„Als ik last krijg, stap ik af "Noordwij k is nog niet uitgebloeid" Vrij AZ'67 speelt I met angstig FC Groningen Albert Spaanderman over 'oude ploeg'' Scorebord KNZB wacht op polocoach Kwetsbare achillespees verstoort zege Adrie van der Poel doping Controle op met Franse slag Kernploeg in verzet Gene Mayer favoriet in Parijs OENSDAG 27 MEI 1981 ALKMAAR (ANP) - AZ'67 heeft zich in het inhaalduel voor de competitie tegen FC Groningen niet bovenmatig hoeven inspannen. De Alk- maarse landskampioen, donderdag tegenstander van Ajax in de KNVB-bekerfina- le, beheerste gisteravond het treffen van begin tot eind; 5-0. FC Groningen ont popte zich als een angsthaas. Trainer Theo Verlangen van de Groningers wilde Alk maar verlaten met een zo draaglijk mogelijke neder laag. Binnen twintig minu ten echter schoot AZ die doelstellingen via treffers van Hovenkamp en Arntz aan flarden. Deze snel opge lopen achterstand deed Gro- ningen alle geloof in een goe- de afloop verliezen. AZ, met I als grote inspirators Ny- gaard en Hovenkamp, deed wat het wilde met het arme j Groningen zonder evenwel voor rust de score nog ver- der op te voeren. In de tweede helft maakte AZ dat verzuim goed. Goals van Peters en Tol en een eigen inzet van Mulder maakte het verschil tussen de lands- I kampioen en FC Groningen i op pijnlijke wijze duidelijk, i Met deze score van vijf doel punten kwam AZ op 98 doel punten, dus twee verwij derd van de gewenste hon derd. Het enige minpunt voor trainer George Kessler was na afloop de blessure van Spelbos, die het slacht offer werd van een grove charge van Bloemberg. NOORDWIJKERHOUT - Zoals Nederland gisteren een hokje rood maakte ten faveure van de favoriete party, zo hebben ook de voetballiefhebbers hun keus al bepaald. Volgens de 'intimi' zal Noordwijk ten koste van DOSK zonder problemen het zaterdagkampioenschap prolon geren; de 'boeren' uit het verre Kampen zullen moeite loos worden opgeknapt en zonder pardon van het veld worden geveegd. Albert Spaanderman: "We kunnen kwalijk gaan roepen dat we niet kunnen eoetballen Albert Spaanderman verkeert daarentegen in een andere droomwereld. "We zijn favoriet", zegt de al kalende libero met EREDIVISIE AZ'67 FC Utrecht p3sv Feyenoord FC Twente MW Sparta Willem II Roda JC PEC/Zwolle Go Ahead F, Den Haag Groningen NAC NEC Excelsior Wageningen 32 26 32 18 32 20 32 17 32 16 32 16 32 12 32 13 32 11 32 9 32 9 5 1 57 98-28 9 5 45 67-31 4 8 44 84-53 8 7 42 58-28 9 7 41 63-43 7 9 39 57-39 9 11 33 49-59 6 13 32 67-69 6 15 28 46-64 9 14 27 65-70 9 14 27 36-46 7 16 25 57-70 3 18 25 50-76 9 16 23 45-68 9 16 23 40-63 13 14 23 35-60 11 16 21 36-58 9 17 21 32-60 UTRECHT (ANP) - De KNZB ver wacht de onderhandelingen met kandidaat-waterpolocoach Pos- eik nog deze maand af te sluiten. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe trainer de Nederlandse selectie zal begeleiden op toer nooien in Madrid (23 tot en met 26 juli) en Pescara (van 20 tot en met 24 augustus), die als voorbe reiding dienen voor het EK. dat van 5 tot en met 12 september in Split wordt gehouden. Tot de komst van Poscik houdt interim- coach Domburg de supervisie. I coach Domburg de supervisie. MMBBjffiw/wifoiMBralSSiBaMIIBMlBBHiBBBWBMMMMB di TFTMTVTF mpm Rri «yiir. ^mrfronrr Ar, A~ W* T 1 S -1 spijt, "daar kunnen we helaas niet onder uit. We kunnen kwa lijk gaan roepen dat we niet kun nen voetballen. Dat zou te gek zijn. Maar