Plannen Flora gemengd ontvangen Sancta Maria werkt aan modernisatie Burgemeester De Roos links en rechts beschuldigd muium Plannen voor dagziekenhuis in regio Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de uitbreiding van de nieuwbouw van Flora. Ondertussen vinden discussies plaats over de invulling van het oude Flora-terrein in Rijnsburg. WOENSDAG 27 MEI 1981 RIJNSBURG - Nog niet regel recht, maar langzaam wordt er in de Rijnsburgse politieke wereld toch een beschuldigende vinger opgeheven in de richting van burgemeester De Roos. Reden: Onduidelijkheid over de toe komst van het oude terrein van de veiling Flora. "Er is een ouderwetse onderonsje gepleegd, oftewel een oude jon gens-krentenbrood politiek", zo typeert A. de Haas, fractievoor zitter van de PvdA het de aanpak van de burgemeester. "Het is al lemaal erg negatief gegaan, niet op de democratische manier. Wat er tot nu toe is gebeurd heeft niets met besturen te maken", is de mening van K. Brul over de handelswijze van het college van burgemeester en wethouders. Hij wil liever niet direct op de, man spelen. Verkeerd handelen van een lid van het college, noemt hij een zaak van het gehe le college. Beide fractievoorzitters zeggen de belangrijkste informatie over de plannen van projectontwikke laar Amstelveste en de mening hierover van bijvoorbeeld de vei ling Flora, uit de krant te hebben vernomen. Dat vinden zij een verkeerde zaak. Een weinig openlijke en democratische aanpak van burgemeester en wethouders is dan ook hun grootste bezwaar. Zelfs D. Oudshoorn van de RPF, geeft toe dat de zaken niet hele maal zijn gegaan als het zou moe ten. Hij heeft geen directe kritiek op burgemeester De Roos, maar pakt het iets subtieler aan: "Ik heb de indruk dat de portefeuil les van burgemeester De Roos (ruimtelijke ordening) en wet houder Noort (woningbouw) een beetje doorelkaar lopen. Daar door gaat er weieens wat de mist in". Al even subtiel geeft hij zijn mening over de openheid van De Roos: "Ik ben blij dat de krant ijvert om het publiek in te lich ten". Eerder tevreden Alleen C. Vianen, fractievoorzitter van het CDA, vindt dat de zaken naar behoren zijn verlopen. Hij vindt ook dat de raadsleden vol doende informatie van burge meester De Roos hebben gekre gen over diens ijveren voor de toekomst van het oude veiling terrein. "Het is niet juist dat raadsleden niet op de hoogte zijn van wat op het ogenblik allemaal gebeurt. Ik heb niets nieuws uit de krant vernomen", aldus de christen-democraat. Volgens hem speelt de PvdA een politiek spelletje, gecharmeerd als de so cialisten zijn van houtskelet- bouw. De CDA-ers twijfelen niet aan de inzet van burgemeester De Roos. Vianen: "Maar ik weet natuurlijk niet of de afspraken die we met het college hebben gemaakt wor den nagekomen". Dat zegt hij wel te zien bij de behandeling van de plannen in de gemeente raad. GPV-er W. van Egmond zegt ook voldoende informatie van het college te hebben gehad. Hij vraagt begrip voor de moeilijke positie waarin burgemeester en wethouders verkeren. Maar over de gesprekken die De Roos voert zegt Van Egmond ook niet het fijne te weten. Tijdens een besloten commissie vergadering enkele maanden ge leden werden de Rijnsburgse raadsleden door het college voor gelicht over de plannen van Am stelveste en in mindere mate over de plannen van CAN-NED Homes. Daar moesten zij het ver der maar meedoen. Brul hier over: "Als Vianen van het CDA zegt voldoende informatie te hebben gehad, is dat voor zijn re kening. Misschien weet het CDA ook wel meer. (Burgemeester en wethouders zijn CDA-ers, red.) Wellicht is die partij ook eerder tevreden". De WD-er had liever bij elke fase van overleg tussen de burge meester en Amstelveste betrok ken geweest. Volgens hem duurt het te lang voordat de