LEIDSCH DAGBLAD Opnieuw actie Israël Zeewater nog Verdacht" Hongerstaker geeft het op wiili Willy Brandt naar Moskon (Ml Het Motorhuis Dronkeman tweemaal FORMATIE aan politie ontsnapt £3?- Kabinets formatie begonnen Rondom Libanese hoofdstad Beiroet Pers krijgt minder informatie van Reagan 'GESTEGEN! Overvaller krijgt 2l/2 jaar 'RIJDAG 29 MEI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1060 36484 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj.-hootdredacteur R.O. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ft/eau vwieSogen 2311 BGleoen Voor letnrs coWon (Van een onzer verslaggevers) DUINSTREEK - In het zeewa ter voor de kust van Noord- wijk, Katwijk en Wassenaar komt afvalwater voor. De hoeveelheid hiervan is nog niet verontrustend, maar voor zwemmers is het water verdacht. Aldus luidt de uitkomst van een onderzoek naar de kwa liteit van het zeewater voor de Nederlandse kust, dat het Centrilab uit Soest uitvoer de voor VARA's Koning Klant. Het water is onderzocht zowel op gevaarlijke bacteriën als op chemische stoffen. Verontreinigd water kreeg de kwalificatie slecht. Licht verontreinigd water kreeg het predicaat 'verdacht'. Deze week is ook een rapport over zeewater van het mi nisterie van volksgezond heid en millieuhygiëne ver schenen. In tegenstelling tot het onderzoek van het Cen trilab heeft men daarvoor verschillende monsters ge- Hierdoor kriieen de De slechte kwaliteit van het zwemwater voor de kust is het gevolg van lozingen van de Haagse en Rotterdamse agglomeraties, aldus het rapport. De kwaliteit van het zeewater wordt pas be ter als de zuiveringsinstalla ties die in dit gebied in uit voering of voorbereiding zijn, in gebruik worden ge nomen, aldus de opstellers. In het rapport van het mi nisterie wordt aangedron gen op een snelle verbete ring van het badwater voor de Zuid-Hollandse kust. W. Rovers, directeur van de VW in Noordwijk zegt niet gelukkkig te zijn met deze berichten: "Negatieve be richten over een badplaats zijn nooit leuk. Maar de fei ten liggen er. Bij ons zijn echter nooit klachten bin nengekomen over het water. Er is ook nog niemand ziek van geworden". -®- pon mo (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - De Bodegraafse politie is nog steeds op zoek naar een ongeveer 22-jarige man die, naar nu pas bekend is geworden, zaterdag uit een politiewagen is ontsnapt. De man werd door de politie opgepakt omdat hij in een Bodegraafse nieuwbouwwijk luid brullend een aantal garagedeuren aan het vernie len was. De gealarmeerde politie zette de man, die duidelijk een borreltje teveel op had, in een politieauto. De arrestant nam echter onmiddellyk de benen. De politiemannen slaagden erin de man te overmeesteren en zetten hem - ditmaal voorzien van handboeien - opnieuw in de auto. De boeien konden hem echter ook niet tegenhouden want even later gaf hij de naast hem zittende agent een duw en vluchtte uit de langzaam rijdende politiewagen. Waarschuwingsschoten brachten de man niet tot staan Hoewel de politie direct de achtervolging inzette bleek de man onvind baar. Een latere zoekactie met speurhonden bracht aan het licht dat de man zich onder een werkbank in een schuurtje verborgen had gehou den. De politie vond er alleen de handboeien. BONN (AFP) - De voorzit ter van de Westduitse so ciaal-democratische par tij, ex-bondskanselier Wil ly Brandt, gaat waar schijnlijk deze zomer naar Moskou, om er het bezoek van president Leonid Brezjnjev van de Sowjet- Unie aan Bonn voor te be reiden. Dit zal plaatsheb ben in oktober. Brandt is voor het bezoek persoon lijk uitgenodigd door Brezjnjev. De reis van Brandt vindt plaats op een ogenblik waarop de West duits-Russische betrekkingen nogal gespannen zijn. Aanvallen I Tass en de Prawda vallen de laatste J tijd herhaaldelijk bondskanse lier Helmut Schmidt aan en met meer heftigheid sinds zijn recen te bezoek aan Washington. Moskou zou in het bijzonder ge prikkeld zijn door de vastbeslo tenheid van Schmidt uitvoering te geven aan het NAVO-besluit van december 1979, kernraket ten voor de middellange afstand te installeren op Westduits grondgebied. Brandt, die in het begin van de ja ren zeventig voor Bonn onder handelde over het Westduits- Russische verdrag, dat hij ver volgens ondertekende, is tot nu toe aan de Sowjetrussische kri tiek ontkomen. Verdrag De ex-bondskanselier, die uitste kende persoonlijke betrekkin gen met Brezjïijev onderhoudt, heeft niet uitgesloten dat men nog vóór 1983 komt tot een Rus- sisch-Amerikaans verdrag over de Euroraketten, dat mogelijk maakt dat de stationering op Westduits grondgebied van Pers- hing-2 en kruisraketten wordt voorkomen. Het Kremlin zou de hoop koeste