Formatie start met tweedracht Positie Dolman onzeker Tijd voor harttransplantaties in 'n HELE DAG PLEZIER in Gemeenten: 50 miljoen nodig voor Leegstandwet 9? Nederlands afval in Engeland geweigerd TïïHl Gevaarlijke lozing lokt protesten uit Bij verkiezing voorzitter Tweede Kamer P T- VV=3 1 Maatregel Pais kost 300 banen /RIJDAG 29 MEI 1981 'BINNENLAND P M 1 DEN HAAG (ANP) - De uitvoe ring van de onlangs door het par lement aangenomen leegstand- wet gaat per jaar ongeveer vijftig miljoen gulden kosten. De Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). die dit heeft be cijferd. heeft er in een brief aan minister Wiegel (binnenlandse zaken) met klem op aangedron gen de gemeenten deze bedragen ter beschikking te stellen, omdat in de wet een financiële regeling voor het uitvoeren van de' wet ontbreekt. Uitgaande van de huidige statisti sche gegevens over leegstand verwacht de VNG dat jaarlijks in alle gemeenten gezamenlijk vijf honderd mensen nodig zullen zijn voor het uitvoeren van de wet. Behalve de jaarlijkse uitvoerings kosten van vijftig miljoen staan de gemeenten volgens de brief van de VNG ook nog voor een malige aanloopkosten in ver band met het aanleggen van regi stratiesystemen. "Nu de wet iedere gemeente ver plicht maatregelen te nemen zal het rijk daar de financiën voor ie dere gemeente ook bij moeten le veren", schrijft de VNG aan Wie gel. Aanvankelijk werden de uit voeringskosten op ruim tien mil joen gulden beraamd, maar dat komt nu heel wat hoger uit om dat er tijdens de parlementaire behandeling van de Leegstand- wet nogal wat extra werk voor de gemeenten in de wet werd ge stopt. De VNG wijst erop dat volgens de huidige gegevens ongeveer 100.000 woningen in het leeg- standregister zullen moeten wor den opgenomen. Dertigduizend hiervan staan langer dan tien maanden leeg en volgens de wet mag een gemeente in een derge lijk geval slechts om gewichtige redenen afzien van vordering. UTRECHT (ANP) - "Nu de resultaten zo goed zijn geloof ik dat het echt tijd wordt dat we in Nederland ook met harttransplantaties beginnen". Dr. A.V.G. Bruschke. cardioloog in het Sint Antoniusziekenhuis in Utrecht, zei dit woensdag in Utrecht na afloop van een driedaags internationaal sympo sium van cardiologen en hartchirurgen Hij verwees onder meer naar de Ameri kaanse hartchirurg Shumway, die nu voor de helft van zijn getransplanteerde patiënten al een overlevingskans van vijfjaar en meer voorspelt. Van die pa tiënten zou negentig procent zonder transplantatie binnen twee jaar sterven. De meeste Nederlandse hartchirurgen zijn ook in staat tot een harttransplanta tie of een transplantatie van hart en lon gen. Een groot probleem vormen echter de kosten, die zo tussen de twee en drie ton liggen, mede doordat getransplan teerde patiënten zeer lang een zeer in tensieve verpleging nodig hebben. Voor hetzelfde bedrag kunnen tien open hartoperaties worden uitgevoerd Het gaat erom, aldus Bruschke. of wij ons ons deze vorm van chirurgie in de huidi ge financieel-economische toestand kunnen permitteren. Met andere woor den: "Hoeveel mag je investeren om ie mand in leven te houden". Bruschke vindt, dat de vraag of Neder land met harttransplantaties moet be ginnen, in ieder geval-"officieel"- zal moeten worden aangekaart. Gezien de kosten en het betrekkelijk geringe aan tal patiënten dat er voor in aanmerking komt, is een aanpak op landelijk niveau nodig. Er zou bijvoorbeeld