Tuinpad van tegels de fabriek" Het art-decomeubel steekt kop weer op Platte tuinslang Semi-professionele lintzaagf 500,- Droog poeder Verstekken onder zeven hoeken Haal de sporen van overdadig nat weg Bereid ook de camera voor op de vakantie Brulboei beveiligt caravan en inventaris om tapijt te reinigen Zo doe je dat Stick Up verdrijft geurtjes I_33t j© niet afschepen "SChUld VSf! EXTRA PAGINA 11 Met een beetje optimisme mo gen we vaststellen dat we nu het ergste en het meeste nat van dit miezerige, druilerige voorjaar wel achter de rug hebben. In combinatie met toch wel redelijk groeizame temperaturen heeft dat, voor al op weinig beluchte plekjes, tot meer dan normale aan slagvorming geleid. Al dat groen op muren, afvoerpijpen enz. is weinig appetijtelijk om te zien en kan ook tot schade leiden. Borstel mos- en algenaanslag van muren droog weg, maar liever niet met een staalbor- stel. Dat geeft namelijk kras sen in de stenen. Gebruik geen reinigingsprodukten op zuurbasis; die vormen juist een voedingsbodem voor op nieuw optredende aanslag. Maak regenafvoerpijpen schoon met een in terpetine gedrenkt doekje; als het vuil erg hardnekkig is, kan een dotje staalwol, in terpetine bevochtigd, de zaak weer schoonmaken. Verwijder mosaanslag tussen dakpannen; als die boel blijft zitten, kan het in een komen de vorstperiode (de tijd gaat snel) tot kapotvriezen van vooral nokpannen leiden. Wees voorzichtig bij het schoonmaken van terras- en padtegels. Een behandeling met (liefst warm) water waar-% in bleekwater is opgelost, maakt grindtegels e.d. wel weer mooi schoon, maar doe dat alleen wanneer het na spoelen met schoon water geen gevaar voor gazon tuin grond enz. oplevert. Als dit ri sico aanwezig is, borstel dan liever met een staalborstel en spoel met schoon water na. Kijk meteen de goten eens na. De weersomstandigheden van de afgelopen twee maan den hebben de kans op extra vervuiling sterk vergroot. Aangekoekt vuil kan bij de straks komende plenzende zomerbuien tot verstoring van de waterafvoer leiden. Schep die troep er dus uit Aan de voorbereiding tot de vakantie wordt gewoonlijk veel zorg be steed. Soms komt de fotocamera (o ja, die moet ook nog mee!) daar bij op de allerlaatste plaats. En dat kan dan tot gevolg hebben dat er van een reeds leuke vakantie kiekjes weinig terechtkomt. De batterijtjes. In het buitenland zijn de juiste batterijen soms moeilijk of helemaal niet te krij gen. Zet er dus liever voor het ver trek een stel nieuwe in. Of neem reserve-exemplaren mee. Algemene conditie. Er kan wat ha peren aan de camera. Laat die mankementjes nog in eigen land herstellen, want dit kan elders tot grote problemen leiden. Films. Neem een voorraad films „van eigen bodem" mee. Jawel, dezelfde hebben ze in de meeste andere landen ook wel, maar het is niet zeker dat ze „vers" zijn. Vooral in kiosken gekochte ex emplaren (misschien daar al we ken door de zon gebakken!) kun nen heel wat aan kwaliteit inge boet hebben. Gaat u vliegend op vakantie, koop dan bescherm- zakjes om de films in op te ber gen, zodat ze niet door röntgen stralen (bij wapencontrole) wor den vernield. Neem een bewiis mee dat aantoont dat uw camera in Nederland gekocht is. Dat voor komt problemen bij de douane en kan handig zijn als de camera ver loren raakt of gestolen wordt Verzekering. Vooral een waarde volle camera is het verzekeren waard, overigens niet alleen voor de duur van de vakantie, maar permanent. En tenslotte: zon, zand, warmte en water zyn vijanden van de came ra. geniet daar dus zelf maar vol op van, maar beschut uw kiek- kastje! De inbraak- en diefstalcijfers rijzen nog steeds de pan uit. Doelwit van grijpgrage lieden zijn niet al leen woonhuizen maar ook de „tweede eigendommen" zoals ca ravans, bootjes, enz. Hoe moeilijk het is bijvoorbeeld een caravan voldoende te beveili gen. heeft menige bezitter van zo'n vrijetijds-onderkomen aan den lyve (en vooral aan de