Videofarm: kennis maken met tv op speelse wijze i^eidse agenda "Zijn er in Wassenaar achterstandsgroepen?" Bezwaar tegen subsidie gemeente aan werkgroep Project in Voorschotense Lindehoeve VRIJDAG 29 MEI UW VOORSCHOTEN - Wie droomt er niet van om een bekend regisseur te wor den. Om films te maken, televisieprogramma's te regisseren. De camera te hanteren en uiteindelijk het produkt zelf op de te levisie te zien. De huidige technische ontwikkelin gen maakt dat geheel steeds makkelijker. Eén probleem blijft echter: de middelen. De Videofarm in de Lindehoeve Voorschoten probeert nu juist dat laatste probleem weg te werken. Vier televisietoestellen, videorecorder en een camera zijn de eerste ingrediënten voor de Videofarm. Uitbreiding van het materiaal staat op stapel. De sub sidieverzoeken hiervoor zijn on derweg. Nu is het wachten op de mensen die op een speelse ma nier kennis willen maken met het medium televisie. Freek Homan en Adriaan Zwart zijn de twee initiatiefnemers van het videoproject. Tijdens hun studie aan de sociale academie zagen ze in dat de overdracht van informatie heel belangrijk is. Er zijn verschillende manieren om informatie aan de mensen te ge ven, zoals stencils, gesprekken, maar ook de televisie. "We zijn toen gaan werken met het idee dat audio visuele middelen betere mogelijkheden en toe komst hebben om informatie door te geven", zegt Freek Ho- man. Twee jaar werkten Homan en Zwart bij de Lokale Omroep Zoetemeer. Daarna kwamen ze in contact met de Stichting SIA- MI, die vooral voor achterstands- groeperingen informatiefilms maakt. Het opbouwwerk van de sociale academie bleef bij Freek en Adriaan toch in het bloed stromen. Er werd gezocht naar een jongerencentrum in de regio om daar een videogroep op te zetten. De Lindehoeve in Voor schoten bleek daarvoor uiterma te geschikt Manipuleren De kabeltelevisie heeft ervoor ge zorgd dat het nu veel gemakkelij ker is om de televisie als lokale informatiebron te beschouwen. De piraten hebben hun weg al gevonden, maar daarnaast zou een legaal plaatselijk informa tiekanaal een mogelijkheid zijn. "De gemeente kan dan dit kanaal gebruiken voor informatie, maar ook belangengroeperingen. Dat zijn juist de groeperingen die moeilijk informatie kunnen ge ven", zegt Adriaan Zwart. "De mensen zijn landelijk beter geïn formeerd dan plaatselijk. Ieder een zou bijvoorbeeld de gemeen teraadsvergaderingen op de tele visie moeten kunnen volgen." Voorlopig lijkt het nog toekomst muziek dat elke plaats zijn eigen televisienet heeft. Zwart en Ho man beginnen dan ook op een bescheidener schaal, een eigen televisiecircuit in de Lindehoe ve. Elke zondagavond gaan de staldeuren van de Videofarm open. Drie aspecten komen eigenlijk in de Videofarm speciaal naar vo ren. Dat is het passief televisie kijken, actief meedoen aan eigen produkties en de macht van de televisie te onderzoeken. Freek Homan over het doel van de farm: "Wij hebben een aantal au dio visuele middelen waar jonge ren mee kunnen omgaan. Maar niet alleen achter de camera gaan staan, maar ook de verschillende mogelijkheden van televisie ko men aan bod. Erg belangrijk is het monteren van verschillende stukjes films. Met de informatie kan veel gemanipuleerd worden. Die manipulatie willen wij niet tegengaan, maar juist iedereen het recht geven om te manipule ren. Als men als kijker weet dat er gemanipuleerd wordt, dan zal men hopenlijk eerder overgaan om de feiten te controleren." Cafésfeer De zondagavond staat dus centraal bij de Videofarm. De eerste we ken zullen een aantal eigen films worden vertoond. Ook verschil lende opnames van de televisie kan men zien. Doordat er meer dere televisietoestellen aanwezig zijn kan men zelf bepalen waar naar gekeken wordt. Het hele ge beuren vindt plaats in een cafe achtig sfeertje. Aanstaande zon dag is de eerste