één centrum voor moeten worden aangewezen, dat daarvoor dan ook extra faciliteiten krijgt. Overmaat De harttransplantaties maakten overigens als discussie-onderwerp maar een klein onderdeel uit van het symposium, dat gewijd was aan diagnose, chirurgie en prognose van ziekten aan de kranslaga- deren. Voor wat het onderzoek - de diagnose - betreft, zgn er inmiddels tal,van moge lijkheden. uiteenlopend van een een voudig cardiogram tot een onderzoek met radio-actieve stoffen De tendens bestaat om "alles" te proberen en dat leidt tot een overmaat aan verrichtingen en aan kosten. Ook op het symposium is het volgens Bruschke duidelijk geworden, dat er nogal wat overbodige verrichtingen worden gedaan, maar ook hoe de ver schillende methoden op verantwoorde en zinnige wijze kunnen worden tocge past zonder "op iedere patient het hele scale los te laten" Zo blijkt een eenvoudig cardiogram vaak al voldoende om vast te kunnen stellen wat het resultaat van een operatie is ge weest en of er een tweede nodig is. Bruschke is er dan ook van overtuigd dat het aantal cathetensaties (waarbij rechtstreeks in het hart contrastvloei stoffen worden gespoten voor het ma ken van een "foto" of "Film") by deze groep zal dalen. Op dit gebied zijn in Utrecht nieuwe ont wikkelingen besproken, die, ook al zul len ze op korte termgn de gewone cathe ter! itfc (ramchijntyk met hmn vervangen, die cathetensaties wel zul len kunnen vereenvoudigen doordat daarvoor dan minder injecties en min der contrastvloeistof (en dus ook min der kosten) nodig zullen ziin. Partijen oneens over opdracht (injfonnateur DEN HAAG (GPD) - De vier politieke partijen die een hoofdrol zullen spelen in de komende formatie, zijn het oneens over de opdracht die de (in)formateur moet krij gen. Na afloop van de eerste fractievergaderingen, die woensdag werden gehouden, bleek dat beide regeringspartijen met de oppositie van mening verschillen over de vraag waarmee de formatie moet beginnen. CDA en WD vinden dat de infor mateur opdracht moet krijgen van een economisch herstelplan op te stellen. Daarna zal hij moe ten onderzoeken welke fracties bereid zijn dit plan te ondersteu nen. De voorstellen van minister Albeda (sociale zaken), gedaan tijdens een spreekbeurt in Gor- kum aan de vooravond van de verkiezingen, worden be schouwd als uitgangspunt van dit plan PvdA en D'66 kiezen tegenover de ze inhoudelijke aanpak een meer politieke opstelling. Beide frac ties menen dat eerst de politieke kleur van de nieuwe coalitie be paald moet worden. Pas daarna moet er een regeringsprogram ma opgesteld te worden. Meer eenstemmigheid bestaat er over de politieke kleur van de (infor mateur. Zowel PvdA als CDA en WD willen een christen-demo- Tanker wacht in haven ROTTERDAM/HULL (ANP) - Het chemisch afvalverwerkingsbe drijf Uniser-Holding aan de Moerdijk is in Engeland in op spraak geraakt doordat een la ding met fenol en verontreinigd afvalwater door de autoriteiten wordt geweigerd in de haven van Immingham bij Huil. Een Noorse tanker ligt met 6500 ton van deze van de Moerdijk af komstige lading al een maand aan de monding van de rivier The Humber. De Engelse autori teiten weigeren de tanker, de 'Lotos', de toegang tot de haven van Immingham, omdat het ont vangende bedrijf niet over een vergunning beschikt om het verontreinigde afvalwater op te slaan. (ADVERTENTIE) ^kleurenfilms WEERRAPPORTEN Het departement van volksgezond heid in Londen