T emiis schouder' speelt Borg geen parten in Parijs Een hele goeie zware shag is samen gesteld uit de beste Kentucky tabakken. Bolleboom lichtpuntje bij matige turnstrijd Leidsche Hout schaart zich in rij der kampioenen Professionalisering in de biljartwereld Het betere zware werk. PAGINA IB MAANDAG 1 JUNI 1981 SPORT Ook Forescate promoveert LEIDEN - Er wordt in de regio Leiden van de KNLTB toch echt nog wel een aardige bal geslagen. Tot die konklusie moet men wel komen na de resultaten die gis teren uit de bus kwamen rollen. De Noordwijkse TV en de heren van Unicum werden vorige week al kampioen in respectievelijk de overgangsklasse B en de eerste klas se van de herencompetitie. Bij dit tweetal voegden zich op de laatste competitiespeeldag Forescate, knappe 6-3 zege op de Warande in de overgangsklasse A, Unicum 1 (6-2 tegen Toeg-Hillegersberg in de overgangsklasse B) ''Zee en Duin" (moeizame 5-3 tegen de Leidsche Hout 2 in de tweede klasse) en de Leidsche Hout 1 (daverende 6-2 winst op Thor RW 3 in de tweede klasse). Zes kam pioenen dus. Geen slechte oogst. PARIJS (ANP) -Björn Borg heeft gisteren een belangrijk psychologisch voordeel op zijn tegenstanders behaald. Zijn overwinning in de achtste finales van het toernooi om de open tenniskampioenschappen van Frankrijk maakte diepe indruk. In 73 minuten werd zijn tegenstander, de Amerikaan Terry Moor, nummer 34 van de wereldranglijst, van de baan van het Parijse sportpark Roland Garros geveegd. Borg, vijf keer winnaar van het toernooi, gunde Moor slechts één game: 6—0, 6-0, 6—1. Daarmee maakte de Zweed op ondubbelzinnige wijze duidelijk, dat zijn "tennisschouder" hem geen parten speelt. Opvallend is dat de ploeg die het kampioenschap naar algemene verwachting voor het noteren leek te hebben, "Zee en Duin", pas in de slotpartijen, de GD's, afstand kon nemen van de reeds gedegradeerde reserves van de Leidsche Hout. In deze ploeg speelde in plaats van Waldo Jan sen, opgeroepen voor het eerste team, Pieter Parlevliet. En zon der het stugge verweer van Ed Hedeman, 3 sets nederlaag tegen Rob Koggink, Annette Karl, 2 sets zege op Els Kaales en Yvon ne Westerhout tekort te willen doen, Pieter Parlevliet stal toch wel de show met een zege in 2 sets op Peter Bauws en een zege in het HD met Ed Hedeman. Forescate had in Voorschoten met 4-5 verloren van de Warande en trok dus niet bepaald met hoog gestemde verwachtingen naar Oosterhout. Maar toen de kruit damp van de enkelspelen was opgetrokken prijkte er een 4-1 voorsprong op het scorebord voor de ploeg uit Voorschoten. Alleen Herman van der Cappel- len kon zich niet staande houden tegen dc Indiër Soeri, 3-6, 1-6. Een opkomende griep was daar zeker mede debet aan. Jos Koe mans, Arnold van der Cappellen, Jacqueline van Wijk en Liselotte van der Bijl wisten echter van geen wijken. De Warande kwam nog dreigend terug via winst van het DD en het HD, maar Jos Koe mans en Liselotte van der Bijl maakten aan alle Oosterhoutse .dromen een snel en resoluut ein de in het eerste GD twee sets werd gewonnen. 6-4, 6-3. Fores catc was met die winst al kam pioen. Herman van der Cappel len en Jacqueline van Wijk ven de Voorschotense winst ech ter nog duidelijker aftekening door ook het tweede GD te pak ken. Unicum Was het kampioenschap van Fo rescate al als een surprise aan te merken, Unicum 1 en de Leid sche Hout zorgden voor nog meer knallers. Unicum zette Toeg-Hillegersberg uit de enkel spelen op een 1-3 achterstand. Alleen het eerste DE van Mau reen Meijer leverde voor Unicum een verliespunt op. Mauren Meij er verloor van Maijan de Waal met 2-6, 5-7. Hans Tonjann klop te Herbert Palm, 7-5, 6-4, Ivar de Jong gaf H Koenen geen schijn van kans, 6-1, 6-2 en Henny Feh- ling liet Yvonne Krijns al even min enige ilussie, 6-1, 6-1. Na de winst van het HD door Ivar de Jong en Anne Jan van der Meer, 7-6. 