Verdedigers bepleiten vrij spraak Van L.en R Drie scholen moeten weg morgen op deBreestraot evenementen 9Er is geen Leidse bouwfraude' Kunstwerk op muur meelfabriek -i=lm 1 Leidse stadsrubriek GOED DRAAIEND CAFÉBEDRIJF RIJDAG 29 MEI 1981 De jeugd van Groenoord deed zijn best in de "Sterrenshow". Wie danst het Hoogste punt bij buurthuis in Groenoord LEIDEN - Het hoogste punt van het nieuw te bouwen buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat is woensdagmiddag bereikt. Als alle werkzaamheden volgens plan verlopen kan het pand 28 augustus worden opgeleverd. Eind september volgt dan de offi ciële opening. Vooruitlopend op de openingsfesti viteiten in september was cr woensdagmiddag bij het berei ken van het hoogste punt voor de kinderen een grote sterrenslag- show georganiseerd. Op het speeltuinterrein bij het huidige buurthuis aan de Musschen- broekstraat moest er door de jeugd heel wat strijd worden ge leverd, alvorens er allerlei prij zen konden worden uitgedeeld. L)e ixilwassen kwamen 's avonds aan bod. De vreugde van de nieuwbouw werd in de vorm van een feest-dansavond nog gevierd in het oude buurthuis "De Boei". De vlaggen staan op het hoogste punt van hef nieuwe buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat LEIDEN - De kale betonnen muur van de silo van de meelfa briek zal een wat fleuriger aan zicht krijgen. De raadscommis sie voor cultuur ging er deze week mee akkoord 30.000 gulden te besteden aan een kunstwerk dat op de muur wordt aange bracht. Het geld voor dit kunstwerk is af komstig uit het fonds 'Rem- brandtprijs. Deze prijs wordt niet meer toegekend en het geld uit hel fonds kan daarom aan an dere kunsldoelcinden worden besteed Een kunstenaar zal zijn ereativiteit nu kunnen botvieren op het grauwe uiterlijk van de __rruedabn(9ijianjieJ^uun£i^__ DEN HAAG/LEIDEN - Met meer vertrouwen op een goede afloop dan in dertijd bij de rechtbank het geval was, wachten Hans van L. (40) en Frits. R. (25) op de woensdag de tiende juni. De dag waar op de het Haagse Ge rechtshof uitspraak zal doen in de Lemy-affaire. Een affaire die ook wel de Leidse bouwfraude wordt genoemd. Maar volgens mr. Wladimiroff, advocaat van Frits R., is de "zeepbel van het Openbaar Mi nisterie" nu wel doorgeprikt. "Er is geen Leidse bouwfraude. Wel zijn er enkele onderaanne- mings-bv's in het Rotterdamse die goed hebben gerommeld", aldus de raadsman woensdag ochtend in zijn pleidooi voer de meervoudige kamer van het Hof in Den Haag. Volgens Wladimiroff is er van alle tamtam rond de Lemy niets overgebleven. Wat Van L. en R. altijd hebben volgehouden, dat de bv's waarmee zij zaken deden eigen personeel in dienst hadden en geen ondergeschoven straat- makers van de Lemy, is in de ogen van de raadsman in hoger beroep aan het licht gekomen. Wladimiroff trok deze conclusie uit verklaringen die een drietal bv- directeuren, waaronder de we gens zijn aandeel in de fraude zaak tot twee jaar en zes maan den veroordeelde Wally van den B., heeft afgelegd. Deze Van den B. legde indertijd voor de rechtbank een geheel an dere getuigenis af. Mede op grond van deze verklaring legde de rechtbank gevangenisstraffen van vijf en vier jaar on. Van den B. zei voor het Hof dat hij des tijds onder druk was gezet en het spelletje 'De Lemy moet hangen' in opdracht van zijn baas Wolf gang S. en diens advocaat heeft meegespeeld. Blunders Tijdens de behandeling van de Le my-affaire door het Gerechtshof is volgens Wladimiroff niet al leen de