Nieuw voorstel in HTM-staking Prinses Irene na 17 jaar gescheiden Oudere alleenstaande vindt moeilijk partner VN-vredesmacht wil Nederlandse generaal \p A Bedrag ineens voor rijdend personeel Braks waarschuwt vissers opnieuw Bond tegen Vloeken krijgt toch nog gelijk Uitstel in zaak tegen frauderende notaris Kinderen (voorlopig) nog in Nederland §lr>Hw:'w sÉWt A r WOENSDAG 27 MEI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 ZEIST (ANP) - Er zijn voor 500.000 tot 650.000 oudere alleen staanden in Nederland die op zoek zijn naar een partner, nau welijks mogelijkheden iemand te vinden. Dat komt omdat de sa menleving daar niet op is inge richt. Dat staat in het jaarverslag over 1980 van het Nederlandse Insti tuut voor sociaal Sexuologisch Onderzoek, (NISSO) een stich ting waarin onder meer de NVSH, de Nationale Kruisver eniging, de Rutgersstichting en de Nationale Raad voor Maat schappelijk Welzijn zyn verte genwoordigd. De mogelijkheden voor oudere al leenstaanden zijn beperkt tot re latie- en huwelijksbureaus, con tactadvertenties, reizen voor al leenstaanden cn soms dans-con- tactavonden. Van de huwelijks bureaus maken slechts ongeveer 8.000 partnerzoekenden gebruik, die overigens een zeer beperkt succes behalen. Het zoeken naar een partner brengt deze alleen staanden in krampachtige, gefru streerde situaties, waarin zij zich meestal tekort gedaan en onwen nig voelen. Meer inzicht krijgen op de een zaamheid, die gebrek aan moge lijkheden in de hand werkt, lijkt het instituut dan ook van belang. Het NISSO onderzoekt vraag stukken op het gebied van se- xualiteit in gezin en maatschap pij, onderzoek waarvoor het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne de volgende fi nanciële zorg draagt Het insti tuut wil een landelijke centrale documentatie opbouwen over sexualiteit en sexuele opvoe ding, die ter beschikking staat van iedere onderzoeker. DEN HAAG (GPD, ANP) - De direktie van de HTM heeft gisteren een nieuw voorstel gedaan om de staking van het openbaar vervoer in Den Haag tot een spoedig einde te brengen. Het voorstel is gisteren besproken met ambtenaren van het ministerie van verkeer en waterstaat en wordt vandaag doorgenomen met de vervoersbonden. Deze bonden hebben zelf ook een nieuw voorstel, maar willen dat nog niet openbaar ma ken. DEN HAAG (ANP) - De Ver enigde Naties hebben Neder land gevraagd om in het na jaarvan 1981 een brigade-ge neraal ter beschikking te stel len voor de functie van plaatsvervangend comman dant van de troepen van de Verenigde Naties (Unifil). Dit hebben de demissionaire mi nisters Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) en De Geus (defensie) meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer. De functies van plaatsvervan gend Unifxl-commandant en van hoofd operaties, die tot dusver door een Nederlandse kolonel werd bekleed, zullen in het vervolg afwisselend door een Noorse en een Neder landse officier worden bezet, aldus de bewindslieden. De ministers betogen in hun brief dat de Unifil-troepen tn Libanon "onmisbaar" zijn. Het Nederlandse bataljon speelt daarbij een „belangrij ke rol". De adviesraad voor de defensieaangelegenheden mil af van deelname van een Nederlands pantserinfante- riebataljon aan de Unifil- troepen ten gunste van een mobiel infanteriebataljon dat grotendeels uit vrijwilli gers zou moeten bestaan. Bezwaren tegen het dienen in VN-verband zullen op deze wijze kunnen worden wegge nomen. zo meent de raad. Een besluit over dit voorstel zal pas door een volgend kabinet kunnen worden genomen, zo menen de bewindslieden wan buitenlandse zaken en defen sie. Het besluit zal ongetwijfeld in grijpende gevolgen