Japanse export weer opgevoerd Waar let een echte Drent op bij 't kopen van een radio-recorder? Lubbers meest populair Boer Koekoek kapte 60 bomen illegaal E. Habbema artistiek leider Haagse Comedie DINSDAG 2 JUNI 1981 SPECIFICATIES: SX 8698 Uitgangsvermogen: 2 x 4000 mW Golfberei- ken: MG, 2 x KG en FM Hoge en lage tonen- regeling Ingebouwde mikrofoons Longlife koppen Cue en review mogelijkheden Elektronische motorsturing Voeding: batterij en, lichtnet of akku Expanded stereo (ruimtelijke weergave) Afmetingen: 41.2 x 24.0x 10.8 cm (bxhxd) Adviesprijs: f 529,- Er is reeds een radio-recorder vanaf f 189,- (adviesprijs) Twintig percent meer auto's naar Europa BRUSSEL (ANP) Japan voert zijn export naar Europa nog steeds op. In de eerste vier maan den van dit jaar is de Japanse uit voer van personenauto's naar Europa opnieuw gestegen verge leken met dezelfde periode van vorig jaar en wel met twintig pro cent. Van januari tot en met april van dit jaar steeg de totale Japanse ex port naar Europa met 31 procent, vergeleken met die van het zelf de tijdvlak van vorig jaar, terwijl de Europese uitvoer naar Japan slechts met 16 procent steeg. Het tekort op de Europese han delsbalans met Japan was in de eerste vier maanden van dit jaar al 3,6 miljard dollar tegen 2,5 mil jard dollar in de overeenkomsti ge periode van vorig jaar. Dat zijn cijfers die gisteren door een woordvoerder vande EG-com- missie in Brussel zijn verstrekt. Van januari tot mei dit jaar bracht Japan al 310.000 personenauto's naar de Europese markt tegen 260.000 in dezelfde periode van 1980. De Japanse export van alle mogelijke soorten auto's (dus ook vrachtwagens etc.) naar de Europese Gemeenschap is in de eerste vier maanden van dit jaar zelfs gestegen met 41 procent. De waarde ervan bedroeg 1,2 mil jard dollar. Ook op yidere gebieden heeft de Japanse export zich niet onbe tuigd gelaten. Het aantal uit Ja pan in de EG ingevoerde band recorders steeg van januan tot mei dit jaar met 77 procent en de waarde van die export bedroeg 1,2 miljard dollar. De omvang van de uit Japan naar Europa verscheepte metaalbe werkingsmachines steeg met 57 procent (waarde 110 miljoen dol lar) en de Japanse export van bromfietsen en motoren naar de EG steeg met 50 procent (waarde 326 miljoen dollar). Vorig jaar was het verlies van Europa op de handelsbalans met Japan 11 mil jard dollar, terwijl dat in 1979 nog slecht ,7 miljard dollar was. BespreKingen Gisteren en vandaag zouden er in Brussel opnieuw Japans/Euro pese besprekingen worden ge voerd. Ditmaal gaat het om het halfjaarlijkse gesprek "op hoog ambtelijk niveau". De Europese delegatie wordt geleid door sir Roy Denman, de directeur-gene raal voor buitenlandse betrek kingen van diensten van de EG- commissie. De chef van de Ja panse delegatie is de vice-minis ter van buitenlandse zaken, Kiyoaoki Kikuchi. Van de Europese kant, aldus EG- commissiewoordvoerders in Brussel, zal opnieuw bij de Ja panners worden aangedrongen op een matiging van de Japanse export van personenauto's, ma- chinewerktuigen en televisietoe stellen. Sinds het begin van dit jaar registreert de gemeenschap nauwgezet de import van deze goederen uit Japan. In EG-commissiekringen toonde men zich gisteren pessimistisch over het bereiken van resultaten bij de Japanners. Vorige week nog was in Brussel de Japanse staatssecretaris voor handel en industrie, Amaya, op bezoek. Hij heeft zelfs niet willen beloven