Voorzichtiger bij kopen van bijbel EK-selectie uitgebreid VNA winnaar Kooi-cup Lugdunum sluit seizoen af met nederlaag: 2-0 De Engel Oude Testament in omgangstaal bijna klaar Romaanse kerken in het noorden Jeugdatleten snel in Leiden De VNA-jeugd met supporters juicht om het binnenhalen van de Kooicup. Kagia eerste in Leiden-toernooi LEIDEN - De eerste grote vuur doop voor het Europees junio renkampioenschap atletiek, te verwerken medio augustus in Utrecht, heeft gisteren weer vijf leden voor de Nederlandse selec tie opgeleverd. Eerder dit sei zoen verzekerden de tienkam pers Rob de Wit (PSV Eindho ven) en Guido van der Sluis (AAC Amsterdam) zich al van deelneming aan het EK. Gisteren, tijdens de 5-districte- n-ontmoeting in Leiden, sprint te Nellie Cooman (AVR Rotter dam) zich uit de anonimiteit. De 100 meter loopster die vorig jaar niet eens tot de tien beste junio ren behoorde dook ruim onder de limiet: 12.05 seconden. Ingrid Stoot (Sprint Breda) haalde op de kunststofbaan in de Leidse Hout exact de limiet op de 400 meter: 55.00 seconden. Ook Et- waria Sardjoe (Sagitta Amster dam) sprong precies de geeiste hoogte: 1.75 meter. Holland-jeugd in landenteam leiden - vier junioren van het Leidse AV Holland maken mor gen hun debuut in de Nederland se jeugdploeg die op de kunst stofbaan in Zevenaar uitkomt te gen de jeugdatletiekploeg van België. Yvonne van Dorp loopt de 100 meter, springt ver en komt uit in de 4 x 100 meter ploeg, Jacqueline Baljet staat ge noteerd voor de 100 meter hor den, Regina van Duyn voor de 800 meter en Jan Jansen voor de 3000 meter. Van De Bataven Lei den komt Marcel Honsbeek uit op de 1500 meter. Leendert Per- soons én Rudi van Maurik van het Alphense AAV'36 staan op gesteld voor resp. de 1500 meter en het hinkstapspringen. Laatst genoemd nummer neemt ook Peter Blokker (Spartaan Lisse) voor zijn rekening, evenals de 400 meter. Van het Boskoopse AV'47 springt Sandra Radder ver en werpt Alex van Spronsen de discus. Tosca van Vliet (Antilope Waddinxveen) springt ver. (Van onze redactie geestelijk leven) Het aantal bijbels dat de scholen in Nederland jaar lijks van het Bijbelgenoot schap afnemen loopt te rug. Een oorzaak daarvan is de daling van het leer lingental. "Ook een zeer grote krachtsinspanning zal ons nauwelijks in staat stellen dit aantal op de ou de hoogte te brengen", zegt het jaarverslag 1980 van het Nederlands Bij belgenootschap. De aantallen bijbels die via de ge wone boekhandel in handen van de mensen komen vertonen Kerk in DDR erkent staat de staatssecretaris voor kerkelijke zaken in Oost-Duitsland (DDR), Klaus Gysi, brengt op het ogen blik een bezoek aan de Wereld raad van Kerken in Genève. Hij heeft daar gezegd, dat het vermij den van een confrontatie tussen kerk en staat in zijn land in het belang is van Europa en de situa tie in het midden van Europa minder scherp maakt. Gysi meende een positieve veran dering waar te nemen in de ver houding van de kerk ten opzich te van de socialistische staats macht. "Het in het marxisme-le- ninisme gewortelde karakter van de DDR is voor de meerderheid van de kerkelijke ambtsdragers geen reden om de staat niet te er kennen als een legitieme, door God gewilde macht". De staatssecretaris vindt de hou ding van de kerk 'tussen totale weigering en totale aanpassing' principieel juist. "Bij totale aan passing houdt de kerk op kérk te zijn in de juiste zin van het woord. Bij totale weigering zou den wij een confrontatie hebben, en dat zou een ramp zijn voor het volk". Volgens Gysi wordt in de DDR uitgegaan van de gelijk heid van alle burgers. "Niemand wordt er om zijn geloof bena deeld", verklaarde hij. De Utrechter Rob Druppers (Hel las) maakte zijn favorietenrol waar. Hij werkte de 800 meter in 1.49.6 