Leed over vermist dier is erg Verontreinigde bodem opnieuw onderzocht Weidse agenda ET7TT M Mevrouw Van der Luit spoort al 25 jaar zoekgeraakte dieren op Twijfels rond lakfabriek blijven bestaan Bezwaren bouwplan Dulmplein ongegrond Huldiging van jubilerende priesters Leiderdorp wil verkoop lege gebouwen 'LEZERS SCHRIJVEN Ballonnen MAANDAG 1 JUNI 1981 OEGSTGEEST - Het begon allemaal met een kees hond, die op het punt stond om te worden afge maakt. Het dier was ge vonden en verbleef op het politiebureau waar het zou worden gedood als binnen drie dagen nie mand de hond kwam af halen. Daarop nam me vrouw Van der Luit uit Oegstgeest de hond in huis. Zij plaatste adver tenties om de eigenaar van het dier terug te vin den en uiteindelijk had zij succes. De keeshond bleek een jaar eerder te zijn gestolen. Het was toen 1955 en van het ene dier kwam het andere. Me vrouw Van der Luit kwam in contact met twee vrouwen uit loeiden, die toendertijd al ber gen werk verretten op het ge bied van de registratie van ge vonden en vermiste dieren en zo groeide zij er zelf ook steeds meer in. Toen de twee Leidse vrouwen met hun werk stopten nam zij het over. In die tijd ging mevrouw Van der Luit deel uitmaken van de stich ting Amivedi. een landelijke, in 1933 opgerichte instelling, die zich bezighoudt met het registre ren van gevonden en zoekge raakte dieren. Onlangs werd me vrouw Van der Luit erop attent gemaakt dat zij binnen de stich ting zo'n beetje het meeste aantal jaren als vrijwilligster erop heeft zitten. "Ik doe het nog steeds graag, om dat je in feite met dit werk twee kanten een groot plezier doet. De mensen geef je het huisdier terug en de dieren komen weer in hun vertrouwde omgeving", zo ver telt zij nu. Zij vormt momenteel in haar eentje een soort registra tiedienst waar de nodige uren werk in zitten. "Het is zeker een hele klus. Ik krijg van de verschillende asiels hier in de omgeving lijsten op van ge vonden dieren. De asiels zelfver- wijzen weer mensen naar mij door. De telefoon blijft op be paalde tijden wel eens aan een stuk doorrinkelen." Deze opmer king wordt tijdens het gesprek bevestigd. Via de telefoon stro men de meldingen binnen: een poes is na een week spoorloos te zijn geweest weer teruggekeerd. Volgens mevrouw Van der Luit heeft die dan ergens opgesloten gezeten Weer telefoon: een poes is verdwenen. Mevrouw Van der Luit zoekt in haar lijsten op of het niet volgens de beschrijving gaat om een poes die eerder deze week dood werd gevonden. Dat blijkt niet het geval te zijn. Afhankelijk "Om goed te functioneren ben ik erg afhankelijk van de meldin gen die binnenkomen. Het is be langrijk dat mensen die dieren om hun huis zien zwerven en niet weten wie de eigenaar is, dat melden Nu moet je natuurlijk ook weer niet te snel naar de tele foon grijpen, want poezen heb ben nog wel eens de neiging om langer weg te blijven en hele buurten af te stropen. Bij honden is dat wat anders", aldus me vrouw Van der Luit die ook wyst op het belang van de melding van dode dieren. "Hoe zielig het ook is. maar ik ben dan wel in staat de eigenaar zekerheid te verschaffen over het vermiste dier." Mevrouw Van der Luit raadt de mensen zelf aan om hun huisdie ren een bandje om te doen met daarop een telefoonnummer of adres, waardoor het opsporen een stuk gemakkelijker wordt. Verder wijst zij hun erop dat ze met het plaatsen van adverten ties moeten proberen het dier te rug te vinden. eens mensen opgebeld die een jaar terug meldden dat hun witte poes was verdwenen. Die bleek toen allang terug te zijn. Ze had den vergeten af te bellen, jam mer, af en toe denk ik dan wel eens, waar ben ik mee bezig. Ik doe het toch voor de men- Zelf verzorgt zij in een regionaal huis-aan-huisblad een rubriekje waarin vermiste en gevonden dieren worden opgenomen. Daarnaast neemt ze op eigen houtje advertenties over en zoekt in haar lijsten op of de dieren daarop voorkomen. Ook