Bert Oosterbosch verslaat Hinault Timman bedwingt Karpov Donkere wolken boven tennis toernooi Parijs CF Barcelona wil Rummenigge Roomburg—F oresca te nog geen beslissing Ajax matig VRIJDAG 29 MEI 1981 SPORT Uitstekend uitzicht op hoofdprijs AMSTERDAM (ANP) - Dankzij een knap bevochten remise te gen wereldkampioen Karpov kan Jan Timman de eindzege in het internationaal schaaktoer nooi te Amsterdam vrijwel niet meer ontgaan. Applaus klonk op toen de monitoren in de demon stratiezaal de handreiking op de 33ste zet "in veelvoud weergaven. Het was een alleszins bevredi gend, zij het onverwacht slot van een sprankelende partij, waarin wereldkampioen Karpov met wit alles heeft gedaan om Timman beentje te lichten. Zijn secon dant Zaitsev en zijn body guard schoven in de aangrenzende ka mer onrustig op hun stoel heen en weer, toen Karpov in een dub- bel-fianchetto eerst een pion en later een loper offerde voor een dreigende koningsaanval. Met een toren op de laatste lijn pinde hij Timmans paard in diens ei gen stal. De bewegingsvrijheid van de Ne derlandse grootmeester werd tot het uiterste beperkt, maar steeds weer slaagde hij erin zodanig te antwoorden dat de gretig analy serende meute bij de soms duize lingwekkend diepgaande varian ten geen sluitende winstgang voor wit kon vinden. Dat gebeur de ook na afloop niet, zodat de eerste indruk was, dat het alle maal correct was, hoe bizar het er op sommige momenten ook uit zag. Zonder twijfel een buitenge wone prestatie van Timman, die zichzelf juist in het snelle doorre kenen van varianten de mindere acht van Karpov. Hij gebruikte veel meer bedenktijd dan de we reldkampioen, maar toen dat verschil ging meetellen, was de stelling zo vereenvoudigd dat er weinig meer scheef kon gaan. Al met al is daardoor de kans aan wezig dat Timman voor het eerst in zijn carrière boven Karpov gaat eindigen. Van de Nederlan der is bekend dat hij Amsterdam graag wil winnen. Bij Karpovs prestaties moet men zijn voorbe reiding op de komende match om het wereldkampioenschap tegen Kortsjnoi incalculeren. Overigens is de strijd om de hoofd prijs van 7.500 gulden met de partijen Timman-Hort en Kava- lek-Karpov in het vooruitzicht nog niet gestreden. Zowel Hort als Kavalek behoren tot het vier tal dat Timman op slechts één punt afstand volgt. De in Ameri ka wonende Kavalek kwam in die comfortabele positie doordat Kick Langeweg het niet op de el lende van de tijdnood wilde laten aankomen en in mindere stelling opgaf. Hort gaf in een gesloten Spaanse partij in de overgang naar het middenspel remise te- gen Portisch. Donner troK profijt van de studie die hij aan het treffen Karpov- Portisch uit de achtste ronde had gewijd. Hij kwam met wit tegen Poloegcöevski zeer bevredigend te staan en bood naar eer en ge weten remise aan. Poloeg^jevski accepteerde het. Voor hem heeft Amsterdam toch niet veel moois meer te bieden. Hans Ree ten slotte werkte dankzij een solide overwinning op Miles zich op tot de vijftig procent-score. Deze eerste zege is echter te laat geko men om de Amsterdamse groot meester nog een redelijk uitzicht te geven op een van de zes be schikbare geldprijzen. Nu zal hij het moeten doen met de twee honderd gulden die per punt be schikbaar wordt gesteld. Een na delig verschil ten opzichte van de zesde plaats van minstens duizend gulden. Stand: 1. Timman 7 punten, 2 Karpov 6'-6, 3 Hort, Smyslov, Kavalek, Por tisch 6. 