Villeneuve wint in Monte Carlo Oranje niet naar EK Zijspanzege Van Heugten Michel Rougerie omgekomen Dankzij benzinetekort Jones Russen favoriet bij EK Puntenverlies Pedro van Raamsdonk Pikeur Wagenaar verovert opnieuw de Gouden Zweep MAANDAG 1 JUNI 1981 PAGINA 19 SPORT-*'; SPORT SPORT SPORT RIJEKA (ANP) - Op het cir cuit van Rijeka is Michel Rougerie gisteren het zoveel ste slachtoffer geworden van een dodelijk ongeval bij mo torraces. Tijdens de 350 cc-ra- ce om de Grote Prijs van Joe goslavië kwam de 31-jarige Fransman in de tweede ron de ten val. Hij buitelde enke le malen over het wegdek en liep daarbij inwendige kneu zingen op. Toen hij na zijn val opstond en de baan wilde verlaten, werd hij door zijn landgenoot Sybille vol ge raakt. Rougerie overleefde die aanrijding niet. Bij aan komst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Rougerie', die vorige maand 31 jaar werd, is de vijfde Franse motorracer die bin nen twaalf maanden veronge lukte. Voor hem kwamen Oli vier Chevalier, Patrick Pons, Jean-Bernard Peyre en Christian Leon om het leven tijdens motorraces De 350 cc-race was de tweede van de dag. Kort daarvoor had in de lichte 'brom fietsklasse' Theo Timmer een vierde plaats bemachtigd achter fabrieksrijders Tormo en Dörflinger en de Zwitser se privé-rijder Blatter. Door die prestatie rukte Timmer in de WK-klassering op naar de fraaie derde plaats. Na het dodelijke ongeval draai de het commerciële motorcir cus op volle toeren verder. Meer dan een minuut stilte kon er voor de dood van Rou gerie niet af. Over afgelasting van het verdere programma werd geen seconden gedacht. Daarvoor stonden er teveel zakeliike belangen op het spel. Vooral in de 500 cc-klas- De zo populaire halve literklas se werd door de fabrieksba zen beslist. Twee Suzuki's vooraan betekende automa tisch. dat kopman Randy Ma- mola. de best geklasseerde in de WK-klassering, de zege werd toegeschoven. En zo ge beurde het ook. Marco Luc- chinelli had moeite zijn ploeggenoot niet te passeren, raakte tijdens de race meer malen het achterwiel van zijn voorganger, maar hield zich strikt aan zijn opdracht. Hij werd tweede, op neuslengte van Californier Mamola, die door zijn overwinning halver wege de WK-strijd de leiding overnam van streekgenoot Kenny Roberts. De Amerikaanse Yamaha-rij- Her had vriiwel voortdurend het schijngevecht tussen Ma mola en Lucchinelli van dichtbij gevolgd, wachtend op een eventuele kans als derde lachende de twee vech tersbazen voorbij te gaan. Die kans kwam evenwel niet, in tegendeel. Roberts en zijn teammaat Sheene werden in de slotfase op beduidende achterstand gereden en Shee ne moest zelfs een derde Su zuki, van Crosby, laten passe- In de merkenslag speelde Boet van Duimen zoals gewoonlijk dit seizoen een bescheiden rol. Hij eindigde op de zeven de plaats. Met zijn materiaal zeker geen slechte klasse ring. Door die verrichting be zet Van Duimen in het klas sement de zesde plaats achter de fabrieksrijders. LANDSKRONA (ANP) - Ne derlandse zijspancrossers hebben gisteren in Landskro- na de races om de grote prijs van Zweden, meetellend voor het wereldkampioen schap. beheerst. Ton van Heugten won met Frits Kig- gen in de bak beide manches, op de voet gevolgd door Jan Bakens met bakkenist Henk van Heek. Door die resulta ten voeren beide Nederland se equipes na vier van de tien races het klassement om het wereldkampioenschap aan. Ton van Heugten en Frits Kig- gen maken een goede kans de eerste Nederlandse we reldkampioenen in de motor sport te worden. Na vier van de tien races gaat het duo met 104 punten gedecideerd aan de kop van het klassement. Het tweetal wordt op 31 pun ten gevolgd door de tweede Nederlandse combinatie. Jan Bakens en Henk van Heek. De eerste buitenlanders, de Duitsers Brockhausen en Re- bele, moeten in dit stadium al 51 punten prijsgeven aan Van Heugten/Kiggen. Die aangename voorsprong werd verwezenlijkt op het zandcircuit van Landskrona. dat veel gelijkenis vertoonde met de Nederlandse crosscir cuits. Van Heugten/Kiggen en Bakens/Van Heek voelden zich dan ook in hun element en