stuurt zij wekelijks lijsten naar de Ami- vedistichting in Rijswijk waar een centrale registratie en opspo ring plaatsvindt. "Het is hoofdzakelijk administra- v tief werk. Ik ben ook zo afhanke lijk van de meldingen, omdat ik niet alles kan afreizen om te kij ken of ik toevallig een verdwe nen hond tegenkom. Ik krijg er niks voor terug. Het is pro deo- werk,waar je in feite nog wat bij legt. Nou geeft dat ook niet, maar ik wil toch ook nog wat tijd vrij houden voor mijn gezin." Toename in deze regio heeft de stichting ook nog vertegenwoordigers zitten in Boskoop. Katwijk, Noordwijk, Lisse, Voorschoten, Waddinx- veen en Alphen aan den Rijn. Mevrouw Van der Luit vertelt dat het hele werk verder staat of valt bij een goede samenwerking tussen deze mensen en asiels, dierenartsen en particulieren, "omdat er ook steeds meer werk aan vastzit." "Het houden van huisdieren is de laatste jaren ook een modeverschijnsel geworden. Er zijn veel meer dieren onder de mensen dus er is ook duidelijk een toename van vermiste en ge vonden dieren." "Het werk wordt extra bemoeilijkt als mensen die een vermist dier hebben opgegeven vergeten af te bellen wanneer het dier weer is teruggekeerd. Dan blijft het dier nog tijdenlang op de lijsten staan. Een tijdje geleden heb ik Mevrouw Van der Luit beaamt dat met name voor de vakantie maanden meer dieren worden gevonden. "Het is triest dat men sen dieren als overbodig be schouwen en ze achterlaten als het erop aankomt. Het gaat om mensen die niet weten waar ze aan beginnen als ze een huisdier nemen. Deze toestand wordt trouwens vaak in de hand ge werkt door campings, die de die ren absoluut niet toelaten." Een ander afstoten van dieren, wel iswaar niet opzettelijk, komt voort uit het verbod van vele be jaardentehuizen, om huisdieren erop na te houden. "Veel bejaar den die het dier vaak nog als eni ge levensgezel hebben moeten het afstaan als ze naar het bejaar dentehuis toe gaan." Mevrouw Van der Luit krijgt bij haar werk te maken met mensen van allerlei slag. "Je hebt dege nen die nauwelijks iets om hun dier geven, maar over het alge meen krijg ik toch wel mensen die erg geemotioneerd zijn. Dat zijn mensen die echt gehecht zijn geraakt aan het dier en die ont zag hebben voor het dier als le vend wezen. Het leed wat er dan achter zit vind ik erg. Dat pakt me wel eens, zeker als het om mensen gaat die op zo'n dier aan gewezen zijn." Afgelopen week had mevrouw Van der Luit voor Leiden en omge ving een lijst van 6 vermiste en 16 gevonden dieren. "Je kunt op die getallen geen pijl trekken, omdat het sterk wisselt." Wel is duidelijk dat mevrouw Van der Luit in die 25 jaar duizenden ver miste en gevonden dieren heeft geregistreerd en vaak ook weer bij de eigenaar heeft terugge bracht. CHARLES LENNARTZ VOORSCHOTEN - Het terrein van de voormalige lakfabriek De Beer is opnieuw onderzocht op giftige stoffen. Het tweede on derzoek was nodig nadat de re sultaten van het eerste onder zoek nog niet de duidelijkheid gaf die gewenst was. De gemeen te Voorschoten heeft de op dracht voor dit onderzoek gege ven aan het Wageningse bedrijf Stiboka In de grond van de voormalige lak fabriek aan de Dobbeweg, lagen zes tanks. De huidige eigenaar, zeefdrukkerij Imaba, besloot in maart van dit jaar de tanks te ver wijderen. Volgens de directie van de lakfabriek zouden de tanks leeg zijn. Tijdens het opha len scheurde een tank waarbij een gedeelte van de inhoud in de grond terecht kwam. In de be wuste tank zat voorheen MIBK, een chemischoplosmiddel. De ei genaar van de zeefdrukkerij liet de bodem daarop door het be drijf Mourik onderzoeken. De resultaten van dit onderzoek waren voor de gemeente aanlei ding om met alle betrokkenen rond de tafel te gaan zitten. Hier bij waren ook vertegenwoordi gers van de provincie en het mi nisterie van volksgezondheid aanwezig. De conclusie van dit gesprek was dat er een nader on derzoek moest