DOSK vloert Noordwij 1 "Ontspannen'' AZ pakt beker na ongelijke strijd Cup voor angstig Liverpool Buter: "Het ontbrak de ploeg aan inzet en karakter Nederlaag Quick Boys tegen VUC rRIJDAG 29 MEI 1981 Petursson tekent bij Anderlecht ROTTERDAM (ANP) - Petur Petursson zal met ingang van het nieuwe voetbalseizoen uitkomen voor Anderlecht. De Belgische ploeg en het be stuur van Feyenoord hebben overeenstemming bereikt over een tranfer van de IJs landse international. Peturs son heeft zich voor een perio de van twee jaar aa.~. Ander lecht verbonden. SPORT AMSTERDAM - Geheel in stijl legde AZ '67 in het Olympisch Stadion beslag op de KNVB-beker. De Alkmaarse succesformule werkte in de met 35.000 tribuneklanten gevulde Amsterdamse betonkolos weer heilzaam. Welhaast emotieloos, maar technisch bijna perfect werd de finale tegen Ajax afgewikkeld als gold de tweekamp een routi neklus. Het verschil in kwaliteit werd met de 3-1 uitslag treffend verwoord. NOORDWIJK - Geheel in overeenstemming met de poli tiek werd ook in voetballand de regerende kampioen gevloerd. 'Campagneleider' Jacob Botter had zijn Kam- pense discipelen een doordacht beleidsplan voorge schoteld, dat tot de val van Noordwijk moest leiden. Omdat de titelhouder gisteren bepaald niet als de Par tij van de Arbeid kon worden gekwalificeerd (Buter: "Het ontbrak de ploeg aan inzet en karakter") en daar naast met open ogen in de val van DOSK tuimelde, was 'zetelverlies' het logische gevolg. Drieduizend belang stellenden zagen de thuisclub het eerste beslissings duel om de zaterdagtitel met 1-2 verliezen. Volgens de met een kuitblessure uitgevallen Ruud Bröring was de nederlaag te wijten aan "de mys terieuze krachten in de sport", maar ongetwijfeld zal hij die uit spraak tegen beter weten in heb ben gebezigd. Want ook 'de Bro' zal in de tweede helft op de tribu ne hebben geconstateerd dat Noordwijk naarstig op zoek was naar zichzelf. De speurtocht le verde echter niets op omdat de spelers de last van het favoriet zijn blijkbaar niet konden ver dragen. "Wellicht heeft ook on derschatting meegespeeld", gaf Henk Albers - sta-in de-weg - MOTORSPORT - Ton van Heug- ten en Frits Kiggen zorgden in de internationale motorcross in Rhenen voor een grote Neder landse triomf. De nationale kam pioenen, die tevens de leiding hebben in het klassement om de wereldtitel, wonnen op het lood zware zandcircuit alle drie man ches. BADMINTON - Een voorstel van de Sowjet-Unie om Zuid-Afrika te verbannen uit de internationa le badminton federatie (IBF) heeft het gisteren tijdens de jaar lijkse algemene vergadering van deze organisatie niet gehaald. oefenmeester Buter toe. "Vorige week hebben we DOSK een slechte wedstrijd tegen Benne- kom zien spelen. Een aantal jon gens heeft daaruit blijkbaar con clusies getrokken". Verkeerde conclusies bleek al snel want DOSK opereerde op Duin- wetering heel anders dan de roodwitten zich hadden voorge steld. "Ze speelden zeker twee klassen beter dan tegen Benne- kom", wist Buter. "Voeg daarbij het feit dat een paar jongens ge woon hebben gefaald en de ne derlaag is verklaard. Maar wan hopen doen we niet. In Kampen is Jan Willem Bogers er weer bij en met hem kunnen we rare uit slagen maken". Ook zonder de aan het scheenbeen geblesseerde Alphenaar (opgelo pen tijdens een training, hij viel overigens in de tweede helft in voor Bröring) leek Noordwijk aanvankelijk het juiste pad te be wandelen. Een afzwaaier van Hans Westgeest naar de hook- vlag werd door de onwetende Ti- mo Gerlof van richting veran derd en al na 60 seconden was Noordwijk al een doelpunt en DOSK een teleurstelling rijker. Vijf minuten later was de stand alweer gelijkgetrokken. Zoals