7. Ree 5. 8. Ljubojevic, Miles. Poloegajevski 4'A, 11. Donner 2"A, 12. Langeweg l'A. Partij: Karpov (wit)Timman (zwart). 1 Pgl-f3, Pg8-fB. 2 c2-c4. b7-b6. 3 g2-g3. Lc8-b7. 4 Lfl-g2, g7-g6. 5 d2-d4. c7-c5, 6. 0-0, Lf8-g7, 7 Pbl-c3, Pf6-e4. 8 Pc3xe4, Lb7xe4. 9 d4-d5, 0-0. 10 Lg2-h3, Le4xf3. Il.e2xf3, e7-e5. 12.f3-f4. e5xf4. 13 Lclxf4, Lg7xb2. 14 Tal-bl, Lb2-f6. 15D- dl-a4, d7-d6, 16.Tbl-b3. h7-h5, 17. Tfl-el. g6-g5. 18 Tb3-e3. g5xf4. 19- Te3-e8, b6-b5. 20.Da4xb5. Dd8-b6, 21 Te8xfB+. Kg8xfB. 22Tel-e8-f, KfB-g7, 23 g3xf4. Db6xb5. 24 c4xc5. Lf6-c3, 25 Lh3-fl, Lc3-a5, 26 Te8— c8, Kg7-fl>, 27.Kgl-g2, Kg6-e7. 28 Kg2-f3. La5-d8. 29.a2-a4, a7-a6, 30 b5xa6, Ke7-d7. 31.Lfl-h3, Kd7-e7, 32.Lh3-fl, Ke7-d7 remise. LEIDEN - Het eerste hockeyducl tussen de eerste-klaskandidaton Room burg en Forescate heeft een 1 -1 gelijkspel opgeleverd in de gisteren bij Roomburg gespeelde wedstrijd. De hockeyers van Roomburg begonnen de wedstrijd voortvarend. In de eerste minuten al kreeg Roomburg goede kansen door een schot van Kees Wendt uit een strafcorner die Forescalekeeper Piet-Hein Rcidsma zo moeilijk verwerkte dat Joost van Leeuwen nog een scoringskans kreeg die hij niet benutte. Na 20 minuten spelen scoorde Kees Wendt voor de Leidenaars 1—0 door een strafcorner hard tegen de plank te slaan. Tot de rust bleef Room burg sterk aandringen zonder daarbij overigens veel kans op scoren te hebben. In de tweede helft werden de rollen omgedraaid door Forescate dat een constante druk op het Roomb.urgdool bewerkstelligde. Al snel na de hervatting moest Roomburger Nico Klooster op de Ign redding bren gen en had keeper Ronald Cijs handen vol werk met een sene strafcor- ners die hg te verwerken kreeg, waarbg hij uitstekend werd geassis teerd door de snel uitlopende verdediger Hans van Ekdom Tien minuten voor het einde maakte Dirk-Jan Wassink het Voorschoten- se doelpunt, wat de eindstand 1-1 opleverde. Zondag a s. wordt er bij Forescate in de return op kunstgras beslist welk team in de eerste klasse mag uitkomen De Leidenaars hebben het voordcel dat bij een gelijkspel het eerste-klasserschap behaald kan worden door het beter doelsaldo dat Roomburg reeds heeft verworven. PARIJS (ANP) - De organisatoren van de open Franse tenniskam pioenschappen op Roland Garros zitten na vier dagen tennis onge twijfeld met de handen in het natte haar. Van de 46 voor gisteren vastgestelde partijen werden er 13 gespeeld. Tien moesten worden onderbroken. De organisatie moest de gedachte om de andere 23 par- i toen zij omhoog keken. tijen te laten spelen meteen laten De donkere wolken pakten zich letterlijk en figuurlijk boven Ro land Garros samen. Voor Jimmy Connors en Björn Borg waren er wel een paar lichtstraaltjes. Con nors plaatste zich zonder al te ve«*l moeite (6-1, 7-5, 3-6 en 6-3) via de Fransman Christophe Ro- ger-Vasselin voor de tweede ron de. Borg moest daarin aantreden tegen de Braziliaan Cassio Motta. Motta kreeg, nadat hij in de eer ste set een game had gewonnen, in de tweede wat meer zelfver trouwen. Hij vocht hard, maar kon