Molens wachten op opknapbeurt geen zin in Steeds meer kinderen school Flora-leden: ja tegen veilen bloembollen CRM houdt subsidiekraan dicht Kraker van vele auto's Veel rokers bij beroepsonderwijs opgepakt Man rijdt in Noordwijk in op politieagent DINSDAG 2 JUNI 1981 ALPHEN/STREEK Voor zes van de acht molens die in Alphen en omstreken aan restauratie toe zijn is geen geld. Het rijk, dat allereerst in aanmerking komt om dit te betalen heeft de subsidiekraan zo goed als dichtgeschroefd. Deze conclusie mag getrokken worden uit een onlangs versche nen rapport van het provinciaal bestuur. In dit rapport wordt het molenbestand en de activiteiten in 1979-80 tot de instandhouding ervan belicht. Het blijkt dat de 213 molens in Zuid-Holland het provinciaal bestuur de nodige hoofdbrekens opleveren. Voor zes molens is allereerst geld van het rijk nodig. De subsidie kraan is echter de laatste tijd drastisch dichtgeschroefd. Bij voorbeeld de Akkerslootmolen in Alkemade had in 1980 voor f53.000 opgelapt moeten wor den. Nu, medio 1981, verkeert de molen nog in "enigszins deplora bele toestand" zoals P. M. Mans, dagelijks bestuurslid van de Rijnlandse Molenstichting het uitdrukt. "Het wachten is op do toezeggingen voor de financie ring", licht hij toe. De Akkerslootmolen is een acht kantige poldermolen met vijzel en particulier eigendom. Het wiekenkruis is hard aan vervan ging toe. Een voor-financiering van de Vereniging Hollands Mo lens zou ook uitkomst kunnen bieden, ware het niet dat deze te zijner tijd door het rijk weer te rugbetaald moeten worden. Het rijk heeft geen geld. De Buurtermolen is een ander ge maal in Alkemade, dat hard aan restauratie toe is. "Er mankeert eigenlek alles aan. De toestand is deplorabel", meent P. H Mans. De Alkemadese wipmolen heeft voor alles een nieuw, draaiend bovenhuis nodig, maar volgens de molendeskundige heeft CRM de restauratie in de ijskast gezet. De herstellingswerkzaamheden zijn begroot op f 250.000 en had den volgens planning dit jaar nog voltooid moeten worden. Onnodig te zeggen dat dat er niet in zit. De Hazerswoudse Geremolen, eveneens een wipmolen, man keert hetzelfde als de Buurter molen. Extra ingewikkeld hier bij maakt het feit dat het sche prad het verschil tussen de wa terstand en het boezemwater, in dit geval de Rijn, door inklinking van de polders, is opgelopen tot 2.15 m. Het scheprad kan een verschil van 1.50 m de baas. Het zal daarom vervangen moeten worden door een vijzel. Het wa terschap in Hazerswoude stelt al les in het werk om de subsidie er bij CRM door te krijgen. De mo len is niet alleen een monument maar kan ook daadwerkelijk bij dragen aan de bemaling van de omliggende polders. De restau ratie van de Geremolen is be groot op f250.000 en moet vol gens planning in 1982 voltooid zijn. Uniek In de molen "Nieuw Leven" be schikt de gemeente Hazerswou de over een tamelijk uniek ge maal. Het is de enige wipmolen in Nederland die nog draait als korenmolen. Het draai- en drijf werk is versleten. Desondanks kan Nieuw Leven zonder gevaar voorlopig als korenmolen dienst doen. Ondanks de redelijke staat van de molen zou restauratie ongeveer f250.000 moeten kosten en in 1982 en 1983 uitgevoerd moeten worden. Een bestek is reeds op gemaakt, maar ook hier is het wachten op geld van de staat. De gemeente Hazerswoude kan, al dus een gemeentewoordvoerder, met geen mogelijkheid de kosten alleen dragen. Ondanks de uiterlijk miserabele staat momenteel, is de Vrouw- geestmolen in Alphen aan den Rijn een uitzondering in deze sombere opsomming. Het ge maal is eigendom van de Rijn landse Molenstichting. Deze mo len wordt op het moment gron dig gerestaureerd dankzij de wet op Bescherming van Water staatswerken in Oorlogstijd. Als door oorlog gemalen uitvallen of de electriciteitsvoorziening on derbroken wordt kan de Vrouw- geestmolen puur op windkracht de Vrouwgeestpolder en de Gnephoekpolder bemalen en voorkomen dat de bewoners tot hun nek in het water komen te staan. De kosten van de restauratie belo pen f 400.000 en worden door rijk (72%) en provincie (25%) gedra gen. Begin 1982 moet deze acht kantige poldermolen met vijzel volledig gerepareerd zijn. De Aarlanderveense molen "De Morgenster", een zogenaamde stellingkorenmolen, verkeert daarentegen in vrij slechte staat. "Het is net nóg geen ruine", om schrijft molendeskundige P. H. Mans de toestand. De molen is particulier eigendom en onlangs zag de Alphense raad zich voor het probleem gesteld om de be nodigde f 100.000 bij elkaar te schrapen. De Adermolen in Alkemade heeft onlangs een grote opknapbeurt gehad. Het leien dak van deze ronde staande poldermolen is vervangen door het originele rie ten dak. De molen is in bedrijf. De Adermolen is eigendom van Ontkoppeld De Adermolen aan de Wijde Aa is één van de weinige molens in het Holland-middengebied die een opknapbeurt hebben gehad. CRM houdt voor veel dringend noodzakelijke molernrestauralies de subsidiepot geslo ten. het waterschap "Oude Veenen" in Alkemade, een instelling die er om bekend staat dat zij de mo lens in haar gebied goed bij houdt. Tot slot moet de Waterloosmolen in Alkemade voor f150.000 in 1983 opgeknapt worden. De mo len is verzakt en kan het verschil tussen polderwaterstand en boe zem (2.10 m) niet meer aan. Het scheprad zal ook hier ven/angen moeten worden door een vijzel, om de molen weer echt dienst baar te laten zijn. De fundering en de waterloop zijn ook aan re paratie toe. De provincie stelt zich op voor res tauratie van deze achtkantige poldermolen (nog) met scheprad, maar, zoals gezegd, het wachten is op het rijk. Het dichtdraaien van de subsidie kraan bij CRM heeft het de Mo lenstichting, de gemeenten en Monumentenzorg er niet makke lijker op gemaakt. P. H. Mans: "De provincie probeert de gang bare subsidiestructuur (40% van het rijk, 15% van de provincie en 30% van de gemeente) te veran deren. De provincie wil de subsi dieverlening loskoppelen van die van het rijk. Maar dan ben je voor 55% ongedekt en dat maakt het erg moeilijk. We hebben hoop dat in de toekomst de bij dragen van particulieren aan de Molenstichting toenemen. Een goede onderhoudsstaat van de molens is in het belang van al len". RIJNSBURG - Het idee om ook bloembollen de klok ken van de veiling Flora in Rijnsburg te laten passe ren is door de leden van deze veiling positief ont vangen. Vragen die gisteravond tijdens een voorlichtingsbijeenkomst door de leden werden gesteld hadden allemaal een praktische toon. Het idee op zich sprak iedereen In zijn slotwoord kwam de voorzit ter van het veilingbestuur. J. Via- nen, hier nog even op terug: "Ik ben blij dat er zoveel leden aan wezig zijn. Het zijn er meer dan wij hadden verwacht. De zaak is positief doorgesproken. Daar ben ik blij om, want dit soort nieuwe ontwikkelingen hebben we nodig". Het nieuwe systeem, waarmee 17 juni een begin wordt gemaakt, gaat voorlopig nog functioneren naast het oude systeem van han del in bloembollen via tussen personen. Initiatiefnemer tot de nieuwe werkwijze, Hoogervorst, verwacht echter dat in de toe komst alle handel langs de klok zal gaan. Dit heeft volgens hem wel gevolgen voor de werkgele genheid in de bollenhandel. Kosten De veilingleden vroegen zich gis teravond af wat er met een posi tief, dan wel nadelig saldo van het Bemiddelingsbureau Sier- teeltprodukten Flora (BSF), het onderdeel van de veiling dat de bollen veiling onder zijn hoede neemt, gebeurt. Hoogervorst: "BSF is een aparte poot van Flo ra. die alle kosten zelf draagt. Over de bestemming van de eventuele winst beslist het vei lingbestuur". Ook rezen er gisteravond vragen over de tijd dat de kweker zijn bollen kwijt is. Als gevolg van de reglementen kan dat 4 tot 5 we ken zijn. Hoogervorst: "Deze re geling is gemaakt om te voorko men dat de bollen als een soort defensieve maatregel voor de ca talogus worden opgegeven. Bol len die er m komen moeten ook echt worden aangeboden" Naar aanleiding van vragen deelde Hoogervorst ook mee dat het percentage van 5 procent die voor rekening komt voor de aan bieder van de bollen, nog wel omlaag kan: "Met deze 5 procent wordt begonnen, na een tijd zal