Rebellen vluchten na mislukte coup Zuid-Afrika arresteert vakbondsleiders Westduitse solidair met liberalen Genscher 9S Werklozenmars ten einde Israël blijft doelen Palestijnen bestoken Grote menigte bij afscheid Wyszynski MAANDAG 1 JUNI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Dag van de republiek: politie staat op scherp Peking nodigt president van Taiwan uit (Van onze correspondent Carl Breyer) JOHANNESBURG (GPD) - De politie in Johannesburg heeft zaterdag twee zwarte vakbondsleiders gearresteerd die een protestbijeenkomst tegen de festiviteiten ter gelegenheid van de 20e verjaardag van de republiek Zuid-Afri- ka hadden toegesproken. De gearresteerden zijn Joseph Mavi, voor zitter van de bond van zwarte gemeente werkers, en Sisa Njekelana, vice-voor- zitter van de in East-London gevestigde Zuidafrikaanse bond van arbeiders in de auto-industrie. Zij worden vastge houden op grond van een wet die het in hechtenis nemen van arrestanten zon der vorm van proces gedurende 14 da gen toeistaat. In Kaapstad verspreidde de politie 1000 gekleurde middelbare-scholieren die op school een zitstakjng hielden uit protest tegen de dag van de republiek. De school werd voor onbepaalde tijd geslo ten. De scholieren vertrokken nadat de politie gedreigd had hen met traangas te zullen verspreiden. Tevoren staken zij na een felle woordenwisseling met de politie een Zuidafrikaanse vlag in brand. Een onbekend aantal studenten van de universiteit van Kaapstad, waaronder de blanke studentenleider Andrew Bo- raine, wordt nog steeds in hechtenis ge houden, nadat zij enkele dagen geleden tegen het houden van feesten demon streerden. Boraine is de zoon van een parlementslid van de Progressieve Fe derale Partij. Pogingen van de ouders om met hun zoon contact op te nemen, zijn tot nu toe op niets uitgelopen De politie in Kaapstad wilde niet zeggen waar Andrew Boraine zich bevindt De minister van politie. Louis le Grange, heeft intussen een scherpe aanval ge daan op de 'militante studenten aan de Zuidafrikaanse universiteiten'. Dit naar aanleiding van de demonstraties aan de Witwatersrand-universiteit in Johan nesburg, waar vooral zwarte en kleur lingstudenten protesteerden, en de uni versiteit van Kaapstad. Hij waarschuw de dat de universiteiten weliswaar 'au tonome inrichtingen' zijn. maar dat zy toch grote subsidies van de staat ont vangen en derhalve niet gebruikt kun nen worden als opleidingscentrum voor bestrijding van de staat. Intussen zijn in en rondom Durban 600 speciaal opgeleide politiemannen sa mengetrokken om - volgens een offi cieel communiqué - elke poging tot 'ste delijke terreur' de kop in te drukken. Met helikopters werden bovendien nog eens 200 politiemannen naar kazernes en barakken in de nabijheid van Dur ban gebracht. Zij kunnen binnen twee uur naar de havenstad aan de Indische Oceaan gebracht worden. In het centrum werden tijdens het week einde handtassen en pakjes door de po litie doorzocht en bij de meeste grote winkels in Durban waren er controles. In een van de winkelcentrums ontplofte verleden weck een zeer zware bom naast het wervingsbureau van het Zuid afrikaanse leger Vandaag bereikten de festiviteiten ter her denking van het 20-jang bestaan van de republiek Zuid-Afnka hun hoogtepunt. In de havenstad Durban werd dan een grote militaire parade gehouden, waar aan een legerbngade met 8000 man en alle belangrijke eskaders van de lucht macht met Mirage- en Impala-straalja gers deelnamen. Communicatie met Bangladesj hersteld DACCA (Reuter/GPD) De regering van Bangladesj heeft de havenstad Chittagong weer in handen. De rebellerende troepen, die de stad sinds zaterdag bezetten, zijn gevlucht. Dat heeft radio Dacca vanochtend