het gevaar van onder schatting dreigt, hè. Zaterdag bijvoorbeeld is een aantal jon gens gaan kijken bij die beslis singswedstrijd DOSK tegen Bennekom. Verheugd keerden ze terug met de mededeling "dat we die lui wel even zouden pak ken". Gevaarlijke uitspaken. Straks speelt die ploeg een kan jer van een wedstrijd en zullen wij toevallig een slechte dag heb ben. Sta je toch mooi voor jo ker". Slechts vaag herinnert de 29-jarige administrateur bij het Leeuwen horst Congrescentrum de krachtmetingen die in het verle den met de Kampense formatie zijn aangegaan. Uit Spaander mans hersenschimmen wordt wél duidelijk dat de inmiddels 36-jarige Henk Albers de drijf veer van DOS Kampen is. On danks zijn leeftijd handhaaft de ST. ETIENNE (GPD) - Bij zijn overgang naar de beroepsrenners, in de afgelopen winter, gaf Adrie van der Poel zich driejaar de tijd om het vak te leren. „Dan moet het toch wel bekeken zijn", zei hij. Een maand of vijf verder, wordt hij thans gevierd als één van de talentrijksten onder de jongeren. Een ritoverwinning in Parijs-Nice, de tweede plaats in het alge meen eindklassement van deze ronde, de tweede plaats in de Waalse Pijl en de zesde in Gent-Wevelgem zorgden voor een entree die aandacht trok. Daar bovenop won Adrie van der Poel (21 jaar, woonachtig in Hoo- gerheide) gisteren als bevestiging van zijn klasse de eerste rit in de Dau phin Libr, wat hem via de bonificatie van 10 seconden ook meteen de gele leiderstrui opleverde. Tot op 7 kilometer van het einde bleek Adrie van der Poel overi gens geen enkele hoop gekoes terd te hebben. „Ik reed slecht vandaag", zei hij. „Waarschijn lijk kwam het omdat er te veel vet op m'n benen zat waardoor ze niet konden ademen". Adrie van der Poel kende daarbij het geluk dat het peloton er op de ope ningsdag van deze ronde, die werd afgewerkt in grote regen buien, een wandeletappe van maakte - er was niet n belangrij ke ontsnappingsactie. Het eerste uur lag de snelheid niet hoger dan 32 kilometer en als algemeen schamel gemiddelde kwam er aan het einde van de dag 35,277 kilometer uit. "Risico's Voor Adrie van der Poel tekenden zijn problemen zich af op de Cote de Rochetaillee, een klim van 4 kilometer waarna er 7 dalende kilometers tot in St. Etienne rest- ST. ETIENNE (GPD) - De or ganisatie van de dopingcon troles in de wielersport heeft na de finish van de eer ste etappe in de Dauphine Libere weer eens fel ter dis cussie gestaan. Aanleiding was de situatie in een bij de aankomstlijn geparkeerde caravan, waar de controle werd uitgevoerd zonder aan wezigheid van officials. In het kleine hokje stond een plaatselijke arts onhandig flesjes te vullen en de gas brander aan te steken voor de lakzegels. Het ontbrak aan een voor de renners af-, gescheiden ruimte, zodat het publiek ongehinderd door de wijd openstaande deur een kijkje kon nemen. De ploegleiders Maurice de Muer (die met Phil Anderson was meegekomen), Fred de Bruyne (Adrie van der Poel vergezellend) en Peter Posts assistent Jules de Wever (aan de zijde van Johan van de Velde) veroordeelden de ze omstandigheden zo fel, dat de arts zijn werk staak te. Alleen Johan van de Vel de bad toen zijn urine inge leverd. Adrie van der Poel en Phil Anderson konden vertrekken zonder aan de opdracht te hebben voldaan. ten. Met voor zijn doen opval lend veel moeite volgde Van der Poel de groep: hij bereikte als één van de laatsten het hoogste