onschuld van de Lemy- directie duidelijk geworden maar ook de niet-ontvankelijk- heid van het Openbaar Ministe rie. Tijdens het vooronderzoek zijn grote fouten gemaakt. Dat kwam eind vorig jaar bij de be handeling van deze ingewikkel de zaak door de rechtbank al aan het licht. Ambtenaren van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) hebben blunders gemaakt bij het opmaken van processen- verbaal (ten nadele van de Le my), bepaalde bewijsstukken wegens ruimtegebrek in het ar chief!...) vernietigd en boven dien, de Lemy-directie drie jaar lang aan het lijntje gehouden. Voor de officier van justitie, die werd ingeschakeld toen het SFB er zelf niet meer uitkwam, had dit alles volgens Wladimiroff aanleiding moeten zijn om niet tot vervolging over te gaan. gelijke bewoordingen uit als zijn confrère. Ook hij pleitte voor vrijspraak omdat de verdediging er volgens hem in was geslaagd om aan te tonen dat de onderaan nemers zelfstandig opererende bedrijven hadden met eigen straatmakers die buiten de Lemy ook voor andere aannemers heb ben gewerkt. Mr. Van Zalingen vroeg zich tij dens zijn pleidooi af "in hoeverre de Lemy zijns broeders hoeder moest zijn". "Met andere woor den: is de Lemy te kort gescho ten in de controle op de afdrach ten van sociale premies van de onderaannemers?" Van Zalin gen gaf zelf het antwoord: "Stel lig niet. Niet voor niets is door de regering een wetsontwerp inge diend bij de Tweede Kamer om de aansprakelijkheid van de hoofdaannemer voor de afdrach ten van de onderaannemer te re gelen", aldus de raadsman. Hij wees er verder nog op dat de Le my-directie regelmatig op het kantoor van het SFB, de contro leur bij uitstek in de bouw, heeft bezocht en altijd bereid is ge weest volledige opening van za ken te geven met betrekking tot de vragen met welke onderaan nemers het Leidse bedrijf werk te, welke projecten men onder handen had en hoe groot het loonbestand was. Maar nu voor het Hof, ondanks het mistige gordijn dat het opspo- Zwaktebod ringsteam, het Openbaar Minis terie en de Rechtbank volgens de verdediging hebben opgetrok ken, de zaken helder op een rijtje zijn komen te staan, past volgens de ïaadsman van Frits R. maar één antwoord van het Hof: vrij spraak. Hoeder Kritiek had Van Zalingen ook op het requisitoir van procureur-ge neraal mr. Bos, die overigens in dit hoger beroep aanzienlijk mil dere straffen eiste (drieënhalf en tweëenhalf jaar) dan zijn collega, officier van justitie mr. Den Os, indertijd voor de rechtbank had Te weinig leerlingen geëist (zes en vijf jaar). Volgens Mr. Bos zou er in een krantenar tikel hebben gestaan dat Van L. en R. na hun vrijlating (wegens een termijnfout) hadden opge merkt dat men er wel eens voor zou zorgen dat bepaalde getui gen voor het Hof andere verkla ringen zouden afleggen. "Een duidelijk zwaktebod in een toch al niet overtuigend requisitoir", aldus Van Zalingen, "Er heeft nooit een dergelijke uitspraak van de verdachten in welke krant dan ook gestaan. Hof-president mr. Roggen schorste daarop de zitting om het bedoel de kranteknipsel, een interview met Van L. en R. dat in februari in deze krant heeft gestaan, op te duiken. Toen mr. Bos een kopie van dit interview in handen kreeg gedrukt, moest hij inder daad toegeven de uitspraak niet terug te kunnen vinden. "Dan zal het wel in een andere krant heb ben gestaan", probeerde de pro cureur-generaal nog, waarop mr. Van Zalingen fel reageerde: "Dat is volstrekt onmogelijk want bei de verdachten