Actiedag tegen leegstandswet Financiële moeilijkheden rond schooltandartsen Speculanten glippen door de mazen Afscheid van politie- voorlichter Politie pakt fietsen- en tasjesdief Dievegges aangehouden Auto's botsen op Willem de Zwijgerlaan LEZERS SCHRIJVEN Sociale dienst Theater Oude bussen en blauwe tram terug LEIDEN - De Leidse Kraakbond houdt zaterdagmiddag van twaalf tot zes uur een 1 actiedag tegen de leegstandswet onder het motto "Leiden tegen de leegstandswet". LEIDEN WOENSDAG 27 MEI 191 W< De nadruk bij de actiedag ligt op het geven van informatie en het voeren van discussie over de leegstandswet in de Haarlem merstraat. Straattoneel, een foto tentoonstelling over hoe krakers leegstaande en verkrotte woon ruimte weer bewoonbaar hebben gemaakt, en liedjes zoals de smartlap "Moeder, zie je daar dat huisje leegstaan" worden ge bruikt om "de waanzin van het woningnoodsbeleid" aan de kaak te stellen. Bovendien worden langdurig leeg staande huizen en gebouwen in Leiden gemerkt met teksten als "onrechtvaardig leeg" en "be woonbaar verklaard". Onttrek king van de woonfunctie van bo venwoningen (waarvan de op gang is verdwenen) wordt sym bolisch veroordeeld door "trap pen" te bouwen. Volgens de kraakbond beschermt de leegstandswet speculanten en maakt de wet het kraken onmo gelijk in plaats van de leegstand te bestrijden: "Ondanks alle mooie wetten en beloftes is er nog steeds woningnood. Met het kraken van leegstaande panden los je nog slechts een stukje wo ningnood op. maar het kraken is levens een pressiemiddel voor de overheid om eindelijk eens In het Leids Vrijetijdscentrum wordt zaterdag ter gelegenheid van de actiedag tegen de leeg standswet de film 'Chaos in de rechtsstaat' van het Amster damse Stadsjournaal vertoond. De film gaat over krakers, waarom zij kraken en hun pro blemen met politie en overheid. De film wordt tweemaal ge draaid: 's middags om twee uur en 's avonds rond half tien. veel geld uit te trekken voor de bouw van goede en goedkope woningen". Beperkt De leegstandswet is door een grote meerderheid van het parlement aangenomen. Als de administra tie (standaard-leegstandsformu lieren en dergelijke) rond is kan de wet in werking treden; ver moedelijk pas eind dit jaar of nog later. De wet maakt het vorderen van leegstaande panden gemak kelijker. Maar onder meer de ge meente Leiden heeft al aan de bel getrokken bij het rijk met het verzoek een aantal tonnen per jaar voor de leegstandsbestrij- ding ter beschiking te stellen. "Anders is slechts beperkte uit voering van de leegstandswet mogelijk", aldus B en W. Staats secretaris Brokx (volkshuisves ting) heeft tot nu toe slechts toe gezegd wat meer rijksambtena ren in dienst te zullen nemen. Leiden vraagt voor het eerste jaar bijna vier ton voor de leeg- standsbestrijding. Leegstaande gebouwen moeten mettertijd door de eigenaren op straffe van een boete van maxi maal 25.000 gulden worden aan gemeld en worden in het leeg- standsregister opgenomen. De eigenaren worden beschermd te gen het kraken van deze gebou wen zolang hun gebouwen in het register blijven staan. Krakers van deze gebouwen riskeren een boete van maximaal 500 gulden per persoon. Zij kunnen ano niem gedagvaard worden. De kraakbond wil zaterdag uitleg gen dat "speculanten gemakke lijk door de mazen van de wet kunnen glippen". Bijvoorbeeld door schijnbewoning of door nieuwbouw die onverkoopbaar dreigt te worden niet af te bou wen. De kraakbond roept men sen op die aan de actiedag tegen de leegstandswet mee willen doen zaterdagmorgen om elf uur te verzamelen in het KWJ-ge- bouw aan de Koppenhinksteeg LEIDEN - Politiewoordvoerder H. Oudman (60) zwaaide gisteren na dertig trouwe dienstjaren af. Hoofdinspecteur Oudman was sinds 1971 voorlichter van de Leidse gemeentepolitie. Hij