hebben van financiële en personele aard. De bruto-kosten van de Nederlandse bijdrage aan de Unifil-vredesmacht worden voor dit jaar geraamd op 27 miljoen gulden. De Haagse wethouder Nyqvist, te vens voorzitter van de raad van beheer van de HTM, heeft ont kend dat burgemeester en wet houders van Den Haag van plan waren het niet-rijdend personeel de 6 percents-toeslag te laten in leveren die zij sinds begin dit jaar ontvangen, zodat het rijdend personeel dezelfde beloning zou krijgen. „Het was een van de mo gelijkheden, maar het was niet de bedoeling dit plan in discus sie te brengen", aldus de wethou- der. Het jongste voorstel van de HTM houdt in dat het rijdend perso neel tot 1 november de huidige basisbeloning (schaal 4 met on- gemakkentoeslag van 6 procent) behoudt. Voor diezelfde periode zou op korte termijn een over bruggingsbedrag op tafel moe ten komen om de trams en bus sen weer zo snel mogelijk op straat te brengen. Tegelijk zou een studie op gang gebracht moeten worden welke ongemak ken voor het rijdend personeel in aanmerking komen voor belo ning. Verkeer en waterstaat heeft zelf ook een voorstel ontworpen, dat voorziet in een vast bedrag met ingang van 1 mei - ook om de sta king zo snel mogelijk tot een eind te brengen. De vervoersbonden FNV noemden het voorstel van de Haagse wet houder gisteren "niet aanvaard baar". Zij vinden de recente ont wikkelingen zo teleurstellend dat besloten is een maandag ver stuurd voorstel om de staking te veranderen in een gratis-open- baar-vervoer-actie in te trekken. Rotterdam Burgemeester en wethouders van Rotterdam willen op zo kort mo gelijke termijn een g-.sprek met minister Tuijnman over de situa tie bij het Rotterdamse gemeen telijk vervoerbedrijf RET. In dat gesprek hoopt het Rotterdamse college alsnog antwoord te krij gen op een brief aan de minister van z9 april, waarin de redelijk heid van de verlangens van het rijdend RET-personeel werd on derschreven. Ook willen B en W een schrijven van de minister be spreken, waarin deze aankondigt de inkomstenderving als gevolg van het gratis vervoer in Rotter dam niet voor zijn rekening te De vakbonden zeggen in een ver klaring met instemming kennis te hebben genomen van de plan nen van het Rotterdamse colle ge. Gezien deze houding zien de bonden geen aanleiding om de huidige actie van vrij vervoer te verscherpen. De bonden van overheidspersoneel zeggen in hun reactie dat zij zich pas op nieuw met hun leden zullen be raden als de gesprekken met mi nister Tuijnman geen resultaat opleveren. Het actievoerend personeel van de RET wil dat het in een hogere loonklasse wordt ingeschaald met behoud van de ongemak- kentoeslag. AMSTERDAM - Een groep mensen die het nut 1 stemmen met de beste wil niet konden inzien, gaf daar gisteren op de Dam in Amsterdam "lucht aan door hun oproepkaarten, ge bonden aan zwarte luchtballon nen, het luchtruim te laten kie zen. DEN HAAG (ANP) - Provinciale Staten van Drenthe hebben in december 1978 ten onrechte een voorstel aangenomen waarin het bestuur van de Bond tegen het Vloeken werd beschuldigd van anti-democratische gezindheid. Deze uitspraak heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State gedaan nadat de bond be roep had aangetekend tegen het besluit van de Drentse Staten om subsidie aan de bond te beeindi- Ken. Met deze uitspraak van de Raad van State zal de bond zich wen den tot de twee provincies (Zuid- Holland en Groningen) en de tien gemeenten, die ook hun sub sidie hebben ingetrokken. Tegen de gemeente Amsterdam loopt nog een beroep, dat de bond bij de Raad van State heeft aange spannen. AMSTERDAM (ANP) - Ex-nota ris mevrouw Slis-Stroom uit Am