probeert op het ogenblik te bemiddelen in de problemen rond de Lotos. Het provinciale bestuur van Hum- berside, dat de vergunning moet verstrekken, onderzoekt de la ding en zal binnenkort beslissen of de Lotos alsnog naar Imming ham mag varen om gelost te wor den bij het opslagbedrijf 'Im mingham Storage Company'. Het is de derde keer binnen een jaar dat de opslag van verontrei nigd afvalwater van Uniser-Hol ding aan de Moerdijk in Enge land problemen oplevert. Eerder gebeurde dat bij een pas later be kend geworden illegale opslag bij Immingham Storage Compa ny in juli 1980 en bij een opslag in Gunness aan de rivier de Trent in februari van dit jaar. De Lotos (10.000 ton), eigendom van de Noorse rederij Odfjell, vertrok 27 april van de Uniser- vestiging aan de Moerdijk. De tanker meldde zich de volgende dag in Immingham maar ligt sindsdien bij het schiereiland Spearnhead aan de monding van de Humber. cratische informateur, terwijl D'66 haar voorkeur nog niet be kend heeft gemaakt. De verschillen in opstelling van de vier fracties komt voort uit hun voorkeur voor het nieuwe kabi net. PvdA en D'66 streven hierbij naar een coalitie met het CDA. Zelf wil deze partij echter een zo breed mogelijke coalitie, waarbij de WD nog een lichte voorkeur heeft boven de PvdA. De WD, die 'officieel' kiest voor een na tionale aanpak, vindt het vol doende als de huidige coalitie uitgebreid wordt met de Demo craten. Uit deze opsomming van de ver schillende standpunten blijkt het mijnenveld waarin koningin Beatrix de komende weken zal moeten opereren. Vandaag be gint zij met het raadplegen van haar voornaamste adviseurs, de voorzitters Thurlings (Eerste Ka mer) en Dolman (Tweede Ka mer), en 'onderkoning' Scholten (vice-voorzitter van de Raad van State). Van deze drie heeft Dol man inmiddels laten weten geen advies te zullen uitbrengen, om dat hij dat niet tot zijn taak vindt behoren. Daarna komen de vier fractievoor zitters van de grootste partijen naar het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag. Achter eenvolgens zullen Den Uyl (PvdA), Van Agt (CDA). Wiegel (WD) en Terlouw (D'66) hun op wachting maken. De volgorde is nog bepaald door de krachtsver houding in de 'oude' Tweede Ka mer. Pas na 10 juni, als de nieu we Kamer is beëdigd, draaien Van Agt en Den Uyl de rollen om. Morgen bezoeken de fractie voorzitters van de overige partij en het 'kantoor' van de koningin. Fractieberaad De WD kwam woensdagochtend als eerste fractie in nieuwe sa menstelling bijeen. In plaats van 28 kamerleden zaten er twee minder rond de ovale tafel in de fractiekamer op de parterre in een van de vleugels van het ge bouw aan het Binnenhof. En als of hij geen 3,5 jaar ministerschap achter de rug had, zat WD-lei- der Wiegel de fractie voor. Na afloop liet hij weten dat de vroegere fractievoorzitter Riet kerk voorlopig gekozen was tot Het enige opmerkelijke een informateur, zal betreffen, liet Wiegel in het midden. Verder benadrukte hij de noodzaak voor een kabinet van nationale aanpak, dat tot stand moet ko men onder leiding van iemand van CDA-huize. Namen gaf hij niet, maar het was duidelijk dat de liberale leider dacht aan de persoon van prof dr. Zijlstra, de president van de Nederlandse Bank. Als tweede kwam even later op de tweede verdieping een deerlijk geslonken PvdA-fractie bijeen. Den Uyl en de zijnen maakten geen geheim van hun voorkeur: een informateur uit het CDA, die moet onderzoeken