plaatsvinden. "De gemeente heeft nu het voor touw genomen om mogelijke on gerustheid onder de mensen de kop in te drukken," aldus de heer Erkelens, hoofd van de af deling bestuurszaken van de ge meente Voorschoten, "de be staande twijfels waren nog on voldoende weggenomen." In een eerder stadium besloot de gemeente om geen onderzoek te houden. Dit zou namelijk voor de gemeente een te kostbare zaak zijn. Het huidige onderzoek, waarmee vorige week woensdag een begin is gemaakt, gaat enke le duizenden guldens kosten. De resultaten worden op zo'n kort mogelijke termijn verwacht. De commissaris van de lakfabriek, de heer De Beer, heeft altijd vol gehouden dat de tanks leeg wa ren en dat de vloeistof in de tanks hooguit uit water zou be staan. "Op 't Meijewijtje De gemeente heeft plannen twee maanden leegstand al flink gesloopt. Men heeft het gebouw r - dergelijke gebouwen zo snel mogelijk te verkopen. l dichtgetimmerd. VOORSCHOTEN - De bezwaren tegen de huizenbouw op het Van Dulmplein in Voorschoten zul len ongegrond worden ver klaard. Dit is het voorstel van wethouder Van Leeuwen (PvdA) aan de leden van de commissie openbare werken. Aanstaande donderdag zal de commissie een beslissing nemen over de inge diende bezwaarschriften. Het Voorschotense bouwbedrijf Niersman diende eind januari een bouwplan in, dat bestond uit de bouw van 18 premie—A—wo ningen Deze woningen zouden gebouwd worden met behulp van leerlingen, zodat deze het vak onder de knie kunnen krij gen. De omwonenden zagen een stuk groen verloren gaan en be sloten gezamenlijk bezwaar schriften in te dienen. In april kwam een nieuw bouw plan, dat gedeeltelijk tegemoet kwam aan de reeds ingediende bezwaarschriften. Het nieuwe plan sprak nog maar over 17 hui zen. De reclamanten bleven ech ter onverbiddelijk. Tijdens een onlangs gehouden hoorzitting kwam naar voren dat 22 reclamanten hun bezwaren zouden intrekken als er maar 14 in plaats van 17 huizen zouden worden gebouwd. Twee recla manten vinden dat er gewoon niet mag worden gebouwd. De ingediende bezwaren komen neer op het feit dat de huizen niet in overeenstemming zijn met de huidige bebouwing, er te weinig parkeerruimte zou zyn cn dat de huizen te smal zouden worden. Wethouder Van Leeuwen vindt de bezwaarschriften niet ge rechtvaardigd. Het plan om maar 14 woningen te bouwen, zou de gemeente 60.000 gulden minder opbrengen, en daarnaast zouden twee reclamanten hun bezwaren handhaven Dit zou dan ook geen oplossing zijn. De wethou der stelt dan ook voor om de bouwaar.vraag verder voort te zetten en een verklaring van geen bewzaar bij gedeputeerde staten aan te vragen. Na het ver krijgen van de verklaring kan met de bouw worden begonnen. Piraat gesnapt ALPHEN/LINSCHOTEN - De rijkspolitie van Linschoten is er in samenwerking met de radio- controledienst van de PTT afge lopen zaterdagnacht in geslaagd de televisiepiraat Moonlight op te sporen. De piraat had de appa ratuur in Linschoten staan. Moonlicht werd ook regelmatig gesignaleerd op het Alphense ka belnet met illegale nachtelijke uitzendingen. De zender en videoapparatuur zyn in beslag genomen. VOORSCHOTEN - Op een uit bundige en spontane wijze heeft katholiek Voorschoten de pries terfeesten van twee Voorscho tense pastoors gevierd. J. Blonk herdacht zijn veertigjarig pries terschap en W. de Munck zijn 25- jarig. Vrijdagavond werd in de Lauren- tiuskerk met de jeugd van Voor schoten het feest van pastoor W. de Munck gevierd. De preek werd tijdens de eucharistievie ring vervangen door een gesprek met de jubilerende pastoor. Na afloop werd in een tent in de pas- torietuin een feest gegeven waar aan alle medewerkers uit de bei de parochies van Voorschoten deelnamen. Zondagmorgen werd in de Moeder Godskerk in concelebratie van de pastoors J. Blonk, W. de Munck en N. Landsman een eu charistieviering gehouden, waar aan alle koren van de parochies hun medewerking verleenden. Na afloop vond