seconden af. Tenslotte ging ook voor zijn clubgenoot Wim de Koning het licht op groen. De 19-jarige politieagent kwalificeerde zich op de 2 km steeple chase. Zijn winnende tijd (5.48.5) betekende een nieuw Ne derlands record. Dat resultaat zal evenwel niet als zodanig worden beloond, want de jury liet hem in de eerste ronde een waterbak overslaan. En vlak voor de finish werd ook nog vergeten de laatste hindernis weg te halen. Van de regionale vertegenwoordi gers die in de ploeg van West 2 (Zuid-Holland en Zeeland) wa ren gekozen vertolkte Yvonne van Dorp (Holland Leiden) weer een opvallende rol. Dit meisje boekt een zeer snelle vooruit gang wat tot uitdrukking kwam in twee persoonlijke records: de 100 meter in 12.44 en de 200 me ter in 25.40 seconden. Vooral het lopen op de 200 meter was sterk want zij hield gevestigde jeug- datletes als Janneke Bosma (vo rige week nog winnares van de Coupe Nationale Nederlanden) en indoorkarnpioene Tanja Tjep- kema achter zich. Michel Moll, eveneens Holland, deed het ook goed door op de 400 meter in de buitenbaan naar 50.51 seconden te lopen. Zijn clubgenote Regina van Duyn draaide op de 800 meter niet zo makkelijk: 2.23.4. Zij werd op de ze afstand o.a. overtroefd door Maries Hunck (Bataven Leiden) die een sterk eindschot in de be nen had: 2.18.2. Sandra Dorlas, ook Bataven, kwam op de 400 'meter aardig in de buurt van de EK-limiet met haar 55.98 secon den. Peter Blokker (Spartaan Lisse) liep een goede 400 meter (51.38 meter) en kwam in de ver springbak tot 6.27 meter. Jek Persoons (AAV Alphen) deed een vergeefse poging de limiet op de 1500 meter te halen. Hij bleef daar met zijn 3.55.0 zo'n drie seconden van verwijderd. Clubgenoot Jos Bosman wierp de speer naar 50.90 meter. De zusjes Sandra en Edith Radder van het Boskoopse AV'47 noteer den resp. 69.15 op de 400 m hor den en een goede 5.70 meter in de verspringbak. eveneens een daling. Veel boek handels hebben de laatste jaren hun deuren moeten sluiten. Te gelijk zijn de boekhandels het ac cent gaan verleggen naar de ver koop van bepaalde uitgaven, de 'bestsellers'. Er is minder aan dacht voor het in voorraad heb ben van een ruime keuze. Het verlies in deze sector werd aan vankelijk goedgemaakt door het ontstaan van 'evangelische' boekwinkels, die zeker wat het aanbod in bijbels betreft een deel van de taak van de 'professione le' boekhandel overnamen. Maar voor het eerst liep vorig jaar ook het aantal via de evangelische boekwinkels verspreide bijbels terug. De oorzaak daarvan is nog niet geheel duidelijk. Men neemt aan, dat de economische situatie er verband mee houdt. Mensen gaan kennelijk voorzichtiger ko pen, ook ten aanzien van bijbels. 'Groot Nieuws' Toch heeft het Nederlands Bijbel genootschap vorig jaar nog meer dan 200.000 bijbels verspreid, waarvan 14.000 naar het buiten land. De verspreiding van de Statenver taling (editie 1977) heeft zich ge stabiliseerd op ongeveer 7000 ex emplaren per jaar. Van de nieu we Friese bijbel gingen 1200 ex emplaren de deur uit. De markt voor het Nieuwe Testa ment in de omgangstaal, 'Groot Nieuws voor U', is over het hoogtepunt heen. Aan het eind van 1980 moest nog maar ander half procent van de totale tekst van het Oude Testament in om gangstaal worden overgezet. Dat werk loopt dus naar z'n eind. Voor beginnende lezers wordt doorgewerkt aa'n het vertalen van bijbelboeken in eenvoudig Nederlands. De eerste veertien hoofdstukken van het boek Han delingen der Apostelen kwamen voor uitgave gereed. Dr. A. de Kuiper, algemeen secre taris van het Nederlands Bijbel genootschap. neemt op 13 juni afscheid tijdens de algemene vergadering in Utrecht. De syno de van de Hervormde Kerk heeft hem tot haar secretaris algemene zaken benoemd, als opvolger van dr