Opkomst en onder gang van Boeren partij lob U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. Veel Spanjaarden willen terug Reportage Efln n "Boer" Koekoek, een politiek verschijnsel Rapport: ook voor Nederland van belang Verlies van 125 banen in metaal DINSDAG 2 JUNI 1981 VARIA PAGINA 15 Door Henk Dam DEN HAAG (GPD) - Het was lachen toen Koekoek in 1963 bij de koningin moest ko men, omdat hij met drie zetels in de Twee de Kamer was terecht gekomen. „De konin gin vroeg of ik koffie wilde. Ik zei: Koffie? Alstublieft majesteit. Met veel melk en niet veel suiker". Maar de politiek corrum peert, een beetje. Over het plaatje dat hij in 1974 sa men met Vader Abraham maakte („Koekoek, koe koek, ja, Joop krijgt voor z'n broek") zei hij al: „Het is een nummer met in houd. Op eenvoudige, doeltreffende manier zeg ik dat ik het niet eens ben met de huidige politiek van de regering. Daar heb ik veel leden mee gewon nen." De Haagse taal heeft Hendrik Koekoek, de hoekige zoon van een Drentse pluimvee houder, toch ook weer niet helemaal onbesmet gelaten, dat blijkt wel uit boven staande politieke verkla ring. Slechts zelden was dit geluid echter de laatste ja ren nog in 's lands vergader zaal te horen. Sherry Toch was hij veel in Den Haag. Via de intercominstallatie luisterde hij dan naar de de batten. In de buurt de fles sherry die hij, naar het ge rucht in de wandelgangen nu al jaren wil, gelijkelijk met een fles water verdunde. Uit zuinigheid. Als het 's avonds etenstijd was, zag men hem door de gangen naar het kamer-restaurant sloffen. Daar stond het glaas je chocolademelk al klaar. Dan weer terugsloffen. Een man die veel heeft meege maakt. dat zag je zo... Het is dus afgelopen met de Boerenpartij. De partij die het tot verbazing van velen toch nog 18 jaar lang in de Tweede Kamer heeft uitge houden, is exit. Voorgoed af gereisd naar de Grazige Wei den. De 69-jarige Koekoek kan voortaan zijn groene Mercedes op het erf van zijn boerderij in Bennekom laten staan. Hendrik Koekoek, een ver schijnsel in de vaderlandse politiek. Een door en door ei genwijze Drent, een gelijk hebber zonder weerga, en een autocraat. Een hadjeme- maar. De perfecte anti held. Een in wezen anti-democrati sche alleenheerser. En inder daad: ook een man die veel heeft meegemaakt. Want het verhaal van de Boe renpartij is een verhaal van rellen, opstootjes, blunders, veel, veel ruzies, splitsingen, beledigingen, rechtszaken. Met steeds als centrale fi guur: Hendrik Koekoek, de b. ier die de politiek inging. Dat gebeurde officieel in 1958, toen Koekoek zijn partij bij de Kiesraad liet inschrijven met het oog op de kamerver kiezingen een jaar later. Ver kiezingen die hem 39.500 stemmen opleverden, net en kele honderden rode hokjes te weinig voor een zetel. Zijn voorgeschiedenis: gebo ren 12 mei 1912 in Holland- sche Veld, bij Hoogeveen. Z'n vader had een kippenfok- bedrijf, en omdat vele han den nu eenmaal licht werk maken, kreeg Hendrik Koe koek na de lagere school een opleiding tot pluimveeselec teur. Dank zij een cursus ver wierf hij zich ook nog enige elementaire kennis van han delscorrespondentie, boek houden en landbouworgani satie. Om scholing heeft Koekoek zich nooit erg druk gemaakt. Sterker, als hij eens in een boek begon, leidde dit al spoedig tot conflicten tussen gedrukte tekst en consu ment. In een interview: „Nee, boeken heb ik nooit gelezen. Vroeger wel eens gepro beerd. Als ik tien bladzijden uit had, kwam ik tot de ont dekking dat er niks van waar was wat er stond. Ik wil me niet voor de gek laten houden en daarom lees ik geen boe ken." En zo is dat. Koekoek wilde - en wil - zich niet voor de gek la ten houden. Daarom stapte hij in 1955 uit de CHU („Ze hielden me daar voor 't lap je"), en daarom had hij ook zo'n afkeer van het in 1954 opgerichte Landbouwschap. Want daar belazerden ze ook de kluit, vond Koekoek. Wat was namelijk het geval? Toen de boeren vanaf 1955 de verplichte contributie aan het Landbouwschap moes ten betalen, weigerde Koe koek. Net als vele kleine an dere boeren, die in het schap een bedreiging zagen van hun bezit en vrijheid