punt. Van der Poel: „In de afda ling ben ik grote risico's gaan ne men om een plaatsje van voren te krijgen. Ik wist dat ik geen tijd te verliezen had als ik mee wilde gaan rijden voor de overwin ning". Op 250 meter van de streep had de jonge Brabander zich op kop gezet en niemand die hem van die positie kon verdrin gen. Met een voorsprong van 4 secon den op de onttroonde Johan van de Velde start Adrie van der Poel zodoende vandaag als gele-trui- drager van de ronde waarvan het lang de vraag is geweest of hij er aan kon meedoen. Pas een paar dagen voor het vertrek in Greno ble bleek hij blessure-vrij. Van der Poel: „Na de voorjaarsklas siekers kreeg ik een kou op de achillespees. Daarvoor ben ik een paar weken dagelijks met be stralingen en warmtekussens be handeld in het ziekenhuis van Bergen op Zoom. In overleg met de fysiotherapeut reed ik don derdag en vrijdag twee wedstrij den in België om te bekijken in hoeverre ik was genezen". „Donderdag kon ik me zonder gro te problemen handhaven in de eerste groep en vrijdag reed ik een tweede plaats na 80 kilome ter voorop gezeten te hebben met Tackaert en Criquielion. Dat gaf de zekerheid dat ik hier kon meedoen, maar als het zo'n slecht weer blijft zie ik het som ber in. Regen en kou zijn natuur lijk funest voor zo'n blessure. Mocht ik er de komende dagen weer last van krijgen, dan stap ik af en ga ik naar huis. Wat er ook over gedacht of over gezegd wordt. Dan vertrek ik, hoe goed ik er ook in het klassement zou voorstaan. Mijn gezondheid gaat boven alles. Ik ben niet van plan om me te gaan forceren. Er ko men nog jaren genoeg om goede uitslagen te kunnen maken..." Bergen Voor Adrie van der Poel is met de Dauphiné Libéré een belangrijk stadium aangebroken want hij gaat voor het eerst tegen de grote bergen op. Bij de amateurs bleek hij een redelijk goede klimmer, „maar", zegt hij, „daar mag ik verder geen conclusies uit. trek ken. De manier van koersen is bij de profs heel anders dan bij de amateurs en de cols die we kre gen te nemen waren niet zo zwaar. Als klimmer moet ik me zelf nog helemaal ontdekken". Het internationale peloton wacht de uitslag met belangstelling af, vooral de ploegleiders die naar versterking speuren en bij het bekend is dat het contract van Adrie van der Poel eind dit seizoen afloopt. Hij tekende slechts voor een jaar bij DAF waar hij terecht kwam via Hen- nie Kuiper, zijn idool van vroe ger en zijn leermeester van nu. Er zijn al ploegleiders die contact zochten met Van der Poel, maar zoals het ernaar uitziet zal alle moeite tevergeefs zijn. Van der Poel blijkt het in zijn huidige omgeving naar zijn zin te hebben en hij wil nog een paar jaar mee lopen met Hennie Kuiper. „Van Kuiper", zegt hij, „kan ik veel le ren. We hebben afgesproken dat we voorlopig samen blijven. En wat de ploeg betreft: ik zit goed, waarom zou ik dan verande ren?". De uitslag: 1. Adrie van der Poel (Ned) de 216 km in 6.07.23 (met bonificatie 6.07.13) (gem. snelheid 35.277 km/uur), 2. Philip An derson (Aus) 6.07.13 (met bon. 6.07.18), 3 William Tackaert (Bel) 6.07.23, 4. Philippe Martinez (Fra) z.t., vervolgens het peloton in dezelfde tijd. Algemeen klassement: 1. Van de Poel 6.12 09. 2. Van de Velde op 4 sec., 3. Anderson z.t., 4. Peeters op 7 sec., 10. Kuiper z.t., 12. Hanegraaf op 16 sec. 23. Hinault op 20 sec., 28. Lubberding op 22 sec. 32. Zoetemelk op 25 sec. 