toch niet verhinderen dat Borg hem snel met 6-1, 7-5 en 6-0 van de baan mepte. De Zweed kan nu wel heel rustig op zijn beurt tegen de Fransman Torre, in de derde ronde gaan wachten, aangezien er nog vele partijen in de eerste en tweede ronde moe ten worden gespeeld. Verbazing wekte die 28-jarige Paul-Antoine Torre. Via de kwa lificatiewedstrijden had hij een plaats in het hoofdtoernooi afge dwongen. Daarin begon hij als de nummer 550 op de wereld ranglijst. Eerst deed de tennis sende ingenieur iedereen ver steld staan door zijn zege in de eerste ronde op de Australiër Paul McNamee, die vorig jaar op Roland Garros John McEnroe had laten struikelen. Door die prestatie klom hij op de ranglijst. Nog groter was de verbazing toen hij in de tweede omloop de geroutineerde Spanjaard Angel Gimenez met een nederlaag op de baan liet staan. Nu komt hij dan, als nummer 226 op de we reldranglijst, tegen Bor Een avontuur waarvan Torre zegt: 'Ik heb er altijd van gedroomd om tegen Borg te spelen. Mijn inten tie is om me 2o goed mogelijk te presenteren en veel plezier uit die partij te halen. Het is tenslot te mijn laatste in dit toernooi'. Bij de dames werden vier partijen afgewerkt. De Nederlandse Na nette Schutte had in de tweede Zaterdag 30 en zondag 31 mei LDWS-T0ERN00I (om de "Klaas Huner" bokaal) zaterdag 30 mal. 13.00 uur een optreden van ANDRÉ HAZES LDWS-sportpark "De Vliet" ronde weinig verweer tegen de altijd zo wisselvallig optredende Roemeense Virginia Ruzici: 5-7, 2-6. De Tsjechoslowaakse Hana Mandlikova, het afgelopen jaar als een komeet omhoog gescho ten in het dames tenniscircus, klaarde het karwei tegen de Roe meense Lucia Romanov binnen korte tijd: 6-1, 6-2. Het organisatiecomité van het toer nooi om de open Franse tennis kampioenschappen heeft de Amerikaan Elliot Teltscher be straft met een geldboete van 2500 dollar (ruim zesduizend gulden). Na zijn nederlaag in de eerste ronde tegen Ilie Nastasa uit Roe menië had Teltscher een drei gend gebaar gemaakt naar arbi ter Patrick Flodrops. Solleveld wint proloog Olympia's ronde. BOURG-EN-BRESSE (ANP) - In zijn achterhoofd denkt Bert Oosterbosch weieens aan het werelduurrecord. Als hij zich volledig heeft ontwikkeld als beroepsrenner en zijn lichaam en gestel hard genoeg geworden zijn, wil hij op een goede dag een aanval doen op de 49,431 kilometer van Eddy Merckx uit 1972. Gerrit Solleveld in actie tijdens de proloog t sterke tijdrit van de Westlander. Olympia's Ronde. Een De ontwikkeling van Bert Ooster bosch is op het ogenblik in volle gang. Gistermiddag versloeg hij Bernard Hinault, de grote specia list, in de 40 kilometer lange tijd rit van de Dauphiné Liberé. Een topprestatie, want Oosterbosch is nog geen 24 jaar. Over drie, vier jaar zal de frêle Brabander pas aan zijn top zijn. Met Bert Oosterbosch als verbluf fend winnaar van de tijdrit en de Belg Ludo Peeters als drager van de gele leiderstrui was de ploeg van Peter Post opnieuw spelbe- palend in de Dauphiné Liberé, niet zonder zorgen overigens. Jo- han van de Velde, winnaar van vorig jaar die zo florissant startte met de overwinning in de pro loog, verloor in de rit tegen de klok naar Bourg-en-Bresse ruim vier minuten op Hinault. Van de LEIDEN - Het