrales gebruik ten vorig jaar de volgende brand stoffen: kolen (12 pet), olie (41 pet), aardgas (39 f>cl) en kern energie (8 pet). Vamvege de hoge prys van aardolie is door de cen trales meer aardgas gestookt dan onderling en met de regering was overeengekomen De NV SEP - het jaarverslag moet nog door de aandeelhouders worden goedgekeurd - stelt "met grote bezorgdheid" vast dat "de onzekerheid ten aanzien van de beschikbaarheid van voldoen de brandstoffen voor de elektri citeitsopwekking in de toekomst niet is verminderd De stroomproducenten verwach ten wel, dat de kolenprijs de ko mende jaren belangrijk lager zal blyven dan die van de aardolie De totale capaciteit van de een trales zal na ingebruikneming van het nog in aanbouw zijnde produküevermogen de eerste vyf jaren worden gehandhaafd op een niveau van zestiendui zend megawatt Daarna volgt op nieuw een uitbreiding van het vermogen. Uit het SEP-jaarverslag blijkt ver der dan de Nederlandse deelna me aan de in aanbouw zijnde snelle kweekreactor in het Duit se Kalkar, dicht bij de Neder* landse grens, duurder uitvalt dan voorzien De NV SEP heeft tot nu toe 42 miljoen gulden in het (sterk vertraagde) project gesto ken Nederland neemt VOOT tien procent in Kalkar deel Mede door Kalkar zijn de totale kir ten van de NV SEP VOfig jlU met ruim tien pet gestegen tot ruim 105 miljoen gulden. De stij ging van de brandstofpryzen was daar ook oorzaak van DINSDAG 2 JUNI 1981 ACTIEVE AANDELEN GOUD EN ZILVER 'AMSTERDAM (ANP) - Het Dam- rak heeft vandaag by hervatting van de handel een wat verdeeld beeld te zien gegeven Uitschie ters waren KLM met een verlies van 3,20 op 125, gevolgd door Unilever met een winst van 1,40 op 144 en HBG meteen verlies van 1.50 op 66.50 beter op 5.40 Nedlloydgtafet-n onvast beel. vanlnderhü'lw BUITENLANDS GELD

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19