'Giro' De Italiaanse neo-prof Giovanni Renosto heeft gisteren de elfde etappe van Italië gewonnen. Hij legde de 199 kilometer van Cas- cia naar Arezzo af in 5 uur 18 mi nuten en 43 seconden. In de eindsprint versloeg hij onder meer zijn landgenoot Enrico Maestrelli. De Italiaan Giuseppe Saronni, die met een achterstand van 2 minu ten en 51 seconden met het grote peloton over de Finish ging, be houdt de leiding in de algemene rangschikking. AMERSFOORT (ANP) - Na een bijna vier uur durend gesprek met een afvaardiging van de Ko ninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond (KNSB) en de landelijke technische commissie heeft zowel de heren allround- kernploeg als de heren sprint- kernploeg gisteravond besloten zaterdag niet naar de eerste trai ning op Papendal te gaan. Er leefde bij de schaatsers grote on vrede over de wijze waarop de nieuwe trainers voor het komen de schaatsseizoen werden aange steld. Onder aanvoering van Hil- bert van der Duim wensten zij daarover een gesprek. De toprij- ders voerden aan dat bij de aan stellingsprocedure geen reke ning is gehouden met hun wen sen. Het vertrek van Tjart Kloos terboer als conditietrainer was voor de allrounders en sprinters aanleiding hun grieven aan het bestuur van de KNSB en de LTC duidelijk te maken. Volgens trai ningscoördinator Henk Lam berts is er nu een patstelling ont staan tussen beide partijen. Adrie van der Poel toonde zich de rapste spurter in de eerste etappe van de Dauphiné Libéré. Juichend passeert hij de finish. PARIJS (ANP) - Nu het de vraag is of Borg zijn schouder het houdt, Jimmy Connors langza merhand op jaren begint te ko men en Mc Enroe op langzame banen nog altijd aanzienlijk minder gevaarlijk is dan op hout of gras, is Gene Mayer één van de favorieten voor de eind- plaatst. Jimmy Connors, die twee plaatsen hoger is ingescha keld en geboekt staat voor de fi nale van 7 juni tegen Borg, kwam gisteren niet in actie. Zijn partij tegen de Fransman Christophe Roger-Vasselin werd wegens de grote achterstand door het slech te weer verdaagd naar vandaag. zege in de met 611.000 dollar ge- De Nederlandse kampioen Louk doteerde open Franse tennis kampioenschappen. De Ameri kaan, die zijn racket met beide handen beetpakt, is een man voor alle oppervlakten. Giste- 1 zegevierde hij in 1 uur 39 Sanders werd in de eerste ronde uitgeschakeld. Sanders, die mor gen weer in Nederland moet spe len, verloor met 6-2, 4-6, 6-2, 6-4 van de Spanjaard Fernando Luna. minuten over de Fransman Do- De nog altijd even wispelturige Ilie minique Bedel. Gene Mayer is in Parijs vierde ge- geplaatste Amerikaan Eliot Telt- scher uit te schakelen. De kam pioen van 1973, die net een schorsing van drie weken achter de rug heefl, zegevierde met 6-2, 6-4, 7-5. Aan het damesfVont had de vier voudige titelhoudster Chris Evert Lloyd anderhalf uur nodig om de rijzige Westduitse Claudia Kohde te verslaan (6-3, 6-2). Het was de 60ste achtereenvol gende zege voor de Amerikaanse op gravel. De reeks nam een aan vang nadat zij in 1979 in Rome door Tracy Austin was versla gen. Sindsdien is zij nooit meer in werkelijk verliesgevaar ge weest als libero fungerende voetballer zich moeiteloos in die formatie en had hij een groot aandeel in de behaalde titel van de eerste klasse B. "Die Albers is duidelijk een andere laatste man dan ik", spreekt Spaanderman over zijn collega, "hij houdt ervan om risico's te nemen. Hij schuift