lieten er in beide manches geen twijfel over bestaan wie de snelsten waren. In beide omlopen voerden Van Heug ten/Kiggen op hun Yamaha/ Wasp het veld van start tot fi nish aan. In beide series kwa men Bakens Van Heek hal verwege en in de slotfase angstvallig dichtbg. m.yir evenzovele malen moesten de EML-coureurs genoegen met de tweede plaats. MONTE CARLO (ANP) - Gilles Villeneuve (29) heeft gisteren op het stratencircuit van Monte Carlo de incidentrijke Grote Prijs van Monaco, de zesde formule I-race meetel lend voor het wereldkampioenschap, op zijn naam gebracht. Het betekende voor de Canadese Ferrari-rijder de eerste zege in zijn woonplaats. De overwinning kwam overi gens pas in de slotfase tot stand. Tien ronden voor het einde leidde wereldkampioen Alan Jones met meer dan 30 seconden voor sprong op Villeneuve. De Au straliër stuurde daarna zijn Wil liams naar de pits voor een tank stop. Villeneuve profiteerde van het brandstoftekort en passeerde Jo nes met nog drie ronden te rij den. In de laatste van de 76 omlo pen bouwde hij een voorsprong op van 39,9 seconden. Jones werd tweede en de Fransman Laffitte in een ligier derde op ruim één minuut achterstand. Van de twintig gestarte wagens bëeindigden er slechts zeven de race, die een uur later dan ge pland van start ging. De vertraging was te wijten aan een hotelbrand. In de keuken van het hotel Loews, dat uitto rent boven de tunnel die deel uit maakt van het stratencircuit, brak een binnenbrandje uit. De sprinkler-installatie van het ho tel trad onmiddellijk in werking Watkins Glen gaat wellicht toch nog door ALBANY (ANP) - Hugh Carey, de gouverneur New York, heeft de senaat van zijn staat gevraagd twee miljoen dollar (vijf miljoen gulden) ter beschikking te stel len aan de organisatie van de Formule I-race, half oktober, om het wereldkampioenschap op het circuit van Watkins Glen. De race was eerder deze maand door de internationale autosportfede ratie geschrapt, omdat de organi satie op Watkins Glen nog uit staande schulden heeft van de race van het vorig jaar. Zo heb ben de rijders en mecaniciens nog ruim 800.000 dollar te goed. Met de twee miljoen van Carey kunnen de organisatoren die schulden betalen en is het prij zengeld van de komende race (275.000 dollar) eveneens gewaar borgd. en het bluswater lieD door de tunnel op het circuit Daar de rest van het 3300 meter lange tra ject door de zomerse tempera tuur (35 graden in de schaduw) kurkdroog was, beoordeelden organisatie en coureurs de situa tie onder de tunnel als uiterst ge vaarlijk. Eerst na een uitvoerige inspectie en twee proefronden van Nelson Piquet en Gilles Vil leneuve kwam men tot een ak koord. Tussen de chicane en de finish mocht niet worden inge haald. Dit verbod heeft in de race geen rol van betekenis gespeeld. Nelson Piquet in de training de snelste, nam direct na de start de leiding. Hij hield zijn Brabham 53 van de 76 ronden aan de kop. Opgedre ven door Alan Jones maakte hij bij een inhaalmanoeuvre van twee achterblijvers een stuur fout, waardoor hij in de vangrails belandde en de strijd staakte. Dat had in de beginfase Carlos Reutemann, leider in de stijd om het wereldkampioenschap, ook al gedaan. De Argentijn liep na een remfout schade aan zijn wa gen op, probeerde in de pits het mankement te verhelpen, maar haakte kort daarop met versnel lingsproblemen definitief af. Jones, als zevende van start ge gaan, leek daarop zijn tweede seizoenoverwinning te behalen. Regelmatig bouwde hij zijn voor sprong op de rest van het inkrim pende deelnemersveld uit. Maar ook de Australiër kwam met pro blemen te zitten. Brandstoftekort dwong hem kort voor de finish een pitstop te ma ken. Het kostte Williams de over winning en leverde Ferrari de eerste zege op na twee jaar zon der succes te hebben rondgere den. De uitslag is. 1. Gilles Villeneuve (Can) ferrari, 76 ron den (251,712 km) in 1.54.23,38 (gem. 132,03 km/uur), 2. Alan Jones (Aus) williams, op 39,9 sec., 3. Jacques La- fitte (Fra) ligier, op 1.29,23, 4. Didier Pironi (Fra) ferrari. op een ronde, 5. Eddie Cheever (VS) tyrrell, op twee ronden. 