porte monnee) ondervonden. Een op Een meubel dat bestaat uit vele kastjes die samen toch een geheel vormen. Met name aan de kasten merkbaar, valt in vele meubelzaken op het ogenblik een stijlvorm te bespeu ren die de ouderen enigszins be kend zal voorkomen. Het is de „Art Deco", ofwel „Stijl 25", naar de tentoonstelling in Parijs waar deze stijl in 1925 veel belangstel ling kreeg. Deze stijl was in feite een reactie op de zogeheten „nieuwe zakelijk heid" die in de jaren daarvóór door het Bauhaus in Duitsland werd gepropageerd. Daarin moest alles strak zijn, zonder eni ge versiering. Dat werd aanvan kelijk door velen wel toegejuicht, maar het was toch maar bar onge zellig, kaal en nuchter. Eigenlijk heeft de Art Deco de hoofdlijnen „Slimslang" maakt het sproeien van de tuin een stuk ge makkelijker. Het is een 30 meter lange, platte slang die opgerold in een cassette zit. Hij wordt com pleet met wartel en snelkoppe ling geleverd. In vergelijking met de gewone, nogal onhandelbare plastic tuins lang is die Slimslang inderdaad j>„ heel slim. Hij raakt niet in de knoop, geeft geen moeite bij het oprollen en opbergen; hij is ook altijd leeg wanneer hij opge draaid wordt in zijn cassette. Vanzelfsprekend ook handig voor het wassen van de auto, het laten vollopen van een speelgoedbad enz. Fabrikant is Black and Dec ker. De nieuwe Slimslang is voor 98 gulden te koop. van die „nieuwe zakelijkheid" wel behouden, maar er werd een decoratief element aan toege voegd, waardoor de stijl ontstond die we nu zouden kunnen om schrijven als „het moderne meu bel uit oma's tijd". Het is beslist niet zó dat de meubel zaken nu vol staan met die de kop weer opstekende Art Deco en dat zal waarschijnlijk ook nooit het geval zijn. Bepalend voor deze stijl zijn onder andere de vitrine kasten, met glasdeurtjes die met „roeden" (latjes waarmee vakjes gevormd worden) zijn uitgerust. Dat ziet er vriendelijk uit en het is ook praktisch, want de aldus ten toongestelde voorwerpen blijven stofvrij. Wat de lijnen van de kas ten betreft: de strakheid wordt ook onderbroken door verschil len in hoogte of diepte. Het lijkt er soms op, alsof zo'n kast uit twee of drie verschillende stukken be staat. In dit opzicht zouden we trouwens ook heel goed met he dendaagse meubelelementen een Art Deco-effect kunnen berei ken, door ze naast of op elkaar te zetten op een manier die zulke af- metingsverschillen oplevert. Een andere, uit de begintijd van de ze stijl stammende uiting ervan was: een wandversiering die van af een afstand één geheel leek, maar die in feite was opgebouwd uit allerlei kleine schilderijtjes, die heel dicht bij elkaar werden gehangen. Hetzelfde is te doen met foto's en andere decoraties. Voor een dergelijke wandversie ring is eveneens een herlevende belangstelling te constateren. zich goed werkende inbraakbe veiliging haalt weinig uit als lie den van het duistere gilde een voudig de hele caravan aanhaken en ermee vandoor gaan. Er is nu een elektronisch-kinetisch alarmsysteem dat in beide pro blemen voorziet Het heet Ad- larm. Als iemand probeert de ca ravan onrechtmatig binnen te ko men of mee te nemen, gaat er een luide sirene loeien. De accu van de waterpomp in de caravan, maar ook een simpele batterij kan de alarminstallati e voeden, ook op langere termijn. Het systeem kan door elke handige doe-het-zelver worden inge bouwd Dat kost alles bij elkaar dan zo'n 375 gulden, maar cara van plus inhoud zijn heel wat meer waard Andere mogelijkheden: vakantie huis, boot. vrachtwagen. De importeur is Bose Nederland. Brouwersgracht 286, Amstcrda- Een beetje handige doe-het-zelver kan de brulboei monteren. -sen lintzaagmachine is voor veel doe-het-zelvers een wensdroom; vooral voor modelbouwers en mensen die zelf speelgoed, meubels en dergelij ke maken is zo'n machine, waarop fijn precisiewerk kan worden ge maakt een geweldige hulp. Black en Decker heeft nu een semi-professionele