ren door het bewerken van Brandt de Westduitse leiders te bewegen tot het afzien van in stallatie van de kernraketten in de Bondsrepubliek. TEL AVIV (AFP/UPI/Reuter) - Een Israëlische amfibi sche eenheid heeft vannacht met steun van kannoneer- boten slag geleverd met Palestijnse strijdkrachten in de buurt van de Libanese hoofdstad Beiroet. Kort voor het middernachtelijk uur was een kannoneerboot be gonnen met beschietingen van het strand bij Na'ameh op 15 kilo meter ten zuiden van Beiroet. Terwijl de Palestijnen het vuur beantwoordden, zette een Israë lisch landingsvaartuig soldaten op het strand af. De soldaten wis selden schoten met militairen en bliezen een vrachtwagen op, waarin volgens een legerwoord- voerder terroristen werden ver voerd. Het Israëlische comman do zou zonder verliezen op de ba sis zijn teruggekeerd. Gisteren vernietigden Israëlische gevechtsvliegtuigen een door Li bisch personeel bediende raket- batterii in Libanon. Ook be- DEN HAAG Dr. Th. L.M. Thurlings, voorzitter van de Eerste Kamer, was de eerste adviseur die vanochtend in het Paleis Lange Voorhout te Den Haag zijn opwachting maakte bij koningin Beatrix in het kader van de komende kabinetsformatie. De koningin zou vandaag ook nog de vice- voorzitter van de Raad van State, mr. Scholten, de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Dolman, en de fractieleiders van de vier grootste poli tieke partijen ontvangen. WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA heeft besloten geen journalisten meer te ontvangen omdat de uiteen zettingen die hun gegeven moesten worden, overbelas ting van de deskundigen be tekenen. De door directeur William Ca sey bekendgemaakte beslis sing past in het raam van de inlichtingenpolitiek van de regering van president Rea gan. Sinds Reagan aan het bewind is hebben ook het Pentagon, de Nationale Veiligheidsraad en het ministerie van buiten landse opdracht gekregen minder toegankelijk te zijn voor de pers. stookten Israëlische vliegtuigen een vlakbij de raketinstallatie ge legen Palestijnse guerrillabasis. Het was de eerste Israëlische lucht actie in Libanon sinds 26 april. Twee dagen na die datum ont stond de Israêlisch-Syrische cri sis om de Syrische Sam-raket- ten. Volgens Israël werden gisteren Is raëlische vliegtuigen bestookt met Sam-raketten, die door Libi sche militairen van de Arabische vredesmacht werden afgevuurd. De Israëliërs maakten op dat mo ment een verkenningsvlucht bo ven Libanon. Philip Habib. de speciale Ameri kaanse afgezant die sinds enkele weken probeert een oplossing te vinden voor de raketcrisis, zal volgende week naar het Midden- Oosten terugkeren. Hij werd woensdag naar Washington te ruggeroepen om met president Reagan te overleggen over de re sultaten van zijn missie. Premier Begin van Israël heeft gis teren een beroep op koning Hoessein van Jordanië gedaan vredesoverleg met Israël te be ginnen en tevens Jordanië een vrije haven in Israël aangeboden. Begin zal volgende week met pre sident Sadat van Egypte een ge sprek voeren over de gespannen situatie in het Midden-Oosten, (zie ook pagina 9). BELFAST (Reuter/UPI) - Bren dan McLaughlin, een van de vier Noordierse hongerstakers, heeft zijn hongerstaking opgegeven. Volgens de artsen in het zieken huis waar hij ligt heeft hij te ken nen gegeven behandeld te willen worden aan zijn opengebroken maagzweer. McLaughlin is de eerste hongersta ker van de Maze-gevangenis bij Belfast die zijn actie opgeeft. Er zijn nu nog drie hongerstakers over. Zij willen door voedsel te weigeren de Britse regering dwingen hen te erkennen als po litiek gevangene. Sinds 1 maart Vrij warm In de nacht en vroege ochtend weinig wind, enkele mistbanken en minimumtemperatuur om streeks 10 graden. Overdag droog weer en zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuidoost. (Opgemaakt om 11.15 uur). de hongerstakingen in de Maze- gevangenis begonnen, zijn vier hongerstakers overleden. McLaughlin, die zijn hongersta king op 14 mei begon, werd vori ge week naar een ziekenhuis bui ten de Maze-gevangenis ge bracht vanwege inwendige bloe dingen die waren ontstaan als ge volg van een opengebroken maagzweer. Aanvankelijk wei gerde hij een medische behande ling, maar kwam daarvan terug nadat artsen hem hadden verteld dat hij in dat geval nog maar vier of vijf dagen te leven had. De 29-jarige McLaughlin zit een ge vangenisstraf uit van 12 jaar we gens verboden vuurwapenbezit. Hij werd in 1977 veroordeeld. Wellicht wordt zijn plaats nu door een andere republikeinse gevan gene ingenomen. De overblijvende drie hongersta kers verkeren niet in een kritieke toestand. Een van hen weigert sinds negen dagen voedsel tot zich