videobijeen komst. Vanaf 21.00 uur flitsen de beeldbuizen aan en kan men on der meer eigen opnames zien van een optreden van de popformatie MO, een collage uit verschillende humoristische programma's en filmbeelden van het Literaire Ca fé 'Prolithea'. Het kijken is echter niet het be langrijkste. De bezoekers kun nen ook kennis maken met de apparatuur. Het uiteindelijke doel is immers dat de bezoekers zelf met programma ideeën ko men en die dan ook verwezenlij ken. "In de toekomst zorgen wij alleen nog maar voor de voorzie ningen, eventueel assisteren als dat nodig is. Belangrijker is dat de mensen het zelf gaan doen," zegt Freek Homan. De komende weken wordt de basis gelegd van de Videofarm. Voor de eerste vier zondagen is er al genoeg ma teriaal om uit te zenden, maar daarna, de zomervakantie is dan alweer voorbij, is het de beurt aan de films van de bezoekers. Samenwerking De Videofarm van de Lindehoeve zal niet alleen werken. Er is al contact gezocht met het jonge rencentrum Eksit in Rotterdam en Paradiso Amsterdam. Deze drie jongerencentra willen met Meatballfilm Den Haag in de toe komst een geheel eigen montage ruimte opzetten. De plannen zit ten goed in elkaar. Bekeken zal nu moeten worden of er voldoen de mensen zijn die inderdaad met het medium televisie willen gaan werken. Iedere zondag avond kan men kennis maken met een andere soort televisie dan men de laatste jaren gewend Freek Homan (links) en Adriaan Zwart voor de voormalige zendmast t was. de marine. De mast zou uitermate geschikt zijn voor het ontvangen i PAUL VAN DER BURG televisiebeelden, (foto: Jan Holvast). VOORSCHOTEN - De Van Dam-eenheden in de nieuwe wijk Bijdorp in Voorschoten zijn gereed. Het merendeel van de 23 eenheden zal worden bewoond door 'jongeren' onder de 35 jaar. Het is het eerste grootschalige jongerenhuisvestingsproject in Voorschoten. Weliswaar zijn de Van Dam-eenheden niet alleen voor jongeren bedoeld, maar in dit geval was er sprake van een project grotendeels voor jongeren. Deze categorie woningzoekenden komen immers nog steeds moeilijk aan woonruimte. De iooningen, die door de gemeente als opdrachtgever zijn gebouwd, zullen worden beheerd door de Christelijke Woning bouw Vereniging. In Noord-Hofland zullen in het elfde gedeelte ook een groot aantal Van Dam-eenheden worden gebouwd. De verwachting is dat begin volgend jaar met de bouw hiervan wordt begonnen. Bij beide projecten heeft de Stichting Jongerenhuisvesting Voorschoten meegewerkt aan de totstandkoming van de plannen. Discussie over welzijnsplan VASSF.NAAR - Mr.pt Ha oompon. LEIDERDORP - Natuurlijk heb ben wij richtlijnen in Leiderdorp voor het geven van bepaalde subsidies. We zullen nooit collec tes subsidiëren zoals acties van Jantje Beton of een andere plaat selijke werkgroep zoals de groep Vietnam. Belangrijk is wel dat een groep mensen bepaalde za ken op zich neemt om anderen kennis te laten nemen van het geen er in de wereld gebeurt. De kosten van deze activiteiten sub sidiëren we, omdat we het be langrijk vinden dat deze plaats vinden." Dit uitgebreide weer woord gaf wethouder mevrouw Gehner afgelopen woensdag avond tijdens de raadscommis sievergadering voor beroep- en bezwaarschriften in Leiderdorp. De reden hiertoe was een bezwaar schrift dat was ingediend door de Leiderdorper R.W. Philippo tegen het verlenen van subsidie door de gemeente aan de werk groep Vietnam. Deze laatste groep ontving deze bijdrage om de kosten van haar actie "Drie ton voor Lang Son" te bestrij den. De actie vond vorig jaar in november plaats en er was te vens een collecte aan verbonden. Volgens Philippo heeft de werk groep geprobeerd te profiteren van de Leiderdorpse burgers door de kosten van de verzame- lenveloppen van de collecte, de zaalhuur en de consumpties door de gemeente te laten betalen. Philippo noemt deze specifieke