als on dernemer. Het Landbouwschap was er ge komen om de landbouw be ter te structureren. Slechts door verregaande mechanisa tie zouden de Nederlandse boerenbedrijven kans heb ben de buitenlandse concur rentie het hoofd te bieden. Bij deze herstructurering was voor de staat een hoofdrol weggelegd, en moesten oude boerentradities wijken. Koekoek weigerde en bleef weigeren contributie te beta len. Toch kreeg collega-boer H.C. Everhardus uit Holland- sche Veld op 14 maart 1960 een brief van het Landbouw schap waarin stond: „Wij kunnen u meedelen dat de bewering van de heer Koe koek, dat hij nog nooit iets voor het Landbouwschap heeft betaald beslist on- Oorlog Vanaf dat moment was het open oorlog tussen het Land bouwschap en Koekoek, die over deze brief smalend zei: „Natuurlijk is er niets van waar. Dit heeft alleen de be doeling boer Everhardus over te halen tot tekenen." Open oorlog dus, en dat bleek in de lente van 1963. Het Landbouwschap was tot de conclusie gekomen dat er nu maar eens een voorbeeld moest worden gesteld aan de wanbetalers. De bezittingen van drie boeren te Holland- sche Veld die hardnekkig weigerden te betalen, zouden in het openbaar worden ver kocht. Berend Niimeijer, Klaas Hart en Danil van der Sleen zouden hierdoor de martela ren worden, die de Boeren partij nodig had om groot te worden. Want er kwamen woeste gevechten aan te pas. alvorens de drie boerderijen konden worden ontruimd. Rijkspolitiemannen met gummistokken, traangas- bommen, klewangs en kara bijnen, dat was lang niet in ons land vertoond, laat staan in het land van Bartje. En Koekoek gaf het ene inte- riew na het andere, waarin hij krijgslustige taal uitte als: „Ik ga door tot het einde. Tot het bittere einde. Al raak ik mijn koeien, mijn geld en mijn boerderij kwyt: ik blijf neen zeggen tegen het Landbouw schap." En: „Men heeft mij verweten dat ik propaganda wil maken voor de verkiezingen, maar ik doe dat toch niet? Het Land bouwschap zet die mensen van de boerderij af. Natuur lijk is het een schitterende propaganda voor ons. Men zal eens zien hoeveel kamer zetels wij veroveren..." Inderdaad, dat bleek spoedig. Tot schrik en afkeer van de gevestigde parlementaire krachten behaalde de Boe renpartij in 1963 drie zetels in de Tweede Kamer. Die geves tigde krachten lieten geen kans onbenut „die domme boeren" onderuit te halen. Al gauw werd duidelijk dat af katten toch niet helemaal de juiste tactiek was. Sterker: hoe meer intellectuele dou wen Koekoek te verwerken kreeg, hoe beter het voor hem was. Een niet onaanzien lijk deel van ons volk genoot daarvan Het Koekoek-effect (de Hollandse variant van het underdog-effect) was gebo- Tientje Prachtige redevoeringen hield hij in die dagen. Zoals: „Voor elk tientje krijgen we maar een gulden terug, want ze moeten d'r beter van worden. Waarom gaan ze zich anders met ons bemoeien? Want zo is 't toch? Je gaat je je er niet mee bemoeien als je d'r niet wijzer van wordt. Zo is het toch een keer in de wereld? Je bemoeit je d'r mee om er wijzer van te worden. Als je d'r niet wijzer van wordt, dan bemoei je je d'r niet mee." Maar juist door het succes be gon zich iets als paniek af te tekenen. Toen hij bij de sta tenverkiezingen drie keer zo veel stemmen kreeg als bij de kamerverkiezingen, wist hij het ook niet meer. Waar moest hij in vredesnaam kan didaten vandaan halen voor al die gemeenteraden waar hy in zou komen? Boerenslimheid redde hem uit dat probleem. In kranten werden advertenties ge plaatst teneinde voldoende namen op de lijsten te krij gen. De gemeenteraadsver kiezingen van '66 werden het onbetwistbare hoogtepunt voor de Boerenpartij, die 8.8 procent van de stemmers achter zich wist te krijgen. Dat was goed voor 333 raads- zetels in den lande. Maar er was iets gebeurd. Om dat de Boerenpartij domweg te weinig kader had voor alle vertegenwoordigende func ties die deze Gideonsbende in de schoot waren gevallen, kregen allerlei louche figuren met bedenkelijk rechtse sym pathieën ook een kans. De verloedering van de Boeren partij begon van binnenuit. Klap Een daverende klap, uitgereikt op