of een kabi net van CDA, PvdA en D'66 mo gelijk is. Blijkt dat te kunnen, dan moet er een formateur ko men, die over het regeringspro gram moet onderhandelen. Den Uyl werd benoemd tot onder handelaar bij de komende be sprekingen. Al op 13 juni zal de PvdA-leider trouwens al geconfronteerd wor den met de opvattingen van de partij. Op die dag vergadert de (uit de vorige formatie berucht geworden) partijraad in Den Bosch. Deze zal de marges vast stellen waarbinnen Den Uyl voorlopig zal moeten blijven bij de onderhandelingen. Nadat de formatie resultaat heeft opgele verd, "zal een buitengewoon PvdA-congres de uitkomst toet- Besloten D'66, wier nogal afgelegen fractie- kamer veel te klein is geworden, besloot voor het eerst niet open baar te vergaderen. De twaalf mannen en vijf vrouwen grote fractie zal gedurende de gehele formatie de deuren voor pers en publiek dichthouden. Ook na af loop van de besprekingen wilden fractieleden noch voorlichters iets kwijt over het besluit. Het CDA vergaderde het langst van de grote fracties. Net als by de WD ook hier veel ministers en staatssecretarissen in de frac- tiebankën. De opgetogen stem ming van de avond ervoor, nu de partij de grootste is geworden, werd nog eens benadrukt door een geïmproviseerd verkiezings aanplakbiljet, waarop een trotse LEEK (ANP) Ongeveer honderd deelnemers uit Nederland. Engeland. Duitsland en Belgie hebben gisteren op het landgoed Nienoord in Leek (Gron.) een demonstratie gegeten met hun models toom tremen, hier een wordt opgestookt door een deelnemer in aangepaste uitmonstering. ï-fractievoorzitter, terwijl het kamerlid Dees secretaris was ge worden. Over de inhoud van de beraadslagingen wilde hij verder weinig kwijt. Met name of het advies de benoe ming van een formateur, dan wel het ad- verder dat het CDA niet één, maar zelfs twee informa teurs wil leveren. Deze zullen moeten onderzoeken of een par lementair meerderheidskabmet gevormd kan worden op basis van het komende herstelplan. "Bestrijding fraude door bezuiniging bemoeilijkt" ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse officier van jus titie, mr. H. de Doelder, vreest dat de bezuinigingen bij de overheid een effectieve fraudebestrijding door poli tie en openbaar ministerie in de toekomst onmogelgk zul len maken. Ontmanteling van een omvang rijke koppelbazenzaak als de "Papa Blanca-affaire" medio vorig jaar in de Rijnmond (fraude. 155 miljoen gulden) dreigt daardoor een unieke zaak te worden, indien de overheid slechts in woord maar niet in daad voorrang geeft aan de bestrijding van deze fiscale fraude. De Doelder zei dit woensdag voor de Rotterdamse recht bank bij de behandeling van de zaak tegen de 39-jangc di recteur van een inmiddels failliet constructiebedrijf, die ook in de Papa Blanca-zaak betrokken was geraakt. De man speelde met zijn bedrijf volgens De Doelder een be langrijke rol, omdat de kop pelbazen er onopvallend hun personeel kwijt konden. De officier eiste tegen de direc teur. Ger K.F. een gevange nisstraf van twee jaar met af trek. Actie bij "Windmill"' Vlaardingen gaat het maar om een klein per centage van het gips dat herge bruikt kan worden Rein1'Water* hebben i^is'teren *bu Cadm,ur^ *an *fvaar °Plpvercn VLAARDINGEN (ANP) - Een aantal actievoerders van de Rijn- groep Rotterdam en de SUchting de kunstmestfabriek "Windmill" in Vlaardingen geprotesteerd te gen gevaarlijke lozingen van de fabriek in de Nieuwe