Ajax-cricketteam speelde gisteren tegen Quick Nij megen. De sterke battingside van de Nijmeegse gasten zorgde het verlies van negen wickets. Deze wickets werden genomen door Frits de Jongh met 3 voor 42, Ray v.d. Berg met 3 voor 22, Johan Langerhorst met 1 voor 46 en Ton Eldering met 2 voor 55. Het batten van Ajax was zeer matig verzorgd. Dat niet werd verloren was te danken aan Mark Verheek (22) en Ton Eldering (25). Daar voor hadden alleen Herman Har- tevelt (11) en Frits de Jongh (10) zich in de dubbele cijfers ge speeld. Toen na zeven uur strijd de laatste over was gebowld wees het scorebord 89 voor 9, hetgeen betekende dat Quick Nijmegen drie wedstrijdpunten had behaald, terwijl Ajax twee punten mocht bijschrijven. Zon dag speelt Ajax op de Roggewo- ning te Wassenaar tegen KZKC. ADVERTENTIE BARCELONA (ANP) - Volgens het Spaanse sportdagblad Daily Marca heeft Barcelona een bod gedaan op Karl-Heinz Rum menigge, dat de Westduitse spe ler in meer dan goede doen brengt en zijn huidige club (Bayern München) uit de rode cijfers trekt. De Catalaanse club biedt een transfersom van 12,5 miljoen gulden plus Bernd Schuster, die verleden jaar voor rond de 4,5 miljoen gulden van l.FC Köln werd overgenomen. Rummenigge zelf gaat per sei zoen 1,25 miljoen gulden verdie nen als voetbalsalaris. Daarnaast wordt hem een reklame-kontrakt gegarandeerd, dat een veelvoud van zijn huidige verdiensten op levert. Oostenrijk heeft zich vrijwel ver zekerd van een plaats in de eind ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat komend jaar in Spanje wordt gehouden. Oostenrijk won in het Praterstadion in Wenen voor 60.000 toeschouwers met 2-0 van Bulgarije. Het was een op laag niveau staand duel, dat de Oostenrijkers ver diend wonnen door doelpunten van Hans Krankl (31, strafschop) en Kurt Jara (88). In totaal kwa men de Bulgaren, die defensief erg sterk waren, slechts vier maal gevaarlijk voor het Oosten rijks doel. Meer dan de helft van het Oostenrijkse elftal bestond uit spelers, die in het buitenland spelen. Vier van hen, Jara, Pez- zey, Hattenberger en Mirnegg spelen in de Bundesliga. De an dere twee "buitenlanders" wa ren: Kurt Welzl (AZ'67) en Pro- haska (Inter). Tsjechoslowakije heeft in Bratis lava met 6-1 gewonnen van IJs land. Het was een wedstrijd in groep drie van het kwalificatie toernooi voor het wereldkam pioenschap. Bij rust was de stand 2-0. Scorers voor Tsjecho slowakije: Vizek, Panenka, Ne- hoda. Kozak (2) en Janecka. Voor IJsland scoorde Bergs. Er waren 30.000 toeschouwers. Stand groep 3: 1. Wales 2. Tsjechosl. 3. Sovjet-Unie 4. IJsland 5. Turkije 4 4 0 0 10- 0 8 4 3 0 1 11- 2 6 2 2 0 0 7-1 4 5 1 0 4 5-18 2 5 0 0 5 1-13 0 (970.000 dollar) kan, zo heeft Bo ca inmiddels laten weten, niet voor die datum voldaan worden. De kas van de club is leeg, on danks de aantrekkelijke toe schouwersaantallen die de inves tering compenseerden. Van zijn kant heeft Argentinos de Argentijnse voetbalbond inge schakeld. De club prefereert het geld. maar eist in het andere ge val de terugkeer van de vedette. De voetbalbond staat voor een dilemma. Terugkeer naar Argen tinos wakkert hernieuwde be langstelling van de buitenlandse clubs onherroepelijk aan, omdat die vereniging niet bij