gemeld. Het radiostation in Chittagong, dat in handen was van de opstandelingen, zou haar gewone programma hebben hervat. De regering in de hoofdstad Dacca had eerder gedreigd tot een "de finitieve en drastische actie" over te gaan indien de comman dant van de opstandelingen, ge neraal majoor Manzoer Achmed, die door de autoriteiten verant woordelijk wordt gesteld voor de moord op president Ziaur Rah man zaterdag in Chittagong, de wapens niet vóór vannacht twee uur onze tijd zou neerleggen. Manzoer Achmed, die in Chitta gong een "revolutionaire rege ring" had gevormd, legde het ul timatum naast zich neer en dreigde regeringsgetrouwe offi cieren die hij in gijzeling had te doden, indien radio Dacca door ging met uizendingen tegen de opstandelingen. Een recente foto van de zaterdag vermoorde president Ziaur Rah man van Bangladesj, gemaakt tij dens zijn bezoek aan België enkele weken gelden. Britse agent doodgeschoten in Belfast BELFAST (Reuter/DPA) - In een ziekenhuis in Belfast is gister avond een politieman doodge schoten. Hij stond daar op wacht. De drie daders, onder wie vermoedelijk een vrouw, zijn ge vlucht. Eerder op de dag verloor een lid van de Britse explosievenoprui mingsdienst het leven toen hij een verdachte auto inspecteerde en een daarin geplaatste bom ontplofte. De IRA liet weten daarvoor verantwoordelijk te zijn. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen er in verschillende Noordierse steden opnieuw ern stige incidenten voor en vonden gevechten plaats tussen katho lieke demonstranten en veilig heidstroepen. Gebedsdienst Enkele uren na de bekendmaking dat Chittagong weer in handen was gekomen van de regering, werd de communicatie tussen Bangladesj en de buitenwereld hersteld. Telefoon- en telexver bindingen waren verbroken sinds de opstandelingen het tele- communicatiestation in Chitta gong bezet hielden. Zondagochtend hebben ongeveer 50.000 mensen een gebedsdienst voor de vermoorde president Zia bijgewoond in het voetbalsta dion van Dacca. Sinds zaterdag zijn meer dan vijftig mensen om gekomen tijdens gevechten tus sen opstandelingen en regerings getrouwe militairen. De leider van de opstand, generaal- m^joor Manzoer, was nog geen maand geleden "weggepromo veerd" als commandant van Chittagong. Hij heeft dat zijn vroegere strijdmakker en vriend, president Ziaur Rahman kenne lijk zo kwalijk genomen, dat hij die tijdens een van zijn vele werkbezoeken heeft laten om brengen. Manzoer meende recht te hebben op de hoogste positie binnen het leger, en was niet te vreden nummer drie te zijn in de hiërarchie. Over politieke tegen stellingen tussen beiden is niets bekend. Stabiel Bangladesj kon zich juist de laatste jaren verheugen op een relatief stabiel bewind, met een demo cratisch gekozen president en re latief weinig inbreuken op de mensenrechten. Ziaur Rahman, sinds 1953 in het leger van Pakis tan (dat toen nog samen met Bangladesj een staat vormde), kwam in 1975 in de aandacht na een staatsgreep van linkse offi cieren, waarbij de vader van het onafhankelijke Bangladesj, sjeik Moejiboer Rahman, om het leven kwam. Na een coup en een te- gencoup werd generaal Zia tot president benoemd. MADRID - Onder uiterst stren ge veiligheidsmaatregelen en on der bescherming van 7.000 poli tiemensen heeft het Spaanse le ger gisteren de traditionele "dag van de strijdkrachten" gevierd. Dit gebeurde met een indruk wekkende militaire parade in Barcelona Het feest, dat werd overschaduwd door de gijze lingszaak in Barcelona, was vrij dag al begonnen met een grote vlootparadc die door meer dan 200.000 mensen werd bekeken. Bij de verkiezingen m 1978 ver sloeg Ziaur Rahman zijn rivaal in de strijd om het presidentschap met royaal