begon zijn politie-loopbaan in 1947 in Zaandam, na het behalen van het inspecteursdiploma. In 1951 kwam de geboren Haarlem mer het Leidse korps versterken Via de geüniformeerde dienst en de recherche (afdeling bijzonde re wetten) belandde Henk Oud man bij de Vreemdelingen dienst. Van deze dienst heeft hij tot zijn functionele leeftijdsont slag de leiding gehad. In 1971 is hij daarnaast gaan optre den als spreekbuis van het Leid se korps. Ook verzorgde de ver- trekkende hoofdinspecteur ja renlang woonruimte voor nieuw korpspersoneel en was hij ver antwoordelijk voor de selectie van personeel. Ongeveer de helft van het circa tweehonderd man sterke Leidse korps is door Oud man aangenomen. In het dagelijks leven heeft de heer Oudman tal van functies vervuld i Oosten namens de zoals ouderling van de hervorm de kerk, voorzitter van het comi té 'Nieuw Diaconessenhuis' en van 1973 tot 1977 was hij voorzit ter van de toenmalige 'Commis sie van toezicht voor bioscopen'. Uit handen van burgemeester Goe- koop kreeg de hoofdinspecteur een fotocamera overhandigd en uit handen van zijn baas. com missaris Van Voorden, onder meer het korpsschild. Namens de Leidse dagbladen bood LD- adjunct-hoofdredacteur Ruud Paauw de vertrekkende politie functionaris een boekenbon aan. Paauw zei dat de slogan "De po litie is je beste vriend" van toe passing kan zijn op iemand als de heer Oudman die hij de vrien delijkheid zelf noemde. P LEIDEN - Een 18-jarige Leid< naar is gisteren door de polit» aangehouden op verdenking vai tasjesroof en de diefstal van er kcle fietsen. De jongeman weri in zijn woonhuis in de kraag ge vat. Met deze aanhouding is or der meer de diefstal van een tas je, op 5 mei bij de Plesmanlaar opgelost. De Leidenaar heeft be kend daar een schoudertas me wat geld en een collegekaart t» hebben weggegrist van een 20- jarige Leidse vrouw. LEIDEN - De Leidse muziekver eniging "Allegro Vivace" heef] van het Anjerfonds Zuid-Hol land een subsidie gekregen tei grote van 4201,00 voor aam schafvan nieuwe instrumenten. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag twee Haagse vrou wen aangehouden die voor 200 gulden aan kleding hadden ge stolen in een warenhuis aan dé Breestraat. In de auto van beide dames vond de politie bovendien nog kledingstukken die in een winkel in Oegstgeest waren weg genomen. Deze buite vertege- woordigde een waarde van 450 gulden. Een zoekactie in de wo ning van de Haagse verde niets op. Synagoge Om een indruk te geven over het wel en wee van de Leidse sy nagoge verzorgt de heer B. Baumgarten morgen een in formatieavond, die om acht uur begint in de synagoge aan het Levendaal. Heren moeten de synagoge met be dekt hoofd betreden. Aanmel dingen bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Fiets-puzzel Van clubhuis Klem Matilo in de Zaanstraat Meerburgver trekt morgen om half een een fiets-puzzeltocht. Iedereen kan daar aan meedoen. Na afloop is er voor alle deelne mers een leuke herinnering, melden de organisatoren. Rode Kruis Langdurig zieken en gehandi capten hebben zich het afgelo pen jaar plezierig kunnen be zighouden met handwerken en het maken van allerlei handvaardigheidsartikelen. Dat gebeurde met behulp van vrijwilligsters van de Welfare van het Rode Kruis. Om met het werk voor deze gehandi capten door te kunnen gaan staat de Welfare zaterdag met een verkoopstand voor de Hartebrugkerk in de Haar lemmerstraat, waar een kleurrijke collectie te koop zal zijn. Fietstocht De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie houdt zater dag een fietstocht die onder leiding van natuurgidsen staat. De tocht voert door de omgeving vah Leiderdorp, Hoogmade en de Wijde Aa. Deelnemers kunnen zich tot en met vrijdag opgeven door 's avonds tussen zeven uur en half acht het