Bernard Hinault in grote vorm Gegoochel met cijfers adetiekinterland Post denkt aan stoppen Hoofdrol voor Lelieveld Russen beheersen Olympia's Ronde Nederlanders finaal weggereden V Rustige vd dagen Portugees kt record op tien km pak Nooren nationaal kampioen MAANDAG 1 JUNI 1981 .VILARD-DE-LANS (GPD) - Teleurgesteld over een aantal zaken, heeft Peter Post de mogelijkheid van een onver wacht afscheid als ploeglei der aangekondigd. Nooit maakte hij zo'n verslagen in druk als dit weekeinde in de Dauphiné Liberé, toen hij zei: „Ik heb er geen zin meer in. Over een maand of twee zal er een hoop duidelijker zijn. Zoals het er nu voor staat, zie ik het niet meer zit ten. Ik doe dit werk acht jaar en wat mij betreft mag een ander het gaan doen". De opvallende mineurstem ming van Peter Post („Ik voel me verschrikkelijk bedon derd") is ontstaan door een complex van factoren. De meest recente daarvan: het optreden van zijn ploeg in het afgelopen weekeinde van de Dauphiné Liberé. Post: „Ik ben niet teleurgesteld omdat het slecht ging, maar door de manier waarop sommigen zich weerden. Het werd te makkelijk opgenomen. Ter wijl ik jongens van andere ploegen hoorde zuchten en kreunen om in de bergen mee te komen, zaten er enke len van ons vrolijk rond te kijken. Over zo'n mentaliteit kan ik me vreselijk kwaad maken. Ze denken voorna melijk aan het geld dat in de criteriums te verdienen is". Een ander aspect dat Post zwaar raakte, is de negatieve publiciteit die zijn ploeg kreeg door het gerucht dat twee van zijn renners het do- pingreglement overtreden zouden hebben. Post: „Offi cieel werd daar niets over be kend. Dat men desondanks beschuldigingen uit, vind ik diep-treurig". Wat Post voorts danig uit zijn evenwicht bracht, was de vordering van de bedrijfsver eniging. die hem aansprake lijk stelde voor niet-betaalde sociale premies van het zoge naamde B-contract. Post: „Schandalig, dat het moge lijk is dat je zo wordt aange pakt terwijl je te goeder trouw handelt. Het gaat me niet om het geld. maar om het principe". En Peter Post over al die punten samen: „Als ik dat overzie, vraag ik me af: waar doe ik het in hemels naam allemaal nog voor? Als Raleigh me zou bellen met het bericht: je hoeft niet naar de Tour, dan zou het me best zijn. Het kan me allemaal niks meer schelen. Ik heb er geen zin meer in en ik kan er niet meer voor vechten". Sponsor Raleigh blijkt Peter Post te hebben laten weten, dat men onder geen voor waarde een ploeg voor vol gend jaar opzet voordat de problemen met de bedrijfs vereniging zijn opgelost. Op dit moment zijn de contrac ten met Raas en Van de Vel de officieel al verlengd, maar over de eventuele conse quenties daarvan maakt Post zich geen zorgen. „Dat zal al lemaal best in orde komen". SPORT SCHIJNDEL (ANP) - Twee baan renners uit de Sowjet-Unie heb ben het afgelopen weekeinde tij dens de tweede etappe van Olympia's Ronde van Nederland de zwakte van de huidige Neder landse generatie amateurwiel renners aangetoond. Alexander Krasnov en Alexander Koelikov gooiden in het Limburgse heu velland het algemeen klasse ment volkomen door elkaar. Het tweetal had op de eindstreep ruim een minuut voorsprong op de eerste Nederlander. Toon van der Steen. De rest volgde op een nog grotere achterstand. Een dag later bewezen de Sowjet-cou- rcurs in de beginfase van de der de etappe naar Schijndel nog eens hun sterkte. Als in een ploe gentijdrit reden zij op kop van het peloton met in de eerste twee uur een gemiddelde snelheid van bijna 50 kilometer per uur. Geen van de overige kanshebbers zag bij dit geweld kans weg te spnn- gen. In