Noordwijk bij de openingstreffer het geluk in de schoot kreeg ge worpen, zo kwam ook de 1-1 van DOSK niet zonder fortuin tot stand. Een inzet van de verder onopvallende voorstopper Cor van de Weerd werd dankzij een Noordwijkse balberoering (Dort- mundt viel naar de verkeerde hoek) tot doelpunt gepromo veerd. Druk Die treffer weerhield Noordwijk er niet van de druk op de ketel te houden. De tegenstander werd op de eigen speclhelfl gediri geerd en tot een kwartier voor de theepauze kwam DOSK niet over de middellijn. Siem van Be- veren, John Manuputty en Timo Gerlof lieten in die periode goed uitspeelde kansen onbenut. Het waren dure missers want toen de Kampenaren de 30ste minuut na lange tijd weer eens hun neus op de helft van Noordwijk lieten zien, stond de Buter-elf op ach terstand. Frans Zelle profiteerde van een misverstand tussen Van Beveren en Dortmundt en mocht ongehinderd de 1-2 laten afroe pen. Toegegeven, wanneer de gekopte inzet van Siem van Beveren even later doel en niet de paal had ge troffen, zou de strijd wellicht an ders zijn gelopen. Inplaats van een inspirerend werkende gelijk maker kreeg Noordwijk nu ech ter een mentale opdoffer te ver werken en die hard nadreunde. Het team verwaterde pijlsnel tot een kleurloze formatie, die slechts machteloosheid demon streerde. Verdienste Botter nog. "dat Noordwijk niet in zijn spel is gekomen". In werkelijkheid liet de kustforma- tie zich aftroeven door een elftal, dat uitblonk in matigheid. Het predikaat "kampioen bij gebrek aan beter" werd onafgebroken eer aan gedaan want nimmer kon de geelzwarte brigade dqor goed voetbal imponeren. De enige speler van formaat, de 36-jarige routinier Henk Albers. kwam ook al niet in het stuk voor om dat het correctiewerk teveel van zijn arbeid in beslag nam. Het zegt in feite genoeg over Noordwijk, dat deze wel hard werkende maar niet sterke te genstander na de hervatting nim mer zijn wil kon opleggen Tel kens weer zocht de thuisploeg zijn heil in de lange ballen, in plaats van de gebruikelijke com binatie. Ook Jan Willem Bogers kon niets positiefs inbrengen omdat hij bekwaam werd afge stopt door het duo Jan van de Weerd/Henk Albers. Bogers' vas te opponent. Van de Weerd, werd weliswaar probleemloos op een zijspoor gezet maar de lepe libe ro Albers was een regelmatige sta-in-de-weg van Noordwijkse aanvallen. Twintig minuten voor het eindsignaal van de voorbeel dig leidende fluitist Arnouts diri geerde Buter zijn vrije verdedi ger Albert Spaanderman naar voren maar ook hij kon het gat in de Kampense afweer niet vin den. Die vond Frans Zelle aan de andere kant van het veld even eens niet toen hij na een solo-op treden alleen voor Dortmundt was opgedoken. Ondanks de zege van zijn ploeg was trainer Botter, die DOSK overigens na interne moeilijkhe den zal gaan verlaten, nog met optimistisch over de return, vol gende week in Kampen. "Ik schat Noordwijk ook in uitwed strijden erg hoog in. Het blijft een gevaarlijke ploeg. Ik hoop al leen dat het slecht weer is. Want als de zon schijnt, spelen zij toch altijd hun befte wedstrijden?" ROB ONDERWATER Voor de zoveelste maal probeert Noordwijk i Kampenaars Albers en Nieuwenhuis Siem van Stilstand betekent ook in de voet ballerij achteruitgang, vandaar dat AZ-trainer Georg Kessler er ook gisteravond voor paste zich te laten wiegen op de golven van het succes. Eenmaal in het bezit van de door prins Claus uitge reikte bokaal nam de perfectio nist alvast een voorschot op de nabije toekomst Een nóg zakelij ker aanpak van de taken moet volgens Kessler de voetballers van AZ voortaan hoeden voor een 'slipper' als in Ipswich. "Daar hebben we een les geleerd In de toekomst moet AZ nog sneller leren