;soperaüe Leiden: 12,5 miljoen SPORT Huisvesting apotheek in noodgebouw Morskwartier Jordanië: niet zonder meer steun aan Moskou heeft strqkseen extroaPERRVQ Ex-krakers demonstreren tegen gemeentebestuur Leidenaar mishandelt vriendin Ministerie: uitlatingen wethouder voorbarig Amnesty wil inspanning verdubbelen Geringe uitbreiding voor sociale dienst Vereniging lost schuld af met schilderij DE PRIJSBEWUSTE WINKEL VOOR JE VRIJE TIJD VRIJDAG 29 MEI 198] PAGINA 19 LEIDEN - De gemeente Leiden moet volgend jaar ten minste 12,5 miljoen gulden bezuinigen. In de komende maanden gaan speciaal hiervoor ingestelde werkgroepen bekijken hoe deze bezuinigingsoperatie kan worden uit gevoerd. Inkrimping van het personeelsbestand via na tuurlijk verloop lijkt onontkoombaar. Ook aan verhoging van de onroerend goed belasting wordt gedacht. Als het beleid van de gemeente niet .verandert dan loopt het be grotingstekort in 1982 op tot 25.7 miljoen. Volgens een (optimisti sche) schatting past het rijk 11 miljoen gulden bij, de zogeheten aanvullende uitkering uit het ge meentefonds. Met wat te voorzie ne meevallers en tegenvallers meegerekend, en het schrappen van de nieuwe plannen, die toch nog altijd niet waren goedge keurd, blijft er een tekort van bij na 12,5 miljoen gulden over. Dit bedrag zal volgens B en W uit de begroting moeten worden gesa neerd. Het college heeft inmiddels onder ling de 'pijn' verdeeld. Wethou der Waal (ruimtelijke ordening en verkeer) moet 3.8 miljoen gul den inleveren. Van Dam (onder wijs en samenlevingsopbouw) moet 2 miljoen op onderwijs en 1 miljoen op samenlevingsop bouw bezuinigen. Wethouder Schoute moet negen ton snoeien in de begroting voor cultuur en acht ton in de begroting volksge zondheid. Maatschappelijke zorg (één van de grootste uitgaven van de gemeente) wordt bij de bezuinigingen zoveel mogelijk ontzien. Deze post moet met 150.000 gulden worden terugge bracht. Wethouder Bordewijk (financiën), die de bezuinigingsoperatie aan kondigde, gaat zelf 1.5 miljoen snoeien in de séctor algemeen beheer en twee ton op het onder houd van gemeentelijke gebou wen. Wethouder Fase gaat een half miljoen bezuinigen op de reinigingsdienst, drie ton op het economisch beleid en twee ton op personeelszaken. De burgemeester doet ook een be scheiden duit in het zakje. In de sector openbare veiligheid wordt een ton geschrapt. Volgens Bor dewijk wilt er in deze sector nu eenmaarweinig aan de uitgaven te sleutelen, omdat men gebon den is aan wettelijke richtlijnen. Elementair Bordewijk benadrukt dat het colle ge bij deze bezuinigingsoperatie Wethouder Bordewijk: "De bezui nigingen hebben hoe dan ook in vloed op de werkgelegenheid". niet elke sector even zwaar wil belasten. Fors bezuinigen op maatschappelijke zorg vindt het college onaanvaardbaar. "De so ciale dienst en de dienst sociale werkvoorziening moeten in deze tijd van economische teruggang worden ontzien", aldus de wet houder. "Ook volkshuisvesting is zo elementair. Daar kan eigen lijk niets van af'. eigenaar al vrijwel aan het toege stane maximum zit. Het aandeel van de gebruikers van woningen laat nog wel ruimte voor verho ging, rnaar daar wil het college liever niet aan. "Je komt dan aan de koopkracht van de mensen en daar moet je erg terughoudend mee zijn", aldus PvdA-wethou- der Bordewijk. Bordewijk verwacht niet dat de be zuinigingen tot gedwongen ont slagen zullen leiden. Maar door het niet vervullen van vacatures zal een aantal afdelingen worden ingekrompen. "De bezuinigin gen hebben hoe dan ook invloed op de werkgelegenheid in Lei den", aldus Bordewijk. De ge meente is na de universiteit en het Academisch ziekenhuis, de grootste werkgever in de stad. Als oorzaken van het toenemend tekort noemt Bordewijk de slechte economische situatie, waardoor het rijk steeds meer bezuinigt. Deze bezuinigingen worden veelal