AUTO 'Gouden koepel boven museum Communisten grootste partij Grieks-Cyprus Mini Metro; handig en Een stuk geruster in het zadel. samengesteld door Koos Post Nu ook Alfasiid met achterdeur l UtO \llegaar zuinig Overleg over vredesmacht Sinaï Gevangenis- oproeren in de VS Fiets Gerust. Met het Fiets Garant Plan. Alleen bij dé erkende rijwielhandel. WOENSDAG 27 MEI 1981 De goudkleurige "dome" domineert bij Louwman en Parq\ Het gebouw van het National Automobiel Museum in Leid- schendam staat te huur. Totota-importeur Louwman en Parqui is kortgeleden met het hele hebben en houwen naar Raamsdonksveer ver huisd en daar hoorde ook het Automuseum bij. Alle oude auto's staan nu opge steld in het Brabantse. Louw man en Parqui heeft daar op een terrein van dertig hecta ren voorlopig vier gebouwen laten neerzetten. Het onderkomer van het auto museum is niet het opval lendste van dit kwartet. Dat is zonder twijfel de kolossale goudkleurige koepel, die "de dome" wordt genoemd. Deze "dome" is om zo te zeggen het "overkoepelend brein" van de Amerikaanse archi tect Buckminster Fuller (85), die een constructie toepaste welke tot dan toe nergens ter wereld voor kantoren werd gebruikt. In de 'dome" van Louwman en Parqui zijn de kantoren, het computercen trum en de showroom ónder- gebracht. In totaal was er met de bouw zo'n veertig miljoen gulden gemoeid. Maar de importeur van Toyota had geen keus. Sinds 1964 - toen de eerste Toyota naar ons land werd gehaald zijn de vooroorde len tegen de Japanse auto's snel verdwenen en is de im port nog sneller gegroeid. Hoe men in Leidschendam ook woekerde met de aanwezige ruimte, de ongeveer 30.000 Toyota's die nu jaarlijks de deur uitgaan waren daar niet meer te verwerken. Directeur Evert Louwman hak te de steeds ingewikkelder wordende knoop door toen hij enkele jaren geleden be sloot naar het zuiden te ver huizen. Op dat moment was de autohe- mel nog bijna smetteloos, maar ook de donkere wolken van nu mochten de feest vreugde bij de onlangs ge vierde officiële ingebruikne ming niet temperen. Toyot^- president Yamamoto was er zelfs voor uit Japan overge vlogen. Fiat heeft de Ritmo-serie nu al uitgebreid tot der tien modellen. De laatst verschenen uitvoering is de Ritmo 105 TC Sport. Uiterlijk is niet zo bijster veel veranderd, maar technisch is er aan dit kar retje zo gesleuteld dat het wezenlijk anders van karakter is. Een grote spoiler - die met de voorbumper een ge heel vormt -, verbrede wielkasten en bredere banden accentueren aan de buitenkant dat spor tieve karakter. Niet zichtbaar is de stuggere ver ing dankzij andere schokdempers, andere vering en een aangepaste stabilisator. Dat moet allemaal wel want de wagen kan 175 kilometer per uur halen. Niet alleen de vering en het uiterlijk zijn aangepast en opgevoerd om de snelheid en de kracht van deze TC op te vangen, ook is de remkracht ver groot. Tevens zijn de velgen voorzien van lucht- sleuven om de remmen goed te kunnen koelen Het Abarth-stuur is wel sportief maar niet piepklein. De zit achter het stuur is zonder meer goed, men kan een gemakkelijke houding vinden in de goed gevormde stoelen. De motor is afgeleid van de 1585 cc krachtbron die in de 131 Super zit. Die trekt het wagentje in tien seconden tijd van stilstand naar 1UU km snelheid. Bij een constante snelheid van 90 km per uur zou één op veertien zijn te halen, maar zoals al meer gezegd dat is een theoretisch cijfer. Het ziet er naar uit dat deze snelle en krachtige Ritmo beneden de 22.000 gulden zal blijven. Zolang is het nog niet geleden dat Alfa Romeo ons vriendelijk maar uiterst dringend verzocht nooit meer over een Alfasud te praten. Met een ver nieuwing van het model wilde men die naam be graven om voorgoed van het roestige imago te worden verlost. En ziet: nu heeft het Italiaanse merk volgens eigen zeggen "het Alfasud-gamma verbreed met drie- deursuitvoering". Zowel met een 1,3 liter als met een 1,5 liter motor. Het is geen schokkend bericht maar in het Amster damse hoofdkantoor was men er toch gelukkig mee. De Alfasuds met een achterdeur