.Verlies was niet te verkopen Maar we moeten opnieuw beginnen" y PSV-trainer Thijs Libregts weigert hulp aan oude club Thoresen kan clubs uitkiezen Westerhof: "Stank voor dank Sparta "fopt" Twente MAANDAG 1 JUNI 1981 PAGINA 13 SPORT FC Den Haag maakt einde aan sprookje Wageningen WAGENINGEN (GPD) - FC Den Haag voltrok het vonnis over ere divisie-nieuweling Wageningen. Na een verblijf van een seizoen moeten de Berg-bewoners terug naar de omgeving waarin zij ja renlang een toonaangevende rol hebben gespeeld: de eerste divi sie. Het sprookje is uit, de Gel derse ploeg moet opnieuw begin- De nederlaag die Wageningen te gen Den Haag leed, is typerend voor het afgelopen voetbaljaar. Het speelde vol overgave, inzet volop, maar op het beslissende moment ontbrak de koelbloedig heid en de ervaring. Den Haag wachtte af en sloeg na de hervat ting, toen de tegenstander even lucht hapte na een stormachtig offensief, professioneel toe: 1-2. Wageningen streed voor de laatste kans op lijfsbehoud. Het ontbrak aanvankelijk niet aan zelfver trouwen, ook al omdat in de be kerstrijd met 4-1 werd afgere kend met deze tegenstander. Het geloof in eigen kunnen nam toe, toen Leushuis zeven minuten vr rust tegen het defensief ingestel de Den Haag doelman Havenaar verschalkte. Trainer Van Vianen zag zich der halve na de hervatting genood zaakt toch drie spitsen in de wei te sturen. Schoenmaker ruimde het terrein voor Van Leeuwen, een wissel die later een beslis sende bleek. SPORT SPORT SPORT SPORT Toch Europees voetbal voor Feyenoord Wageningen-midd.enveld.er Oeki Hoekema heeft zich langs zijn voormalige clubgenoot Aad Mansveld (links) geworsteld. De Hagenaars Johnny Jansen en Ton Wickel houden evenwel een oogje in het zeil; de actie van de Fries is tot mislukken gedoemd. In de persoon van Van Leeuwen sloeg Den Haag uiteindelijk toe. De spits speelde zich eerst schit terend vrij en bood vervolgens Treling een niet te missen kans (1-1). Feitelijk was Wageningen toen al een verslagen ploeg. Mannen als Van Oosenbruggen, Leushuis, Van de Berg en Van de Klift ont brak het niet aan ijver, maar het echte vuur was verdwenen. De treffer die Treling twee minuten voor het einde liet aantekenen, was dan ook een formaliteit (1-2). Wageningen was (oen al k.o. ROTTERDAM (GPD) - Als goede buur bleek Sparta zater dagavond voor Feyenoord duidelijk meer waard dan een verre vriend. De 0-3-winst van de Kasteel-heren op FC Twente werd in de Kuip als een verlossing begroet. Met medewerking ook van MW, dat zich uiterst gewillig naar een 4-2-nederlaag liet spelen, kon het UEFA-Cup- voetbal worden veiliggesteld. De dreiging van een finan cieel debacle was, althans voorlopig, afgewend. lijke man. Over volgend seizoen is nog niet gesproken. Maar dat ik in Italië de supervisie heb. is direct na de non-actiefstelling van Jezek al door het bestuur be sloten", had Westerhof zich tot zichtbaar afgrijzen van pr-man Hendrik Nolles weer eens loslip pig getoond. De reactie van Stephan klonk op merkelijk bits. „Die lezing is ge heel voor rekening van Wester hof. Voorzitter Couwenberg heeft Westerhof meegedeeld dat tegen Jezek niet is gezegd dat hij ook de trip naar Italië niet mocht meemaken. Het is maar hoe je een mededeling voor jezelf inter preteert, dunkt mij", wees de di recteur Westerhof sarcastisch te recht. Inmiddels zit er nauwelijks schot in de zaak-Jezek. De afspraak voor een vorige week door Ste phan aangekondigd gesprek met de Tsjech is nog steeds niet ge- Niettemin, somberheid alom zater dagavond in het Feyenoord- kamp. De zekerheid van het voor de Rotterdamse club zo brood nodige Europese voetbal mas seerde