lintzaag in de handel gebracht, met mogelijkheden die vergelijkbaar zijn met die van de klei nere „echte" werkplaatsmachines. Er kunnen materialen tot 10 cm dik mee worden gezaagd, zowel recht (waarvoor een speciale langsgeleider wordt meegeleverd) als onder ver stek (daarvoor is ook een geleider) en uiteraard in alle mogelijke boch ten... Dit laatste is tenslotte het specifieke lintzaagwerk. Behalve hout, kunststoffen enz. kan er (met een speciaal daarvoor bestemd zaaglint) ook nonferro-metaal (tot 2 mm dik) mee worden gezaagd. Verstekzagen kan óók door de werktafel ondereen hoek te stellen. Belang rijk bij een lintzaag is de „uitlading", dat is de beschikbare werkruimte tussen het zaaglint en het machinehuis, die bij de met twee wielen uitgevoerde kleine machines vrij gering is. Deze machine is van het (intussen al populair geworden) driewielertype, waardoor een behoor lijk grote uitlading ontstaat: 33 cm. De prijs van deze nieuwe lintzaag ligt iets onder de 500 gulden, weliswaar geen prijsje om even achteloos overheen te stappen, maar wel in reële verhouding tot wat ervoor geleverd wordt Dry Magic is de naam van de tapy- treiniger met een droge poeder- formule om het vuil van de ta- pijtpool los te maken Het werkt heeleenvoudig Uitstrooien, even flink met de borstel erover, het een half uurtje laten inwerken en dan nog een keer gewoon goed stofzuigen. Dus geen moeilijk ge doe, geen natte boel meer. Een grote bus kost in de winkel f7,95 In zo'n bus zit 400 gram. genoeg om 18 m2 tapijt in een handomdraai snel en eenvou dig - een goede beurt te geven. Informatie: Intradal n.v.. Postbus 69, 3800 AB Amersfoort. Tele foon 033-38822 Zet eerst het tracé voor het pad met strak gespannen touw af; een aantal in de grond geslagen stok jes dient daarbij als „pikette ring". De breedte van het pad hangt onder andere samen met de tuinafmetingen, de gebruik seisen én met de afmetingen van het plaveiselmateriaal. De hier gebruikte 60 bij 40 cm-tegels ma ken breedten van 40 (te gering), 60 (minimum-eis) en 100 cm (royaal) mogelijk. Steek de loop van het pad minimaal 25 cm uit; bewaar het goede bo venste laagje grond (de teelaarde) apart, want die kunt u later elders misschien goed gebruiken. Maak de sleuf ongeveer 10 cm breder dan de breedte van het pad. Maak de ondergrond zo vlak mogelijk en stamp deze zo nodig stevig aan. In slappe grond moet de sleuf nog wat dieper worden, om behalve zand eerst ook nog grind te kunnen aanbrengen. Stel kantplanken, die u vast maakt aan paaltjes. De afstand over dwars (binnenwerks) moet pre cies gelijk zijn aan de breedte die het pad krijgt. Breng de planken zo aan dat de bovenkant een te geldikte beneden het maaiveld ligt. Stort zand in de sleuf. Als dit in verband met slappe grond no dig is: eerst een „onderbed" van grind, 5 tot 10 cm dik. Stamp het zandbed stevig aan en als het zand erg droog is, sproei er dan „broezend" wat water op. Strijk yet zandbed met een plankje volkomen vlak af. De kantplan ken dienen daarbij als geleiding. Van de zorgvuldigheid waarmee het bed wordt gemaakt, hangt grotendeels de „kwaliteit" van het tuinpad af. Als u, zoals de me neer in de tekeningen, „in het zand" moet werken, rei het bed dan in gedeelten af. Kunt u naast het bed werkend de tegels leg gen, rei dan het hele tracé ineens af. Leg de tegels voorzichtig in het bed. Laat ze „ploffen", zodat ze vlak neerkomen, zonder het zandbed te verstoren. Een ver springend patroon van 40 bij 60 cm tegels, zoals op deze tekening, maakt het gebruik van vultegels van 20 bij 20 cm nodig, die in di verse kleuren verkrijgbaar zijn. Op de beurs Karwei is een verbeterde en zwaardere uitvoering van een heel handig verstekgereedschap (de Sandvik verstekgeleider) gepresenteerd. Hij is nu bruikbaar voor zowel links- als rechtshandigen (er is dus een stukje „discriminatie" weggenomen) en de instelschroef voor de verschillende verstek- hoeken is aanzienlijk beter