dat Japan ervoor zal zorgen dat personenauto's die men niet meer op de Amerikaanse markt kwijt kan als gevolg van de over eenkomst die de Amerikaanse en Japanse regeringen bereikten niet als "extra" naar de Europese markt zullen gaan. - WASHINGTON (AP) - De Amerikaan Ken Fine vliegt hier boven de bergen van de staat Washington in een ge motoriseerde vlieger. Ken be drijft deze merkwaardige sport al ruim vijfjaar, omdat naar zijn zeggen de natuur in dit gedeelte van de Verenigde Staten zo prachtig is. Bij verkiezingen meeste voorkeurstemmen DEN HAAG (GPD) - Drs Ruud Lubbers, waarnemend voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer en op het ogenblik tijde lijk informateur, heeft bij de Tweede-Kamerverkiezingen van vorige week de meeste voor keurstemmen" op zich verza meld. Ruim 65.000 CDA-stemmers beslo ten hun stem niet op de nummer één van de CDA-lijst, mr. A. van Agt, uit te brengen maar op drs. Lubbers, op de meeste CDA-lij- sten vierde of vijfde. Lubbers kreeg daardoor meer stemmen dan de nummers twee en drie, drs. J. de Koning en G. van Leij- enhorst. Aangezien een kamerlid dat via voorkeurstemmen gekozen wil worden minstens de helft van de kiesdeler, dit keer 28955 stem men, nodig heeft, is de heer Lub bers, ongeacht zijn plaats op de Er blijkt overigens sprake van een „voorkeurstemmen-actié" onder de vrouwelijke kamerleden. Want behalve 'mevrouw Smit- Kroes haalden ook D'66-kamer- lid Ineke Lambers-Haquebard, PSP-kandidate Andre van Es en CPN-kandidate Ina Brouwer erg veel voorkeurstemmen, alle drie rond de vereiste halve kiesdeler. De voorkeursactie binnen de SGP rond de omstreden nummer drie op de kandidatenlijst, ir. B. van der Vlies, heeft succes gehad. De aanhangers van de nummer vier, de heer Holdijk, die tegen de keuze van Van der Vlies waren, hebben niet genoeg voorkeur stemmen op hun kandidaat we ten uit te brengen om hem geko te krijgen. CDA-lijst dubbel-en-dwars geko- Opvallend was wel dat beide kan zen. rubbers was overigens niet de eni ge die veel voorkeurstemmen op zich wist te vergaren. Rij werd op de voet gevolgd door de me vrouw Neelie Smit-Kroes, de WD-staatssecretaris van ver keer die bijna overal op de twee plaats van de WD-lijst stond. Zij kreeg ruim 62.000 stemmen. didaten aanzienlijk meer stem men wisten te vergaren dan de tweede man op de lijst, ir. C. van Dis, die toch al jaren Tweede-Ka merlid is. Maar hetzelfde gold ook voor de CPN, waar Ina Brou wer veel meer stemmen kreeg dan de nummer twee op de lijst, Joop Wolff. Het plezier van zekerheid Erres Nederland B.V., postbus 437, 3430 AK Nicuwegcin. DEN HAAG (ANP) - Eddy Habbema wordt met ingang van 1 september 1981 artistiek leider van de Haagse Comedie. De leiding van het toneel gezelschap zal dan bestaan uit Guido de Moor en Eddy Habbema, artis tiek leider, en Hans van Wcstreenen, zakelijk leider. Habbema volgt Pierre Laroche op, die te kennen had gegeven niet voor herbenoeming als lid van de directie in aanmerking te willen komen. Wel zal hij als regisseur aan de Haagse Comedie verbonden blijven. Ontwikkeling anti tankwapen stopgezet LONDEN (DPA) De Britse regering heeft verrassend be sloten de ontwikkeling van een nieuw anti-tankwapen stop te zetten. In dit wapen zijn sinds 1979 reeds miljoe nen gulden geïnvesteerd Het ministerie van defensie maakte gisteren bekend dat het wapen, dat met de code naam VJ-291 aangeduid werd, "aanmerkelijk duur der" geworden zou