Polen rouwt na dood kardinaal COSMEIKA STIKT Thatcher onverbiddelijk tegen IRA Begin en Sadat beraden zich over Libanon Spaanse politie wist dat er iets werd uitgebroed Onlusten Zuid-Afrika nemen toe Wyszynski invloedrijk primaat Ex-premier Forlani formateur VRIJDAG 29 MEI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 De Britse premier Thatcher bracht gisteren een onverwacht bezoek aan het Noordierse Belfast. Tijdens verrassend bezoek aan Belfast BELFAST (UPI/AFP) - De Britse regering zal nooit geweld, binnen of buiten een gevangenis, erken nen. Dit kondigde pre mier Margaret Thatcher gisteren aan tijdens een verrassend bezoek aan Belfast. Mevrouw Thatcher deed haar krachtige en onverzoenlijke aan val op het illegale Ierse Republi keinse Leger (IRA) en de honger stakers in de Maze-gevangenis tijdens een toespraak in het kas teel Stormont, waar ze een lunch had met de minister voor Noord- Ierland Humphrey Atkins en lei ders van de Noordierse gemeen schap. De premier zei dat het IRA wordt geconfronteerd "met de mislukking van zijn oneervol le zaak" en heeft verkozen "een kaart te spelen die wel eens zijn laatste zou kunnen zijn", de cam pagne van hongerstakingen. "Zij hebben hun geweld tegen zich zelf doen keren via de hongersta kingen in de gevangenis. Ze pro beren te werken op het diepste van de menselijke gevoelens - medelijden als een middel om spanning te scheppen en het vuur van bitterheid en haat op te 'stoken", aldus mevrouw That cher. Nog terwyl ze sprak laaide in Lon donderry opnieuw het geweld op nadat een Britse soldaat twee mannen had doodgeschoten en een derde had gewond in de rooms-katholieke wijk Brandy- well. Volgens een woordvoerder van het Britse leger schoot de soldaat toen hij door vier gemas kerde mannen werd aangevallen. De voorlopige vleugel van het IRA maakte later bekend dat het twee mannen "in actieve dienst" waren. Hun dood werd gevolgd door gewelddadige incidenten, vooral ook op de plaats van het gebeurde waar een schotenwis seling van zeker tien minuten volgde tussen onbekenden en de militairen. Verscheidene vracht auto's werden omvergeworpen en in brand gestoken en talrijke molotow-cocktails en andere projectielen naar de veiligheids troepen gegooid. Margaret Thatcher zei dat haar be zoek aan de Britse provincie, het derde in dne maanden, een ui ting was van de verplichting die de regering tegenover Noord-Ier- land draagt. Ze citeerde een ver klaring van paus Johannes Pau- lus "dat geweld een misdaad is tegen de mensheid, want het ver nietigt de structuur van de ge meenschap". "Het terrorisme waarvan zijne heiligheid nu zelf het slachtoffer is geworden is hetzelfde als dat waaronder wij in Noord-Icrland lijden Hi Volgens Thatcher toont het "bere kende cynisme" van de Provisio nals aan dat hongerstakers voor hen van groot nut zijn als ze dood zijn in plaats van levend. Ze juichte het besluit toe van Bren dan MacLaughlin, die zijn hon gerstaking opgaf wegens een doorgebroken maagzweer. De Britse premier maakt nog een verrassende wandeling door het belangrijkste winkelcentrum van Belfast. Ze werd toegejuicht door protestantse sympathisan ten.