tal van andere problemen in genen dele weg. Nog altijd ligt de kwestie-Jezek als een onver teerbare hap in de magen van de Feyenoord-bestuursleden. Maar ook na de confrontatie met NEC gaven de heren niets van hun in nerlijke roerselen prijs, minzaam werd doorverwezen naar de on dergeschikte spreekbuis Peter Stephan. Dus mocht de directeur vervolgens kreunend rechtspre ken, wat interim-trainer Clemens Westerhof zojuist had kromge praat. „Niet alleen de laatste drie compe titiewedstrijden worden onder mijn leiding gespeeld, ook tij dens het Super-Mondialtoernooi in Italië ben ik de verantwoorde- EINDHOVEN (GPD) - Uitgerekend Thijs Libregts heeft meer dan waar schijnlijk het doek over zijn oude club Excelsior laten vallen. PSV leek zaterdagavond enig mededogen te hebben met de Rotterdamse formatie, die na de nederlaag vorige week tegen het Bredase NAC serieus in de problemen was komen te verkeren. PSV gaf Excelsior in de eerste 45 minuten zoveel ruimte, dat men het zich onnodig verschrikkelijk moeilijk maakte, zodanig zelfs dat Excelsior via Carlo van Tour een 1-0-voorsprong kon nemen. Dat alles ging Thijs Libregts toch allemaal net iets te ver. De voor malige Excelsior-oefenmeester gooide er tijdens de rust een on heilspellende donderspeech te genaan, waardoor PSV uit zijn slaap ontwaakte, meer pressie uitoefende en uiteindelijk toch nog voor een logische 4-1-zege zorgde. Thijs Libregts: „Ik wil straks aan het einde van de competitie ie dereen recht in de ogen kunnen zien. Bovendien, het enig nog haalbare wat ons resteerde was te proberen voor volgend seizoen Europees voetbal veilig te stel len. Voor het begin van de wed strijd tegen Excelsior hadden we daarvoor nog een punt nodig. Wanneer we na rust waren blij ven doogaan op dezelfde manier als in de eerste helft, had Excel sior hier met 2-0 of 3-0 kunnen winnen. Onverkoopbaar natuur lijk. Zoals het ook onverkoop baar is volgende week de wed strijd tegen FC Groningen zon der inzet te spelen. Ook daar moeten we op winst spelen en dan heeft Excelsior tegen Sparta het allemaal nog in eigen hand om het eredivisieschap veilig te stellen". Ballast Heerenveen in nacompetitie HEERENVEEN (ANP) - Heeren veen heeft zich als vierde en laat ste club geplaatst voor de na- competitie in de eerste divisie met als inzet één plaats in de ere divisie. De Friese club versloeg op de laatste speeldag van de eer ste divisie Telstar met 6-0 en kwalificeerde zich op doelsaldo Volendam, dat Fortuna Sittard met 6-1 naar Limburg terug stuurde, behaalde evenveel pun ten (46) als Heerenveen, maar het doelgemiddelde van de Noord hollanders is beduidend minder. Heerenveen heeft in de eerste helft de 10.000 toeschouwers lang in het onzekere gelaten. Nervositeit hield de ploeg in haar greep en de openingstreffer van Bosman in de 18e minuut veranderde daar niets aan. Pas toen Heyman drie minuten na de pauze de stand op 2-0 bracht, hervonden de Friezen hun koelbloedigheid. Wat dat betekende, ondervond Telstar in de slotfase. Nog vier maal werd doelman Nederburgh gepasseerd. hof, lang afwezig geweest door een liesblessure, kon daar nau welijks iets aan veranderen. Inte gendeel, de Eindhovense rech terspits fungeerde meer als bal last dan dat hij tot werkelijk po sitieve acties kwam. Terecht werd hij dan ook na de rust uit gewisseld voor Dijkstra, die eveneens lange tijd op non-actief had gestaan. Door de inbreng van Dijkstra plus de donder speech van Libregts maakte PSV een veel gretiger indruk dan in de eerste helft, toen Excel sior zichzelf verschillende malen uitgespeelde kansen schiep. Piasmans, in die periode de ge vaarlijkste