subsidie-aanvraag "een verre van sociale instelling van de werkgroep" en een belediging van de Leiderdorpse burger", Tevens zegt hij in zijn bezwaar schrift dat de gemeenteraad bij het goedkeuren van de subsidie aanvraag een verkapt dictaat aan de burgers heeft opgelegd. Tijdens de commissievergadering bracht een vertegenwoordigster van de werkgroep Vietnam naar voren dat de enorme weerklank die de groep in Leiderdorp on dervond haar bestaansrecht wel had bewezen: "We zijn geen ob scuur groepje dat in de marge rommelt. Maar dat is landelijk ook wel duidelijk geworden, evenals op regeringsniveau." De bezwaarschrijver Philippo kon woensdagavond geen toelichting geven, omdat hij vlak voor de aanvang van de commissieverga dering had afgezegd wegens een plotselinge ziekte-aanval. In een later commentaar noemde hij het van wezenlijk belang dat de com missies en de gemeente zelf geen duidelijke regels hadden die ze konden hanteren. "Er wordt in de commissies met veel tam-tam en geouwehoer het wel of niet toekennen van subsidies bespro ken. Er is onduidelijkheid, er moet blijkbaar teveel worden ge praat, want er is geen regel die subsidie wel of niet mogelijk maakt. Wanneer mijn bezwaar schrift wordt afgewezen zal ik nog wel zien wat me te doen staat. Ik weet nog niet of ik er mee doorga naar de Raad van State. Ik zie nog wel." WASSENAAR Moet de gemeen te Wassenaar zelf het initiatief nemen om de zogenaamde 'witte plekken' in de welzijnssector op te vullen of rnoet ze dat initiatief overlaten aan particulieren? De ze vraag stond centraal tijdens de discussies over een ontwerp uit gangspunten van welzijnsplan, dat afgelopen woensdag tegelijk met een inventarisatie van wel- zijnsactiviteiten in twee raads commissies werd besproken. Verwacht wordt dat de grote ver schillen in geldelijke steun aan instellingen op welzijnsgebied nog veel stof zullen doen opwaai en. Vooral nu het totaal van de uitgaven niet langer mag toene- "Een moedige poging om dit ter rein van gemeentelijk beleid in kaart te brengen", zo noemde mevrouw Van der Veen (WD) het door de gemeente aangedra gen materiaal. "Maar ik heb geen boodschap aan latente (sluime rende - red) behoeften. Ook be valt me niet dat er gesproken wordt van streven naar gelijk heid. We hoeven helemaal niet gelijk te worden". Haar fractiegenote mevrouw Van der Wiel constateerde dat de ver houdingen in de subsidiëring be hoorlijk zoek zijn. "We geven erg veel uit aan een aantal jongeren- voorzieningen. Nu zijn de bejaar den eens aan de beurt. En heb ben we in Wassenaar eigenlijk nog wel achterstandsgroepen? Ik denk dat het welzijn van de mensen voor een groot deel niet wordt bepaald docr welzijns voorzieningen, maar door een goede openbare orde en veilig heid". Verder noemde zij ook nog het milieu en de woonsitua tie als belangrijk voor het wel zijn. Speelman (CDA) had een wat ge nuanceerdere benadering. "Ik vind dat er wat meer gegevens moeten komen, al voel ik niets voor een wetenschappelijk on derzoek. Het moet in een betrek kelijk kleine plaats als Wasse naar toch mogelijk zijn om meer details te verzamelen? Eigenlijk is het gevaarlijk om een inventa risatie te maken zonder een ka der waarin de betekenis van al lerlei activiteiten is vermeld. Het gevaar is nu groot dat er voorba rige conclusies worden getrok ken uit de cijfers". Speelman gaf verder steun aan het idee van - Van der Wiel om vrij willigers in elk geval een onkos tenvergoeding te geven. Zij ver wacht een groter aanbod van vrijwilligers door die maatregel. Goulooze (PvdA) vond de filosofie achter de uitgangspunten goed. De PvdA'er was het volstrekt niet eens met de benadering van de WD. "Ik ga er gewoon vanuit dét er achterstandsgroepen zijn. Die komen namelijk in elke sa menleving voor. Ik zou willen weten of het college in staat is om het specifieke