de slotfase geloofden de Russen het echter wel. Jos Al berts, zegevierde in Schijndel voor Bert Wekcma, die tweede werd. De onmacht, waarvan de Neder landse amateurs in Olympia's tour tot dusverre hebben blijk gegeven, kent twee oorzaken. Aan de ene kant hebben de ren ners uit de Sowjet-Unie veel meer mogelijkheden om grote wedstrijden te rijden. Bovendien kan bondscoach Kapitanov kie zen uit een groot arsenaal. Dat bleék dan ook in de etappe naar Hulsberg. Aan de andere kant is de onmacht van de Nederlanders te wijten aan de moordende con currentiestrijd tussen de ploegen onderling. Er is geen samenwer king. Men gunt elkaar niets. Zo dra een renner uit een bepaalde ploeg de leiderstrui om de schou ders heeft, dan doen de overige merkenploegen er alles aan om hem uit die trui te krygen. De Sowj et-coureurs trekken daar profijt van. De stand in het algemeen klassement is 1 Krasnov. 11 uur. 17 minuten en 57 se conden. 2. Koelikov. op 16 sec 3 Kop- pert op 1.18. 4. Veldscholten op 1.31. 5. Solleveld op 1.36. 6 Theo Hogervorst op 1 39 7 Klein op 1 40. 8 Schipper op 1.45. 9 Akam op 1.51. 10. Slendebroek VILLARD DE LANS (GPD) - Voor de concurrenten van Bernard Hinault zijn er met betrekking tot de Tour de France, zorgelijke tijden aangebroken. Het is zeer de vraag of ze genoeg hebben aan de 25 dagen die voor de start resten, om met succes te werken aan hun vorm waarvan Bernard Hinault met opvallend gemak de onthutsend grote zwakte blootlegde. „Ik zie het nog niet zo gauw gebeuren dat ze voor de Tour een grote conditie kunnen opbouwen. Zoals ze zich hier gedroegen, hoef ik geen schrik te hebben", con cludeerde Hinault. De Fransman deed twee dagen moordend werk over zeven Al pencols, waarbij hij zijn grote macht demonstreerde door het met groot tijdsverschil winnen van beide etappes, die hem een comfortabele voorsprong van 8.14 min. in het algemeen klasse ment opleverde. Van zijn voor de Ronde van Frank rijk theoretisch belangrijkste te genstanders reed Hennie Kuiper op het moment dat Hinault zijn analyse maakte, buiten het par koers om naar zijn hotel als een van de meest opvallende slacht offers van het weekeinde in de Dauphiné Liberé. Hij viel uit! Nooit eerder in zijn beroepsren- nerscarriére staakte hij vrijwillig de strijd in een belangrijke etap pekoers. Kuiper (zaterdag op 21,41 gereden en zondag half koers afgestapt): „Het ging ge woon niet meer. Ik kreeg mijn benen amper rond. Een verkla ring heb ik er niet voor. Ik sta er zelf enorm van te kijken dat me dit overkwam. Zoiets is natuur lijk een slechte zaak voor het zelfvertrouwen. Ik zal dit goed moeten verwerken en voor de rest kan ik alleen maar hopen..." Vernedering Niet alleen werd tussen Lyon en Villard de Lans met Kuiper - de nummer twee van de vorige Tour - door Hinault hardhandig aange pakt, ook de winnaar onderging een vernedering. Joop Zoete melk sukkelde zaterdag 28,29 achterop en daags daarna 24,39, wat zijn totale verlies in twee da gen op 53 minuten en 8 seconden bracht. „Voor het eerst in mijn carrière heb ik zaterdag zwaar moeten afzien om op tijd binnen te komen", aldus Joop Zoete melk voor wie de schande groot was. Daar hielp geen theorie over de intentie van een voorberei- dingskoers aan. Dat vond ook Zoetemelk zelf, die zichtbaar onthutst over zijn gebrek aan vorm zei: „Ook voor mij is het een grote vraag hoe ik straks in de Tour de France zal zijn. Het LISSABON (AFP) De Portugese atleet Fernando Mamede heeft zaterdag tijdens atletiekwedstrij den in Lissabon een Europees re cord gevestigd op de 10.000 me ter. Mamede liep een tijd van 27 minuten 