R. J. Mooi. die secretaris-ge neraal van deze kerk werd. De heer R. van Holst Pellekaan, nes tor van de staf van het bijbelge nootschap (hij is daar al 35 jaar werkzaam), zal voorlopig zijn functie waarnemen. Later wordt LEIDEN - Het tiende jubileum- toernooi om de Kooi-cup is gisteren gewonnen door de E-junioren van VNA. In de fi nale hield de Boshuizerkade- jeugd VTL en Roodenburg achter zich. Het scheelde overigens maar weinig of de latere winnaar- tjes waren niet eens in de fi nale gekomen. In de laatste en beslissende poule-wed strijd tegen Oranje Groen werd niet gescoord en daar om moesten strafschoppen uitsluitsel brengen. VNA was daarbij iets gelukkiger dan Oranje Groen. In het eerste fi nale-duel tegen VTL scoorde VNA een treffer en dat bleek uiteindelijk voldoende om de gigantische Kooi-cup mee naar huis te mogen nemen. In de andere twee partijtjes vie len namelijk geen doelpun ten. Een geslaagde dag op Noord waar 's ochtends om zes uur een nieuwe algemene secretaris benoemd. Meer vraag Internationaal blijft de vraag naar bijbels toenemen. Het ver taalwerk gaat gestaag door. In heel veel gebieden zal dit de ko mende tijd worden afgerond en dan zullen de resultaten van dat werk ook in druk moeten ver schijnen. Bovendien zijn veel ver talingen uit de vorige eeuw of eerder nauwelijks meer te ge bruiken. Ze moeten worden ver vangen door hedendaagse verta lingen. Alleen in Afrika zullen in de komende jaren al 75 volledige bijbels moeten worden gepubli ceerd. Dat vraagt enorme extra investe ringen, boven het gewone werk. "En dat in een tijd", merkt de sa mensteller van het jaarverslag op, "waarin lang niet alle moge lijkheden meer kunnen worden aangegrepen, omdat de finan ciën ontbreken". Er zijn in ons land nu 454.000 men sen die het bijbelgenootschap op een of andere manier financieel steunen. Gospelgroep naar Leiden LEIDEN - Rob Gijbeis, projectlei der van het interkerkelijke Pe tra-jeugdkoor, berichtte ons, dat op zaterdag 13 juni de Ameri kaanse gospelformatie 'Second Chapter of Acts' na zes jaar weer naar Leiden komt. 'Second Chapter' is, volgens Gijbeis, voor de liefhebbers van gospelmuziek een van de meest gewaardeerde groepen ter weield. "Het is go spel-rock van wereldformaat". In 1975 verzorgde de groep een op treden in een uitverkocht 'Ahoy'. 'Second Chapter' maakt een toer- nee door Europa. De groep doet eerst Engeland. Zwitserland, Frankrijk en Duitsland aan en komt dan naar Nederland voor radio- en tv-opnamen en vier concerten. Het slotconcert - de andere zijn in Elburg, Almelo en Wageningen - is in de Leidse Stadsgehoorzaal Het Petra jeugdkoor heeft het mee voorbe reid. Ter gelegenheid van dit bezoek aan Europa brengt de Amerikaanse groep twee nieuwe lp's op de markt: 'Roar of love'en Rejoice'. overigens een aantal vrijwilli gers in de weer waren om de velden bespeelbaar te ma ken. De overvloedige regen val had met name het tweede veld veranderd in een mod derpoel, maar met karre- vrachten zand en met behulp van de weergoden - het stop te met regenen - kon de zaak worden gered. Zodat het groots opgezette gebeuren vlekkeloos als vanouds afge werkt kon worden. LFC DWO mocht zich gistermiddag winnaar noemen van de IM Jan Brouwer-wisseltrofee, hoofdprijs van het LFC dl en el-juniorentoernooi. De Zoe- termeerders schoten met een puntentotaal van 16 ver bo ven de overige vijf deelne mende verenigingen uit. Stadgenoot DSO kreeg de Willem Taffijn-sportiviteits- beker uitgereikt. Leidens ere- S. J. van der Molen in Leeuwarden heeft een fraai boek gemaakt over de romaanse kerkbouw in de drie noordelijke provincies. 