6. Marc Surer (Zwi) ensign, op twee ronden, 7. Patrick Tambay (Fra) theodore, op vier ronden. De overige wagens haalden de finish Stand op het wereldkampioenschap: 1. Reutemann (Arg) 34 punten, 2. Jonës 24,3. Piquet (Bra) 22,4. Villeneuve 12, 5. Lafitte 11. 6. Patrese (Ita) 10. HAV1ROV (ANP) - De basket balteams van Spanje en de Sowjet-Unie hebben op het moment de beste vooruit zichten op de Europese titel. Na de voorronde nemen bei de landen de eerste plaats in met vier punten. Op een ge deelde derde plaats staan Tsjechoslowakije en Joego slavië. Tenslotte strijden ook Israël en Italië (beide met twee punten) nog om de Eu ropese titel in het Tsjechi sche Havirov. De eindronde wordt vandaag voortgezet met de wedstrij den Israël-Joegoslavië, Tsje- choslowakije-Sowjet-Unie en Italië-Spanje. Om de bezetting om de zeven de plaats strijden Frankrijk, Polen (beide vier punten), Engeland, West-Duitsland (beide 3 punten), Turkije en Griekenland (beide 2 pun ten). Bij de strijd om het Eu ropees kampioenschap rol stoelbasketbal is Nederland derde geworden. In het duel om de derde plaats werd Zweden met 61-44 (29-25) ver slagen. In de finale in Genève was Olympisch kampioen Is raël te sterk voor Frankrijk met 74-68. Pedro van Raamsdonk opnieuw op het erepodium. Hij feliciteert numn drie Lee Nam uit Zuid-Korea terwijl de Rus Melmik tevreden toekijkt MANILLA (Reuter) - Pedro van Raamsdonk heeft zaterdag-in het 'President Marcos'-bokstoernooi in Manilla in de finale van het middengewicht verloren van Vladimir Melmik uit de Sowjet- Unie. Het was de tweede keer binnen korte tijd dat Van Raams donk in een belangrijk interna tionaal toernooi in de finale stond. Eerder verloor hij de eind strijd van het Europees kam pioenschap in Tampere. Daar dolf hij het onderspit tegen Joeri Torbek, evenals Melmik afkom stig uit de Sowjet-Unie. Van Raamsdonk verloor zaterdag op punten. Vooral in de derde ronde had hij het moeilijk. Hij kreeg van de arbiter twee keer acht tellen rust. waardoor de kans op de zege verkeken was. Met de neus op de feiten drukken. Dat deed de Amerikaanse honkbalscheidsrechter Larry Barnett de Milwau- kee-speler Charlie Moore toen deze protesteerde tegen een beslissing. "Ik was in", probeerde Moore, "Jij bent uit", verordonneerde de umpire. Die kreeg vanzelfsprekend gelijk. Ook in de American League hebben de arbiters het laatste woord. Milwaukee speelde tegen de Boston Red Sox, de club van Nederlander Remmerswaal Stand in het klassement om het we reldkampioenschap na vier van de tien races 1 Van Heugten 104 pnt2. Bakens 73, 3 Brockhausen 53. 4 Bohler 47. 5 Van Gastel 30; 7 Muller 26. 9 Van der Laan 18 Gerard Rond is gisteren in het Italiaanse Cingoli als derde geëindigd in do 500 cc-cross om de grote prijs van Italië, meetellend voor het wereld kampioenschap. Winnaar over twee manches werd de Belg André Malherbe, die door dat resultaat zijn voor sprong in de algemene rang schikking vergrootte. Twee de werd zijn Britse ploegge noot Graham Noyce. Na de twee Honda-rijders werd Ge rard Rond op een KTM der de. Door die prestatie rukte Rond op naar de achtste plaats in het tussenklasse- ment. Stand om het wereldkampioen schap: 1. Malherbe 114 pnt.; 2. Noyce 87; 3. Vromans (Bel) Yamaha 60..4 - Bruno (Fra) Suzuki 59. 5 Carlqvist 32. Kees van der Ven is vrijwel kansloos in de strijd om de wereldtitel motorcross in de 250 cc-klasse. Weliswaar be zet de Bakelse coureur in het klassement de derde plaats, zijn achterstand op lijstaan voerder Jobe is dermate groot, dat hij zijn titelkansen voor dit seizoen kan opber gen. In het Bulgaarse Somokov kwam Van der Ven er op zyn KTM nauwelijks aan te pas. Alleen in de tweede manche verzamelde hij enige WK- punten door op de vijfde plaats beslag te leggen. In de eerste omloop eindigde hij niet bij de eerste tien. De "grote" man in Bulgarije was Neil Hudson. De Britse Ya maha -rijder won de eerste manche en eindigde in de tweede achter de Belg Jobe als tweede. Hodson vormt evenwel voor de Belg nauwe lijks een serieuze bedreiging. Jobe gaat fier aan de kop van het klassement