zijn dan de tot nu toe gebruikte "clus- ter"-bom, terwijl het boven dien "niet duidelijk beter" zou zijn. Piloot bij neerstorten straaljager verongelukt DEN HAAG (ANP) Een straalja ger van de Koninklijke lucht macht, een NF-5a van de vliegba sis Twente, is gistermiddag tij dens een oefenvlucht boven West-Duitsland neergestort. De piloot, de 22-jarige ongehuwde tweede luitenant J. Hoekstra uit Oldenzaal, kwam hierbij om het leven. Het toestel stortte neer tussen Chöppenen en Burg. Steinfurt op ongeveer dertig kilometer van Enschede. Over de oorzaak was gisteren nog niets bekend. Bij de luchtmacht zijn de NF-5 straaljagers sinds 1969 in ge bruik Van de in totaal 105 Ne derlandse toestellen van dit type zijn er inmiddels veertien neer gestort. Een krachtig uitgangsvermogen. Om de mu ziek van boerenkapel 'De Heidebloumtoeteraors' volledig lot z'n recht te laten komen. Automatische opname-nivo regeling. Om bij een echte Drentse boerenbruiloft ook de kruis polka onvervormd op de band te kunnen vastleggen. ARNHEM (GPD) - Ex-kamerlid H. Koekoek is gisteren door de eco nomische politierechter in Arn hem veroordeeld tot een boete van 200 gulden. De voormalige boerenleider moest terechtstaan omdat hij begin vorig jaar ille gaal bomen had gekapt op zijn bosterrein bij Bennekom. De 69- jarige Bennekommer zou 50 tot 60 bomen zonder vergunning omver hebben late^ halen. Koekoek zelf ontkende alles: „Ik ben totaal onschuldig, ik word hier als een misdadiger behan deld, maar waarom snapt zelfs een normaal mens niet. En ik ook niet". Koekoek gaf toe dat hij een paar bomen had omgezaagd, „maar dat was nodig omdat ik de paden wat breder moest maken zodat de brandweer erbij kon, want ze hebben al drie opzettelijk brand bij mij gemaakt". De overige bo men zijn volgens de Bennekom mer door onbekende vandalen gekapt. Koekoek zou overigens ook scha pen en ponies hebben laten wei den op bosgrond en dat was in strijd met de Boswet, omdat de dieren de gewoonte hebben hout te vernielen. „Ja, ik had er een hele dikke pony lopen, ntaar die hebben ze gestolen", aldus Koe koek. „Die schapen zijn er alleen om een stukje heide te onder houden". Volgens Koekoek hebben omwo nenden de schors van diverse bo men gehaald en vervolgens de schapen aan die bomen vastge bonden. „Daarna waarschuwden ze staatsbosbeheer. Zo is het ge gaan. Ik bind geen schapen vast, dat doe ik niet". Tegen Koekoek was een boete van 300 gulden geëist. Twee uitgangsnivo wijzers. Om met één oogopslag te zien hoe 'l met de batterijen staat en of Jan en Zwaantje op z'n zuiverst Zingen. 'n Drent is niet content met alleen Middengolf en FM. Hij wil ook nog 2 Kortegolven. Om over de grens, ver van z'n hunebed alle Hilversum's èn Radio Noord kraak- piep- en ruisvrij te ontvangen. Aansluiting voor hoofdtelefoon. Tenslotte hoeft niet heel de Hondsrug mee te genieten van 'n bandje met de Big Band Emmen. Ook al komt u niet uit 't land van hei en struiken, een Erres radio-recorder is ook voor u een goede keus. Leg uw oor te luisteren bij uw Erres- vakhandelaar. Hi) demonstreert ze graag voor u. Sluimermogelijkheid. Een Drent vindt niets fijner dan languit lig gend op een stukje Grote Stille Heide in te dommelen onder begeleiding van het Börker Trio. 'n Zo natuurgetrouw mogelijk geluid. Met ruimteüik stereo-effect. En de buren maar denken dat het Asser Kamerkoor bij 'm op visite zit.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14