denken Terug naar de eenvoud. Gewerkt moet wor den aan de overschakeling van verdediging naar aanval en aan de spelhervattingen", kondigde de oefenmeester de vervolma king van het op victorie gerichte Alkmaarse voetbalbeleid aan. Het betoog van Kessler liet geen ruimte voor twijfels Al heeft AZ '67 binnen de landsgrenzen in het op een oor na gevilde voet balseizoen de lakens uitgedeeld, de honger naar voetbalmacht is in Alkmaar nog lang niet gestild. De groot gegroeide provincie club wil zich in het komend sei zoen scharen onder het selecte gezelschap van erkende Europe se toppers. En dat is duidelijk an dere koek dan de 3-1 finale winst op Ajax. die werd verorberd als een kruimel uit de ruif. waar AZ al zo vaak gretig in had gegraaid Zeker Vooraf hadden de landskampioe nen zich al zeker geweten van hun zaak (Kessler: "Ik had de in druk dat ze een vriendschappe lijk partijtje gingen voetballen"); in het veld bleek geenszins spra ke van zelfoverschatting. De fi nale was een ongelijke strijd, waarin werd bewezen dat de eer der in Alkmaar behaalde 0-1 overwinning van Ajax een inci dent betrof De vergelijking met de op 11 april gespeelde competitieconfronta tie drong zich gisteravond al snel op De pas aangestelde trainer Adrie de Mos leek toen het be strijdingsmiddel van het AZ-sys- teem te hebben gevonden, waar meer ervaren collega's tevoren vergeefs naar hadden gezocht. De Zoetermeerder liet zijn on dergeschikten met de door hem opgelegde 3-4-3 opstelling de zij kanten van het veld hermetisch afsluiten; het plan De Mos be vlekte de titel van AZ met de eni ge compctitienederlaag Gesti muleerd door die persoonlijke triomf stuurde hij zijn spelers met een identieke opdracht het veld in. Maar al gauw moest De Mos erkennen dat de verhoudin gen ditmaal anders lagen In april draaide het AZ-mechnisme een aantal toeren lager dan nor maal. omdat voetbalmoeheid be zit had genomen van enige spe lers. "Ik ben doodop", sprak na die bewuste wedstrijd Jos Jon ker bijvoorbeeld Maar diezelfde middenvelder liet gisteravond weten "nog maar zelden zo ont spannen te hebben gevoetbald" In het teruggevonden ritme ontra felde AZ de eerder zo slim geach te tegenzet van Adrie de Mos. De afwezigheid van Hugo Hoven - PARIJS (GPD) - Vijfde in Enge land. eerste in Europa. Het "afge schreven" Liverpool is terug aan de top waar het in 1977 en 1978 ook al vertoefde. Waar duizen den landgenoten -zich dronken lieten voeren door het succes, bleef manager Bob Paisley ech ter uiterst nuchter. Hij leek de enige Brit te zijn die besefte dat de overwinning van 1-0 op Real Madrid in het Pare des Princes in Parijs allesbehalve met goed voetbal was behaald ,,We heb ben wel eens beter gevoetbald dan vanavond", was zo ongeveer het enige wat de kleine, weinig spraakzame Paisley tijdens de persconferentie woensdagavond na de Europa Cup I-finale had op te merken. De SO-jarige voetbaldocent voelde er aanvankelijk zelfs niet voor om commentaar te leveren toen hij hoorde dat hij in de interview- ruimte even moest wachten op de verliezende coach. Boskov Toen hij alsnog van gedachte veranderde, deed Paisley zijn bij naam.. De Zwijger" alle eer aan Hij is dan ook vanaf het moment dat hij in 1974 de technische lei ding bij Liverpool overnam, de tegenpool geweest van zijn voor ganger Bill Shankley. Die werd nooit gehinderd door beschei denheid. Van hem is ook de op- Boskov: "We hebben door pech verloren" merking dat er in Liverpool maar twee goede teams zijn: „Ons eer ste en ons tweede". Dit seizoen is echter gebleken dat er tussen die beide elftallen van Liverpool nogal wat verschil in klasse bestaat Omdat in de loop van het seizoen maar liefst twaalf spelers