-. WARSCHAU (Reuter/UPI) - De primaat van de Poolse katholieke kerk, kardinaal Stefan Wyszynski, is gisteren overleden. De 79-jarige Wyszynski leed aan maagkanker. Het Poolse episcopaat maakte gis termiddag via een communiqué bekend dat de begrafenisplech tigheid zal worden gehouden zondag aanstaande, om 17.00 uur (onze tijd). Er werd niet aangege ven waar Wyszynski precies zal worden begraven, doch in kerke lijke kringen in Warschau kon worden vernomen dat het waar schijnlijk de Sint Jans-kathc- draal wordt in de Poolse hoofd stad. Met het bekendworden van Wys- zynski's overlijden brak gisteren voor de 36 miljoen Poolse bur gers een periode van rouw aan. Als leider van de Poolse katho lieke gemeenschap beschikte Wyszynski over een bijna ongeë venaarde invloed voor een pri maat in een land van Oost-Euro pa. De Poolse staatsradio zond de ge hele dag klassieke muziek uit, kerkklokken galmden in het ge hele land en de gelovigen drom den samen om te bidden en de laatste eer te brengen aan de aartsbisschop. Duizenden trok ken langs het stoffelijk overschot van de kardinaal dat lag opge baard in de audiëntiezaal van zijn residentie. De kardinaals hoed was bovenop de kist ge legd. Mensen knielden, huilden, legden bloemen of kusten de kist. Leiders van de Poolse kerk over wogen gisteravond een misvie ring te houden op het plein van de overwinning in Warschau. Dat zou dan pas de tweede keer worden dat een dergelijke plech tigheid daar plaatsvindt sinds de communisten na de Tweede We reldoorlog in Polen aan de macht kwamen. De eerste keer was op de eerste dag van de triomfante lijke terugkeer van paus Johan nes Paulus naar zijn vaderland in juni 1979. De paus betuigde gisteren zijn deelneming met het overlijden van Wyszynski en noemde hem "een onvermoeibare pastor en een onbevreesd getuige, van het evangelie van Christus". In een telegram, waarvan de tekst door het Vatikaan was gepubliceerd zei de paus dat hij "verenigd is in droefheid en gebed met de gehe- (Van onze correspondent) JERUZALEM - Premier Begin van Israël en president Sadat van Egypte zullen volgende week donderdag voor topoverleg bij eenkomen. De beide staatslieden willen zich op initiatief van Be gin beraden over de situatie in Libanon en de toenemende Rus sische inmenging in het Midden- Oosten. De ontmoeting zal plaatsvinden nabij de Israëlische nederzetting Ofira in de noorde lijke Sinaiwoestijn. Dit gebied zal in het kader van het vredes verdrag volgend jaar door Israël worden ontruimd en aan Egypte teruggegeven. De instemming van Sadat komt zeer onverwacht, aangezien Egypte al vorige zomer had laten weten pas na de verkiezingen in Israël, die 30 juni plaatsvinden, de topbesprekingen te willen voortzetten. Een ontmoeting tus sen Sadat en Begin zou namelijk voor electorale doeleinden benut kunnen worden. Om deze reden zal Sadat eveneens een onder houd hebben met de Israëlische oppositieleider Peres. ADVERTENTIE Caravans, tientallen modellen en opbouwmaten. f.E.C., Burstner. Solifer en Dragonei Grote keuze in vouwwagens. Tago, Settler. Camp-let. Marechalcn Skimper. 1 Groot en breed /assortiment caravanaccessoires/^^® De kandidaat van de oppositionele Arbeiderspartij voor buitenland se zaken. Abba Eban, zei dat het hinderlijk zou zijn te beweren dat Begin dit initiatief had geno men zonder ook aan de verkie zingen te denken. Alles wat Be gin deze dagen doet. aldus Eban, is niet vrij van electorale overwe gingen. Eban drong er bij de re gering op aan de diplomatieke weg te bewandelen inzake de ra ketcrisis in Libanon. De crisis heeft een kritisch sta dium bereikt nadat de Ameri kaanse bemiddelaar Habib woensdag j.l. voor overleg naar Amerika is teruggeroepen. Na drie weken pendeldiplomatie staan de beide partijen nog steeds lijnrecht tegenover elkaar. Isral eist verwijdering van de Sy rische raketstellingen uit Liba non; de Syrirs stellen hier niet toe bereid te zijn. Het zwaarte punt van de bemiddelingspogin gen is intussen in feite verplaatst naar de Saoedische hoofdstad Riaad, waar een Panarabische re geling