raad wordt ingelicht: "Ik verwacht dat de raad binnenkort wordt overdon derd met een kant en klaar plan". Zoals gezegd vindt hij dit niets met besturen te maken hebben. "En ik vind het ondenkbaar dat het CDA dit tolereert". Vuist "Wij zijn er ziek van hoe het wordt gespeeld", zegt een woordvoer der van CAN-NED Homes, indie ner van een plan voor volledige woningbouw. Zijn naam heeft hij liever niet in de krant, omdat dat de onderhandelingen zal be moeilijken. "Wij hebben een plan ingediend en willen zeker ook bouwen. Ik heb de indruk dat alles op de lange baan wordt geschoven. De gemeente moet onze plannen niet draineren", voegt hij daaraan toe. Als verdere informatie wordt gege ven dat gesprekken met de ge meente tot tweemaal toe zonder opgaaf van reden zijn afgezegd. Voor CAN-NED Homes is nog niets van de baan. Daarover zegt men nog niets van de gemeente te hebben gehoord. A. de Haas van de PvdA laat weten zich te beraden over acties: "Bur PAGINA gemeester De Roos heeft ons verzocht de zaken geheim te houden. We hebben er zelfs nog niet met onze fractiebegeleiders over gesproken. Daardoor is er nu nog maar bitter weinig tijd om iets te ondernemen Nog deze weck wordt overlegd met het partijbestuur. Misschien kunnen we met ander partijen een vuist maken". Hoewel de PvdA m eerste instantie naar de WD lonkt, voelt ook Van Egmond (GPV) wel wat voor een actie "Als die terecht is, doe ik mee". Hij wyst er wel op dat er haast moet worden ge maakt. De belangen van Flora spelen voor hem ook een rol. Dat geldt trouwens ook voor de fractievoorzitters van andere partijen. Tenslotte is er voor Flo ra ook nog een zakelyke kant. De veiling is geduldig, maar daar Winkels Het veilingbestuur loopt weg met de plannen van Amstelveste om gemengd woningen en bedrijven te bouwen op het oude terrein, kan binnenkort een eind aan ko- Toch is er by de partijen kritiek op dit plan. Oudshoorn In het plan zijn ook kantoren opgeno men. Ik ben bang dat men die niet kwijtraakt. Daar komen dan uiteindelijk winkels. Daar ben ik niet voor". Brul: "Ik heb nog steeds niet de in druk dat de mogelijkheid tot vol ledige woningbouw is voldoende is onderzocht" Terwijl het PvdA er geen geheim van maakt voor de plannen van CAN-NED Ho mes te zijn. Vianen ziet het liefst een zo groot mogelijk woonbestemming, maar echt het plan van CAN NED Homes nog niet financieel haalbaar. De fractievoorzitter van het CDA vertelt daarbij dat binnenkort afrondingsgesprek- ken over de plannen met de vei ling plaatsvinden. En Van Eg mond tenslotte zegt de plannen van Amstelveste nog niet zo gek te vinden. OLAF HOENSON NOORDWIJK Binnen tien jaar zullen de oudste, meest armoedige paviljoens in psychiatrische ziekenhuizen zijn aangepast aan de eisen van deze tijd. Een operatie die alleen al in Zuid-Holland, waar negen psychiatrische centra zijn gevestigd, naar schatting een investering vergt van 600 tot 800 miljoen gulden. Dat is een grove schatting van drs. T.M.J. van der Zanden, directeur algemene zaken van het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria dat op de grens van Noordwijk en Noordwijkerhout ligt. Een in 1978 gehouden enquete heeft aangetoond dat 37 procent van de 24.000 bedden in de psychia- Nieuwbouw bij Sancta Maria ter vervanging van oude panden trie zo slecht zijn dat i gen moeten worden. Daar wordt sindsdien hard aan gewerkt en Van der Zanden verwacht dat dat grote aantal slechte "bed den", bedoeld wordt het in grote groepen leven en slapen in antie ke paviljoens, binnen tien jaar is weggewerkt. Hoewel op grote schaal nieuw bouw wordt gepleegd en oude paviljoens worden opgeknapt zullen veel van die gebouwen over 20 jaar weer leegstaan. Bij de overheid bestaan plannen om het aantal patiënten in de psy chiatrische ziekenhuizen in de