afgewenteld op de gemeenten. Bovendien maakt de "waanzinnig hoge rentestand" het de gemeente niet gemakkelij ker. Verder zijn er de structureel verstorende factoren op grond waarvan Leiden nu al jarenlang een extra bijdrage van het rijk krijgt (en waar over de hoogte van dat bedrag rijk en gemeente elkaar telkens in de haren zitten). LEIDEN - Rond het industrie terrein aan de Gooimeerlaan in Leiden zal een hek worden geplaatst, de toegangsweg wordt definitief aangelegd en het terrein wordt schoonge maakt, geëgaliseerd en inge zaaid Deze maatregelen moeten het illegaal storten van afval tegengaan. Dat antwoorden B en W op vra gen van de PvdA-raadsleden Van der Pluijm en Maat Het is volgens het college "blijk baar onvermijdelijk dat braakliggende terreinen ille gaal worden gebruikt voor het storten van afvalstoffen, zoals de praktijk van de laat ste jaren laat zien". Het gaat voleens B en W om bouw- en Industrie terrein wordt gereinigd sloopafval, grof vuil en tuin afval. Zij achten het onwaar schijnlijk dat er gevaarlijke chemische afvalstoffen zijn gedumpt. Op dit moment wordt nog on derzocht of het vuil, dat de reinigingsdienst opzuigt uit straatkolken en op het terrein stort, schadelijk is voor het milieu. Het gemeentelijk bu reau milieuzaken vermoedt hierin de aanwezigheid van zware metalen als lood. cad mium en zink (bijvoorbeeld afkomstig van het verkeer en van dakgoten). De dienst gemeentewerken ge bruikt een gedeelte van het terrein als gronddepot. El ders afgegraven grond wordt tijdelijk gestort op het ter rein. totdat het ergens anders weer kan worden benut. B en W willen wat dit betreft niet spreken van 'het storten van vuil'. LEIDEN - Er begint schot te ko men in de komst van een nooda- potheek in het Morskwartier. Als alles volgens plan verloopt zal apotheker Kok zich gaan vesti gen in een noodgebouwtje op het terrein langs de Saffierstraat, tussen de Topaaslaan en de Opaalstraat Bij dc eventuele komst van een wijkgezondheids centrum in de Mors is Kok be reid daarheen te verhuizen. 'De Mors zit al geruime tijd verle gen om een apotheek. Wijkbewo- MAASTRICHT (ANP) - Ruim 60 ex-krakers en sympathisanten hebben gisteren in Maastricht gedemonstreerd tegen het "beleid van het gemeentebestuur voor de vorig jaar ontruimde kraak panden aan de Hondstraat in die plaats. Een jaar geleden ontruimde de Mo- MOSKOU (AFP) - De besprekin gen die koning Hoessein van Jor danië in Moskou heeft gevoerd, hebben niet een echte overeen stemming te zien gegeven tussen de Jordaanse en Russische poli tiek ten opzichte van het Mid den-Oosten en de kwestie Liba non, zo menen waarnemers in Moskou. In de Russische hoofdstad heeft de Jordaanse koning, altijd uit op een zeker evenwicht in zijn be trekkingen met de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, vooral geprobeerd zich niet al te zeer in het Russische kamp te laten trekken. Hij sprak wel zijn steun uit aan de Russische voorstellen voor een oplossing van de pro blemen in het Midden-Oosten, maar pas nadat deze van Sowjet- zijde in een tamelijk gematigde vorm aan hem waren gepresen teerd. Volgens de Sowjet-pers "steunt" Hoessein het reeds in februari van dit jaar gedane voorstel van president Leonid Brezjnjev tot het beleggen van een internatio nale conferentie over het Mid den-Oosten waaraan ook de PLO zou moeten deelnemen. Maar Hoessein heeft zijnerzijds tevens onderstreept dat hij soortgelijke steun wil geven aan "elk oprecht initiatief' dat "in het Midden- Oosten veiligheid, stabiliteit en vrede kan brengen". Eenzelfde situatie deed zich voor met betrekking tot Libanon: ook LEIDEN - Een 22-jarige Leide naar is gisternacht aangehouden vanwege het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijn vriendin. Hij had de vrouw zoda nig toegetakeld dat zij zich onder dokterbehandeling moest stel len. Als reden voor het pak