bijvoorbeeld graag op naar het middenveld. Wellicht liggen daar de kansen voor Ruud Bröring. Maar verder weet ik niet teveel van die ploeg. Daar is de trainer voor. Die moet zich maar met taktische snufjes bezighouden". Veel huiswerk zal het beslissings- duel Piet Buter niet hebben op geleverd, nu zijn team de laatste wedstrijden weer op een redelijk niveau is beland en van de eigen kwaliteiten kan worden uitge gaan. Tijdens de winterpenode was daar geen sprake van toen de equipe na een aanvankelijk goed ingezette seizoenouverture ineenstortte. Slechte resultaten waren het logische gevolg waar op Buter druk aan het expen- menteren sloeg. Albert Spaan derman bijvoorbeeld werd een tijdlang op het middenveld ge posteerd. "Dat was geen succes", bekritiseert hij zichzelf, "ik kan het loopwerk niet aan. Vanaf '73, toen ik een kapotte meniscus op liep. train ik maar één keer in de week. Dat is te weinig voor een middenvelder. Harder trainen kan ik niet omdat ik dan last van die knie kryg. Nu, met die harde velden, kan ik maar net aan een wedstrijd uitspelen. Erg verve lend maar er is niets aan te doen". Mislukt Het experiment van Piet Buter was dus mislukt, zoals wel meer pro beersels hun uitwerking volledig misten. De spelersgroep schaar de zich voor de belangrijke streektopper tegen Quick Boys in Katwijk in de protestbank en verzocht de trainer "weer alles naar het oude terug te draaien". Weliswaar tegen dé zin van Buter in slaagde de 'coup' en de ecla tante 0-5 overwinning op de alou de rivaal ("alleen om Quick Boys de loef al af te steken, ben ik bly dat we de titel hebben gepakt") gaf de spelers het gelijk aan hun zijde. "Dat was dus een kwestie van geluk hebben", geeft Spaan derman toe, "want als we hadden verloren, had Buter ons terecht gewezen. Volgens ons volgde-ie echter de verkeerde weg. Een trainer moet dan ook flexibel zijn en begrip hebben voor de ideéen van de spelers. Nu zit Noordwijk weer op de lijn van Eelman (de ex-trainer). Dat is de goede". Naast de kritische opmerkingen draagt Albert Spaanderman ook een kruiwagen vol met lofuitin gen voor zijn trainer aan. "Het is toch een prestatie om de motiva tie in de ploeg te houden We hebben nu toch al heel wat titels op zak waardoor het gevaar van verzadiging zou kunnen dreigen. Noordwijk is voorlopig nog lang niet op z'n eindpunt, ondanks de aanwezigheid van al die ouderen. Je*zou toch wel gek zijn als trai ner om een jongen als Ruud Brö ring te gaan wisselen. Goed, hij mag dan inmiddels op leeftijd zijn maar zijn spel is daar be paald niet naar. Toch ook een verdienste van Buter. Hij heelt er nu ook weer een paar jonge kna pen bijgehaald die straks moeite loos ingepast kunnen worden Ik hoop dat die jongens het geduld kunnen opbrengen en de strijd tegen de ouderen durven aan te gaan. Want de routiniers geven zich niet zomaar gewonnen, hoor. Ze zullen zich doodvechten voor hun plekkie. Misschien maakt dat Noordwijk wel zo sterk". Ofschoon hij al 13 jaar deel uit maakt van het roodwitte vlagge- schip, ziet Albert Spaanderman reikhalzend uit naar het moment waarop hij wederom de landsti tel 'in de armen kan sluiten' "Ik loop nu toch een aardig tijdje mee maar ik kan er maar geen genoeg van krugen. In die hele periode heb ik maar zes wedstrij den gemist en ik ben zeker niet van plan te stoppen Ook nu weer heb ik die prikkel" ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19