'Romaanse kerken van het Noor- dererf isde titel. De Walburgpers in Zutphen heeft het uitgegeven. Uit boek is zeker niet het eerste dat de romaanse bouw (12de en 13de eeuw) - een uniek cultuurbezit beschrijft en in beeld bréngt Ozinga en Ter Kuile zijn klinken de namen op dat gebied. De waarde van het nieuwe boek ts. dal het zich beperkt tot een be paalde streek en in woord en beeld uitvoeriger dan de andere uitgaven kan stilstaan bij wal alleen al het noorden van ons land aan kerken en torens uit de burger Joop Riethoven, die 's ochtends de aftrap had ver richt, nam na afloop ruim 200,- mee naar huis die spe lers en jeugdleiders hadden ingezameld ten bate van het gehandicapte kind. Leiden Kagia bl was het sterkste in het toernooi van Leiden waaraan tien verenigingen uit de regio deelnamen. De Kaagbewo ners versloegen VTL in de fi nale met 2-0. Lugdunum fi nishte als derde, door na de met 0-0 afgesloten kleine fi nale tegen Docos de straf schoppen beter te nemen. VNL werd door 3—0 winst op VNA vijfde. Leiden houdt morgen, voor el teams Van alle Leidse vereni gingen. het toernooi om de Morschbokaal. Bij LFC wordt door e2 en d2-teams gestreden om de 'Kanarie cup'. romaanse tijd heeft te bieden En dat is - zo u het nog niet wist heel veel en zeer rijk De romaan se en romano-gotische kerken rij gen zich daar aaneen Van der Molen heeft geijverd om zijn boek een waardige plaats te geven tussen de andere over dit boeiende onderwerp, en hij is daarin volledig geslaagd. Er is in de loop der eeuwen veel van de romaanse bouwkunst i>erloren gegaan. Vaak is het oorspronke lijke romaanse karakter van een kerk door de vele veranderingen en verminkingen in daaropvol gende perioden nauwelijks nog herkenbaar. Maar wdt er nog over is, is alleszins de moeite waard om er aandacht voor te vragen. En hoe meer aandacht, PAPENDRECHT - Lugdunum heeft de competitie afgesloten met een 2-0 nederlaag tegen Pa- pendrecht. Met uitzondering van het eerste kwartier toonde de kikkerpolderploeg zich gelijk waardig aan de Papendrechters. die zich evenwel gewoon schotvaardiger toonden dan de gasten en daardoor de zege bin nenhaalden. Lugdunum kende een uiterst moeizame start. Van een goede organisatie was achterin geen LEIDEN - De conclusie dat de zaalvoetballers van De Engel vanavond in het eerste finale duel van de strijd om de nationa le titel tegen De Klomp beslagen ten ijs komen voert wellicht iets te ver. Dat de Lisscr ploeg niet voor een grote verrassing komt te staan kan in elk geval wel wor den aangenomen, nu aanvoerder Theo Godyla maandagavond het Edese De Klomp in actie zag te gen Hovocubo in strijd om de fi nale-plaats. Theo Godyla over het vanavond voor de eerste maal te bestrijden De Klomp "Het is volgens mij een redelijk goede ploeg, die echter tamelijk hard speelt. Het duel tegen Ho vocubo was voor De Klomp een moeilijke wedstrijd, waarin het team simpel, rechtlijnig voetbal speelde". De eerste finale wedstrijd van De Engel tegen De Klomp (kam pioen district Oost) wordt van avond gespeeld in sporthal De Reehorst in Ede. aanvang van het duel is om 21 00 uur. In verband met het feit dat een aantal zaalvoetballers van De En gel zondag voor een belangrijk duel met SC Lisse de wei in moe ten, is de tweede wedstrijd van De Engel verplaatst van maan dagavond naar woensdagavond. Voor deze wedstrijd wijkt De En gel van de THB hal uit naar de Gemeentelijke sporthal (aan vang die avond 20.30 uur). hoe groter de kans dat voort gaand verval van deze kwetsba re monumenten met succes wordt voorkomen, getuige het werk van de Friese en Groninger stichtin gen tot behoud van oude kerken. Het boek uan Van der Molen staat bol ran prachtige foto's. Paul Vogt heeft ze gemaakt De be schrijvingen van de uitgekozen kerken en torens na een alge mene inleiding - zijn korf gehou den en zijn voor een 'leek' ner gens moeilijk. Schrijver en foto graaf hebben zich op een