van de Wasse- naarse situatie aan te geven", al dus Goulooze. Naar de mening van het D'66-raadslid Nieuwen- hoven zijn in het stuk de maat schappelijke opvattingen van de opsteller te duidelijk aanwezig. Volgens hem wordt de rol van het particulier (confesioneel) ini tiatief teveel benadrukt en dat zou in strijd zijn met het stand punt van de meerderheid in de Tweede Kamer. Mevrouw Van der Heiden (onafh.) volstond met enkele korte op merkingen. "Ik vind het geheel wat magertjes. De benadering Disco—funk Vanavond spelen in het Don Boscohuis Zoeterwoude twee popgroepen. De nieuwe Voor schotense disco-funk formatie Eternal en Ypsilon die vooral bekendheid heeft gekregen in het voorprogramma van Grup- po Sportivo. De zaal gaat om 20.30 uur open en de toegang is 2Vt gulden. Natus De groep Natus zal morgenavond vanaf 22.00 uur te horen zijn in Nieuw Nyevelt Wassenaar. De Noordwijkerhoutse groep speelt vooral korte nummers gevarieerd van jaren dertig mu ziek tot new wave. Simultaan Twee schaaksimultaanwedstrij- den worden morgenmiddag vanaf 13.00 uur in het sportcom plex Tenn-Bowl boven het VRIJDAG Leiden - Microtheater Imperium, Ou<j Vest 33e, Liefde is 't Fundament, vr e za om 20.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 6i optreden Stealer, 21 uur. T-huis LVC - Breestraat 66, optrede Shebeen, 22.30 uur. Leidse Schouwburg - vr en za 'De He« van Pourceaugnac, 20.15 uur. 't Parlement - Nieüwe Rijn 52, club alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48, NVSH-trefcentrum open soos. 22 uur. tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, meldinj zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026, Caeciliastraat 18 - open-hui sa voni L.V.L., 21 uur, tel. 764236. Zoeterwoude - Don Boscohuis, po| groepen Eternal en Ypsilon, 21.30 uur. Leiderdorp - Dorpshuis, Hoofdstraa| postzegels ruilbeurs, za 10 uur. Winkelhof, Schaaksimultaan, za 13 uui ZATERDAG van beroepsmatige arbeid (full time en dus betaalde hulpverle ners - red) in deze sector is ook wel erg aan de voorzichtige kant. Het college lijkt beducht voor de uitgaven die hieraan verbonden zijn". Zij is van mening dat ach terstandsgroepen moeten wor den opgespoord, omdat juist die mensen in veel gevallen er niet in slagen zich te organiseren en op die manier naar buiten te treden. Wethouder Dijkstal (WD), die de commissie onderwijs, recreatie en cultuur voorzat, maakte be kend dat het welzijnsplan nog dit jaar vastgesteld moet worden. "En de raad moet maar beslissen over de nieuwe verdeling van de geldelijke middelen". Op de vra gen van een deel van de gemeen teraad om meer gegevens rea geerde wethouder Dijkstal niet al te enthousiast. Dat brengt, vond hij, alleen maar meer werk mee voor de besturen en kost erg veel geld. Evenals wethouder Van der Klauw (CDA) vond hij de niet-actieven een belangrijke groep, waar de gemeente veel aandacht aan moest besteden. straat 66, optreden Judy Nylon Side, 21 uur. Augustinus - Rapenburg 24: 'Spothlight Kids', new-wave muziek. 21 uur. Het Vogelnest - Nachtegaallaan: volks*— dansen by de Captains club, 19.15 uur.^ NZH-garage - Rijnsburgerweg, start op- 1 tocht antieke autobussen door centrum, 15 uur; defilié bij Groenoordhallen, 15.45 uur; bezichtiging bussen bij Groenoordhallen, 16-18 uur. Leids Vrijetijdscentrum - aktiedag te gen de leegstandswet met de film Chaos in de Rechtsstaat, 14 uur en 21.30 uur. Jazzzolder Hot House - optreden Het] Rein de GraaffTDick Vennik Kwartet, 22— uur, zolder open 21 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leids Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café-1 avond. 