27,7 seconden. Het oude record stond sinds 1978 op naam van de Brit Brendan Foster (27.30,8). Het wereldrecord van Henry Rono uit Kenia (27.22,5) kwam niet in gevaar. De 30-jarige Mamede had een maand geleden al laten zien dat er van hem iets te verwachten viel. Bij de wereldkampioen schappen veldloop in Spanje ein digde hij als derde en op 26 april liep hij in Lissabon de 5000 me ter in 13 minuten en 19.2 secn- den. Mamede liep zaterdagavond in Lis sabon een solorace. Het gemak waarmee dat ging wettigt de ver wachting dat de Portugees met meer tegenstand in staat moet worden geacht ook een succes volle aanval te doen op het we reldrecord van Henri Rono (Ken), die in juni 1978 in Wenen een tijd van 27.22,5 liep. De stand in het algemeen klassement is: 1. Hinault 30.21,38; 2. Alban op 8.14; 3. Schepers op 9.34; 4. P. Martinez op 11.34; 5. Agostinho op 11.48; 6. Lemond op 12.43; 7. Seznec op 13.05; 8. De Muynck op 13.53; 9. Nilsson op 13.58; 10. Millar op 14.35; 11. Laurent op 14.36; 12. Bernaudeau op 14.57; 13. Maas op 16.55; 14. Esparza op 18.11; 15. Martin op 21.50; 31. Van de Velde op 45.47; 34. Lubberding op 50.11; 39. Zoetemelk op 51.20; 51. Hanegraaf op 55.58; 54. Pronk op 58.19; 68. Van Vliet op 1.05,5. Kuiper, Stamsnijder en Van de Poel uit de strijd. ging elk jaar nog, ook na een slechte periode vooraf, maar wat ik nu meemaak is voor mijn doen toch wel erg beroerd. Mijn benen willen niet". Niet alleen voor Joop Zoetemelk persoonlijk werd het weekeinde in deze achtdaagse een drama, de hele ploeg kreeg (met uitzonde ring van Jo Maas) een zware mo rele klap in de aanloop naar de Tour. Johan van de Velde ver speelde in totaal 40 minuten en 49 seconden (zaterdag 21.41 en zondag 19,08), Lubberding en Pronk bleken knechten die nog EINDHOVEN (ANP) - Henk Noo ren heeft zijn kwaliteit als springruiter dit weekeinde in Eindhoven nog eens overduide lijk bewezen. Op een superieure manier werd de 26-jarige profes sional uit Hoeven voor de vierde maal nationaal kampioen bij de senioren. Eerder kreeg Nooren een rood-wit-blauw lint uitge reikt, in 1972, 1974 en 1977. Op vallend was dat Nooren zijn laat ste twee titels met hetzelfde paard behaalde, de veertienjari ge Funest. Nooren volgde Piet Raymakers op, die bewust een stapje terug heeft gedaan en meer tijd besteed aan de oplei ding van jonge paarden. Gerd Meier werd tweede en Rob Eh- rens, een oud-leerling eindigde als derde. Hoewel broodrijder Nooren er in Eindhoven financieel weinig wij zer van werd (de Nederlandse hippische sportbond had dui zend gulden premie over voor de kampioen) toonde hij zich toch blij met het succes. "Deze vierde keer spreekt mij net zo aan als de eerste maal", zei Nooren na de huldiging. "Er was dit weekein de dan wel in Hickstead 30.000 gulden te verdienen, kampioen van je land worden wil je altijd wel. En dat geldt volgens mij voor iedereen". De komende we ken kan Nooren op diverse con coursen weer een greep in het prijzengeld doen. Op zijn over volle agenda staan achtereenvol gens wedstrijden in Wiesbaden, Parijs, Aken en Rotterdam. Daarna richt Nooren de blik op München, waar begin september om de Europese titel wordt ge streden. Eindstand: 1. Nooren 275 strafpun- ten; 2. Meier 11.550, 3. Ehrens 14.615; 4 Heins 15.830; 5 Hen- drix 17.620; 6 Ebben 20.225; 7. Raymakers 21.395; 8. Eras 24.005. veel aan kracht te winnen heb ben en de in principe voor de Tour al aangewezen Bert Ooster bosch viel uit. In de etappe van zaterdag klaagde hij over een ou de kwaal („mijn bloed is niet goed") die hem tot opgave dwong. „Als ik thuis ben, ga ik naar een