met 152 pun ten, gevolgd door Hudson met 102 en Van der Ven met 70 Stand om het wereldkampioen- 1 Jobe 152 pnt; 2. Hudson 102; 3 Van der Ven 70 Gebrek aan ervaring breekt volleyballers op KUOPIO (ANP) - Het Nederland se volleybalteam (heren) heeft zich niet geplaatst voor het toer nooi om het Europees kampioen schap. Nadat zaterdag in Kuopio Tsjechoslowakije vijf sets was af gedwongen, beëindigde de Ne derlandse ploeg het kwalificatie toernooi gisteren met een kans loze nederlaag in drie sets tegen gastheer Finland. Tsjechoslowa kije en Finland verzekerden zich van een plaats in het toernooi om de Europese titel, dat eind sep tember in Bulgarije wordt ge houden. Nederland eindigde als derde voor Noorwegen en Israël. Waar tegen de Tsjechoslowaken een behoorlijke prestatie werd geleverd, viel Oranje tegen Fin land volledig door de mand. Ge brek aan internationale ervaring en te weinig trainingsuren, een oud verhaal eigenlijk, lag de grondslag aan deze mislukte missie. Het feit dat een topspeler in de Nederlandse competitie op internationaal gebied nauwelijks kan meekomen, werd in het laat ste duel ondubbelzinnig beves tigd. Of zoals de Finse steraan valler Jouni Parkkali het ver woordde "Ik heb dit al vaker bij het Nederlandse volleybal ge zien Talent is er zat, maar inter nationale ervaring en de juiste wedstrijdmentaliteit hebben er maar een paar Tegen Tsjechoslowakije werd dat overigens aardig gecamoufleerd Redelijk volleyballend bleef Ne derland in de eerste set behoor lijk bij en dwong de Tsjechische coach Dusan Melisek bij 10-10 zelfs een timc-out af. Het werd ook nog 11 11, maar toen druk ten de Tsjechen naar 15-11 door. Via een aantal wissels probeerde bondscoach Ben Krysik in de tweede set meer onheil te voor komen Na twintig minuten was het echter toch 7-15 Op dat mo ment waren de Oosteuropeanen, afgaande op het setgemiddelde, reeds zeker van een plaatsje in de Europese titelstrijd. Men liet de touwtjes wat vieren en Neder land wilde na de teleurstellende duels met Noorwegen en Israël eindelijk weer eens lekker vol leyballen. Met strijdlust als be langrijkste wapen werd Tsjecho slowakije onder druk gezet. Ne derland greep de derde set met 15-12 en bemachtigde, nadat spelverdeler Vladel Sirvon met een gebroken neus het veld had verlaten, ook de vierde met 15-11. Wissels en time-outs voorkwamen niet dat de Oosteu ropeanen het toernooi ongesla gen konden afsluiten, de vijfde set werd 17-15. Tegen Finland mocht Bert Goed koop op de plaats van Onno Kalf, naast Wim Koch, Ruud de Wit, Erroll Rooy, Ton van der Wiel en Ad van der Velden in de basis- ploeg plaats nemen. Dat bleek spoedig een weinig succesvolle greep. Ook al produceerden de gastheren in de begini i vtij foute opslagen, daarna herstel den de Finnen zich zo goed, dat Nederland weggespeeld werd Onzekerheid maakte zich mees ter van de Nederlandse ploeg Al le mogelijke wissels werden ge probeerd. Niets hielp. De cijfers 6-15. 7-15 en 11-15 war- n het bewijs van goed Fins spel en een falende Oranjeploeg. De eindstand: 1 Tsjechoslowakije Finland Nederland Noorwegen Israel 8 12- 4 6 11- 5 4 8-6 2 3-10 0 1-12 GRONINGEN Jan Wagenaar was weer de grote winnaar bij de draverij om de Gouden Zweep, die smds 1883 wordt verreden Met Robin Buitenzorg leidde hij van start tot finish en kreeg al leen op het laatste eind nog een aanval te verduren van Nevada K. die echter toch twee lengten tekort kwam om Wagenaar van de triomf af te houden De grote favorieten Olaf Pnde en Sam Hollywood gingen direct na de start in de fout en waren daar na uitgeschakeld Ook Monty Buitenzorg, gereden door J. Hcn- dnkx ging in een galoppade, maar herstelde zich schitterend en eindigde tenslotte nog op een voortreffelijke derde plaats Kees Verkerk, de laatste jaren een van de succesvolste paarden maar nog nimmer met de Gou den Zweep bekroond, kwam dit maal in het spel niet voor en kon geen moment m de strijd Ingrij pen Traditiegetrouw reikte prins Bernhard de Gouden Zweep aan de winnaar uit. Bernhard de Gouden Zweep

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19