21-1 uur. Waag - Aalmarkt, antiek en curiosa-1 markt, 9-17 uur. Wassenaar - Nieuw Nyevelt, popgroep ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Zoeterwoude - Ons Huis, Zoeterwoude Jeugdtheater, 14.30 uur. MAANDAG Leiden - Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. Clubhuis Mareayk - bingo-avond speel tuinvereniging, 20 uur. Kantine VTL - Voorschoterweg, start avondvierdaagse, 18-19 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om Wyk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za, J. Rus, Middelstegracht 131, tel. 132500; zo, F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371. Wyk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwyk, Professorenwyk, de Waard: za, H.C. Jasperse, Witte Singel 72. tel. 124961; o, E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel 132877. Zuid- Streef- o, E.H. Bevry- winkelcentrum Winkelhof Lei derdorp georganiseerd. John van der Wiel zal het opnemen tegen veertig senioren-scha kers en Kathy van der Mije te gen dertig junioren. De organi satie is in handen van de jubile rende Leiderdorpse Schaakver eniging. Ruildag Postzegelvereniging "De Rijn streek" organiseert morgen een ruildag in het Dorpshuis in Lei derdorp. Het ruilen vindt plaats tussen 10 en 17 uur. Om binnen te komen moeten volwasenen IVz gulden betalen en kinderen twee kwartjes. Wouw Zondag om 14.30 uur wordt de laatste jeugdtheater voorstel ling door Wouw georganiseerd. Het stuk gaat over zes muziek instrumenten die een onbeken de melodie zoeken. Iedereen vanaf zes jaar is welkom in "Ons Huis", Kosterspad 3, Zoe- terwoude-dorp. Wouw gaat na deze voorstelling tot september op vakantie. kerkstraat 53. tel. 121334; Nieuwenhuis-Smalbraak, djngsplein 60, tel. 768918. Voor de praktyk van Groeneveld, R. v. Leeuwen. Meijer, Reinders, Tan, V. Tol, Z wijnenburg, Verhage: J.A. Ver- hage, Pluimzeggekreek 3, Leider dorp, tel. 133834. Spreekuur 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Meren wyk, Rosmolen 2. Leiderdorp - J. van de Leden, J. van de Beek. Hoofdstraat 8, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - za, A. Meiman, Leidse- weg 128a, tel. 2493; zo, C. Meyer, Rouwcooppark 11, tel. 2493. Wassenaar - Noord: M.F. v.d. Feen, van Polanennark 128, tel. 18309; Zuid: J.N. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel. 79676. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 29 tot 5 juni door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Rosmolen 13, teL 121060; Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, tel. 2525. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling Helder, Roest: A.W. Helder, Herme lijnvlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. LEIDEN geboren Roald zv. R V Pas- schier en A. Jans; Monique dv. J.W. van der Mey en A.W. van Egmond; Arnoud 1 Varick; Allard Edward 1 Hecrema en W.I.J. van Doom; Dirk zv. S.J.M. Blom en E.M. Wintermans. Mi- Egmond en A. van Bruggen; Anna Ca- tharina dv. J. Breuker en M van Veen; Astrid dv. A.J. Breijer en J. Idema; Pris- cilla Johanna Wilhelmina dv. A. van der Niet en S C H. Vredenborg; Raimon Leon Armando zv. P.J. Otgaar en J. Klein; Erik Hendrikus Wilhelmus zv. W.J. Duindam en C.C.M. van der Zwet; Dennis Marcel zv. R.E. Schild en I.Th. Lewis; Niels Jaap zv. J. Admiraal en M.J. Groenewoud; Evelien Gerdina dv. J.D. Schats en L.C.M. Vissers; Sebas- tiaan Johan zv. A.H. Scheven en Y. de Haan; Elisabeth dv. P van der Horst en L. Klinkenberg; Michiel-Adriaan zv. A. Slot en L.M. van Rhyn; Jacoba Corina dv. W. van Boelen en A.H. Schaap; Olga dv. A. Vrolyk en A. Vermaat; Charan nandpi 1 W.Th M. Bemelman; LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Loidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1,2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Ptv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A.A. van Bruasel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid. Stockholm, en Ojakarts. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz tel. 071-133202 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2