te bedienen. Er is keus uit niet minder dan zeven verschillende hoeken. Bovendien kan nu, behalve elke gewone handzaag, ook een metaal- of houtschrobzaag worden gebruikt, dank zij een speciaal daar voor aangebrachte geleiding. Ten opzichte van een verstekbak heeft de verstekgeleider het grote voordeel dat men niet gebon den is aan bepaalde houtafmetingen. Ook heel dikke balken, brede planken enz. kunnen met de geleider handig èn nauwkeu rig worden gezaagd, hetzij haaks, hetzij onder 45 graden, maar eveneens onder diverse andere hoeken. De nieuwe verstekgelei der gaat f 28,- kosten. Verder heeft Sandvik dan nog een nieuw type cirkelzaagblad met hardmetalen tandtips, bestemd voor handcirkelzaagmachines. Een zaagblad met hardmetalen tandtips is ideaal voor het zagen van „lastige materialen", waaronder geplastificeerd spaanplaat, hardplastic, zeer hard hout en dergelijke. Zo'n zaagblad blijft tot 50 maal langer scherp dan bijvoorbeeld chroomvanadium- zaagbladen. Tenslotte is een assortiment steekbeitels met houten handvat ge lanceerd, ten gerieve van al die (beroeps- en doe-het-zelf)- timmeraars die de oude ambachtelijke sfeer in hun gereedschap prefereren. Wanneer hun dikte iets verschilt van die van de grote tegels, pas het zandbed in die vakjes dan met de hand of een troffeltje enigszins Drijf de tegels met een rubber ha mer in het bed. Let erop dat bij het leggen van elke volgende te gel geen zand tussen deze en de al gelegde tegel(s) zit. Tik de tegels zo nodig precies op hun plek door met de rubber hamer tegen de zij kant te slaan. Strooi tenslotte zand over de voegen en bezem dit stevig in. Om onkruidgroei door de voegen te voorkomen, kunt u wanneer het zandbed gereed is, dus voor het leggen van de tegels, daar wat droge cement overheen strooien. Nare geurtjes in huis rijn. zeker met de zomer in het vooruitzicht, niet altijd te vermijden. De afval bak in de keuken, de mand van kat of hond, het kan allemaal wat minder fris gaan ruiken Ken raam open zetten is natuurlijk de gemakkelijkste methode maar dat kan niet altijd. Omdat de spuitbus uit de gratie is heeft Airwick nu een geurverdrijver gemaakt in een klein rond doos je: Stick Up genaamd. Het is een klein, wit, rord doosje, met een plakstnp aan de achterkant, dat overal waar onaangename geu ren op de loer liggen kan worden opgeplakt. Het doosje kan hele maal of gedeeltelijk worden opengezet. Prijs van 2 doosjes in één verpakking f4,25 Er zijn dne geuren, citroen, zomertum en dennen. We hebben het er in deze rubriek al vaker over gehad. Maar het blijft nodig. Want nog steeds ligt het vele winkeliers bij klachten over geleverde artikelen in de mond bestorven: "Ik zal het aan de fa brikant voorleggen, maar belo ven kan ik niets". Zo is het natuurlijk niet. De fabri kant is tegenover u niet verant woordelijk voor de kwaliteit die door de winkelier aan u is gele verd. Het zal de consument een zorg zijn waar een winkel zijn spullen inkoopt. Als de klant niet tevreden is, is dat een zaak tussen hem en de win kelier. En als de winkelier niet tevreden is omdat hij zoveel klachten van klanten krijgt, dan is dat een zaak tussen hem en zijn leveranciers. Maar winkeliers halen die twee dingen nogal eens door elkaar. Bijvoorbeeld als het gaat om vloerbedekking, of meubels. Dan is er altijd op de achter grond wel "een fabriek" - vaak zelfs nog in het buitenland - die over een klacht van een klant zal beslissen. Gelukkig zijn er in de woningin richtingsbranche ook mensen met verstand, die begrijpen dat een winkelier als het erop aan komt, zijn eigen verantwoorde lijkheid niet zomaar kan weg wuiven. De praktijk bewijst dat wel. Als een consument doorzet om zijn recht te krijgen, gaan zul ke winkeliers voor de rechter fi naal onderuit. In het vakblad voerde de schrijver van de juridische rubriek van dit blad hiervan onlangs ter waar schuwing voor de handel nog eens een bewys aan. Het ging om een klacht