verschil, en het daar op volgende jaar behaalde zijn partij, de pas-opgerichte Natio nalistische Partij van Bangla desj, tweederde van de parle mentszetels. Algemeen werden de uitslagen van deze verkiezin gen gezien als de uitdrukking van de wil van het volk. Dank zij het uitblijven van de grote over stromingen en typhonen uit het begin van de jaren '70, konden de 87 miljoen inwoners van Bangla desj onder zijn bewind aan de opbouw van hun straatarme land beginnen. President Ziaur Rahman voerde een meer pro-westerse politiek dan zijn voorganger. Tot ergernis van India zoch hij naar een onaf hankelijke positie ten opzichte van New Delhi, waar zijn regime als pro-Amerikaans werd be schouwd. De tegenstellingen tussen India en Bangladesj ble ken onder meer bij de inval van de Sowjet-Unie in Afghanistan, die door Ziaur Rahman, in tegen stelling tot de voorzichtige ver klaringen van Indira Gandhi, in zeer scherpe bewoordingen is af gekeurd. BEIROET (AFP/UPI/Reuter) - Bij beschietingen van het Palestijn se bolwerk Nabatiyeh door de Is raëlische artillerie en rechtse mi lities van majoor Haddad ziin zondagavond twee personen ge wond en één gedood, zo hebben correspondenten in Zuid-Li ba- non gemeld. Doelwit van de be schietingen waren vooral de ge bieden in de centrale sector van Zuid-Libanon. Het palestijnse persbureau Wafa maakt melding van bewegingen van Israëlische militaire vrachtauto's van Me- WARSCHAU (AFP) - In de vroege avonduren is gisteren het stoffe lijk overschot van kardinaal Wyszynski, aartsbisschop van Gniezno en Warschau en primaat van Polen, naar zijn laatste rust plaats gebracht. Het graf bevindt zich in de crypte onder de linker zijbeuk van de kathedraal van St. Jan in Warschau, waar de aller grootsten van Polen begraven liggen. Naast hem ligt de be roemde Poolse schrijver Henryk Siwkiewicz. bekend vooral om zijn boek "Quo vadis". Tegen over hem ligt de eerste president van de Poolse republiek, Gabriel Narutowicz, die in 1922 werd ver moord. Om vijf uur in de namiddag begon op het Plein der Overwinning in Warschau de begrafenisplechtig heid. Namens de paus ging diens staatssecretaris, kardinaal Casa- roli, met vele aartsbisschoppen uit de hele wereld voor in een ge concelebreerde mis. Deze werd bijgewoond door de autoriteiten van kerk en staat, delegaties van regeringen en kerkprovincies van tal van landen en een over weldigende mensen-menigte. Ook de paus had bij de begrafenis willen zijn. Hij zei dit zondag middag op een bandje, dat op het St. Pietersplein werd afgedraaid. Hij verklaarde dat hij zich in de geest had aangesloten bij het laatste eerbetoon aan kardinaal Wyszynski en dat hij het betreur de er zelf niet bij te kunnen zijn De dood van de kardinaal had een golf van herinneringen en emoties bij hem opgeroepen. Hij besloot zijn boodschap op het St. Pietersplein met een gebed "de Heer geve hem. de goede en ijve rige herder, de verdediger van de rechten van de mens en van de kerk, de hoofdrolspeler in talrij ke pagina's van het geschiede nisboek van zijn cn mijn vader land, aan hem, die de kerk en Po len met een door ontembaar ge loof en vurige liefde tot Christus en Maria gevoéde, onvergetelijke toewijding en onverschrokken moed lief heeft gehad. hem. zijn trouwe knecht de hem toeko mende beloning" toulla aan de Israelisch-Libanese grens naar Kleia. in de enclave van de milities van de door Israël gesteunde majoor Haddad Israël zal de Palestijnse doelen daar blijven bestoken ondanks de voortdurende cricis over de Syrische SAM-6-raketten in Li banon. Dit heeft de Israëlische premier, Menachem Begin, za terdag aan de Amerikaanse am- bassadcui in zijn land, Samuel Lewis, laten weten in verband met een oproep van de