Excelsior-aanvaller, miste bijvoorbeeld na de ope ningstreffer van Van Tour tot twee maal toe de mogelijkheid Excelsior op een nog grotere voorsprong te zetten. „We hadden", stelde Hans Dorjee later vast, „in de eerste helft meer doelpunten moeten scoren. Tegen een ploeg als PSV mag je natuurlijk niet verwachten datje het in de tweede helft af kunt maken". Wat ook inderdaad niet het geval was. Snel scoorde PSV, al in de achtste minuut na rust, via een afstandsschot van Willy van de Kerkhof, dat de weer in genade aangenomen Vermunt totaal verkeerd beoordeelde, ter wijl Poortvliet, vlak nadat de ge blesseerd geraakte Piasmans was vervangen door pitchhitter Joop van Daele, in de 17e minuut uit een voorzet van de bij vlagen uitstekend draaiende Valke ach ter Vermunt kopte: 2-1. Een voor zijn laatste kansen vech tend Excelsior, dat de mentali teit ditmaal wel wat geweld aan moest doen, nam even het heft weer in handen, maar demon streerde op dat moment toch het schrijnend gebrek aan mentali teit in de ploeg, die in de 33e mi nuut (kopbal Dijkstra) en in de 41e minuut (Wildschut speelt Nijssen uit en legt vervolgens de bal voor de voeten van Koeman) nog eens twee treffers moest in casseren. rm'Wr^m •ca» Beeld uit het duel PSV-Excelsior. De Exndhovenaren Paul Postuma (links) en Huub Stevens tweede i zijn hier in fel gevecht met de Excelsior-spelers Simon van Vliet en Graham Rutjes. ENSCHEDE - Conform de ver wachtingen zal Hallvar Thore sen (23) FC Twente aan het ein de van dit seizoen verlaten. De vijfjaar geleden op eigen initia tief naar Enschede gekomen meervoudige Noorse internatio nal gaat spelen voor New York Cosmos of PSV, met welke laat ste club hij reeds vier weken ge leden een principe-akkoord be reikte. Tot dusver konden PSV en FC Twente het echter niet eens wor den over de hoogte van de ver goedingssom die, naar verluidt, ruim anderhalf miljoen gulden bedraagt. Dat door FC Twente bedongen transferbedrag lijkt geen beletsel te vormen voor New York Cos- mos. Donderdag volgt in New York een afrondend gesprek met de zake lijk leider en trainer Hennes Weisweiler, waarna Thoresen een beslissing zal nemen. Ger Lagendijk acht het echter zeer wel mogelijk dat PSV in de ko mende dagen alsnog tegemoet zal komen aan de financiële ver langens van FC Twente. Momen teel gaapt er nog een kloof van vijf a zes ton tussen vraag en aan bod. Een derde mogelijkheid is dat Ips wich Town zich alsnog mengt in de tweestrijd New York Cosmos- PSV en een dezer dagen een bod doet op Thoresen. Zaterdag avond waren manager Bobbv Hallvar Thoresen Robson en veldtrainer Bobby Ferguson aanwezig in het sta dion Diekman, waar zij Thoresen vanwege een blessure echter niet in actie zagen. Engelse belangstelling zaterdag avond in het Diekman bestond er ook voor Sparta-aanvaller Ren van der Gijp, die werd geobser veerd door manager John Bond van Manchester City. Eerder al toonden Nottingham Forest en Birmingham City belangstelling voor de getalenteerde Dordte- Feyenoord ontkent komst van Van Hanegem ROTTERDAM (GPD) - Het Feyenoord-bestuur ontkent hardnekkige geruchten, die willen dat het van plan is Wim van Hanegem naar de Kuip terug te halen. Vrijdag avond zinspeelde de voet baller voor de radio op een mogelijke terugkeer naar het oude nest, althans de Utrechter sloot niet uit dat hij volgend seizoen zal gaan voetballen „voor een club, waar ik het grootste deel van mijn carrière heb ge voetbald". Feyenoord-directeur Peter Stephan: „Het gaat hier om loos alarm. Ene Koster uit Den Haag heeft Van Hane gem telefonisch aangebo den. Maar ik was zelf niet aanwezig, mijn secretaresse heeft die man