wordt gezocht voor de si tuatie in Libanon. Ie kerk van ons vaderland en met al mijn landgenoten". Wyszynski was "onze geliefde broeder, een grote zoon van de kerk en van onze natie". Het telegram was ge richt aan kardinaal Franciszek Macharski, *vice-voorzitter van de Poolse bisschoppenconferen tie. Invloed Als primaat van de Poolse katho lieke kerk gedurende bijna 33 jaar, was kardinaal Wyszynski de geestelijke leider van een hele generatie die opgroeide onder een officieel atheïstisch commu nisme, maar die weigerde te bre ken met haar christelijk verle den. Hij leidde zijn kerk door de donkere dagen van stalinistische vervolging toen hijzelf drie jaar lang werd vastgehouden, maar waarna hij toch uiteindelijk de overwinning kon smaken met de verkiezing van een Poolse paus. De kerk steeg onder Wyszynski ook tot een positie van ongeëve naarde invloed, zeker gedurende de arbeidsonrust van vorige zo mer en het ontstaan van de vrije vakbeweging Solidariteit. De officiële media in Polen gaven uiting aan het nieuwe klimaat van eerbiediging en vreedzame coëxistentie tussen kerk en staat in Polen door Wyszynksi te prij zen als een groot patriot en lei der. In een "in memoriam" van het persbureau PAP werd ge zegd dat de hele Poolse natie diep is getroffen door droefheid en smart. Met een openlijke ver wijzing naar de periode dat de kardinaal werd vastgehouden in een klooster op een heuvel bij Komancza, heette het dat Wys zynski een man was van gema tigdheid en wijsheid. "Zijn pos tuur en zijn activiteit gaven hem een groot prestige 'en gezag, zo wel in binnen- als in buitenland", aldus PAP. In bijzonder moeilij ke tijden voor de Poolse natie en de staat, zowel in verleden als he den, was hij de vertolker van een oprecht oordeel". Het was duidelijk een verwijzing naar de sleutelrol die Wyszynski speelde in het aanvaarden van een gematigd standpunt door de vakbeweging Solidariteit toen deze in maart een algemene sta king had aangekondigd die rampzalig voor Polen had kun nen zijn. De leider van Solidari teit, Lech Walesa, die de kardi naal vaak ontmoette, zei dat Wys zynski de enige echte en grote persoonlijkheid was die hij ooit had ontmoet. Wyszynski laat in Polen een ver enigde, krachtige en van zelfver trouwen stralende kerk achter. Maar kennelijk geen opvolger van hetzelfde postuur als hijzelf. Kardinaal Wyszinski bezocht zijn landgenoot paus Johannes Paulus 2 in Rome. kort nadat hij tot hoofd i katholieke kerk was gekozen. Bh agwan gaat verhuizen van Poona naar Himalajadal NIEUW DELHI (DPA) - Moyoga Laxmi, de woord voerster van de Indiase goe roe Bhagwan Shree Raj- neesh, heeft gisteren tegen een verslaggever van het Westduitse persbureau DPA gezegd dat de Ashram (leef gemeenschap) van Bhagwan in Poona gaat verhuizen en dat die verhuizing vóór eind juni voltooid zal zijn. Moyoga Laxmi zei alleen dat de leefgemeenschap naar een "wonderschone plaats" in het noorden van India gaat. Volgens in Nieuw Delhi cir culerende geruchten zal de nieuwe Ashram gevestigd worden in een dal van de Hi- maléga bij de stad Simla in de Indiase staat Himachal Pra- desj. Mevrouw Laxmi sprak voorts de geruchten tegen dat Bhag wan Shree Rajneesh ziek is. De goeroe communiceert sinds 1 mei alleen maar stil zwijgend met zijn discipelen. (van onze correspondent Gerrit- Jan Hoek) MADRID - Aan alle ongerijmdhe den rond de overval op de Banco Central in Barcelona is gisteren een nieuwe tegenstrijdigheid toegevoegd. Naar nu bekend ge worden is, was de Spaanse poli tie al ruim vóór de overval op de hoogte dat er iets uitgebroed werd. Op 13 mei - dus tien