financiële machte is Maradona te betalen. Aan de andere kant heeft Boca Juniors laten doorschemeren dat het ook na de WK 1982 bereid is Maradona voor het Argentijnse voetbal te behouden. In dat geval dient de vereniging uit de Argen tijnse hoofdstad aan Argentinos alsnog een bedrag van vier mil joen dollar over te maken. De bond vraagt zich af. waar Boca dat geld vandaan haalt. Zeker nu de club de eerste huursom niet kan afbetalen. Velde was 28 seconden langza mer dan Joop Zoetemelk. De Tourwinnaar heeft nooit sterk gereden in de Dauphiné Liberé, maar zo'n zwakke tijdrit kende hg een maand voor de start van de nieuwe Ronde van Frankrgk ook nimmer. Zoetemelk was er zelf niet over te spreken. Hij bracht aan de eind streep geen woord uit. Hennie Kuiper. Ncflerlands tweede Tourrenner, had ook al niets te vertellen. Hij reed twee minute n sneller dan Zoetemelk. Niet slecht, niet goed. In de laatste bocht verspeelde Kuiper nog minstens een halve minuut door een valpartij. Of Ludo Peeters in staat zal zijn de ze Dauphiné Liberé voor de ploeg van Post te winnen, staat te bezien. Peeters beëindigde de laatste Ronde van Frankrijk als achtste. Hinault ligt in derde po sitie op 22 seconden op de loer. Alle bergetappes moeten nog ko men. Deze Dauphiné Liberé ken de de eerste vier dagen een gril lig verloop. Na Van de Velde en Van de Poel nam de Australiër Phil Anderson het geel een dag. in bezit. Hij werd tweede achter Kelly in Montceau-les-Mines en profiteerde van vijf seconden tijdvergoeding. Van de Poel voelde zich genomen. "Ik ver sloeg Hinault bij een tussin- sprint voor de tweede plaats. Ik weet het zeker, de wedstrgdcom- missarissen wilden zeker Hi nault aan een extra seconde hel pen. Dat kostte mij de gele trui. Ik ben gewoon geflikt". Na de tgdnt zakte Van de Poel naar de vijftiende plaats in het klassement. Over de gele trui maken, tenzij zich de komende dagen weer verrassende ontwik kelingen voordoen. Vorig jaar zorgde Johan van de Velde voor zo'n surprise door als solist in het hooggebergte minuten winst te boeken. Door zijn tegenvallende tijdrit tuimelde Van de Velde naar de 42ste plaats in het klasse ment met ruim vier minuten ach terstand. Vorig jaar wilden velen de Nederlandse kampioen bom barderen tot kopman van de Post-ploeg met kansen op de ze ge in de Tour. In de Dauphiné Li beré bleek gisteren dat Van de Velde nog steeds niet constant genoeg is. Dat ook hij nog enkele jaren moet rijpen. 1. Peeters (Bel) 15.08.57 2 Anderson (Aus) 15 09 18 3 Hinault (Fra) 15.09 19. 4 Vallet (Fra) 15 09 22; 5 Roche (Ier) 15 09 52; 6 Oosterbosch (Ned) 15 09 53; 7. Martinez (Era) 15 10 37. 8 Agostinho Twee lekke banden hebben Giu seppe Saronni gisteren de lei derstrui in de Ronde van Italië gekost. "Beppe" moest in de 35 kilometer lange tgdnt ruim drie minuten op winnaar Knut Knud sen uit Noorwegen toegeven en eindigde gedesillusioneerd als dertiende. Na de dertiende etap pe neemt Saronni nu de vierde plaats in. Zgn landgenoot Rober to Visentini is de nieuwe leider in het algemeen klassement. Het algemeen klassement luidt nu I. Roberto Visentini (Ita) 65 21 312 SiKa- no Contini (Ita) op 7 sec 3 Tommy Pnm (Zwe) op 22 sec 4. Giuseppe Sa- (Ita) op 23 sec 4 Giovanni Bat- hoefde hij zich niet druk meer te taglin (Ita) op 38 sec BIT31 de stand in groep 1 is West-Duitsl. 