een drukke re ceptie plaats in een tent op het kerkplein. Omdat de jubilerende pastoors geen persoonlijk cadeau wen sten. wordt het parochiege schenk besteed aan het vergul den van de kelken van de beide parochies. Toch bleef er nog ge noeg geld over om de beide pas toors een reis naar Frankrijk aan te bieden. Ongeveer tweedui zend parochianen namen in to taal deel aan de beide feestvierin gen. LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp gaat binnenkort leegko mende gebouwen verkopen. De gebouwen, ondere andere een aantal kleuterscholen, worden verkocht, omdat de kosten voor Leiderdorp te hoog worden. Leeg staat op dit moment al de kleuterschool "Op 't Meije- weitje" aan de Sternstraat. Tij dens de nu ongeveer twee maan den durende leegstand is het schooltje flink gesloopt. Bijna al le ruiten zijn ingegooid en regel matig zijn de brandkranen open gezet. Het opknappen van het gebouw zal veel geld kosten, daarom wil Lei derdorp wel van de kleuter school af. In de komende maan den komen ook nog diverse an dere gebouwtjes leeg, onder an- dere de kleuterscholen 't Kwet- ternest" en 't Splintertje". Ook de bibliotheek zal kort na de zo mervakantie verhuizen, waar door het oude gebouw leeg ach ter blijft. Deze gebouwen wil de gemeente ook verkopen. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het op den duur niet meer mo gelijk de lasten van de gebouwen op te brengen. "We kunnen ze wel kwijt aan Leiderdorpse ver enigingen, maar dat kunnen we niet betalen. Als je de verenigin gen het gehele bedrag op moet laten brengen, komt dat neer op een huur van zo'n 70 a 80 duizend gulden per jaar", aldus de woord voerder. Voor de kleuterschool "Op 't Meij ewijtje" hebben verschillende kandidaat-kopers zich al gemeld, maar dat is allemaal nog in een pril stadium. Het grootste pro bleem bij de verkoop van de lege panden is het bestemmingsplan. Voor de meeste panden geldt de bestemming bijzondere doelein den, dat houdt bijvoorbeeld in dat er geen woningen mogen worden gebouwd. Wel mogen er bijvoorbeeld kantoren en sociaal medische instellingen worden gehuisvest. MAANDAG Leiden - Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. Clubhuis Maredijk - bingo-avond speel tuinvereniging, 20 uur. Kantine VTL - Voorschoterweg, start avondvierdaagse, 18-19 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 29 tot 5 juni door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. In reactie op het bericht in uw krant van 26 mei, "Gemeente boos na illegale plakactie van CDA", willen wij gaarne enige kanttekeningen plaatsen. Ten eerste dat het hier een actie be trof van de CDA-jongeren Voor schoten (CDJA) dat in de nacht voor de verkiezingen zo'n 1000 CDA-ballonnen en veertig bor den met CDA-affiches op diverse kruispunten heeft aangebracht. Deze zijn de ochtend daarop in alle vroegte door ambtenaren van de Dienst Openbare Werken in een drie uur durende schoonmaakactie verwijderd. De argumentatie voor deze opera tie, die wij uit de krant moesten vernemen, was tweeërlei. Ten eerste dat het materiaal op punten was aangebracht waar verkeer met 80 90 kilometer per uur zou langsrijden. Hierbij moet worden aangetekend dat het ma teriaal op kruispunten in de be bouwde kom is aangebracht, waar men geen 80 90 kilometer per uur pleegt of behoort te rij den. Ten tweede werd aangevoerd dat kinderen op deze ballonnen af zouden komen en trachten te be machtigen. Aangezien alle bal lonnen met trappen en ladders zijn bevestigd, zal dit slechts mo gelijk zijn geweest voor kinderen met een gemiddelde lengte van zo'n twee en een halve meter (er van uitgaande dat niet iedereen een trap op zak heeft). Vervolgens moet worden opge merkt dat er niet is geplakt maar dat er kant en klare borden met affiches zijn opgehangen, zodat er op generlei wijze rommel of schade is veroorzaakt. Dit is bij voorbeeld wel het geval met ille gale reclame van andore partijen, die