stond hoog op het verlanglijstje. Al tien jaar smeekte men zo'n uitbreiding van de Alfasud-lijn. De bagageruimte is normaal 350 liter, maar bij het neerklappen van de achterbank ontstaat een ruimte van 1200 liter.Het onderstel en achterste XKbv gedeelte heeft wat aanpassingen ondergaan om het geheel steviger te maken. De goedkoopste Al fasud met achterdeur kost 17.740,- Advies aan vakantiegangers Hoewel de drukte op vliegvelden en spoorwegstations wellicht an- deif doel vermoeden gaat toch nog altijd ruim driekwart van alle vakantiegangers met de auto naar het zonnige zuiden of andere vakantieoorden. Het zijn vaak lange en zware tochten met veel bagage aan boord De auto's hebben het zwaarder te verduren dan ooit Pech onder weg is nooit helemaal uit te schakelen, maar de kans daarop wordt wel fiks beperkt als de wagen tevoren door deskundige ogen is bekeken De Bovab heeft een dringend verzoek gedaan aan al die rijdende vakantiegangers om niet tot het uiterste te wachten met de vakantiebeurt. We geven die oproep door: maak snel een af spraak met de garage. Bandenreparatie in busje Een beetje heeft het wel met bovenstaande te maken. Holt Lloyd heeft de zogenaamde repa-band tn de Benelux geïntroduceerd Dit produkt repareert en pompt platte banden meteen op. Helemaal nieuw is het niet. Ik heb het al elders gezien, maar niet van Holt. Voor vijflienenhalve gulden heeft men een busje in de wagen waarmee men bij een lekke band deze kan oppompen De substantie in de bus zorgt ervoor dat de band voor enige tijd wordt gerepareerd. Het is geen afdoende reparatie. Men moet met de band wel naar de garage. Maar men kan die rijdende bereiken. Commodore met inspuitmotor De Opel Commodore wordt binnenkort ook leverbaar met een zesci- linder inspuitmotor. die zuiniger is en meer vermogen levert dan de conventionele 2.5 liter S-motor. De nieuwe motor met het Bosch L-Jetronic inspuitsysteem en elek tronische ontsteking levert 130 DIN-pk. Dat betekent binnen elf seconden naar 100 km per uur en een top van 190 km per uur. En volgens zeggen: minder benzineverbruik. Zuinige auto's in Autotron In het Autotron in Drunen ivordt tot en met 20 september een unie ke tentoonstelling gehouden naar aanleiding nart de wedstrijd "Denk mee over het bouwen aan een zuinige auto". In totaal meer dan honderd inzendingen Van automobielfabrie ken en organisaties als de ANWB. Shell. TNO en andere Ook de zuinigste auto ter wereld - een Mercedes die op één liter brand stof 970 kilometer rijdt - is op de tentoonstelling aanwezig. Kleinere GM-modellen in Amerika Er komen in Amerika steeds meer kleinere auto's. General Motors heeft nu weer de zogenaamde "J-cars" uitgebracht. Speciaal ont worpen om aan de weiisen van het Amerikaanse publiek en de wettelijke voorschriften te voldoen. Zij hebben allemaal aandrij ving op de voorwielen en zijn voorzien van viercilmder 1800 cc motoren. Ze zijn kleiner dan de vroeger uitgebrachte X-cars. De lengte varieert van 438 cm voor de Chevrolet Cavalier tot 440 cm voor de Cadillac Cimarron. Er bestaan nog geen plannen voor export naar Europa. Zelden is de komst van een au to zo met fanfare begeleid als kortgeleden het verschijnen van de Mini Metro. Al ruim tevoren roffelde British Ley- land uiterst luidruchtig op de reclametrommen. Geen won der, van het karretje hangt immers veel, zo niet alles af: de Britten kunnen zich in de ze m feite geen teleurstelling veroorloven. Het is immers het model dat British Leyland voorlopig uit het slop moet halen. Dat het geknakte vertrouwen in het Engelse produkt moet uit deuken. Dat de weg moet ef fenen waarover toekomstige Britse automobielen weer eens naar winst kunnen rol len. Dat aan het uitbrengen van zo'n verschrikkelijk belang rijk model meer dan normale aandacht wordt besteed ligt voor de hand. Zo heeft het concern- in de plaats Long- bridge een oude fabriek ge heel gerestaureerd, waarbij machines en mate rieel zijn neergezet die tot de modernste van de wereld be horen. Waar mogelijk werd de menselijke invloed uitge bannen om zo de kwaliteits