specialist om me tc la ten onderzoeken". In de voorbereiding op de Tour de France, bezorgden zijn renners Peter Post uiterst droeve mo menten. „Als er nou echt zwaar gekoerst was", aldus Post, „zou ik zeggen tja, dan kan dat gebeu ren. Maar onder deze omstandig heden is het geheel zonder meer een wanprestatie waarvoor geen enkel excuus past. Ik vind dit een hele slechte zaak: daar wil ik geen geheim van maken". Uitzondering Maas: „Ik ben ervan overtuigd dat ik straks in de Tour sterk genoeg zal zijn om me behoorlijk te kun nen weren. Alleen het dalen is voor mij een probleem". Met na me in de zesde etappe kwam dat tot uiting toen Maas bergaf meer tijd verloor dan bergop, wat nog al tot wat ontstemming bij Post leidde. Maas: „Maar ik durf nu oeenmaal niet". 43 seconden met welke Wat d<? Nederlanders betreft, werd het niet alleen binnen de ploeg van Peter Post een diepe ontgoo cheling maar ook bij die van Fred De Bruyne. Naast het af stappen van Hennie Kuiper was Er gold slechts n uitzondering: Jo Maas die dit jaar werd aangewor ven als versterking voor de berg ritten. Na een ietwat moeizaam begin in de eerste bergetappe, handhaafde hij zich gisteren bij degenen die in de eerste groep achter Hinault reden. De totale schade van Maas bedroeg 13 nuten prestatie hij niet kon voorkomen dat de Raleighs op de voor hun doen zeer beschamende laatste plaats (10e) van het ploegenklas- sement belandden. er het feit dat Adrie van der Poel en Hennie Stamsnijder te laat binnenkwamen. Zaterdag liepen ze al grote achterstanden op en gisteren leidde dat tot uitslui ting Adrie van der Poel „Ik voelde me bij de start van die bergritten al niet zo als het zijn moest. Dit uit vallen zegt niets over mijn capa citeiten als klimmer, dat weet ik zeker". En Hennie Stamsnijder die met Kuiper naar de Tour gaat: „Mijn voorbereiding was niet voldoende om dit zware werk aan te kunnen. Ik wist dat ik het lastig zou krijgen". PA VIE (ANP) - De Ronde van Ita- lié staat aan de voet van de ber gen. Zaterdag werd de vijftiende rit gewonnen door de Zwitser Daniel Gisiger die na 182 kilome ter wegsprong en in de 16 kilo meter met de Italiaan Casiragh een voorsprong veroverde van 18 seconden. In de spnnt toonde hy zich daarop de snelste. De leiders in de Giro bleven welis waar attent maar deden het rus tig aan. Dat was eveneens het ge val met de zestiende etappe die gisteren werd verreden. Het was evenals zaterdag een vlakke rit die weinig verrassingen in zich droeg en werd gewonnen door Claudio Torelli. De 23-jarige Silvano Contini bleef in de rose leiderstrui met 25 se conden voorsprong op zijn land genoot Roberto Visentini en 35 op de Zweed Tommy Prim. In de komende week valt de beslis sing als de karavaan zich door de bergen beweegt met zondag a s. als eindpunt Verona. Dan zal de winnaar bekend zijn. Kop van het klassement 1. Silvano Contini ilta) 76.33.34; 2. Ro berto Visentini (Ita) op 25 sec 3 Tom my Pnm (Zwe) op 35 sec., 4 Giovanni Battaglin (Ita) op 41 sec.. 5. Giuseppe Saronni (Ita) op 48 sec. (w v.). Els Vader: dubieuze tijd Aartselaar -Niet de deelneemsters, maar de Belgische juryleden hebben zaterdag tijdens de atle- tiekinterland België^Nederland (142-156) de hoofdrol voor zich opgeeist. In een sport waarin winst vaak wordt beslist door tienden van seconden goochelde de wedstrijdleiding in Aartselaar met de cijfers. Halverwege de stryd werd uitein delijk uit de hoge hoed het be sluit getoverd om alle elektroni sche tijden af te keuren en de handgeklokte tijden aan te hou den. Dat betekende voor Els Vader dat zij op de 100 meter sprint een of ficieus