sterdam. die verdacht wordt van verduistering van ruim vier mil joen gulden en valsheid in ge schrifte, zal pas over drie maan den terecht moeten staan. Gisteren diende de officier van jus titie, mr. J. Pieters, een verzoek in de zaak voor de maximale ter mijn van drie maanden uit te stellen omdat het onderzoek nog niet is afgerond. "Er komen steeds nieuwe feiten aan het licht en het is niet uitgesloten dat me vrouw Slis-Stroom voor meer za ken dan de huidige acht die haar ten laste zijn gelegd, terecht zal moeten staan", aldus Pieters. DEN HAAG (ANP) - De demissio naire minister ir. G. Braks van landbouw en visserij zal de Ne derlandse vissers nogmaals waarschuwen voor de gevolgen van overtreding van de EG-rege- ling, waarbij het aan schepen van meer dan 70 bruto-registerton of 300 pk verboden is, de trawler- visserij op tong en schol uit te oe fenen binnen de twaalfmijlszóne van België, West-Duitsland en Nederland. Hij zal dit doen via een brief aan de visserij-organi saties, zo deelt het ministerie van landbouw en visserij mee. Aanleiding is de telexboodschap, die Braks vorige week van zijn Westduitse ambtgenoot Ertl heeft ontvangen, nadat een Ne derlandse visser getracht had met twee Duitse controle-ambte naren aan boord te vluchten, in plaats van naar een Duitse haven te gaan zoals die ambtenaren hem hadden bevolen. Volgens Ertl hebben in overtreding zijn de Nederlandse vissers meerma len getracht Duitse contrólevaar- tuigen te rammen. Gewonde bij explosie SLUISKIL (GPD) - By de Nederlandse Stikstofmaatschappij (NSM) in Sluiskil heeft zich gistermorgen een zware explosie voorgedaan. Daar bij liep een wachtchef tweedegraads brandwonden op. Als gevolg van de explosie lijdt de NSM de komende dagen een aanzienlijk produktie- verlies: 500 ton ammoniak per dag, een kwart van de totale dagproduk- tie van de fabriek. Provinciale waterstaat, arbeidsinspectie en milieuinspectie startten di rect een grootscheeps onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing. UTRECHT (GPD) - Na een huwelijk van precies 11 jaar en 27 dagen is gisteren door de Utrechtse rechtbank de scheiding uitgesproken tussen prinses Irene en prins Carel Hugo van Bourbon Parma. Geruchten over een echtscheiding deden al geruime tijd de ronde, sinds 8 oktober 1980, toen prinses Irene „in verband met de gezond heid van haar oudste zoon" naar Nederland kwam en met de vier kinderen haar intrek nam in van paleis Soestdijk. Officiële mede delingen over het huwelijksleven van prinses Irene werden niet ge- r, t, geven, al was het al veelzeggend De bedenkingen die Carel Hugo te- kerkelijke uitspraak zou hem in „ernstige gewetensnood" bren gen. Dat de prins van zijn princi pes is afgestapt, betekent dat noch prinses Irene noch prins Carel Hugo binnen afzienbare tijd een uitspraak uit Rome ver wachten. genoeg dat de berichten over een mogelijke echtscheiding niet wer den tegengesproken. De uitspraak van de Utrechtse rechtbank betekent niet dat ook de kerkelijke echtscheiding tus sen Irene en Carel Hugo al vol tooid is. Deze procedure loopt nog steeds en de aanvraag voor nietigverklaring van het kerke lijk huwelijk (echtscheiding be staat volgens het kerkelijk recht niet) van de prinses ligt nu ter be handeling in Rome. In de eerste maanden van specula ties rond het huwelijk van Irene is altijd gezegd dat prins Carel Hugo geen enkele medewerking zou willen verlenen aan een bur gerlijke scheiding vóórdat de kerkelijke autoriteiten een uit spraak zouden hebben gedaan. De prins zou voornamelijk op re ligieuze gronden sterk tegen een louter burgerlijke scheiding ge kant zijn. De prins heeft de over tuiging, zoals hij eens