controle te kunnen verge makkelijken. Op talloze punten hebben ro bots de mens verdreven. Want de Britten wilden niet alleen met een leuk, tech nisch goed doordacht en prettig zuinig wagentje op de proppen komen, zij wilden zij ook iets van het vooral aan de Japanners verloren terrein heroveren. Dat kon alleen als zij een zeer hoogwaardig kwaliteitsprodukt zouden neerzetten. Na enige tijd in de zo'n Mini Metro te hebben gereden kan ik niet anders zeggen dan dat het produkt er bijzonder goed afgewerkt uitziet. Ik heb in die korte periode geen mankementen kunnen ont dekken. Maar hoe het wagen tje zich op den duur zal hand haven kan ik natuurlijk al leen maar gissen. Ik weet echter wel dat men in het Nederlandse hoofdkwar tier van British Leyland op de grens van Waddinxveen en Gouda als een bok op de haverkist zit. Wanneer en waar dan ook in ons land een euveltje aan de Metro wordt gemeld, men staat meteen klaar om uit te rukken. Met man en macht. Desnoods midden in de nacht. De teclv nische dienst van het bedrijf wil met hand en tand het pril le kwaliteitsimago verdedi gen. Het gevolg van die lange en zeer luidruchtige aanloop naar de introductie was na tuurlijk wel dat de verwach tingen hoger, ja eigenlijk veel hoger lagen dan bij een nor male lancering. Dat het wagentje desondanks niet te genvalt is al meteen een plus punt. Het enige wat aanvankelijk nogal tegenviel was de prijs. .De goedkoopste versie werd op bijna dertien mille ge prijsd, maar wie iets meer verlangt dan dat vrij kale wagentje moet meteen al meer dan veertien mille beta len. Dat is prijs van de L-ver- sie. De zuinigere HLE kost ruim vijftien mille. De pittig ste editie van de Mini Metro (met een 1,3 liter motor) kost bijna zeventien nille. De Britten hebben echter sinds het bekendmaken van die prijzen daar niets meer aan veranderd terwijl de rentie was gedwongen weer iets omhoog te gaan. Derhal ve durft men in Gouda nu met een vergelijkende prijs lijst tevoorschijn te komen waaruit zou moeten blijken dat de concurrenten met de zelfde specificaties in dezelf de orde van grootte staan ge prijsd of zelfs iets hoger. Ik heb in twee versies van deze Mini Metro kunnen rijden. In beide gevallen met een 998 cc motor, die 34 kW levert bij 5600 toeren per minuut. Maar door een hogere compressie en hogere overbrengingsver houdingen is dezelfde motor in de HLE iets zuiniger dan in de L-versie. Bij gemiddeld gebruik kwam ik met de HLE tot één op zestien. Met 0e L tot éér. op veertien. En daar ben ik dan bij één van de sterkste kanten van deze vergrote Mini: hij is bijzonder zuinig. Niet veel auto's halen zo'n gemiddeld gebruik. Daar komt nog bij dat de mo tor voor zo'n klein karretje opvallend rustig is. Toch is het de krachtbron die al in miljoenen aantallen in de gewone Mini is gebruikt (die overigens nog gewoon in pro- duktie blijft). De technici hebben er echter ettelijke uren aan gespendeerd om het A-motortje wat stiller te krij gen. En ik moet zeggen: met succes! Het is geen opvallend wagen om te zien. Er zijn al zoveel van autootjes van dat type op de weg. Dat neemt niet weg: het ziet er van binnen en van buiten goed uit. Het dash- boardje is sober maar aan trekkelijk met gemakkelijke plekjes om iets op te leggen. De bagageruimte is uiteraard bij zo'n klein model niet groot. Daar staat tegenover dat men de achterbank in twee ongelijke delen naar be neden kan klappen waardoor cr een zeer royale ruimte ont staat. En dan is er toch nog een goed zittende stoel over voor een derde inzittende. De wagen ligt als een huis op de weg. Onder bijna alle om standigheden is deze Mini Metro gemakkelijk in de hand te houden. Uitbreken is er met bij. Hij komt redelik snel uit de startblokken en kan een topsnelheid behalen van ruim 140 kilometer per Maar ik heb het al meer gezegd: op hun top zijn die kleine karretjes meestal niet op hun plezierigst Om en nabij de honderd kilometer is het in deze kleine Brit nog redelik goed toeven al doet men er goed aan de route met wat zorg te kiezen zodat men niet met al te beroerde wegdek ken te