speciale Amerikaanse afgezant Philip Ha- bib om geen aanvallen te doen in Libanon gedurende Habibs mis sie in het Midden-Oosten. In de Libanese hoofdstad Beiroet laaiden gisteren de gevechten weer op tussen rechtse falangis- ten en Syrische soldaten van de Arabische vredesmacht. Er werd vooral gevochten langs de zoge heten "groene linie" die in Bei roet het oostelijke christelijke deel van de stad scheidt van het westelijke mohammedaanse deel. Een kort staakt-het-vuren. dat om half zeven gistermorgen inging, werd al na vijf uur ge schonden. Bij een van de zwaar ste schietpartijen van de laatste tijd werden ongeveer twintig gedood cn 150 gewond. LONDEN (GPD) - Tienduizenden mensen hebben zondag in het centrum van Londen gedemon streerd tegen de werkloosheid. De demonstratie vormde het hoogtepunt van de voettocht van 500 werklozen van Noord- naar Zuid-Engeland. De tocht werd gehouden om de positie van de werklozen te benadrukken, wier aantal het naoorlogse record van 2.5 miljoen heeft bereikt De 500 werklozen begonnen vier weken geleden aan hun voettocht. Zondag sloten duizenden sympa thisanten zich by hen aan voor de manifestatie op Trafalger Square. Oppositieleider Michael Foot noemde de mars bijzonder geslaagd „omdat het de mensen heeft laten zien wat massale werkloosheid betekent". Een aantal van de lopers zei bij ieder arbeidsbureau onderweg om werk gevraagd te hebben. Nie mand had echter een baan ge vonden. Vandaag gaan de lopers naar de parlementsgebouwen, waar ze de kamerleden van de noodzaak voor een economisch beleid, ge richt op het scheppen van werk gelegenheid, zullen proberen te overtuigen. Daarna zullen ze het zelfde proberen met de minister voor werkgelegenheid, met wie ze een onderhoud hebben Een speciaal gereserveerde trein zal de 500 morgen weer terugbren gen naar Noord-Engeland PEKING (DPAReuter) - De lei ders van de Chinese Volksrepu bliek hebben voor het eerst de president van Taiwan (nationa listisch China) en de weduwe van het overleden staatshoofd generaal Chiang Kaishek van Taiwan uitgenodigd voor de be grafenis van Soong Chingling. honorair president van de Volks republiek en weduwe van de va der van het huidige China. Sun Yatsen. Dit heeft het persbureau Nieuw China bekendgemaakt. In de uitnodiging van het 392 leden tellende begrafeniscomité wordt de naam van de Taiwanese presi dent Chiang Ching-Kuo niet ver meld. maar er wordt gesproken over "alle familieleden en vrien den van de vrydag overleden me vrouw Soong" De Taiwanese president Chiang Ching-Kuo is een zoon van generaal Chiang Kaishek. De Chinese Volksrepubliek hoopt met de uitnodiging nieuwe con tacten tot stand te brengen met de leiders van het steeds door haar fel bekritiseerde Taiwan. De Taiwanese regering wees tot nu toe elke toenadering van Peking van de hand. ^Solidariteit" dient oostblok van repliek WARSCHAU (Reuter) - De Poolse vrye vakbond Solidariteit heeft teruggeslagen na wat een groeiende perscampagne in het oostelyk blok tegen Polen lijkt te zijn. waarbij beweerd wordt dat Polen in een staat van anarchie en chaos verkeert. In de jongste editie van het week blad van de bond. dat eveneens Solidariteit heet, wordt in een hoofdartikel gezegd dat men moet antwoorden aan degenen die de opinie in de wereld en in Polen willen doen geloven dat het land bedreigd wordt door een uiteenvallen van de sociale orde "De Poolse samenleving is rustig", aldus het blad. "In de afgelopen maanden hebben wy getuigd van ons moreel, van onze ideologische en politieke rijpheid. Wy willen onze interne vernieuwing door sociale over eenkomsten en onderhandelin gen uitvoeren en wy verwerpen vastbesloten alle vormen van ge weld", aldus het blad. Verkiezingen in