Nederlandse toptijd had gelopen: 11.0 seconden. Aanvan kelijk had zij elektronisch zelfs 10.67 seconden gelopen. Een on waarschijnlijk verbetering van het wereldrecord... Vandaar dat die tijd al direct werd afgekeurd. Maar ook die handgeklokte tijd was op zijn minst dubieus te noe men. Bovendien worden records alleen gehonoreerd als ze elek tronisch zijn behaald. Ook Els Vader had trouwens haar bedenkingen over de Belgische tijdwaarneming. „Ze klokken hier inderdaad wel héél snel", vond de Zeeuwse sprintster zelf. Het lid van Zeeland Sport be wees in elk geval andermaal dat zij nu al in een blakende vorm is. Bataven-atleet snel op 800 meter: 1.49.5 LEIDEN/DEN HAAG - Wybo Lelieveld eiste het af gelopen weekeinde een hoofdrol voor zich op tij dens de open Haagse atletiekkampioenschappen op de kunststofbaan aan de Zuidlarenstraat. De atleet van De Bataven/Leiden boekte dubbele winst: op de 800 meter met een knappe 1.49.5 en op de 1500 meter met een moeiteloze 3.51.0. Zijn clubgenoot Peter Wezel trok zich aan dit niveau op met fraaie tijden van 1.52.8 en 3.53.7. Overigens liep ook een andere Bataven-atleet een opmerkelijke 1500 meter: Jan Verloop kwam tot 3.58.4. Zeker ook opmerkelijk waren de verrichtingen in Den Haag van de Leidse AV Holland-atleet Joop Greve- link Grevelink, een betrekkelijk nieuw gezicht in de Holland-gelederen, is een duidelijke aanwinst op de korte loopnummers. Op de 100 meter kwam hij tot een tijd van 11.3 terwijl de 400 meter in een ongedachte 50.9 seconden ging. Goede prestaties in Den Haag kwamen ook op naam van de Holland leden Ester Goddijn (100 meter horden meisjes A in 15.2) en Kees Riemens (met de herenspeer naar 59.88 meter). Van de Holland-junioren die zaterdag op de kunst stofbaan in Zevenaar hun debuut maakten in de Ne derlandse jeugdploeg die aantrad tegen Belgie over tuigde Yvonne van Dorp. Zij won zowel de 100 me ter (12.44) als bij het verspringen (5.38). Regina van Duyn werd derde op de 800 meter in een verdienste lijke tijd van 2.19.62 en Jan Jansen werd op de 3000 meter eveneens derde in 9.14.18. Marcel Honsbeek van De Bataven werd ook al derde en wel op de 1500 meter in 4.06.99. Junior Kees Toussain van De Spartaan Lisse won za terdag tijdens de 'open Haagse' de 100 meter bij de B-jongens m 11.1. Clubgenote Marian van der Niet mocht niet ontevreden zijn met haar 100 meter hor den bij de dames in 14.7 seconden terwijl John van Loon bij de hogere 'hekken' (110 meter bij de heren) tot 15.5 kwam. Paul Grimbergen, ook Spartaan, had voor de 1500 meter heren precies vier minuten no dig. Andere 1500 meter-prestaties die er mochten zijn kwamen op naam van de Bataven Kees van Beelen (4.03 2) en Ton van de Berg (4 09 0) en van Tony Pracht (Holland. 4 10.7) Van Holland voorts in Den Haag behoorlijk werk van Theo van de Veer en Harry Otto op de 5 kilometer, resp. 15.01 en 15.35. van Dick van de Vijver OD de 100 meter (11.4), van A-juniore Hanneke van de Westen op de 400 meter (61.8) en van Roel Hendnksen op de 400 meter horden (57.2). Op laatstgenoemd nummer was Hendnksens clubgenoot Bert Paauw vrijdag avond op de kunststofbaan in Utrecht overigens sneller: 56.5 seconden Ook in Utrecht goede prestaties van enige Bataven-- lopers Hans Minnee dook op de 800 meter heren duidelijk onder de twee minuten. 1.58.6, en Ben Kerkvliet bleef op de 3 kilometer ruimschoots bin nen de negen minuten. 