dagen voor de overval - seinde de Franse politie de Spaanse collega's in dat in het Zuid franse Perpignan een terro- ristencommando gesignaleerd was, bestaande uit „Spanjaarden van onbekende ideologie". Het aanvankelijke vermoeden was dat dit commando op 19 mei een aanslag wilde uitvoeren op de strafgevangenis van Figueras. Toen dit loos alarm bleek, verslap te de aandacht van de Spaanse politie, waarna het commando ongehinderd Spanje kon bin nenglippen. Sinds maandag zijn totaal negen leden treem-rechtse organisaties gear resteerd in verband met de ge beurtenissen in Barcelona. Van hen zijn er inmiddels al weer twee vrijgelaten. Onder de arrestanten bevindt zich Jorge Mota, een voormalig voor man van de Madrileense jeugd beweging Cedade. Deze organi satie kwam eind april in het nieuws omdat ze in diverse pro vinciale bladen rouwadverten ties plaatsten ter nagedachtenis van de dood van Adolf Hitler. Naarmate het weekeinde nadert, neemt de spanning in Spanje toe. De ontdekking van een tunnel in de buurt van het traject voor de militaire parade in Barcelona van aanstaande zondag werpt nieuwe olie op het vuur. In poli tieke kringen vreest men een nieuwe spectaculaire geweld daad gericht tegen het leger en bedoeld om de Spaanse strijd krachten tot interventie te provo- ROME - Na twee dagen van be raad heeft de Italiaanse presi dent Sandro Pertini gisteren aan de afgetreden premier Arnaldo Forlani de opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. For lani werd dinsdagmorgen ge dwongen het ontslag van zijn ka binet in te dienen, toen zijn so cialistische regeringspartness weigerden genoegen te nemen met het ontslag. Van drie minis ters, deze waren genoemd in ver band met de Vrijmetselaarsloge P-2, een organisatie waarvan sommige leden worden verdacht van deviezensmokkel en andere strafbare fettafl Voor socialistenleider Bettino Cra- xi was het ogenblik aangebroken om het hele regeringsprogram ma on do samenstelling van hot kabinet opnieuw te bezien. On middellijk na het aftreden van de regering spraken twee socialisti sche ministers van de noodzaak het premierschap toe te vertrou wen aan een socialist. Hiertegen tekenden de christen-democra ten dadelyk protest aan. waar door Craxi wel werd gedwongen in te binden bij zijn advies aan president Pertini. Als hü tegen de uitdrukkelijke wil van de christen-democraten al in eerste instantie het premierschap voor zichzelf of een van zijn partijge noten had opgeist, waren kame rontbinding en vervroegde ver kiezingen vrijwel onvermijdelijk geworden. Het socialistisch partijbestuur nam gisteren een resolutie aan, waar in de eis werd uitgesproken, dat „de regering een zichtbare uiting moet geven aan een nieuwe koers in de Italiaanse politiek Het laat zich niet aanzien, dat de juist afgetreden premier aan de ze eis kan voldoen In zijn Verkla ring na de voorlopige aanvaar ding van de formatie-opdracht sprak hg zelfs nadrukkeluk van „continuiteit" met het vorige ka binet en sprak hij de wens uit, dat de huidige vicrpartijencoali- tie zal worden voortgezet en eventueel kan worden uitgebreid met de liberalen Forlani denkt maandag met de ei genlijke formatie-onderhande- UPO te beginnen. Als die mochten mislukken, komt presi dent Pertini opnieuw voor de vraag uit welke partij hu een for mateur moet kiezen. Of de kan sen van de socialisten dan geste gen zullen zijn, zal pas blijken uit het verloop van de komende be sprekingen WSASSENHEIM Tevlingcrlaan 7-1 tel 02522 12597 CARAVANS kxv. Oók in Barendrccht Klst/Amcrongen. Bomaanslag in Parijs PARIJS (AFP Reuter) - Voor het Armeens