hebben na hun vrijlating alleen maar met de on dertekenaar van dit artikel ge sproken en met geen enkele an dere journalist". Kritiek dus van de raadsmannen Van Zalingen en Wladimiroff op alles en iedereen die volgens hen aan het spelletje "de Lemy moet hangen" hebben meegewerkt Vele handen op één buik, meent de verdediging. Of het Haagse Gerechtshof deze veronderstel ling geheel dan wel gedeeltelijk onderschrijft, zal woensdagoch tend 10 juni, even na half tien, moeten blijken. JAAP VISSER georganiseerd door de leidse voetbalvereniging ROODENBURG PUPILLENWEDSTRIJDEN om 10.30 12.30 en 14.30 BORDSCHIETEN en PENALTY SCHIETEN! gratis inschrijving voor het bordschieten of penaltyschieten bij de organisatiekraam in de Breestraat voor: 6, 7 en 8 jarigen. 20 jongens BORDSCHIETEN 20 PENALTYSCHIETEN 20 BORDSCHIETEN 20 PENALTYSCHIETEN 20 BORDSCHIETEN 20 PENALTYSCHIETEN 10.00-10.30 uur 10.00-10.30 uur 12.00-12.30 uur 12.00-12.30 uur 14.00-14.30 uur 14.00-14.30 uur ELKE DEELNEMER ONTVANGT EEN HERINNERING 1 -I door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN Drie protestants- christelijke scholen in Leiden, die met opheffing werden be dreigd wegens gebrek aan vol doende leerlingen, moeten ver dwijnen. Dit heeft de staatssecre taris van onderwijs A.J. Hermes besloten. Het gaat om twee kleuterscholen en een lagere school. Kleuter school "De Kleine Wereld" en la gere school "Prinses Marijke" aan de Pasteurstraat 2, en de kleuterschool "De Springplank" aan de Sumatrastraat 195. Deze bijzondere scholen werden al eerder genoemd in de vorig jaar september verschenen 'beruch te' instandhoudingsnota van wethouder Van Dam, die door de gemeenteraad werd overgeno men. Evenals de staatssecretaris nu meldt in zijn brief, meende Van Dam toen in zijn nota dat de ze scholen geen enkele bestaans recht meer hebben. Voor de scholen geldt dat het leerlingen aantal te lang onder het gemid delde is gebleven en binnen een afstand van anderhalve kilome ter is er een school van gelijke richting is die nog voldoende plaats biedt. LEIDEN - Aan de school voor sociaal- agogische beroepen "De Lok" in Leiden zijn geslaagd voor de studierichting Kultureel werk: B. de Boer - Hazers- woude, A. Bogerd - Voorschoten, T. Kraay - Hazerswoude, M. Stroek - Ou de Wetering. R. Tiedema - Leiderdorp en W. Varkevisser - Katwijk. Afgewezen 1 Meer Leids nieuws op pagina 19 ADVERTENTIE Te huur aangeboden in centrum van Leiden eventueel met woonruimte Reacties onder nummer 41222 aan het bureau van dit blad. Zij die niet over contanten beschikken hoeven niet te reflecteren. Uitzondering Woedend waren ze bij 'De Woerd' en 'Odessa Rood' toen de politie hun onlangs vriendelijk doch dringend verzocht om de zelfgebouw de terrasjes aan de Hoge- woerd weer eigenhandig af te breken. Het café/restaurant 'De Woerd' en het café 'Odessa Rood' hebben beide bij de gemeen te een aanvraag ingediend voor een terrasje. Tegen woordig huldigt men daar het standpunt: hoe meer ter rasje in de stad des te beter. In de regel wordt het dan ook oogluikend toegelaten dat een horeca-aannemer alsvast wat stoeltjes en tafeltjes bui ten voor z'n zaak plant wan neer zijn aanvraag voor een terrasvergunning in behan deling is. Ook de politie knijpt in zulke gevallen meestal een oo&je dicht. 'De Woerd' en 'Odessa Rood' zijn kennelijk de uitzonde ring die deze regel moeten bevestigen want zolang de vergunning niet binnen is moeten de klanten binnen blijven. Achter de ramen kunnen zij zich vergapen aan al het blik dat pal voor de deur staat. Stuurloos (2) De Nijmeegse politie heeft toch beslag gelegd op 'Maartje', de klipper die al tijden stuurloos in het Leidse Galgewater ligt. 