geblesseerd raakten, moest Paisley vrijwel al zijn re serves aanspreken, hetgeen hem op het verlies van de landstitel kwam te staan. Pas woensdag avond kon hij voor het eerst sinds 5 november van het vorig jaar zijn „ideale" team weer op stellen. Een elftal, waarvan de spelers al jaren samenwerken omdat zowel Shankley als Pais ley steeds het principe heeft ge huldigd om niet al te veel te ex perimenteren. Zo staat doelman Ray Clemence al sinds 1967 onder contract cn lo pen alle anderen al minstens drie jaar mee. De gemiddelde leeftijd is daardoor bijna 29 jaar, zes jaar meer dan bij Real Madrid, dat met een jonge ploeg de oude tijd had willen laten herleven. „Dat gebrek aan ervaring is ons vanavond opgebroken We heb ben meer kansen gehad dan Li verpool. we konden beter impro viseren en ook onze individuele klasse was groter. Alleen door pech hebben verloren", aldus Boskov. Hij werd bijgevallen door zijn Westduitse ster Ulli Stielike: ..In 1077 heb ik met Bor- russia Monchengladbach ook in de finale gestaan tegen Liver pool. Ik vond die Engelsen toen veel beter Zij hebben nu gewon nen omdat ze profiteerden van stomme fouten bij ons". Stielike doelde daarmee vooral op Cortes. Die het zich acht minu ten voor tijd verrassen door een inworp van Ray Kennedy, waar door Alan Kennedy, die eerder ook al had gescoord in het door Liverpool gewonnen finale om de League Cup. zich als match- winnaar kon aandienen Kenne dy, in de halve finale tegen Bayern Munchen afwezig we gens een gebroken vinger, joeg de bal diagonaal langs de derde doelman van Real. Agustin De kritiek van de Spanjaarden op het 62e optreden van Liverpool in dit seizoen vloeide overigens niet alleen voort uit teleurstel ling. Afgezien van de beginfase waarin de behoudzucht voorop stond, was Real Madrid de betere ploeg geweest Het had aange toond dat het het voetbal niet langer op de Latijnsamenkaanse manier interpreteert, maar dat een mixtuie is ontstaan tussen het zuidelijke spel en het zoveel zakelijker Europese voetbal Tegen Liverpool werd door Real hard gewerkt zonder dal hel in dat opzicht beantwoordde aan het beeld dat Paisley („Ze zijn gemeen en provoceren vaak voor ogen had gestaan sinds hij de Madnlenen in actie had ge zien in een oefenwedstrijd tegen Nottingham Forest. Zoals de Franse ME die een cordon rond het stadion had gelegd en zonodig iedereen fouilleerde, en de supporters zich redelijk wis ten te beheersen, zo lieten ook de spelers het geweld vrijwel steeds achterwege. Alleen Ray Kcnne dy (inlopen op doelman Agustin) en Stielike. die Johnson over hoop liep. kregen de gele kaart Voor het overige was het een fat re. maar tamme wedstrijd waarin Real voor rust de zaak onder con trole had In die fase kon de donkere atleet Cunningham nog de beide vlcu- gelverdediger Neal en Alan Ken nedy dollen, joeg Real nog zoda mg op de bal dat het lange tijd angstige Liverpool nauwelijks kamp (dijbeenblessure) en Kurt Welzl (interlandverplichtingen) werd soepel opgelost met de in breng van Hans Reynders en Kees Kist. Reynders. die na een overtreding tegen Arnesen door arbiter Geurds terecht met geel werd bekeurd, speelde Tscheu la Ling volledig uit de wedstrijd "Maar we hebben de slag vooral op het middenveld verloren", stipte Adrie de Mos later niet ten onrechte aan. Efficiënt De aanvalsopbouw verliep bij AZ aanzienlijk efficiënter dan bij Ajax. De Amsterdammers had den weliswaar meer balbezit, maar de offensieve acties misten dikwijls tempo en dreiging Kris ten Nygaard en Pier Tol toonden Ajax na 24 minuten de onzin aan van spel over al te veel schijven. Een diagonale dieptcpass van de Deen werd door de Volendam- mcr van een passend vervolg voorzien. "Een typisch