Prinsjesdag '66 door de li berale senator ir. J. Baas, luidde de ondergang in. De gene die Baas' vuist op het rechteroog kreeg, was de boerensenator ir. H. Adams. Baas had opmerkingen ge- maakt over het oorlogsverle den van Adams. Dat bracht Adams ertoe Baas in de koffiekamer een „pro leet" te noemen. Met de rechtse directe van Baas als resultaat. Adams, die zijn bneven met „Heil Hitier" placht te ondertekenen, was niet de enige oud-nazi in de Boerenpartij. De fout du- Koekoek nu maakte, was dat hij Adams te lang de hand bo ven het hoofd hield. Enkele maanden later verloor Koekoek een kort geding van het WD-kamerlid mevrouw Van Someren-Downer, van wie hij had gezegd dat zy voor de oorlog lid van de na tionaal-socialistische jeugd storm was geweest. Dat klop te niet, zoals de rechter al gauw vaststelde, maar Koe koek zei: „Ik bied deze me vrouw geen excuses aan want ze is zelf een grote bele- digster." De Boerenpartij was over zyn top heen. maar haalde in 1967 toch nog zeven zetels in de Kamer Lang zouden die ze ven BP'ers de eenheid niet handhaven Al in juni 1968 splitsten zich vier boeren af onder leiding van Harm sen Idle zijn poep later Binding Rechts zou noemen) Dat leidde tot fascinerende dis cussies in de Kamer. Zo zei het Koekoek-getrouwe ka merlid Nuyens over de vier opposanten „Nu zie je eens wat ervan komt als je een aap leert klimmen. Ze gaan je met kokosnoten gooien En Harmsen en de zijnen klaag den op hun beurt luid over de dictatoriale trekken van boe renleider Koekoek. Na een kleine opleving (in '73 keerde de Boerenpartij met drie zetels terug in de Kamer) ging het in '77 deflniti. i i De kranten stonden weer bol van de verhalen over wat het geroyeerde BP-kamerlid Vic tor A Honig van den Bossche noemde „De puinhoop ge naamd Boerenpartij Want wat bleek er was fraude gepleegd met de stembriefjes voor de kandidaatstelling voor de Tweede-Kamerver kiezingen van dat jaar En bo vendien: waarom wilde Koe koek nooit inzage geven in de financiën van de party7 Wat was er gebeurd met de 25 procent van het inkomen die alle kamer-, staten- en ge meenteraadsleden moesten afstaan aan de partij7 Koekoek volgde zyn beproefde tactiek: hy royeerde de her rieschoppers. en bleef daar mee in '77 als eenling over. Geëindigd zoals hy begon nen was Daar kwam nog by dat hy zich in zyn kwaliteit van landbouwer enige pro blemen op de hals haalde. Juist.'zijn pony's. Koekoek, die volgens buurtbe woners zyn drie pony's we kenlang niets te eten en te drinken gaf, gebruikte de zendtyd voor politieke party en op de radio ervoor om de kiezers eens haarfljn uit te leggen hoe dat nu wel zat, met z'n bi Hy sprak, in zyn eigen onna volgbare taal ..Nu gaat het er alleen om. dames en heren, dat ze my dus zoals ik in het begin al zei. dus willen be smeuren en ondermynen, nou het vertrouwen afnemen, en hoe doen ze dat? Via die ren, en dat moet er dan toe leiden dat dus u eigenlijk dui delijk gemaakt wordt dat ik niet goed voor dieren ben." Niet thuis Deze zelfverdediging vermocht niet meer baten. Dat hy au gustus vorig jaar de krant haalde omdat hij op een groep voor zyn huis demon strerende studenten van de Landbouwhogeschool zou zijn ingereden, deed er al niet eens meer toe. Exit Boeren partij Dat voelde de leider fijn aan, toen hy maart van dit jaar de naam van zyn schepping ver anderde in Rechtse Volks Party, een naam waarachter dinsdag niet meer dan 17 555 kiezers het hokje hebben rood gemaakt Koekoek heeft in ieder geval bij de laatste verkiezingen nog voor het mooiste stukje tv van de avond gezorgd Niet gauw zullen we de beelden vergeten van die NOS-repor- ter voor Kockoek's dichte deur met achter het raam dat miniscule briefje ..NIET THUIS ADVERTENTIE neclerlani slabeniJ t - Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-469647 MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. DEN HAAG (ANP) - In to taal willen 332 Spanjaar den in Nederland met hun meer dan duizend naaste familieleden terug naar hun vaderland. Ze werken, soms al jaren, aan concrete plannen voor hervestiging. De plannen behelzen dertien coö peratieve projecten en 41 