openbare schuttingen, ker ken en dergelijke hebben ge bruikt voor het uiten van hun mening. Hier is de Dienst Openbare Werken echter minder voortva rend opgetreden, zoals vele Voorschotenaren nog dagelijks kunnen constateren. Bovendien lag het in onze bedoe ling dezelfde avond nog alles weer te verwijderen, zodat de bo venvermelde dienst zich een hoop moeite had kunnen bespa ren. Eén telefoontje naar een van onze bestuursleden en wij had den deze actie vervroegd uitge voerd en wellicht in minder tijd dan nu benodigd was. Het verdriet ons dat wij de ge meente dermate veel werk heb ben bezorgd. Wij hadden echter bij een dergelijk stukje creativiteit en dorpsver fraaiing op één dag clementie ge hoopt. Namens het CDJA-bestuur F. Ten Have Leidseweg 186 Voorschoten Burgerlijke stand LEIDEN getrouwd: A.J. Vermeulen en F.A. Steyn; J. Piet en A.J.L. Reijnders; Ph.J.M. Georges en J.M van der Boog; L A. Teeuw en J.M. Wouters; R.F.P. Bakx en G. Hogerhuis; H J.M. Streng en B.J.M Droogh; Vollmer, J.S. en: Bure- ma. M.J., Getrouwd: Zaalberg. P (Leiderdorp.) en: de Jong, M A P (Leiderdorp) en: de Jong. M A P (Leiderdorp de Groot, H. (Leiderdorp.) en Ketting, A C. (Leider dorp.); van Kleef. C. (Leiderdorp.) en: Smits. A.M.A. (Leiderdorp.); van Vel- zen, P.P.J. (Zoeterwoude en: Pelk, A.C.G. (Leiderdorp.); Marijt, J. (Leider dorp.) en: van der Kwaak, M.J. (Leider dorp); Ton, M. ('s-Gravenhage.) en: Dir ken, M.S.H. (Leiderdorp.); Bogaards, J G. (Sassenheim.) en van Leeuwen, P. (Leiderdorp), Jagersma, S.J, (Rijns- burg.) n: van Netten, C.P.A. (Leiden.), Gottenbos, A J.T. (Leiderdorp.) en: Gu- ley, A (Leiderdorp Weijers, P W.M. (Leiderdorp.) en: Koning, M. (Leider dorp.); Tijssen, C.P.M. (Leiderdorp.) en: van Dorp, G.C. (Hazerswoude). LEIDEN overleden: C Teeuwen, (1922); J.J.M. Bellekom, (1938); E.A. Haver kamp, (1978); A. Oudshoorn, (1906); A Schipper, (1924); G. Blankenstijn, (1902) gehuwd geweest met J. Sira; B.C. van de Griend, (1904); Ondertrouwd: Van Velzen, P.P.J. (Zoe terwoude) en Pelk. A.C.G. (Leider dorp); Boogaards, J.G. (Sassenheim) en: van Leeuwen, P. (L.dorp.); Smits, H.J.E. (Leiderdorp.) en: Koopmans, E.M. (Leiderdorp); Djeraman, P. (Frankryk.) en: Spierdyk, A.M.E. (Lei derdorp.); Tysen. C.P.M. (Leiderdorp.) en: van Dorp, G.C (Hazerswoude.); de Graaf, G.J.M. (Bodegraven) en: van Duyn, W.S. (Leiderdorp.); Weijers, P.W.M. (Leiderdorp en. Koning, (Lei derdorp.); Halfhuid, V.J.H. (Leider dorp.) en: Monkou, Y.J. (Leiderdorp.); Sierat, D. (Leiderdorp.) en: de Mooij, P.M.M. (Leiderdorp.); Brugman! P.W.J.G. (Haarlemmermeer.) en: Nagte- gaal, H.C.M. (Leiderdorp van Velzen, A.C. (Leiderdorp) en: Arntz, W.A.p! (Leiderdorp.); de Graas, M. (Leider dorp.) en: Swart, H.R. (Leiderdorp.); van Winkel, (Leiderdorp.) en: van Apel doorn (Zoeterwoude); van der Laan, A. (Alphen aan den Ryn.) en van Leeu wen. M (Leiderdorp); Versteegh, H.B.M. (Leiderdorp.) en: van Wagenin- gen, J.M. (LeiderdorpKriek. J.F.M. (Koudekerk aan de Ryn.) en: Bisschops J.C.E. (Leiderdorp.). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poatbua 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bl| vooruitbetaling te voldoen. overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post I 71,90. Jaai abonnement f 186,70. Ad|unct-hoofdredacteur: RD Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.j. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J P.M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland! J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie. kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en D|akarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordljk 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peetere 071 769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D J. Roeleven. 01*15-1403 Wirmond R. Hoekstra. 071-762551. Wissenaor W. Olyslagers 01751-15816 Leiderdorp: F. Snijders.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2