tegen een vriend zei, dgt wat „God ver bindt de mens niet mag schei den". En het naast zich neerleg gen of niet afwachten van een gen een eventuele echtscheiding had, hielden ook nauw verband met de positie van zijn oudste zoon, de nu 11-jarige Carlos. Car los Xavier is de toekomstig lei der, dan wel troonopvolger van de carlisten. Carel Hugo zal hem in ieder geval een Spaanse op voeding willen geven, zo zeiden de geruchten. De Utrechtse rechtbank benoemde Carel Hu- go tot voogd over de vier kinde ren en daarmee werden hem de 11-jarige Carlos, de 8-jarige twee ling Margarita en Jaime en de 7- jarige Carolina, toegewezen. Prinses Irene wordt toeziend voogdes en de kinderen blijven voorlopig bij haar op Soestdijk wonen. Rechten Volgens R. H. Hol, directeur van de Utrecht Raad voor de Kinderbe scherming, betekent de benoe ming tot voogd van prins Carel Hugo dat hij alle rechten op de kinderen heeft. „Tijdens een hu welijk hebben beide ouders de ouderlijke macht over de kinde ren. Bij een echtscheiding krijgt één van de ouders die in de vorm van de voogdij. Dat prinses Irene nu is benoemd tot toeziend voog des betekent in feite dat zij niets meer over de kinderen te zeggen heeft. De toeziend voogd kan bij voorbeeld bij misbruik van het vermogen van de kinderen of misbruik in andere zin, naar de kantonrechter stappen met de vraag daar iets aan te doen. Zelf standig kan een toeziend voogd echter niets ondernemen. In de huidige wetgeving is het zelfs zo dat een toeziend voogd bij de rechter het recht op omgang moet aanvragen, in een nieuwe wet, die eind dit jaar van kracht wordt, is zijn bezoekrecht wel automatisch geregeld. Dat prin ses Irene nu toch voorlopig de kinderen bij zich houdt, berust op een afspraak tussen de ou ders. Prins Carel Hugo heeft ech ter het recht de kinderen morgen mee te nemen. Prinses Irene heeft over de opvoeding van de kinderen juridisch niets meer te zeggen", aldus de heer Hol. De advocaten van Irene en Carel Hugo, mevrouw mr. S. Boekman uit Haarlem en jhr. mr. W. H. de Jonge, weigeren ieder commen taar op de uitspraak van de Utrechtse rechtbank. Over de toewijzing van de kinderen aan prins Carel Hugo zegt mevrouw Boekman: „Als u dat zo wilt noe men". Het huwelijk van prinses Irene en prins Carel Hugo van Bourbon Parma werd op 29 april 1964 in Rome gesloten. Het betekende de afsluiting van een zeer rumoe rige periode rond het jonge paar, waarbij de emoties in Nederland hoog oplaaiden. Begin januari 1964 werd bekend dat prinses Irene in december van het voor afgaande jaar was overgegaan op het katholieke geloof. Onmiddel lijk daarna kwamen er geruchten dat Irene zich zou gaan verloven, geruchten die op 4 februari door koningin Juliana in een radiotoe spraak werden tegengesproken. „Wy moeten u helaas zeggen dat onze dochter Irene ons vanmid dag heeft meegedeeld, dat deze verloving geen doorgang zal vin den", zo zei de toenmalige konin gin. Vier dagen later maakten de ouders van Carel Hugo bekend dat hun zoon zich met prinses Irene had verloofd. Laat die avond kwamen Irene en Carel Hugo op Soestdijk aan, waar zij enthousiast werden ontvangen. Bekoeld Het enthousiasme over de verlo ving bekoelde echter snel toen Nederland iets meer te weten kwam over de toen 33-jarige Ca rel Hugo. Hij was de kroonprins van de carlistische partij, een partij die tijdens de Spaanse bur geroorlog aan de kant van Fran co had gevochten. Deze weten schap en de carlistenleus „Voor God, privileges, vaderland en ko ning" zouden de carlisten al snel de naam „fascistisch getint" krij gen. Bovendien bleek Carel Hu- go te dingen naar de Spaanse troon. De politieke aspiraties van Carel Hugo zorgden