Waterweg Volgens de actievoerders loost Windmill jaarlijks 1,8 miljoen ton afvalgips In dit gips zitten spo ren van cadmium, waardoor bg deze lozingshoe veelheid onge veer 17 ton van dit zware metaal jaarlijks in het water terecht komt. Behalve het aanbieden van een pe titie aan directeur Vink van Windmill met het verzoek de lo zingen te stoppen, is bg de loos- pgpen een krans gelegd en een doodskist te water gelaten die het einde van de Rgn symboli seert. Volgens de milieugroeperingen is Windmill de grootste cadmium- lozer in ons land Het is volgens hen echter onnodig het gipsafval in het water te deponeren. Uit onderzoek aan de Rgksuniversi teit in Amsterdam blgkt dat het gips ook in de bouw kan worden toegepast. Volgens Windmill-directeur Vink geeft een dergelijke toepassing echter problemen In samenwer king met de overheid wordt vol gens hem op het ogenblik wel onderzoek gedaan naar de toe- pas.sing als vulmiddel in de we genbouw. Dit onderzoek zou in een vergevorderd stadium zijn Alleen over de mogelijk nadelige effecten op het grondwater is nog geen zekerheid Volgens Gerard Peet van de Stich ting Rein Water laat dit onder zoek al lang op zich wachten en Amsterdam De Bilt Deelcn Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genèvc Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Parijs Stockholm Wenen Züricht Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis mist 17 7 4 onbew. 17 6 1 onbew. 17 9 03 mist 17 6 1 zwaar bew. 17 9 01 onbew. 14 8 4 onbew. 17 6 2 onbew. 16 10 01 zwaar bew. 16 9 2 motregen 17 11 2 onbew. 15 7 0 zwaar bew. 21 10 0 geheel bew. 19 9 3 zwaar bew 19 14 3 regen 17 10 02 regen 17 11 05 zwaar bew. 14 11 5 regen 21 8 1 regen 20 10 1 zwaar bew. 19 6 0 licht bew. 17 8 04 zwaar bew. 27 13 0 onbew. 20 10 0 zwaar bew 16 11 0 geheel bew. 26 15 0 half bew. 23 16 0 zwaar bew. 25 13 0 regen 17 10 1 onbew. 20 12 0 geheel bew. 15 14 7 onbew. 21 11 0 onbew. 22 12 0 onbew 17 8 0 half bew 17 7 02 regenbui 17 10 15 zwaar baw 16 zwaar bew. 23 17 0 onbew. 26 17 0 licht bew. 10 DEN HAAG (GPD) - De voorzitter van de Tweede Kamer, de PvdA'er dr. Dick Dolman, is nog niet zeker van zijn herverkiezing door de nieuwe Tweede Kamer. De linkse partijen willen hem handhaven, maar CDA én WD willen zich daar nu nog niet voor uitspreken. De voorzitter van de Kamer komt meestal uit de grootste fractie, hoewel dat geen geschreven re gel is. Ook in het verleden is daarvan wel afgeweken. Nu de PvdA niet langer de grootste par tij is, staat Dolmans voorzitter schap echter ter discussie. De nieuwe CDA-fractie nu de grootste - heeft zich nog niet over het voorzitterschap uitgespro ken. Volgens een woordvoerder over nel voorzitterschap wordt op betekent dat echter zeker niet. dat het CDA het voorzitterschap dus aan dr. Dolman zal overla ten. Ook de WD heeft nog geen standpunt bepaald. Overigens heeft CDA-fractieleider mr. Van Agt dinsdag nog bena drukt dat dr. Dolman het naar zijn mening erg goed doet. Mocht het CDA desondanks be sluiten zelf het voorzitterschap op te eisen, dan hebben de chris tendemocraten drie kandidaten. In CDA-kringen wordt gespro ken over oud-AR-voorzitter Hans de Boer, het kamerlid P. van der Sanden en ook CRM mi nister M. Gardeniers-Berendsen. woensdag 10 juni beslist, neer de nieuwe Tweede Kamer voor het eerst voltallig bijeen komt en de leden worden beë digd. Daarna maken zij de voor dracht voor het voorzitterschap op, die vervolgens