'Maartje' die ons uitnodigt om samen met haar voor zes honderd gulden twee weken langs de Normandische kust te zeilen scliijnt tot voor kort Hogewoerd geen terras op naam te hebben gestaan van ene Maja M., zo meldt ons een woordvoerder van de Nijmeegse politie Omdat Maja een intieme relatie onderhoudt met ene Gerard G.. een 40-jarige projectleider die gerommeld zou hebben met bungalows in Benidorm, is de klipper in beslag geno men. G. zou zich schuldig hebben gemaakt aan verduis tering en oplichting Op het moment dat Maja afstand deed van de 'Maartje' ten gunste van Gerard heeft een deurwaarder het beslag over genomen op last van schuld eisers van deze hoofdver dachte in een miljoenen- zwendel. Maar inmiddels schijnt 'Maartje' toch weer aan Gerard toe te behoren omdat de deurwaarder be slag heeft weten tc leggen op eigendommen die betere on derpanden zijn dan de oude klipper Maar voorlopig zit Gerard ach ter slot en grendel, dus zal zijn 'Maartje'. voor wie ver scheidene Leidenaars al be langstelling hebben getoond, nog wel even stuurloos bin nen de Leidse grenzen blij ven liggen. Kleine nood (2) Vorige week schreven wij dat de redactie van het taxi maandblad 'De Standplaats een trofee in het leven had geroepen. Deze 'Standplaat- stroffee' moet het 'chauf- feurspeil'. dat volgens de redactie te wensen overlaat, opkrikken Chauffeurs die stevig in de fout spnngen worden voortaan 'beloond' met het 'Standplaat kl< i nood'. "Een onsympathiek systeem maar misschien helpt het wanneer we elkaar een beetje op de vingers gaan kijken", merkte redacteur en Eltax-ccntralist Rob van Kooten in deze rubriek op. Volgens de ongelukkige winna res van de eerste 'Stand plaat- ■timfotywtchiuffiui i in een van de kleinere Leidse ta- xi-ondernemers, is het sys teem niet alleen onsympa thiek maar ook misleidend. De winnares zou onlangs voor een rit naar Amsterdam in plaats van 120 gulden het lie ve sommetje van 170 keihar de guldens hebben berekend. Een van de Standplaats-re dacteuren zou met zijn neus bovenop deze peperdure af rekening hebben gestaan. "Een pertinente leugen", aldus de winnares die graag uit de doeken wil doen hoe de vork echt in de steel zit "Op eerste paasdag komen er bij het sta tion vier mensen vragen hoe veel een ntje naar Amster dam. naar twee verschillende adressen. kost. Inclusief nachttarief een gulden of 150, heb ik hen geantwoord. Twee van de vier waren Franstalig en dus vertel ik die mensen dat hun deel zo'n 160, 170 francs zou zijn. Toevallig hoort een van de Stand plaats-redacteuren mij dat bedrag noemen en dacht ken nelijk dat ik het over guldens had. Om een lang verhaal kort te maken. De Fransen haakten af en de twee Neder landers heb ik keung netjes naar Amsterdam gebracht en daar is gewoon afgerekend. Zonder dat iemand van 'De Standplaats' daar getuige van Ook de opmerking dat zij de trofee, een telraam om op nieuw tc leren tellen, letter lijk id de maag van een v Stand plaats-redacteur had gesplitst is volgens de winna res volkomen uit de lucht ge grepen "Natuurlijk vond ik het niet zo leuk dat ze dat ding kwamen aanbieden maar ik heb alleen maar ge vraagd of ik in plaats van een telraam een rekenmachine kon krijgen. Om guldens in francs om te rekenen en

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3