dit percentage worden bijge steld". Controle Malafide kopers zullen, zo bleek gisteravond, door een strenge contróle van de veiling worden geweerd. "Kopers worden op be trouwbaarheid doorgelicht", al dus Vianen. Na deze voorlichtingsavond voor de eigen leden gaat een delegatie van Hora de boer op om ook de mening in den lande te peilen. Hoogervorst zei niet bang te zijn voor kritiek: "Onterechte kritiek kan ik weerleggen, en terechte kritiek kan ik meenemen". Overigens begint de bollenveiling zonder dat daar door de leden over is gestemd. De simpele re den hier achter is dat een leden vergadering pas na de aanvangs datum is gepland. Dr. Funke; "motivatie om op school te zitten neemt af'. ALPHEN AAN DEN RIJN Twintig procent van de Alphense scholieren die in de tweede klas van het middelbaar beroepson derwijs (gemiddelde leef tijd 14 jaar) zitten, rookt regelmatig. Van dezelfde categorie mavo-leerlingen rookt slechts 9% dagelijks. Op de havo en het vwo ligt dit percentage nog lager: 4%. Dit is te lezen in het jaarverslag over 1980 van de schoolartsen- dienst district Alphen aan den Rijn. Aan 514 tweedeklassers werd gevraagd of zij rookten of dronken. Van de leerlingen van het beroepsonderwijs rookt 25% af en toe, op de mavo is dK 15% en op de havo/vwo 8%. "Het is zeer opmerkelijk dat het percen tage omgekeerd evenredig stijgt met het niveau van het onder wijs", tekent het hoofd van de schoolartsendienst, dr. H.J. Fun- ke hierbij aan. "De cijfers komen ongeveer overeen met de lande- NOORD WIJK - Na uitgebreid speurwerk heeft de recherche een 23-jarige inwoner van Harlin- gen ingerekend die zich op grote schaal schuldig heeft gemaakt aan het openbreken van auto's in het Langeveld. De man ging daarbij zeer brutaal te werk. Gewoonlijk sloeg hij een raam kapot om de wagens te kunnen leegroven. Daarbij had hij het vooral op portemonnees, portefeuilles en handtasjes ge munt. Het bleek voor de recherche erg moeilijk de man te pakken. Da genlang werd urenlang gepost in het Langeveld. Tijdens het on derzoek groeide de overtuiging dat de dader elders in het land moest wonen. Ontvreemde tasjes werden bijvoorbeeld in Hoorn teruggevonden. Na aanhouding bleek dat de man ook in andere vakantieplaatsen actief is geweest. lijke gemiddelden". Hij wil er wel de nadruk op leggen dat rook- en drinkgewoonten slechts op kleine schaal zijn onderzocht. Wat het alcoholgebruik betreft op de scholen (het Christelijk Ly ceum voor havo/vwo, de Imma- nuél- en de Ichthus-mavo en de Christelijke Agrarische School en de Julianaschool voor het be roepsonderwijs) lopen de cijfers nauwelijks uiteen. Op de mavo nuttigt 15% van de ondervraagde leerlingen één of meer alcoholi sche versnaperingen per week. Op de overige scholen is dat 14%. Besloten is om het onderzoek in 1981 voor het hele rayon te her halen. Deze vragen naar rook- en drinkge woontes maakten deel uit van het jaarlijkse onderzoek dat de schoolartsen in Alkemade, Al phen, Koudekerk. Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuw- veen, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Woubruggc en Zevenhoven uit voeren. In 1980 werden 23 859 van de 28.004 in het district woonachtige kinderen geheel of gedeeltelik onderzocht. De vijf artsen verwezen 1460 kinderen door naar de huisarts In 40% van de gevallen (588) ging het om oogafwijkingen. 20% (285) werd verwezen voor oorafwijkingen. Een ruime verdubbeling vond plaats bij de doorverwijzing n naar aanleiding van houdingsaf wijkingen: 40 in 1979 tegen 91 in 1980. "Vroeger stonden hou dingsafwijkingen buna onder aan". licht dr Funke toe. "De "slappe houding" neemt sterk toe. De televisie heeft er denk ik mee te maken. De kinderen zijn minder normaal in beweging, ze lopen en fietsen minder". Ongevallen Nieuw in het jaarverslag is de on gevallenfrequentie Men wilde ontdekken welke groepen leer lingen de meeste risico's lopen en welke nsico's dat zun. Uit het onderzoek blijkt, volgens het rapport, dat jongens veel vaker een ongeluk overkomt dan meis jes. Leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs krijgen va ker een ongeluk dan kleuters. Bij ongevallen die thuis plaatsvin den bleek de stijging van het aantal ongevallen in verhouding tussen kleuters en basisscholu- ren en vwo-leerlingen opvallend groot. Voor kleuters en basis- scholieren ligt de belangrijkste ongevalsoorzaak nog steeds thuis ter-wij' bij het voortgezet onderwus sportbeoefening hoog scoort. Bij het tegen elkaar afzetten van Alphen en de overige gemeenten bleek dat de kleuters in de "bui tengemeenten" vaker een onge val overkwam dan de Alphense kleuters. Bu lagere schoolkinde ren bleek precies het omgekeer de het geval te zyn. Hoofdluis "Hoofdluis bluf! een hopeloos pro bleem. Het is voortdurend aan wezig, hoewel het de laatste tijd minder is", vertelt Funke. In het jaarverslag heeft hij niet zoveel woorden aan hoofdluis vuilge maakt. "Het wordt vaak als een ernstiger probleem gezien dan noodzakeluk is. De nieuwe ge neesmiddclen tegen hoofdluis zijn afdoende en het is meer een taak voor het gezin dan voor de schoolartscndit i. Om de normale activiteiten niet te veel te verstoren werden bg mel ding van hoofdluis telefonisch adviezen gegeven, een folder uit gereikt aan schoolhoofd en ou ders Slechts in probleemsitua ties werden scholen bezocht BUjft er nog één vermcldenswaar dig feit over. Dr. Funke Het aantal aanvragen voor leerplicht- sontheffing wordt steeds meer. De stgging is niet onrustbarend, maar wi l MO ttlGM de wand. Kinderen hebben dikwijl m zin meer om naar school te gaan, hoewel de rol van de ouders enn niet onderschat moet worden. Over het algemeen kun je moei lijk weigeren omdat een kind wellicht op school lastig wordt De motivatie om op school te zit ten neemt af. Ik heb er mijn be denkingen over". NOORDWIJK - De politie van Noordwijk heeft gisterochtend een 24-jarige Hillegommer gear resteerd die de nacht daarvoor met zijn auto op een agent was ingereden. De agent kon zich ter nauwernood door een sprong zij waarts redden. De Hillegommer reed die nacht met een zeer grote snelheid over de Beeklaan. Na 'wild-west' tafe relen door de smalle straten van Noordwijk bracht een politiepa trouille de snelheidsmaniak in de Gladiolusstraat tot stilstand. De bestuurder sprong uit d^ auto en nam de benen. Eén van de politieagenten ging achter hem aan. terwijl de ander zich bezig hield met een passa gier die zich in de auto bevond. Onverwachts kwam de bestuur der weer aanrennen, sprong in de auto en sloot deze af. Vervol gens gaf hij gas en reed op de agenten in die voor de auto ston den. Later vonden speurende agenten de auto leeg terug in de Pické- straat. Papieren in de wagen ver schaften duidelijkheid over de identiteit van de dader, die zich overigens later op de dag meldde om zijn auto op te halen. De Hil legommer werd daarop op ver denking van poging tot doodslag Tong 3980; tarbot 7440; griet 1086; ka beljauw 66214; koolvis 610; schelvis 760, wijting 22020; schol 52760; schar 3650; heek 100. haring 170; makreel 600; di versen 4870 Per 1 kg tong groot 1502-1443; tong groot middel 1926-1756; tong klein middel 1979-1848; tong klein I 2177-2000. tong klein II 2125-1932; tar bot I 1478-1212. Per 40 kg: tarbot 543-420; griet 500-394. kabeljauw I 160-76; kabel jauw II 146-106, kabeljauw III J24-72; kabeljauw IV 82-64; kabeljauw 80-61; koolvis IV 59-50; schelvis III 81; schel vis IV 120-66; schol I 144-102; schol II 142-108. schol III 142-110; schol IV 110-84, wijting III 94-50; makreel II 92—80; haring I 66; schar 66-32. Besommingen KW 4-26800. 11-40300; 29-11900, 51-15300; 88-28200; 113-19500; 137-18300; 145-42300; 149-14300, 152-6300. 167-22100; 194-34800. 214-24300. 221-11800. 220-13500, SCH 256-9800; IJM 24-19800. 39-2200. 44-22000; 115-24800; 207/209-22400 Koningin Beatrix zwaait vaar de honderden kinderen die gisteren de opening van het station Hoofddorp luister bij zetten. Het station ligt aan de nieuw Schiphollijn tussen Leiden en Amsterdam De burgemeester van de Haarlemmermeer, Van Stam (rechts), was aanwezig om Beatrix te verwelkomen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17