doorverwezen naar mij". Hanegem „Ene Koster" is overigens me de-directeur van het Haagse tennispark De Bataaf. „Ik heb op de bondsvergadering Utrecht-voorzitter Van Werkhoven van het bewuste telefoontje op de hoogte ge steld", aldus Stephan. „Die verklaarde dat Koster ook andere clubs zou hebben be naderd. Maar, zei Werkho ven ook, Utrecht is rond met Van Hanegem". Persoonlijk zou Stephan geen moeite hebben met de terug keer van Van Hanegem. „De leeftijd is niet belangrijk, al leen de prestaties tellen. Maar intern heeft het Feye noord-bestuur zich niet be raden over een eventuele komst van Willem naar Rot terdam, dus van een moge lijke afspraak met Van Ha negem (maandag) is al hele maal geen sprake". ROTTERDAM - Sinds Clemens Westerhof de supervisie uan de Feyenoord-selectie is toe vertrouwd, staat de vroegere Arnhemmer in het middel punt van de belangstelling. Tuk als hij is op interesse van pers en publiek laat Wester hof zich maar al te graag het image van een VIP aanleu nen. Maar aan het voetstuk van de maatschappij wordt geregeld geknaagd. Ook Wes terhof heeft de afgelopen week moeten ondervinden dat „hoge bomen veel wind vangen". De postbode meldt zich met meer brieven dan gewoonlijk aan zijn huisadres Sums blij ken daar opmerkelijke bij te zitten. Westerhof „Van dte brieven druipt soms de jaloe zie af Je houdt het met voor mogelijk hoe sommigen hun ongenoegen kenbaar maken. Een paar dagen geleden kreeg ik nog een enveloppe met stront in de bus. Niet erg hoor, als ik de mensen van hun agressie en uitwerpselen kan afhelpen Ik ben niet te beroerd om iemand te hel pen". ENSCHEDE (ANP) - Sparta heeft inderdaad Feyenoord de steun verleend waarop de plaatsgenoot min of meer had gerekend. De Rotterdammers, de laatste we ken in de eredivisie ver afgegle den leken er zelf nog nauwelijks in te geloven op eigen kracht Eu ropees voetbal af te dwingen en vreesden dat zij op de laatste dag van de competitie het ticket voor Europees voetbal tegen FC Twente alsnog uit handen zou den moeten geven. Hulp van Sparta was daarom erg welkom. Feyenoord kan echter zaterdag met een gerust hart naar Ensche de afreizen, mede dankzij de hulp van Sparta, dat een onthut send zwak Twente tegenover zich vond en de formatie van Mullink op ii'iTi veld volledig verdiend met 0-3 deklassecrde In de 31ste minuut knalde Rene van der Gijp raak na in stelling te zyn gebracht door Geels 0-1 Van der Gyp bleef daarna de aandacht opeisen, waar by slechts een keer in negatief op zicht, toen hy de gele kaart kreeg wegens aanmerking op de lei ding van scheidsrechter Keizer Met Lindstedt na rust op de plaats van Bleuming kon Twente ook al geen vuist maken. Integendeel, het moest Sparta kansen op sco ren toestaan. Via Geels en nog maals Van der Gyp sloegen de Rotterdammers nog twee bres sen in dc Enschedesc verdedi ging maakt Jezek heeft in Capelle „niet thuis" gegeven op een aan tal telefoontjes van de Feye noord-directeur. „Ik wil niet vooruitlopen op bestuursbeshs- singen", weigerde Stephan zater dagavond te speculeren over het eventuele ontslag van Vaclav Je zek. „Maar hoe langer het pro bleem bestaat, des te moeilijker de situatie komt te liggen. Liever had ik eerder met Jezek gespro ken. Op de tweede dag van zyn, laten we maar zeggen, vakantie heb ik hem al voor een onder houd uitgenodigd. Maar hy gaf er de voorkeur aan eerst met z'n vrouw een paar dagen door Lu xemburg te toeren". Jeliaskov Een oplossing van het vraagstuk- Jezek lykt derhalve nog niet m zicht, zoals ook de transfer van de Bulgaar Jeliaskov op de tocht staat. Weliswaar heeft de Bul gaarse voetbalbond nu ook zyn fiat gegeven aan