8.53.0. Hun clubgenoot Per ry Hoogeboom liep zaterdag in Den Haag nog een aardige 1500 meter by de B-junioren: 4.17.0. „Maar dat is eigenlijk niet de be doeling", aldus Vader. „Mijn eer ste top moet ik pas hebben tus- sen eind juni en begin juli. Dan zijn er ook pas belangrijke wed strijden zoals de strijd om plaat sing voor de B-finale van de Eu ropa Cup". In die periode hoopt Vader ook het record op de 100 meter 11.35 sec) in haar bezit te hebben. „Dat moet tot de mogelijkheden beho ren". voorspelt de 21-jarige fy siotherapeute. „Zeker als ik een beetje goede tegenstand heb Want in Nederland en BdgiC zijn helaas geen betere loopsters op die afstand te vinden. Daarom is het zo jammer dat ik door mijn werk mij doordeweeks niet kan vrymaken voor een wedstrydje in het buitenland" Afgezien dat het vrijwel zeker de enige interland is. hechtte trai- ningscoordinator Herman Buuls veel waarde aan de jaarlijkse ont moeting met de zuiderburen. „Want van de groep die hier in actie kwam. moet een club ont staan die de B—finale kan berei ken. Dat is ook één van de doel stellingen die we dit jaar voor ogen hebben", aldus de als tech nisch leider deboterende Buuts De Utrechter die afgaande op de interland in België de realisatie van dat hoofddoel redelijk opti mistisch inziet, maakte zich by- zonder boos op de alles is fout- show die de Belgen opvoerden. „Als die handgeklokte tijd van Vader niet wordt erkend dan zyn ze hardstikke gek. Maar ja. daar zyn we ondertussen wel aange wend geraakt" En „By de 4x400 meter estafette kreeg zowel de Belgische als de Nederlandse meisjes in eerste instantie de ro de vlag (wat diskwalificatie bete kent) Dat kon h. iMMtl Bk Dia man begreep er niet zoveel van Hy was in ieder geval niet de eni ge". Terugblikkend op het sportieve ge beuren loofde Buuts hoog springster Sylvia Barlag (tweede met 1 81 meter en eerste bij de 100 meter horden), sprintster Els Vader en Edine van Heczik. De 20-jange Amsterdamse won het onderdeel verspringen met 6.39 meter. De Belgische Mynam Du- chateau zorgde met haar 6.37 me ter voor het enige officiële natio nale record. De Nederlandse top pers moeten samen met de van daag uit Amenka terugkerende (Uk uswerpttar Rla Stalman voor de meeste punten zorgen in de Europa Cup.tnjd Tenslotte debuteerde het junioren kwartet Ingrid Stoot (Sprint), Sandra Dorlas (De Bataven/Lei den). Tanja Tjepkema (Start baan) en Janneke Bosma (Impa la) bijzonder goed. Niet een even tuele zege by de 4x400 meter es tafette was de reden van hen uit- v< rknving. maar het opdoen van ervaring Dit met het oog op de Europese jeugdkampioenschap pen Het viertal snelde in 3.43.5 minuten over de ffnieh Het nu een jeugdrecord zyn geweest als toen nog niet was overgescha keld op de handtydwaarneming. Deze junioren moeten dan ook in staat zyn op één van de limiet- wedstryden zich te kwalificeren voor het EK De plaatsingstyd is 3 44 minuten Andere noemenswaardige presta ties waren de solo-overwinning van Carla Beurskens op de drie kilometer (9 19 8 minuten», de worpen van spcerwerpstcrs Lida Berkhout en Elly van Beuzekom <48 60 en 48.14 meter), de kogel stoot van junior Mireille Stadt- wyk (13.56 meter) en de winnen de 200 metertyd van Els Vader. Andere Nederlandse overwin ningen kwamen op naam van discuswerpster Bea Wiarda <51 20 meter) en de 4x100 mete restafettcploeg (46.0 sec Voorts legde op de 800 meter de Arn hemse Saskia Brouwer beslag op de derde plaats Winnares werd op die afstand de Belgische favo riete Viviane Depré. Tenslotte was de licht geblesseerde Elly van Hulst („Ik heb vyf hechtin gen in myn scheenbeen. Vorige weck vrijdag in Leiden kreeg ik een paar spikes in myn been ge drukt tydens de start") kansloos tegen de Belgische Annemanc van NufTel op de 1500 meter HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17