breed publiek gericht De belangstellen de lezer krijgt te zien en te horen wat h ij wil weten en wat werkelijk nuttig is voor zijn in zicht dC sprake, waardoor er keer op keer spelers alleen voor het Lugdu- num-doel opdoken. Door on nauwkeurigheid aan Papen- drecht-zijdc bleef de '0' by Lug dunum gehandhaafd. Na de moclijke openingsfase kwam de ploeg van Ruud de Groot goed terug. Er ontstonden ook goede kansen, maar invallers Henn v.d. Weyden en Wim van Pylen mis ten Na de pauze trok Lugdunum de opgaande lijn door. Jan Verver kreeg dë kans. maar ook zyn vi zier stond niet zuiver afgesteld. Tien minuten voor het einde kwam Papendrecht verrassend op 1-0 en éen minuut voor tyd kreeg Lugdunum het tweede doelpunt te verwerken. Franchi wijst KNVB-voorstel resoluut af PARIJS (GPD) - De Europese Voetbalunie zal niet toestaan dat de winnaar van de na-competitie, waaraan de KNVB de periode kampioenen van de eredivisie wil laten deelnemen, uitkomt in het UEFA-Cuptoemoai. Dr Ar- temio Franchi, de president van de UEFA. hel dat WOetlidag 'n dens een persconferentie in Pa rijs weten. „Dat zal niet worden goedgekeurd omdat dan een precedent wordt geschapen waardoor ook andere landen via allerlei merkwaardige systemen voor de dag zullen ko men. Het is niet juist om op die manier een club voor het UEFA- Cuptoernooi aan te wijzen. Daar voor is dit toernooi te serieus aldus Franchi. Het voorstel om in navolging van de eerste divisie ook in de ere divisie met periodetitels te gaan werken, moet zaterdag overigens door de clubs in het betaalde voetbal nog worden goedge keurd. Defensie. De Navo moet met het Warschaupact blijven onder handelen. maar zolang dat geen concreet resultaat heeft moet het Westen zijn inspanningen niet verminderen. Een petitie van de ze strekking heeft een afvaardi ging van het Nederlandse inter kerkelijke comité Tweezijdige ontwapening* overhandigd aan secretaris-generaal Luns van de Navo. De delegatie bracht woensdag een bezoek aan het Navo-hoofdkwartier in Brussel. Afschriften van de petitie zijn ge gaan naar de Russische en Ame rikaanse ambassadeur in ons land en naar minister De Geus van defensie. Beroepingswerk. Hervormde Kerk bedankt voor Laar(Evang. Reformierte Kirche in Noord- west-Duitsland) J. L. Raves loot Heemse, voor Oosterzee (Fr.) G. de Fijtrr StbildtbUftll 'Kr voor Waarder (Driebruggen) L. H Oosten Wouterswoude. Gere- foran '<i.Ui rken Wierden L. Bouma Ridderkerk. Gercfornii nl. Kerken Vrijge maakt beroepen te lJmuiden J. Kruidhof Enschede, te Zwolle H. K. Bouwkamp Gramsbergen. Paus. Hoewel de paus goed her stelt van zijn verwondingen, valt er voorlopig niet aan te denken, dat hij /al kunnen deelnemen aan de internationale bisschop- pcnbycenkomst op Pinksteren in Rome Di uitnodiging ui de paus aan de bisschoppcneonfe- n iltiei in de wereld om m k h gatie naar Rome te sturen blijft echter wel van kracht Het is zijn wens, dat op deze wijze de hele kerk deelneemt aan de herden king van de concilies van Con- stantinopcl (in het jaar 381) en van Epheze (431). Het eerste con cilie beleed uitdrukkelijk het ge loof in dê Heilige Geest, het tweede het geloof in JOM Chris tus als God en als mens. Vrijlating. De secretaris van de Poolse bisschoppenconferentie, bisschop Dabrowski, heeft met de Poolse minister van justitie, Bafia. gesproken over vrijlating van politieke gevangenen Da browski en Bafia zijn voorlopig overeengekomen, dat de vyf Ie den van d« 'Vereniging voor een onafhankelijk Polen' die al sinds de herfst gevangen zitten me disch zullen worden onderzocht Dabrowski zal op de hoogte wor- d« n g« t« ld van het n .uit iat v in dit onderzoek. Het Romaanse kerkje in het Groningse Marsum (bij Appingedam).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17