cultureel centrum in het westelijk deel van Parijs is gisteren een bom ontploft. De ontploffing kostte het leven aan de concierge van een naburig ge bouw, aldus de Parijse politie. Een pakje dat hij voor de deur van het cultureel centrum had opgepakt, ontplofte in zijn han den. Niemand heeft zich tot nu toe voor de aanslag verantwoordelijk ge steld. Een radiocommentator zei dat de aanslag mogelijk een wraakaktie is van een rechtse Turkse groepering na een groot aantal aanslagen van Armeense verzetsgroepen de afgelopen ja ren onder meer op Turkse diplo maten. Hel was gisteren precies 63 jaar geleden dat de republiek Armenië werd gevormd die twee jaar later door Rusland werd geannexeerd. JOHANNESBURG - De onlusten in Zuid-Afrika nemen de laatste dagen vooral tqe doordat linkse en rechtse studenten openlijk met elkaar op de vuist gaan of met de politie slaags raken. Het wervingsbureau van het Zuid- afrikaanse leger in Durban werd getroffen door een zware ontplof fing. In Kaapstad en Johannes burg vonden demonstraties plaats. De politie antwoordde met een huiszoeking in het oecu menisch bureau Diakonia in Dur ban en arresteerde 48 demon stranten in Kaapstad. Voor de derde achtereenvolgende dag stonden links-liberale en rechts georienteerde studenten aan de universiteit van de Witwa- tersrand tegenover elkaar, toen speciaal opgeleide eenheden van de Zuidafrikaanse politie tussen beide kwamen. De tweehonderd politiemannen in camouflage- unilormen stonden onder bevel van brigadier Theun Swanepoel, die wegens zijn hardhandig op treden „de rooie Rus" wordt ge noemd. Hij waarschuwde de stu denten dat de bijeenkomst vol gens een wet ter bestrijding van onlusten illegaal was en dat zu al len gearresteerd waren. Dit werd uiteindelijk met gejoel, gelach en geschreeuw beantwoord. De po litie. die met gummistokken was bewapend, nam honderden pam fletten in beslag. Intussen ontplofte gisteren in de vroege ochtenduren in het cen trum van Durban een bom nabij het w.rvingsbureau van het Zuidafrikaanse leger. Door de ontploffing werd enorme mate riële schade aangericht, die op honderdduizenden rand (orige- veer een miljoen gulden) wordt geschat. De explosie werd tot op een afstand van twaalf kilometer gehoord en vernielde verschillen de winkels in het centraal gele gen winkelcentrum. In de namid daguren maakte de politie be kend dat zu naar aanleiding van deze ontploffing spoedig enige arrestaties hoopt te verrichte- De minister van politie, Louis Ie Grange, waarschuwde dat thans „beledigingen van de Zuidafri kaanse vlag" niet meer geduld en hard gestraft zullen wordén. Met name aan de universiteit van de Witwatersrand hadden studen ten de Zuidainkaanse vh| scheurd en verbrand. Aan sommige muren in het cen trum van Johannesburg zjjn in middels leuzen te lezen zoals „Blanke republiek Nee. Volks republiek J.i In de binnenstad probeerden studenten eveneens tegen de viering van het repu bliek feest te protesteren Zu wer den echter spoedig door de poli tie uiteengejaagd In kaapstad werden 48 studenten gearres teerd toen zij daar met een de monstratie tegen de republiek voor het hotel begonnen waar op dat ogenblik een internationaal vleescongres plaatsvond (ADVERTENTIE) De praktijken van een cosmeiica-gigant. Over Avon consulentes, wetsontduiking en andere onwelriekende zaken. Onfris is ook de verloedering van mensen, creperend in hun eigen vuil. Vier gemeentelijke reinigingsfunctionarissen hebben er een dag taak aan. En schrijver Simenon heeft 't over de 10.000 vrouwen waarmee hij naar bed ging.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9