4 4 Oostenrijk 5 4 Bulgarije 5 3 0 0 8 11-1 0 1 8 10-2 Maradona De kans dat Diego Maradona te rugkeert naar zijn oude club Ar gentinos Juniors, stijgt dagelijks. Boca Juniors, de club die de jeugdige middenvelder na veel geharrewar op huurbasis voor twee jaar aantrok, kan zijn finan ciële verplichtingen tegen Ar gentinos niet nakomen. Maradona ging voor drie miljoen dollar op uitleenbasis voor twee jaar naar Boca Juniors. Met de transfer kwam een einde aan de stroom geruchten, dat Europese clubs vele miljoenen dollars óver hadden voor de begaafde mid denvelder. De 'rijke' club uit Buenos Aires was in staat via sponsors enigszins tegemoet te komen aan de salariseisen van Maradona en daardoor de speler te behouden voor het Argentijn se nationale elftal, dat in 1982 in Spanje de wereldtitel moet ver dedigen. In de door veel juridisch touwtrek ken ingewikkelde overeenkomst tussen beide clubs werd bepaald, dat Boca voor 1 juni van dit jaar de totale som zou overmaken. Tot op heden is tweederde van het bedrag betaald. Het restant woensdagavond één van de velen die SJC geluk kwam n, dientengevolge de promotie naar de tweede klasse. A/COS7EZPS ov£g aF P/7&A&: S7F/V ^/V/V£/V- ££A/5 A/AA£ VO/Z&Y Orf 0£ P£ IA'A4/Z ~7£ I vV Gernt Solleveld uit De Lier heeft gisteren in Roosendaal zgn kan didatuur gesteld voor één van de ereplaatsen in de 30ste Olym pia's Ronde van Nederland In de proloog over negen kilometer toonde hg zich de sterkste. Solle veld, negentien jaar en lid van de jonge ploeg van Jan Gisbers, be paalde daarmee zgn tweede overwinning in een individuele tgdrit. Bovendien was hg reeds succesvol in wedstrgden in Bel- gftt Hij won dc Omloop H« t Volk voor amateurs en een criterium in Moeskrocn. Solleveld moet het hebben van het geweldige uithoudingsvermogen waarover hg beschikt Zgn spnntkwaliteiten zgn beduidend minder. Vaak streed hg in de klassiekers in het voorste gelid In de finale moest hij het dan af leggen tegen rasspnnters, onder wie zgn ploeggenoot Rene Kop per! In Roosendaal had Solleveld de meeste tegenstand dan ook ver wacht van zijn talentvolle strcek- en ploegmakker Kopport, die vorig jaar in leiderspositie door een val Olympia's ronde voortij dig moest verlaten, werd het slachtofTer van de wisselende weersomstandigheden. Hg kon op het op dat moment door de regn glad geworden parcours niet zoveel nsico's nemen. Op Solleveld verloor hg 20 sccon den. Dc uitslag van dc proloog van Olym pia's Ronde van Nederland is I Sol leveld (Gisbers) 12.32. 2 Veld»choltcn (Van Erp» 12.34. 3 Akam (Glabers) 12 46, 4 Schipper (Hoekstra) 12 48, 5 Krasnov (Sov) 12 49, 6 Mutsaars (Schelleken*) 12 50. 7 Hassink (Kmtt) 12 51, 8 Koppert (Gisbers) 12 51 9 Petrov (Sov) 12 52. 10 Baudoin (Gis bers) 12 42 LEIDEN - Nadat de regionale jeugd van Sportclub Lisse zich eerder al verzekerde van promo tie naar de hoogsc afdeling, haal dc de ploeg woensdagavond ook nog een keer het kampioenschap binnen. Dit ging ten koste van mede promovendus SW, teg«-n wie Lisse met 2-2 gelijkspeelde Gerard Mciland nam de Lasser treffers voor zgn rekening.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15