aan koningin Beatrix ter beslissing wordt voorgelegd. Fractieleiders De grote fracties hebben intern woensdag ook over hun eigen voorzitterschap beslist. Zo werd premier Van Agt gekozen als fractieleider van de CDA-fractie en werd drs. R Lubbers, tot nog toe fractieleider, gekozen als vi ce-voorzitter. De WD-fraetie koos vice-premier H Wiegel als voorzitter en mr. J. Rietkerk als vice-voorzitter Bij PvdA en D'66 bleef alle» bty hak oude. D'66 zal alleen in het Twee de-Kamergebouw naar een ande re vergaderruimte moeten om zien, want de huidige fractieka mer is te klein om de plotseling van acht naar zeventien leden uitgedijde fractie te kunnen her bergen. DS'70 gaat zich op 13 juni beraden over haar toekomst, nu de partij van Ruud Nghoff uit de Tweede Kamer is verdwenen Eind au gustus moet een speciaal con gres beslissen over opheffen of doorgaan Dolman: Volgens Van Agt erg goed ADVERTENTIE DUINRELL WASSENAAR: MINIMAAL ENTREE (5,251, MAXIMAAL PLEZIER VOOR JONG EN OUD. Maar liefst 33 GRATIS ATTR AKTIES zoals* da sprookjesachtig» Insektanshow mei Annaballe Libelie de Kikkershow met Ritmo. Kikkero en de Kikkerettes waterspeelplaats grota veilige speeltuin trampolines midgetgolf gondels wobbelfletsen rolski'e treintjes (de mlnltrein rijdt door "n tunnel vol geheimen) Theater HIP mei poppenkast en filmvooVatelling airwalk dierenkamp Sportland klauterdulnen uitkijktoren pottenbakken en andere ambachten zwembed, spartelvijver en zonneweiden verkeerslum speurtocht fantasie doolhol. enz enz .De Schaapskooi" mst vele specialiteiten w o pennekooken (17 soorten) OUINRELL WASSENAAR VOOR EEN ONVERGETELIJKS OAO! W ^£Mtrweqüi eufe* (atuL botten, hart, bloedvaten. Onderzoek naar de ze gevolgen is indertijd onder meer in Japan gedaan. De ziekte verschijnselen zijn daar MRM peerd onder de naam itai-itai- ziekte. In 1955 werd een groot aantal mensen, die het zware me taal via het eten van vis binnen kregen, hiervan het slachtoffer. DEN HAAG (ANP) - Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) heeft woensdag alle bezwaren van de onderwijsvakorganisaties waggevnriM n mnr >n het voortgezet onderwgs het komen de schooljaar een tweede telda tum in. Deze maatregel kost per jaar ongeveer 300 arbeidsplaat sen, terwgl de taak voor de oven gen verzwaard wordt. Onder wijskundig en rechtspositioneel is dit onaanvaardbaar, aldus de onderwijsvakorganisaties Dit is duidelgk geworden in het overleg tussen de bewindsman en de onderwijsvakorganisaties Dt inv« v.in d»- tWMjll» t. datum bewerkstelligt, dat in de loop van het schooljaar het aan tal leraren kan worden aangepast aan dat van de leerlingen, dat bg het begin van het cursusjaar steevast hoger is dan aan het eind van het jaar. De maatregel heeft volgens de or ganisaties vooral negatieve effec ten in gebieden waar leerlingen en cursisten onder moeilgke om standigheden onderwgs volgen, zoals bg voorbeeld in het avond onderwgs Taxichauffeur mishandeld ROTTERDAM (ANP) - Een 26 ja nge taxichauffeur uit Rotterdam is woensdagavond bg het metro station Rgnhavcn in de Maasstad door twee mannen mishandeld De chaufTeur liep verwondingen op aan hoofd en lichaam en moest ter observatie in het zie kenhuis blijven De Rotterdamse politie arresteerde wegens deze mishandeling e« n 2H,n een 32 jarige man uit de Maas stad. Volgens de politie weigerde dc chauffeur dc hond van de twee in zgn taxi mei

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7