slaag werd jaloezie opgegeven. hier namen de Sowjet-Unie en Jordanië verschillende stand punten in. Terwijl Brezjnjev de "Israëlische agressors" en het "Amerikaanse imperialisme" op één hoop gooide, stelde Hoessein slechts "het expansionistische doen-en-laten van Israël tegen over Libanon" aan de kaak. Noordwijker gepakt wegens oplichting bedrijven ARNHEM (ANP) - De politie in Arnhem heeft begin deze maand twee mannen uit Zevenaar en Noordwijk aan Zee aangehou den, die hebben bekend samen in het afgelopen jaar tientallen bedrijven te hebben opgelicht voor in totaal zeven ton. Ze maakten daarbij gebruik van een tweetal lege firma's, die goede ren lieten afleveren zonder ooit te betalen. Op hun bankrekening werd zo nu en dan geld gestort opdat daar informerende leveranciers de kredietwaardigheid van beide firma's niet in twijfel zouden trekken. De twee hoofdverdachten zijn de 34-jarige J. van M. uit Noordwijk en de 32-jarige L.G. uit Zevenaar. Ze zitten nog steeds in bewaring. Vier ook gearresteerde helpers zijn deze week in vrijheid ge steld. De Arnhemse politie ver wacht nog meer arrestaties. De lege bedrijven, waar het om gaat, zijn het installatiebedrijf "Pyrogas" in Arnhem en de coö peratieve vereniging Eemland in dezelfde stad. Via het laatste be drijf werden aanvankelijk tuinar- tikelen en later videorecorders besteld. Pyrogas werd gebruikt voor de aanschaf van kleurente levisies, wasmachines, dure aan stekers, grill-bakovens enz. De goederen werden snel via ken nissen doorverkocht. biele Eenheid de twee gekraakte panden, waarna ze gedeeltelijk werden gesloopt en nog steeds leegstaan. Ook dit feit is een doorn in het oog van de ex-kra kers, die enkele schuttingen om de panden omver trokken en hun demonstratie kracht bijzet ten met gescandeerde leuzen en spandoeken. Daarmee werd het beleid van het Maastrichtse gemeentebestuur laakbaar genoemd, met name. omdat een jaar geleden een kort geding werd aangespannen om snelle ontruiming van de panden te verkrijgen terwijl ue nog steeds leegstaan. De politie rukte wel uit, maar hoef de niet op te treden. Er deden zich geen incidenten voor De protest betogers verlieten eigener beweging de Hondstraat. ners moeten nu nog naar de bin nenstad om medicijnen te kun nen verkrijgen. Daarom wordt geprobeerd zo snel mogelijk een bouwvergunning te krijgen voor het terrein langs dc Safïicrstraat, dat nu nog de bestemming open baar groen heeft. Ook moet tij dens een te hoorzitting nog blij ken of de wijkbewoners tevre den zijn met deze geplande plaats voor een apotheek. Overigens blijft apotheker Kok ook gevestigd aan het Rapen burg. Vanuit deze apotheek ver zorgt hij bovendien de levering van medicijnen aan het Haag- wegkwartier. Duo betrapt bij inbraak LEIDEN - Twee jongemannen zijn gisteravond op heterdaad betrapt by een inbraak in de Zuiderparkschool aan de Asser- straat in Leiden. Omwonenden alarmeerden de politie die de 18-jarige Oegstgeestenaar en de 21-jarige Leiderdorper in de school konden aanhouden. De jongens hadden in de school al geluidsapparatuur, een aantal microscopen en wat geld verza meld. met de bedoeling die mee te LEIDEN - Geen enkele minister haalt het vandaag dc dag in zijn hoofd om de stadsvernieuwing de nek om te draaien. Het voorstel dat op 21 mei met de provinciale stadsvernieuwingscommissie is besproken is nog helemaal niet definitief. Op 24 juni vindt er een gesprek plaats met alle veertien ISR-gemeenten (gemeenten die via de interim saldo reke ning, dat wil zeggen op kosten van het rijk, aan de stadsvernieuwing werken). Leiden krijgt dan nog volop de gelegenheid om zijn belangen te verdedigen. Zo reageert het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening op de uitlatingen van wethouder Waal in deze krant van afgelopen dinsdag. Waal zei te vrezen dat Leiden tot I96S geen cent voor de stads