maken krijgt. Want de vering is niet om over te jui chen. Rijden over een slechte weg is beslist geen lolletje in deze Metro Maar dat is eigenlijk de enige echte klacht. En die zal het succes wel met in de weg staan. Ik ken meer auto's mot verre van ideale veren die het goed hebben gedaan in de verkoop. In Engeland heeft het autore dend publiek de Metro snel aan het hart gedrukt. Het zal hier zonder de chauvinisti sche gevoelens van de Brit ten wel wat moeilijker gaan. Maar de kwaliteit, de gemak kelijke bediening, het een voudige onderhoud, de pret tige njcapaciteitcn en de op vallende zuinigheid lijken mij toch wel voldoende garantie te bieden voor een doorbraak naar het Neder landse automobilistenleger. ADVERTENTIE Kom ik het Holland International Reisburo binnen en zeg ik: een enkeltje New York zal wei duur zijn, hè? Zegt ze: nou, dat kost u maar f599," Zeg ik: krijg nou het heen en weer. En zegt zij weer: heen en weer kan ook, voor op de kop af f 1.098,-. Dat is dus geregeld. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 48, 01720-73341 Leiden, Breestraat 36,071-130234, Haarlemmerstraat 227, 071-143541. NICOSIA (GPD) - Na een uiterst langdurig tellen van de stemmen lijkt op Cyprus de communisti sche AKEL de spannende ver kiezingsrace met het Democra tisch Appèl met neuslengte te hebben gewonnen. Cyprus is daarmee de enige democratie ter wereld waar de communisten de grootste partij zijn. Zij zijn Mos kou-gezind, maar overigens zeer „tam". CAIRO (AFP) - In de Egyptische hoofdstad Cairo is gisteren het overleg begonnen tussen de Ver enigde Staten. Egypte en Israël over de vorming van een interna tionale vredesmacht voor de Si nai. Deze zal de plaats moeten in nemen van de Israëlische troe pen die in april 1982 volledig van het schiereiland zullen zijn te ruggetrokken. De drie landen zijn het er al over eens dat de vredesmacht onge veer 2500 man sterk zal moeten zijn. De Verenigde Staten zou den zich bereid hebben ver klaard duizend man ter beschik king te stellen. Volgens Ameri kaanse diplomaten in Cairo zijn onder meer ook Canada, Nieuw- Zeeland en Australië van plan een contingent militairen te leve- JACKSON (UPI) - Voor de tweede keer in vier dagen is een gevan- genisoproer uitgebroken in de gevangenis van Jackson, in de Amerikaanse staat Michigan. Rond duizend van de 56.000 ge vangenen begonnen een oproer en stichtten brandjes. Er vielen tenminste 20 gewonden. Aan het oproer kwam een eind toen 250 bewakers dreigden traangas tc gooien op het gevangenis- plein waar de gedetineerden zich hadden verzameld. Terwijl een eind werd gemaakt aan het oprner in Jacks.in hraken rellen uit in de zwaar bewaakte ge vangenis Marquette, ook in Mi- hlgaa. Eerder in de week ont stonden ongeregeldheden in een derde gevangenis In Michigan, in Ionia. AKEL en het Democratische Ap pèl kregen, met respectievelijk 33 en 32 procent van de stem men, beide 12 van de 35 zetels. Het communistische percentage is lager dan de partij de laatste tientallen jaren werd toegeschre ven en waar altijd enige geheim zinnigheid over was. De tot nu toe gevolgde verkiezingssyste men. waarbij de partijen werden gebundeld en de AKEL genoe gen nam met een vooraf vastge steld contingent, vertroebelden het beeld. De rechtse pen spreekt van de „val van de heden van de 40 procent". Teleurstellend voor de AKEL was ook dat in de hoofdstad Nicosia het Democratisch Appl haar met enkele procenten overvleugelde Het landelijk percentage van Kh- ridis' partij was bij de verkiezin gen van 1976 nog 27 procent. Ten gevolge van het curieuze sys teem bleef zij daarmee toen uit het parlement, dat zij nu. met het intussen ingevoerde evenredig heidssysteem, massaal binnen stroomt. ADVERTENTIE Met het Fiets Garant Plan kunt u uw nieuwe fiets verzekeren voor een premie alsof er geen dieven bestaan. Zo heb je een fiets, zo heb je niets. Maar dankzij het Fiets Garant Plan kunt u uw nieuwe merkfiets nu voor een paar tientjes per jaar verzekeren. Uw fietshandelaar weet er alles van.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23