volgende num mer te bellen: 071-896994. Chili-collecte In de week van 15 tot en met 20 juni houdt het Chili Front Leiden een collecte voor de be volking van Chili, die zich verzet tegen de gewelddadige dictatuur in het land. Het is de bedoeling de opbrengst te besteden aan een krottenwijk in de hoofdstad Santiago. De krottenwijkbewoners willen een buurthuis en een consul tatiebureau voor zuigelin genzorg oprichten. Daarvoor is minstens 20.000 gulden no dig. Het Chili Front Leiden zoekt collectanten. Belang stellenden kunnen zich opge ven bij Ed van der Veen, He- rensteeg 5 in Leiden tel. 149293 of tijdens kantooruren 899272 en bij Toos Fallaux, Gerrit Doustraat 49 in Lei den, tel. 140397. Wie geld wil storten kan dat doen op giro nummer 3374086 t.n.v. Chili Front Leiden. Huisvrouwen De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen heeft voor de komende weken de volgende activiteiten op haar programma staan: maandag 1 juni avondexcursie naar 'Noordwijk-binnen; donder dag 11 juni om twee uur in het Gemeentecentrum in Oegstgeest een lezing over Perzische tapijten door de heer Mazganni; zondag 21 ju ni een instuif in het vereni gingsgebouw In 't Want aan het Noordeinde, 's ochtends om half elf donderdag 25 ju ni een dagexcursie naar Leerdam. Voor meer informa tie: tel. 121777 en 134656. New wave en folk In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat treedt vrij dagavond de groep Stealer op, vroeger The Rubber Dil- dos geheten. Deze new-wave groep bestaat uit Ok Kloot wijk (zang en basj. Puck Brandei (gitaar), Koos Smid (drums) en Onno van de P. gitaar). De zaal gaat om ne gen uur open. In het T-huis van het LVC treedt vrijdag avond Shebeen op. Liam en Deidre zijn afkomstig uit Ier land en spelen traditionele Ierse muziek. Het duo is uit gebreid met een Engelse fidd ler. Het optreden begint om half elf. Drie begeleiders ontslagen een onveilige, zo niet onmogelij ke, oplossing gezien. LEIDEN - Vijf personenauto's waren gisterochtend betrokken bij éen kettingbotsing op de Wil lem de Zwijgerlaan. De eerste auto, die richting Oegstgeest reed, moest plotseling stoppen voor een voetgangersoversteêk- plaats. De volgende bestuurder kon niet op tijd remmen en klap te er bovenop. Hetzelfde over kwam nog drie volgende perso nenauto's. Er vielen geen gewon den bij deze botsing, wel liepen de auto's aanzienlijke schade op. LEIDEN - Schoolkinderen die een bezoek aan de schooltan- darts moeten brengen zullen dat binnenkort zonder begeleiding moeten doen. De drie vaste bege leiders van dé Stichting Jeugd- tandverzorging zijn namelijk om financiële redenen ontslagen. Dit betekent dat de schoolkinderen of alleen naar de schooltandarts moeten, of moeten worden ge bracht door de ouders. In Leiden bezoeken zo'n 1500 kin deren de schooltandarts in het GG en GD—gebouw aan de Roo- denburgerstraat. Tot nu toe wer den zij altijd van school gehaald en naar de GG en GD begeleid door een vaste medewerker van de jeugdtandverzorgingdienst. Het bestuur van de dienst heeft nu besloten dat deze begeleiding te duur is en dus moet worden stopgezet. Een besluit dat het bestuur niet door iedereen in dank wordt af genomen. Zowel in Alphen, waar de dienst ook werkzaam is, als Leiden zijn verschillende mede werkers van de jeugdtandverzor- gingsdienst tegen de afschaffing van de begeleiding. Ook hebben 37 Leidse schoolhoofden een pe titie ondertekend waarin zij pro testeren tegen het besluit van het bestuur. Het voornaamste bezwaar van de tegenstanders is dat de kinderen nu op de ouders zijn aangewezen om bij de tandarts te komen. Dit, terwijl het juist om kinderen gaat van wie de ouders niet zo gemoti veerd zijn om een bezoek aan de tandarts te brengen. Ook zijn er ouders die overdag geen tijd heb ben om met hun kind naar