6-3 had verder spelen weinig zin meer voor beide ploegen, zo dat de CD's werden gedeeld, uit slag 6-3. Van de kandidaten voor het kampioenschap pakte de Leidsche Hout 1 zonder twyfel met Forescate het meest verras send uit. Thor RW immers had aan een gelijkspel voldoende op grond van het voordeel in ge wonnen sets. De Hagenaars echter keerden ont goocheld uit Leiden terug. Zij za gen geen kans om ook maar een de Amerikaan Moor. Eén game slechts punt te scoren. Voor een klap in de Haagse wapenkamer zorgde Waldo Jansen door de ervaren R. Treffers na 5-7, 0-4 te kloppen met 6-4, 6-4! Die nederlaag had zijn uitwerking op de prestaties van zijn teamgenoten, die daarna nog aan de bak moesten. En een geladen de Leidsche Hout maak te van de Haagse onzekerheid een maximaal gebruik. Peter Pauwels, was te solide voor Van Koesveld, 6-0, 6-2 en Inge van Zuuren en Ellen de Groot maak ten geen fout tegen respectieve lijk Eugenie de Moor, 7-5, 6-3 en A Treffers, 7-5, 3-6, 6-4. De 4-0 dreun uit de enkelspelen kwam Thor RW niet meer te boven. Pe ter Pauwels drukte in het HD door met Bas Ploos van Amstel naar het kampioenschap. 4-6,6-2, 6-3! Voor TEAN is het doek in de over gangsklasse A definitief geval len. Tegen Joy Mozaiek konden de Alphenaren geen punt scoren, 0-9. Unicum 2 handhaafde zich via een 4-4 tegen Bakkum royaal in de overgangsklasse B. Mark Nije en Freek van der Capellen wonnen hun enkelspel van res pectievelijk K den Weduwe, 5-7, 6-4, 6-2 en F Makkesteegt, 6-2, 7- 5. De overige winstpunten van Unicum kwamen uit het HD van Freek van der Cappellen/Jan Pieter Hop en het tweede GD van Mini Carlier en Jan Pieter Hop. De Munnik handhaafde zich in de tweede klasse ondanks het verlies tegen Badhoevedorp, 2-6. Jan Theunissen was goed voor twee winstpunten. In het tweede HE versloeg hij P Loo- huis, 6-4, 5-7, 6-2 en in het tweede GD was hij met Karin Braakman met tweemaal 7-6, 7-6 de sterk ste. Voorgrond Gisteren traden de volgende spe lers op de voorgrond. Jacqueline van Wijk en Liselotte van der Bijl van Forescate, Henny Fehling van Unicum, Inge van Zuuren en Ellen de Groot van de Leidsche Hout en Monique Lembeck van de Noordwijkse TV en Waldo Jansen en Peter Pauwels van de Leidsche Hout, Jon Asselbergs van de Noordwijkse TV, Jos Koemans en Arnold van der Cap pellen van Unicum 2 en Pieter Parlevliet van der Leidsche Hout 2. De heren van Unicum 1 zijn in de herencompetitie een klasse apart. Tegen Grubbervorst werd het met Roy Mooyman in plaats van Bram Madera weer 6-0! FRANK BONTE Voor de aanvang van het toernooi was de vermeende blessure van Borg het gesprek van de dag ge weest. Getuige de zege op Moor, in de eerste drie ronden steeds winnaar in drie sets, is het niet riskant te stellen dat Borg weer helemaal de oude is. De ongeluk kige Moor had na de nederlaag weinig tekst: "Ik zou niet weten hoe je Borg moet verslaan". De Zweed was vanzelfsprekend zeer te spreken over zijn bijna perfec te partij. "Ik hoop dat het in de volgende ronde ook zo gaat. Sinds maandag is mijn spel steeds beter geworden". Naast Borg plaatsten BalaszTaroc- zy uit Hongarije en Victor Pecci uit Paraguay zich al voor de kwartfinales. In de volgende ron de ontmoet Borg Taroczy, die in vier sets het Franse talent Thier ry Tulasne uitschakelde. De Hongaar had de zeventienjarige Tulasne pas na drie uur en 18 mi nuten op de knieën. Victor Pecci werd op weg naar de laatste acht allerminst gehinderd door pech. Zaterdag viel zijn opponent Ge ne Mayer geblesseerd uit, waar na gisteren de Pool Wojtek Fibak in drie sets een willig slachtoffer van de Zuidamerikaan was. Bij de dames is het niet een van de favorieten die de show steelt. Ka- thy