loop der jaren terug te brengen tot onder de 500. Voor Sancta Maria en het even verderop gele gen ziekenhuis Sint Bavo bete kent dit dat beide centra teza men rond 2000 met meer dan 435 patiënten mogen huisvesten. "Dat heeft tot gevolg dat zo'n 600 tot 700 patiënten naar alders moeten worden overgebracht. Sint Bavo verhuist in de tweede helft van de jaren tachtig naar Capelle a/d IJssel. Daar wordt een nieuw ziekenhuis neergezet waarvan de bouw in 1985 zal be ginnen. Zo'n 180 patiënten blij ven in Noordwijkerhout in het zogenaamde project "Beschut wonen" waarvan de bouw on langs is begonnen. Het is nog niet duidelijk welke or ganisatiestructuur zal ontstaan voor "Beschut wonen". Het is duidelijk niet de bedoeling van de overheid dat de oude Bavo in Noordwijkerhout een dependan ce wordt van het nieuwe zieken- Het interieur van een oud paviljoen huis in Capelle. Andere moge lijkheden zijn dat "Beschut wo nen" in een aparte stichting wordt ondergebracht of onder de vleugels komt van Sancta Maria. "Daarover moeten in de komen de jaren nog besprekingen wor den gevoerd", aldus directeur al gemene zaken Van der Zanden. Het aantal patiënten in psychiatri sche ziekenhuizen zal gedeelte lijk via natuurlijk verloop afne men. Het aantal chronische pa tiënten, mensen die gedoemd zijn het grootste deei van hun le ven in een psychiatrisch zieken huis door te brengen, neemt ge staag af. Bovendien worden bij de Sancta Maria geen zwakzinni gen meer opgenomen. Die afde ling, waar nu nog 95 mensen wo nen, wordt geleidelijk afge bouwd. Van der Zanden heeft er niet veel problemen mee dat paviljoens die in de komende jaren nog moeten worden opgeknapt al weer zo'n tien tot vijftien jaar leegstaan. "De bedden waarover we het hier hebben verkeren in zeer slechte staat. De paviljoens moeten persé worden opge knapt. Het is niet langer verant woord daarin mensen te huisves ten. Bovendien kun je bij het tot stand brengen van een renovatie project rekening houden met de beperkte duur ervan", zo meent Van der Zanden. Sancta Maria De Sancta Maria beschikt thans nog over 360 bedden kwaliteit zeer slecht te valt. Vorig jaar is begonnen met de vervanging van 160 bedden De nieuwbouwprojecten van 48 en 112 bedden worden respectie velijk in oktober van dit jaar en januari van het volgend jaar op geleverd. Daann worden patiënten onderge bracht die nu nog wonen in de stokoude paviljoens Jeroen, dat enkele jaren geleden grotendeels uitbandde maar gedeeltelijk werd hersteld, Liduina, Vincent cn Duinzicht. Paviljoen Jeroen gaat dan tegen de vlakte, terwijl daarna - als er een nieuw onder dak voor de polikliniek is - ook Liduina onder de slopershamer valt. In navolging van andere psychia trische centra ontwikkelt de di rectie van Sancta Maria een plan voor de vestiging van een zoge naamd hostel, een in de bebouw de kom gevestigd pand waar pa- tiénten maximaal twee jaar kun nen verblijven om te "acclimati- seren", weer te wennen aan de samenleving terwijl ze toch wor den begeleid. Hostel is een sa mentrekking van hospitaal en hotel. Van der Zanden wil 16 tot 24 ex-psychiatnsche patiënten in een hostel onderbrengen Voorts bestaan plannen in Noord- wijk of Sassenheim een dagzie kenhuis te vestigen. Daar kun nen mensen worden behandeld die in principe gewoon thuis wo nen en werken, maar af en toe toch ondersteuning nodig heb ben. Daar kunnen ze dan een dag of een dagdeel voor uitzoeken. Bovendien kunnen daar mensen worden behandeld van wie opna me in in psychiatrisch zieken huis niet noodzakelijk is. Van der Zanden wil beginnen met een dagziekhuisjes voor maxi maal 12 personen Als de behoef te groter blijkt te zijn en d< r. sul taten goed dan zal het dagzieken huis worden ingericht voor 24

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25