het tandverzorgingscentrum te gaan. De enige mogelijkheid die dan overblijft is dat het kind op eigen gelegenheid naar de Roodenbur- gerstraat gaat. En dat wordt als Op 23 mei jl. besteedde u aandacht aan de ingebruikneming van de gerenoveerde bovenverdieping alsmede een tijdelijke huisves ting in de tuin van ons kantoor aan de Steenschuur. De uitreiking van een rode kaart aan de wethouder van maat schappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur, welke slechts een ludiek karak ter droeg, werd daarbij door u onterecht uitgelegd als kritiek van de dienst in de richting van de betrokken wethouder en het College in het algemeen. Wij hechten eraan om aan te geven dat wij inderdaad van mening zijn dat wellicht in een eerder stadium plannen voor renovatie en nieuwbouw hadden dienen te worden gerealiseerd, doch wij zijn van oordeel dat het huidige College en de betrokken porte feuillehouder daarvoor geen blaam treffen. Integendeel, in een snel tempo wordt in nauw overleg tussen de dienst en het College gewerkt aan de uitvoe ring van de nieuwbouw en reno vatieprojekten. Direktie en medewerkers G.S.D Steenschuur 21 Leiden In het interview met Ronald Hel mor van het LAK-theeter dat U publiceerde op 25 mei jl., worden enkele uitspraken gedaan die ik betreur. Dat het LAK-theater naast de Schouwburg het enige theater in Leiden is, komt niet overeen met de feiten. Naast de ze twee telt Leiden een derde: Imperium's micro-theater. Dat dit theater niet dezelfde func ties vervult als het LAK, is niet alleen het gevolg van andere doelstellingen (in eerste instantie onderdak bieden aan de eigen to neelgroep). maar ook van het ontbreken van de financiële mid delen waarover het LAK in rui mere mate kan beschikken. -Weliswaar heeft het micro-theater geen mogelijkheden om grotere produkties naar Leiden te halen, maar kunnen de vele Leidenaars die op zoek zijn naar gelegenhe den om hun bijdrage aan het cul turele gebeuren te leveren, er zé ker wel terecht. Ik reken Ronald Helmer persoon lijk niets aan (alle lof voor het LAK), maar zijn opmerkingen il lustreren de weinige bekendheid die het micro-theater geniet on der het Leidse publiek en zijn culturele voortrekkers. Natuurlijk moet Imperium ook de hand in eigen boezem steken, maar ik maak alvast van de gele genheid gebruik een ieder uit te nodigen een bezoek te brengen aan het micro-théater (Oude Vest 33e), vooral diegenen, die daar op actieve wyze gebruik van willen maken. Teije van Vliet Pieterskerkhof 24 Leiden LEIDEN - Oude bussen door het centrum en de blauwe tram bij de NZH-remise aan de Rijnsburgerweg. Dat beeld biedt de NZH aanstaande za terdag aan Leiden, ter gele genheid van het honderdja rig bestaan van deze ver voersmaatschappij. Ongeveer veertig antieke auto bussen vertrekken zaterdag middag bij de NZH-remise en rijden vervolgens via de Sta tionsweg, Steenstraat, Blauwpoortsburg en de Haarlemmerstraat door het centrum. Het beeld van nostalgie zal nog worden verhoogd dank zij de inspanningen van de Tram weg Stichting. Mensen van deée stichting hebben de voor vele Leidenaren oude, ver trouwde blauwe tram ("De Blauwe") opgeknapt in oude luister. Het resultaat van hun inspanningen zal zaterdag te zien zijn. Bij het gebouw van de NZH aan de Rijnsburger weg, daar waar de tram vroeger onbelemmerd zijn weg kon gaan, kan het pu bliek de oude Blauwe nog eens in volle glorie bewonde- Dat alles in de wetenschap dat menig verkeersdeskundige er inmiddels grote spijt van heeft dat de tram in 1961 het veld heeft moeten ruimen om plaats te maken voor dende rende bussen.... De blauwe tram in vroeger dagen: rijdend op de Rijnsburgerweg. Bij het NZH-gcbouw aan de Rijnsburgerweg is de tram zaterdag te bezichtigen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4