van een klant, die in een meubelwinkel een wit laqué wandmeubel had gekocht, waar van de lak ging verkleuren. Moeilijk geval Typisch zo'n moeilijk geval voor een consument om een klacht hard te maken. Want wat heet "verkleuren"? Wanneer is dat ernstig genoeg om er een serieu ze klacht van te maken? En wat kun je dan redelijkerwijs van de winkelier eisen? Het wandmeubel was al eind 1974 gekocht, samen met andere meu belen. De winkelier beloofde by de aankoop vyf jaar garantie, maar de klant moest er achter heen zitten om het uiteindelijk zover te krijgen dat hij eind 1977 eens bij hem thuis naar de ver kleuring kwam kijken, die al na twee weken was begonnen Geen wit meer Toen hij er met zijn neus voor stond, kon de winkelier moeilijk anders doen dan toegeven dat zo'n lelijke verkleuring inder daad een gebrek aan het wand meubel was. Maar al gauw kwam hy op de prop pen met het bekend verhaal: het was een fout van de fabriek, dus... Bij de fabriek viel echter weinig te halen. Zelfs geen nieuwe spuit- beurt voor de kast Ze maakten daar namelijk intussen helemaal geen witte laqué meer. Wat nu? Schandalig De winkelier stelde voor dat hij zijn klant dan maar 25 procent van de koopprijs terug zou ge ven, te besteden by de aankoop meubel. Dergclyke schandalige regelingen komen vaak voor. Een winkel geeft dan een bepaalde klachten- korting. en verdient daar meteen weer aan door de verkoop van iets nieuws. De grootste strop is voor de klant, want die moet twee keer geld uitgeven vaor één artikel. Toch gaan veel mensen ten einde raad met zo'n voorstel akkoord. Deze klant echter niet. Hy infor meerde wat het zou gaan kosten om het wandmeubel ergens op nieuw wit te laten spuiten. Dat bleek 800 gulden te moeten kos ten. plus BTW. "Betaal dat dan maar", zei hy tegen de woninginrichter. Maar die vond dat veel te duur. Hy her haalde zijn voorstel van 25 pro cent korting en hield zich verder doof. De zaak bleef zo een hele tyd slepen. Intussen ging zelfs ook nog de fabriek van het meu bel failliet. Naar de rechter Uiteindelijk zocht de klant hulp by een juridisch bureau. Met steun daarvan spande hy een zaak aan tegen de woninginrichter. Zo kwamen zy voor de kantonrech ter terecht. De rechter zei: Een koper mag aannemen dat garan tie inhoudt, dat gebreken die er tydens de garantieperiode blij ken te zyn. worden verholpen Dat de fabrikant niet in staat is de klacht te verhelpen, neemt niet weg dat de verantwoorde- lykheid van de winkelier blyft bestaan Niet de fabrikant, maar de winkelier is degeen met wie de consument een koopcontract heeft. Na al het uitstel bleek de prys van de lakspuitcr in 1980 inmiddels te zyn opgelopen tot f 1026,60 De rechter veroordeelde woning inrichter tot betaling van dit be drag aan de consument, en ook de f 449 proceskosten zyn voor zijn rekening In elk geval doen Een goede afloop. Je moet er alleen de jarenlange ergernis en een le- lyke verkleurde kast voor over hebben. En dat zal niet iedereen gegeven zyn. Aan de andere kant blykt duidelijk hoe belangrijk het is als je een leverancier tydig verantwoorde lijk stelt voor mankementen aan een geleverd artikel. Doe dat in zulke gevallen altyd per aangete kende brief en houd daar zelf een fotokopie van Zo'n bnef hoeft niet onvriendclyk van toon te zijn. maar dc klacht moet er wel duidelyk in staan, en ook dat je de winkelier aansprakelijk stelt Later kan de kopie van die bnef van pas komen Voor juridisch advies by vastgelo pen klachten kwesties kunt u by voorbeeld terecht by de bu reaus voor rechtshulp. Adressen daarvan zyn Den Haag Javastraat 52. telefoon 070 639905; Rotterdam - Teilinger- straat 59. telefoon 010 658777; Gouda - Westhaven 42, telefoon 01820-19444, Delft Achterom 88-92, Leiden - Herengracht 50. telefoon 071-123942; Schiedam - Nieuwstraat 12. telefoon 010- 263010; Hellevoetsluis - Glacts- weg 3. telefoon 01883 7030

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11