ervoor dat de Ne derlandse regering het parle ment geen wet ter goedkeuring van het huwelijk van Irene voor legde. waardoor zij haar recht op troonopvolging verloor. Ook na haar scheiding is Irene niet meer tot de troon gerechtigd, want het Prinses Irene en haar echtgenoot prins Carlos temidden van hun gezin tn hun /lat tn Madrid, op deze archieffo to uit 1979. Van links naar rechts de kinderen Carolina, Jaime, Margarita en Carlos. ontbreken van parlementaire goedkeuring voor een ooit geslo ten huwelijk betekent voor de troonsopvolging hetzelfde als overlijden. Vlak voor haar huwe lijk weigerde Irene mee te gaan met een bezoek dat koningin Juliana, prins Bernhard en prin ses Beatrix aan Mexico brachten omdat zij. op uitdrukkelijk ver zoek van Carel Hugo, had beslo ten „reeds nu in zijn werk te de len, met alle consequenties van dien". Deze stap van Irene had weer tot gevolg dat het huwelijk niet in Nederland kon worden gesloten, om carlistische demonstraties buiten de deur te houden, en de koninklijke familie niet naar Ire ne's huwelijk in Rome kon om dat de koningin ook daar gevaar liep door de carlisten misbruikt te worden. Irene trouwde zonder de aanwezigheid van haar ou ders. In de daaropvolgende jaren her wonnen Irene en Carel Hugo de verloren sympathie. Irene zette zich tijdens haar huwelijk geheel in voor de carlistische partij. Die had zich onder de leiding van Ca rel Hugo veranderd van een rechtse partij in een partij met een socialistisch programma, waarbij zelfbestuur op alle ni veaus een belangrijke rol speelt Carel Hugo zei over deze gedaan teverandering in 1973: „Het car- lisme is sterk geworteld in het eenvoudige volk. De polarisatie van het carlisme rond 1936 (de keuze voor Franco in de Spaanse burgeroorlog) had religieuze ach tergronden cn was voornamelijk het gevolg van de gewelddadige anti-godsdienstige houding van het linkse volksfront". De „populaire basis" van het car lisme was er volgens Carel Hugo de reden van dat de beweging zich nu tegen het francisme keer de, die „alle geestelijke waarden van de mens, de waardigheid cn vrijheid, miskentOmdat links nu niet meer „anti-godsdienstig is" was de muur tussen socialis me en carlisme geslecht. De nieuwe koers van de beweging kwam Carel Hugo m 1968 op ver banning uit Spanje te staan, een jaar later volgde Irene hem naar Panjs. Zowel Carel Hugo als Irene bleven zeer actief in de carlistische be weging. Terwijl Carel Hugo de partij omboog tot een linkse be weging, zette Irene zich in voor de emancipatie van de vrouw. In 1978 was het gezin weer terug in Madrid. Irene en Carel Hugo wierpen zich in de Spaanse ver kiezingsstrijd. waarbij de carlis ten vier zetels in het Spaanse parlement hoopten te halen. Uit eindelijk leed Carel Hugo m maart 1979 een verpletterende nederlaag: de partij kreeg niet één zetel. Carel Hugo liet zich fluor d. pull',, r.ru; nauwelijks van de wijs brengen en zette zich met hernieuwe kracht voor het carlisme in. Voor Irene was het echter genoeg. Zy zei ooit in een interview dat zy iemand is die zegt „Nou, het is zo, en ga dan over op andere din gen, vooruit dus, verder". Na 17 jaar huwclyk neemt Irene nu haar meisjesnaam Van Lippe Biesterfeld weer aan. Carel Hugo blijfl in Madrid wonen waar hy zich voornamclyk bezighoudt met de sociaal-economische pa ragraaf van het carlutisch pro grammapunt Irene loopt in Utrecht colleges pastorale psy chologie en is bestuurslid gewor den van de stichting Colombine. Deze stichting, waarvan Herman van Veen de oprichter is, zet zich in voor „emanciperende ontwik kelingssamenwerking". RIAN VAN KU PP EN VELD

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7