minder omvangrijke ondernemingen, voor het overgrote deel voor één gezin. De plannen kunnen alleen slagen als ook de Nederlandse overheid met geld over de brug komt. Voetbal - In het toernooi om de Spaanse beker is Real Madrid in de kwartfinale uitgeschakeld door Gyon dat met 2-3 won. Bar celona won met 3-1 van Rayo Vallecano en plaatste zich bij de laatste vier. Voetbal - In een kwalificatiewed strijd voor Spanje heeft Para- quay in Asuncion met 3-1 gewon nen van Ecuador. Dit blijkt uit het rapport dat de Stichting Remigratie Spanjaar den (SRS) heeft opgesteld. Ze wil hiermee bereiken dat de her vestiging een plaats krijgt bin nen het minderhedenbeleid in ons land. Daarbij is ervan uitge gaan dat verantwoorde terug keer in het belang is van de be trokken Spanjaarden en van de Nederlandse samenleving. Terugkeer van 1400 Spanjaarden betekent verlichting van de druk op de sociale voorzieningen, de sociale infrastructuur en op de arbeidsmarkt. Onmiddellijk ko men 500 arbeidsplaatsen vrij. De vraag naar nog eens 500 arbeids plaatsen binnen vijf jaar voor de tweede generatie vervalt. Daarnaast komen er meteen 250 woningen beschikbaar en zijn er in de naaste toekomst geen 400 nodig voor de tweede generatie. Ondersteuning van terugkeer projecten ziet de SRS dan ook al lerminst als een wereldvreemde liefdadigheid. In de jaren '75-'80 keerde meer dan 27 procent van de Spanjaarden die in de kop van Noord-Holland werkten, definitief naar Spanje terug. De terugkeer was uitzicht loos. De by de SRS bekende Spaiyaard die bewust aan terug keer werkt, werkt gemiddeld twaalf jaar in ons land, is gemid deld 38 jaar, gehuwd, heeft iets meer dan twee kinderen. Een op de zeven heeft gemiddeld ook vier jaar in andere Westeuropese landen gewerkt. Als redenen voor terugkeer wor den genoemd: opvoeding van kinderen (80 percent), onduldba re scheiding van rest van familie (40), heimwee (10), ziekte vrouw (12), psychische problemen vrouw (13), ziekte kinderen (4), klachten over voeding en kh maat door de man (16) discrimi natie (28). Uit de gegevens van de SRS is niet op te maken, dat de Spanjaarden met remigratieplannen een a par te groep vormen binnen de Spaanse populatie in ons land Alleen zyn er wat meer mensen onder, van wie het gezin (weer) in Spanje woont da Mmmh komen voor 80 percent uit het gebied van de stichting buiten landers "Peregnnus" in Bever wyk. waar SRS een jaar geleden is opgericht Ze ontstond om Spanjaarden te be geleiden die terugkcerplannen koesterden. Ze is een zelforgani satie van Spaanse gastarbeiders Ze vindt terugkeer niet alleen een vrome wens maar ook een onvervreemdbaar recht. De Ne derlandse en Spaanse overheden zyn verplicht goed geplande re migratie mogelyk te maken, al dus het rapport DRUNEN (ANP) - Bij de metaal bedrijven Alcoa en Lips in Dru- nen moeten in totaal 125 banen verdwijnen Dc directies hebben dat de vakbonden gisteren mee gedeeld. Alcoa heeft een gczondmakings- plan opgesteld om het bedrijf uit de rode cijfers te halen Hoofd punten daarvan zijn verbetering van het machinepark en verbre ding van het produktie-assorti- ment. Daarnaast zal worden ge stopt met de verliesgevende acti viteiten in dc afdeling bouwpro- dukten en zullen de ondersteu nende diensten worden samen gevoegd. In totaal kost die opera tie ongeveer 75 banen By Alcoa, dat zich bezighoudt met alumi niumproduktcn werken byna 800 IBCBMB By het metaalbedrijf Lips kampen de afdelingen koperen buizen en verstelbare schroeven bed ryf met verliezen. De directie wil daarom proberen de kostprijs te verlagen door het aantal werkne mers dat niet direct by de pro- duktie betrokken is te beperken. Daardoor zouden veertig tot vyf- tig arbeidsplaatsen verloren gaan. Bij Lips zyn ruim duizend mensen in dienst. De vakbonden hebben afwachtend op de sane ringsplannen van Alcoa en Lips gereageerd. Distnctsbestuurder A Verhoeven van dc Unie BLHP vindt dat d«- .lellen bet. r moeten worden onderbouwd Al le vakorganisatie- /ijn het er over eens dat gedwongen ontsla gen zoveel mogelyk moeten wor den voorkomen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15