de verhuizing van de 28-jarige Jeliaskov naar Rotterdam, maar na voorzitter Jan Masman heeft bij monde van Joop van der Klink de Stichting Arbeidszaken andermaal een voorschot gegeven op het dins dag uit te brengen advies aan het ministerie van sociale zaken over de verlening van een werkver gunning van de Bulgaar. De kans daarop wordt ook door Van der Klink „heel klein" geacht Stephan: „Maar al is Jeliaskov geen EG-speler, hij is wel een verrijking voor het Nederlands voetbal. Ik heb Arbeidszaken om een principe-uitspraak gevraagd. Want ik zou byvoorbeeld graag willen weten, hoe het kan gebeu ren dat Huh wél by PSV kan voetballen. Ik heb op de bonds vergadering in Zeist over de transfer-Jeliaskov gesproken met Eric Vilè Ook hy vindt dat het niet in het belang van het be taalde voetbal is om klasse spe lers uit niet-EG-landen te weige ren. Met my was hy het eens. dat je je dan als voetballand gaat iso leren". Alternatieven voor Jeliaskov heeft Stephan niet voorhanden, al thans dat beweerde hy na afloop van het duel Fcycnoord-MW „Wc zyn met Thyssen btfif weest. Nou, die is onbetaalbaar. Ook René van der Gyp is binnen het bestuur ter sprake geweest Maar die heeft by Sparta nog een contract. Een verlanglijstje met spelers heb ik met. maar wel gaan we na de verkoop van Pe- tursson dc markt op Want ook tegen MW bleek weer dat de se lectie dringend aanvulling be hoeft". En inderdaad, al deed de 4-2-uit- slag anders vermoeden, opnieuw slaagde Feyenoord er tegen het armzalige decor van 7000 Kuip- verslaafden nooit in zelfs maar de suggestie te wekken een top per te zijn. De thuisclub trof het, dat dc voetballers van MW geestelijk alvast vakantie vier den. De positiedekking werd door de Limburgers nogal luch tig uitgevoerd, vandaar dat Karei Bouwens in dc negende minuut een voorzet van Wynstekers on gehinderd kon inkoppen en ze ven minuten later Carlo de Leeuw de bal na een vrye schop van Vermeulen al evenzeer „vo gelvrij" mocht ja knikken. „Na die 2-0 werd de zwakte van Feyenoord weer zichtbaar", had ook Clemens Westerhof gecon stateerd „By ons ontbrak de man, die dc lyncn kan uitzetten. Iemand, die het koppie erby kan houden en de spelers naar hun posities kan dirigeren". De kwetsbaarheid van de thuis ploeg werd vooral aangetoond op de spaarzame momenten, dat MW bereid was zich een inspan ning te getroosten Niemand was bijvoorbeeld t« r pl i.it tn Ane van Staveren na 23 minuten aanstalten maakte een lange pass van Busk tot 2-1 te promoveren, zoals ook Noud Janssen vlak voor rust alle gelegenheid kreeg de Rotterdamse lat op zijn be trouwbaarheid te testen. Feyenoord kende op dat moment overigens weer een voordelige marge van twee treffen» met dank aan MW'cr Gerne Muh ren, wiens balverlies borg stond voor een geslaagde Van Til Ver meulen-combinatie, die kop pend door Bouwens werd afge rond. De tweede helft had niets meer om het lyf. MW wilde niet en Feye noord kón niet zodat slechts de tussenstanden van Twente-Spar ta enige opwinding veroorzaak ten. Pas in de slotfase ontlokten ook de voetballers m de Kuip enige bijval Van Deinsen mocht van 11 meter raak mikken, nadat MW-rechtsback Maas De Leeuw onderuit had gehaald In de laatste minuut schrokt ook MW nog even wakker, na een voorzet van invaller Dassen be paalde Bert van der Poppe de eindstand van het kleurloze duel op 4 2 „Het is maar goed dat Sparta van Twente heeft gewon nen", gaf Peter Stephan blyk van zijn opluchting, „want zelfs met een voordelig doelsaldo van drie goals was ik niet gerust naar En schede afgereisd We moeten he lemaal opnieuw beginnen". GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13