te nemen, de anderen sinds afgelopen weekeinde. (Zie ook pagina 9) zz-Rijdt u in een van de top-10 merken? Dan is het nu een gouden moment om bij Het Motorhuis over een Opel te komen praten. Er valt nu te praten, te handelen, af te dingen kortom: te profiteren. Bij aankoop van een Ascona bijvoorbeeld, geven we voor bepaalde merken grif 1000,- méér dan de gangbare inruilprijslMaarvooralleOpelseninruilwagens van alle merken geldt: met Het Motorhuis valt nu meer te regelen dan met uw eigen dealer! Rij maar eens snel bij ons binnen. Vondellaan 80, t. Leiden. Tel.: 071-76 9313 OPLL 3 Het Motorhuis laat Leiden rijden Remmington voor een deel gered DEN BOSCH (GPD) - De Rem- mington-fabriek in 's-Hertogen- bosch is voor een deel gered Maandag zal bij de notaris de ac te van overname door een groep Arabische beleggers worden ge tekend. Gisteren en vandaag hebben de schuldeisers van het bedrijf afgezien van een deel van de vorderingen. Dinsdag zullen 307 van de reeds 850 ontslagen werknemers worden verzocht weer in dienst te treden van de nieuwe vennootschap. De bonden hopen, dat de Amerika nen toch nog belangstelling blij ven houden voor de te onwikke- len elektronische schrijfmachine door het bedrijf. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De Haag se rechtbank heeft de 28-jange H B S. uit Amsterdam vanoch tend tot tweeënhalf jaar gevange nisstraf veroordeeld De man pleegde op 30 januari van dit jaar een gewapende overval op een PTT-kantoor aan de Leidse Co- bethstraat en maakte daarbij 42.000 gulden buit. Ook was hij betrokken by een overval op een postagentschap in Nijmegen De officier van justitie had twee weken geleden drie jaar tegen S. geëist. Een 23-jarige Amsterdam mer die by de overval in Leiden betrokken zou zijn ggWM wegens gebrek aan bewijs vrijge laten. Tegen hem had de officier tweeënhalf jaar geëist. V& Drie prinsen Willem- Alexander, Claus en Constantijn) zien van dichtbij hoe Jan Peters juichend de beker heft. AZ'67 pakt ook de KNVB-beker Formatie begint met tweedracht Haagse tram rijdt weer (na tumult) Koningin Beatrix heeft vandaag de eerste stappen gezet die moeten leiden tot een nieuwe regenng. Dat er ech ter op korte termijn een nieuwe ministersploeg in het Catshuis zal zetelen lijkt uitgesloten Daarvoor liggen de standpunten te vast. Oud-minister Andhessen zei woensdagavond voor de televisie het onjuist te vinden dat partijen zich vóór de verkiezingen vast leggen wat de formatie betreft Volgens de oud-bewindsman kan men dat pas zinvol doen nadat de verkiezingsuitslag bekend is. Daar is veel voor te zeggen. Het is in elk geval zo dat de zaak juist door die afspraken en afwijzingen vooraf nu al muurvast lijkt te zit ten. Neem de politieke liefde van de PvdA en D'66 voor elkaar Het moet duidelijk zijn dat het CDA er veel moeite mee heeft in een eventueel kabinet met PvdA en D'66 de tweede viool te moeten spelen Van de zijde van de PvdA kan men van grote behendigheid spreken als men in staat is als partij een fors verkiezingsverlies te lijden en toch bij de formatie hoge ogen te gooien. Maar het is ook de on ontkoombaarheid in die redene ring die het voor het CDA zo moeilijk acceptabel moet maken Daarbij kan de PvdA enige ar- roganTie bepaald niet worden ont zegd De prijs die de partij bereid is te betalen om mee te regeren lijkt in elk geval laag. Binnen de PvdA bestaat geen overeenstem ming over de te volgen koers Een deel van de fractie gedraagt zich alsof met het CDA maar de PvdA de grootste partij is gewor den. Dat deel wil er hard tegen aan. Een ander deel is realisti scher. Wel is iedereen het erover eens dat Den Uyl niet in een kabi net moet gaan zitten dat door Van Agt wordt geleid. De vraag is of dat nu wel zo verstandig is? Er wordt weliswaar niet zoals in 1977 bewust gekozen voor een meerderheidsstrategie, er zijn wel dezelfde elementen die een rol spelen. En opnieuw is de per soon van Van Aat in het aedmq Het is voor iedereen duidelijk da een kabinet met een stevige par lementaire meerderheid noodza kelijk is om de grote problemen te lijf te kunnen gaan. In een derge lijk kabinet kan en mag de PvdA niet ontbreken. Het is daarom niet zo verstandig dat de PvdA zich gedraagt, zoals ze zich ge draagt. Op deze wijze verwijdert ze niet al leen het CDA van zich. maar wel licht straks ook D'66 Daarmee speelt de PvdA het CDA alleen maar in de kaart. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu n ,iéen ren s toonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v p. bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen naar LeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SUIL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1