Rinaldi, die in het afgelopen weekeinde eerst de als achtste geplaatste Australische Dianne Fromholtz uitschakelde en ver volgens nummer elf Anne Smith uit de Verenigde Staten versloeg, verbluft iedereen. Het Ameri kaanse meisje dat pas twee maanden geleden veertien werd, toonde een opmerkelijke vecht lust. In de beslissende set tegen Anne Smith boog zij een achter stand van 1-3 om tot een over winning met 6-3. "Anne speelde vooral in de tweede set erg sterk. Ik ben blijven vechten. In de der de set lukte het opeens weer". Rinaldi speelt in de kwartfinale tegen de als vierde geplaatste Hana Mandlikova uit Tsjechoslo- wakije, die de Westduitse Betti- na Bunge geen schijn van kans gaf. Het grote voorbeeld van Ri naldi, haar landgenote Chris Evert, won elf games achtereen van de vroegere Wimbledonkam- pioene, Virginia Wade uit Groot- Brittannië. In de kwartfinale ont moet Evert de Roemeense Virgi nia Ruzici, die in 1978 de open Franse titel bemachtigde. De belangrijkste uitslagen zijn: Heren, derde ronde: John McEnroe (Vst.) - Diego Perez (Uru.) 6—1, 2-6, 6-0, 6-4. Carlos Kirmayr (Bra.) - Brian Gottfried (Vst.) 6-2, 6-4, 6-2. Vierde ronde: Björn Borg (Zwe.) - Ter ry Moor (Vst.) 6-0, 6-0, 6-1. Yannick Noah (Fra.) - Guillermo Vilas (Arg.) 6—2, 6—3, 5—7, 3—3, (afgebroken we gens duisternis). Dames vierde ronde: Chris Lloyd-Evert (Vst.) - Virginia Wa de (Gbr.) 6-3, 6-0. Virginia Ruzici (Roe.) - Pam Teeguarden (Vst.) 6-3, 6-3. Hana Mandlikova (Tsj.) - Betti- Bunge (Wdl.) 6-3, 6-1. Kathy Ri- MAASTRICHT (ANP) - Het driedaagse congres van de Europese en mondiale biljartfederaties (CEB en UMB) in Maastricht heeft dit week einde in het teken gestaan van de professionalisering. Na ruim achttien uur vergaderen besloten beide bonden in toernooien op uitnodiging geldprijzen en startgelden toe te staan. Met die restrictie, dat die toer nooien niet gelijktijdig met nationale, Europese of mondiale evene menten mogen plaatsvinden. Daarnaast hebben de spelers de verplich ting deel te nemen aan de nationale, Europese en wereldkampioen schappen, indien zij daarvoor in aanmerking komen. Met deze besluitvorming zet de CEB en de UMB de eerste stap op de weg naar de vercommercialisering van de biljartsport. Gezien de lange ver- gaderduur over dit onderwerp werden andere hangijzers, zoals de uni formiteit van toernooisystemen, naar het volgende congres, dat vol gend jaar in Karl-Marx-Stadt in Oost-Duitsland wordt gehouden, ge schoven. Wèl werd de opdracht gegeven een commissie samen te stel len die één systeem moet uitdokteren, dat voor alle toernooien zal gel den. In die commissie zal in elk geval één Nederlander plaats nemen. De zuidelijke Europese landen, Frankrijk, Spanje en Italië, tekenden felle protesten aan tegen dit besluit en bleven bij hun mening, dat de natio nale bonden zelf het recht dienen te hebben te beslissen volgens welk systeem een kampioenschap wordt gespeeld. Op de internationale kalender werd Nederland twee evenementen toebe deeld. Het Europees kampioenschap bandstoten wordt medio januari in Emmeloord gehouden, het EK 47/2 voor junioren halverwege april in het Brabantse Gemert. (ADVERTENTIE) f2.95 NIJMEGEN (GPD) - De strijd om de nationale titel keurturnen da mes 1981 zal zeker niet de ge schiedenis ingaan als een toer nooi dat weidse perspectieven opent op een kwalitatieve verbe tering voor de naaste toekomst. Want wat de zes deelneemsters zaterdagavond in de olympische klasse ook na de verplichte oe fenstof presteerden, mag weinig bemoedigend heten. Zelfs trai- ningscoordinator Hans van Zet ten moest na afloop in de matig bezette Gofferthal bekennen dat de verrichtingen beneden de ver wachtingen waren gebleven. Zonder iets te willen afdingen op het behaalde kampioenschap van Ingrid Bolleboom - zij ein digde met een voorsprong van 2.80 punt op nummer twee, dc Utrechtse Marja Huyting - moet worden vastgesteld dat een pun tentotaal van 73.15 geen score is om met superlatieven te omrin gen Tegenover de verdienstelijke der de plaats van Monique Kaaks in het eindklassement, vooral ken merkend omdat ze aanvankelijk sukkelde met een lichte schou- derblessurc, stond de laatste van de derde deelneemster aan de Europese kampioenschappen in Madrid, Mirjam Eigenhuysen. Zij wist zaterdag geen enkele waardering boven de negen-rond te behalen. Met als dieptepunt 7.80 op de brug-ongelijk waar een faliekante misgreep haar noodlottig werd. De Nijmeegse benadrukte het sterkst de onze kerheid in de nationale selectie over wat nu eigenlijk de moge lijkheden zijn. Soms lijkt het ver antwoord om in beschouwingen enig optimisme te laten door klinken (Madrid) en dan weer moet worden vastgesteld dat er nauwelijks van enige vooruit gang sprake is (Nijmegen). Het kan dan ook niet genoeg wor den herhaald: dit jaar zullen de vertegenwoordigers van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond en de Nederlandse Ka tholieke Gymnastiek Bond se rieuzer dan ooit moeten trachten via het dric-fasenplan - waarvan de eerste door beide partijen in middels is aangenomen - de mo gelijkheid te openen uit het tota le vaderlandse keurturnreservoir bruikbare krachten tot zo sterk mogelijke selecties te bundelen. Voorlopig kan Hans van Zetten weinig anders doen dan consta teren dat ook het verschil tussen de olympische en de pre-olympi- sche klasse tè groot is om daar binnen afzienbare tijd rende ment voor de top uit te halen. Zo als vrijdagavond al kon worden vastgesteld is mogelijk alleen Therèse Wilmink uit Kampen een korte-termijnkandidate voor Papendal zolang dat althans nog Ingrid Bolleboom op de balk. De Zoetermeerse werd met overmacht kan pioene van Nederland bestaat. Zij continueerde op de tweede dag ruimschoots haar voorsprong op de anderen in de ze categorie en slaagde er zelfs in op het onderdeel sprong tot de toestelfinales, die zondagmiddag werden afgewerkt, door te drin gen. Opmerkelijk was ook haar vrije oefening: speels en vol be loftevolle elementen. Over de toestelfinales gesproken, die stonden helemaal in het teken van de suprematie van Ingrid Bolleboom. Zij eindigde op alle vier onderdelen als eerste. Volkomen realistisch richt Hans van Zetten zich dan ook bewust op een lange-termijnplanning van vier tot zes jaar, een tijd die nodig is om het grote verschil tussen clubniveau en selectie sterk verkleind te krijgen. Van Zetten hierover: „Bij de klassen drie en vier, die van de elfjarigen, zijn al vorderingen merkbaar. Maar we moeten erg veel geduld hebben". Aan deze nationale kampioen schappen namen voor het eerst volgens een nieuw systeem, op gezet door de trainingscoordina- tor, in totaal 280 turnsters vanaf negen jaar deel. Een doorsnee wapenschouw die Van Zetten meer inzicht moet verschaffen over pluspunten die de moeite waard zijn om nader te worden geanalyseerd. Wellicht dat daar uit mettertijd, aansluitend op een mogelijk samenwerkings verband met de NKGB, een lich ting naar voren komt die sombe re tijden kan doen vergeten. Het blok is als volgt: tot. verpl. (sprong, brug, balk, vrije oef., totaal pnt.) 1. Ingrid Bolleboom (Pro Patria) 3675 - 9.40 - 8.90 - 8.90 - 9.20 - 7315. 2. Marja Huyting (Doo) 3540 - 8.60 - 9.00 - 8.60 - 8.75 - 7035. 3. Monique Kaaks (De Hazen- kamp) 3580 - 8.90 8.50 - 8.35 8.20 - 6975. 4 Debbie Amson (De Badhoeve) 3485 - 8.65 - 9.30 - 8.15 - 8.45 - 6940 5. Carla Duplessis (VZOD) 3600 - 8.35 - 7.60 - 8.70 - 8 75 - 6935 6. Miriam Eigenhuysen (Hazen- kamp) 3535 - 8.90 - 7.80 - 8.20- 8.00 - 6825. ssenit'itsen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 18