AZ goal", sprak De Mos naderhand bewon derend "Ze gaan direct op hun doel af. Dat is hun kracht' Met een kopbal op de lat had Tol in de 38ste minuut die "kracht" nog eens gedemonstreerd Met Vanenburg cn Weggelaar voor respectievelijk Jensen en Zwam- born hoopte Adrie de Mos meer druk op de AZ-dcfensic te kun nen uitoefenen In eerste instan tie leek hij in die opzet te slagen, toen Gerald Vanenburg na zwak uitverdedigen van Ronald Spcl- bos de gelijkmaker vond. Maar nadat diezelfde Spelbos. die cn passant Kieft onzichtbaar maak te. zijn fout op randje van buiten spel had goedgemaakt wist AZ zich zeker van de beker De vol ledig ongemoeid gelaten Ny gaard mocht na een pass van Pe ters het foeilelijke bondsklci- nood glans geven met de 3 1 "Op die overwinning valt niks af te dingen", gaf Adrie de Mos eerlijk toe. "Als we sterker moeten zijn, dan zijn we dat ook", vierde zijn collega Kessler geheel in eigen stijl de behaalde 'dubbel'. "Dan spelen we gewoon beter dan de tegenstander GERARD VAN PUTTEN bewegingsvrijheid kroeg cn mochten de Spanjaarden het middenveld als hun territorium beschouwen. Toen werd echter al duidelijk dat Real de weg naar efficintcr voetbal pas gedeelte lijk heeft afgelegd In het beslis sende stadium werd het doelbe wuste voetbal toch weer uit het oog verloren en werd duidelijk waarom Real in de voorafgaande acht wedstrijden maar twaalf keer heeft weten te scoren, te genover Liverpool 23 maal Real kwam met verder dan twee lobs van Camacho. een door Cortes juist naastgeschoten bal en oen kopbal van Santillana. Boskov schreef die improduktivi teil toe aan de verkeerde opstel ling van Juanito: „Hij heeft van avond te passief gespeeld en zich te weinig in de voorhoede laten -M. n hu «n vaoaroad aan i in middenvelder terwijl hij juist voorin had moeten voetballen" Liverpool had zichzelf nog veel meer verwijten kunnen maken als Real wel had weten toe te slaan Nu kon het tegen zijn ge woontc in op ..zeker" spelen, mochten Dalglish en Souncss zich verscholen houden en was een van de spaarzame be zoeken aan doelman Agustin voldoende om voor de derde maal de Euro pa Cup te veroveren. KATWIJK Quick Boys is de nacompotitie. waarin de Kat- wijkers in een halve competi tie met vijf clubs duelleren om éën plaats in de KNVB bekcrcom petitie voor het nieuwe seizoen, gestart met een 1-0 nederlaag Op sport park Nieuw Zuid plukte het Haagse VUC vijf minuten voor het slotsignaal de volle winst weg. Barendrecht. dat morgenmiddag bestreden moet worden door de volge lingen van Arie Lagendijk, opende de nacompctitie met een 3-0 overwinning bij en tegen de amateurs van Volen- dam Quick Boys. dat direct na het mislopen van de afdelingsti tel de indruk maakte de na- competitic als een noodzake lijk kwaad te beschouwen, bewees gisteren in de namid dag toch nog wel in aanmer king te willen komen voor de troostprijs Lange tijd had den de blauw-wittcn het heft in handen, maar moesten toe zien hoe de Haagse opponent met het verstrijken van de speeltijd gevaarlijker werd Teun van der Plas was voor de doclwisschng nog het dichtst bij een openingstreffer. Hij kwam oog in oog met de Haagse sluitpost maar plaat stc zijn boogbal net over de lat Tegenover twee reddende acties van Theo Guyt ston den na rust kansen voor Mart van der Plas (lob ternauwcr nood gekeerd) cn Freek Rienks (zijn kopbal uit een voorzet van Kees van Rooyen verdween net naast). Uit een voor/et van Peter van Alkr made kopte Kees Mol. volko men vrijstaand, vijf minuten voor het einde VUC naar de 0-1 overwinning Na het duel met Barendrecht ontmoet Quick Boys dinsdag de Volendam-amaleurs(19 30 uur in Katwijk).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13