vernieuwing meer zou krijgen. Het ministerie vindt dc uitlatingen van de wethouder voorbarig. Aan het voorstel van de nu demi lonaire Beelaerts van Blokland liggen volgens het HUniftefc ntetdetx gingen ten grondslag. Uitgangspunt is aldus het ministerie dat de gemeenten voortaan weten waar zij aan toe zijn, in plaats van af te moeten wachten of en wanneer hun plannen worden goedgekeurd J ACKSONV1LLE (DPAJAFP) - Een enorme ravage en veertien doden vormen de balans van een ongeval op het Amerikaanse vliegdekschip 'USS Nimitz'. Een militair vliegtuig stortte woensdag neer op de Nimilz. die voor de kust van de Amerikaanse staat Florida lag. De bommenwerper vernielden vier jagers, drie andere vliegtuigen en een helikopter Bij het ongeval raakten 45 personen gewond. DEN HAAG (ANP) - Amnesty In ternational wil haar ledental en inspanningen de komende twee jaar verdubbelen. Dat staat in een verklaring die de organisatie die opkomt voor de rechten van de mens, gisteren in Londen heeft gegeven ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan Amnestv roept op tot mobilise- ring van de openbare mening en het nemen van juridische maat regelen om schending van de rechten van de mens tegen te gaan. Amnesty waarschuwt dat politieke moord, marteling, ontvoering en gevangenneming in steeds meer landen voorkomen. Vaak is er sprake van systematische vervol ging. In veel landen staat niet al leen de vrijheid van geweten van gevangenen op het spel maar ook hun leven, aldus Amnesty LEIDEN - Na veel ingewikkeld rekenwerk heeft de Leidse socia le dienst weer een manier gevon den om het enorme personeelste kort iets terug te brengen Door geld te putten uit de rijksbijdra geregeling voor woonwagenbe woners kan de dienst één extra man of vrouw aanstellen op de afdeling maatschappelijke zorg. Hierdoor wordt het personeelste kort op die afdeling terugge bracht van 9.2 tot 8.4. Het nieuwe personeelslid zal namelijk voor maar 32 uur per week kunnen worden aangesteld. Vorige maand vond de sociale dienst al LEIDEN Binnenkort is in het gemeentelijk museum De Lakenhal het portret van Wil lem van Heemskerk, geschil derd door Jan van Mieris, te bezichtigen. De Lakenhal krijgt dit schilderij van de Vereniging Oud-Leiden, die nog een schuld had in te los sen aan de gemeente. Vorig jaar verkocht de vereni ging namelijk het pand Klok- steeg 2. In dit pand bevonden zich echter nog enkele kunst voorwerpen die niet aan de vereniging toebehoorden. De werkelijke eigenaar, de ge meente Leiden, zag haar kunstbezit aan zich voorbij gegaan en slaagde er ook niet meer in de voorwerpen terug te krijgen. De nieuwe eigc naar dacht waarschijnlijk "eens gekocht blijft ge kocht". De Vereniging Oud-Leiden bleef zo met een schuld zitten van zo'n 15.000 gulden, de waarde van de ten onrechte verkochte voorwerpen. Als schadeloosstelling schenkt de vereniging nu het schilde rij van Jan van Mieris aan de gemeente. Dit schilderij, sa men met de kosten van het restaureren ervan, vertegen woordigt eveneens zo'n 15 mille. mogelijkheden om 3,5 man extra personeel aan te nemen. Het per soneelstekort blijft echter schrikbarend groot. Voor een re delijke bezetting heeft de dienst nog tientallen extra mensen no dig Het tekort aan personeel bij de so ciale dienst gaat vooral ten koste van de begeleiding van dc cliën ten. Het uitbetalen van dc uitke ringen heeft de grootste voor rang; voor het bijstellen van de uitkeringen aan veranderde om standigheden is echter minder tijd over. Aangehouden met spuitbus... LEIDEN - Een 16—jarige Leider- dorpse scholier en een 22-jarige ziekenverzorger uit Leiden zijn gisternacht aangehouden nadat ze op verschillende plaatsen in de stad gevels hadden bespoten. Nog gewapend met spuitbussen V. rl Werden - n door de politie in de kraag gevat BREESTRAAT 93. LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19