Honduras TEGUCIGALPA (AP) - Op 20 no vember zullen in de Ccntraal- Amenkaanse staat Honduras na zeventien jaar van militair be stuur algemene verkiezingen worden gehouden. Er zal worden gestemd voor een president cn drie vice-presidenten. Men heeft de keus uit politici verkiesbaar gesteld door vier "officiële" par tyen die alle kunnen worden be schouwd als gematigd, en voor de leden van het 78 personen sterke congres. De vier partyen die kandidaten mng.n leveren voor de functies van president en vice-president zyn de liberalen, de nationale party, dc chnsten- demokraten en de party voor de vernieuwing. De keus is uitge breider bij de verkiezingen voor het congres, waarbij ook kandi daten zullen worden gesteld door enige linkse partyen (Van c correspondent) ADVERTENTIE B.V. Voorschotbank Rotterdamse Credietbank VOOR HET TUSSENTIJDS VERZILVEREN VAN UW SPAARBEWIJZEN Geopend maandag t/m vri|dag van 09 00 uur tot 16 00 uur Denneweg 62 2514 CJ 's-Gravenhage Tel 070-624631 KEULEN (GPD) Dc Westduitse liberalen hebben zich dit week einde op hun partijcongres in Keulen in grote meerderheid achter hun partijleider en minis ter van buitenlandse zaken Gen scher geschaard Verzet kwam vooral van de linkervleugel van de partij tegen het NAVO-besluit om in Europa middellangeaf standsraketten te plaatsen als de onderhandelingen met de Rus sen niet het beoogde resultaat blijken te hebben. FDP-voorzitter Genscher liet er echter geen twijfel over bestaan dat een afwijzing van dit besluit voor hem ook het einde als mi nister van buitenlandse zaken zou betekenen. Net als twee we ken geleden bondskanselier Schmidt waarschuwde hy zyn partij voor 'politieke bokke- sprongen'. „De houding van de FDP tegen over het NAVO-besluit beslist over de berekenbaarheid en de geloofwaardigheid van de FDP. haar voorzitter en de minister van buitenlandse zaken, zowel op binnenlands als buitenlands gebied", riep een zeer gemotio neerde Genscher zijn partygo- hoor toe. Hy voegde eraan toe „Volgens het verkiezingspro gramma van 1980 is de FDP ook tegenover haar kiezers verplicht haar woord gestand te doen". Onder verwijzing naar de resolutie in de Bondsdag van afgelopen dinsdag maakte Genscher de 400 gedelegeerden duidelyk dat al leen de verwezenlyking van bei de delen van het het NAVO-ra- kettcnbesluit plaatsing en on derhandelingen uitzicht op suc ces voor onderhandelingen biedt. „De Sowjet-Unie kan door het ver minderen of het afbouwen van haar op West-Europa gerichte middellange-afstandsrakctten. de plaatsing van Amerikaanse Cruise-, en Pershing U-raketten op Europees grondgebied over bodig maken De sleutel hier voor ligt in Moskou en niet in bonn of Washington", liet Gen scher weten. VERBOD OP AFLUISTEREN TELEFOON IN FRANKRIJK PARIJS (AFP) - De Franse minister van binnenlandse zaken en decentralisatie. Gaston Defferre. heeft besloten het afluisteren van telefoongesprekken te verbieden en overtreders van het ver bod zwaar te straffen Het verbod strekt zich ook uit over het afluisteren van allerhande gesprekken door middel van elk ander technisch middel Dcf ferre zondert het afluisteren van gesprekken door dc politie uit. wanneer er reden is om aan te nemen dat de binnen- of buiten landse veiligheid van de staat wordt bedreigd of de zware mis daad wordt bestreden. De minister heeft aan de premier voorgesteld een gemengde com missie in het leven te roepen die is samengesteld uit juristen, justitiële autoriteiten cn politiebeambten, om het afluisteren van telefoongesprekken in de genoemde twee uitzonderingsge vallen te regelen en te garanderen dat het verbod op afluisteren in alle andere gevallen rigoureus wordt nageleefd

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9